Czekając na Rzeczpospolitą - HoI2 Kaiserreich AAR Królestwem Polskim od 1936

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Tobi, 29 Listopad 2015.

  1. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Well.. too late. Jednolity sojusz syndykalistów oraz socjalistów amerykańskich, francuskich, brytyjskich i włoskich walczy z Mitteleuropą, Entetntą i sojuszem hiszpańskich karlistów z federacją włoską pod berłem papieża. Mam nadzieję, że Cesarstwo chwyci się z nimi za łeb. oby. Póki co mam jeszcze wolne flanki, bo Austria ani myśli się mieszać do mojej wojny z Węgrami, a Rosja dalej próbuje zająć Syberię,
     
    slawek13 lubi to.
  2. moskal

    moskal Опричник

    Ale już chyba za późno, aby syndykalizm złamał supremację Berlina w Ojropie?
     
  3. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    To moja pierwsza gra Kajzerką, ale wydaje mi się, że potrzebuję osłabionych Niemiec, a nie złamanych Niemiec. Prędzej czy później i tak pójdę z nimi na wojnę w oparciu bądź to o Rosję, bądź o Habsburgów. Światowy syndykalizm w natarciu to dla mnie najgorszy scenariusz.
     
    slawek13 lubi to.
  4. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    To szansa na poważne kłopoty jest całkiem spora. Bo jak syndykaliści w Ameryce w końcu się odbudują, to mogą zalać front w Europie całkiem sporą ilością mięsa (tutaj ratunkiem może być głupota ai). W najgorszym wypadku najpierw odbiją się na Hiszpanii i Włochach, a potem walcem przejadą się przez Niemcy :p
     
  5. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Przecież Kaiserreich jest przepotężny. A jak będzie trzeba to wesprę niebo nad Europą moimi myśliwcami.
     
  6. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek XI
    I-IV 1941

    "Wzgórza przejdziemy, wodą popijemy..."

    [​IMG]

    Armie litewskie, będące pełnowartościowymi, wysyłam pod Przemyśl, skąd mam zamiar rozpoczynać ofensywę, która w zamyśle przełamać ma obronę na linii Karpat. Armia białoruska wesprze zaś moje dywizje pod Krakowem.

    [​IMG]

    W początku stycznia syndykalistom udało się wyhamować niemiecką ofensywę i ponownie zwężyć klin usilnie wbijany na południe od Paryża. Hiszpanie i Włosi nie mają dość sił, by poruszyć w środku zimy front. Sytuacja strategiczna bez zmian.

    [​IMG]

    Kolejna armia korona zostaje sformowana 21. lutego z czterech nowych dywizji piechoty.

    [​IMG]

    Odtwarzam w ten sposób I Armię Koronną, a dowodzenie oddaje ponownie gen. Sikorskiemu. Również i ona weźmie udział w poroztopowej ofensywie.

    [​IMG]

    Z nastaniem marca okazało się, że Francuzi wyparli Hiszpanów na linię Pirenejów. Żołnierzom cesarza udało się poruszyć nieco fronty i przekroczyć Sekwanę. Szala zwycięstwa zaczyna przechylać się na niekorzyść syndykalistów.

    [​IMG]

    Nareszcie 19. marca rozpoczynam wielką ofensywę, mającą dać mi zwycięstwo. Siłą 32 dywizji uderzam na Koszyce.

    [​IMG]

    Uzyskuję błyskawiczne zwycięstwo. Byle szybciej!

    [​IMG]

    Już dwa dni później kieruję ostrze kosy na Banaską Bystricę. A ostrze kosy jak wiemy...

    [​IMG]

    ...ścina najwięcej zboża.

    [​IMG]

    Teraz zamiast tworzyć kocioł, kieruję cios na północ. Węgrzy będą zmuszeni wycofać się na Pressburg.

    [​IMG]

    Co też chcąc-niechcąc czynią. Słowacja jest niemal moja, a to wszystko w 9 dni.

    [​IMG]

    Kości zostały rzucone. Francuzi skupiwszy się na likwidacji wcześniej wspomnianego przyczółka osłabili lewe skrzydło, przez które wdarli się Niemcy, błyskawicznie zajmując Paryż i prąc na Bretanię.

    [​IMG]

    Ja zaś, biorąc przykład z Kaizerreichu, wyruszam by zająć Pressburg.

    [​IMG]

    Po szybkiej walce Węgrzy ustępują pola.

    [​IMG]

    Po upływie dwóch tygodnie zadecydowałem, że najwyższy czas uderzyć na etniczne Węgry i zagrozić Budapesztowi. Rzucam 18 dywizji na Miszkolc.

    [​IMG]

    Ponownie siły węgierskie były zbyt małe, by stawić mi skuteczny opór.

    [​IMG]

    Najwyższy czas, aby i Ruś Zakarpacka przeszła w moje ręce. Tym razem wstrzymując oddech rzucam do walki oba korpusy pospolitego ruszenia.

    [​IMG]

    Wsparcie 15 dywizji zapewniło mi jednak zwycięstwo. Teraz wyprowadzę natarcie z Koszyc na Debreczyn. Jeśli mi się uda, zagrożę łączności między Węgrami i Bałkanami, a Rumunią. Właściwie cała wojna idzie mi nadspodziewanie gładko, może nie ograniczę się do Słowacji i Mołdawii? Może pójdę dalej? Może podporządkuję sobie całe królestwo? Może mi podpowiecie?​
     
    Ostatnia edycja: 29 Lipiec 2016
    slawek13, sir Raleigh i Kentucky lubią to.
  7. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Międzymorze! Międzymorze wybierz, panie! Nie, chwila. Mówiłeś że rozegrałeś już do końca, więc mówienie nie ma racji bytu :v
     
    Tobi lubi to.
  8. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Ale kto wam broni zgadywać. ;)
     
  9. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek XII
    V-VI 1941

    "Nie zmieniajmy nic"

    [​IMG]

    Wraz z początkiem maja rozpocząłem nacisk na Rumunię. Habsburgowie mają tam stanowczo za mało dywizji, by skutecznie bronić tak wielkiego obszaru.

    [​IMG]

    Tymczasem na froncie zachodnioeuropejskim Francuzi starają się zatrzymać Niemców na tyle skutecznie, na ile mogą. Wyparłszy Hiszpanów za Pireneje, prawdopodobnie zwolnili kilka dywizji, które rzucili na walący się front. Paryż upadł, walka trwa dalej.

    [​IMG]

    Po dwóch dniach walk odniosłem zwycięstwo. Niedługo dojdę do pól roponośnych.

    [​IMG]

    I stało się. Niemalże odciąłem Rumunię od reszty Węgier. Teraz trzeba tylko zagarnąć jak najwięcej terytorium.

    [​IMG]

    W połowie miesiąca Rosja opanowała swoje dalekowschodnie kłopoty. Ostatecznie Rosja bez Sybiru to nie Rosja.

    [​IMG]

    Kolejne cztery dywizje ukończyły formowanie 21. maja. Powstanie z nich VI Armia Koronna, którą skieruję na Pressburg.

    [​IMG]

    Co też robię.

    [​IMG]

    Mile zaskoczyła mnie inicjatywa dywizji niemieckich, które korzystając z braku sił węgierskich, wkroczyły do Transylwanii.

    [​IMG]

    Posłałem więc na nowy delikatny front oba korpusy pospolitego ruszenia. Trzeba zabezpieczyć ten nowy, wciąż delikatny front.

    [​IMG]

    Na koniec pierwszego tygodnia czerwca Państwowe Zakłady Lotnicze oddały w moje ręce ukończone prototypy podstawowego myśliwca przechwytującego. Teraz niech go ulepszą. Przejęty węgierski przemysł pozwolił na na rozpoczęcie kolejnych badań. Wykorzystuję to oddając prym niezastąpionemu gen. Kutrzebie.

    [​IMG]

    W tym samym czasie Niemcy wdarli się na pola roponośne i zaraz prawdopodobnie otoczą Bukareszt. Trzeba będzie im jakoś pomóc.

    [​IMG]

    Ot, jakoś. Rzucam do walki 13 dywizji. Rumunia już prawie moja.

    [​IMG]

    Prawie... robi wielką różnicę.

    [​IMG]

    Dobrze chociaż, że Bukareszt skapitulował przed Niemcami. Teraz ponawiam swoje próby nowo przybyłymi siłami, a skrwawione wojska wysyłam na pomoc sojusznikom w Chuj Napokaz.

    [​IMG]

    Jednocześnie rozpoczynam szturm Budapesztu, a pospolite ruszenie wysyłam do Aradu.

    [​IMG]

    Niestety.. Madziarzy mocno się bronią.

    [​IMG]

    Przynajmniej w Rumunii idzie nieźle.

    [​IMG]

    Niestety im dalej na zachód, tym bliżej do Węgier, a co za tym idzie opór wzrasta. Staram się przełamać obronę zmasowanym atakiem 23 dywizji.

    [​IMG]

    Nie udaje mi się.

    [​IMG]

    Z drugiej strony odciągnęło to część wojsk broniących Budapesztu. Może tym razem się uda. Węgrzy przegrają tę wojnę, ale jak szybko i za jaką cenę..​
     
  10. Elas

    Elas Genialdo

    Widzę, co tu zrobiłeś :v

    Na Słowacji i Mołdawii się raczej nie skończy, trzeba mieć potencjał do późniejszej walki.
     
    Tobi lubi to.
  11. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Wchłaniał więcej niż powiedziałem nie będę. ;)
     
  12. Hendryk

    Hendryk Aktywny User

    Tobi, dobra robota. Przekonałeś mnie aby na nowo zagrać w Kajzerkę.
     
    Tobi lubi to.
  13. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Przecież ja ledwo zaczynam się bawić. ;) Zdobędę Moskwę i Berlin to pogadamy. :p
     
  14. ers

    ers Ten, o Którym mówią Księgi

    Całkiem ciekawe. Orientuje się ktoś czy będzie kajzerka na HoI 4?
     
  15. Nuke

    Nuke [heinkel intensifies]

  16. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Panowie, spokojnie. I tak najlepiej dopracowanym modem zawsze pozostanie HoI C.O.R.E. :)
     
  17. Hendryk

    Hendryk Aktywny User

    Niestety chcą Kajzerkę przestawić na HoI4 (i najwyraźniej opuścić DH) :(
    Trzeba będzie się wreszcie wziąć za samodzielne modowanie gry.
     
  18. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek XIII
    VI-VIII 1941

    "Powstań Polsko skrusz kajdany"

    [​IMG]

    Zwycięska koalicyjna armia narodów byłej Rzeczypospolitej wyparła Węgrów z Budapesztu. Wojna chyli się ku końcowi, jednak Habsburgowie nie spoczną.

    [​IMG]

    Korzystając z chwilowej dziury we froncie, wywołanej odejściem dywizji niemieckich do Transylwanii, uderzyli siłą kilku dywizji na południową Rumunię.

    [​IMG]

    Zwycięstwa na froncie pozwoliły mi przeforsować kolejny bonus dla moich sił zbrojnych. Już niedługo Korona będzie mogła upomnieć się o Litwę, Ruś, Inflanty, a nawet Wielkopolskę, Pomorze i Prusy.

    [​IMG]

    Ofensywa w Rumunii dała Węgrom tylko chwilę wytchnienia. Jest ich za mało, by mogli przejąć inicjatywę na tej części frontu. Kontrofensywa moich sił zgrupowanych w Chuj Napokaz wyprowadzona na ich skrzydło przywróci mi dominację.

    [​IMG]

    Teraz wystarczy złamać niemal okrążone dywizje.

    [​IMG]

    Ci jednak nie poddają się i 10. lipca zajmują Bukareszt.

    [​IMG]

    Razem z walecznymi Kajzerowskimi dywizjami złamię ich błyskawicznie.

    [​IMG]

    Lewe skrzydło Habsburgów załamuje się 15. lipca.

    [​IMG]

    Na prawe nacieram dwa dni później.

    [​IMG]

    Kocioł został zniszczony. teraz wystarczy cofnąć wojska i wkroczyć do Serbii.

    [​IMG]

    Włoscy socjaliści kapitulują 20. lipca. Teraz Francuzom przyjdzie zmierzyć się z posiłkami federalistów z południa kraju. Samo południe Włoch, jak i Sycylia wpadły jednak w ręce Ottomanów.

    [​IMG]

    Kaizerreich zajął Bretanię i prze na południe. Francuzi pomimo utraty Paryża i odcięcia od Unii Brytyjskiej walczą dalej. Udało im się przekroczyć Pireneje nad zatoką Biskajską.

    [​IMG]

    Z początkami sierpnia rzucam 24 dywizje na Timisoarę. Siły te niedługo uderzą na Serbię i Belgrad.

    [​IMG]

    Węgrzy ustępują pola po dniu.

    [​IMG]

    Wyprowadzam natarcie na teren Serbii. Habsburgowie drżą.

    [​IMG]

    I ponownie wycofują się nie podejmując dłuższej walki.

    [​IMG]

    W połowie miesiąca kolejne cztery dywizje czekają na moje rozkazy.

    [​IMG]

    Powstałą z nich VII Armię Koronną formuję pod Krakowem. Moja przewaga rośnie z każdym dniem.

    [​IMG]

    Czas połączyć sukces na Węgrzech z sukcesem w Serbii. Od końca wojny dzielą mnie tygodnie. otrzepując się z krwi i bitewnego pyłu, biały orzeł dumnie rozpościera skrzydła.​
     
  19. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek XIV
    VIII-XII 1941

    "Zbudził się we mnie zew krwi"

    [​IMG]

    W połowie sierpnia syndykalizm europejski miał się coraz gorzej. W przeciwieństwie do swoich sojuszników za oceanem, Francuzi otrzymują srogie lanie na trzy pasy od Cesarstwa, Hiszpanii i Włoch.

    [​IMG]

    Oto i 29. sierpnia chwila na którą długo czekałem. Habsburgowie skapitulowali. Węgrzy, zmuszeni do oddania mi Słowacji i Mołdawii, stali się moim wasalem. W ramach szczodrości (gry) na tronie pozostał obecny król.

    [​IMG]

    Tego samego dnia wynegocjowałem również pokój z otoczoną przez Osmanów Arabią.

    [​IMG]

    Kolejnym krokiem jest przejęcie kontroli militarnej nad Ukrainą i Zjednoczonym Księstwem Bałtyckim. Prawdopodobnie wiecie już, w którym kierunku pójdzie dalsza ekspansja. Owszem. Ulec musi dumny car.

    [​IMG]

    Węgrzy zaś już na początku września starają się być przydatni. Nie wiedzą jeszcze jak wielką rolę przewidziałem dla nich na stepach Ukrainy.

    [​IMG]

    Niestety - stało się. Na koniec pierwszego tygodnia września upada Kanada. Może gdyby doczekali do mrozów byłoby inaczej..

    [​IMG]

    Już następnego dnia do władzy powołany zostaje nowy syndykalistyczny rząd. Ziemie kanadyjskie, dysponujące znacznym przemysłem, z pewnością będą stanowić wielkie wsparcie dla światowego syndykalizmu. Kiedyś okaże się kto pierwszy przeprawi się przez Atlantyk.

    [​IMG]

    Kontrola militarna nad Węgrami. Kilkanaście czterodywizyjnych korpusów zostaje wysłanych na Ukrainę.

    [​IMG]

    Opór wobec syndykalizmu rośnie. Zjednoczone Prowincje poszły na wojnę z naszym wspólnym wrogiem.

    [​IMG]

    Francuzi nadal bronią się mocno. Każde kolejne sto kilometrów znacznie wykrwawia siły Kaizerreichu.

    [​IMG]

    W ciągu następnego miesiąca front pęka. Wróg zostaje odepchnięty od oceanu, jednak spycha Hiszpanów za Ebro.

    [​IMG]

    Ostatnie cztery dywizje piechoty formują się 8. listopada. Teraz, skoro już bez żadnej przesady mogę nazywać się Koroną Rzeczypospolitej, czas na reorganizację armii.

    [​IMG]

    Jest już po wojnie. Co kiedyś poczną Niemcy? Może zwrócą zajęte ziemie prawowitym właścicielom?

    [​IMG]

    Moi państwo. Sztab Koronny. Oto nowe nazwy dywizji i armii dumnej Korony. (Wszystkich oprócz jednej. Jeden screen zrobił mnie na szaro robiąc się na czarno, tak że aż zalałem się żółcią i zzieleniałem ze złości.)

    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]

    Począwszy od tego momentu będę pokazywał już gotowe korpusy i armie. Nie chcę siebie i was irytować screenami, że ta i tamta dywizja ukończyła formowanie. Unikniemy też w ten sposób spowalniania akcji.

    [​IMG]

    W połowie grudnia Państwowe Zakłady Lotnicze ogłosiły gotowość do podjęcia seryjnej produkcji ulepszonego myśliwca przechwytującego. Czas na przejście do prac zaawansowanych.​
     
  20. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek XV
    I-V 1942

    "Treachery"

    Tym razem naprawdę polecam ścieżkę dźwiękową w spoilerze. Pasuje do odcinka jak mało która. Enjoy.

    [​IMG]

    Cztery dni po nowym roku Cesarstwo Niemieckie ostatecznie pokonało francuski syndykalizm. Teraz armie Cesarza gromadzą się nad kanałem La Manche, a Deutsche Luftstreitkräfte zacznie wywierać presję na osaczonych Anglików. Nie będzie to jednak proste. Na wyspach brytyjskich stacjonują dziesiątki dywizjonów amerykańskich i kanadyjskich, które noc w noc przeprowadzają dewastujące naloty na zagłębia przemysłowe i miasta Mitteleuropy. Ja zaś na drugim końcu kontynentu przygotowałem się do innej inwazji.

    [​IMG]

    W zdradziecki sposób mam zamiar chwilowo oddać carowi Ukrainę Zadnieprzańską, oraz całą Litwę i Białoruś. Gdy jego armię wbiją się w pustą przestrzeń nad Niemnem, likwidując zarazem jakiekolwiek ośrodki państwowości litewskiej i białoruskiej, nadejdzie czas Armii Koronnej. W miażdżącym wszelki opór uderzeniu odzyskam co moje i odtworzę Litwę. Rzecz jasna w ramach Rzeczypospolitej. Co unia lubelska przed Bogiem związała, człowiek niech nie rozłącza. Całą operacją ubezpieczać będę stojące na linii Dniepru wojska węgiersko-ukraińskie. Gdy dojdę już pod Smoleńsk nakażę wycofać się im na moją wschodnią granicę i poczekam, aż Ukraina zostanie wchłonięta do Imperium Rosyjskiego. Kiedy już zwycięskie armie koronne pogonią moskali hen za Don, powstanie tu Ruś. Oczywiście również w ramach Rzeczypospolitej. Dysponuję na razie 177 dywizjami i brygadami. Jeśli założymy, że wojska litewskie, białoruskie i ukraińskie przestaną niedługo istnieć, a armia Zjednoczonego Księstwa Bałtyckiego nie chce poddać się żadnej kontroli, będę niedługo dysponował jedynie ~100 jednostkami polskimi i węgierskimi.

    [​IMG]

    Dokładnie w połowie kwietnia ku zaskoczeniu wszystkich dookoła mała Rzeczpospolita wypowiada wojnę wielkiemu Imperium. Wszystko gotowe jest już na mój misternie ułożony plan. Niech zagrzmią działa!

    [​IMG]

    Kilka dni po wybuchu wojny otrzymuję wiadomość, która zrzuca mi kamień z serca. Moi naukowcy opracowali zaawansowany model dywizji piechoty. Rosjanie mogą zatem zostać łatwo odparci. Na ich ilość odpowiemy jakością i bitnością polskiego żołnierza!

    [​IMG] [​IMG]

    Zgodnie z planem pierwsze oddziały rosyjskie szybko wdarły się w lukę między frontami. Białoruś padła 23. kwietnia. W najwyższej gotowości czekam na kolejne postępy caratu. Niechętnie wysyłając na niebezpieczne tereny duże formacje, armia carska operuje raczej pojedynczymi dywizjami. Zastanawiające jest, że dywizje niemieckie z Prus powędrowały do Księstwa Bałtyckiego pozostawiając tak innych sojuszników, jak i swoje własne granice bez ochrony. Nareszcie 3. maja Rosjanie zajmują Wilno i kończą żywot państwa litewskiego. W rocznicę uchwalenia najwspanialszej spośród konstytucji nakazuję rozpoczęcie wielkiej ofensywy!

    [​IMG]

    Z grzmotem artylerii i gromkim okrzykiem radości do boju rzuca się 30 dywizji. Na mój pierwszy znak przejdą Niemen. I, bracie! Ojczyzna wskrzeszona!

    [​IMG]

    Jeszcze tego samego dnia gonię przednią straż cara z Grodna. Pójdzie mi z tym łatwo. Co potem? Potem będziemy walczyć.

    [​IMG]

    Kolejny dzień - 4. maja. Wyzwalam Lidę i Mińsk. Byle szybciej. Byle nie zdążyli ściągnąć większych sił.

    [​IMG]

    Już 5. maja a Litwini i Białorusini witają mnie jak wyzwoliciela. Niczym Napoleon ruszając na Moskwę, niewzruszony radością ludu ruszam dalej.

    [​IMG]

    Car jednak nie próżnuje. Przygniótł ogromem swoich sił wojska ukraińskie i węgierskie w Żłobinie, zmuszając je do wycofania się na bagna mozyrskie.

    [​IMG]

    Mijają jeszcze dwa dni i 7. maja wkraczam do Wilna. Jerozolima Północy i stolica Litwy jest w moich rękach.

    [​IMG]

    Wiwatom ludności cywilnej nie ma końca. Rosjan tak nie witali!

    [​IMG]

    VI Armia Koronna zostaje sformowana 9. maja i od razu wysłana na pomoc Węgrom pod Mozyrem.

    [​IMG]

    Ostatnie wojska rosyjskie na Żmudzi poddają się 12. maja w Kownie.

    [​IMG]

    Gen. Tadeusz Kutrzeba już 19. maja rozpoczyna pracę nad doktryną zmechanizowanej ofensywy.

    [​IMG]

    W tym samym momencie Habsburgowie postanowili przyłączyć się do wojny przeciwko.. Grecji. Pomocni jak zawsze..

    [​IMG]

    W ślad za swoimi protektorami rychło poszła Bośnia.

    [​IMG]

    Niestety 24. maja moi butni sojusznicy zostają pokonani przez Rosjan. Będę musiał pomóc im 5 dywizjami węgierskimi, które na wszelki wypadek zostawiłem w Świecianach. Na front powoli zaczynają napływać wojska cesarza Wilhelma III. Nie obronią jednak Ukrainy z moją "pomocą".​
     
  21. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Myślę, że trochę podle potraktowałeś Litwę, Białoruś i Ukrainę z tym fortelem w postaci rosyjskiej aneksji.
     
  22. Elas

    Elas Genialdo

    Divide et Impera :D
     
    Tobi lubi to.
  23. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    Co to za Litwa bez wielkiego księcia. Co to w ogóle jest Białoruś i Ukraina? Jest tylko Księstwo Ruskie!

    Indeed. :3
     
  24. Tobi

    Tobi Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]
    Czekając na Rzeczpospolitą

    Odcinek XVI
    V-IX 1942

    "Invasion"

    [​IMG]

    Dziura w froncie została załatana. Wstrzymuję Węgrów i pozostawiam resztę armiom Księstwa Bałtyckiego. Powinny dać radę wytrzymać rosyjski napór.

    [​IMG]

    Wielka defilada w wielkiej stolicy wielkiej Korony! Wielka radość!

    [​IMG]

    Po Litwie i Białorusi przyszedł czas na Ukrainę. Wycofuję swoje wojska na terytorium Korony. Zaraz za Węgrami ciągną długie kolumny ukraińskich żołnierzy. Pozostawieni na linii Dniepru Niemcy, Flamandowie i Walonowie będą osłaniać mój strategiczny odwrót. Gdy tylko car zagrozi Koronie zmiażdżę jego siły i dojdę nad Don. Nie ma przyjaźni, jest tylko polityka i interesy.

    [​IMG]

    Mam zatem nieco wolnego czasu. Wysyłam Sztab Koronny ze stolicy do Mińska. Po części, dla lepszego dowodzenia, po części, by uniknąć syndykalistycznych nalotów. Nie mam jeszcze dostatecznie dużych sił lotniczych, by ochronić swoje niebiosa.

    [​IMG]

    Po długiej, krwawej wojnie Gracy ulegli Bułgarom. 8. lipca stał się dniem kapitulacji wojsk Hellady przed bawiącymi się w Aleksandra Wielkiego Bułgarami.

    [​IMG]

    Inwazja! W połowie miesiąca syndykalistyczne armie lądują w Danii. Do końca miesiąca na Aalborgu koncentruje się coraz więcej dywizji. Kaizerreich powinien dać im radę, prawda? Moje tyły są bezpieczne?

    [​IMG]

    Początek sierpnia oznacza kolejne wzmocnienie Armii Koronnej. Nie bez powodu twierdzę, że dysponuję najlepiej wyszkolonymi i wyposażonymi wojskami na świecie.

    [​IMG]

    Ostatni ze sztucznych tworów i bękartów po traktacie brzeskim przestał istnieć 13. sierpnia. Nadszedł czas Rzeczypospolitej. Nadszedł czas, by odtworzyć Sarmację pod berłem rodzimego króla.

    [​IMG]

    Czas postarać się zająć tereny, do których żołnierz carski jeszcze nie dotarł. Mozyr i Korosteń będą stanowiły osłonę dla północnego skrzydła przyszłej ofensywy na Kijów.

    [​IMG]

    Otworzył się nareszcie czwarty slot technologiczny. Mogę już bez kozery pretendować do roli mocarstwa regionalnego.

    [​IMG]

    Na północy zaczynam ofensywę na Smoleńsk. Śladami Stefana Batorego zdobędę Połock, Witebsk i Wielkie Łuki.

    [​IMG]

    Rosjanie nie bronią się długo. Wsparcie dają pojedyncze jeszcze dywizje Cesarstwa.

    [​IMG]

    Orsza zdobyta! Niepokoi jedynie duża ilość wrogich dywizji pod Mogilewem.

    [​IMG]

    Niestety to już nie Węgry. Carat łatwo miażdży przyczółki wywalczone przez Niemców.

    [​IMG]

    To samo dzieje się z Korosteniem, do którego nie dotarły jeszcze moje główne siły.

    [​IMG]

    Aby kolejna porażka nie dotknęła mnie pod Połockiem, kieruję tam wojska z Świecian. Jednocześnie wyprowadzam natarcie z Orszy na Mogilev.

    [​IMG]

    A z Mogilewa na Żłobin. Hop, hop, hop, hyc.

    [​IMG]

    Niestety Rosjanie odzyskali Połock. Będę musiał wesprzeć natarcie wojskami z Orszy. Ech ci Niemcy..

    [​IMG]

    Oj.. Źle to widzę. Rosyjska obrona tężeje, przewaga rośnie, a ja mam coraz mniej czasu. Już połowa września, a ja dalej nie przekroczyłem Dniepru. Jeśli mróz dopadnie mnie zbyt szybko, utknę tu aż do wiosny, a po roztopach kraj zaleje Moskal.​
     
    Lordek Lucasso, Elas i moskal lubią to.
  25. moskal

    moskal Опричник

    Mam nadzieję, że Matka Ruś zniszczy Mittleeuropę oraz germańską supremacją.
     
    Tobi lubi to.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie