Dzieje Imperium Romanum - A4K Bizancjum

Temat na forum 'EU II - AARy' rozpoczęty przez Medievista, 6 Wrzesień 2010.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Bizancjum mimo , że dni największej potęgi miała juz dawno za sobą , nadal zaliczała się do państw , które coś znaczą na arenie miedzynarodowej. Dzięki zawarciu koalicji państw prawosławnych przez poprzedników cesarza Aleksego VI udało się powstrzymac chrześcijańskie hordy i utrzymac status qou na Bałkanach. Kilkakrotnie oblegany Konstantynopol nie został ani razu zdobyty. Gorzej przedstawiala sie sytuacja w Azji Mniejszej - gdzie Imperium utraciło wiele miast, jednak po wygaśnięciu dynastii Osmańskiej , napór z tego kierunku osłabł , a lokalni watażkowie rozpoczeli walki o władze miedzy sobą.

    Panowanie Cesarza Aleksego VI (ok 1380 - 1429)

    [​IMG]
    Mapa Cesarstwa ok. roku 1420

    Cesarz odziedziczył po swoim ojcu Michale VII olbrzymią armie, gotowa w kazdej chwili oddac swoje życie za niego i jedną z największych na świecie flot wojennych. Gospodarczo cesarstwo było bardzo dobrze rozwinietę. W stolicy swoje przedstawicielstwa handlowe miały prawie wszystkie państwa włoskie , a i samo miasto było bardzo bogate.

    [​IMG]

    Na poczatku roku 1429 do pałacu przybyło poselstwo od naszego wasala - Króla Krety Manuela I . Prosił on cesarza o pomoc militarną w jego konflikcie z despotą Epiru , który porwał dla okupu jego jedynego syna.

    [​IMG]

    Generał Barys postanowił podzielic swoje wojska na 3 cześci. Ta bezpośrednio pod jego dówództwem miała sie zmierzyc z głównymi siłami Epiru , druga miała ruszyc by oblegac Epir , zaś ostatnia czesc miała zabezpieczac drogi zaopatrzenia dla pozostałych wojsk.

    [​IMG]

    Na poczatku listopada na przedpolach Tirany doszło do bitwy głównych sił Epiru z wojskami bizantyjskimi.

    [​IMG]

    Mimo ogromnej przewagi liczebnej wojska bizantyjskie poniosły porażkę. Zwycięstow grecy zawdzięczają uzyciu dziwnych machin miotajacych ogniste pociski. Spowodowało to panikę w oddziałach Generała Barysa , który musiał zarzadzic taktyczny odwrót.

    [​IMG]

    Mniej wiecej w tym samym czasie , z Serbii przybył posłaniec od Króla Stefana III z prośbą o przyłaczenie się do wojny z Księciem Chorwacji , który najechał jego ziemie.

    [​IMG]

    Tymczasem despota Epiru wezwał swoich włoskich sojuszników , by Ci pomogli mu w nierównej walce z Cesarzem . Flota Sycyli zaatakowała trzon floty bizantyjskiej , blokującej dostęp do portu statkom z zaopatrzeniem , siejąc zamęt . Włosi staranowali jedną galerę , zaś flota Bizancjum zatopiła dwie takie same jednostki wroga. Niestety blokada została przełamana i do Epiru zostało dostarczone zaopatrzenie. Kilka dni później - sycylijska flota popłynęła z powrotem do Włoch z despotą Epiru na pokładzie.

    [​IMG]

    Gdy wojska nasze wojska wciąż oblegały Epir i Tiranę , Królestwo Serbii znów najechały wrogie wojska - tym razem niemieckich sojuszników Księcia Chorwacji . Serbskie i Bizantyjskie siły odparły jednak najeźdców zadajac im przy tym ciężkie straty.

    [​IMG]

    W lecie 1421 roku despota Epiru zrozumiał , że jego włoscy sojusznicy mu nie pomogą . Wysłał on więc poselstwo do cesarza , które miało wynegocjowac pokój. Cesarz postawił twarde warunki - despota musiał natychmiast odesłac królewskiego syna , zrzec się cześci swoich ziem , a równiez zapłacic kontrybucje Bizancjum i Krecie.

    [​IMG]

    Tymczasem na północy Generał Barys postanowił rozbic trzon wojsk wroga wydając im bitwę pod Zagrzebiem. To zwycięstwo zapewniło wolną drogę dla wojsk serbskich pragnąc za swą krzywdę złupic wroga stolicę.


    [​IMG]

    Chorwacki książe wraz z swoimi niemieckimi sojusznikami musiał zacząc sie układac z Cesarzem

    ~~
    Trochę dużo mi tego wyszło ... reszta w nastepnym odcinku. Aar będzie miał formę miniaar-a ( wiec bedzie coraz mniej tekstu , a wiecej obrazków)
     
  2. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Cesarza Aleksego VI (ok 1380 - 1429)

    [​IMG]

    Na początku 1424 Cesarz Bułgarii Michał IV wezwał swoich sojuszników do pomocy w konflikcie z władcami Wołoszczyzny i Mołdawi.

    [​IMG]

    Wojska bizantyjskie rozbiły główne siły wołoskie pod Sofią , gdy Car Michał IV uderzył swoją armią na domenę wołowską.

    [​IMG]

    Kilka tygodni później armia bizantyjska rozbiła w proch próbującą się przeprawic przez dunaj armie modławską.


    [​IMG]

    Wbrew wcześniejszym zapewnieniom Car Michała to Bułgarzy obsadzili zamek w Dobrudży . Spowodowało to napięcie miedzy władcami oraz wycofanie się wojsk bizantyjskich z tego teatru wojennego.

    [​IMG]

    Na tej wojnie Bizancjum zyskało niewiele - mimo , że to ono wzięło na siebie główny ciężar walk. Cesarz czuł sie oszukany - pogorszenie stosunków było nieuniknione . Mimo wszystko , Aleksy VI nie był jeszcze na tyle silny , by samemu stawic czoła chrześcijańskiemu zagrożeniu - tylko dlatego nie zerwał sojuszu z Carem Bułgarii.

    [​IMG]

    Wraz z upływem czasu Cesarz zapomniał o tym nieprzyjemnym incydencie i skoncetrował sie na polityce wewnętrzenej. Od czasu do czasu na dwór przybywali posłańcy z zachodnich krajów , jednak od serbskiego podróźnika Cesarz dowiedział sie o nowym trendzie w wojskowości. Postanowił on wiec wykorzystac względny spokoj na granicach , by zreformowac na wzór zachodni imperialną armie. Okazja do jej przetestowania w praktyce miała niedługo nadejśc.

    [​IMG]

    Król Stefan III znów wysłał poselstwo do Cesarza o pomoc w konflikcie. Zanim Cesarz zgodził się przyłaczyc do wojny ustalił z Stefanem III i Michałem IV - podział ewentualnych zysków . Bułgaria i Serbia mogły sobie grabic i rabowac co chciały w Bośni - Cesarza bardziej interesował sojusznik tego malutkiego kraju - bogata kupiecka Raguza.

    [​IMG]

    Jednak dostępu do tego kraju broniły niedostępne góry - do jego zdobycia prowadziła tylko droga morska . Zanim flota cesarska zdąrzyła wypłynąc z morza egejskiego zaskoczyła ich flota Raguzy. Wrogi dowódzca był już o krok od zwycięstwa , ale jego śmierc pozwoliła zwyciężyc flocie bizantyjskiej. Po tej wiktorii postanowiono gonic pozostałe statki wroga , by juz ostatecznie wyelimowac ją z wojny.

