Cold War Gets Hot - małyAAR

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez tjord, 21 Maj 2010.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. tjord

    tjord Nowy

    Cold War Gets Hot
    ChRL 1953 małyAAR


    [​IMG]

    z doktorem Richardem S. Wongiem, byłym analitykiem OSS i CIA
    rozmawia James Morton

    - W powszechnym mniemaniu, konflikt zwany druga wojną światową rozpoczął sie I września, najazdem hitlerowskich Niemiec na Polskę. Czy to prawda?
    - Nie, działania zbrojne na skale o wiele większa niz wojna Polsko-Niemiecka rozpoczęły się daleko od europy, bo na tak zwanym Dalekim Wschodzie już w 1937 roku. 7 marca tego roku Japonczycy zaatakowali most Marco Polo, będący kluczowym elementem na drodze do Pekinu. Od tego dnia można powiedzieć, rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja kraju wschodzącego słońca na Chiny.
    - Chiny podzielone, należałoby chyba dodać
    - Rzeczywiście. Teoretycznie większośc Chin znajdowała się pod kontrolą Koumintagu z Chiang Kai-Szekiem na Czang Kaj-szekiem na czele. Ale w rzeczywistości kraj był podzielony na szereg różnych samorzadnych prowincji z tak zwanymi „warlordami” , z których najważniejszymi byłby Guangxi, Szansi, Junnan i Sinkang.

    [​IMG]

    - No i Komuniści.
    - Oczywiście. Warto wspomnieć, że po słynnym „drugim marszu” nie tylko udało im się utrzymać w Szansi, ale nawet opanować tereny pod wodzą jednego z najwierniejszych Chiangowi „warlordów”, Ma Hongkui'ego, odcinając Koumintagowi połączenie z Sinkangiem.
    Pozycja komunistów była jednak na tyle nieciekawa, że z ulgą przyjeli wieści o incydencie, do którego doszło w mieście X'ian i związanym z nim chwilowym rozejmie.

    - I wtedy wmieszali się Japończycy?
    - Tak. Trzeba przyznać, że plan operacji Japońskiej był nadzwyczaj prymitywny, bowiem ograniczał się do wielkiego natarcia z północy, wspartego desantem w okolicach Szanghaju. To strategia początkowo przyniosła rzeczywiście Japończykom sukces, dotarli aż pod sam Nankin, zajmująć X'ian na wschodzie i Hankou na południu. Ale Chińczycy szybko zrozumieli, że nie muszą się obawia desantu na południu i mogą przerzucić część sił na północ.
    - Mówi pan o ofensywie czerwcowej z 1938 roku.
    - Dokładnie. Wojska warlorda Li Zongrena przy pomocy komunistów zaatakowały wysunięte skrzydło wojsk Japońskich i okrążyły je pod Honkou . Tokio straciło w trakcie tej ofensywy jakieś trzynaście dywizji. Musieli teraz szukać drogi do wyrównania tych strat.
    Szczęśliwie dla nich, ten sukces nie wyszedł również Chiangowi na dobre. Podczas ofensywy mającej na celu odblokowanie Nankinu jeden z najbardziej prominentnych warlordów oraz polityków Kuomintangu, Wang Jingwei wraz ze swoimi wojskami zdezerterował do przeciwnika, tworząc kolaboracyjny Rząd Pekiński.

    - Od tego czasu na froncie mamy impas.
    - Japończycy podejmowali jeszcze dwie próby ofensyw; na początku 1940 na Nanping, która zakończyła się podobnie jak pierwsza i po uzyskaniu baz w Indochinach. Tutaj nie udało im sie przerwać obrony dowodzonej przez innego warlorda, Long Yun'a.
    - Tutaj pojawia nam sie już watek wojny w Eurropie. Może kilka słów o niej?
    - Jak wiadomo, 1 września Hitler wypowiedział wojnę Polsce, w której obronie wystąpiły Brytania i Francja. Niestety, kraj Białego Orła utrzymał się jedynie dwadzieścia siedem dni, dobity przez atak Sowietów dwudziestego września. Alianci zachodni nie zrozumieli jednak przyczyn polskiej porażki i spotkał ich ten sam los – w ciągu dwóch miesięcy, Maja i Czerwca roku 1940 armia niemiecka zniszczyła armie Holenderską, Belgijską i Francuską, posiłkowana przez Brytyjczyków, zamykając je w kotle pod Lille. Na południu Francji osadzono kolaboracyjny rząd marszałka Pétain'a. A Rzesza mogła skierować swe oczy dalej. Na zimą tego samego roku zajęto Danię i Norwegią, w wiosna następnego Jugosławię i Grecję, to ostatnią do spółki zresztą z Włochami, którzy uderzyli równocześnie na Egipt. Niemcy jednak maili do pokonania jeszcze jedna przeszkodę.

    [​IMG]

    - Związek Radziecki.
    - Tutaj Fuerher się jednak przeliczył. Rzeczywiście, na początku ofensywy armia niemiecka odniosła zdumiewający sukces, spychając Rosjan aż pod Dniepropetrowsk oraz Smoleńsk, ale to było wszystko na co było ją stać. Na rok nastał czas wojny pozycyjnej, na wyczerpanie. A tej Niemcy wygrać nie mogli. Zimą 1942 roku marszałek Rokossowski przerwał linie niemieckie pod Kijowem i armia Czerwona otworzyła sobie drogę na Bałkany.
    - A alianci zachodni?
    - Oni mieli swoje kłopoty. Po pierwsze, Włosi okazali się być silniejsi niż sadzono, skutecznie odpierając ataki Brytyjczyków pod Tobrukiem. Co gorsza, w listopadzie 1941 roku Indie Holenderskie i Malaje znalazły się pod atakiem Japońskim.
    - To jednak wciągnęło do wojny Stany Zjednoczone.
    - Ale te początkowo nie dysponowały praktycznie żadnymi poważnymi siłami, dodatkowo osłabionymi nalotem na Pearl Harbor. To dzięki temu Japończykom udało się zająć wszystkie pożądane przez nich tereny, na Pacyfiku opierając się na Midway, w Birmie zaś o Mandalaj.
    Ostatecznie jednak to okazało się być za mało. Produkcja USA szybko pozwoliła przegonić flotę Japońską w ilości okrętów wszelkich rodzajów, i choć nie udało się zmusić sił admirała Yamamoto, a po jego zabójstwie admirała Kogi do poważniejszej bitwy, szybko zajmowano kolejne wyspy: Wake, Guan, Saipan, Truk...

    - A tymczasem w Afryce....
    - A tymczasem w Afryce amerykanie weszli z impetem w Maroko i Algerie, rozpoczynając operacje Torch. Włosi z tak wielkimi siłami, oraz Brytyjczykami w Egipcie poradzić sobie już nie mogli i pod koniec 1943 roku ewakuowali się do Europy. Mieli już zresztą wtedy zupełnie inne problemy niż Afryka.

    [​IMG]

    - Tymczasem na wschodzie Rosjanie nie próznowali
    - Armia Czerowna znakomicie wykorzystała wyłom wywalczony przez Rokossowskiego i w ciągu kilku miesięcy zajęła Rumunię, Bułgarie, i Węgry. Nie duało im się co prawda zaatakować skutecznie wroga z flanki, a to dzięki wysiłkom niemieckiego feldmarszałka von Mansteina, który umiejętnie „łatał dziury” powstałe po kolejnych atakach. Ale w tym momencie wojna była juz właściwie przesądzona. Liczyło się to, kto więcej zajmie.
    - Alianci zachodni to zrozumieli.
    - Tak, gdy sprawa Afrykańska nie była jeszcze przesądzona, Brytyjczycy otwarli 'drugi front”, desantując się pod Dunkierką i Oostendą. To było dokładnie 27 listopada 1943 roku. Dodatkowo, w grudniu pod Bordeaux wylądowały wojska Amerykańskie, rozwijając ofensywę na tereny zajęte przez rząd Vichy.
    Niespodziewanie dla nich samych, Alianci nie napotkali poważniejszego oporu. Wszystkie niemal siły Niemieckie były poświęcone walce z ZSRR. Szybko wyzwolono większą część Francji i Belgię.

    - Ale Rosjanie stali już wtedy pod Warszawa, Wiedniem i Mediolanem.
    - Rzeczywiście, pod koniec 1943 roku obrona niemiecka na wschodzie ostatecznie się rozsypała i armia czerwona ruszyła do ofensywy na całym froncie. Włoch jednak nie zajęto, przeszkodził w tym nadspodziewanie silny opór armii Osi w Grecji. Niemniej, 10 lutego 1944 roku padł Berlin i Adolf Hitler wraz z innymi notablami rzeszy dostał się do niewoli.
    - Europa została de facto podzielona.
    - Tak, na cześć kapitalistyczną i komunistyczną. Niemcom odebrano Pomorze i Śląk, przyznając je Polsce, gdzie władze objęła koalicja PPR-PSL z Wanda Wasilewską jako prezydent i Wincentym Witosem jako premierem. Szybko jednak siły niekomunistyczne od władzy odsunięto. Podobnie postąpiono w innym państwach tak zwanego bloku wschodniego, jak Węgry czy Grecja.
    Na zachodzie zaś obalono monarchie we Włoszech, cudem wyrwanych komunisom, zaś w okupowanej przez Brytyjczyków części Niemiec utworzono państwo ze stolicą w Wilhelmshaven. Podobnie zresztą postąpili Sowieci, tworząc Niemiecką Republikę Demokratyczna.

    [​IMG]
    - Wrócimy jednak na wschód.
    - W Chinach od 1940 roku trwał pat, wynikający zarówno z niemożności armii japońskiej do przeprowadzenia poważnej ofensywy, jak i z wewnętrznych starć między frakcjami chińskimi. W 1941 roku komuniści zrywają współprace z siłami generalissimusa Chianga, ten zaś zaczyna się zbroić na „po wojnie”. Dopiero lądowanie Amerykanów na Okinawie 4 maja 1944 roku i wejście sowietów do Mandżurii i Korei przerwały ten impas. Dopiero w czerwcu gdy wynik wojny był juz przesądzony, wojska Chińskie zaatakowały, zajmując północny Wietnam i łącząc się z Rosjanami pod Pekinem.
    26 czerwca w Japonii doszło zamachu stanu i nowy premier, książę Naruhiko postanowił zakończyć ta wojnę. Do podpisania rozejmu doszło na pancerniku „New Mexico” w porcie Hiroszima, 2 lipca 1944 roku.


    [​IMG]

    - Chiny spokoju jednak nie zaznały.
    - Pod naciskiem Amerykanów i Rosjan doszło do rozmów między przewodniczącym Mao a Chiangiem w Szanghaju, jednak coraz wyraźniejszym było, że Komuniści tylko graja na zwłokę, chcąc się jak najbardziej wzmocnić. W sierpniu Rosjanie przekazali Mao kontrole na Mandżurią i dużą ilość sprzętu. Wojna domowa była nieunikniona.
    - Rozpoczął ją Kuomintang.
    - Chiang zdawał sobie sprawę ze znaczenia przemysłu Mandżurskiego i nie mógł sobie pozwolić na pozostawienie go w rękach komunistów. Dlatego 4 września rozkazał swym wojskom podjąć ofensywę na północ. Równocześnie przeprowadzono pomocnicze natarcie na Golmud.
    W momencie ponownego rozpoczęcia działań wojennych, generalissimus miał pod swoimi rozkazami ponad milion żołnierzy, gdy siły komunistów liczyły tylko 400-500 tysięcy. Były za to lepiej wyszkolone i doświadczone.

    - Ofensywa północna skończyła się dla Chianga tragicznie....
    - Generalissimus nie przewidział możliwego kontrnatarcia wojska Mao w Szansi. Początkowo zresztą odniósł spore sukcesy, zajmując Pekin, Datong i Chaoyang .
    Przewodniczący Mao nie miał wyjścia. Musiał rzucić wszystkie swoje siły w obronie Mandzurii, której groziło odcięcie od innych sił komunistycznych. W tym celu musiał zatrzymać obiecująco się zapowiadająca ofensywę na Chengdu . Wiedział jednak, ze broniąc się pasywnie nie ma szans na wygraną w tej wojnie.

    - Stąd pomysł na ofensywę zimową.
    - 19 grudnia dwie armie chińskie zaatakowały miasto Handan, lezący na południe od Pekinu. Gdy Chiang musztrował swe siły na północy, siły Komunistów doszły do morza, efektywnie odcinając kilkanaście dywizji Kuomintangu od reszty. Generalissimus próbował kilka razy przerwać pierścień okrążenia, ale był bezradny. 29 stycznia ostatni żołnierz Chianga na północy skapitulował pod Zakazanym Miastem w Pekinie.
    - Chiang już się nie podniósł?
    - Tak, próbował jeszcze ofensywy w kierunku świeżo zajętego Chengdu, ale było już za późno. W kwietniu padł słabo broniony Nankin i niemal jasnym było, że całe wschodnie Chiny prędzej czy później wpadną w ręce komunistów. We wrześniu Chiang z zoną i częścią wojsk uciekli na Tajwan.
    - Całe Chiny uznały zwierzchność partii komunistycznej?
    - Bronili się jeszcze warlordowie Guangxi i Junnanu, ale nie mieli większych szans. Ich opró został zgnieciony do końca 1946, a oni sami uciekli do Wietnamu, zajętego przez Francuzów.
    - Co dalej?
    - Komuniści zwyciężyli, ale kraj był zniszczony i zapóźniony względem reszty świata. Dodatkowo, okazało sie, że armia chińska jest liczbnie słabsza od świeżo powstałych Indii, które poczęł sobie agresywnie poczynać w stosunku do Tybetu, który był uznawany przez chińczyków jako cześć ich państwa. Nie powinno więc dziwić, ze powstały dwa zasadnicze nurty w polityce chińskiej: Militarny, popierany przez ministra Li Kenonga i dowódców poszczególnych rodzajów wojsk, oraz ekonomiczny, którego przedstawicielami byli głównie Zhou Enlai i Denx Xiaoping.
    -I kto wyszedł z tej dysputy zwycięsko?
    - Deng i Zhou zdawali sobie sprawę, że sympatie przewodniczącego Mao skłaniały się raczej ku militarystom i potrzebowali silnego sojusznika. Znaleźli go w osobie Ziao Jingguanga, dowódcy marynarki, najbardziej zapóźnionej w stosunku do innych sił zbrojnych, operującej naówczas jedynie kilkoma starymi niszczycielami i okrętami podwodnymi przekazanymi Chinom przez Związek Radziecki. Gdy do tej grupy doszedł także marszałek Chen Yi, zwolennik motoryzacji Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, szala została przeważona na korzyśc „ekonomistów”. 11 lipca 1947 roku Zhou Enlai został premierem i od razu rozpoczęto energiczne reformy gospodarcze.
    [​IMG]
    - Na czym one polegały?
    - Zho Enlai uznał, iż system centralnego planowania, jaki funkcjjonował w Rosji nie ma szans powodzenia w Azji i zamiast tego wraz z Dengiem stworzyli tzw. ”Chińską drogę Socjalizmu". Odstąpiono od planowanej kolektywizacji rolnictwa i skupiono środki na przemyśle, budując wielkie kompleksy w ważniejszych miastach kraju oraz wspierając przemysł wydobywczy. Efektem tego był ogromny wzrost produkcji przemysłowej w ciągu lat 1947-49, aż o jakieś 270%. Jednocześnie poprawiano stan infrastruktury, szczególnie wzdłuż wybrzeża.
    - A w sferze militarnej?
    - W 1948 roku sformowano pierwsza dywizję pancerna, wyposażona w radzieckie T-44. W tym samym roku do służby weszła pierwsze skrzydło samolotów myśliwskich, złożonych z kupionych rosyjskich samolotów MiG-9. Dziś z tego co nam wiadomo, lotnictwo chińskie liczy osiem skrzydeł myśliwskich (Q-5 Fantan) i kilka skrzydeł bombowych. Jeśli chodzi o flotę, została ona wzmocniona przez kilka nowoczesnych radzieckich niszczycieli klasy Ktolin oraz krążowniki rakietowe klasy Yunnan. Nie mamy niestety informacji o chińskich okrętach podwodnych, choć istnieją sygnały, iż flotylla owych ma swa bazę na wyspie Hainan.
    - Swą siłę armia chińska udowodniła już w Tybecie i Tajwanie.
    - Jeśli chodzi o Tybet (1947), to zwycięstwo nad mała armią zwolenników Dalajalamy ciężko uznać za wielkie zwycięstwo. O wiele większym sukcesem było odzyskanie ziem zagarniętych przez Bhutan i Nepal, gdzie zapobiegnięto wejściu wojsk Indyjskich. Operacja wietnamska z 1948 roku zaś była głównie wsparciem pomocniczym dla ofensywy Viet Minhu przeciw niedobitkom Kuomintangu Użyto do niej ograniczonych, zapewne najlepszych sił i ciężko na jej podstawie oceniać siłę Armii Wyzwoleńczo-Ludowej
    - Jake są pana zapatrywania na przyszłość stosunków Amerykańsko-Chińskich.
    - Niestety, ale obawiam się, że Chiny mogą okazac się dla Azji tym, czym ZSRR jest w chwili obecnej dla Europy. Prezydent Dewey postąpił bardzo nierozważnie zezwalając Japonii na zbrojenia, niepotrzebnie drażniąc chińskiego smoka i zmuszając go do zintensyfikowania zbrojeń. Najważniejsza jednak wydaje się być sprawa Tajwanu, gdzie rząd Republiki Chińskiej nie ustaje w staraniach o powrót na kontynent. Wydaje mi się, że jeśli gdzieś miałby się znaleźć punkt zapalny. Dla III wojny światowej, to będzie on miał miejsce w Cieśninie Tajwańskiej. Szczególnie, jeśli prawda okażą się informacje o próbach jądrowych przeprowadzonych pod ośrodkiem w Xianang.
    - Bardzo dziękuje za wywiad.
    [​IMG]




    Technikalia: HoI2 Armageddon 1.3b + Cold War Tech Tree Extension Project 0.28 + SMEP 6.0 + GIP 6.0 + SKIFF + własne modyfikacje
    - Zwiększone koszta dywizji lądowych o połowe (zarówno w IC, jak i w MP)
    - Zwiekszone koszta skrzydeł lotniczych (o połowę lub więcej dla nowych modeli)
    - Zwiekszone koszta okrętów (dwa - dwa i pół razy dla lotniskowców, o połowę dla reszty)
    - Zwiększono siłę CV i CVL oraz atak soft i hard mysliwców wielozadaniowych późnych modeli.

    AAR bedzie miał dwa odcinki, kazdy obejmujący półtora miesiąca gry.
    Enjoy!​
     
  2. tjord

    tjord Nowy

    Cold War Gets Hot
    [​IMG]
    The Gathering Storm

    7 maj 1952

    Z raportu marszałka Zhu De dla Centralnej Komisji Wojskowej

    „(...) Nasza armia lądowa nie spełnia warunków potrzebnych do tego typu operacji (...) zadowoleni możemy być tylko ze stanu wojsk specjalistycznych, zwłaszcza świeżo sformowanych pułków piechoty morskiej (...) szczególnie brakuje nam wojsk pancernych i zmotoryzowanych nie ma bowiem możliwości wyprodukowania w krótkim czasie dostatecznej ilości sprzętu (..) dowódcy frontowi są zadowoleni z możliwości myśliwców Q-5, jednak ich obecna ilość może nie wystarczyć do zapewnienia nam przewagi powietrznej nad cieśniną (...) w maju przebazowanych do Guangdong zostanie osiem skrzydeł zakupionych w Związku Radzieckim bombowców, które wraz z eskadrą generała Fanga są w stanie zapewnić wsparcie naszym wojskom w czasie operacji (...) admirał Jingguang uważa, iż powinniśmy odroczyć akcję do następnego roku, gdy do służby mają wejść nasze pierwsze dwa duże lotniskowce, lecz admiralicja uważa, iż nasza obecna flota, w liczbie czterech krążowników rakietowych, sześciu lekkich krążowników wsparcia i dziesięciu niszczycieli jest w stanie zapewnić operacji dostateczną ochronę (...) z niecierpliwością czekamy na zwodowanie naszych ciężkich krążowników rakietowych „Beijing” i „Tianjin”,. A także pierwszych okrętów podwodnych z napędem nuklearnym (...) Generalicja proponuje przełożenie operacji na początek roku 1954 (...)”

    Dopisek przewodniczącego Mao na brzegu ostatniej strony raportu

    „Przesunąć Zhu na front.”

    [​IMG]


    16 czerwiec 1952

    Fragment listu Wiaczesława Mołotowa do premiera Zhou Enlai

    „(...)Nie życzymy sobie żadnych niespodziewanych akcji w Azji (...) armia chińska nie jest gotowa do wojny na szerszą skalę, zaś nasze dywizje są ustawione zbyt daleko by skutecznie wesprzeć was w razie konfliktu (...)”

    [​IMG]

    22 czerwiec 1952

    Fragmenty expose nowego premiera Wielkiej Brytanii, Winstona Churchilla, w Izbie Gmin

    „(...)Prawdą jest, że poprzedni rząd wycofał się z Indii i Birmy, przez co interesy nasze w Azji nie są już sprawą dla imperium żywotną (...) nie może jednak być, iż w sąsiedztwie naszego terytorium, jakim jest Hongkong siły wrogiej Brytanii ideologii tłamszą demokrację i prawo (...) Wielka Brytania będzie broniła swoich interesów choćby i na krańcu świata (...)”

    [​IMG]

    Fragmenty listu premiera Indii Jawarhara Nehru do sekretarza stanu USA, Henry'ego Stimsona

    „(...)Nie jest w naszym interesie konflikt z komunistycznymi Chinami, które utrzymują potężne siły w Tybecie (...) Republika Indyjska nie będzie uczestniczyć w ewentualnym konflikcie, chyba, ze zostanie bezpośrednio zaatakowana (...)”

    [​IMG]

    6 lipiec 1952

    The Washington Post

    Kryzys w Zatoce Tajwańskiej

    „Według potwierdzonych wiadomości, wczoraj o godzinie szóstej nad ranem czasu lokalnego, flota Chińskiej Republiki Ludowej została dostrzeżona w okolicach wysp Penghu, pozostających pod władza rządu Chiang Kai-Sheka. Rząd Chiński zwrócił się z prośbą o pomoc i gwarancje do państw NATO i Japonii (...)”

    [​IMG]

    8 lipiec 1952

    Daily Mirror

    Dewey Strikes Back

    „Prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Dewey, przebywający z oficjalną wizytą we Francji w publicznym, wystąpieniu oświadczył, że „Ameryka nie da sobie dmuchać w kaszę” i każda próba inwazji na Tajwan spotka się z ostrym odwetem. (...) Prezydent Auriol poparł stanowisko amerykańskie, obiecując wzmocnienie sił francuskich w Syjamie i Kambodzy”

    [​IMG]

    9 lipiec 1952

    Reuters informuje

    „Według nieoficjalnych danych, w porcie Guangdong gromadzone są potężne siły przeznaczone do inwazji na Tajwan”

    „Rząd francuski oficjalnie ogłosił wzmocnienie swoich sił w Kambodzy o 30 tysięcy. Na dniach spodziewana jest podobna reakcja rządu brytyjskiego”


    [​IMG]

    10 lipiec 1952

    Правда


    „(...)Imperialistyczne zapędy Stanów Zjednoczonych w Azji nie umknęły uwagi Związku Radzieckiego (...) przewodniczący rady najwyższej Nikołaj Szwernik w porannym oświadczeniu radiowym oficjalnie potępił mowę prezydenta Deweya oskarżając Amerykę o mieszanie sie w sprawy wewnętrzne chin i prowadzenie polityki wyzysku i imperializmu w Azji (...)"


    Wyjątek z telegramu Nikity Chruszczowa do Li Kenonga

    „Związek Radziecki udzieli poparcia Chińskiej Republice Ludowej w razie ewentualnej konfrontacji zbrojnej z państwami NATO (...) Rada Najwyższa zaleca jednak, by Chiny powstrzymały się od poważniejszych działań w rejonie Tajwanu, mogących doprowadzić nawet do wybuchu wojny (...)”

    15 lipiec 1952

    Rozkaz marszałka Chen Yi do dowództwa sił powietrznodesantowych

    „Przygotowania do operacji „Sun Shin” mają być nastychmiast zamrożone. Operacja zostaje tymczasowo zawieszona”

    19 czerwiec 1952

    Reuters informuje

    „Według Perskiej gazety Kayhan, od tygodnia w Chińskiej prowincji Sinkang trwają zamieszki na tle politycznym. Według gazety, demonstranci domagają się większej autonomii oraz poprawy warunków bytowych. Władze w Pekinie stanowczo odmawiaja jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie”

    [​IMG]

    22 lipiec

    Fragment raportu Li Kenonga dla przewodniczącego Mao

    „(...) nie ulega wątpliwości, że rozruchy w Sinkangu inspirowane są przez agentów Ameryki i Chianga (...)”

    25 czerwiec

    Nippon News Network

    „Premier Goto Fumio we wczorajszym wystąpieniu przed budynkiem parlamentu oświadczył, iż Siły Samoobrony w przypadku ewentualnego konfliktu z Chinami mogą być użyte do „uderzenia prewencyjnego” (...)”

    [​IMG]

    28 lipiec

    Daily Mirror

    Rzeź w Sinkangu

    „Setki zabitych, tysiące rannych – takie są rezultaty interwencji armii komunistycznej w zbuntowanej prowincji (...) premier Zhou Enlai we wczorajszym wystapieniu dla zachodnich mediów stanowczo zaprzeczył zarówno doniesieniom o dokonanej masakrze, jak i o planowanej inwazji na Tajwan (...) Richard Wong, były analityk CIA uważa, że wypowiedzi władz w Pekinie są tylko zasłoną dymną (...)”

    30 lipiec

    Reuters informuje

    „Prezydent Dewey na konferencji prasowej oficjalnie oświadczył, że wobec ponownego pojawienia się floty komunistycznej u wybrzeży Tajwanu, stany zjednoczone nie mogą pozostać bierne (...) na Pacyfik skierowano V flotę, w skład której wchodzą lotniskowce „Shangri-La”, „Midway”, „Ranger” i „Saratoga” oraz siedem niszczycieli”

    [​IMG]

    Telegram z Pekinu do sztabu wojsk operacji „Sun Shin” w Fuzhou

    „(...) Wszelkie działania mają zostać wstrzymane na czas nieokreślony (...) wszystkie wysłane okręty desantowe mają zostać natychmiast zawrócone do portu (...)”
     
  3. tjord

    tjord Nowy

    Cold War Gets Hot
    [​IMG]
    Kto w działaniu się waha, ten niczego nie dokona.
    Kung-Sun Jang


    1 Sierpień 1952

    Początek listu premiera Zhou Enlai do żołnierzy uczestniczących w operacji „Sun-Shin”

    „Bohaterscy żołnierze Armii Wyzwolenczo-Ludowej! Nadeszła wreszcie godzina, gdy umęczone Chiny złączone zostaną w jedna całość! Ostatni bastion reakcji i zdrady, Tajwan, waszymi rękoma zostanie znów połączony na wieki z macierzą. Nadchodzi godzina, o której marzyli wasi ojcowie i dziadowie! (...)"

    Fragmenty poufnej wiadomości od przewodniczącego Mao do premiera Zhou

    „(...)Cieszy mnie niezmiernie, że objąłeś osobistą kuratele nad całą operacją (...) Kenong mówi, żę Amerykanie się nie odważą na wejście i ja mu wierzę (...) życzę tobie i sobie powodzenia. Teraz albo nigdy!”

    2 Sierpień

    19.00 GMT

    Oświadczenie rządu Chińskiego na Tajwanie

    „Dziś rano żołnierze komunistycznych buntowników wylądowali w trzech miejscach na Tajwani. Bohaterskie wojska Republiki dają jednak skuteczny odpór działaniom wroga, który jednak przeważa technologicznie (...) Wojska rebeliantów zdają się używać ogromnych ilości sprzętu Rosyjskiego (...) Rząd Republiki Chińskiej wzywa swoich sojuszników na pomoc. (...)

    [​IMG]

    3 Sierpień

    Reuters informuje

    6.00 GMT

    "Wczorajszego dnia o godzinie szesnastej czasu londyńskiego wojska Chińskiej Republiki Lądowej rozpoczęły od dawna przewidywaną inwazje na Tajwan. Wojska wierne Chiang Kai-Shekowi wydają się jednak ieć chwilową przewagę i sukces desantu jest wątpliwy."

    [​IMG]

    8.00 GMT

    "Źródła chińskie informują o intensywnych nalotach na pozycje wojsk Republiki (...) generał Li Zongren opisuje ilość bombowców zaangażowanych w ta operacje jako „szokująco wysoką”"

    9.00 GMT

    "W oficjalnym oświadczeniu radiowym rząd Cesarstwa Japonii zapowiedział udzielenie „wydatnej pomocy:” Republice Chińskiej. W rejon cieśniny Tajwańskiej skierowana ma być eskadra japońskich niszczycieli"

    12.00 GMT

    "Według niepotwierdzonych jeszcze informacji Armia Lądowo-Wyzwoleńcza do wsparcia desantu użyła „wielkich sił powietrznodesantowych”. Generał Xuo, jeden z dowódców frontowych przed trzema godzinami określił sytuacje jako bardzo ciężką"

    13.00 GMT

    "Japoński MSZ podał, że Związek Radziecki zagroził Cesarstwu „reperkusjami zbrojnymi” w razie jakiejkolwiek ingerencji w sprawy Chińskie. Minister Abe Hiroshi uznał te oświadczenie jako „szantaż”."

    14.00GMT

    "Sekretarz Stanu Henry Stimson w swej wypowiedzi dla ogólnoświatowych mediów udzielił gwarancji zbrojnej Cesarstwu Japonii."

    16.00 GMT

    "Radziecki dyktator, Józef Stalin w oświadczeniu radiowym oświadczył, iż polityka Stanów Zjednoczonych w Azji to „imperializm i faszyzm w czystej postaci” oraz, że „Związek Radziecki zmuszony został podjąć odpowiednie kroki mające na celu uratowanie pokoju”"

    19.00 GMT

    "Radzieckie bombowce zbombardowały Wilhelmshaven, stolicę Republiki Federalnej Niemiec. Straty nie są znaczne."

    22.00 GMT

    "Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że stracił kontakt z Hongkongiem"

    4 Sierpień

    1.00 GMT

    Rządy Wielkiej Brytanii i Francji wydały oświadczenia o wejściu w stan wojny ze Związkiem Radzieckim. Premier Churchill zapowiedział zwołanie konferencji prasowej na południe w pałacu Whitehall.

    [​IMG]

    2.00 GMT

    Do wojny ze Związkiem radzieckim dołączyły Holandia, Belgia, RFN, Włochy, Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Dania, Luksemburg, San Marino, Liberia, Andora i Nepal

    4.00 GMT

    Wojnę Związkowi Radzickiemu wypowiedziały Związek Południowoafrykański oraz Filipiny

    8.00 GMT

    Generał Li Zongren określił sytuacje na plażach jako „krytyczną”

    18:00 GMT

    Jak donosi NNN, japońska eskadra niszczycieli napotkała w cieśninie tajwańskiej na chińskie transportowce. Jeden z nich został trafiony torpedą.

    [​IMG]

    5 Sierpień

    0.00 GMT

    Telegram generała Aipinga, dowódcy na plaży Yuan

    „Zwycięstwo!”

    16:00 GMT

    NNN informuje

    „Rząd Republiki Chińskiej oficjalnie potwierdził, iż wojska dotychczas broniące plaż otrzymały rozkaz wycofania się na Taipei"


    6 Sierpień

    22.00GMT

    BBC

    „Grupa okrętów Filipińskich została w nocy zaskoczona przez Chińskie krążkowniki rakietowe. Na dno poszły trzy duże tankowce i jeden stary krążownik.

    [​IMG]

    7 Sierpień

    Reuters donosi

    6.00 GMT

    „Rząd Koreańskiej Republiki Demokratycznej oficjalnie potwierdził wiadomość o przekroczeniu granicy przez wojska ChRL i KRD-L. Prezydent Rhee oświadczył, iż bez pomocy zachodu jego państwo nie wytrzyma dłużej, niż kilka dni.

    14.00 GMT

    „Rząd Koreańskiej Republiki Demokratycznej na pokladzie łodzi podwodej udał sie do Japonii”

    9 Sierpień

    Agencja TASS informuje

    „Dziś o godzinie czwartej czasu lokalnego doszło do starcia między japońskimi niszczycielami i chińskimi okrętami podwodnymi blokującymi port w Taipei. Bitwa zakończyła się strategicznym zwycięstwem floty chińskiej, zatopiony został jeden nowoczesny niszczyciel japoński. Straty Chińskie to jeden okręt podwodny klasy Romeo.

    Fragment raportu komandora Aikena dla marszałka Yi

    „(...)Nasze okręty podwodne odniosły jednakże ciężkie uszkodzenia (...) obawiam się, że przez najbliższe dwa miesiące nie opuszczą portu w Szanghaju (...)”

    10 sierpień

    Fragment mowy Kim Ir Sena na placu rządowym w Seulu

    „Jutrzenka wolności nastała dla wszystkich naszych rodaków! (...) Oswobodzenie braci Koreańczyków spod jarzma zachodnich kapitalistów i japońskiej tyranii w dużej mierze zawdzięczamy bratniemu narodowi Chińskiemu (...) Niech żyje przyjaźń Koreańsko-Chińsko-Radziecka!”

    [​IMG]

    11 sierpień

    Wyciąg z raportu marszałka Yi dla przewodniczacego Mao

    „(...) Peng donosi, że upadek Hualien to kwestia dnia, może dwóch (...) podejrzewam, że ofensywa na Taipei będzie możliwa w ciągu tygodnia. (...) Nasze samoloty ponoszą cięzkie straty od ognia artylerii przeciwlotniczej i rozważamy chwilowe zawieszenie nalotów (...)”

    [​IMG]

    18 Sierpień

    Wiadomość od marszałka Zhu Ze z fronu Południowego

    „Ofensywa w Syjamie przebiega zgodnie z planem. Stosunek sił wynosi jakieś 7:1 dla nas, jednak obawiam się wrogich posiłków z Europy (...)."

    21 sierpień

    Fragment rozmowy telefonicznej marszałka Fenga Zeiyego z przewodniczącym Mao

    (...)
    Mao: Zatopienie „Chitose”: to dla nas ogromny sukces, towarzyszu!
    Feng: Obawiam się jednak, że w takiej sytuacji w konflikt zaangażuje się US Navy...
    Mao: Jangguang wczoraj powiedział mi, że jutro do boju gotowy będzie nasz pierwszy lotniskowiec
    Feng: 'Shanghai”. Obawiam się towarzyszu przewodniczący, że to za mało, by rywalizować z ciężkimi okrętami Amerykanów
    (...)


    [​IMG]

    22 Sierpień

    Reuters informuje

    „Pierwsze jednostki AW-L zostały dostrzeżone na przedmieściach Taipei (...) Marszałek Chiang Kai-Shek deklaruje walkę do ostatniego żołnierza."

    25 sierpień

    New York Times

    Pakt z Diabłem

    "Jeszcze dwa lata temu podobna sytuacja wydawała się być niemożliwa. (...) Prezydent Dewey na specjalnej konferencji poinformował, iż w miejsce „Chitose” cesarstwu Japonii zostało przekazanych sześć nowoczesnych lotniskowców klasy „Kitty Hawk” (...) czy dla walki z jednym demonem nie budzimy innego, starego demona japońskiego militaryzmu? (...)"


    [​IMG]

    26 sierpień

    Wiadomość generała Charles'a de Castres'a, dowódcy wojsk Francuskich w Indochinach dla marszałka Lattre de Tassigny

    „Wojska Chińskie zostały zauważone pod Bangkokiem. Sytuacja jest krytyczna (...) jestem zmuszony prosić o wsparcie lotnicze, bowiem moje wojska są zdziesiątkowane nalotami radzieckich i chińskich bombowców (...)

    [​IMG]

    30 sierpień

    19.00 GMT

    Oficjalne oświadczenie przewodniczącego Mao Zedonga

    „Towarzysze! Nastał wreszcie dzień, którego tak długo oczekiwaliśmy. Nie ma już dwóch Chin, nie ma już rodaka, który cierpiałby pod jarzmem kapitalistycznego wyzysku! Chwała bohaterskim żołnierzom Armii Wyzwoleńczo-Ludwoej, którzy oswobodzili naszych braci z niewoli pachołków imperialistów. (...)

    23.00 GMT

    Reuters informuje

    „Sztab Generalny NATO oficjalnie potwierdził wiadomość o upadku Taipei i klęsce w bitwie morskiej niedaleko tego miasta. Pełna lista ofiar nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że zatopiony został statek z przywódcami Republki Chińskiej, w tym marszałkiem Chiangiem, ministrami T.V. Soongiem, Bai Chongxim i dowódcą obrony stolicy generałem Xie Huo.”

    [​IMG]
     
  4. tjord

    tjord Nowy

    Cold War Gets Hot
    [​IMG]
    Najostrzejsza siekiera sama przez się nie zabije przechodzącego człowieka

    2 wrzesień 1952

    Fragment audycji Algemene Vereniging Radio Omroep

    „Znamy już oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. U władzy utrzymała się Partia Pracy z 29 procentami poparcia. Tuz za nią uplasowała się Katholieke Volkspartij, której do zwycięstwa zabrakło jedynie 0,3% głosów. Trzecie miejsce zajęła Partia Kontrrewolucyjna z 11,3 %. (...) wszystko wskazuje na to, że premierWillem Drees utrzyma swoja pozycję. (...)

    [​IMG]

    Reuters donosi

    "Rząd Turecki poinformował, że przekroczenie granicy przez Armię Czerwoną niedaleko Trazbonu uznaje za akt wypowiedzenia wojny (..)"

    4 wrzesień

    Fragment generalnego raportu generała Liu o stanie lotnictwa

    „(...) Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy ze Związkiem Radzieckim (...) lada chwila do produkcji ma być zostać skierowany nowy model myśliwca przechwytującego J-6, wzorowanego na MiG-19 (...) zgodnie z planem, w bazie pod Haiphongiem sformowano cztery nowe skrzydła Q-5 (...) generał Zhimin z lotnictwa transportowego uważa, że przestrzeń powietrzna nad cieśniną stała sie zbyt niebezpieczna dla jego samolotów (...) zaleca się zaprzestanie zaopatrywania wojsk na Tajwanie drogą powietrzną (...)”

    13 wrzesień

    Xīnhuá tōngxùnshè donosi

    „Wczorajszego dnia o godzinie jedenastej czasu lokalnego doszło do starcia miedzy flotą chińską a konwojem amerykanskim (...) siły agresorów straciły cztery transportowce (...) według ekspertów, wiozły one sprzęt i ludzi do portów w Syjamie (...)”

    [​IMG]

    15 wrzesień

    3.00 GMT

    Reuters donosi

    „Sztab generalny wojsk NATO potwierdził doniesienia o lądowaniach wojsk Kanadyjskich w Hongkongu (...)”

    5.00 GMT
    Wiadomość od tymczasowego gubernatora Hongkongu, Xie Huiego dla Komitetu Centralnego

    „Sytuacja znajduje się pod Kontrolą (...) nasze wojska szybko otrząsneły się z zaskoczenia i daja skuteczny odpór wrogu (...) porażka nie wchodzi w rachubę (...)”

    7.00 GMT
    Wyjątki z meldunku krązownika „Henan” dla Sztabu Generalnego Floty

    „(...) napotkano dwa japońskie niszczyciele i nieznany okręt.(...) został trafiony kilkoma rakietami (...) wszystkie trzy statki zostały zatopione w ciagu szesnastu minut (...)”

    16.00 GMT
    Wiadomość z Manili do Sztabu generalnego NATO

    „Utracono łączność z siłami desantowymi”

    18:00 GMT
    Wiadomość z Manili do Sztabu generalnego NATO

    „Zwiad lotniczy potwierdził całkowita annihilację naszych sił. Straty wynoszą około 55 tysięcy ludzi (...)”
    (Na boku kartki została namalowana szubienica)

    [​IMG]


    17 wrzesień

    Nagłówki niektórych Kanadyjskich gazet

    „Oddajcie nam naszych synów”

    „Krwawy Honkong”

    „Najwieksza porażka w naszej historii”


    18 wrzesień

    Reuters informuje

    „Mianowany wczoraj w miejsce generała Etienne Baele nowy głównodowodzący sił NATO, gen. Charles Foulkes poinformował, iż wczorajszego dnia mieszany zespół Niemiecko-Japońsko-Amerykanskich okrętów napotkał silną flotę chińskich okrętów podwodnych. Przy minimalnych stratach zdołano zatopić pięć wrogich jednostek”

    Fragment wiadomości komandora Inamoto dla Sztabu Kaijō Jieitai

    "(...) w wyniku nalotów chińskiego lotnictwa ciężko uszkodzony został lotniskowiec Soryu (...)"

    [​IMG]

    19 wrzesień

    Xīnhuá tōngxùnshè donosi

    „Armia Wyzoleńczo-Ludowa przerwała wczoraj obronę wojsk Francusko-Angielskich pod Thom Buri(...)”

    23 wrzesień

    Wiadomość admirała Ziao Jingguanga dla marszałka Yi

    „Jestem dumny donieść panu, że w skład naszej floty zostały włączone dwie nowoczesne jednostki - atomowe krążowniki rakietowe klasy Beijing (...) są to prawdopodobnie największe jednostki w swojej klasie na świecie (...)”

    [​IMG]

    25 wrzesień

    Fragmenty raportu Iwana Sierowa dla Józefa Stalina

    „Nasi informatorzy z Nankinu donosza, iż Chiny uzyskały możliwość masowej produkcji rakiet z ładunkiem jądrowym (..) zaleca się nacisk na rząd Chiński, by powstrzymali się oni przed ich użyciem bez konsultacji z nami (...)”

    [​IMG]

    27 wrzesień

    Raport generała Fenga dla marszałka Yi

    „Wczorajszego dnia klucz naszych myśliwców napotkał przeważające siły wroga niedaleko Hongkongu (...) wróg używał prawdopodobnie myśliwców typu Mustang (...) Q-5 udowodnił swoją wyższość nad maszynami amerykańskimi, zadając przeciwnikowi poważne straty (...) niepokoją nas jednak nasze własne straty (...)”

    [​IMG]

    1 październik

    Xīnhuá tōngxùnshè informuje

    „Armia Wietnamu wykryła wczoraj próbę lądowania wojsk Japońskich w okolicach Nha Trang (...) generał Giap poinformował, ze przyczółek został natychmiast zlikwidowany (...)"

    2 październik

    Depesza z bazy w Gunagdong do admirała Jingguanga

    „Konador Zu z czwartej floty podwodnej poinformował o zatopieniu dużego konwoju przeciwnika . Na dno posłano cztery amerykańskie i jeden kanadyjski okręt. Wieźć one miały czołgi dla armii NATO w Malezji”

    6 październik

    Depesza generała de Castres'a do sztabu wojsk francuskich w Paryzu

    „Udało nam się powrócić na pozycje obronne pod Thom Buri (...)”

    [​IMG]

    13 październik

    Xīnhuá tōngxùnshè informuje

    „Wczoraj, o godzinie dziesiątej czasu Pekińskiego bohaterscy lotnicy LAW-L napotkali nad Kaoshiung klucz bombowców typu B-52, zmierzajacych nad Taipei z celem zbombardowania tamtejszej ludności cywilnej. Siły NATO poniosły ciężkie straty. LAW-L utraciło zaledwie trzy mysliwce.”

    [​IMG]

    14 październik

    Nippon News Network informuje

    „Sztab Sił Samoobrony poinformował, iż wczoraj w okolicach bazy na Okinawie doszło do starcia miedzy samolotami z nieznanego dotąd lotniskowca chińskiego oraz myśliwcami z okrętu „Chiyoda” . Obydwie strony poniosły minimalne straty (...)”

    Правда

    „Wojska I Frontu Białoruskiego marszałka Malinowskiego wczoraj o godzinie piętnastej osiągnęły granice holenderską (...) marszałek zapowiedział, że odbicie zagłębia Saary pozostaje kwestią czasu (...) życzymy naszym żołnierzom w Niemczech powodzenia!”

    Reuters informuje

    „Rząd Turecki nad ranem potwierdził, że utracono kontakt z wojskami stacjonującymi w Izmirze. Miasto prawdopodobnie jest już w całości okupowane przez Armię Czerwoną”

    [​IMG]

    16 październik

    Wiadomość admirała Xuesi dla premiera Zhou Enlai

    „Operacja przebiega bez problemu (...) za dwa dni całość sił operacji „Sun Shin” powinna zostac przetransportowana do Fuzhou (...)”

    18 październik

    Wiadomość marszałka Fenga dla marsaałka Yi

    „Generał Boxun poinformował mnie dziś, że jego lotnicy trafili dwiema bombami lotniksowiec „Soryu” dokujący w Osace (...) Straty po naszej stronie to cztery bombowce (...)”

    [​IMG]

    20 październik

    Reuters informuje

    „Sztab generalny NATO potwierdził, iż całość terytorium Danii oraz Luksemburg i Wilhelmshaven znalazły się pod okupacją wojsk Armii Czerwonej.”

    Fragment przemówienia Winstona Churchilla w Izbie Gmin

    „(...)niekompetentne durnie (...) Niemcy w rękach komunistów to dla nas najgorsza wiadomość od czasów Lille (...)”

    [​IMG]

    Jako, że już od ponad 30 dni nie pojawił się nowy odcinek, AAR-a wyczyściłem i zamykam. W razie chęci kontynuowania Autor jest proszony o kontakt z administracją forum.

    Pozdrawiam
    Severian

     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie