Dekadencki Divine Wind znad Wisły

Temat na forum 'EU III - AARy' rozpoczęty przez Sal-Ceson, 23 Lipiec 2013.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    Zapraszam do przeczytania opisu zakończenia rozgrywki Polską w najnowszy dodatek do Europy Universalis III oraz oceny tego dodatku.

    (opis będę na bieżąco aktualizował, to nie jest koniec)

    Ukończyłem po raz pierwszy grę w ten dodatek i oto efekty:

    Rzeczpospolita w roku 1820

    [​IMG]


    [​IMG]

    Do rozgrywki postanowiłem podejść tak jak nasi przodkowie - konserwatywnie i pacyfistycznie. Wojen ofensywnych nie prowadziłem. Zajmowałem terytoria na których ludność prosiła o pomoc - prześladowana z uwagi na pochodzenie czy religię. Wyzwoliłem pewne tereny spod panowania mongołów. Na wschodzie część terytoriów przypadło Polsce w drodze dziedziczenia.

    Zaznaczam że państwo jest zdecydowanie poniżej możliwości podboju - bo takie miało być. Jeżeli zdarzała się misja z atakiem w celu podbicia powiedzmy Moraw to nie wykonałem jej. Nie zawierałem tez mariaży gdzie się da w celu przejmowania terytoriów.

    Kolonie Rzeczypospolitej w roku 1820

    [​IMG]
     
  2. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    No to nie jest koniec, będzie screenów koło 30. Szkoda że tutaj się to znalazło.

    Dziki Zachód
    [​IMG]

    Jak widać AI w kolonizacji zachowuje się... jak zwykle. Ja w ogóle odpuściłem sobie kolonizację, dopiero pod koniec gry wpadłem na to że mieszkańców musi zabijać nuda i opanowałem to co zostało wolne czyli Oceanię (wyjątkiem było co prawda zajęcie Cejlonu, co związane było z utworzeniem Kampanii Wschodnioindyjskiej).

    Zachodnia Europa w roku 1820​


    [​IMG]

    Jak widać na powyższej mapie w Europie panuje najwyższy nieporządek. Mamy wiek XIX, powstają nowożytne narody, a na zachodzie w najlepsze kwitną państewka rodem z feudalnej Francji.

    Do niedawna prym na północy wiodła Hanza, mająca kilkanaście prowincji. Jednak tak się dziwnie złożyło że około 100 lat temu, w sojuszu z Brandenburgią i połową zachodniej Europy dostała misję ataku na mnie. Co ciekawe pierwsza lekcja nie pomogła. Nie pomogła też lekcja druga. Efekt lekcji trzeciej widać na mapie.

    Zwracam równiez uwagę na to kto panuje nad południową Hiszpanią. Tak, to Sułtan Granady. Czechy jako tako w normie. Węgry miały pretensje do Rusi, ale wytłumaczyłem im to i owo więc skierowały swoją uwagę na południu...
     
  3. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    Panie i Panowie, przed Wami:

    Święte Cesarstwo Bizantyjskie Narodu Węgierskiego

    [​IMG]

    Nie trzymając Was dłużej w niepewności - oto najważniejsza mapa:

    Mapa Rozwoju Cywilizacyjnego:

    [​IMG]

    Mapa wyznań

    [​IMG]

    W Europie dominują Katolicy. Protestanci występują jedynie na kilku państwach na zachodzie oraz na Zaporożu. Kalwini zamieszkują Danię.
    W zasadzie nie prowadziłem wielu działań zmierzających do takiej sytuacji. Narzuciłem jedynie Katolicyzm Moskwie, ale powróciła do dawnego wyznania. Litwa sama nawróciła swoje prowincje. Natomiast faktycznie nawróciłem Protestantów w połowie XVI wieku kiedy groziły stosunki religijne wojną domową.
     
  4. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    Poziom trudności normalny. Tak jak widać na mapie poziomu cywilizacyjnego, Polska jest najbardziej rozwiniętym krajem na Świecie w każdej dziedzinie. Nawet państwa wielkości jednej prowincji są w tyle. Technologia rządowa poziom 70, reszta 68 i 69.

    Mapa Kultur

    [​IMG]

    Kultura dominującą - nie to złe słowo, Rzeczpospolita jest państwem tolerancyjnym - kulturą z którą czuje związek największa liczba obywateli Rzeczypospolitej jest kultura polska.

    Mapa rozwoju Województw

    [​IMG]

    Powyższa mapa prezentuje poziom bogactwa poszczególnych województw. W roku 1795 przeprowadzono zmianę podziału terytorialnego państwa, wprowadzono jednolite nazwy (wcześniej występowały angielskie :) ). Przeprowadzono również reformę Armii, dzieląc ją na stałe garnizony zawodowe w województwach oraz na armię z powszechnego poboru.

    Najgęściej zaludniona jest zachodnia Małopolska i Wielkopolska, tam też swego czasu powstawały wielkie inwestycje, ale starałem się trzymać zasady zrównoważonego rozwoju i umieszczać zakłady produkcyjne w całym kraju. Podobnie przykładowo giełda znajduje się nie tylko w Królewcu ale również w Połtawie, która jest centrum gospodarczym Ukrainy, Moskwy i Zaporoża.

    Mapa gęstości zaludnienia

    [​IMG]

    Jeszcze jako ciekawostka - wygląd jednostek polskich na przykładzie Garnizonu Warszawa:

    [​IMG]

    Jak widać zmieniłem wygląd zabudowań polskich (i niektórych innych państw). Nie wiedzieć czemu w Polsce były cerkwie. W mechanice, finansach etc. nic nie zmieniałem.
     
  5. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    Garnizony liczą 4 tysiące, za wyjątkiem Garnizonu Sewastopol.


    Wojska Rzeczypospolitej w roku 1820

    [​IMG]

    Należy zaznaczyć że od 70 lat nie prowadziłem żadnej wojny na lądzie (natomiast bardzo we znaki dają się piraci).

    Jeżeli chodzi o Mołdawię to jest moim wasalem tak samo jak Zaporoże i Moskwa. Wszytki e te trzy państwa mógłbym anektować dyplomatycznie, ale celowo tego nie robię o już setek lat bowiem tak mi pasowało w tej alternatywnej historii.

    Czerwone koło Moskwy to jest Niżny Nowogród. W ogóle "polityka wschodnia" to porażka w tej rozgrywce. Odpuściłem sobie wschód zupełnie, a mogłem jakoś go lepiej podzielić. Obecnie liczy się Psków i Niżny Nowogród, ale są to państwa minimalnej sile. Moskwa stoi w swoim miejscu w szeregu i się nie wychyla. Możliwe że coś by się z tego urodziło w XIX wieku ale takie zapasy tam trwają odkąd przełamałem potęgę Szwecji. Szwecja mianowicie sięgała do Uralu zajmując ziemie Złotej Ordy (która wchłonęła wszystko poza moją strefą wpływów) i w pewnym momencie popełniła błąd bo dostała misję zdobycia Estonii.

    To coś niebieskiego nad Newą to jest Szwecja.

    Polecam jeszcze screeny z poprzedniej strony bo dodałem tam, nie wiem czy widziałeś.
     
  6. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    W Ameryce północnej - Aragonia, Portugalia, Kastylia i Indianie.

    W Azji rządzą największe są Chiny. Sięgają za Morze Aralskie. Ale Indie, Bliski Wschód i Indochiny są niezależne.

    Polityka wewnętrzna


    [​IMG]

    Pora na opis polityki wewnętrznej. Początkowo Polska miała średnie ustawienia polityki wewnętrznej. Ani złe, ani dobre. Koniec średniowiecza i wczesny renesans był okresem centralizacji władzy, która na zachodzie Europy przeprowadzona została nawet wiek później. W pełnym renesansie państwo stało się bardzo innowacyjne. Zaskutkowało to jednak problemami na tle religijnym, ponieważ niemożliwe było nawracanie poddanych (jeszcze poddanych). W 1543 roku wprowadzono wcielono Wielkie Księstwo Litewskie i wprowadzono republikę szlachecką co pozwoliło wybrać na Króla osobę o wielkich talentach administracyjnych i co za tym idzie przeprowadzić modernizację. Następnie postanowiono o reformie armii, ale ta wymagała maksymalnej centralizacji za czym poszedł spadek efektywności tak rozległego terytorialnie państwa. Po zakończeniu reformy przywrócono władzę sejmików w odpowiednim wymiarze. Zmniejszono również innowacyjność i doprowadzono - po dobroci - do nawrócenia poddanych na Katolicyzm.

    Następnie rozpoczęto nadawanie coraz większych praw poddanym, tak że stali się oni ludźmi prawdziwie wolnymi. Zmniejszały się wpływy arystokracji i obecnie prym wiedzie burżuazja.

    W tak zwanym międzyczasie ustalono politykę wojskową - prym wojsk lądowych, ofensywność, wysoka jakość kosztem liczebności.

    Polityka handlowa była silnie merkantylistyczna. Handel prowadzę tylko w Gdańsku i Sewastopolu.

    Jeżeli chodzi o doktryny sprawa wyglądała następująco: najpierw postawiono na wojsko z uwagi na ciągłe wojny z Mongołami. Kolejną sprawą był rozwój kultury, król wziął sztuki pod swą opiekę. Państwo popierało też handel co współgrało z merkantylistycznym prawem. Wprowadzono powszechną służbę wojskową obejmującą również stan niższy. Na nowoufundowanych uniwersytetach (Warszawa, Kraków, Wilno, Miska, Kijów, Tallin) kształciły się kadry biurokracji. Następny był wolny rynek wewnętrzny (wolności inwestycji, ale państwo zachowało swoją pozycję fundatora), rewolucja naukowa, prawa obywatelskie, system pułkowy (reforma Armii z 1795) i dodatkowe usprawnienia wojska.

    Jeżeli chodzi o ustroje to zmiany wyglądały następująco - monarchia feudalna - cesarstwo - republika szlachecka - monarchia administracyjna - republika administracyjna - monarchia absolutna - monarchia konstytucyjna - republika konstytucyjna (możliwe że coś pomyliłem bo bywały też formy przejściowe, ale co do zasady takie były ustroje).

    W związku z ilością postów wydzieliłem
    Pozdrawiam, konserw
     
  7. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    Tylko że mam 100% Katolików, a polska kultura to 75%. Nie są mi potrzebne doktryny od tego. Wolność równość braterstwo miałem kilka razy tę decyzję ale w XIX wieku jest już niedostępna dla mnie. A tej doktryny w DW nie ma już. W sumie nie miałem już jakich brać doktryn, bo nie handlowałem i nie miałem kolonii. Jedynie obniżka kosztów floty by się przydała, ale uznałem że Bill of Rights jest bardziej klimatyczne. Jako że przyjąłem je na przełomie XVIII wieku i XIX wieku to uznałem że to nie Bill of Rights tylko symbol praw człowieka i praw obywatela z tego okresu.

    - - - - - - - - - - DODANO / AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Wojsko Rzeczypospolitej



    [​IMG]

    Jak widać liczebność wojsk Rzeczypospolitej wynosi 218 tysięcy. Na tę liczbę składa się 158 tysięcy piechurów, 36 tysięcy kawalerzystów i 24 tysiące żołnierzy artylerii, saperów i wojsk specjalnych. Z uwagi na obowiązujące regulacje (dotyczące wsparcia dla manufaktur czy coraz częściej fabryk broni, poboru, systemu zaopatrzenia) nie pociąga za sobą taka liczebność armii wysokich kosztów i w razie potrzeby może być znacznie zwiększona.

    Marynarka składa się z 96 jednostek, w tym 48 najnowocześniejszych okrętów trzy pokładowych o miażdżącej sile ognia.

    [​IMG]

    Jeżeli chodzi o kulturę to znajduje się ona zarówno pod opieką państwa, jak i instytucji prywatnych. Korzystne dla rozwoju kultury prawo, istniejące akademie sztuk pięknych, mecenat władców pozwala jej się rozwijać we wszelkich przejawach.

    Jeżeli chodzi o tradycję wojskowa to trzeba przyznać i rzeczpospolita w ostatnim półwieczu wojen nie toczyła. Istnieją jednak od wielu lat szkoły podoficerskie, oficerskie, a także szkoły morskie. Flota ma stały kontakt z nieprzyjacielem na szlakach komunikacyjnych prowadzących do Azji.


    [​IMG]

    Obecnym Prezydentem Rzeczypospolitej jest Krystian Patkuł, człowiek wielu talentów, wybitny administrator. W jego gabinecie zasiadają Minister Pieczęci Oskar Mniszech, Minister Pieczęci do spraw zagranicznych Bogumił Chometowski oraz Minister Kultury Łukasz Kościuszko.

    [​IMG]

    Jeżeli chodzi o dochód skarbu to największą część stawią zyski z produkcji. Na drugim miejscu znajdują się wpływy z podatków, na trzecim z handlu, na czwartym przychody z terytoriów zamorskich, a na piątym składki członków Konfederacji - Moskwy, Zaporoża i Mołdawii.

    Jeżeli chodzi o poziom technologiczny, jak to już było powiedziane, Rzeczpospolita wiedzie prym. Obecnie przeprowadzana jest modernizacja garnizonów.
     
  8. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    Pociągnąłem grę do maja 1820 (poprzednie screeny to luty) i dobiłem 70 poziom technologii rządowej. W międzyczasie ustawiłem utrzymanie wojsk na maksa - dalsze screeny (statystyk między innymi) dotyczą tych ustawień.

    [​IMG]

    Dyscyplina 141 procent

    [​IMG]

    [​IMG]


    Prestiż niby wysoki, ale miejsce na Świecie dopiero czwarte. Pierwsze są Węgry (100), drudzy Fujiwara (98) Austria trzecia (90). Mogłem się postarać o 100. Monarchia konstytucyjna dodaje prestiżu, ale wolałem jednak republikę. W realnym świecie chyba skłaniałbym się ku monarchii bo bardziej spala państwo, które nie jest praktycznie samo na kontynencie.

    Dodatkowo ciekawostka, jeszcze jedna prowincja o której zapomniałem robiąc pierwszą mapę terytoriów Rzeczypospolitej :)

    [​IMG]
     
  9. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    [​IMG]


    Porównanie liczebności wojsk. Rzeczpospolita jest na drugim miejscu.

    [​IMG]

    Organizacja Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej. Jak widać Rzeczpospolita ma najwięcej ciężkich okrętów. Szkoda że w grze modele kończą się na trzypokładowym okręcie. W każdym razie i w wojskie morskiej Rzeczpospolita mogła by sobie poradzić gdyby miała kilka lat na przygotowanie - zwiększenie liczby ciężkich okrętów. Ale koszty utrzymania tej floty są bardzo wysokie.

    Organizację wojsk lądowych pokazałem wcześniej.

    [​IMG]

    Liczebność flot poszczególnych państw.

    [​IMG]

    Ogólne statystki państw.

    [​IMG]

    Statystyki szczegółowe dotyczące Rzeczypospolitej.

    Jeszcze jedna część i wrzucę mapy świata.
     
  10. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    Mam rozwinięte prowincje, mimo że na wschodzie. Dwa własne ośrodki handlu z monopolem. Budynki od produkcji i handlu mam na 4 poziomie wszędzie, a gdzieniegdzie i na wyższym.

    Poza tym mam też dobre ustawienia polityki wewnętrznej, doktryny i prawa. Najlepsza decyzja Wolność, Równość, Braterstwo jak pisałem jest już niestety niedostępna.

    [​IMG]

    Dodatkowo informacje o ludności i produkcji :

    [​IMG]

    Australia jest prężnym ośrodkiem i nie wiadomo jak potoczą się jej dalsze losy. Istnieje tam nawet Uniwersytet i ma własną giełdę:

    [​IMG]


    - - - - - - - - - - DODANO / AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Dodam że nie użyłem ani razu decyzji Enact Settlement Policy. Wszyscy wybierali kulturę polską dobrowolnie.

    Przy okazji mam pytanie. Ta decyzja powoduje spadek liczby kolonistów do 1820. Nigdy z niej nie korzystałem - jak się ona opłaca? Po jakimś czasie wygasa, czy jak to wygląda?
     
  11. Sal-Ceson

    Sal-Ceson Nowy

    A to ok, dzięki.

    - - - - - - - - - - DODANO / AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Oto ostatnie mapy:

    Rzeczpospolita i terytoria zależne w roku 1820

    [​IMG]

    Świat w roku 1820

    [​IMG]


    Wyobraźnie sobie że w ciągu kilku miesięcy rozpadły się Chiny.

    - - - - - - - - - - DODANO / AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Jeżeli macie jakieś pytania do samej rozgrywki i świata to zadawajcie proszę, niedługo napiszę podsumowanie i ocenę dodatku do gry.
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie