Belarus/białoruś aar

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Wydmuch, 20 Sierpień 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Wydmuch

    Wydmuch User

    BELARUS/BIAŁORUŚ AAR

    BELARUS/BIAŁORUŚ

    poziom trudności/agresywność : bardzo trudny/wściekły.

    BRN - Białoruska Republika Narodowa
    [​IMG]

    Herb
    [​IMG]

    Prolog:
    Sytuacja po I w.ś. wpłynęła znaczenie na europe powojenną. Pewnym następstwami były m.in. odzyskanie długo oczekiwanej niepodległości przez Polaków,Białorusinów i Ukraińców. W 1918 roku 25 marca do życia została powołana Białoruska Republika Ludowa – jej stolicą był Mińsk Litewski. BRN rościła sobie prawo do wielu byłych rosyjski guberni, lecz uzyskała tylko część z nich. Niestety BRN nie udało się utworzyć sprawnego państwa. Nie zdołano uchwalić konstytucji, utworzyć armii i dobrze działających urzędów – istniał jedynie rząd nieuznawany przez żaden z krajów europejskich, poza Czechami i Ukrainą. Niestety po wkroczeniu armii czerwonej, 5 stycznia 1919, BRN zakończyło swe faktyczne istnieje – tereny zostały dołączone do rosji. Rząd jednak potajemnie wciąż funkcjonował w podziemiu. Przez kolejne kilkanaście lat próbowano odzyskać niepodległość – białorusini pomimo prześladowań władz wciąż nie poddawali się – częśc z nich działało w zamkniętych organizacjach patriotycznych. W 1934, 12 listopada, w Mińsku i nie tylko nastroje wśród ludności białoruskiej były bardzo gorące – wieść o planowanym powstaniu w Mińsku przyjęto z entuzjazmem. Próbowano szukać pomocy u Polaków – bez efektu. Powstanie miało rozpocząć się grudnia 25, specjalnie w okresie zimowym – do tego czasu zaczęto organizacje ochotniczych wojsk oraz broń.
    Dnia 25 grudnia 1934 pierwsze strzały padły o godzinie 21:38 – 1. pułk białoruski zaatakował wojskowy szpital oraz garnizon miński.


    [​IMG]
    Białoruska milicja ochotnicza na ulicach Mińska

    W krótkim czasie walki objęły większość miasta – powstańcy pomimo braku broni osobistej walczyli zażarcie i nieustępowali wojskom radzieckim na kroku. Do ranka najważniejsze budynki wojskowe już były w rękach białorusinów, pozyskując broń do utrzymania miasta. W sąsiednich prowincjach dopiero kolejnego dnia dowiedziono się o walkach powstańców – 27 grudnia walki również objęły następne tereny, co więcej – ukraińcy także ruszyli do boju.

    [​IMG]
    Ukraińska ludność walczy z armią czerwoną.
    Przez kolejne miesiące powstańy walczyli o swoją wolność ponosząc liczne ofiary - wojska radzieckie każdego dnia przeprowadzały mordercze bombardowania oraz ataki na miasta nieoszczędzając nikogo. W roku 1935, 20 marca walki zostały zawieszone – władze rosyjskie po ponad 3 miesiącach morderczych bojów z powstaniem postanowiy rozpocząć rozmowy dyplomatyczne z podziemnym rządem białoruskim. Rozmowy jednak 22 marca do niczego niedoprowadziły, bombardowania zostały ponowione. Przez kolejne dwa miesiące sytuacja nie uległa zmianie – obie strony konfliktu wykrwawiały się każdego dnia. 4 maja wznowiono rozmowy – tym razem również w obecności tymczasowego rządu reprezentujący powstanie w kijowie. Dyskusja dyplomatyczna zakończyła się rozejmem w celu wypuszczenia jeńców oraz zebraniu zabitych. W czasie rozejmu, członek tajnego rządu – generał Józef Dowbor Muśnicki nocą z 4 na 5 maja przekroczył granice polsko-radziecką – stąd ruszył w podróż do Wielkiej Brytanii – liczył na pomoc ligii narodów. Pomoc uzyskano, czego następstwem - dokładnie 1 lipca, odbyły się rozmowy w Moskwie – reprezentanci Wielkiej Brytani,Białorusi,Ukrainy oraz ZSRR spotkali się by ostatecznie zakończyć walki i zdecydować o losie państw podległych. Przez kolejne pół roku kontynuowano negocjacje sprawy Białoruskiej i Ukraińskiej – ostatecznie, za decyzją ligii narodów, Białoruś oraz Ukraina uzyskują niepodległość i niezależność od ZSRR na mocy traktatu wschodniego.


    1 STYCZEŃ 1936
    Tego dnia odbyło się wyjątkowe spotkanie rządu sowieckiego wraz z głową państwa i szefem rządu Białorusi - Aleksandrem G. Cherykov’em i Aleksiy’m A. Volkovem oraz stroną ukraińską – Nikitą Kruschev’em i Lazar’em Kaganovich’em – podpisano ostatecznie niepodległość obu państw – ponadto zapewniono bliską współprace z ZSRR, jako pomoc w utworzeniu nowego rządu. Nastroje były radosne w kraju – w stolicy zorganizowano defilade na cześć nowego rządu oraz wojsk, które dzielnie walczyły z okupantem. Ostatnie wojska radzieckie opuściły Mińsk – tymczasowy porządek mają zapewnić ochotnicze pułki milicji pod dowóctwem Bronisłava Kamińskiego.
    Po uroczystej defiladzie, po powrocie rządu z Moskwy, Aleksander Cheryakov z balkonu pałacu prezydenckiego przemówił do mieszkańców na placu „zwycięzkim” – cytat „Po latach niewoli i okupacji – po latach cierpień – stoje tutaj jako prezydent narodu Białoruskiego i obiecuje, że od tego momentu zrobię wszystko co w mojej mocy by Nasz kraj znów stanął na nogi !
    Tutaj zaczyna się nowy okres dla Naszego narodu....” – w swej mowie prezydent wymienił m.in. odbudowe miast, budowę nowych fabryk i industrii, utworzenie armii, nowe układy dyplomatyczne i polepszenie warunków życia dla mieszkańców.

    2 STYCZNIA 1936
    Pobór do armii białoruskiej został oficjalnie ogłoszony na ulicach Mińsk – młodzi ruszają ulicami do nowo otwartej komendy wojskowej by zaciągnąć się do pierwszej dywizji piechoty. Oprócz tego krajowy instytut badawczy (przemianowany na krajowy uniwersytet białoruski) rozpoczął projekt unowocześnienia fabryk w całym kraju - cytat „…Mamy nadzieje,że dzięki temu nasz przemysł w kraju ruszy pełną parą, co pozwoli nam na kontynuacje naszych planów na przyszłość…” – Aleksiy Volkov.
    [​IMG]
    KUB - Krajowy Uniwersytet Białoruski.

    [​IMG]

    3 STYCZNIA 1936
    Pierwsze fabryki pracują 3 dnia niepodległości – zatrudniani są nowi robotnicy i dla nikogo nie brakuje miejsca. Ponadto szpitale, szkoły i mniejsze sklepy także funkcjonują od rana – jedynie komunikacja jest zawieszona z powodu zniszczeń kolej oraz dróg podczas walk powstańczych. W Mogilev otwarto lotnisko gotowe przyjmować wszelkie maszyny.
    Mieszkańcy oprócz tego usuwują gruz z ulic i wyciągają wszystko co użyteczne z zawalonych domów.

    5 STYCZNIA 1936
    W pałacu prezydenckim odbyło się spotkanie Aleksandra Cherykova z ministrem spraw zagr. naszych południowych sąsiadów – Vlas Chubar oraz ministrem Maksim’em Litvinov’em. Rozmowy miały aspekt handlowo-dyplomatyczny – każda ze stron przedstawiła swoje umowy handlowe które chciałaby z nami prowadzić przez następne miesiące – oczywiście zostały one mile przyjęte. Ponadto rozmawiano o przyszłości i wspólnej ścisłej współpracy – całe spotkanie trwało w bardzo przyjemnej atmosferze – Maksim Litvinow powiedział – „Potrafimy dotrzymać obietnicy – i zapewniamy,że to koniec wspólnych negocjacji – z pewnością czeka jeszcze nas wiele takich momentów … na które niecierpliwie oczekuje” – Vlas Chubar dodał od Siebie – „… jeszcze daleko do celu, ale wspólnymi siłami przyśpieszymy kroku i w końcu do niego dotrzemy…”.
    Po spotkaniu dyplomatów zabrano na lotnistko skąd zostali uroczyście pożegnani.

    [​IMG]

    [​IMG]

    1 LUTY 1936
    O godz. 17 zwołano nadzwyczajne spotkanie rządu by podsumować styczeń, czyli pierwszy miesiąc samodzielnego działania państwa, oraz zrobić kilka zmian w obecnym składzie ministrów.
    Oto skład ministów z dnia 2 stycznia 1936 –
    [​IMG]
    Oto skład na dzień dzisiejszy –
    [​IMG]
    Na poligonie pod Mogiłevem pierwsi rekruci prechodzą kurs szkolenia - nadzór sprawuje gen. Dowbor Muśnicki.
    [​IMG]
    Józef Dowbor Muśnicki.

    [​IMG]
    Koszary w Mogilev.

    3 LUTY 1936
    Drukarnie pracują od rana – od dzisiaj wszystkie informacje z kraju oraz ze świata będą dostępne dla mieszkańców – GAZETA BIAŁORUŚ

    11 LUTY 1936
    11 lutego o godz. 7 rano, ruszaj kolej z Mińska – ułotwi to komunikacje między miastami i polepszy transport surowców dla fabryk.

    15 LUTY 1936
    Koszary pod Mińskiem czekają już na nowych rekrutów. BPZ (Białoruski Przemysł Zbrojeń) od dnia dzisiejszego będzie wyposażał nasze wojska – na bazie radzieckiego mosina, stworzono Mosin BPZ .36.

    [​IMG]
    Plany BPZ.

    7 MARZEC 1936
    Jak informuje Białoruska gazeta, cały świat obiegła wieść o ponownym zajęciu przez Adolfa Hitlera nadrenii i wkroczeniu armii niemieckiej – cytat „…pomimo łamania traktatu wersalskiego, Wielka Brytania i Francja nie przejmują się tym nadzwyczajnie… co następne wpadnie w ręce Hitlerowi?”.

    [​IMG]

    3 KWIECIEŃ 1936
    1 Dywizja Białoruska dzisiejszego ranka przemaszerowała przez Mińsk – zorganizowano parade wojskową – nowa broń, nowe mundury – została ona przydzielona generałowi Józefowi Dowborowi Muśnickiemu – parade obserwowali oprócz prezydenta, Kamiński – generał milicji krajowej, Serafim Pokrovski – dowódca sił lądowych oraz szef sztabu – poza tym skład obecnych generałów.

    [​IMG]
    Dowódca - gen. Józef Dowbor Muśnicki

    10 KWIECIEŃ 1936
    Ćwiczenia na poligonach niezaprzestają – cały czas BPZ uzupełnia wojskowe magazyny w amunicje i broń.

    [​IMG]

    3 LIPIEC 1936
    Nasza armia rośnie w siłe - kolejna dywizja została zorganizowana i oddana pod dowódctwo gen. Domanskyego. Szef sztabu zapowiedział przegląd wojsk dnia 6 lipca – będzie to najlepsza okazja by omówić kolejne decyzje i plany dla armii na najbliższe miesiące – wizyta odbędzie się w koszarach pod Mińskiem – nie zabraknie również demonstracji w warunkach bojowych i obecny stan przygotowania nowo powstałych dywizji.

