Dania AAR Divide et Impera

Temat na forum 'EU III - AARy' rozpoczęty przez Gieromaker, 31 Lipiec 2013.

  1. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    ODCINEK I
    Wojna Duńsko - Szwedzka
    [​IMG]
    [​IMG]

    Królestwo Danii w 1453 roku.

    Duński skarbiec pustoszał z dnia na dzień, opór szlachty oraz mieszczan nie chcących płacić należnych podatków zmusił króla Krystiana do podpisania 5 marca 1453 roku „Paktu Skarbowego”- umowy między szlachtą i mieszczanami a królem. Dyktat gwarantował nadanie miastom większej autonomii a szlachcie dawał możliwość brania pożyczek ze skarbu państwa. Natomiast król otrzymywał podwojone zyski z podatków.
    [​IMG]
    Jednocześnie Dania była w stanie wojny ze zdradziecką Szwecją, która opuściła unię z Danią i wybrała swojego króla. Wobec tego król podjął się reformy wojskowej kładąc nacisk na wyszkolenie żołnierzy. Wkrótce efektem tego stał się nowy doradca wojskowy zwiększający dyscyplinę w armii.
    [​IMG]
    W połowie czerwca 1453 roku nastąpił rozwój kultury, wspieranej przez rodzinę panującą,
    rozwinęło się malarstwo oraz różne dziedziny nauk w tym astronomia, większość dzięki uchodźcą z Bizancjum.
    [​IMG]
    7 lipca do wojny po stronie Szwecji dołączyło Królestwo Brunszwiku z zamiarem uzyskania dostępu do morza poprzez Oldenburg. Jednak nie odegrało one większej roli w wojnie.
    [​IMG]
    Dania nie pozostała dłużna i już 8 lipca zawiązała sojusz z Holsztynem, który miał strzec Danii od południa.
    [​IMG]
    W sierpniu armia duńska wyruszyła przez cieśniny i stanęła w Skanii skąd ruszyła na Sztokholm z zamiarem obalenia władcy Szwecji. Jednak marzenia na szybkie zwycięstwo zaprzepaściła bitwa pod Kalmarem, armia Krystiana I została pokonana przez mniejszą, lecz lepiej wyszkoloną armię Karola VIII.
    Rozbita armia Króla wycofała się do Skanii po czym ścigana przez Szwedów uciekła przez cieśniny do metropolii.
    [​IMG]
    Na początku grudnia król w wyniku swej słabości zmuszony był oprzeć władzę na arystokracji, zyskując w zamian spory zastrzyk finansowy.
    [​IMG]
    25 lutego 1454 roku jest to data nadania przywilejów szlachcie podpisana przez króla oraz przedstawiciela szlachty Hansa Rosenholda. Szlachta chcąc się odwdzięczyć dofinansowała państwo swymi oszczędnościami, zdobytymi podczas wojny. Nastąpiło zwiększenie kontroli szlachty nad chłopstwem.
    [​IMG]
    Wojna zaczęła przyjmować korzystny dla Duńczyków obrót po zwycięstwie w bitwie morskiej u wybrzeża wysp Alandzkich, jednak flota wroga wycofała się na południe. Wobec tego marynarka duńska ruszyła w pościg i pokonała Szwedów w bitwie u wybrzeży Skanii, gdzie przejęto 3 szwedzkie statki, nie tracąc własnych.
    [​IMG]
    Jednak o sukcesie w wojnie wcale nie zadecydowały te bitwy, lecz potężny szturm armii królewskiej na szwedzką twierdzę w Goteborg. Armia Karola VIII walcząca w Norwegii zmuszona była zawrócić z pod Oslo i ruszyć na wschód. Krystian I dowiedziawszy się o nadchodzącej armii o wiele potężniejszej od jego postanowił zawrzeć pokój na korzystnych warunkach. Otrzymywał on rejon Västergötland, lecz zrzekł się korony szwedzkiej.
    [​IMG]
    Tak oto Dania umocniła swoje panowanie nad tą częścią Szwecji...
    [​IMG]
    Królestwo Danii Anno Domini 1455 po zwycięskiej wojnie ze Szwecją.

    CDN...
    Parę słów od autora ;):
    Witam wszystkich! Jest to mój debiut na forum jeśli chodzi o AARy i także ogólnie. Forum przeglądałem od przeszło roku nie posiadając jeszcze konta, w końcu postanowiłem się zarejestrować i napisać AARa, który chodził mi po głowie od paru miesięcy. Jak to wyjdzie - nie wiem. Mam nadzieję, że wybaczycie mi wszystkie niedociągnięcia gdyż jak pisałem nigdy nie tworzyłem AARów. Zapraszam do komentowania i oceniania.
     
  2. manuelcastro

    manuelcastro Ten, o Którym mówią Księgi

    Jej, nie tylko ja zacząłem swojego pierwszego AARa. Jedyne moje uwagi to powtarzające się słowo król i niedokładnie przycięte screeny (białe "obręcze"). Ale poza tym jest bardzo dobrze, będę śledził.
     
  3. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Poprawiłem screeny :) Mam nadzieję, że jest lepiej.
     
  4. dawidko

    dawidko User

    Kajzur Szwecją a Gieromaker Danią, czekamy jeszcze na AAR Norwegią i Finlandią ;P A na poważnie życzę powodzenia i abyś się nie zniechęcił pisaniem.
     
  5. ers

    ers Ten, o Którym mówią Księgi

    Jaki mod? Czytać będę. Rep leci.
     
  6. NexGaming27

    NexGaming27 Zbanowany

    Może przeczytałoby się nazwę tematu :lol2:
     
  7. hamilkar

    hamilkar Znany Wszystkim

    Zapowiada sie ciekawie ;), btw jaka to wersja eu ? Httt ?
     
  8. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    @ers, Mod to Divide et Impera.
    @hamilkar, Divine Wind z patchem 5.2

    PS.Kolejny odcinek dziś koło 23 lub jutro rano ;)
     
  9. hamilkar

    hamilkar Znany Wszystkim

    Dlaczego nie grałeś od początku gry ? [ chyba 1353 ] Aż tak ci śpieszno do kolonizacji :p ?
     
  10. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Dania AAR Divide et Impera

    ODCINEK II
    Wielka Wojna Inflancka - etap I
    [​IMG]
    Druga połowa XV wieku niosła ze sobą wiele przemian oraz zanik starych tradycji, doświadczenia zyskane podczas minionego stulecia pozwoliły na wzrost znaczenia miast, handlu oraz pieniądza, stare feudalne zwyczaje zostały zachwiane, jednak możnowładcy zaproponowali władcy balans pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Co nie spodobało się klerowi oraz niektórym panom ziemskim.
    [​IMG]
    Naród duński zawiedziony pokojem ze Szwecją domagał się rozlewu krwi, do władców ziemskich zgłaszały się ochotnicze oddziały chłopskie uzbrojone w widły oraz pochodnie chcące walczyć. Gdy wieści z narodu dotarły do króla, postanowił on działać, zlecił swojej radzie opracowanie planu podboju słabego Zakonu Krzyżackiego i zagarnięcia Inflant. W 1457r armia pod dowództwem Krystiana I wylądowała na Ozylii i zajęła tamtejsze twierdze.
    Jednakże Kopenhadze zagroził desant wojsk Krzyżackich w Skanii, armia stacjonująca w stolicy otrzymała zadanie zniszczenia wrogich sił.

    [​IMG]
    [​IMG]
    Poważne zagrożenie dla sił inwazyjnych w Ozylii stanowiła flota Zakonu i Rygi, traktująca Bałtyk jak jedynie swoje morze, marynarka królestwa rozpoczęła szereg rajdów i bitew morskich w celu eliminacji floty sprzymierzonych, drugiej największej floty na Bałtyku. Do pierwszej potyczki doszło u wybrzeży Szczecińskiej wyspy Rugii, flotylla duńska napotkała część floty ryskiej.
    Zdobyto ryski transportowiec Cristofer, jednak reszta floty uciekła.

    [​IMG]
    [​IMG]
    W czerwcu 1458 roku do Kopenhagi dotarł posłaniec z księstwa Holsztynu, okazało się, że tamtejszy władca bardziej ceni sobie przyjaźń papieża i Zakonu niż przyjaźń króla Krystiana, wojska Holsztyńskie ruszyły na Szlezwik, jednak armia stacjonująca w stolicy pod osłoną okrętów przekroczyła Bałtyk i pokonała siły Holsztynu w bitwie pod Szlezwikiem.
    [​IMG]
    W październiku 1458 roku z północy dotarły wieści o wygranej bitwie morskiej u zatoki fińskiej między flotą królewską a flotyllą sprzymierzonych, podobnie jak resztę starć morskich, bitwę wygrano i przejęto kolejne 3 okręty wzmacniając marynarkę Danii.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Miesiąc później stoczono bitwę u wybrzeży Estonii, która zakończyła się kolejnym sukcesem Alfreda Hardenberga dowódcy floty duńskiej.
    [​IMG]
    17 grudnia armia inwazyjna zakończyła desant na kontynent w Estonii, osłaniana przez okręty Hardenberga. Od razu po wylądowaniu oddziały Rygi zaatakowały Duńczyków w nadziei ich rozbicia i wyparcia z kontynentu. Jednak ich próby spełzły na niczym.
    [​IMG]
    W nowy rok 1459 armia Krystiana I pobiła resztki sił sprzymierzonych w Inflantach, po czym zawróciła by zdobyć Estonie.
    [​IMG]
    W połowie lutego 1459 roku doszło do bitwy morskiej u wybrzeży Koszalina pomiędzy flotami Krzyżacką i Holsztyńską a Duńską i Norweską, powodem tej bitwy była udana próba desantu Norwegów na Kaszuby i Gdańsk, ponownie flota Krzyżacka została przetrzebiona a do floty duńskiej wpadły kolejne 3 okręty.
    [​IMG]
    1 grudnia 1459 roku zakończono oblężenie Holsztynu. Nie długo później podpisano z nim separatystyczny pokój, czyniąc księstwo wasalem Danii.
    [​IMG]
    [​IMG]

    CDN...

    Parę słów od autora:
    PS. Dziękuje za dobre przyjęcie AARa, nie spodziewałem się, że komuś się on spodoba.;D
    _____________________________________

    @hamilkar, Ten scenariusz wybrałem głównie z tego powodu, że nie istnieje już Złota Orda, której nienawidzę, po za tym granie od początku szybko by mi się znudziło ;)






     
  11. hamilkar

    hamilkar Znany Wszystkim

    Ty mi tu tak nie spamuj bo człowiek nie ma jak dać repa :p
    Moim zdaniem zamiast screenów z każdej bitwy jaką stoczyłeś - lepiej opisać te najważniejsze + screen z zajętymi terenami przez twoje wojska w danym etapie podboju - to taka luźna sugestia ;)

    -Oj tam Złota Orda to fajny potworek jedynie szkoda że jest ona przegrana na samym już początku :(
     
  12. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Dzięki za sugestie, postaram się ją wprowadzić w życie od 4 odcinka, 3 już napisałem i będzie jutro :mrgreen:
    Ordy nie trawię od czasu ujrzenia jej w Norwegii :twisted: Przez to musiałem odpocząć od EU3 bo się troszkę wkurzyłem.:confused:
     
  13. Arpad Secundo

    Arpad Secundo Aktywny User

    I koniecznie podaj liczebność floty. Bo po tych bitwach to musiała wzrosnąć.
     
  14. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Stan floty Królestwa Danii na 1464 rok wynosi:
    10 Transportowców
    13 Galery
    1 Karaka
    Łącznie 24 okręty, w 1453 roku flota liczyła 15 okrętów. Czyli mamy dodatkowe 9 statków z samych bitew morskich,
    obecnie marynarka jest rozbudowywana do maksymalnych możliwości. Tyle starczy ? Czy jeszcze coś chcecie wiedzieć ?
     
  15. Kiedy kolejny odcinek?
     
  16. PIAJR

    PIAJR Ten, o Którym mówią Księgi

    Zgadzam się potrafi to człowieka wkurzyć. W jednej z moich rozgrywek Orda wylądowała na Półwyspie Kola... ;)
     
  17. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Dania AAR Divide et Impera

    ODCINEK III
    Wielka Wojna Inflancka - etap II
    [​IMG]
    Po pokonaniu Księstwa Holsztynu z południa już nic nie zagrażało Królestwu, jednak dowódca armii Jutlandzkiej Christian Munk zatrzymał swoje wojska w stolicy w obawie o interwencje Szwecji, mogącej złamać rozejm.
    Na końcu grudnia 1459 roku zdobyto wszystkie większe estońskie twierdze i ruszono na Rygę. 29 stycznia 1460 roku stoczono ostatnią większą bitwę tej wojny, armia Munka przybyła ze stolicy i zniszczyła armię Silvestera Stodweschera, naczelnego wodza armii Rygi w bitwie u bram miasta.

    [​IMG]
    [​IMG]
    Jednocześnie część armii duńskiej odłączonej od władcy ruszyła w stronę Wenden, gdzie napotkano niedobitki armii ryskiej przybyłej z Prus, bitwę stoczono o zmierzchu tak aby wrogie wojska nie uciekły z pola walki.
    Jak później się okazało była to ostatnia walka Stodweschera, ugodzony muszkietem zmarł następnego ranka. Z północy nadeszły wieści o zdobyciu nadmorskiej twierdzy Parnau, tym samym wybrzeże Inflant już stanowiło własność królestwa.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Pół roku później Krystian I mógł świętować zdobycie twierdzy Dorpat, położonej nad jeziorem Pejpus. Tym samym całe Inflanty za wyjątkiem Rygi znalazły się we władaniu Danii, jednak władca chciał maksymalnie osłabić Zakon i ruszył na południe. Jednocześnie wojska Polsko-Litewskie przekroczyły Wisłę i ruszyły na Królewiec oraz Kurlandię. Zakon praktycznie nie istniał...
    [​IMG]
    Ryga, najwierniejszy sojusznik Krzyżaków zaciekle odmawiała podpisania pokoju, tym samym rezygnowała ze swojej floty, zniszczonej po wygranym oblężeniu miasta pod koniec lutego 1460 roku, tym samym upadła ostateczna zdolność militarna państw sprzymierzonych. Dalsze zdobywanie ziem było tylko formalnością.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Kontynuowano oblężenie ostatniej wrogiej twierdzy na północ od Dźwiny, nadeszły końcowe akordy zwycięskiej od początku wojny. Twierdzę w Wenden zdobyto pomimo zaciekłości obrońców, to zwycięstwo zmusiło Zakon do negocjacji korzystnego pokoju. Zakon od południa i zachodu bity przez Polaków a od północy i wschodu przez Danię zmuszony był poczynić ustępstwa terytorialne, jeśli nie zawarto by pokoju teraz, kto wie, może Krzyżacy by już nie istnieli?
    [​IMG]
    [​IMG]
    Zakon zmuszony był oddać Ozylię oraz południowe wybrzeże Estonii.
    Wraz z sukcesem wojennym, Dania uzyskała sukces handlowy, kontrolując handel na morzu Bałtyckim, co udzieliło się różnymi bonusami dla kupców królestwa.
    [​IMG]
    Do władcy przybył poseł papieski, papież gotowy był uznać wojnę z Krzyżakami pod warunkiem zabrania przez Danię głosu w sprawie podziału chrześcijaństwa.
    Ostatecznie król zdecydował się opowiedzieć po środku religijnej zawieruchy i oznajmił, że wszyscy są sobie równi bez względu na religię.

    [​IMG]
    Królestwo Danii Anno Domini 1464, po Wielkiej Wojnie.
    [​IMG]

    CDN...
     
  18. slawek13

    slawek13 Nowy

    Zrobisz z Bałtyku duńskie Mare Nostrum?
     
  19. John Miller

    John Miller Znany Wszystkim

    Fajny AAR, będę regularnie śledził i repował :D
     
  20. Arpad Secundo

    Arpad Secundo Aktywny User

    Mógłbyś dać screena z zestawienia flot świata?
     
  21. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Dania AAR Divide et Impera

    ODCINEK IV
    Odprężenie
    [​IMG]
    Po wieloletnich bojach, Dania mogła w końcu odpocząć, społeczeństwo zadowolone zwycięskim pokojem skupiło się na odbudowie gospodarki państwa. Krystian I postanowił wzmocnić swój ród zawierając mariaż z Polską, w nadziei przejęcia tamtejszego tronu.
    [​IMG]
    Do nowo zdobytego miasta Parnau zaczęły kursować statki handlowe z Lubeki doprowadzając do wzrostu ekonomicznego, zniszczonych wojną duńskich Inflant.
    [​IMG]
    W końcu 1465 roku rada królewska za namową władcy wprowadziła kolejne reformy wojskowe, zwiększając nacisk na jakość, tym samym zlikwidowano
    miejsce zbytu dla przeludnionych miast i wsi, co nie przypadło do gustu szlachcie.
    [​IMG]
    Zawarcie mariażu z Polską zostało potwierdzone zawarciem przymierza skierowanego przeciwko Zakonowi oraz państwom niemieckim, które uważały Danię za zagrożenie dla żeglugi na Bałtyku. Władca próbował zaproponować Brandenburgii anty Szwedzki sojusz, został jednak zagwarantowany o przyjaźni Brandenbursko-Duńskiej.
    [​IMG]
    1 kwietnia 1467 roku z pałacu królewskiego doszły porażające wieści. Król nie żyję. Naprędce sformowano radę regencyjną złożoną z biskupa Kopenhagi oraz dowódcy armii Munka. Rządy rady okazały się nieudolne, w nowo zdobytych prowincjach zaczęły wybuchać bunty oraz powstania chłopskie, które nadszarpnęły sypiące się fundusze Danii.
    [​IMG]
    Na początku roku 1468 na teren królestwa wkroczyli zbuntowani heretycy uciekający ze Szwecji. Natychmiast wysłano armię w celu rozliczenia się z niewiernymi.
    [​IMG]
    Zainspirowani heretykami, Szwedzi mieszkający w Vastergotland chwycili za widły i różnorakie uzbrojenie i wypowiedzieli posłuszeństwo radzie regencyjnej.
    Ponownie wysłano armię do rejonów zapalnych i spacyfikowano bunt
    [​IMG]
    [​IMG]
    Podpisano sojusz z Brandenburgią, która po okresie niepewności zdecydowała się w końcu poprzeć Danię, sojusz obronny przeciwko Szwecji stał się faktem.
    [​IMG]
    10 lutego 1470 roku na tron wstąpił 15 letni Hans I, szybko okazał się on wojowniczym władcą, podżegał szlachtę do nowych kampanii wojennych, przeciwnicy króla mówili, że jest przeklęty, wieści o jego okrucieństwie wobec buntowników doszły do papieża, który zagroził młodemu władcy ekskomuniką, rada królewska na pewien czas pohamowała króla, na jak długo? Nie wie nikt.
    [​IMG]
    Tego samego dnia narodził się następca tronu Magnus, był on synem Hansa oraz Szkockiej księżniczki Kate, naród widział w nim zbawcę od rządów Hansa I.
    Tak zakończył się okres dobrobytu królestwa... Przynajmniej na pewien czas.

    CDN...

    Parę słów od autora:
    Nadszedł okres pokoju, więc postaram się robić bardziej zwięzłe odcinki, każdy będzie opisywać panowanie jakiegoś władcy, tak więc może się dziać na przełomie roku albo stu lat:mrgreen: Odcinek podsumowujący pojawi się po zakończeniu XV wieku i będzie się pojawiać po zakończeniu danego wieku.
     
  22. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Dania AAR Divide et Impera

    ODCINEK V
    Kryzys
    [​IMG]
    W połowie lipca 1471 roku do Kopenhagi doszły wieści z prowincji. Mieszkańcy Inflanckiego miasta Parnau zbuntowali się przeciwko prawowitemu panowaniu Jego Królewskiej Mości Hansa I, młody król nakazał armii stacjonującej w twierdzy zlikwidować ognisko oporu mieszkańców i przywrócić porządek. Po zwycięskiej bitwie z chłopami rozpoczęto pacyfikację terenów.
    [​IMG]
    Jednocześnie ugoda podatkowa podpisana za Krystiana I zaczęła przynosić kłopoty, z uwagi na spodziewane bankructwo Danii panowie ziemscy oraz część chłopstwa odmawiała płacenia podatków. Królewscy doradcy zaproponowali władcy ustępstwa wobec chłopstwa, ponieważ stanowili oni największą część podanych.
    [​IMG]
    Na początku roku 1473 do stolicy dotarły niepokojące wieści z kraju. Słabe żniwa oraz plagi od których pada trzoda spowodowały kryzys gospodarczy, wszędzie wzrastały ceny, coraz to bardziej rzadkie produkty po prostu rozpływały się zaraz po dowiezieniu na stragany, nikt nie wiedział co przyniesie przyszłość...
    [​IMG]
    Pod koniec roku władca Brunszwiku starał się bez powodzenia sprowokować Hansa I do inwazji na Brunszwik i tym samym nie powiodły się plany rozpętania wielkiej wojny między Szwecją, Danią, Brunszwikiem i Styrią- której przywodził cesarz. Posłów z tego niemieckiego księstewka wyrzucono z pałacu królewskiego przez okna, tak że powpadali do morza.
    [​IMG]
    To nie koniec problemów za panowania władcy – tyrana, większość mieszkańców stolicy zapadło na nie zananą wcześniej ludzkości chorobie, w całej Kopenhadze można było znaleźć parę tysięcy trupów porozrzucanych po ulicach czekających na spalenie.
    [​IMG]
    Korzystając z kryzysu do króla została oddelegowana grupa z wszystkich większych miast Danii. Przedstawiciele mieszczaństwa domagali się starych praw, była to próba poprawy finansów miast i ich okolic oraz większość mieszczan była wściekła na króla za nadaniu przywilejów chłopom. Król uległ za namowami doradców.
    [​IMG]
    Wobec dramatycznej sytuacji królestwa zdecydowano się zwołać stany generalne, czyli szlachtę połączoną z mieszczaństwem, jednak długotrwałe negocjacje i dyskusje nie przyniosły spodziewanego rozwiązania.
    [​IMG]
    Okazało się, że zwołanie stanów generalnych i porażka w ratowaniu kraju nikogo specjalnie nie zdziwiły, jednak byli też tacy, którzy przewidzieli koniec królestwa i rozbiór pomiędzy Szwecję i Holsztyn jedną z tych osób był Hans I, młody król ciągle myślał o przyszłości, zaplanował on wyprawę wojenną na Szwecję. Jednak nie jemu było dane ją poprowadzić. Hans I von Oldenburg zmarł nieoczekiwanie 12 lipca 1476 roku w małym mieście w Skanii szykując wojnę ze Szwecją.
    [​IMG]

    CDN...

    Parę słów od autora:
    Jak widać zrobiłem sobie małą przerwę w pisaniu. Myślę, że odcinki pojawiać się będą tylko od poniedziałku do piątku, przynajmniej w wakacje;)
     
  23. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Dania AAR Divide et Impera

    ODCINEK VI
    Odrodzenie i Reformy
    Niestety nie zachowały się informację o składzie rady regencyjnej z lat 1476-1479. Przypuszczalnie radzie przywodził książę Gotlandzki.

    Początek panowania rady regencyjnej był okresem odprężenia po poprzednim władcy. Terroryzowany naród miał dość tyrana. W niedługim czasie do pałacu regentów przybyli przedstawiciele burżuazji domagając się przywilejów, grożąc odmową płacenia podatków. Regent w swej słabości zaakceptował postulaty, mimo sprzeciwów pozostałej dwójki regentów. Co doprowadziło do jego tajemniczego zniknięcia...
    [​IMG]
    Rok później zwróciła się decyzja regenta. Nadane przywileje poskutkowały pokaźną sumą pieniędzy ofiarowaną na cele rozwoju skołatanej gospodarki, wielu arystokratów miało pretensję do rady regencyjnej o pochopne porwanie pierwszego regenta, jednak pieniądze ustawiły Danię na najbliższe lata.
    [​IMG]
    W Skanii rozwinął się ruch separatystyczny żądający uznania niepodległości szwedzkiej części królestwa, która coraz bardziej różniła się od metropolii, rada postanowiła walczyć z nimi wszelkimi dostępnymi środkami, wynajmując agentów, przekupując kapłanów oraz wyprowadzając wojsko z koszar.
    Spowodowało to ucieczkę sporej ilości mieszkańców do Szwecji oraz jeszcze bardziej zwiększyło to nastroje buntownicze w całym kraju.
    [​IMG]
    W kolejnych latach doszło do zmniejszenia praw szlachty jeśli chodzi o poddaństwo. Zdecydowano się dokonać zwrotu i oprzeć władzę królewską na miastach oraz kościele. Zdenerwowana szlachta zagroziła sprowadzeniem interwencji obcego monarchy w celu obrony odwiecznych praw szlacheckich, pozycja rady była niezmienna. Szlachcie nie udało się dojść do porozumienia z władcami Szwecji oraz Polski. Za wierność zażądali oni małej sumy pieniędzy ze skarbca.
    [​IMG]
    Rok 1478 obfitował także w pierwsze od paru lat udane żniwa, nie niepokojone żadną plagą czy wojną oraz z wystarczającą ilością chłopów, którzy z racji braku wojny postanowili powrócić do swoich rodzinnych wiosek. Udane żniwa przyczyniły się do wpływu gotówki do skarbca królewskiego, gotówka ta była haraczem pobieranym na traktach przez królewskie patrole pilnujące spokoju na drogach.
    [​IMG]


    CDN...
     
  24. Gieromaker

    Gieromaker Aktywny User

    Dania AAR Divide et Impera

    ODCINEK VII
    Oldenburg er dod
    [​IMG]
    Rok 1480 powitano ze szczególną radością, wtedy bowiem na tron Królestwa Duńskiego wstąpił długo oczekiwany książę Magnus I syn tyrana, jednak on sam brzydził się okrucieństwa. Posiadał on spory talent administracyjny, ówczesne kroniki mówią o jego wielkiej wiedzy matematycznej oraz sporej znajomości astronomii. Jednak młody władca często chorował.

    Pierwszą decyzją młodego monarchy było zawarcie związków dynastycznych z Królestwem Polski oraz Królestwem Szkocji, w którym król upatrywał sobie sojusznika do walki z Anglosasami i Szwedami. Polska od lat była naturalnym sojusznikiem Danii, więc nikogo nie dziwiło to, że król wysłał swoją młodszą siostrę do Polski, gdzie poślubiła Fryderyka Jagiellona, najmłodszego syna króla Polskiego, Pana na Wielkopolsce. Magnus w przyszłości zamierzał przejąć tron Polski zgodnie z wolą swoich przodków.
    [​IMG]
    Po pewnym czasie do Kopenhagi przybyli zakapturzeni ludzie, ubrani w szare postrzępione szaty, gdy szli ulicami stolicy wszyscy ludzie przerywali rozmowy i kierowali uwagę w ich stronę, straż zamkowa przepuściła ich dalej do króla w zamian za pokaźną łapówkę. Gdy król zdecydował się z nimi pomówić, okazało się, że są to najemni szpiedzy szukający nowego pana i są zainteresowani służbą koronie Duńskiej. Magnus oburzony nakazał wyprowadzić przybyszów z pałacu, a przekupionych strażników wychłostać i odebrać im stanowisko.
    [​IMG]
    W Oldenburgu doszło do rebelii. Palce w tym maczał władca Szwecji chcący za wszelką cenę osłabić swego naczelnego wroga przed wielką wojną, której cały czas się spodziewano. Grupka lokalnej niemieckiej szlachty podburzana przez szwedzkich agitatorów oraz finansowana przez państewka niemieckie zdecydowała, że miastu Oldenburg należy się wolność, dla tego wzniecili powstanie licząc, że Magnus nie przejdzie przez wrogie mu państwa Niemiec północnych.
    [​IMG]
    Jednak buntownicy zawiedli swoje oczekiwania, ponieważ zaraz po dotarciu wieści o powstaniu do stolicy król nakazał wysłać armię do pacyfikacji nieposłusznego miasta. Magnus I zdobył prawo na przemarsz wojsk przez Biskupstwo Bremy i z Holsztynu ruszył na odsiecz duńskim możnowładcą uwięzionym przez oblężenie. Słaba i mała armia buntowników nie miała szans w starciu z wyszkoloną i liczną armią królewską.
    [​IMG]
    Jednak mimo sukcesu nie miał kto go świętować. Gdy w kolejny ranek po bitwie do komnaty króla w Oldenburgu wszedł pachołek zastał króla leżącego na podłodze brzuchem do ziemi, a z jego głowy wylatywała wielka czerwona smuga. Król umarł...
    CDN...

    Parę słów od autora:
    Jak widać dynastia Oldenburgów dobiegła do końca. W komentarzach możecie obstawiać jaka znana dynastia zasiądzie na tronie w Kopenhadze
    :p.
     
  25. alukart94

    alukart94 Nowy

    Jakby były pokazane mariaże to dałoby się jeszcze zgadnąć ;p Stawiam i tak na Wittelsbechów ( chyba tak się pisze ;p )
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie