Cel Rewolucji

Wielka Rewolucja Burżuazyjna we Francji była elementem zawsze pojawiającą się w grach Europa Universalis. Niemniej jednak zawsze przynosiła ona pewien niedosyt. W „Sztuce Wojny” nastąpią pewne znaczne przekształcenia tego elementu. Po pierwsze państwem rewolucyjnym może być teraz każde państwo w Europie, nie tylko Francja. Zawsze doprowadzi to do pojawienia się nowego kraju, który uzyskuje flagę rewolucyjną, zmianę nazwy, rządów oraz nadaje systemową cechę „Cel Rewolucji”.


Cecha ta daje znaczne bonusy, dzięki którym jej agresywność oraz skuteczność wojenna będzie wielka. Tak długo jak będzie istnieć państwo z cechą „Cel Rewolucji” monarchie Europy będą dotknięte niepokojami społeczno-politycznymi spowodowane przez rewolucyjną propagandę. Aby zatamować falę rewolucji koronowane państwa dostaną specjalny Casus Belli „Demontaż Rewolucji”, dzięki czemu państwo rewolucyjne wraca do stanu przedrewolucyjnego. Samo państwo rewolucyjne będzie mogło roznosić ogień rewolucji po świecie.

Scenariusz „Wojna 30-letnia”

O mechanizmie tej wojny była mowa wcześniej. Teraz tylko informacja o tym, że nadane zostaną historycznie centra reformacji oraz przydział do lig religijnych. W samym scenariuszu gracz zostanie wrzucony na przeddzień Wojny 30-letniej.


Nowe Flavour

  1. Nowe państwa formowalne – Tybet, Manczu, Maroko, Algieria, Tunis, Trypolis, Ruś, Inkowie, Arabia.
  2. Wiele nowych dynamicznych eventów historycznych. Przykładowe z nich
    1. Vijayanagar – ponieważ jądro imperium jest znacznie biedniejsze niż nowe nabytki, na których istnieją silne
      cechy kupieckie, państwo to będzie musiało zastanowić się co z nimi zrobić. Ostatecznie może doprowadzić nawet do oderwania się tych ziem na niepodległość, ale także ekonomiczny upadek państwa też jest możliwy.
    2. Etiopia – problemy centralizacji władzy a także relacji z Egiptem Mameluków. W późniejszej grze problemem będzie migracja plemion ormskich, które mogą doprowadzic do głębokich zmian w tkance społecznej Etiopii.
    3. Delta Bengalu – mimowolna ekspansja islamu
    4. Maroko – zamachy pałacowe.
  • Rekonfiguracja kultur oraz grup kulturowych.
  • Rekonfiguracja klimatyczna


  • Mapy Ameryki Północnej i Środkowej

    * Ameryka Północna ogólnie
    * Centrum Ameryki Północnej
    * Zachodnie Wybrzeże Ameryki Północnej
    * Wschodnie Wybrzeże Ameryki Północnej
    * Mezoameryka wpływów azteckich
    * Mezoameryka wpływów majańskich
    * Pozostała Ameryka Środkowa i Karaiby – tutaj pojawią się parę dodatkowych cieśnin