Czekając na Rzeczpospolitą - HoI2 Kaiserreich AAR Królestwem Polskim od 1936

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Tobi, 29 Listopad 2015.

  1. Knight_in_Fire

    Knight_in_Fire Ten, o Którym mówią Księgi

    Granica jest całkiem OK, podobna do tej, którą miała II RP. Ja bym nawet pomyślał o zgangowaniu Niemiec z Ukrainą i Litwą.
     
  2. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Czekając na Rzeczpospolitą
    Odcinek V
    IX-XII 1937

    "O krok od siebie, nie chcą stać się sobą..."

    [​IMG]
    Wojna w Stanach Zjednoczonych zaczęła powoli chylić się ku końcowi. Przynajmniej jej pierwszy etap. 7. września widać już wielkich wygranych i przegranych starcia.

    [​IMG]
    Mnie natomiast spotkał dość nieprzyjemny pstryczek w nos. Niemcy ustanowiły rząd marionetkowy na Białorusi, przez co część zajętych terytoriów wróciło do poprzednich właścicieli. Z moim Mińskiem na czele... Podczas gdy Mozyr został przy Ukrainie, a Lida przy Litwie...

    [​IMG]
    Jeszcze szybki rzut oka na sytuację u Habsburgów. Czesi bronią się zadziwiająco długo. Nie spodziewałem się tak uporczywego oporu, przy tak wielkiej przewadze przeciwnika.

    [​IMG]
    I poglądowe spojrzenie na kolejny element światowej anarchii. Orda Ałaska, Turkiestan i.. uch.. Xibei Lianbang Yunan (wtf?) chwyciły się za łby.

    [​IMG]
    A żebyś, drogi czytelniku, wiedział również jak wyglądają Bałkany z panoszącymi się Austro-Węgrami, to proszę. Ostatnio chyba w ogóle zaniedbałem duże ładne screeny z mapkami.

    [​IMG]
    Still, sytuacja ta nie trwała zbyt długo. 17. września Węgry zaanektowały Serbię. Czas pokaże, czy to dobrze dla mnie, kierującego swoje spojrzenie ku południu.

    [​IMG]
    Wciąż nie jestem w stanie tego rozsądzić. 6. października Rumunia ostatecznie pada pod ciosami monarchii Habsburskiej.

    [​IMG]
    Zgodnie z moimi przewidywaniami USA przestało istnieć. Pacyficzne Stany Zjednoczone zajęły przeszło połowę kraju.

    [​IMG]
    I w najbliższym czasie, widać już, że syndykaliści zajmą drugą połowę. Co z tego będzie? Nie wiem, nie grałem nigdy na Kajzerce.

    [​IMG]
    W tym samym zaś czasie, po drugiej stronie globu, Orda Ałaska zajęła Turkiestan. Oto jest kolejny duży kraj aspirujący do roli mocarstwa regionalnego. Swoją drogą chyba kiedyś Kentucky pisał nią całkiem niezłego AARa.

    [​IMG]
    I, co w końcu stać się musiało, 5. listopada Austriacy uporali się z niesfornymi Pepikami. Czechy nie istnieją. Ech, gdyby tylko Rudolf Habsburg żył.

    [​IMG]
    Do dobrych wiadomości mogę jednak z pewnością zaliczyć fakt, że Karliści zdławili anarchistyczną rebelię. 11. listopada Hiszpania jest ponownie zjednoczona.

    [​IMG]
    Początek trzeciej dekady listopada. Uformowały się dwa bloki. Przyznam, że nawet mnie zaczyna ciekawić jak to się skończy.

    [​IMG]
    O! Wreszcie coś krajowego! 6. grudnia ukończyłem międzywojenne narzędzia mechaniczne i zabrałem się za ich rozwój. Nie mogę się doczekać, aż będę miał 3 sloty technologiczne.

    [​IMG]
    W Wigilię zakończyła się długa wojna Deli z Persją. Niestety Persowie nie podołali, więc teraz ci pierwsi zadomowią się w regionie.

    [​IMG]
    I na koniec roku widać już doskonale kto wygrał. USA zostało rozdarte na pół przez syndykalistów i Pacyficzne Stany Zjednoczone. Nie wiem, czy teraz chwycą się za łby, ale bardzo możliwe. Koniec roku 1937.
     
    Ostatnia edycja: 20 Styczeń 2016
  3. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Yeh, good ol' times.
    Prawie na pewno się chwycą. Osobiście kibicuję Syndykalistom, bo mają ciekawą drogę do przebycia (no, przynajmniej w DH tak jest), kiedy Pacyfik będzie pacyficzny i tylko egzystował.
     
  4. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Kiedy kolejny odcinek? ;)
     
  5. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Po sesji.
     
  6. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Czekając na Rzeczpospolitą
    Odcinek VI
    I-VII 1938

    "Nie od razu stopisz serca mego lód..."

    W zasadzie nie okłamałem was. Mówiłem, że wrócę po sesji i wróciłem. Nikt nie pytał się czy po najbliższej. Now to the story...

    [​IMG]

    Jeszcze w pierwszym tygodniu nowego roku Kaiserreich obdarował mnie znaczną ilością różnej jakości planów technologicznych. Oczywiście niewiedzą, że potrzebuję ich tylko po to, by kryć sobie plecy.

    [​IMG]

    Niedługo potem udało mi się uruchomić kolejną fabrykę. Mimo tego, że wielu z was mówiło mi "Dobrze to.. przemyśl". Ba dum tss...

    [​IMG]

    20. stycznia gen. Kutrzeba ukończył opracowywanie doktryny opóźnienia. Od razu skierowałem go do pracy nad doktryną mobilnej obrony. Armia Koronna będzie nowocześnie zorganizowana i przeszkolona, nawet jeśli jeszcze nie jest zbyt liczna.

    [​IMG]

    Skoro jesteśmy w nowym roku, to nie mogłem sobie również odpuścić pchnięcie Królestwa w stronę interwencjonizmu. Mała agresywna Polska na tyłach wielkich sapiących Hohenzollernów i Habsburgów.

    [​IMG]

    Styczeń zakończył się aneksją Azerbejdżanu przez Delhi. To chyba wzmacnia rojalistów brytyjskich, right?

    [​IMG]

    Wierzcie mi lub nie, ale praktycznie cały luty nic się nie działo. Dopiero 22. marca bohaterski Meksyk wypowiedział wojnę amerykańskim unionistom, którym ostały się już tylko resztki Florydy.

    [​IMG]

    I tak 2. kwietnia była po wszystkim. Syndykaliści i Pacyfiś.. em.. Pacyficzne Stany Zjednoczone podzieliły kraj przez Teksas, Nowy Meksyk, Oklahomę, Kansas, Nebraskę i Iowę i obie Dakoty.​
    [​IMG]

    Tydzień później Kurdowie wzniecili powstanie walcząc z Turkami o swoją wolność. Avanti Kurdystan!

    [​IMG]
    A moja ja sprawiłem sobie nowiutkie rafinerie w Tarnowie. Ropa z pewnością przyda się, by napędzić moje lotniskowce, gdy już będę wyzwalał świat.

    [​IMG]

    Jak można się było domyślić, ottomanom wystarczyły raptem 3 tygodnie na złamanie oporu Kurdów.

    [​IMG]

    Tymczasem 6. maja dostałem kolejną porcję planów, z których w większości pewnie nigdy nie skorzystam. Tak czy inaczej, dziękuję Wilhelmie.

    [​IMG]
    Nie wszystkim podobały się moje nowe nabytki terytorialne. 2. czerwca białoruskie bandy w Słonimie rozpoczęły bunt. Oczywiście nie stanowi on najmniejszego problemu.

    [​IMG]

    Wysłałem na ich pogrom Koronny Korpus Szybki. Niech jazda ich rozniesie.

    [​IMG]

    Kolejną, tym razem małą, wojną była napaść totalistycznej Centroameryki na Honduras. Mam nadzieję, że uda mu się obronić.

    [​IMG]

    Niepokoje nie kończą się jednak tutaj. Z nastaniem lipca Rosję rozdarła kolejna wojna domowa. Syberia postanowiła odłączyć się od nieudolnie rządzących Romanowów.

    [​IMG]

    Kilka dni później Brazylia napadła na La Platę. Ta ostatnia wydaje się być przychylna Cesarstwu, więc mam cichą nadzieję, że jednak nie przegra.

    [​IMG]

    Gorący ten lipiec. Ludowa Republika Wietnamu podniosła rękę na majestat Cesarski. Oczywiście ich walka jest z góry skazana na porażkę. Nie mają szans w starciu z dalekowschodnimi oddziałami Niemiec.

    [​IMG]

    Jeszcze szybki rzut oka na sytuację wojny Mongolsko-Ałaskiej, w której Orda dostaje niemiłosiernie po tyłku.

    [​IMG]

    I oto koniec lipca zwieńczony opracowaniem zaawansowanych narzędzi mechanicznych. Już czas by Fabryka Broni Radom zajęła się badaniem podstawowej dywizji piechoty. Dobrze sądzicie. Niedługo Armia Koronna się powiększy.​
     
  7. Maciej-Kamil

    Maciej-Kamil Ten, o Którym mówią Księgi

    Dobrze widzieć, że ten bardzo dobry AAR wrócił chociaż na chwilę.
     
  8. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Wróci i to na dłużej. ;)
     
  9. moskal

    moskal Опричник

    Delhi się dość rozpycha - przy mechanice społecznej z Victorii to mógłby być początek do ładnych problemów społeczno-politycznych. Kajzerkowcy chyba nie przewidywali takiego scenariusza i nic fajnego Brytyjczycy Indyjscy z tego tytułu nie dostaną chyba :(
     
  10. Goliat

    Goliat Forumowy Mędrek

    Te sprity... ała... moje oczy...
     
  11. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    W tej sytuacji jak dojdzie do wojny z pozostałymi frakcjami to Rojaliści prawie na pewno wygrają (chyba że ai wyśle większość wojsk na zachód i zanim wrócą na subkontynent to zdążą stracić sporo macierzy) ;)
    E tam, tragedii nie ma :D
     
  12. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Czekając na Rzeczpospolitą
    Odcinek VII
    VIII 1938 - IV 1939

    "Jeszcze dzień..."

    Na wstępie chciałbym poprosić, abyś jednak włączał do czytania muzykę w spoilerach. Nie wstawiam jej tutaj dla własnej fantazji. Piszę dla Ciebie odcinek mając ją w głowie. : )

    [​IMG]

    Wróćmy jednak do toku akcji. Obrazowałem ostatnio nieciekawą sytuację Ordy Ałaskiej w wojnie przeciwko Mongolii. Z początkiem sierpnia jakikolwiek opór ustał. Agresor rozmiarowo może być niedługo nieśmiało porównywalny do swojego starego przodka łupiącego niegdyś połowę Europy.

    [​IMG]

    W dobie rozdartego konfliktami świata, miło jest zobaczyć, że jakiś naród czerpie oddech wolności na drodze pozbawionej przemocy. 11. sierpnia Duńczycy zgodzili się nadać niepodległość Islandii.

    [​IMG]

    Z drugiej strony, tego samego dnia wojska cesarskie złamały ostatecznie opór wietnamskich powstańców.

    [​IMG]

    Po upływie nieco ponad tygodnia rejon rozdarła jednak kolejna wojna. Oddziały japońskie najechały na rządzone przez cesarza z dynastii Qing Chiny.

    [​IMG]

    Po kilku dniach do konfliktu po stronie chińskiej przyłączyły się Miasta Poselskie. Nie dysponując znacznym potencjałem militarnym zapewne i one padną ofiarą japońskiej agresji.

    [​IMG]

    Wróćmy jednak na nasze domowe podwórko. Udało mi się ukończyć mój pierwszy plan industrializacyjny. Cztery kolejne fabryki uruchomiono 9. września.

    [​IMG]

    Nim minął wrzesień uzyskałem kolejną porcję planów od Niemiec. Musze przyznać, że tym razem jestem niezmiernie zawiedziony ich bezużytecznością wobec mojego braku dostępu do morza.

    [​IMG]

    Ale nic to. Nic to - jak mówił niegdyś Wołodyjowski. Nic to - jak mówię ja teraz. W drugiej połowie października rozpocząłem długo przez was oczekiwaną rozbudowę armii. Nowe 12 dywizji piechoty stworzy razem z obecnymi siłami trzon przyszłej wielkiej Armii Koronnej.

    [​IMG]

    Nie myliłem się. Już 8 listopada miasta Poselskie upadły pod butami japońskich żołnierzy. Chiny również nie trzymają się zbyt dobrze.

    [​IMG]

    A ja do końca roku nie mogłem liczyć na jakąkolwiek sensowną pomoc. Kaiserreich dba o stan mojej nieistniejącej floty. Może zbuduję sobie na pokaz pojedynczy pancernik i puszczę go na Wisłę?

    [​IMG]

    Kolejny rok! Fabryka Broni Radom ukończyła 5. stycznia opracowywanie podstawowej dywizji piechoty. Z miejsca daję im do badania następcę ich ostatniego projektu.

    [​IMG]

    Nim minęła połowa stycznia do wojny z Japonią dołączył.. uh.. cholera.. Shangqing Tianguo. Właściwie nie wiem za bardzo jak mógłbym to skomentować. Idźmy więc dalej.

    [​IMG]

    Po Persji i Azerbejdżanie kolejną ofiarą Delhi padła Komuna Indyjska. Tak jak zauważył moskal, rozpychają się skubani. To jednak wciąż daleko ode mnie i właściwie niewiele mnie to obchodzi.

    [​IMG]

    Koniec stycznia oznacza gotowość organizacyjną trzech nowych dywizji. Niedługo pewnie rozpocznę formowanie kolejnych armii koronnych.

    [​IMG]

    A już w połowie lutego gen. Kutrzeba ukończył doktrynę mobilnej obrony. Na chwałę ojczyzny!

    [​IMG]

    Nowy rok oznacza również, że będę mógł nieco zaingerować w moją politykę wewnętrzną. Robię mały kroczek w kierunku armii zawodowej. Silni, zwarci i gotowi!

    [​IMG]

    Jakby w odpowiedzi na moje przekleństwa, 8. kwietnia kajzer zlitował się i przekazał mi wreszcie coś, co może mi się przydać. W zasadzie nawet całkiem sporo przydatnych rzeczy.

    [​IMG]

    A mojego szczęścia i końca miesiąca dopełniły kolejne trzy dywizje piechoty. To już połowa przewidzianego rozwoju. Może już niedługo gdzieś je poślę, kto wie..​
     
    Maciej-Kamil, moskal i Sidorf lubią to.
  13. moskal

    moskal Опричник

    Jerzy Świrski: Powiedz mi, po co jest ten pancernik?
    Zdzisław Lubomirski: Właśnie po co?
    Jerzy Świrski: Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten pancernik? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest pancernik na skale naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym pancernik? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest pancernik społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
    Zdzisław Lubomirski: Protokół zniszczenia.

    Proponuję kierunek Indie - tworzysz okręty podwodne, wysyłasz przez jakąś odnogą z Wisły do Dunaju, potem na Morze Czarne, mijasz blokady i wchodzisz do rosyjskich rzek a stamtąd prostą drogą do sracza w Dehli. Tam cumujesz w sraczu i polujesz na jakiegoś "First lieutenanta".
     
    ElBart0 i Tobi lubią to.
  14. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Majewski i Bareja z zadowoleniem kiwają głowami. : P
     
  15. Milven

    Milven Ten, o Którym mówią Księgi

    Oj, to prawda... fajnie widzieć, że Tobi wciąż w akcji ;)
     
  16. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Jest jest i trochę pobędzie. :p A jak los się uśmiechnie, to może i jeszcze w tym roku wyślę funkcyjnym uprzejmą prośbę o odmrożenie Indonezji. :)
     
    Maciej-Kamil lubi to.
  17. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek VIII
    V 1939 - IV 1940

    "And our interests are the same..."

    [​IMG]

    Z początkiem czerwca wschodni japoński wiatr zmiótł niepodległe państwo chińskie z kontynentu. Strefy wpływów Japonii i Niemiec zazębiły się.

    [​IMG]

    A ja, jakby w nagrodę za poprzednie zdanie, uzyskałem plany wczesnej dywizji spadochronowej. Już widzę te tłuste, pękate, wypełnione polskimi komandosami cielska maszyn transportowych nad.. No właśnie.. Nad?

    [​IMG]

    A 11. czerwca coraz silniejsza Armia Koronna dała mieszkańcom Warszawy trochę powodów do dumy. Prężenie muskułów to nasz obecny interes narodowy.

    [​IMG]

    Tymczasem w połowie miesiąca Dominikana napadła na Haiti. Oczywiście równie dobrze mogłyby to być Dania i Gwatemala. Na mnie nie wpływa to nijak. Podwójne zaprzeczenie, yeah!

    [​IMG]

    Lipiec! Kolejne trzy dywizje piechoty dołączają do nowych armii. Rośniemy, prężymy się, straszymy sąsiadów.

    [​IMG]

    Podstawowa dywizja górska. Kaiserreich widać nauczył się czego potrzebuję, a czego nie. A teraz tradycyjnie powinienem rzucić coś o polskiej piechocie górskiej forsującej Himalaje, ale bądźmy realistami - Alpy wystarczą.

    [​IMG]

    A wraz z końcówką września i rosnącym zagrożeniem ze strony syndykalizmu, cesarz postanowił przekonać Polaków, że niewidzialna ręka wolnego rynku poprowadzi ich do zwycięstwa.

    [​IMG]

    History is a story told by the winners of the fight. Więcej dywizji, więcej zachwytu, więcej wiary w siebie.

    [​IMG]

    I tak 21. października mam już pięć armii koronnych złożonych z 22 dywizji. Bezpieczeństwo kraju zostało zapewnione.

    [​IMG]

    Zaś październik zakończył się wraz z wystrzałami i tętentem kopyt.. wielbłądów na granicy ottomańsko-arabskiej.

    [​IMG]

    23. listopada Japonia zaanektowała Shangquing Tianguo. Tenno Heika Banzai.

    [​IMG]

    Dzień później gen. Kutrzeba opracował doktrynę unikania konfrontacji i rozpoczął pracę nad doktryną wzajemnego wsparcia.

    [​IMG]

    Reszta roku minęła dość spokojnie. W styczniu Komuna Indyjska znalazła się pod atakiem Federacji Książęcej. Dobrze. Mam nadzieję, że się nie pozbierają.

    [​IMG]

    W lutym Fabryka Broni Radom ukończyła pracę nad ulepszoną dywizją piechoty. Teraz trzeba opracować dla niej węzły zaopatrzeniowe na zapleczu.

    [​IMG]

    WOJNA! 17. kwietnia Komuna Francuska napadła na Mitteleuropę! Teraz wszystkie sprzymierzone państwa skoncentrują się wokół cesarza w jedną niezwyciężalną armię.

    [​IMG]

    Nie minął tydzień, a karliści wbili syndykalistom nóż w plecy. Po tej samej stronie barykady odpowiedziała się Kanada, która wraz z resztą Ententy zobaczyła w tej wojnie szansę na odzyskanie wysp ojczystych.

    [​IMG]

    Nie pomogło to jednak Flandro-Wallonii, która przed upływem końca miesiąca została zajęta przez syndykalistyczne armie. Teraz pozostaje im czekać na wyzwolenie z ręki żołnierzy niemieckich. A ja? Czy powinienem wysłać moje armie na pomoc cesarzowi, czy trzymać się od tego konfliktu z daleka. A może.. Może zupełnie coś innego.​
     
  18. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Yey, w końcu jakaś wojenka! Masz może w planach zalać polską wódką esperal Kajzera? xD
     
    Tobi lubi to.
  19. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    A może leczo kajzera?
     
  20. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek IX
    V-VI 1940

    "...kiedy odwrót już jest niemożliwy..."

    [​IMG]

    Europa zwarła się w wojnie. Tak francuscy syndykaliści, jak i włoscy republikanie walczą na dwa fronty. Mam nadzieję, że Hiszpanie i Włosi zwiążą na tyle mało sił wroga, by Kaizerreich nie był w stanie zbyt intensywnie wtrącać się w moje poczynania z drugiej strony kontynentu.

    [​IMG]

    Oczywiście najpierw wypadałoby stłumić bunty białoruskich bandytów, którzy korzystając z koncentracji wojsk na granicy postanowili szaleć w najlepsze.

    [​IMG]

    Tym razem dam im posmakować sił całej V Armii Koronnej. Niech cierpią!

    [​IMG]

    Pod koniec maja opracowano system rozmieszczenia węzłów magazynowych na zapleczu frontu. Od razu nakazałem dopełnić dzieła rozpoczynając pracę nad poszerzeniem ich o stacje naprawy pojazdów.

    [​IMG]

    Z nastaniem czerwca Francuzi wyparli Niemców kilkadziesiąt kilometrów na wschód. Stracili jednak nieco terytorium zyskiem republikanów włoskich, którzy rozepchnęli się łokciami na obydwu frontach. Wydawać by się mogło, że niedługo nastąpi pat. Cóż. Wojna nie jest tak prosta. Ententa rozpoczęła właśnie krucjatę przeciwko syndykalistom, co z kolei wprowadziło do walki Połączone Syndykaty Ameryki.

    [​IMG]

    Tymczasem do mnie przybył ichniejszy naukowiec. Bohatersko przepłynąwszy kajakiem Atlantyk, Morze Północne, Bałtyk i Wisłę opowiedział o tym jak u nich wyglądają stacje naprawy pojazdów.

    [​IMG]

    Mniej szczęścia ma jednak Kanada, najechana właśnie przez swoich południowych sąsiadów. O ile zaraz Pacyficzne Stany Zjednoczone Ameryki czegoś nie zrobią, jej los będzie przesądzony.

    [​IMG]

    A w początku lipca Niemcy odebrali swoje terytorium. Nic się nie zmieniło. Ale to dobrze. Ja będę miał wolną rękę.

    [​IMG]

    Z dobrych wieści: Delhi zmiotło z map Azji Komunę Indyjską.

    [​IMG]

    Z jeszcze lepszych: Bałtyk jest wolny od działań syndykalistycznych flot.

    [​IMG]

    Z najlepszych: na kilka dni przed momentem, gdy moje wojska przekroczą granicę z Węgrami, zostały jeszcze odrobinę wzmocnione. Gotowi? Naprzód! Ognia!
     
    Ostatnia edycja: 29 Lipiec 2016
    Elas, Kentucky i Sidorf lubią to.
  21. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek IX
    VII-IX 1940

    "...że się go nie boją."

    Odtworzona ze zrębów i tęskna swej dawnej chwały Armia Koronna uderzy na Węgry 24. lipca. Korzystając z lepiej wyposażonej piechoty mam zamiar wydrzeć im Mołdawię, po czym ruszyć przez Karpaty i wyzwolić Słowację.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Uderzenie na Iasi wyprowadzone ze Stryja przypadło w udziale IV Armii Koronnej gen. Fabrycego. Wspiera ją I Armia Koronna gen. Sikorskiego. Uderzenie w deltę rzeki powinno odciąć siły węgierskie w Mołdawii i ulżyć Ukraińcom.

    [​IMG]

    Węgrzy nie stawili większego oporu i po mniej niż dniu walk wycofali się.

    [​IMG]

    Oczywistym jest jednak, że potrzebne mi trochę sformowanego doraźnie na czas wojny pospolitego ruszenia. Dywizje milicji winny wesprzeć II i III Armię Koronną odpowiednio generałów Sosnkowskiego i Rómmla.

    [​IMG]

    Ostatniego dnia miesiąca Mołdawia została odcięta. Niestety sprowokowało to kontruderzenie na Stryj. II Armia Koronna została wysłana na pomoc, uderzając na skrzydło nacierających Węgrów. Jednocześnie rozpocząłem oczyszczanie kotła mołdawskiego silami V Armii Koronnej gen. Kutrzeby wspieranej od południa przez III Armię Koronną.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Mimo sukcesów w Mołdawii nie udało mi się obronić Stryja. Trzeba szybko zaradzić wyłomowi we froncie.

    [​IMG]

    Wpierw zlecę jednak Państwowym Zakładom Lotniczym opracowanie wczesnego myśliwca.

    [​IMG]

    Może się uda. 4. sierpnia uprzednio pokonana I Armia Koronna próbuje ze wsparciem II Armii Koronnej odzyskać Stryj.

    [​IMG]

    Udaje się!

    [​IMG]

    Jednocześnie prąca w dalszym ciągu na południowy-wschód V Armia Koronna spycha wroga ku morzu. Ten jednak korzystając ze skąpych sił ukraińskich wkroczył na stepy.

    [​IMG]

    Wiercę się jak fircyk w tańcu. Węgrzy uderzyli przeważającymi siłami na IV Armię Koronną w Iasi i zmusili ją do odwrotu w kierunku na Stryj. Aby uniknąć odcięcia V Armii Koronnej likwidującej właśnie kocioł z 5 habsburskimi dywizjami pod Ismail, wysyłam 12. sierpnia nadszarpniętą I Armię Koronną do Beltsy.

    [​IMG]

    Mołdawia jest właściwie moja! Kocioł został zmiażdżony.

    [​IMG]

    Uderzenie 12 węgierskich dywizji poszło w próżnię. Impet zatrzymany. 20. sierpnia jestem gotowy na rychłe odzyskanie Iasi.

    [​IMG]

    Tydzień później I i V Armia Koronna, a także posiłkowe siły IV Armii Koronnej rozpoczynają natarcie.

    [​IMG]

    Pierwszy cel wojny został zrealizowany 28. sierpnia. Teraz zamrożę front w oczekiwaniu na nowe, świeże siły. W odsieczą przybyło też kilka niemieckich dywizji. Gdy spadnie śnieg postaram się ostrożnymi uderzeniami wyprzeć Habsburgów ze Słowacji.

    [​IMG]

    Kajzerreich nie zdąży wmieszać się w moje sprawy. Front z syndykalistami poruszył się tylko o sto, może dwieście kilometrów na zachód. Pireneje przekroczyły jednak wojska karlistów zagrażając syndykalistom na południu. Mniej szczęścia mieli Włosi, ściskani obecnie przez swoich socjalistycznych rodaków i wtłaczających się powoli Francuzów.

    [​IMG]

    [​IMG]

    We wrześniu formuję I Korpus Pospolitego Ruszenia i wysyłam go do Przemyśla. Front zamarzł. Czas teraz na zebranie sił na walki na mrozie i śniegu. Pierwsze przebłyski siły dawnej Rzeczypospolitej zaczęły ukazywać się po przeszło dwóch wiekach niedoli.​
     
    Ostatnia edycja: 29 Lipiec 2016
  22. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    To lubię. Jak wchłoniesz te Węgry po sterydach to bawisz się w wasali czy może 'od teraz będzie to polska glina'? ;)
     
  23. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie planuję wchłaniać Węgier. ;) Na Słowacji i Mołdawii się zakończy. Po upadku Francji potrzebuję silnych Habsburgów.
     
  24. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek X
    IX-XII 1940

    "Honor i gniew"

    [​IMG]

    I Korpus Pospolitego ruszenia wyruszył na front. Potrzeba wzmocnienia sił strzegących Karpat Zachodnich wydaje się konieczna, zważywszy na koncentrację 24 dywizji węgierskich wzdłuż pasma. Dywizji milicja pozbędę się po wojnie, lub użyję ich do okupacji nowych terytoriów.

    [​IMG]

    Syndykaliści wciąż bronią się mocno i uparcie. To dobrze, bardzo dobrze. Potrzebuję jak najdłuższej i najbardziej krwawej wojny, by maksymalnie osłabić Cesarstwo. Pyrrusowe zwycięstwo Mitteleuropy to najkorzystniejszy scenariusz. Wydaje się, że na razie zarówno Niemcy jak i Hiszpanie utknęli w wojnie pozycyjnej. Nieciekawie natomiast przedstawia się sytuacja włoskich socjalistów.

    [​IMG]

    Niezastąpiony gen. Kutrzeba ukończył 12. października opracowywanie założeń kolejnej doktryny dla Armii Koronnej. Teraz czas, by Fabryka Broni Radom umożliwiła formowanie zaawansowanych dywizji piechoty.

    [​IMG]

    Koniec października przyniósł wolność Frandro-Wallonii. Front dalej tkwi jednak w zimowym impasie.

    [​IMG]

    Kolejne cztery dywizje milicji kończą formowanie 10. listopada. Pospolite ruszenie to dobry pomysł, prawda?

    [​IMG]

    Na zachodnie bez zmian. Niemal. Niemcy zajęli Dunkierkę i podeszli pod Paryż. Francuzi odebrali część swojego terytorium Hiszpanom. Sytuacja strategiczna bez zmian.

    [​IMG]

    Dużo gorzej przedstawia się jednak sytuacja Entanty. Kanadyjczycy przyparci do muru przewagą syndykalistów bronią się już niemal na kole podbiegunowym.

    [​IMG]

    Ostatnia dywizja milicja jest gotowa w połowie miesiąca. Teraz czas utworzyć korpus.

    [​IMG]

    I tak też II Korpus Pospolitego Ruszenia pod dowództwem gen. Krukowicza-Przedrzymirskiego wyrusza pod Przemyśl.

    [​IMG]

    Dokładnie w tym samym momencie Państwowe Zakłady Lotnicze ukończyły próby wczesnego myśliwca. Teraz zajmą się podstawowym myśliwcem przechwytującym, bym mógł chronić swoje armie przed samolotami Luftstreitkräfte.

    [​IMG]

    Teraz czas przejść do bardziej zdecydowanych działań. Przy stabilnym froncie czas na rozpoczęcie formowania następnych pięciu armii koronnych.

    [​IMG]

    Wojna nie toczy się jednak tylko tu. Republika Dominikany zaanektowała Haiti. Komuś tutaj śni się władza nad Karaibami.

    [​IMG]

    Uznałem za stosowne przenieść główną kwaterę dowodzenia z stolicy na front. Moje wojska będą walczyły lepiej, a i dowództwu oszczędzi się nalotów Königliche Luftfahrtruppen.

    [​IMG]

    Na początku grudnia niemiecki klin poszerzył się nieco na południe. Włoscy socjaliści przeprowadzili zaś skuteczną kontrofensywę i odzyskali większość południowych Włoch. Sytuacja strategiczna bez zmian.

    [​IMG]

    Na Wigilię postanowiłem przeprowadzić próbną ofensywę na Kosice. Mimo zaangażowania 18 dywizji efekt mnie rozczarował.

    [​IMG]

    Już po dobie musiałem wstrzymać natarcie, by oszczędzić sobie zbytecznych strat. Tę bitwę wygrali.

    [​IMG]

    Nadszedł więc czas, gdy należy wezwać na pomoc sojuszników. Litwa i Białoruś chętnie udzieliły mi pomocy militarnej. Wykrwawię ich wojska do możliwego maksimum. Jednocześnie wzmocnię front i osłabię okupantów dawnych ziem litewskich Rzeczypospolitej.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Trzy nowe armie nie były za bardzo nowoczesne, jeżeli porównać je do niezwyciężonych armii koronnych, ale na Węgrów wystarczą całkowicie. Dwie dywizje milicji i jedenaście dywizji piechoty. Tak.. Tego mi trzeba..​
     
    Ostatnia edycja: 29 Lipiec 2016
  25. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Jak dobrze rozumiem, to syndykaliści w usa klepią każdego. Módl się by po ogarnięciu się nie dołączyli do wojny w Europie xD
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie