Koniec tygodnia roboczego to dzień, na który miłośnicy „czwartej Europy” wypatrują, gdyż otrzymujemy kolejną stronicę z dzienniczka twórców „Sztuki Wojny”. Tym razem będzie garść informacji o elementach relatywnie drobnych, ale działające od początku do końca. Na końcu przedstawienie mapki dla Maghrebu – Afryki Północno-Zachodniej.

Wypady

Załoga garnizonu będzie mogła dokonać ataku na oblegającą armię. Opcja będzie kosztowała 10 punktów Mocy Wojskowej, przeobrazi cały garnizon w armię która będzie walczyła z siłami nieprzyjaciela. Jeżeli ktokolwiek z garnizonu przeżyje, to wówczas wrócą ponownie do prowincji. ALE śmierć wszystkich, w sytuacji kiedy nieprzyjaciel przeżyje, oznacza automatyczne okupowanie prowincji.

Rezygnacja z Idei oraz Corów

Ponieważ priorytety lub koncepcje polityczne mogą się zmieniać i dewaluować, twórcy wprowadzili mechanizm porzucania Idei. W ten sposób kraj odzyskuje 10% zainwestowanych środków. Ponieważ także i wizje terytorialne niekiedy należy porzucić (na stałe lub tymczasowo) tak też jest i możliwość porzucania posiadanych corów zagranicznych, co będzie kosztować 10 punktów prestiżu.

Jedna prowincja – jeden teren

Czyli powrót do dawnych zasad terenowych. Do każdej prowincji przypisany zostanie jeden typ terenu i nie będzie już losowania i liczenie na szczęście „a nuż-widelec będę się był na 1% bagien i kawaleria nie da im takiego kopa”. Dodatkowo będzie można uzyskać też informacje o wpływie terenu oraz o rzekach.

Zmiany mechaniki cenowej towarów

Aktualny system popytu i podaży zostaje odrzucony. Zamiast tego towary będą miały konkretne ceny, modyfikowane przez różne wydarzenia. I tak np. we wczesnej fazie gry na niewolnikach będzie można niewiele zarobić, ale po pierwszych osiągnięciach kolonizatorskich Europejczyków na „Nowym Świecie” pojawi się event „Trójkąt handlowy” który znacznie podbije ich wartość.

Mapy Maghrebu

  1. Rzut ogólny – warto zauważyć nowe połączenie do głębi Afryki
  2. Tunezja i Libia
  3. Maroko