    [​IMG]
    Dowódca - gen. Domansky

    6 LIPIEC 1936
    Wizyta Szefu sztabu i resztą głównych dowódców odbyła się popołudniem – przedstawiono możliwości bojowe jednostek oraz ogólny przegląd uzbrojenia oraz żołnierzy. Pokaz działań dywizji w warunkach bojowych wyciągnęło wiele wniosków – cytat „… musze być obiektywny względem naszych wojsk – sztuka wojenna wciąż idzie do przodu,a my niestety posługujemy się wciąż doktrynami jeszcze z Wielkie Wojny – nie wspomne o braku lotnictwa oraz wsparcia artyleryjskiego…” – Serafim Pokrovski.
    Po pobycie w koszarach miejsce rozmów zostało przeniesione do głównego sztabu gdzie dalej odbyło się spotkanie.

    [​IMG]

    7 LIPIEC 1936
    Po dyskusjach z dnia 6 lipca decyzją sztabu jest sformowanie brygady lotnicznej – rozpoczęto rekrutacje pilotów – ćwiczenia rekrutów odbędą się na szkolnych samolotach rozpoznawczych w Gomel. Zajęli się tym gen. Chamier-Gliszczynski i Falkowski.
    Również zaczęto plany nowego samolotu – mam on być wykonany na bazie Polikarpovl-15, lecz z pewnymi unowocześnieniami – BZL (Białoruskie Zakłady Lotnicze) wraz z Hansem Baurem zajmują się planem na nowoczesny samolot dla armii.

    [​IMG]

    18 LIPIEC 1936
    Gotowy jest już plan na prototyp Polikarpov-16b.

    [​IMG]

    27 LIPIEC 1936
    Powstaje pierwsza brygada lotnicza myśliwców przechwytujących – dowódcą brygady zostaje Chamier-Gliszczynski.W warsztach zajęto się modyfikacjami samolotów Polikarpov-15.

    [​IMG]

    2 SIERPIEŃ 1936
    Samoloty 1 brygada myśliwców przeleciały popołudniem nad Mińskie i Orshą – był to pierwszy lot obrony powietrza – ćwiczenia pilotów niezaprzestają.

    27 GRUDZIEŃ 1936
    KUB (Krajowy Uniwersytet Białoruski) zakończył modernizacje narzędzi dla większości fabryk w całym kraju – ułatwi to prace robotnikom oraz przyśpieszy wszelkie projekty. KUB jednak nie zaprzestaje swojej działalności – rozpoczyna kolejny projekt, tym razem nie dla armii – rozwój agrochemii i unowocześnienie roli – pomoże to mieszkańcom spoza miasta.

    [​IMG]

    [​IMG]

    14 MARZEC 1937
    Ostatecznie zakończono modernizacje samolotów – od tej pory nasi piloci będą lecieć w nowych maszynach. Natychmiast zaczęto organizować kolejną dywizje lotnictwa, lecz tym razem – brygade taktyczno-bombową.

    15 MARZEC 1937
    Rozpoczęto rekrutacje do kawalerii – niestety z braku funduszy w chwili obecnej nie stać armii na utworzenie pancernej dywizji ani całkiem zmotoryzowanej piechoty.

    3 LISTOPAD 1937
    Nowa brygada kawalerii zorganizowana.

    [​IMG]
    Dowódca - gen. Kalinovski.

    24 LISTOPAD 1937
    Projekt rolnictwa zmechanizowanego został zakończony wcześniej niż spodziewano się. Prezydent wraz z szefem rządu są bardzo zadowoleni z tak szybkiego rozwoju przemysłu i armii w kraju.

    25 LISTOPAD 1937
    Józef Dowbor Muśnicki zaczął opracowywać nową doktryne wojenną – celem jest podwyższenie i zbliżenie się do standardu obecnych wojsk.

    [​IMG]

    [​IMG]

    28 LISTOPAD 1937
    W Mińsku odbyła się wielka parada wojskowa – pomysł ten wyszedł od gen. Kamińskiego.

    [​IMG]

    4 GRUDZIEŃ 1937
    Nowe samoloty brygady taktyczno-bombowej już trafiły do Mogileva – BZL natychmiast zajęły się modernizacją maszyn.

    [​IMG]
    Dowódca - gen. Cheryakov.

    To by było na tyle póki co - prosze o konstryktywne komentarze - prosze nie marnować czasu na pisanie postów typu "AAR jest do bani bo foty nie są dobre..." (tak btw. - jest to mój pierwszy AAR).

    Miłego czytania - wkrótce następna część.

    Pozdrawiam,Wydmuch.
     
  2. Wydmuch

    Wydmuch User

    Na wszystko odpowiem:
    @mapa z podziałem politycznym
    Zostanie ona zamieszczona podczas podsumowania 3 lat pracy państwa (czyli początek 1939 - następna część w drodze) - wtedy będzie każdy szczegół wymieniony - ilość dywizji, przegląd kraju, generałowie itd.
    @Mandeel
    Z jednego prostego powodu - w razie wybuchu wojny Białoruś miałaby obowiązek, przedewszystkim moralny, pomóc Polakom - nie żebym nie chciał,ale - czym? jak? - mało realne.
    @Precel
    Zgadzam się i powiem tak - nie mam pojęcia ... - tzn. albo to jest spowodowane tym, że uzyskałem technologie po rosji, albo gra przewidziała powstanie Białorusi, ale dużej później - stąd te technologie. Zresztą gdybym wiedział jak to chętnie pokasowałbym te technologie i dał np. Litwy albo Łotwy - byłoby to bardziej realistyczne ... tylko jak?
    Co do sojuszu - a owszem (nie wspomniałem o tym - mój błąd - w następnej części i tak zamierzałem uzupełnić) - mam sojusz w ukrainą i ZSRR (nachętniej to chciałbym tylko sojusz z Ukrainą,ale obawiam się,że ZSRR zrobiłby to samo ze mną co z Litwą i Łotwą w '39).
    @Stanzil
    Zdaje sobie z tego sprawe :wink: - powstanie białorusinów i ukraińców przeciw armii czerwonej zakończone zwycięstwem i ingerencją ligii narodów? :wink: - ale ten pomysł najbardziej spodobał mi się ... dlatego teraz tak to wygląda.
    @Seba
    Gdybym znał się na eventach choć troche ... prolog mógłby odbyć się w samej grze - ale z braku tej umiejętności został tylko tekst i wyobraźnia.

    Jutro kolejna część (tak przewiduje przynajmniej).
     
  3. Wydmuch

    Wydmuch User

    II część - Pierwszy konflikt.

    2 MARZEC 1938
    W ZSRR wydarzyło się okropne zdarzenie – czystki oficerów w całym kraju zarządzone przez Stalina – nocą z 1 na 2 marca wielu oficerów sowieckich przekroczyło granice białorusko-sowiecką i szukało schronienia w pobliskich miastach. Miejscowa milicja zajęła się uciekinierami – oficerzy zostali zatrzymani i przesłuchani. Poinformowany gen. Kamiński zezwolił na ukrycie się żołnierzy sowieckich – zapewniono im schronienie i posiłek. Sprawa oficerów została utajniona.

    19 KWIECIEŃ 1938
    Zakłady Mińsk Automobile rozpoczęły budowe lekkiej brygady pojazdów opancerzonych – będą one pomocne dla dywizji piechoty. Poza brygadą mobilną, BPZ również organizuje brygade artylerii.

    [​IMG]
    Plany haubic dla armii - prawdopodobnie BPZ wybierze francuskie działa z I w.ś i wykona własne modyfikacje.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Plany pojazdu opancerzonego BA-64B za zgodą armii radzieckiej - w naszych warsztatach właśnie trwa przeróbka jednego z tych pojazdów - za kilka dni projekt powinien zostać potwierdzony i ruszy masowa produkcja.

    20 KWIECIEŃ 1938
    Opracowano nową doktryne przez gen. Dowbora Muśnickiego, od dnia dzisiejszego nasi żołnierze będą szkoleni nowych taktych bojowych – pierwsze ćwiczenia odbyły się w pod Mińskiem. Tym czasem KUB rusza z nowym projektem rządowym – nowocześniejsze narzędzia oraz podstawowe maszyny w fabrykach – wzmocni to nasz przemysł.

    [​IMG]

    [​IMG]

    21 CZERWCA 1938
    Z warsztatów Mińsk Automobile wyruszyła pierwsza brygada mobilna składająca się z BA-64B,natomiast 1. brygada artylerii została załadowana na pociąg transportowy w Gomel – szef sztabu komentuje „Podstawowe braki w naszej armii zostały uzupełnione – gen. Dowbor Muśnicki cały czas zajmujący się szkoleniem naszych żołnierzy na poligonie w Mińsku jest pozytywnie zaskoczony osiągnięciami dotychczasowymi wojska. Póki jest to możliwe rozwój armii będzie kontynuowany do ’42 roku.”
    Popołudniem nowa brygada artylerii pokazała swe możliwość na poligonie.

    [​IMG]
    1. Brygada Artylerii.

    BPZ złożył dzisiaj plany w sztabie głównym 1. Brygady Przeciwpancernej – projekt został zatwierdzony. Ponadto generał wojsk lotniczych zaproponował budowe dział przeciwlotniczych w stolicy i lotnisku w Mogilev – "...jest to niezbędne dla utrzymania obrony w powietrzu..." jak sam powiedział. Rozpoczęto budowe.

    9 SIERPIEŃ 1938
    Wieczorem dotarł pociąg transportowy z nowymi działami przeciwpancernymi. Zostanie ona przydzielona do 1. Brygady Kawalerii.

    [​IMG]
    1. Brygada Przeciwpancerna ćwiczy wraz z 1. Dywizją Kawalerii.

    12 SIERPIEŃ 1938
    O godz. 12:00 sztab generalny przybył zobaczyć nowe działa przeciwlotnicze – gen, Kamiński skomentował „Mieszkańcy Mińsk mogą być spokojni – w tej chwili stolica państwa jest jednym z najbardziej bezpiecznych miast w kraju – czuwać nad ochroną powietrza od dziś będzie brygada przeciwlotnicza „Mińsk”.

    [​IMG]
    Nocny wystrzał pokazowy.

    15 SIERPIEŃ 1938
    Odbyło się kolejne spotkanie z dyplomatami z ZSRR i Ukrainy – jak zwykle rozmowy miały podłoże dyplomatyczne oraz nie co handlowe – omówiono kilka spraw i zaproponowano pare projektów. Nic konkretnego nie wyniknęło z rozmów poza umową handlową na korzyść naszego kraju.

    [​IMG]

    [​IMG]

    30 WRZESIEŃ 1938
    Hitler zainteresował się Czechami – prowincje na obrzeżach zachodniej granicy Czech zostają oddane Niemcom.

    3 LISTOPAD 1938
    Baza wojskowa w Mogilev wzbogaciła się o nowy, większy poligon i o działa przeciwlotnicze. Od dziś rekruci będą kierowni tutaj – lepsze warunki pozwolą na szybsze i lepsze szkolenie.

    [​IMG]

    15 MARZEC 1938
    Rząd w Czechosłowacji ulega Niemcom – po wstępnym odebraniu Liberec i kilku innych prowincji, Hitler posuwa się dalej i rząda Pragi – jak widać nic nie stoi przeszkodą dla dyktatora.

    [​IMG]

    18 KWIECIEŃ 1938
    Kilku miesiącach przerwy pobór są wszczony – nowi rekruci kierowni są do bazy wojskowej w Mogilev – od dzisiaj nadzór sprawować będzie gen. Bronislav Kamiński – po sformowaniu 4. Dywizji Białoruskiej zostanie rozwiązany pułk ochotniczej milicji na terenie kraju – od dziś granic państwa będzie bronić w pełni sprawna armia – ochotniczy zostaną odznaczenia za swoją walke medalami „walki o niepodległość” w pałacu prezydenckim. Nowa dywizja również zostanie przydzielona gen. Kamińskiemu.

    [​IMG]
    gen. Bronisłav Kamiński.

    28 MAJ 1938
    KUB zakończył swój trzeci projekt,a mianowicie – ulepszone narzędzia w fabrykach i industriach. BZL (Białoruskie Zakłady Lotnicze) zaproponowały stworzenie nowego samolotu bojowego dla armii – czyli samolotu wielozadaniowego.

    16 LIPIEC 1938
    Prezydent został oficjalnie poinformowany o nowej dywizji piechoty gen. Kamińskiego – pare godzin później odbyło się uroczyste odznaczenie powstańców białoruskich w pałacu – oprócz powstańców odznaczeli zostali również gen. Kamiński, gen. Józef Dowbor Muśnicki, gen. Domansky oraz wielu innych. Na placu „zwycięskim”padły honorowe strzały oddające cześć poległym o walke niepodległościową. Rozwiązano pułk milicji ochotniczej informując obecnych,że armia jest gotowa do samodzielnej obrony kraju – cytat „Wy zrobiliście już wiele dla nas – teraz czas byśmy My zrobili jeszcze więcej dla was !”.

    15 SIERPIEŃ 1938
    Nadszedł czas na podsumowanie prawie 3 letniego rządu i jego postępach w tworzeniu samodzielnego państwa.
    Wielkość kraju i sąsiedzi –
    [​IMG]

    [​IMG]

    Przegląd ogólny i przemysłu -
    [​IMG]

    Przegląd wojskowy -
    [​IMG]

    Umowy handlowe -
    [​IMG]

    Stan zaawansowania nowej technologii -
    [​IMG]

    Postęp budow -[​IMG]

    Stan ogólny armii :
    - jednostki lądowe
    [​IMG]
    - jednostki lotnicze
    [​IMG]

    Szczególy dotyczące jednostek lądowych :
    - 1 Korpus (gen. Józef Dowbor Muśnicki)
    [​IMG]
    - 2 Korpus (gen. Bronisłav Kamiński)
    [​IMG]
    - 1. Dywizja Kawalerii (gen. Ponomarenko N.)
    [​IMG]

    Szczegóły dotyczące jednostek lotniczych :
    - 1. Brygada Myśliwców (gen. Chamier-Gliszczynski)
    [​IMG]
    - 1. Brygada Taktyczno-Bombowa
    [​IMG]

    Oficjalnie potwierdzono oznaczenia sił lotniczych - od dziś nasze samoloty będą latać z herbem kraju -
    [​IMG]

    Skład ministrów niezmienił się - działamy w starym,pewnym gronie. Gen. Domansky został odsunięty od dowodzenia dywizją i zostanie przydzielona mu praca w sztabie dowodzenia.

    21 SIERPIEŃ 1938
    Dowódca sił powietrznych zadecydował za konsultacją z Serafimem Povroskim o stworzeniu nowej brygady lotniczej – jego argumentem był fakt, że lotnictwo w kraju jest bardzo skromne i nie może zapewnić właściwej ochrony. Szef sztabu zatwierdził pomysł Nikolaya Gikalo i pobór nowych pilotów stoi otworem.

    [​IMG]

    1 WRZESIEŃ 1939
    Białoruskie gazety informują „Wojna ! Niemieckie wojska bez wypowiedzenia wojny Polsce, rozpoczęły inwazje na naszych zachodnich sąsiadów ! Pierwszy kraj który postawil stanowcze NIE dyktatorowi. Godne podziwu czy głupota?”. Prezydent ogłosił stan najwyższej gotowości i rozkazano ruszyć wszelkim wojskom na granice polsko-białoruskie. Wojsko ma obowiązek pilnować granic – w żadnym wypadku niedopuścić do wtargnięcia cywilom lub wojsku polskiemu na teren naszego państwa – w ostateczności otworzyć ogień.

    [​IMG]
    Korpus gen. Kamińskiego rusza do granic.

    2 WRZESIEŃ 1939
    Na granicach w pogotowiu czekają nasze dywizje,a brygady lotnicze gotowe są pełną dobe. Jak informuje gazeta, Polacy stawiają nieznaczny opór – częśc armii polskie ponoć już się wycofuje. Na naszych granicach do tej pory nikt nie stwarzał problemów.

    [​IMG]
    1 Korpus gen. Dowbor Muśnickiego - pełne przygotowanie.

    4 WRZESIEŃ 1939
    „Bydgoszcz i Poznań w rękach Niemiec” – tak brzmią dzisiejsze nagłówki. Wszyscy, zarówno cywile jak i wojsko, uciekają na wschód.

    6 WRZESIEŃ 1939
    Rząd ZSRR poprosił o zezwolenie na lądowanie sowieckich samolotów – powodem tego było jak tłumaczyli – zapewnienie bezpieczeństwa granicom. Tego samego wieczora wylądował III dywizjon lotniczy z Kharkov.

    [​IMG]
    Rosyjskie samolot w Mogilev.

    10 WRZESIEŃ 1939
    Rankiem sowieckie samoloty wystartowały z lotniska bez uprzedzenia – przeleciały nad Mozyrem i ruszyły na zachoód. Tego samego dnia w Orshy widziano ciężarówki z żołnierzami i czołgami kierujący się w strone Swiecian – sprawa była oczywista … ZSRR dołączyło do wojny przeciw Polsce. Nasze stanowisko w tej sprawie pozostało takie same – nie będziemy uczestniczyć w najaździe na Polske …

    17 WRZESIEŃ 1939
    Rosjanie są już w głębi kraju, zarówno jak armia niemiecka – Polacy jak wiadomo bronią się za Wisłą – w Radomiu,Kielcach i w Warszawie – Łomża i Lublin również walczą.
    Na naszej granicy coraz więcej uciekinierów – nie tylko cywili – także wojsko ucieka – błagając o możliwość schronienia się, jednak rozkaz był jasny. Nocą, trzech polskich młodych żołnierzy, ranii,bez broni osobistej, zmęczeni i bezsilni, dotarli do granic gdzie spotkali się z korpusem gen. Dowbora Muśnickiego – generał pomimo rozkazu szefa sztabu kazał opatrzyć rannych, dać pożywienie i pozwolił na wkroczenie do kraju.
    Inna sytuacja miała się na odcinku gdzie stacjonował korpus gen. Kamińskiego – wieczorem kazał otworzyć ogień do małej grupki żołnierzy próbujący potajemnie przejść granice – wszyscy zginęli.

    [​IMG]
    Ciała polskich żołnierzy.

    23 WRZESIEŃ 1939
    Stolica Polski upada – obrona przed Wisłą upadła, kwestia czasu by cała Polska się poddała.

    27 WRZESIEŃ 1939
    Polska kapituluje – ostatnie resztki wojsk polskich ucieka w strone granic rumunii – reszta oddaje się w ręce wroga i kolumnami idą do obozów jenieckich.

    19 GRUDZIEŃ 1939
    Spotkanie odbyło się w Moskwie – zaproszony został rząd Ukraiński i Białoruski w celu omówienia sytuacji w obecnym momencie, kiedy Polska jest pod okupacją radziecką. Prezydent Cheryakov wykorzystał sytuacje do rozmów w sprawie starych terenów BRN – m.in. Brześć Litewski, Pińsk i Baranowicze. Dyskusja stała jeszcze bardziej zacięta gdy strona Ukraińska upomniała się o Tarnopol, Równe i Kowel. Rząd sowiecki uległ i podpisano traktat o przejęciu Pińsk, Luliniec, Słonim, Baranowicze i Breść Litewski przez Białoruś,a Tarnopol, Kowel i Równe przez Ukraine.

    [​IMG]

    ---------------------------------------------------------------------------------
    Koniec II części - następna w drodze.
    ---------------------------------------------------------------------------------
    Odpowiedzi na pytania
    @Kitsune
    Nie,bynajmniej nie jestem z białorusi :wink: - w sumie tak sobie wpisałem tam Mińsk Litewski - nic więcej (dlatego też ten avatar).
    @Bojler
    Nie ma żadnych planów póki co -najbliższym planem jest na razie uzupełnie armii i mieć pewność,że w razie walk nie będe aneksowany po miesiącu.

    To tyle - dziękuje za dotychczasowe komentarze (czekam na kolejne oczywiście) - pozdrawiam - niedługo kontynuacja.


    Czekamy. Póki co jednak, zamkniemy i oczyścimy.

    Tomo55
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie