Czesława sługi wojewódzkiego zapisy o Polszcze

Temat na forum 'EU III - AARy' rozpoczęty przez Ceslaus, 23 Styczeń 2009.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Ceslaus

    Ceslaus Guest

    Od autora: Zaczynamy po raz drugi, ponownie Polska, i ponownie ten sam okres. Cel ciut inny, a mianowicie: Polska jako państwo rozwnięte zarówno na lądzie jak i na morzu. Silna marynarka panująca na Bałtyku, z dostępem do Morza Czarnego i licznymi koloniami w Afryce i Ameryce. Ponadto panowanie w Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego, mocarstwowa polityka w Europie. W miarę możliwości będę prowadził dwa równoległe AAR-y.

    Wstęp: Królem Polskim jest Władysław II Jagiełło. Władca ten jest także generałem wojsk, posiada bardzo dobre umiętności wojskowe.

    ODCINEK I

    Acribus initiis, incurioso fine
    Pilny na początku, ale później niedokładny
    [​IMG]
    Polska w chwili rozpoczęcia Zapisu Czesława z Ustronia

    Ja Czesław z Ustronia, pustelnik, dawny sługa wojewody łęczyckiego, w swej pustelni dziś, do spisywania kronik siadam, a zacznę go od czasów wielkiego króla Władysława II Jagiełły, Jogaiłą znwanego, który to od 1386 roku państwem naszym zawiadywał, po uni krewieńskiej. Pierwsze lata jego panowania pokój dla Korony przyniosły, zwałszcza zaś od początków roku pańskiego 1393 wielki rozwój w handlu i gospodarce rządy jego przyniosły, gdyż umowę handlową z Litwą i Mazowszanami zawarł, nie ustawał w wysiłkach, jeno sojuszników Polszcze skaptował. A 16 stycznia w Krakowie sojusz pomiędzy wasalami Korony i Litwą podpisano. A były to Bełz, Mazowsze i Płock. Traktat zaś jeno dzięki dworowi króla zawarto.

    [​IMG]
    Dwór Władysława II

    W lutym ku innowacyjności zwrotu w polityce dokonano, zaś w miesiącu następnym na Mołdawię sojusz rozciągnięto. W czerwcu zawarto mariaż z Królestwem Czech, zaś w kilka dni potem Król wojnę Krzyżakom wypowiedział. Zaraz też najemników opłacili wielmożowie i całą armię ku granicy skierowali. A wojna z początku źle się toczyła, wszakże jednak król, po porażkach w Pomorskiem i po utracie Wielkopolski, zebrał siły i dalej dzielnie walkę toczył. Zaraz też pokój biały z Brandenburgią podpisano, co oblężenie z dwóch inszych fortalicyj zdjęło, a armię Zakonną do odwrotu pod Gdańsk skłoniło. Widząc iż sytuacja nie jest najlepsza król zwołał Stany Genralne, które w Krakowie obrady rozpoczęły. I tak jedną trzecią stanowiło chłopstwo wraz z mieszczaństwem, a resztę duchowni i szlachta. Ci jednak doszli do konsensusu z duchownymi, wśród których i dworzanie królewscy byli, kontrolę nad obradami przejęli i uchwalili spieniężenie części dóbr miesczan Krakowskich, na rzecz skarbu państwa.

    [​IMG]

    Zaraz też pobór najemnych zaczęto i ku granicy ich skierowano. Zaś w kilka dni po zakończeniu obrad oddziały Króla Polskiego zdobyły Pomorskie, potem ku Wielkopolsce ruszyli rycerze królewscy, gdzie całą armię Krzyżacką w Bitwie pod Wrześnią zniesli i na cztery strony świata rozpędziwszy fortecę obsadzoną przez Krzyżaków zdobyli, potem zas ruszyli ku Pomorskiemu województwu, jako nową ziemie nazwano, gdyże tam resztki wojska Wielkiego Mistrza przybyły. A było to 24 kwietnia roku pańskiego 1396, tego samego dnia wieści o niepokojach na Rusi do Króla doszły. Kazał więc Jogaiło obniżyć podatki, a w kilka dni potem oblęgać Gdańsk rozpoczął.

    Oblężenie trwało, i trawało, a zmian nie widać było za murami. Król cały czas pod obleganym grodem będąc poważnej choroby się nabawiwszy zmarł 29 września roku pańskiego 1396.
     
  2. Ceslaus

    Ceslaus Guest

    ODCINEK II

    Acta deos nunquam mortalia fallunt​


    Czyny śmiertelników nigdy nie zawodzą Bogów


    Korona, króla Władysława straciwszy, władzę jego pierwszemu synowi, z zawartego z Jadwigą małżeństwa, a był to Henryk I.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Zaraz też nowy król wydał rozkazy coby oblężenia pod Gdańskiem nie zdejmować i mocniej jeszcze, obrońców nękać, tak iż niebawem gród padł. A białą szmatę gdańszczanie na maszty zatkli 30 października roku pańskiego 1396. Potem wojska króla pod wodzą generała Sobieskiego pomaszerowały pod Warmię, gdzie już wojska mołdawskie stały. Potem zaś gdy wojska hospodara Warmię zdobyły, (16 paź 1397) król osobiście pod Gdańsk przybył gdzie paktować z Wielkim Mistrzem zaczął. Ostatecznie traktat między Koroną i jej wasalami, a Zakonem w Gdańsku, podpisano a przewidywał on iż, prowincje jako Pomorskie i Gdańsk znane na czasy wieczyste w pieczę Korony przejdą i pod jej wyłącznym panowaniem się znajdą.

    [​IMG]

    Polska A.D. 1397 po zwycięstwie nad Zakonem

    W styczniu roku następnego król w związek małżeński z królewną Węgierską Anastazją zawarł, a swą siostrę za Wielkiego księcia Litewskiego wydał. Po tym wydarzeniu chłopstwo ciemne na Rusi, bunt wywołało. W czerwcu armia pod dowództwem generała Sobieskiego buntowników rozniosła w pierwszej bitwie. Tymczasem oczy wszystkich ku Pomorzu pobiegły, gdzie Wołogosz zanektował księstwo Pomorskie, a wielu znanych marynarzy niemieckich do Gdańska przybyło, i tam do powstającej floty królewskiej dołączyli, niebawem też flota pierwszych dalekich rejsów, za Wyspy Brytjskie, dokonała, o wielkim bezmiarze wód, i nieznanych brzegach donosząc.

    W styczniu roku pańskiego 1399 Litwa do wojny ze Smoleńskiem króla wezwała, ale ten odmówił. Do końca roku nic godnego uwagi w kraju się nie zdarzyło. 1 stycznia roku pańskiego 1400, w sierpniu tegoż roku, król swego brata Włodzimierza za bratową króla Czech wydał. We wrześniu roku pańskiego 1401 do wojny o sukcesję Frygijską między Luksemburgiem a Barbancją przyszło. W październiku zaś król swojego bękarta Jakuba nie uznał, przez co jego (Jakuba) dziad bunt w Podolu wszczął. Długo jednak niepokoje przez ród Spiżalskich nie trwały, gdyże w grudniu Sobieski rozbił resztki drużyny starego Spiżalskiego i porządek zaprowadził. W wigilię wieści o nowych fortyfikacjach w Rusi do króla dotarły, a ten dał pieniądze na ten cel, sam też tamój pojechał po drodze wiela bękartów płodząc. W lutym roku pańskiego 1402 fortyfikacje lepsze niż dotychczas w Lubeslkim powstały, gdzie król również ruszył, potem w kwietniu tegoż roku w Gdańsku fortalicyje.

    W czerwcu roku pańskiego 1403 zmarł wielki człowiek, jakim bezsprzecznie był generał Sobieski - powiadają iż, z powodu palpitacji serca, gdy króla z własną małżonką w dwuznacznej sytuacji spotkał. Kraj jednak w dobrej kondycji się znajdował, tak iż w lutym 1403 roku Bracławskie Litwę porzuciło i do naszej świętej Ojczyzny dołączyło.

    W tym też misiącu wojska do Księstwa Bełskiego wkroczyły ogniem i mieczem buntownikow tamtejszych gromiąc. W październiku roku następnego zaś druga wojna z Zakonem wybuchła. Od samego początku dobrze się układało, i po pewnym czasie, w lipcu (1405) biały pokój z Brandenburgią podpisano, a Zakon praw do Gdańska się wyrzekł. W marcu i maju 1407 roku klęska nieurodzaju na północne ziemie spadły, król jednak pieniędzy nie skąpiąc ludowi pomógł - przy okazji bękarty płodząc. W maju tegoż roku Ordynanse opiece wielmożów król powierzył do decnetalizacji się skłaniając. Ostatnim dokonaniem za czasów Henryka były dzieła jego sługi wielkiego filozofa, Henryka Kmity.

    [​IMG]

    Król zmarł 13 czerwca roku pańskiego 1410. Kraj za czasów Henryka potęgą stał się w tej części świata i zdobycze swoje był w stanie przed każdym agresorem obronić.

    [​IMG]
     
  3. Ceslaus

    Ceslaus Guest

    ODCINEK III
    Acta ne agamus; reliqua paremus​
    Nie róbmy tego co zostało zrobione; przygotujmy się, na to co nadejdzie.

    [​IMG]

    Po śmierci Henryka I na tron krakowski wstąpił jego brat Kazimierz IV. Nowy król wielkich zmian w państwie nie czynił, obserwacji sytuacji na Litwie poświęciwszy się całkowicie. A Litwa buntem szarpana była w sytuacji bez wyjścia. Ze zbuntowanych prowincji powstało Księstwo Kijowskie, które do wojny przystąpiło. Po stronie Kijowian na Litwinów poszli książęta ruscy z Smoleńska, Tweru i Nowogrodu. A z Litwinami jeno książę Pskowski współpracował. Zaczął więc Kazimierz wojska wzdłuż granicy z Wielkim Księstwem zbierać, widział bowiem, że Litwa to kawał sukna i głupi będzie ten kto owego sukna dla siebie nie uszczknie. W styczniu następnego roku Kazmierz wysłał wypowiedzenie wojny do Wilna. Zaraz też wojska króla przekroczyły granicę. A wraz z nimi wojska Mazowieckie, Płockie, Bełskie i Mołdawskie ruszyły. Mazowszanie wraz z głównymi siłami oblegali Podlasie, a reszta sił pod Brzesko-Litewskie przybyły, które już przez Kijowian obleżone było. Widząc, że Podlasie ostatecznie przypadnie w udziale Mazowszanom, król skierował swoje wojska ku Trokom. Forteca w Trokach padła po długim oblężeniu 30 sierpnia 1411 roku. W tym samym czasie na dwór wieści o wielkiej waśni między dwoma rodami przyszły. Rozkazał więc Kazmierz by rody rowiązały tą sprawę między sobą. Przyszło więc do pojedynku, który odbył się trzynastego dnia sierpnia roku pańskiego 1412. W tym samym czasie ostatnie dni przeżywała załoga w Litewskiej stolicy, w prowincji Aukszota dożywała. Forteca padła 29 sierpnia. A główne siły pomaszerowały na Mińsk. 19 września padło Brzesko - Litewskie, które ostatecznie Koronie przypadło. W trzy dni potem szturmem wzięto Mińsk. 24 września roku pańskiego 1413 podpisano pokój z Litwą w Brześciu, na mocy którego Mazowsze otrzymało Podlasie, zaś Polska Brzesko - Litewskie.
    [​IMG]
    Polska i strefa jej wpływów po wojnie z Litwą. (zielona ramka)Po zakończonej wojnie, wojska przeszły do centralnych dzielnic kraju, gdzie rozformowane miały zostać. Długo nie stały, gdyż już w czerwcu następnego roku do Krakowa przybył poseł Brandenburski von Richtchoffen, z wypowiedzeniem wojny od elektora. Po stronie elektora opowiedzieli się także rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. Wojna z początku układała się niepomyślnie - Krzyżacy oblegali Gdańsk, przejściowo zajęli Pomorskie, przez cały rok 1414 ponosiły wojska polskie porażki, tak iż i Wielkopolska przez Niemców oblężona została. Zebrał jednak król w roku 1415 wielkie siły w Sieradzko - Łęczyckim i podzielił je na dwie armie. Pierwsza uderzyła na Wielkopolskę, druga odbiła Pomorze, i przy wsparciu sojuszników przerwała oblężenie Gdańska, po czym na ziemie Krzyżaków wkroczyła paląc ogniem i mieczem wsie i miasta. Tymczasem pierwsza armia doszła do Nowej Marchii, niszcząc armie wroga. 11 maja 1416 roku Krzyżacy pobici i upokorzeni o pokój biały błagać zaczęli. Król jednak zgody nie wydał, w zamian za pokój 10 tys. talarów odszkodowania rządając, na co upokorzony Wielkim Mistrz Arcybiskup Rudolf przystał. W sierpniu 1416 ostatnie wojska wroga opuściły Nową Marchię, a wojska Kazmierzowe pomaszerowały ku Berlinowi, który po kilku bitwach zdobyły 1 stycznia roku pańskiego 1417. W lutym dzięki zdobytym dukatom udało się dofinansować handel, dzięki czemu osiągnął on poziom 1. 6 czerwca padł Berlin, w którym wiele łupów zdobyto. Widząc iż wojska Kazimierza ku Magdeburgowii i innym prowincjom w rękach elektora jeszcze będącym maszerują, poseł elektorski Fridrich von Badden podpisał pokój Berliński, na mocy którego Korona otrzymała 24 tysiące talarów i Nową Marchię.
    [​IMG]
    Korona po wojnie roku 1417. Zielona ramka strefa wpływów.Po dwóch zwycięskich wojnach, w których szlachta wielką daninę krwii złożyła przywilejów domagać się podczas spotkania jej przedstawicieli z królem. Ostatecznie 23 stycznia roku pańskiego 1418 Kazimierz wydał przywileje ekonomiczne, dzięki którym szlachta uzyskała prawo do prowadzenia własnych domów kupieckich, sprzedaży zboża, zakładanie nowych miast i wsi, na prawie Magdeburskim a także prawo składu w miastach i dużych majątkach szlacheckich.
    [​IMG]
    W sierpniu roku pańskiego 1419 w Brzesko - Litewskim wybuchł bunt, przez waśnie rodowe spowodowany...
     
  4. Ceslaus

    Ceslaus Guest

    ODCINEK IV

    NIHIL NOVI

    Nic nowego

    Z buntem uporawszy się, Kazimierz pojął 13 grudnia roku pańskiego 1419, córkę Węgierskiego następcy tronu. Długo spokojem kraj cieszyć się nie mógł, gdyż 1 stycznia 1420 roku do buntu w Brzesko - Litewskim doszło, a niedługo potem 12 kiwetnia, bunt wszczęto w Bełskim, gdzie król na pomoc wasalowi posłał armię. W roku następnym bunt wybuchł w Nowej Marchii, gdzie ujawniono wpływ Brandenbruskiego wywiadu. Rok 1421 zakończył się buntem chłopstwa w Podolu. Następny rok upłynął pod znakiem podróży zamorskich odbywanych przez odkrywców w służbie królewskiej. Wyprawy trwały długo, gdyż powrót z rozpoczętej w roku 1422 wypadł na marzec roku 1423. Wracając już do Korony, okręty polskie wzięły udział w wielkiej bitwie morskiej z Piratami, która rozegrała się na wodach Cieśniny Sund. W lipcu zaś z ran odniesionych w bitwie zmarł wielki odkrywca, który jako pierwszy w roku 1422 dopłynął do Ameryki, Franciszek Lanckoroński.

    W październiku, roku pańskiego 1423 technologia lądowa osiągnęła poziom 1. Również technologia morska przeżyła rozwój. 25 października 1423 roku rozpoczął król budować fortecę w Bracławskim, w dwa miesiące później nastąpił kolejny rozwój technologiczny - rząd i produkcja osiągnęły poziom 2. W kwietniu król postanowił kontynuować odkrycia i oplacił zwerbowanie nowego śmiałka - Zygmunta Denhoffa, ponadto by dokładniej przebadać nieznane ziemie król zwerbował konkwistadora Ferdynanda Zamoyskyego.

    [​IMG]

    11 stycznia roku pańskiego 1426 do następnej waśni rodowej doszło, a król postanowił nie ingerować w sprawy swych poddanych. w marcu zaś doszło wreszcie do założenie pierwszego zamorskiego osiedla, w Labladorze, przez pułk Zamoyskyego osłanianego. W sierpnu król swe siostry pożenił, jedną w Bretani, drugą zasie w Sabaudii. Zaś w lipcu następnego roku, król swego kuzyna za Sycylijską księżną wydał. Wrzesień przyniósł klęskę nieurodzaju na województwo Sieradzko - Łęczyckie, król jednak kazał wypłacić zapomogę i tak podratować ludzi. W roku 1428 technologia lądowa, osiągnęła poziom 2, dzięki dotacjom ze skarbca, zaś w drugiej połowie sierpnia, powstało nowe państwo Warmią zwane. We wrześniu król zgodę na przemarsz wojsk Husyckich dał zgodę, zaś w czerwcu roku pańskiego 1429 nowy doradca przybył, a był to orator, Jan Kazimierz Wielopolski, wraz z nim przybył Mariusz Chmętowski, filozof. Wreszcie w lipcu zmarł Kazimierz, a na jego miejsce nastał Władysław IV.

    [​IMG]

    Początek panowania Władysława przypadł na rozbudowę fortec w Brzesko-Litewskim, król uznał jednak, że jest to zbyt drogie przedsięwzięcie. W czerwcu 1431 roku, na dwór przybył nowy doradca, Jan Kazimierz Koniecpolski, i Olbracht Stadnicki, pierwszy był gubernatorem koloni, drugi zaś filozofem. Tymczasem kontynuowano odkrycia w Ameryce, na mapach pojawił się Micmac, Zatoka Massechusets, Marraganest, Massachusets, Pennacock i Abnak. Potem mapy uzupełniono o Zatokę Cheaspake i Delawere, a także o Tumucunę i Innu. W maju Władysław wszedł w mariaż z Danią, biorąc za małżonkę córkę króla duńskiego, tego samego też dnia odkryto ślady państwa Creek. W miesiącu lipcu mapy o kolejne prowincje przyszło kartografom uzupełniać, a były to Taganuk i Beothuk. W sierpniu, a dokładniej 12 zmarł Ludwik Kmita, a na jego miejsce w otoczeniu króla wszedł Mariusz Koniecpolski, architekt. W lutym roku 1433 powstała kolonia w Beothuk, zaś już dziewięć dni później doszło do ważnego wydarzenia.

    [​IMG]
    Pod kolonią, ujrzano bowiem grupy tubylców, którym złożono propozycję handlową. W marcu 1433 roku, technologia lądowa ponownie została podniesiona, i znów dzięki dotacjom ze skarbca, zaś w lipcu odkryto prowincję Atikamekw, potem wojska Zamoyskyego wróciły do Labladoru, gdzie we wrześniu wybuchło powstanie tubylców....​

    Wyszczyszczone i zamknięte. Jeśli chcesz kontynuować - PW
    m72
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie