Bitwa o Kanał Sueski 1941-1943 miniAAR

Temat na forum 'Darkest Hour - AARy' rozpoczęty przez Maciej-Kamil, 6 Październik 2015.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Maciej-Kamil

    Maciej-Kamil Ten, o Którym mówią Księgi

    Bitwa o Kanał Sueski1941-1943 AAR

    Ustawienia:
    http://i.imgur.com/uEPSe5T.jpg
    Wersja: DH Core




    Z gazety “Das Reich”:


    “W ostatnim czasie wojska włoskie poniosły serię druzgocących klęsk w Afryce: nie dość, że pomimo przewagi liczebnej nie zajęły Egiptu, to zostały jeszcze wyparte z Cyrenajki. Szczęśliwie na miejsce zmierza już generał Erwin Rommel i jego dywizje pancerne, które z pewnością odmienią bieg walk w regionie.”



    [​IMG]

    Cele Rommla w 1941 roku były jasne: zająć Egipt, przeciąć Brytyjską drogę Gibraltar-Malta-Kanał i zdobyć zasoby Bliskiego Wschodu.

    [​IMG]

    Za wykonanie zabrał się niemalże natychmiast - trzydziestego marca, po przygotowaniach polegających na wysłaniu trzech włoskich dywizji garnizonowych i dwóch piechoty do Al Jaghub oraz odesłaniu sił lotniczych do Europy rozpoczęła się operacja w Cyrenajce. Wzięły w niej udział: 4 dywizje pancerne ( panc. ), 3 zmotoryzowane ( zmot. ) i 4 piechoty ( p. ). Sztab niemiecki i dwie p. pozostawiono w Agedabii, chociaż sam dowódca spędzał czas ze swoimi żołnierzami. Ofensywa ta miała dwa cele: odbić Tobruk i okrążyć Brytyjczyków.


    [​IMG]
    Udało się je zrealizować do ósmego kwietnia.

    http://imgur.com/QOTW73I

    ( obrazek z jakiegos powodu nie chce normalnie się wstawić )

    Komunikat Brytyjskiego Ministra wojny dnia 13.04:
    “Pomimo heroicznej postawy naszych żołnierzy w Afryce wrogowi udało się ich okrążyć. Szczęśliwie naszym siłą udało się zniszczyć włoskie jednostki, które osłaniały południową flankę ofensywy w Al Jaghub.”

    [​IMG]

    Tydzień później skapitulowały wspomniane wyżej wojska alianckie.


    [​IMG]

    Fragment przemowy ministra propagandy, Goebbelsa dwudziestego ósmego kwietnia:

    “Odzyskanie Tobruku było dopiero początkiem! Niedawno do Berlina dotarł raport o kolejnym sukcesie naszych dzielnych żołnierzy w Afryce: tym razem do niewoli dostaną się ci, którzy jeszcze niedawno próbowali ratować swoich oblężonych kolegów!”

    [​IMG]

    Słowa te sprawdziły się szóstego maja.


    [​IMG]

    Osiem dni później rozpoczęła się kolejna operacja. Rommlowi udało się zepchnąć większość oddziałów angielskich do ich pozycji z początku roku. Teraz jego celem było Al Alamajn, którego zajęcie spowodowałoby odcięcie Brytyjczyków w zachodnim Egipcie.



    [​IMG]

    Dwudziestego pierwszego maja rozpoczęła się operacja Merkur. Miała ona bardzo duże znaczenie dla frontu afrykańskiego, gdyż opanowanie Krety zabezpieczało konwoje zaopatrzeniowe.


    [​IMG]


    Z gazety “Das Reich”:

    “ Odcięcie sił brytyjskich dwudziestego dziewiątego maja w skutek zajęcia Al Alamajn jest chyba nawet większym sukcesem niż inwazja na Kretę. Wojska Rzeszy znalazły się u bram Aleksandrii i wkrótce zajmą Egipt. Następne będą kanał Sueski i cały Bliski Wschód. Jak długo jeszcze naród brytyjski będzie znosił rządy niekompetentnego szaleńca?”

    Obydwa kotły powstałe w wyniku bitwy o Al Alamajn zostały zniszczone do szesnastego czerwca.

    [​IMG]

    Jedenastego lipca rozpoczął się atak na Aleksandrię, która zostaje zdobyta dzień później.


    [​IMG]

    Trzynastego, tuż po opanowaniu miasta Aleksandra rozpoczął się ostateczny szturm na Kanał Sueski. Niemcy zamierzali ominąć siły alianckie skoncentrowane na południu i odciąć je od zaopatrzenia.


    [​IMG]

    Dwa tygodnie później zajęty zostaje Port Said.


    [​IMG]



    Fragment przemowy ministra propagandy, Goebbelsa trzydziestego lipca:

    “Dzisiaj nasze wojska przekroczyły Kanał Sueski, a wczoraj opanowały Kair! To początek końca brytyjskiej dominacji na Bliskim Wchodzie i naszej zemsty za ich blokadę morską, która zabiła gospodarkę Rzeszy w poprzedniej wojnie! Od tej pory ich konwoje będą wystawione na ataki naszych łodzi podwodnych! Wkrótce będą musieli się poddać!”

    [​IMG]

    Dziesiątego sierpnia zniszczone zostają wojska brytyjskie w Egipcie. Ze względu na problemy z zaopatrzeniem do kapitulacji Brytyjczyków na Bliskim Wschodzie dochodzi dopiero dwudziestego ósmego września ( tak naprawdę to w jakiś sposób utracona została kontrolą nad Siwą, ale gdy przybyły tam moje wojska nie było tam już żadnej dywizji (
    http://i.imgur.com/YG0nuei.jpg ) ).


    [​IMG]

    Pierwsza wersja Z.S.

    Z gazety Das Reich:

    “ Po upadku Bagdadu dwudziestego października i wyzwoleniu Iraku spod brytyjskiego jarzma oraz dołączeniu Turcji do krucjaty przeciwko bolszewizmowi otwarty został nowy front walki z wrogiem na Kaukazie. Wojska dawnego Afrika Korps posuwają się również w Iranie, który został zaatakowany przez Sowietów chroniąc lokalną ludność przed komunistycznym zagrożeniem”.

    Komunikat brytyjskiego ministra wojny dnia 10.01.1942:

    “Zatrzymanie Niemców na granicy Iranu z Subkontynentem Indyjskim i ich porażka pod Moskwą mogą napawać optymizmem.”

    Fragment przemowy Józefa Stalina z dnia 7.07.1942.:

    “Towarzysze! Związek Radziecki nie może pozwolić sobie na wycofanie się i nasi wrogowie dobrze to rozumieją! Niestety, kapitulacja tchórzliwych degeneratów na Krymie z przed czterech dni pokazuje, jak groźny jest wirus demoralizacji szerzący się wśród nas! Teraz w chwili próby, gdy wróg zatrzymał się na linii Wołgi na południu nie wolno nam się poddawać! Wyprzemy ich z naszej ziemi!”

    Z gazety “Das Reich” dnia 10.09.1942:

    “Odparcie kontrofensywy na Kaukazie znacząco osłabiło siły wroga, które po upadku Leningradu i Murmańska zostały odcięte od pomocy zachodu. Obecnie nasze wojska nieubłaganie zbliżają się do Moskwy, która tym razem zostanie zdobyta”.

    [​IMG]

    Trzynastego października, czyli w dniu okrążenia Moskwy rozpoczęła się operacja Torch, która była ostatnią szansą aliantów na zwycięstwo w wojnie. Amerykanie z łatwością pokonali zdemoralizowane siły kolaboranckiej Francji, jednakże po serii zwycięstw Rzesza mogła sobie pozwolić na przesunięcie części sił do Afryki.


    [​IMG]

    Do dwudziestego czwartego grudnia inwazja została odparta, a Moskwa zajęta. Pewne było, że po tej serii klęsk alianci przystąpią do rozmów pokojowych.


    [​IMG]

    Druga wersja zwycięstwa

    OD Autora:


    Pamięta mnie jeszcze ktoś? Tak, to ja Maciej-Kamil autor takich "dzieł" jak "HOI2 Włochy AAR". Mam nadzieję, że w ciągu ostatnich miesięcy poprawiłem swój styl. AAR ten pierwotnie wrzuciłem na inne forum, ale teraz wstawiam go tutaj, gdyż chcę poznać waszą opinię na jego temat. Jestem naprawdę ciekawy, jak bardzo to różni się od reszty moich AARów opublikowanych tutaj.


    Zastanawiacie się pewnie w jaki sposób udało mi się uzyskać oba rodzaje zwycięstwa strategicznego w jednym AAR’ze. Odpowiedź jest bardzo prosta: tuż przed zajęciem Tel Awiwu zapisałem grę, a potem ją wczytałem i zająłem wszystko, co się dało tylko nie to miasto. Oczekiwanie na operację Torch było trochę nudne, ale dało mi satysfakcję i usprawiedliwienie dla przedłużenia tego AAR’a.
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie