Dzisiaj będą ostatnie stronice z pamiętniczka twórców „Zdrowego Rozsądku” i okazjonalnego patcha. Jednak i na przyszły tydzień będą newsy dotyczące rozwoju EU4, gdyż twórcy obiecali wysyłania informacji o rozwoju prac niezależnie od tego czy DLC było czy nie zapowiedziane.

Technologia

Poziomy technologiczne zostały nieco przerobione, głównie by dopasować do nowego systemu zabudowań. Budynki będą zatem odblokowane na konkretnyh poziomach (4, 6, 8, 11, 14, 17, 19, 22) za wyjątkiem podstawowej twierdzy (dostępnej na 1 poziomie). Pierwsza idea została przeniesiona do 5 technologii administracyjnej, aby zredukować różnice potencjałów we wczesnej grze.

Dodatkowo obniżono maksymalną efektywność administracyjną (od technologii) z 75% do 50% oraz naniesiono jej skutki na cenę corowania. Dodano też efektywność rozwojową (Development Efficiency) redukującą koszty podbijania BT, BP i BMP (Base Tax, Base Production i Base ManPower). Marsz forsowny zaś przeniesiony do poziomu 15.

Kopalnie złota

Ponieważ pojawiła się cecha Base Production to możliwość podnoszenia jej w prowincjach ze złotem mogło przynieść ryzyko zbyt łatwego i prędkego wzbogacania się. Tak też w prowincjach z kopalnią złota, gdzie BP jest wyższe niż 10, istnieje szansa na jego wyczerpanie (spadek produkcji do połowy). Standardowo jest ona bardzo niska, ale wraz z kolejnymi poziomami rozwoju znacznie zwiększa się. Bonus od Rep. Kupieckich nie stosuje się do tej zasady

Niepodległość ekonomiczna

Podczas wprowadzenia nowych mechanizmów prowincjonalnych (BT, BP, BMP i twierdze) wyszło na jaw, że małe kraje stają się całkowicie niegrywalne a dla AI niemożliwe do prowadzenia. Zatem devsi wprowadzili usprawnienie, że każdy niepodległy kraj ma 1 darmowy dukat miesięcznie przychodu. Dodatkowo ich limit wojsk lądowych i morskich powiększony zostaje o 6. Przy okazji zlikwidowane zostały bonusy podatkowe ze stolic. Państwa podległe mają tylko bonus 0,25 dukata i +2 do limitów.

Modyfikacje w nowym systemie fortów

Podczas betatestów wyszło na jaw, że duże fortyfikacje stają się często niepokonalne, zwłaszcza podczas wypadów. Zatem nowe garnizony zostają zredukowane do 1 tysiąca na poziom ale też dodano wymóg, że aby skutecznie oblegać trzema mieć 3 tysiące wojsk na poziom.

Wraz z rozwojem fortów odblokowują się też nowe techniki oblężenia (dodatkowy modyfikator oblężenia stanowiący różnicę technologiczną wojsk oblegających a poziomem twierdzy). Oznacza to, że zacofane twierdze będą trudniejsze do obrony przed nowoczesną armią i zachęci graczy do ich modernizacji. Bonusowy fort od stolicy nie będzie na to wpływać.

Na koniec nadano poprawki wizualizacji zon. Po wybraniu opcji i kliknięciu na mapie wyświetlone będą strefy dla poszczególnych fortów. Widoczne będą też prowincje, do których nie ma się dostępu przed zajęciem ufortyfikowanej prowincji.

Zmiany na mapie

Niemcy – generalnie sporo zmian na wschodzie do zrebalansowania
Italia
Polska i Prusy – generalnie podzielono tak, aby granice były bardziej historyczne
Hiszpania
Bałkany i Węgry
Morza i wyspy I
Morza i wyspy II