    [​IMG]

    Tu jednak bizantyjskiego dowódce spotkało niemiłe zaskoczenie. Wroga flota nie uciekała w bezładzie , tylko wycofała się do miejsca , z którego mogła sie lepiej bronic. Udało się jej zatopic parę galer , tracac przy tym swoje 2 główne statki.


    [​IMG]

    Mimo tej porażki , flota bizantyjska kilka miesięcy później doszczętnie rozbiła wrogą flotę niedaleko wysp jońskich - zwycięstwo to zapewniło dominacje na wodzie Bizancjum.

    [​IMG]

    Jednak nie wszystko szło po mysli Cesarza. Król węgierski Zygmunt widząc wzrost potęgi "Sojuszu Prawosławnego" postanowił przyłaczyc się do wojny. Stanowiło to poważne zagrożenie dla przebiegu całej wojny..

    [​IMG]

    ... jednak nie dane było doczekac jej końca Cesarzowi Aleksemu. Jego synowie przy jego łożu śmierci przyrzekli ojcu , że nie pozwolą by Wielka Koalicja sie rozpadła - nie dopóki Bizancjum zagraża chrześcijańskie hordy.

    Kalendarium
    wrzesień 1419 - wybuch wojny z Epirem i koalicja państw włoskich
    listopad 1419 - wybuch wojny z Chorwacją i koalicja państw niemieckich
    28 listopada 1419 - bitwa z wojskami greckimi na przedpolach Tirany
    1 sierpień 1420 - rozbicie wojsk niemieckich na polach Belgradzkich
    marzec 1421 - pokój z Epirem
    23 lipiec 1421 - rozbicie posiłków niemieckich pod Zagrzebiem
    grzudzień 1422 - zawarcie pokoju w Zagrzebiu
    kwiecień 1424 - wojna z Wołoszczyzną i Mołdawią
    8 sierpień 1424 - rozbicie wojsk wołoskich pod Sofia
    26 października 1424 - zatrzymanie przeprawy wojsk modławskich przez Dunaj
    kwiecień 1425 - pokój z koalicją wołowska-modławską
    wrzesień 1428 - wybuch wojny z Bośnią i Raguza
    czerwiec 1429 - dołączenie do wojny Węgier
    wrzesień 1429 - śmierc cesarza
     
  3. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Jana VI (1429 - ?)

    [​IMG]

    Po śmierci Aleksego VI na tron wstąpił Jan VI.

    [​IMG]

    Uszanował on ostatnia wolę swojego ojca i po objęciu tronu odnowił z Carem Iwanem VII i despotą Duradem przymierze.

    [​IMG]

    Sytuacja po przyłączeniu się Węgier do wojny diametralnie się zmieniła - mimo wszystko Cesarz kazał kontynuowac atak na kupiecką Raguzę - kluczem do zwycięstwa w tej kampanii było opanowanie wysp jońskich. Stacjonował tam potężny raguski garnizon , którego pozostawienie w spokoju skutkowałoby brakiem bezpiecznej drogi zaopatrzenia dla floty blokującej port w Raguzie.

    [​IMG]


    Węgierski Król Zygmunt nie pozostawał bierny i juz w pierwszych miesiącach wojny uderzył potężna armią na stolicę Serbii . Spowodowało to wycofanie się serbskich i bułgarskich wojsk z Bośni . Zostały one rozbite w proch podczas wielkiej bitwy na Lechowym Polu. W Bośni pozostał niewielka bizantyjska armia , która miała za zadanie zdobyc wrogą bośniacką stolicę.

    [​IMG]


    Po upadku Belgradu bułgarski Car postanowił najechac węgierskie posiadłości w Dalmacji . W tym samym czasie bizantyjskie wojska pokonały garnizon raguski na wyspach jońskich i mogły przystapic do oblężenia miasta.

    [​IMG]

    Na poczatku 1431 wydawało się , że połaczone siły bizantyjsko-serbsko-bułgarskie dadzą opór węgierskiej nawale. Siły bośniackie i raguskie zostały całkowicie rozbite , z sojuszem walczył tylko król Zygmunt.


    [​IMG]

    Król węgierski miał równiez inne zmartwienie - jego kraj najechali Taboryci ...
    [​IMG]

    ... a kolejni sojusznicy opuszczali jego stronnictwo. Po księciu bośniackim równiez rada miasta Raguza postanowiła układac się z Cesarzem.
    [​IMG]

    Cesarz wysłał poselstwo do króla Zygmunta z ofertą pokoju. Król Wegierski przyjął propozycje Cesarza , ale od ponownego oblężenie Belgradu nie odstąpił . Wywołało to konsternacje Jana VI ,bo nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Sytuacja się bardzo skomplikowana , a intryge było czuc na odległośc. Król Zygmunt słał poselstwa do Konstynopola twierdząc przy tym , że pokój zawarł on tylko z Cesarzem Bizantyjskim . Jan VI stanowczo zaprotestował i wręcz rozkazał Zygmuntowi uszanowac warunki pokoju , które obejmowac miały cały sojusz. Postawiony w takiej sytuacji Zygmunt zaproponował arbitraż papieski , na który Jan VI się nie godził. Cała ta sytuacja wymiana poselstw i listów dała niezbędny czas na zdobycie Belgradu Zygmuntowi.
    [​IMG]

    Car Bułgarii postanowił rozpoczac ponowną wojnę z sojuszem wołosko-modławskim. Bardzo to zaniepokoiło Cesarza - przecież Bułgarią wciąż była w stanie wojny z Węgrami! Było to bardzo zastanawiajace. Kilka dni później do Cesarza dotarły pogłoski o tajnej umowie węgiersko-bułgarskiej. W zamian za rzekome niemieszanie się Cara Iwana VII w konflikt z Serbią miał on otrzymał węgierką Dalmacje w władanie.
    [​IMG]

    Dosłownie kilka dni później król Bułgarii wypowiedzial wojnę sojuszowi księstw włoskich. Jan widząc , że Car Iwan przekłada własny interes nad dobro sojuszu zerwał z nim sojusz.

    [​IMG]

    Tego samego dnia przybył posłaniec z Gruzji z ofertą sojuszu , Cesarz bez zastanowienia sie zgodził.

    [​IMG]

    Z Serbii dotarły do Cesarza niepokojące wiadomości . Skrytobójcy zamordowali całą rodzinę Durada . Ludzie mówili , że maczał w tym palce car Iwan .

    [​IMG]

    Pogłoski okazały się jednak prawdziwe. Bułgarzy musieli juz od dawna spiskowac z Węgrami ! Szpiedzy donieśli Cesarzowi o spotkaniu Cara Iwana z Zygmuntem - zawarli oni przymierze i dokonali podziału Serbii. Jan VI poprzysiągł zdrajcy zemstę !


    [​IMG]
    Mapa Bałkan około 1436 roku​

    ~~
    Oli - było z pozycji Serbii , bo tak ładnie wszystko widac , a cory psują ten odbiór , ale w następnym odcinku wrzuce tą mapę z corami.
    Kurczaczek- już zmieniłem sojusz , ale pewnie ponownie go zmienie , bo jednego z nowych sojuszników nie lubie
     
  4. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Jana VI (1429 - ?)​


    [​IMG]

    Na początku 1436 roku Król Jerozolimski Filip wypowiedział wojnę lokalnemu tureckiemu watażce. Cesarzowi nie w smak była kolejna wojna , jednak nie uchylił się od sojuszniczych zobowiązań

    [​IMG]

    Po stronie Karamanu opiedział się pobliski Candar , Teke i potężny Kalifat. Wojna w początkowej fazie była dosyc wyrównana. Żadna z stron nie mogła uzyskac wyraźniej przewagi.

    [​IMG]

    Zupełnie innaczej przedstawiała się sytuacja na południu , gdzie wojska Kalifatu zmiotły armię króla Filipa.

    [​IMG]

    W ostatnich dniach września doszło do bitwy z wojskami Karamanu. Mimo wyraźniej przewagi liczebnej wojska bizantyjskie przegrały tą bitwę. Na szczeście kilka tygodni później z Bałkan przybyły posiłki , które przegoniły wrogie wojska.

    [​IMG]

    Tymczasem Bałkany pogrążyły się w wojennej pożodze. Król Zygmunt zadowolił się co prawda złożeniem mu hołdu przez władce Serbii , jednak inne kraje walczyły nadal z sobą . Niewiele można się pomylic , jezeli stwierdze , że każdy walczył z każdym.

    [​IMG]

    Sytuacja na fronie może nie była różowa , jednak pozwalała na optymistyczne spojrzenie w przyszłośc. Armie Candaru , Teke i Karamanu były już prawie rozbite.

    [​IMG]

    Kilka dni póżniej do Jana VI dotarł posłaniec z wieściami , że Kalifat wycofał sie z wojny po tym jak król Filip zrzekł się na praw do Jerozolimy. Cesarz z jednej strony był rad , że już nie musi walczyc z tym potężnym państwem , zaś z drugiej żałował , że to poteżne miasto dostało się w ręce wroga . Kalifat uczynił z tej zdobyczy sukces propagandowy . Imię wielkiego kalifa było na ustach całego świata arabskiego !

    [​IMG]

    Kolejne wrogie kraje podpisywały pokój z królem Filipem.Król "Jerozolimski" robił to bez wcześniejszej konsultacji z cesarzem. Irytowało to Jana VI , ponieważ ten nie przywykł do podrzędnego traktowania jego osoby. Relacje pomiedzy Filipem i Janem staly się napięte.

    [​IMG]

    Czarę goryczy przelała sprawa Aleppo. Wojska bizantyjskie pragnęły zając to ważne miasto na chwałę cesarstwa. Jednak Filip pragnąc je dla siebie , a nie posiadający w chwili obecnej wystarczających sił do zajecia miasta , na złośc cesarzowi podpisał pokój z Candarem . Spowodowało to napad furii u Jana VI.
     
  5. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Jana VI (1429 - 1459)

    Przez kilka następnych lat na granicach Bizancjum panował tak upragniony spokój. Imperium stawało się coraz ludniejsze , a Jan VI skoncetrował się na rozwoju ekonomicznym kraju. Wydał on ludności Izmiru przywilej ważenia własnego piwa ( Browar ), prowadził szeroką akcje zaludniania wysp morza egejskiego oraz wspierał kościół prawosławny w krzewieniu wiary (udane nawrócenie w prowincji Hum) Rozbudował on również zamki na granicy przy granicy z Kalifatem ( budowa fortyfikacji w Adanie).
    Na Bałkanach zagościł pokój , a sojusz bułgarski-wołosko-modławski hamował zapędy władców Węgier oraz ich marionetek : Serbii , Bośni i Raguzy.



    [​IMG]

    W 1447 wybuch niespotykany na dotychczasową skalę konflikt . Zaprzyjaźniony z Cesarzem dwór w Kijowie najechały jednocześnie prawie wszystkie ościenne państwa. Cesarz długo się zastanawiał jak zachowac równowagę sił w regionie.

    [​IMG]

    Postanowił on uderzyc na jednego z przeciwników Wlk. Księstwa Kijowskiego , by wspomóc zaprzyjaźniony dwór. Wybór padł na Złotą Ordę. Flota bizantyjska sprawnie wspierała desant głównych sił , które uderzyły na nadmorskie wrogie twierdze.

    [​IMG]

    Bizancjum sprzyjał los , bowiem kilka miesiecy później zmarł, nie wyznaczając następcy, chan Złotej Ordy i w całym kraju zapanowała anarchia.

    [​IMG]
    [/CENTER]

    Zwycięstwo było całkowite. Nowy chan Złotej Ordy postanowił układac się z Janem VI. Zrzekł się on prawa do nadmorskiej twierdzy Kaffy - niegdyś znanego ośrodka handlowego.

    [​IMG]

    Co prawda ten sukces nie przyczynił się do zwycięstwa Wlk. Ks. Kijowskiego , jednak na pewno ograniczył rozmiary porażki tego kraju.

    [​IMG]

    Zachęcony tymi sukcesami Jan VI skupił teraz swą uwagę na basenie morza czarnego. Wkrótce wielkie wysiłki dyplomatyczne przyniosły upragniony skutek i władca Gruzji uznał zwierzchnosc Cesarza. Był to kolejny krok w planach Jana VI , aby uczynic tak jak dawniej z Morza Czarnego wewnętrzene morze Imperium.

    [​IMG]

    W 1452 nadażyła sie okazja do ponownego poszerzenia wpływów Bizancjum w regionie. Cesarz wspomógł wasala swojego wasala - władce Armenii w jego konflikcie z Złotą Hordą. Jan VI liczył na bardzo łatwę zwycięstwo i przyłaczenie nowych ziem do Imperium.

    [​IMG]

    Wszystko układało się po myśli Cesarza. Zdobył on przygraniczne fortyfikacje , a armie gruzińskie i armeńskie zapuściły się w głab terytorium wroga palac i grabiac co tylko popadnie.

    [​IMG]

    Widząc , że sukces "II wojny krymskiej " jest bliski Jan VI postanowił , zbudowac na Naxos fort , który zabezpieczałby miękkie podbrzusze Imperium od ataku morskiego.

    [​IMG]

    W ostatnich dniach kwietnia zmarł Cesarz Jan VI. Przez 30 lat swojego panowania zwiększył on znacząco wpływy Bizancjum w regionie , przyłaczył wiele nowych ziem i zadbał o rozwój ekonomiczny kraju jak zaden z dotychczasowych władców. Na tron po jego śmierci wstąpił jego syn - David I .

    Panowanie Davida I (1459 -1463)​


    [​IMG]

    Cesarz David chciał jak najszybciej skończyc konflikt z Złotą Ordą . Sukces połaczonych sił bizantyjsko-gruzińsko-armeńskich był bezapelacyjny. Wojskom Jana VI udało się im opanowac większosc wrogiego kraju , a nawet zając jego stolicę, mimo to chan Złotej Ordy ani myślał o rokowaniach pokojowych. Dawid postanowił zdobyc 2 co do wielkości ( po stolicy) twierdze Ordy - Astrachań . Wojską imperium mimo ogromnych strat ( z wyprawy wrócił co 3 żołnierz) udało się zajac miasto. Na wiosnę jednak chan zebrał olbrzymią armie , która zepchnęła nasze oddziały do defensywy.

    [​IMG]

    Imperium traciło tak szybko zajete przez Jana VI terytorium, w niesamowitym tempie. Kolejne twierdze padały , a armie bizantyjskie były rozbijane w proch. David I wydawał olbrzymie sumy na pobór nowych żółnierzy. Spowodowało to pustki w skarbcu. Cesarz musiał zapożyczyc sie u Mediolańczyków. Na dworze zaczęto szeptac i knuc intrygi. Nie dało się ukryc , że David I poniósł spektakularną poraźkę. Niektórzy z arystokracji mówili , że Dawid nie nadaje się na władcę . Czarę goryczy przechyliła kleska "wyprawy gruzińskiej" , która miała za zadanie odbic ważny zamek , strzegacy drogi na Tibilisi


    [​IMG]

    David I był zmuszony do podpisania z chanem upokarzającego pokoju. Zrzekł się on zdobytej przez jego ojca Kaffy oraz zobowiązał się do wypłacenia poteznej kontrybucji.

    [​IMG]

    Kilka tygodni później ciało Davida I znaleziono w jego komnacie. Dworski lekarz stwierdził , że przyczyną zgonu było pękniecie serca wskutek stresu . Ludzie , mimo to plotkowali , że Cesarza otruto. Kto wie ? Może mieli racje.

    [​IMG]

    Na tron wstąpił Konstantyn XI Laskaris. Miejmy nadzieje , że będzie rządził dłużej niz jego poprzednik.
     
  6. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Konstantyna XI Laskarisa (1463 - ? )

    [​IMG]

    Pozycja nowego władcy nie była zbyt pewna na dworze. Konstantynowi potrzebne było do ugruntowania swojej władzy szybkie i niepodważalne zwycięstwo. Postanowił on wypowiedziec wojnę małemu państwu na wybrzeżu morza adriatyckiego - Istrii . Posiadała ona bowiem port , który zapewniłby bezpośrednie połaczenie z enklawą zdobytą jeszcze za Jana VI na księciu bośniackim.

    [​IMG]
    Do wojny przystąpiły równiez po stronie wroga księstwo Epiru oraz królestwo Sycylii. Niestety w pierwszej fazie wojny nie udało się skutecznie rozbic armii epirskiej. Skomplikowało to znacznie sytuacje strategiczną Bizancjum.

    [​IMG]

    Armia Epiru przegrupowała sie i rozpoczeła oblężenie Aten , w tym samym czasie desant sycylijski rozpoczął blokadę Tirany.

    [​IMG]

    Na szczeście armii bizantyjskiej udało się przerwac oblężenie oraz rozbic w proch główne siły wroga.

    [​IMG]

    Wojna z zmiennym szcześciem była również prowadzona na morzu. Sycylijska flota mimo , że mniejsza stanowiła nie lada "orzech do zgryzienia" dla bizantyjskich dowódców.

    [​IMG]

    Mimo tych trudności Cesarz czuł , że wygrywa tą wojnę.

    [​IMG]

    Udało mu się wynegocjowac zrzeczenie sie praw księstwa Istri do ziem Dalmacji.

    [​IMG]

    Zaś od Sycylijczyków udało mu się uzyskac ogromną kontrybucje. Cesarz odniósł spektakularny sukces zarówno na arenie miedzynarodowej jak i krajowej. Dzięki temu na dworze ucichły wrogie cesarzowi frakcje , a sama jego pozycja się wielce umocniła.

    [​IMG]

    Jeszcze tego samego tygodnia cesarz wyraził przyrzekł wasalowi swojego wasala pomoc w walce z Złotą Ordą . Przyrzekł on publicznie , ze upokorzy Złotą Ordę tak jak kiedyś ona upokorzyła Imperium.

    [​IMG]

    Wojna rozpoczeła się od dwóch szybkich desantów przy ważnych fortyfikacjach .

    [​IMG]

    Armia bizantyjska szybko postępował w głąb lądu - zdobywając przy tym ważne zamki. Chan był zaskoczony takim obrotem sprawy i słał poselstwa z propozycjami pokoju.

    [​IMG]

    Cesarz posiadając ogromną nadwyżkę złota z wojny z Sycylią postanowił wydac ją na artystów przybyłych z Italii.

    [​IMG]

    Jednak chan znowu pozostawał nieugięty na propozycje pokojowe sugerowane przez cesarza. W końcu doszło do tego , że chan proponował wiecej ziem niżby Konstantyn chciał uzyskac z tej wojny. Cesarz jednak odrzucał te propozycje , bowiem wiedział , że islamska ludnosc tych terenów przy pierwszej lepszej okazji wystąpi przeciw mu . Pat trwał ponad rok , a wtedy koleje wojny znów zaczęły sprzyjac chanowi. Cesarz nie chcac popełnic tego samego błedu co jego poprzednik , wiec zgodził się na to by w ramach pokoju przekac pod jego władanie tylko Kaffę. Było to bardzo mało w stosunku do tego co można było zarządac w pierwszych latach wojny , jednak dostatecznie dużo by Krym znowu nie stał synoninem klęski Bizancjum.

    [​IMG]
    Mapa terytorium Ukrainy około roku 1473​
     
  7. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Konstantyna XI Laskarisa (1463 - 1475 )

    Konstantyn widząc wzorst potęgi sąsiadów , a w szczególności sojuszu węgiersko-bawarskiego oraz Kalifatu zrozumiał , że obecny sojusz nie jest w stanie zagwarantowac mu bezpieczeństwa. Gruzja i Armenia stanowiłyby tylko niepotrzebne obciążenie z wojnie z Kalifatem. Na pomoc tych państw w ewentualnym konflikcie na Bałkanach nie można byłoby liczyc. Konstantyn spróbował więc zbliżyc się do sojuszu bułgarsko-modławsko-wołoskiego . Jednak Konstantyn umarł na kilka dni przed tym jak miano podpisac sojusz z tymi krajami.

    [​IMG]

    Panowanie Michała IX (1475 - 1483 )

    Nowy cesarz nie chciał kontynuowac polityki równowagi swojego ojca. Już w pierwszych dniach swojego panowania zarzucił zamysł sojuszu z państwami bałkańskimi , a cały wysiłek imperium skupił na reformie wojskowej i zaciągu nowych armii.

    [​IMG]

    Michał IX postanowił przygotowac się do przyszłej nieuniknionej wojny z Kalifatem. Wypowiedział , więc wojnę ostatnim lokalnym tureckim watażkom , by zdobyc najważniejsze zamki. Szczególnie zależało mu na twierdzy w Aleppo , która była pod kontrolą władcy Candaru.Po stronie watażków opowiedzieli sie Mamemulkowie . Cesarz jednak się ich nie obawiał , ponieważ od tego potężnego kraju dzieliła ich jedna z bizantyjska flota. Niestety plany szybkiego rozbcia wroga sie nie powiodły. Armia tekańska zaczeła pustoszyła pogranicze , gdy amie bizantyjskie działały na innych frontach

    [​IMG]

    Flota sułtana nie zasypywała jednak gruszek w popiele. Co kilka tygodni atakowała flotę imperium . Straty po obu stronach były duże. Sułtan stracił około 12-14 okrętów , zaś imperium około 10. Jednak to temu pierwszemu udawało się skutecznie blokowac ważne porty , a w apogeum wojny udało mu się nawet zablowakoc na pare dni port w Konstantynopolu.

    [​IMG]

    Po kilku bitwach armia tekeńska wykrawiła się na świezych posiłkach przybyłych z całego imperium. Przestała sie ona liczyc w tej wojnie. Za to władca Candaru powołał pod broń wszystkich zdolnych do noszenia broni męźczyzn . Wynajął również najemników z całego świata islamskiego.

    [​IMG]

    Flocie bizancjum udało się przerwac mamelmucką blokadę Aleppo . Umożliwiło to przerzucenie wielu żołnierzy na front z Candarem.

    [​IMG]

    Cesarzowi udało się zebrac 45 tys żołnierzy przy granicy z Candarem . Wtedy władca tego kraju postanowił zaatakowac. Został on rozbity w bitwie granicznej . Jednak armia , która udała sie w poscig za resztkami jego wojska została zdziesietkowana przez chorobę , a następnie pokonana. Z Candaru nie wróciło 20 tys. żołnierzy. Mogło to znacznie opóźnic zakończenie wojny.

    [​IMG]

    Cesarz w przypływie szału po tej klęsce rozkazał stracic cała rodzinę tekeńskiego władcy i jego ziemie wcielic do Cesarstwa - choc podczas rozpoczęcia wojny nie miał tego w planach. Spowodowało to oburzenie w całym świecie arabskim.Watażka Candaru , obawiajac sie , że jego spotka podobny los postanowił jednak petraktowac z Cesarzem i zaaproponował bardzo korzystne warunki pokoju , na które Michał przystał.

    [​IMG]

    Panowanie Jana VII (1483 - ? )

    Rok później Michał IX zmarł z powodu zapalenia płuc w swoim pałacu.Na tron wstąpił Jan VII .

    [​IMG]

    Młody władca postanowił kontynuowac politykę ekspansji swojego ojca. Odziedziczył on spora , bo liczącą 40 tys. weteranów armie. Zdecydował się więc on wykorzystac ją do połaczenia domeny chorwackiej z resztą kraju . Na drodze do tego celu stała malutka nic nie znacząca , za to obrzydliwie bogata republika Raguzy. Cesarz nie wahał sie i wypowiedział radzie miasta wojnę.

    [​IMG]

    Ogromna armia bizantyjska pokonały wojska Raguzy , jednak nie rozbiła jej do cna . Wycofała się ona do Chorwacji , gdzie zaczeła zdobywac lokalne twierdze. Tymczasem w armii bizantyjskiej oblegającej Raguzę wybuchła straszliwa zaraza. Chorobę przeżywał co 5 zarażony ! Sytuacja stała się katastrofalna.

    [​IMG]

    W tym samym czasie w Azji Mniejszej wybuch bunt skierowany przeciwko Cesarzowi.

    [​IMG]

    Wobec katastrofalnej sytuacji w wojnie Raguzą , ryzykiem rozszerzenia sie rebeli oraz pustym do cna skarbcem - Jan VII postanowił zgodzic sie na upokarzajace warunki Raguzy i to co zostało z niegdyś wielkiej armii skierowac do stłumienia buntów w Anatolii.


    ~~

    Teraz lepiej z tą flagą? Zrobiłem jak najładniej potrafiłem.
     
  8. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Jana VII ( 1483-1509 )

    Po klęsce w wojnie z Raguzą - cesarz zrozumiał , że jego państwo jest zbyt słabe ekonomicznie , by udźwignąc ciężar kosztownej wojny przez dłuższy czas. Postanowił nałożyc specjalny podatek , w wysokości 1/5 zarobków każdego obywatela w imperium (suwak przesunięty maksymalnie do skarbca). Pieniądze w ten sposób uzyskane miały byc przeznaczone na budowę dróg , mostów i innych budowli pańtwowych ( mogłem juz awansowac sędziów). Jednak życie zweryfikowało szybko plany Cesarza.

    [​IMG]

    Był on zmuszony lwią czesc owych pieniedzy przeznaczyc na nowy zaciąg żołnierzy.

    [​IMG]

    [FONT="Lucida Sans Unicode""]Główny ciężar walk z wrogiem wzięła na siebie Armenia i Gruzja. Wojska bizancjum za to oblegały pozostawione wsparcia twierdze chana.[/FONT]

    [​IMG]

    Po upadku stolicy , cesarz wobec nieugiętej postawy władcy Złotej Ordy - rozkazał zdobyc Astrachań. Jego upadek odciąłby chana od poważnego źródła dochodu - jakie to miasto przynosiło z handlu z wschodem.

    [​IMG]

    Po upadku Astrachania, chan był zmuszony przyjąc twarde warunki Jana VII. Musiał zrzec prawie wszystkich ważnych portów u wybrzeża Morza Czarnego.

    [​IMG]

    Jan VII po tym wielkim zwycięstwie nad Złotą Ordą postanowił przyporządkowac sobie ostatniego niezależnego watażkę w Azjii Mniejszej. Weterani wojny z chanem rozbili w proch armie Candaru , a później właczyli ten kraj w granicę Imperium.

    [​IMG]

    Dwór cypryjski nigdy nie pojał szczególną życzliwością do Cesarzy bizantyjskich. Król Jerozolimski miał za złe Janowi, że okupuje Aleppo. Uważał on , że miasto powinno byc pod jego jurysdycją , gdyż kiedyś było w granicach królestwa. Janowi VII nie na rękę był kłopotliwy sojusznik , wiec gdy odmówiono mu pomocy w walce z Candarem bardzo się z tego powodu ucieszył.

    [​IMG]

    Agresywna postawa mistrza krzyżackiego wobec państw prawosławnych zaniepokoiła Jana VII. Ogłoszenie krucjaty wobec prawosławnych nie przyczyniła sie jednak do powstania wspólnego frontu antykrzyżackiego. Obóz ortodoksyjny już dawno był podzielony - niektóre państwa skupiały się wokół Cesarza ( Armenia , Kreta, Gruzja , Mołdawia , Bułgaria) , zaś pozostała cześc wokół Króla finladzkiego ( Twer , Suzdal , Smoleńsk). Ośrodki te rywalizowały miedzy sobą o przewodzenie wszystkim krajom prawosławnym. Na szcześcia dla Jana VII wielki mistrz krzyżacki nie był zainteresowany ekspansją na południe - tylko na wschód .

    [​IMG]

    Tymczasem w Grecji wybuchła epidemia zabierająca życie tysiącom ludzi. Spowodowało to niepokoje w kraju oraz spadek dochodu z handlu.

    [​IMG]

    Trzynaście lat po haniebnym pokoju z Raguzą Jan VII ponownie najechał ten kraj , by odebrac to co do niego kiedyś należało. Tym razem nie popełnił błedów z młodości i zapewnił swoim oddziałom stałe dostawy żywności.

    [​IMG]

    Wreszcie po wielomiesiecznym obleżeniu padło miasto. Rada musiała przyjąc warunki cesarza , który oprócz oddania utraconych prowincji zarządał sporej kontrybucji.

    [​IMG]

    Jan VII widząc zmiany jakie zachodza w sztuce wojennej krajów ościennych równiez próbował na własną rękę zreformowac armie. Wymagało to sporych nakładów finasowych - jednak miało to przyniesc wymierne owoce w przyszlości.

    [​IMG]

    Poprzednicy Jana VII wprowadzili Gruzje w swoją strefę wpływów , za życia obecnego Cesarza ten proces jeszcze sie pogłębił . W końcu król gruziński przestał prowadzic samodzielną politykę - za sporą rekompesatę zrzekł się on korony , przyjął tytuł książecy , a jego ziemie zostały właczone do Imperium.

    [​IMG]
    Mapa Imperium Romanum około roku 1500

    [​IMG]

    Cesarz na kilka miesięcy przed śmiercią dokonał ogromnego zaciągu. Celem nowej armii miał byc Cypr - siedziba Króla Jerozolimskiego. Zdobycie tej wyspy byłoby niewątpliwie wielki sukcesem propagandowym Imperium oraz wzmocniłoby pozycje Cesarstwa w basenie morza śródziemnego. *

    [​IMG]

    Panowanie Teodora I (1509 - ?)

    Jednak nie dane było doczekac Janowi VII zdobycia wyspy - zmarł on z starości w Efezie. Pochowano go w Konstynopolu obok innego wielkiego władcy - Jana VI .


    ~~

    * - ten Cypr stoi mi ością w gardle. Ai zbunkrowało sie na wyspie z super wypasionym dowódcą ( który już żyje 40 lat) . Dla mnie to jest bug jak państwo , które liczy 10 k mieszkanców wystawia 34 k żołnierzy .
     
  9. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Teodora I (1509 - 1514)

    Wojna z Królestwem Jerozolimskim, która wybuchła jeszcze za Jana VII , była katastrofą dla armii bizantyjskiej . Po rozbiciu pierwszego desantu , armia cypryjska nie okazała litości . Dowódca cypryjski rozkazał wbic wszystkich jeńców na pal , którzy się podali - pragnąc uniknąc rzezi. W następnym roku , jeszcze większa armia została w podobny sposób rozbita. Podjęta pół roku później 3 próba zdobycia tej małej wysepki skończyła się podobnie. Lawrence - dowódca wojsk cypryjskich został bohaterem narodowym i przyczynił się do jednej z największych klesk militarnych jakich widziała Europa. O rozmiarach porażki niech świadczy fakt , że z 150 tysięcy męźczyzn powołanych podczas tej wojny do kraju wrócił co 6 żołnierz.


    [​IMG]

    Istnym darem z niebos było nieporozumienie jakie zaszło pomiedzy wrogami. Król Finladzki - przywódca wrogiego sojuszu postanowił zadbac tylko o własny interes , żadając za pokój mało znaczący kawałek stepu na Ukrainie. Cesarz widząc , że dalsze prowadzenie wojny może doprowadzic Imperium do ruiny ( 2 pożyczki , inflacja 10 % , dukatów tyle w skarbcu , że ledwo co by starczyło "na waciki") zgodził się na te i tak korzystne z naszego punktu widzenia warunki.

    [​IMG]

    Teodor postanowił się skupic na odbudowie słabej gospodarki. Doradcy rozciagali przed nim wizje niebotycznych dochód jakie mozna uzyskac z handlu. Kluczem do tego sukcesu było zdobycie monopolu na handel przyprawami.

    [​IMG]

    Panowanie Dawida II ( 1514 -1524 )

    Cesarz w ostatnich dniach życia próbował wymusic na władcy Armenii złożenie mu hołdu lennego. Ten jednak odwlekał przyjazd do stolicy Imperium . Teodor zniecierpliwiony tą sytuacją sam wybrał się w podróź do sojusznika , gdzie jak liczył dojdzie do złożenia hołdu. Niestety trudy drogi i jesienna pogoda dały znac o sobie - cesarz zachorował na zapalenie płuc . Tydzień później zmarł w Kaffie. Na tron wyniesiono 7-letniego syna cesarza Dawida II.

    [​IMG]

    Różne stronnictwa dworskie walczyły faktyczną władze nad imperium.Były to frakcje "wojskowa" , "kupiecka" oraz "patriachalna" . Pierwsza z nich chciała zerwac sojusz z królem Armeńskim , a następnie zbrojnie podbic ten kraj . Druga planowała kontynuowac reformy gospodarcze zaczęte przez poprzednika Dawida II. Trzecia pragnęła przyłaczyc sie do sojuszu bułgarsko-mołdawsko-wołoskiego. Ostatecznie zwyciężyła frakcja kupiecka.

    [​IMG]

    Nietety wraz z biegiem czasu frakcja kupiecka słabła na rzecz wojskowej. Ostatecznie Ci ostatni namówili niespełna 10 letniego Dawida do wypowiedzenia wojny Bawarii. Posiadała ona ziemie w Chorwacji. Wojskowi planowali ja złupic , a następnie wrócic na zimę do domów.

    [​IMG]

    Bawaria była uwikłana już w inne wojny , a ziemie ich pozostawały bez żadnej ochrony . Jednak kupcy z zachodu twierdzili , że armia bawarska jest dużo lepiej wyposażona . Miała ona posiadac przedmioty rażące wroga na odległośc.

    [​IMG]

    Gdy na dwór cesarski przybył posłaniec od Cara Borysa III wszystkie stronnictwa sie zgodziły , że należy poprzec tą anty-węgierską krucjatę , a również samemu wypowiedziec temu odwiecznemu wrogowi cesarstwa wojnę .

    [​IMG]

    Wojska bizantyjskie złupiły pogranicze węgierkie , a dwór zadowolił się poteżna kontrybucją (250 dukatów) od Króla węgierskiego. Niestety do Chorwacji przybyła mniej wiecej w tym samym czasie ogromna armia , wyposażona w bombardy i hakownice. Rozbiła ona w proch trzon wojsk cesarstwa , a następnie z marszu odbiła Zagrzeb , a również zajeła cesarskie zamki położone w Dalmacji.

    [​IMG]

    Mimo olbrzymiej przewagi liczebnej nie udawało się złamac oporu wroga.

    [​IMG]

    Wobec beznadziejnosci sytuacji ( miałem 4 LT ) dwór zgodził sie na ustępstwa , by ratowac armię przed całkowitą anihilacją.Z bólem serca zgodzono się zrzec na rzec króla bawarskiego kilku zamków u wybrzeży Dalmacji.

    [​IMG]

    Wojska bułgarskie po początkowych , bardzo dobrze zapowiadających się sukcesach została zepchnięta do defensywy , a połaczone wojska węgiersko-ślaskie zdobywały to coraz nowe twierdze. Wszystko to budziło wielki niepokój na dworze - jednak nie podjęto żadnych otwartych działań z pomocą dla Borysa III.

    [​IMG]

    W 1524 roku w wieku 17 lat zginął , podczas niefortunnej przejaźdzki konnej , młody cesarz. Nie pozostawił on potomka , mimo usilnych prób małużonki. Dwór znowu podzielił się na frakcje ; ta skupiona wokół Manuela miała poparcie Genui i dworu kreteńskiego , zaś frakcja z Aleksym na czele pragnęła utrzymania status qou w polityce Imperium.


    ~~
    Sam nie wiem kogo wybrac . Pora więc wprowadzic element interaktywny do tego Aar-a . Jezeli chcesz , żeby do nastepnego odcinka przeszedł Manuel pisz : MANUEL pod numer 7727 ( cena 2,44 + Vat) , a jeżeli chcesz , zeby wygrał Aleksy pisz ALEXY pod te sam numer. O zwycięstwie zdecydują 3 pierwsze wskazania.
     
  10. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]


    [​IMG]

    Panowanie Aleksa IX Kantakuzena (1524-1546)

    Aleksy zdobył tron dzięki wsparciu genuańskich kupców. W zamian za obietnicę monopolu na handel towarami bizantyskimi w Europie stali się jego wiernymi sojusznikami. Młody cesarz postanowił kontynuowac reformy wojskowe zapoczątkowane przez swoich następców.

    [​IMG]

    Sojusz z Genua wkrótce przyniósł inne wymierne korzyści. W tajnym traktacie podzielono Włochy na strefe wpływów. Północna miała należec do nich , zaś południe do nas. Chwilowo jednak Aleksy nie miał w planach zbrojnie zdobywac tych terenów - jego uwaga była skupiona na czymś innym..

    [​IMG]

    ... a właściwie mówiąc na Krecie. Cesarz rozpoczął równiez dyplomatyczne zabiegi pozyskania do swojego sojuszu tego kraju. Wkrótce zaowocowaly one sojuszem.

    [​IMG]

    Książe kreteński Dawid II pozyskując tak poteżnego sojusznika postanowił wykorzystac sytuacje do krawego rozwiązania konfliktu , który toczył się już od ponad 100 lat z dworem cyprysjkim.

    [​IMG]

    Wojna była krawa . Aleksy widząc , że nie kolejne szturmy wojsk bizantyjskich kończą się niepowodzeniem postanowił zmienic strategie i pozbawic wroga możliwości uzupełniania strat wsród miejscowej ludności. Kazał odcinac każdemu cypryjskiemu chłopcu powyżej 10 roku życia 2 palce prawej ręki. W końcu przeciwnik musial się poddac w związku z brakiem ludzi zdolnych trzymac broń.

    [​IMG]

    Niedługo po tym wybuchła kolejna wojna . Jednak cesarza już ona zbytnio nie obchodziła. Teraz jego uwaga była skierowana gdzie inndziej.

    [​IMG]

    Na zaporożu wybuchł bunt lokalnej ludności przeciwko muzułmańskim uzurpatorom. Cesarz wysłał duże fundusze prawosławnym braciom. Jednak rebelia została szybko stłumiona , a jej przywódcy udali się na dwór cesarski szukajac pomocy.

    [​IMG]

    Aleksy postanowił nie zostawiac tak sprawy i wypowiedziec wojnę Złotej Ordze. Wkrótce armie bizantyjskie z niedawnymi uciekinierami z Zaporoża wkroczyły na jej terytorium.

    [​IMG]

    Niestety wojska cesarskie były zbyt nieliczne i zostały szybko pokonane. Wtedy Aleksy postanowił rzucic do boju swoje najlepiej wyszkolone wojska - gwardie wareską.

    [​IMG]

    Koleje wojny szybko się obróciły. Gwardia wareska (9 LT) mimo , że mniej liczna gromiła przeważające siły wroga ( 5 LT ) . Wkrótce sojusznicy chana ordyńskiego błagali o pokój (350 dukatów). Cesarz przystał na te warunki , lecz działań przeciwko chanowi nie zaprzestawał. Wkrótce padły najważniejsze twierdze tego kraju. Chan jednak nie przystawał na liczne oferty pokojowe Bizancjum.

    [​IMG]

    Zrzekł się on ziem zaporoskich , obiecał już nie prześladowac prawosławnej ludności oraz stwierdził , że wszystkie niezamieszkane ziemie na wschód od jego państwa bedą należec do Aleksego.

    [​IMG]

    Aleksy postanowił wówczas wynieśc do godności księcia Dymitra - jednego z przywódców zdławionej wcześniej rebelii , a teraz poplecznika cesarza.

    [​IMG]

    Dwa lata później w 1542 widząc , że nastał moment słabości Bawarii ( nieustane wojny doprowadziły do uwalniania się państw ) cesarz postanowił zaatakowac i odebrac to co do niego nalezało - ziemie chorwackie - stracone przez jego poprzedników.

    [​IMG]

    Wojna była dosyc wyrównana . Szale zwyciestwa zapewniło nam jednak wybuch wojny węgiersko-bawarskiej. To juz skutecznie uniemożliwiło wrogowi prowadzenie jakichkolwiek działań obronnych. Korzystny dla nas pokój był nie unikniony.

    [​IMG]

    Panowanie Konstantyna XII (1547 -?)

    Mimo usilnych zabiegów ku przyłaczeniu Krety w odręb Bizancjum plany Aleksego spełzały na panewce . Nawet tuż przed śmiercią cesarz dopytywał się , dlaczego książe kreteński nie chce uznac jego zwierzchności. Jego syn Konstantyn XII obiecał ojcu na łożu śmierci , że przyłączy te ziemie na chwałe Boga i Cesarstwa.

    [​IMG]
    Bizancjum około 1550 r.

    ~~
    Knight_in_Fire- konkurs był przeprowadzony do 3 głosów , wiec wybacz , że nie uwzględniłem Twojego głosu

    ~~

    Mam taki problem , który nie wiem jak obejsc - jakby ktoś miałby jakies pomysły to byłbym wdzięczny za pomoc. Następnego odcinka spodziewajcie sie za jakiś dłuższy okres czasu.

    [​IMG]
    Chodzi oczywiście o aneksje .. tylko dlaczego nie moge kliknac tej opcji ? ;(
     
  11. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Konstantyna XII (1547 -?)

    Nowy cesarz był bardzo ambitny - chciał przejśc do historii . W jego głowie kiełkował już plan jak z Bizancjum stworzyc największe państwo świata.

    [​IMG]

    Pierwszym krokiem ku temu , było znalezienie pretekstu do przyszłych podbojów. Gdy na dwór cesarza dotarła wiadomośc o odnalezieniu map sprzed 500 lat , na których to Armenia była wasalem Cesarstwa - Konstantyn nie wahał sie ani chwili . Ogłosił się Królem Armenii i wysłał do tamtejszych książat wezwanie do złożenia hołdu lennego. Oczywiście nic takiego się nie stało , lecz w świat poszła wiadomośc , że Bizancjum rości sobie do tych terenów prawo.

    [​IMG]

    Okazje do powiększenia terytorium pojawiały się same. Uwage cesarza przykuł słaby despota Epiru - był on skłócony z wszystkimi europejskimi władcami, zaś jego państwo było ruiną.

    [​IMG]

    Wojna , która wybuchła była krótka , a dobrze wyszkolone oddziały bizantyjskie rozniosły armie Epiru , zanim jakikolwiek władca chrześcijański zdąrzył zaprotestowac.

    [​IMG]

    Koniec był oczywisty.


    [​IMG]

    Konstantyn na łożu śmierci obiecał ojcu , że przyłaczy Krete do Cesarstwa. Gdy zabiegi dyplomatyczne nie przyniosły skutku Konstantyn postanowił zadziałac niestandardowo. Wiedział , że obecny władca Krety nie ma następcy. Spróbował więc skrócic jego życie . Niestety asasyni , których Konstantyn wynajmował nie sprawdzali się. Czwarty z koleji zabójca wyjawił kto go nasłał , więc wojna była nieunikniona. Było to na rękę Cesarzowi , choc pozostawiło pewien niesmak , wsród innych państw prawosławnych.

    [​IMG]

    Kilka lat później Cesarz uznał , że nastał doskonały moment na odebranie ziem , które należały niegdyś do sojusznika Bizancjum - Cesarstwa Trapezuntu. Kalifat miał poteżnych sojuszników , lecz byli oni daleko . Należało więc szybko działac.

    [​IMG]

    Ilosc była co prawda po stronie naszych wrogów , jednak jakosc po naszej. Nie raz zdarzało się , że nasze wojska musiały stawac na przeciw 4 czy 5 krotnie liczniejszemu wrogowi . Jednak broń palna , z którą muzułmanie się jeszcze nie oswoili zawsze przynosiła nam zwycięstwo ( mieli 6 lt , ja bodajże 11).

    [​IMG]

    Ostatecznie wroga armia została rozbita , a wszystkie przygraniczne twierdze zajęte.

    [​IMG]

    Władca kalifatu w końcu przysłał propozycje , która bardzo zadowalała Konstantego. co prawda pod władzą sułtana znajdował się jeszcze przymorski Kamaran - jednak cesarz uznał , że i na niego zdobycie przyjdzie jeszcze pora.

    [​IMG]
    Mapa Europy ok 1560r.

    [​IMG]

    Niespodziewanie w roku 1565 wojnę wypowiedziała nam "koalicja panstw północnych".
    Finlandia , która to przewodziła koalicji , widząc wzrost wpływów Bizancjum na Ukrainie - postanowiła zagarnąc coś dla siebie. Trudno powiedziec jednak , że ta wojna przeszła do historii - obie strony ograniczyły się tylko do działań zaczepnych.

    [​IMG]

    Gdy Królestwo Finlandi stało się celem ataku kilku sąsiednich państw , cesarz zgodził się za drobną kontrybucją natychmiast przerwac ten konflikt. Król Finladzki uznał prawa Cesarza do ziem ukraińskich , zaś Konstantyn uznał jego prawa do ziem rosyjskich.

    [​IMG]

    Kilka miesięcy później Cesarz wydał swoją córkę za Cara Bułgarii - był to kolejny krok ku zbliżeniu obu zwaśnionych od dekad krajów.

    [​IMG]

    W roku 1570 nowy Kalif bagdadzki wypowiedział Cesarstwu wojne - chciał on odzyskac zabrane niespełna 10 lat temu ziemie i oswobodzic uciskanych muzułmanów spod władzy Konstantego.

    [​IMG]

    Mimo olbrzymich armii jakie zebrał Kalif - nie udało mu się przebic , przez strzegące granicy nieliczne wojska bizantyjskie.

    [​IMG]

    Dostrzegając nieporadnosc wroga - Cesarz postanowił zebrac armie i zdobyc upragniony Karaman . Jednak wyprawa ta została rozbita pod Aleppo , przez połaczone hordy muzułmanskie , które według niektórych historyków liczyły 100 tys. ludzi.

    [​IMG]

    Gdy obie z stron znacząco się wykrawiły - zasiadły do rozmów pokojowych. Kalif -możliwe , ze bał się o swoja pozycje w Bagdadzie i dlatego pragnął jak najszybciej wrócic do stolicy. Podpisał on pokój , który przyznawał Cesarstwu nieznaczną kontrybucje i zrzekł się praw do podbitych 10 lat wcześniej ziem.


    ~~

    Coś mi event o przejęciu Krety nie chciał działac, wiec musiałem rozegrac to innaczej. W sumie pograłem troche bardziej do przodu , ale wyszło tego za dużo , wiec podzieliłem panowanie Konstantego na 2 cześci.
     
  12. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    [​IMG]

    Panowanie Konstantyna XII (1547 -20 I 1590)

    [​IMG]

    Sytuacja na Bałkanach stawała się coraz bardziej skomplikowana . Po wybuchu szeregu powstań i buntów w Bułgarii - car Borys był zmuszony przenieśc stolicę do bezpiecznej Warny. Osłabienie tego kraju wykorzystał Król Węgier - Uszlo IV najeźdzając państwo Borysa w 1575 r. Wojskom węgierskim nie udało sie jednak złamac armii bułgarskiej. Car Borys , którego żoną była najstarsza córka Konstantyna - zwrócił sie do Cesarza z prośbą o pomoc. Konstantyn długo się wahał , ponieważ obawiał się konfliktu z Zakonem Krzyżackim. Gdy widmo tej wojny wreszcie oddaliło się , przez zawiązanie sojuszu z książetami Suzdalskim ( co notabene było zerwaniem wcześniejszych układów co do podziałów Rusi z Królem Finladzkim ) Car Borys podpisał pokój , w którym zrzekł się Serbii na rzecz Węgier. Była to niewielka cena dla Borysa , który dzięki temu zyskał czas na ostatecznie rozprawienie się z buntownikami. Cesarz Konstantyn postanowił jednak działac i rozpoczął przygotowywanie armii. Pretekstem do wojny miało byc prześladowanie ludnosci prawosławnej w tej prowincji.

    [​IMG]

    W marcu 1577 armie bizantyjskie przekroczyły granicę węgierską. Zdobyły przygraniczne twierdze , jednak Węgrom podstępem udało się odbic z rąk bizantyjskich Belgrad , który był głównym celem Cesarza. Bardzo utrudniało to pozycje negocjacyjną , dyplomatów słanych z ofertami pokojowymi do Budy. Wojna zapowiadała sie na długą i krawą , ponieważ król Uszlo nie chciał słyszec o odebraniu mu świeżo co zdobytej prowincji.

    [​IMG]

    Sytuacja polityczna zmieniła się kilka miesiecy później , gdy Węgry , przez sojusz z państwami włoskimi uwikłały się w wojnę z Czechami i koalicją państw niemieckich. Na dwór w Konstantynopol przybyli dyplomacii z bardzo korzystną ofertą pokojową. Uszlo IV zrzekał się w niej wszelkich praw do ziem ,do których rościło sobie prawo Cesarstwo. Bardzo to ucieszyło Konstantyna i uśmiechem na ustach podpisał traktat pokojowy.

    [​IMG]
    Mapa Bizancjum około 1580 r.

    [​IMG]

    Po latach wojen Konstantyn postanowił zapewnic chwilę wytchnienia dla kraju. Na wzór zachodni zreformował system poboru podatków ( gubernatorzy) , sprowadzał zagranicznych kupców i rzemieśliników. Rozkazał rozpocząc budowę największego i najpiękniejszego kościoła prawosławnego w stolicy , który przycmi swoim blaskiem kościoły w Rzymie. Gdy na jego dwór przybył włoski inżynier - Bragadin z pomysłem przebudowy fortyfikacji Konstantynopola- nie wahał się i dał mu na ten cel olbrzymie sumy. Wszystkie te działania doprowadziły jednak do spadku zawartości złota w skarbcu i wymusiły koniecznosc "psucia" monety ( inflacja 15 %)

    [​IMG]

    W 1586 roku ukończono inny z projektow Marcantoniego Bragadina - fortyfikacje Cypru. Odtąd wyspa stała się jednym z największych obok Ultrechtu i Roztoku portem wojenym na świecie.

    [​IMG]

    W 1587 r. schorowany już Cesarz postanowił wypowiedziec wojnę Kalifatowi - by odbic Karaman - ostatnie tureckie miasto w Anatolii. Ponieważ wiek już nie pozwalał mu osobiście sprawowac kontroli nad armia - oddał ją swoim generałom.

    [​IMG]

    Pierwotny cel wojny został szybko osiągniety i Karaman wraz z pasem przygranicznym znalazł się w rękach bizantyjskich. Wtedy jednak Konstantyn zmienił zdanie - celem wojny nie było już tylko zdobycie Karamanu - zapragnął on upokorzyc najpotężniejszego władcę na półwyspie apenińskim , a byc może i na świecie.

    [​IMG]

    Konstantyn rozkazał za wszelką cenę zdobyc Jerozolimę - święte miasto dla chrześcijan . Byłby to niewątpliwy policzek dla papieża Jana XXI , który co nóź podnosił na forum europejskim koniecznosc odbicia Jerozolimy z rąk niewiernych.

    [​IMG]

    Kalifat wobec bezsprzecznej porażki swojego państwa wysłał dyplomatów , którzy oprócz zrzeczenia sie kilku przygranicznych miast oraz Karamanu i Jerozolimy wynegocjowali pokój na 25 lat .

    [​IMG]

    W celu stłumienia możliwych buntów religijnych na terenie Anatoli - gdzie większosc stanowili wyznawcy religii muzułmańskiej - cesarz postanowił rozpocząc masowe wcielenie tutejszych meźczyzn do armii. Wysyłał owych rekrutów do armii stacjonujacych na Bałkanach. Za namową swoich greckich doradców nie odważył się jednak tworzyc z owych męźczyzn odrębnych formacji bojowych . Może i razem są silni , ale nam te siły nie potrzeba - stwierdził.

    [​IMG]

    Cesarz by zapewnic sobie przychylnosc ludnosci świeżo co podbitych terenów postanowił odnowic Patriachrat Antochii. Nowym biskupem został Teofilakt. Fakt ten wzmocnił pozycje Bizancjum w całym świecie prawosławnym.

    [​IMG]

    20 stycznia 1590r. Konstantyn XII zmarł pozostawiając 2 synów i 2 wnuków , bardzo to różniacych sie charakterem . Wybór jednego z nich na cesarza zaważy na przyszłym losie całego kraju.


    ~~
    Ponieważ znowu staje przed wyborem to pozostawiam wam decyzje ( możecie głosowac do następnego odcinka).
    Tak jak w tekscie :
    Michał - zbliżenie z Genuą , wzrost znaczenia handlu
    Jan - pogorszenie stosunków z Genuą i Bułgaria , reformator wojskowy
    Manuel - reformator administracyjny
    Iwan - zblizenie z Bułgarią , Bułgaria staje sie wasalem
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie