Finlandia- Niedzwiedz Północy

Temat na forum 'EU II - AARy' rozpoczęty przez Seba, 21 Czerwiec 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Seba

    Seba Aktywny User

    Aberration 1.07
    Hard/Weakling

    [​IMG]

    Prolog

    Plemiona ugrofińskie skutecznie przeciwstawiły się Szwedzkim krucjatom w XII. i XIII wieku. Jedynie w rękach najeźdźców pozostało miasto Abo wraz z okolicami, zwanymi prowincją Finlandia. Nie chęć do katolików wykorzystała cerkiew prawosławna doprowadzając poprzez działalność misyjną do przyjęcia chrztu przez księcia Karelii Matti I w 1296r. Następny wiek upłynął książęta Karelskim na jednoczeniu i konsolidowaniu państwa. W 1402r. koronowany został na króla Ahti II, zmarł kilka miesięcy później.

    Finlania w 1419r.

    [​IMG]

    Typowy przykład jednoczenia ziem Fińskich, tu Matti II podczas negocjacji:

    [​IMG]


    ...............................................................................................

    To mój pierwszy AAR więc prosze o wyrozumiałość.
     
  2. Seba

    Seba Aktywny User

    Wielka Wojna Północna

    Finlandiom od 17 lat rządził król Ahti III, chociaż najważniejsze decyzje podejmował razem z Kanclerzem Karlem Muschti i Marszałek Svenem Tilikoura. Spore wpływy miała też Rada Królewska

    [​IMG]
    Król Ahti III

    Był poranek 1 stycznia 1419r. król Ahti III odbywał naradę z Radą Królewską w sprawie jego konfliktu z duchownymi. Konflikt ten spowodowały plan budowy nowej letniej rezydencji na terenach do których rościł sobie prawa metropolita Koivisto Aleksy XXX. Ale król zauroczony okolicą i liczbą zwierzyny nie wycofał się(Inno +1) . Jedyną reakcją Aleksego były kazania wyolbrzymiające krzywdy metropolity. Następną decyzją rady było rozbudowa aparatu poborców podatków w prowincjach Finnmark, Osterbotten, Keksholm Kaleria. Po za kończeniu obrad w komnacie pozostali Ahti III, Kanclerz Karl Muschti i Marszałek Sven Tilikoura.

    -Musi odebrać te ziemie tym katolickim zbójcom!!! One należą się nam!!!- krzyczał król
    -Ależ mój panie sami nie damy rady, potrzebujemy sojuszników.- odparł kanclerz
    -Nasi wojownicy zanim skrzyżują miecze z wrogie zginą z zimna.- mówił marszałek
    -Czyli kto wchodzi w rachubę?
    -Twer, Smoleńsk i Czernichów lub Suzdal i Riazań, radze wybrać tą pierwszą opcje.
    -Dobrze ruszamy kiedy zakończą się przygotowania.
    [​IMG]

    2 grudnia 1419 roku kilku kupców Fiński zostało wydalonych z Hanzeatyckiego miasta Nowogród, oficjalniej nie zapłacili za alkohol w, a tak naprawdę stanowili zbyt duże zagrożenie dla zysków Ligi Hanzeatyckiej. 1 Marca 1420 roku wypowiedziano wojnę Hanzie i jej sojuszom: Kolini, Szczecinowi i najgorszemu wrogowi prawosławia Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie- popularnie zwanymi Krzyżakami. Operacja ”Wyprawa na zakupy” polegała na związaniu wojsk Zakonu przez sojuszników, podczas gdy Finowie zajmą Narve i Nowogród. Nie obawiano się reakcji Uni Kalmarskiej będącej od 6 stycznia 1419 roku w stanie wojny z Norwegią i Szkocją

    Szybko uporano się z 3000 odziałem żołnierzy Hanzy, a w maju 1420 roku padła Narwa. Ale zanim wybiła godzina Nowogrodu doszło do znamienngo wydarzenia…

    W zimową noc 21 grudnia 1420 roku w północnym skrzydle zamku w Koivisto rozległ się alarm, przyczyną tego stał się intruz zauważony przez straże w pobliżu komnat królowej. Po kilku minutach osobnik ten znalazł się przed obliczem króla.

    -Kim jesteś i co robiłeś w komnatach mojej żony ?
    -Jestem synem i następcom księcia Suzdalu i żądam…
    -Że co!!! Jeszcze śmiesz czegoś żądać!!!
    -Jeżeli jeszcze raz przekroczysz granice mojego państwa każe cię wykastrować!!!!

    Dopiero 4 miesiące po tym wydarzeniu Athi III otrząsną się i powrócił do dawnych zajęć (diplo sill -4).

    [​IMG]
    Zamek Królewski

    1 Lutego 1421 roku zdradziecki Suzdal rozpętał wojnę z Twerem, Czernichów zdradził naszych koalicjantów. Widać przeliczył się, 21 września Twer anektował Riazań.
    W bitwie pod Kuntopuhjom 12000 Finów rozbiło 19000 Suzdalów. Zmasowany atak na prawe skrzydło Suzdalów doprowadził do pęknięcia ich szyków i ucieczki.Do niewoli dostał się syn księcia, marszałek Tilikoura wykonał rozkaz króla dotyczący jeńca i klejnoty rodzinne księcia wysłał królowi a jego samego puścił wolno.

    [​IMG]
    Bitwa pod Kuntopuhjom

    21 maja 1422 roku zdobyto Nowogród na rozkaz króla we wszystkich kościoła stolicy zaczęto bić w dzwony.

    [​IMG]
    Oblężenie Nowogrodu przez połączone siły Fińsko-Twerskie

    Negocjacje z Hazną zakończyły się szybko, w ich wyniku Finowie otrzymali Nowogród i 80 dukatów odszykowania.

    [​IMG]
     
  3. Seba

    Seba Aktywny User

    Wojna i pokój.
    Rok 1423 rozpoczął zawarty 1 stycznia pokój pomiędzy Unią Kalmarską a Norwegami (Norwedzy zapłacili 110 dukatów odszkodowania). Kilka miesięcy później odbył się ślub starszej córki króla z księciem Ukrainy. Resztę roku wypełniła wojna podjazdowa z Suzdalem.

    W lutym 1424 roku wybuchł skandal spowodowany próbą zabójstwa marszałka Svena Tilikoura, jedynie cud uratował marszałka. Zamachowca schwytano, na mękach przyznał się że pracował dla posła Zakonu Krzyżackie mającego osobisty zatarg z marszałkiem. Posła natychmiast wydalono i zażądano przeprosin których nigdy nie otrzymano(stosunki -50 +CB)

    Pomimo rany Sven Tilikoura dowodził w bitwie pod Nowogrodem w dniu 19 lutego. Kronikarz Arthuro z Kopio podaje:

    [​IMG]
    Ostania szarża Marszałka

    Pomimo wielkiej Victorii niebyło radości w Finlandii- zmarł bowiem w wyniku zakażenia marszałek Svena Tilikoura. Zwycięstwo to zmusiło 18 kwietnia księcia Suzdalu do zapłacenia 108 dukatów księciu Tweru. W ramach umocnienia sojuszu dwa dni późnie odbyło się podwójne Wesele, król za namową Kanclerza wydał swoje córki za księcia Tweru Borysa i księcia Smoleńska Ivana I. Niebyło to jedyne godne uwagi wydarzenie tego roku, bowiem to Ukraina podbiła samodzielne miasto Gdańsk stając się kolejnym graczem na Bałtyku.

    Kolejne lata przyniosły rozwój państwa a w szczególności osadnictwa na północy prowincji północny (Kola manpower +1). Nie ugiął się też Ahti III żądaniom zwiększenia pensji dla szlachty(-2 stab.). Uzyskano także 5 poziom kupców w Nowogrodzie.

    Umarł król, niech żyje król.
    [​IMG]
    Król Ahti IV

    W nocy 19 kwietnia 1427 roku po 25 latach panowania zmarł Król Wszystkich Finów Ahti III, ciało jego zgodnie ze zwyczajem spalono na stosie wraz ze wszystkimi zdybyczami i trofeami. Jego następcom został jego syn Ahti IV (2 3 3). W większości cech charakteru wrodził się do ojca, ale jego brak taktu i wulgarny język nie ułatwiały mu zawierania umów i sojuszy. Doprowadziło to że bez naszej wiedzy Książe Tweru zawarł 30 sierpnia przymierze z Suzdalem.

    -Jak ten ******** zdrajca mógł mi to zrobić, wiedział że znieważenia naszego królestwa nie wybaczymy!!! Zerwę przymierze z tym gadem z Tweru!!!
    -Ależ panie jako Kanclerz twój i twojego ojca musze ci odwieść od tego zamiaru. Przecież nie odebraliśmy jeszcze wszystkich naszych ziem Katolikom. Po śmierci Svena nie wybrano nowego marszałka.
    -Kogo by tu wybrać na marszałka… mam!!! Johan zostajesz marszałkiem.- zwrócił się do kapitana straży przybocznej Johan von Kaisa.
    -Ależ panie pomimo iż nie jedną wojnę widziałem, nie mam doświadczenia w do wodzenia wielkimi armiami.
    -Od tej decyzji nie ma odwołania. Na przyszłą wiosną szykuje kolejną wojnę.
    -Tak mój panie obejmę dowództwo.

    Na początku 1428 roku nowy marszałek rozpoczął reformę armii tworząc 10tys. stały korpus składający się z 6tys. kawalerzystów i 4 tys. piechoty. tzw. „Gwardie Karelską” składającej się głównie z twardych mieszkańców tej prowincji (land +500).

    II Wojna Północna
    Gdy tylko stopniały lody 12 marca wypowiedziano wojnę Hanzie, powodem oficjalnym były utrudnienia i szykany kupców fińskich w Narwie. Bojowy zapał ostudziła 4 kwietnia klęska pod Nowogrodem. 14tys. Krzyżaków pod wodzą Wielkiego Mistrza Paula Bellizera zaatakowało maszerującą 24tys. armie Fińską. Jedynie Gwardia nie uległa panice i skutecznie powstrzymywała napastników. Pomimo jej bohaterskiego oporu na polu bitwy legło ponad 4tys. finów i 2tys. Krzyżaków. Po reorganizacji uderzano na Narwę, ale oddziały Hanzy skutecznie odparły ataki, uległy dopiero za trzecim atakiem. 1 października po raz kolejny doszło do napięć z naszym „sojusznikiem” Suzdalem. Oskarżenia o trużostwo pod adresem fińskich dowódców dawały nam solidny powód do wojny (stosunki-50 +CB).
    [​IMG]
    Krzyżacy pod Nowogrodem

    Rok 1429 rozpoczął się od zmniejszenia liczby milicji w twierdzach w prowincjach graniczących z Norwegią i Unią Kalmarską, ich miejsce miały zająć stałe oddziały opłacane przez te prowincje, protesty na nic się nie zdały.(centr.+1, stab-1).
    8 marca zwyciężono na osłabionymi zimą siłami Zakonu pod Nowogrodem, siły krzyżackie otoczono iż zmuszono do kapitulacji. Do niewoli dostał się sam Wielki Mistrz wraz z najważniejszymi dostojnikami. Według pewnych przekazów krzyżacy byli tak uraczeni gorzałką że się ledwo na nogach się trzymali. 4 kwietnia rozpoczęto oblężenie Narwy trwało ono do maja 1430 roku. W między czasie 17 września podpisano w zamian za 74 dukaty odszkodowania pokój z Zakonem, a w listopadzie nasza flota odniosła pierwsze zwycięstwo. Admirał Kirvesno na czele 5 galer fińskich zmusił do od stąpienia od blokady Koivisto 3 okręty księcia Szczecińskiego.
    Po kapitulacji Narwy odrzucono propozycje odszkodowanie w postaci 120 dukatów złożoną przez Hanzę, spowodowało to niezadowolenie wśród kupców (trade -300).W lipcu córka królewska wyszła za Michaela Komena, brata cesarza Bizancjum Ioannesa VI. Widać gorąca finka była zbyt gorąca dla greka, ponieważ kilkanaście razy lądował pobity u cesraskich medyków.
    Niemiecki rycerz pod Narwą


    11 października 8tys. finów rozbiło desant 6tys. niemieckich najemników walczących dla Hanzy. Zwycięstwo to doprowadziło w końcu do pokoju w Lubece, na mocy którego Hanza utraciła wszystkie posiadłości na północy.

    [​IMG]
    Sztandary zdobyte na Niemcach

    Nastał czas pokoju, ale nie dla całej Skandynawii. W 1432 roku wybuchła kolejna wojna pomiędzy Norwegią i Szkocją z jednej a Unią Kalmarską, Normandią, Eire i Bretanią- prowadzili już oni wojnę z Gujana, Laugedocją, Burbonami i Auvergne. Walki trwały do 1434 roku, zakończyły się przyłączeniem do Bretanii prowincji Lincoln w Anglii. Nie spokojne było też na stepach, rozpadała się Złota Orda prowadząca w tym czasie wojnę z Ordami Nogajską i Syberyjską.

    Rok 1435 był napradwe wyjątkowy, pojawiła się nowa formacja w armi- pikinierzy wzorowani na najlepszych zachodnich wzorcach(land lvl2). Na wskutek ujednolicenia miar i wag wzrosły obroty z handlu (trade lvl2). Po wyjątkowo dobrych zbiorach chłopi przekazali 100 dukatów dla młodego księcia Jaakko ( dukaty +100, inula -2). W roku następnym pojawiły się plany wybudowania Akademii Sztuki, ale powodów finansowych odłożono je w czasie (inra lvl2).
    Wdzięczni za pozbycie się Hanzeatyckiej przeszkody w swobodnym handlu kupcy z Nowogrodu 21 marca 1437 roku przekazali 5 okrętów wojennych. Na tym rozwój floty królewskiej nie zakończył się, w ciągu roku zwodowano 5 galer.
    W 1438 roku 3 lipca Henryk II z Munster został obrany Cesarzem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

    W dniu 3 sierpnia Ahti III przyjął petycje chłopów w sprawie nadużyć szlachty, niewiele brakowały by szlachta sięgnęła po broń w celu obrony swych interesów. (centr +1 stab -3)
    [​IMG]
    Audiencja chłopstwa u Króla Ahti IV


    W 1440 r. na usługi dworu przyjęto nie jakiego Albrechta Durera, szybko uznanego przez współczesnych sobie za najwybitniejszego artystę epoki (inno+1, vp +10, -50 dukatów).
    [​IMG]
    Autoportret Durera
     
  4. Seba

    Seba Aktywny User

    Nowi Gracze
    Rok 1439 przyniósł konflikt z klerem o obsadzenie stanowiska metropolity Nowogrodu po wielu dniach burzliwych dyskusji na to stanowisko powołano dotychczasowego kapelana dworu królewskiego (inno. +1, stab. -1). Poniosła Finlandia niepowetowaną stratę- zmarł kanclerz Karl Muschti. Na jego miejsce powołał król wraz z Radą Królewską Paavaliego Pihkovalainena.Nowy kanclerz miał 30 lat i był nie tylko kuzynem poprzedniego kanclerza ale także jego uczniem.

    W marcu 1440 roku wybuchła kolejna wojna pomiędzy Unią Kalmarską a Norwegią. Październik przyniósł wygaśnięcie sojuszu z Smoleńskiem, Twerem i Suzdalem. Dzięki szybkim działaniom nowego kanclerza podpisano w Moskwie (mała mieścina nad tak samo nazywającą się rzeką) z książętami Tweru i Smoleńska nowy układ sojuszniczy. W tym czasie na stepach nie zależność od Złotej Ordy ogłosił Kazań, a mieszkańcy Woroneża wybrali jako suwerena naszego sojusznika księcia Borysa Twerskiego.
    Dzięki zwiększeniu liczby kuszników i łuczników na okrętach osiągnięto porządną siłę ognia( nav lvl 2). Antero Ukonpoika (3 2 4) został głównodowodzącym Gwardii Karelskiej w stopniu generała.

    [​IMG]

    Dnia 10 października 1441 roku podczas powrotu z suto zakrapianego wesela jednego z możnych koń jednego z gości został spłoszony przez zająca zrzucając jeźdźca na ziemie. W wyniku urazu głowy zmarł on na miejscu, tym pechowcem okazał się król Ahti III. Jego ciało tak wszystkich pozostałych królów i książąt Fińskich spalono, a jego dusza wraz z płomieniami uleciała ku niebu. Zająca który spowodował ten wypadek nie odnaleziono, więc profilaktycznie przerobiono na pasztet okoliczną zajęczą populacje.

    [​IMG]
    król Jakko I

    Nowy król, nowa wojna.
    Na nowego Władce koronowano 16 letniego Księcia Jakko, przybierając imię Jakko I (3 3 3). Przez tydzień trwła uczta z powodu koronacji, z całej europy sprowadzono oprócz najróżniejszych alkoholi, przedstawicielki najstarszego zawodu świata. Działanie te skutecznie zapewniły miłość poddanych. Młody władca wrodził się bardziej do dziada niż do ojca, szczególności pod względem charakteru.

    Na pierwszym zebraniu Rady Królewskiej młodego królewicza nastąpiło rozbicie na trzy obozy. Pierwszy pod wodzą kanclerza chciał skierować ekspansje na zachód- na Kalmar, drugi kierowany przez Antero Ukonpoika postulował ogólno prawosławną wojnę przeciw Krzyżakom, była też trzecia grupa obawiających się o przywileje możnych reprezentowanych przez hrabiego Hanno Satu wolała skierować się na Suzdal.

    -No panowie to radźcie gdzie czeka nas zwycięska wojna- tymi słowami przywitał Rade Król
    -Ja i generał Ukonpoika chce ruszyć przeciwko Katolikom, ja proponuje wyrzucić ich z Finlandii. Powinniśmy atakować zanim zakończą Unioniści wojnę z Norwegami.-
    -Natomiast uważam że trzeba wspomóc księcia Ukrainy w walce z Zakonem.-
    -A co radzi pan hrabia?- Jakko spojrzał badawczo na hrabiego
    -Uważam że wojna z innym przeciwnikiem niż Suzdal grozi upadkiem tradycyjnej pozycji szlachty!!! Na ostatnich wojnach jedynie zyskali kupcy i mieszczanie!!!
    -Ach tak? Przypomnij sobie z jakich wojen pochodzą łupy za które wybudowałeś swój nowy zamek?- pytał z przekąsem kanclerz.
    -Że niby co insynuujesz, żem niewdzięcznik!!!-
    -Zakończcie te waśnie bo ja w najlepszym przypadku zakończę wasze kariery, niech marszałek przygotuje plany oblężenia Abo i Revalu. Kanclerz niech poinformuje sojuszników. A ty hrabio zbierz pospolite ruszenie. Ruszamy na wiosnę.


    III Wojna Północna- początek zmierzchu Wikingów
    W dniu 2 marca 1442 wziął pod opiekę finów mieszkających pod panowaniem Kalmarskim, po miesiącu zajmowania okolicznych zamków armie fińskie(Nowogródzką dowodził Antero Ukonpoika) rozpoczęły oblężenie estońskiego Revalu(blokowanego od paru tygodni przez flotę królewską) i fińskiego Abo. Nie obawiano się szybkie kontaktu z armią wroga, ponieważ znajdowała się ona na terenie Norwegii. W kwietniu na terenie Unii wybuchło kilka buntów szlachty i chłopstwa spowodowanych wzmacnianiem władzy centralnej przez Chrystiana III. 11 maja 6 okrętów Kalmaru próbowało przerwać blokadę Revalu, bez skutku. Do kolejnej próby doszło we wrześniu, tym razem pojawiło się 7 okrętów. Statki admirała Kirvesno oskrzydliły jednostki Unii, po zaciętej walce zatapiając 2 z nich. 25 grudnia na zamku w Revalu zawisła chorągiew Królewska, a obok niej komendant twierdzy.
    Z wiosną 1443 roku pojawiły się czarne chmury nad Finlandiom. Oblężenie Tornio rozpoczął sam Chrystian III- mimo młodego wieku doświadczony dobry dowódca. Na szczęście kierowała się tam wzmocniona Armia Nowogrodzka (jej główną częścią była Gwardia).

    generał Antero Ukonpoika do swojego sztabu

    Rankiem 29 marca Finowie(4tys piechoty i 8tys. jazdy) stanęli pod murami obleganego Tornio naprzeciw armii Unii Kalmarskiej(10tys. kwiatu rycerstwa Skandynawii). Zmasowana szarża na centrum złamała szyki piechoty Fińskiej zmuszając ją do ucieczki , widząc to generał Antero Ukonpoika zszedł z konia i osobiście niezważająca na własna życie porwał chorągiew Królewską i ruszył na wroga. Czyn ten natchnął piechurów nowym duchem walki, zatrzymali się i ruszyli do kontrataku zatrzymując natarcie króla Chrystiana III. Coraz większe straty król Unii wycofał się z pola pozostawiając na polu bitwy 3tys., Finów padło w tej walce 2tys. Postanowiono piechotę jazdy pozostawić pod Tornio, miała oczekiwać na siły które miały zakończyć obleczenie Abo, jazda pod dowództwem generała Ukonpoika ruszyła na północ.

    [​IMG]
    kontratak Antero Ukonpoika

    Nawet tak wielkie zwycięstwo nie mogło sprawić radości Królowi i jego otoczeniu, bowiem w dniu 24 marca Krzyżacy zaatakowali Smoleńsk, ceniąc sobie swój honor król Finlandii Jakko I razem z księciem Tweru Borysem wypowiedzieli wojnę Zakonowi. Na bałamutne zapowiedzi Wielkiego Mistrza że „już wódki w Finlandii pić już nie będą” odpowiedział Kanclerz że „mam nadzieje że mnisi od czasów Nowogrodu wódkę już pić umieją”.

    Do pierwszej bitwy doszło 15 maja … na morzu flota 17 statków zakonu (7 karak i 10 galer) zaatakowało blokującą Abo flotę fińska (5 karak i 10 galer). Po kilku godzinach na dnie morza spoczywały dwie galery zakonne i jedna fińska. Admirał Kirvesno dał za wygraną i wycofał swoje statki.

    [​IMG]
    Jedna z fińskich galer

    2 listopada 12tys. naszej jazdy niszczy pod Pskowem 9tys zakonnej piechoty i1tys. kawalerii. Po krótkim odpoczynku ruszono w na oblegany przez Zakon Mogilew .

    Dnia 29 grudnia w zamian za prowincje Finlandia, Estonia, a także 10 dukatów podpisano pokój z Unią Kalmarską Teraz wszystkie siły Finów maszerowały w kierunku ziem Krzyżackich. Na zwycięstwo nie trzeba było długo czekać, w początkach stycznia 1444 roku pod Mogilewem 10tys. fińskiego rycerstwa rozbiła 9tys. rycerstwa krzyżackiego. Do niewoli dostał się następny Wielki Mistrz-Konrad von Erlichschausen. To nie był jednak koniec dobrych wiadomości, kilka dni późnie zniszczona został w okolicach Narwi eskadra trzech okrętów Zakonu.

    W niedzielę 7 czerwca Jakko I brał udział w pierwsze mszy w cerkwi św. Mikołaja w Tornio, uroczystość ta była ukoronowaniem sukcesu misji naw.rócenia prowincji Osterbotten na prawdziwą wiarę prawosławną.
    Sierpień przyniósł zwycięstwo nad połączonymi flotami Hanzy i Krzyżaków w okolicach wysp Alandzkich. Flocie fińskiej pod dowództwem admirała Hollolalainen złożonej z 14 statków udała się zatopić okręt Hanzeatyckiego admirała, reszta w liczbie 12 uciekła ze znacznymi stratami w ludziach.

    [​IMG]
    Bitwa morska w okolicach wysp Alandzkich

    Rok 1444 zakończyła tragedia, zmarła królewska małżonka królowa Olga. Przez rok Jakko I nie mógł się otrząsnąć, przez większość czasu nawet nie wychodził z komnaty. Przez ten okres stery rządów w państwie przejęli generał Antero Ukonpoika i kanclerz Paavali Pihkovalainen(czasowy obłęd monarchy przez 12 miesięcy).
    Marzec 1445 roku przyniósł pokój pomiędzy Unią Kalmarską a Norwegią, w lipcu Zakon zapłacił 424 dukaty odszkodowania księciu Smoleńska. Unia Kalmarska stanęła przed największym kryzysem w swojej historii, we wrześniu niepodległość ogłosiła Jutlandia, istniała jedynie miesiąc. Bardzo wielu Jutlandczyków schroniło się w Lubece- stolicy Hanzy. Tam przekonało jej Władce do pomocy w odzyskaniu niepodległości, od 1 października samotna Unia z nalazła się w stanie wojny z Hanzą, Krzyżakami, Altmarkiem i Koloniom.

    21 marca na zamku Króla Finlandii:
    -Panie Wojna!!! Wojna!!!- krzyczał posłaniec który wpadł do sali tronowej
    -Kto??? Gdzie??? Jak???- pytał król
    -Książe Smoleńska prosi o poparcie w wojnie z Podlasiem i Kostrzynem-
    -A niech się wypcha!!!-
    -Ależ mój panie nie wypada, w końcu zawsze był on naszym sojusznikiem- postulował kanclerz
    -A niech będzie poprę jego wojenkę, ale niech nie liczy na jakiegokolwiek fińskiego żołnierza-

    Wrzesień przyniósł kolejną przyłączenie się Polski po stronie Podlasia, trzy dni później niepodległość proklamował Gdańsk. A w grudniu Cerkiew podburzyła społeczeństwo przeciwko mniejszości Katolickiej, przez rok trwały zamieszki (rebel+3 na 12 miesięcy).
    W styczniu 1447 roku przyszła wiadomość o zgodnie dotychczasowego księcia Smoleńskiego- w jednym ze zdobytych miasteczek próbował pokazać że jeszcze do czegoś się nadaje, pojmał więc najpiękniejszą dziewkę, ale jak brał się do rzeczy jego stare serce nie wytrzymało. Jego następca przyjął imię Ivana II. Kilka dni później przyszła bardzo niepokojąca wiadomość Unia Kalmarska wstąpiła do sojuszu z Polską, Kostrzynem Podlasiem. Armie fińskie rozpoczęły oblężenia oraz blokade morską miast Umea i Galve. Wojna zakończyła się 27 września, Podlasie oddało Smoleńskowi prowincje Czernihów i 20 dukatów.

    Tak umierają królowie.
    Rok 1448 był rokiem pokoju, zakończono rozbudowę sieci poborców podatkowych, umocniono pozycje kupców w Nowogrodzie(5 lvl) i w Konstantynopolu (3 lvl). Flota została rozbudowana do 9 karak i 14 galer, 1 karaka i 1 galera w budowie. Spokój w królestwie spowodowały zmąciło kolejne żądanie szlachty do zwiększenia jej pensji, król podobnie jak jego przodkowie odrzucił to żądanie (stab. -2). Szlachta miała za złe Kanclerzowi i Generałowi za zatrzymanie najgłośniej krytykujących Króla możnych. Prawdopodobnie wtedy pojawiły się pierwsze głosy że należy zmienić Władce i jego otoczenie.

    W styczniu 1449 roku sprowadzono z zachodu grupę uczonych z zachodu- głównie matematyków z Anglii, lekarzy z Francji, astronomów z Włoch i Niemiec. Zajęli oni miejsce zarezerwowane dla przedstawicieli kościoła(inno+1, stab -1).


    Było pochmurne śnieżne popołudnie 17 lutego, Jakko I przebywał wtedy wraz z kanclerzem Pihkovalainen w nadmorskiej miejscowości Turku. Nic nie zapowiadało tragedii jaka miała nastąpić. Wykorzystują gęste opady śniegu pięciuset jeźdźców wjechało niepostrzeżenie przez obie bramy miejskie, skierowali się wprost do ratusza gdzie przebywał Król wraz otoczeniem. Dwie celne strzały z kusz powaliły strażników przed wejściem. Solidne dębowe wrota roztworzyły się i weszła przez grupa około 50 rycerzy, prowadził ich hrabia Hanno Satu.

    -Czym zawdzięczam to najście panie hrabio?-
    -Jestem przewodniczącym delegacji szlachty królestwa, mamy dla ciebie propozycje.
    -Jaką propozycje? A tak w ogóle jakim prawem śmiecie składać mi propozycje?
    -Wydasz nam kanclerza Pihkovalainena i generała Ukonpoika. Zgodzisz się na przekazanie wszystkich swoich uprawnień Radzie Królewskiej złożonej z osób które wybierzemy.
    -Oszalałeś Hrabio, po moim trupie!!!
    -Twego życzenie stanie się zadość! Brać go!!!

    W tej chwili tych 50 rycerzy ruszyło na Króla i Kanclerza, pierwszych napastników powalili królewscy gwardziści, Hrabia wraz z kilkoma innymi zamachowcami zaatakował Jakko. Szybko eliminując pierwszy przeciwników stanął twarzą w twarz z Hrabią. Długo ważył się los ich pojedynku, aż cięty w głowę Hrabia padł bez ducha. Pomimo śmierci swojego przywódcy napastnicy coraz zacieklej atakowali, kamienną posadzkę usłały trupy. Króla cięto w ramię i w nogę, kanclerza trafiono w udo strzałą. W tym momencie pojawiło się kilku włóczników, król parował pierwszy cios, ale drugi dosięgną jego piersi. Widząc że wszystko stracone kanclerz wraz niedobitkami gwardzistów ruszył do szaleńczego ataku- szukał już tylko śmierci. Wtedy usłyszano dźwięk rogu, do miasta wpadła grupa jeźdźców na czele z generałem Ukonpoika. Przebił się do ratusza poprzez szeregi zamachowców, za nim ciągnęli żołnierze. Tego nikt się nie spodziewał, rankiem do namiotu generała zakradł się morderca, ale przeliczył się. Znaleziono przy nim list od zamachowców, natychmiast generał ruszył do Turku obawiając najgorszego. Jego najgorsze przeczucia sprawdziły się król zginął.

    [​IMG]
    Smierć króla Jakko I

    Prochy Jakko I pochowano wraz ze swoimi przodkami. Szybko okazało się że poparcie dla spiskowców było znikome, każdy wiedział że jedyny następca 6 letni Książe Tapio nie może rządzić sam. Postanowiono wybrać regenta, liczyło się tylko dwóch kandydatów generał Antero Ukonpoika- popierany przez szlachte i kanclerz Paavali Pihkovalainen- popierany przez mieszczan.

    [​IMG]
    Europa w roku 1449
     
  5. Seba

    Seba Aktywny User

    Generał i władza
    Wieczór 20 lutego 1449 roku na zamku w Koivisto:

    -To już trzecie głosowanie -
    -Żaden z nas nie ma wystarczającej większości , musimy się dogadać dla dobra królestwa-
    -Tak musimy, akurat mam na oku piękny zakątek na brzegami jeziora Ilimarnen-
    -Z pewnością wcześniejsze emerytura przysłuży ci się, a więc żegnaj-
    -Zegnaj-

    Regentem obrany został Antero Ukonpoika(+1000 land +1 stab+1 artstokracja). Wprowadził on na uzbrojenia armii pełną zbroje białą oraz nowy typ ciężkiej kuszy. (land 3 lvl). Lipiec przyniósł nowego cesarza Walrama I z Munsteru

    W dniu 16 lipca 1450 roku wojna z Suzdalem wybuchła wojna z Suzdalem który napadł na ziemie księcia Twerskiego. Rankiem 29 sierpnia armia dowodzona przez regenta złożona z 15tys. ludzi starła się z 29tys. żołnierzy Suzdalu pod Wołogdą. Pole bitwy z jednej strony ograniczała rzeka Wołga a z drugiej gesty las wraz z bagnami, uniemożliwiało to jakiekolwiek manewry. Tylko lepsze wyszkolenie i uzbrojenie dało zwycięstwo Finlandii, na polu bitwy legło 16tys. zabitych- z czego 6tys. finów. W roku 1451 rozbito obronę pod stolicą Suzdalu- Włodzimierzem. Mieszkańcy prowincji Kola w obawie przed najazdami norweskich piratów zakończyli w listopadzie rozbudowę fortyfikacji. W małej mieścinie Moskwa podpisano 20 lipca 1452 roku pokój na mocy którego Suzdal przekazuje Finlandii Wołogdę a Twerowi Niżny Nowogród. Lata 1454-1457 przyniosły mariaże z Polską i Ukrainą. Kolejny ważnym wydarzeniem było skuteczne nawrócenie mieszkańców Estonii na prawdziwą wiarę prawosławną. Z tej okazji w soborze pod wezwaniem świętego Pawła i Piotra odbył się ślub starszej siostry króla z księciem bizantyjskim Konstantynem. Ogłoszony także kolejnego cesarza z Munsteru- Jana I.

    [​IMG]
    Bitwa pod Wołogdą

    Rok 1457 przyniósł zagrożenie ze strony stepów, bowiem to Orda Nogajska podbiła Suzdal. Kilka miesięcy później w dniu 19 września Złota Orda rozpoczęła wojnę z Twerem. Już 5 listopada przyniósł rozwiązanie w sprawie Nogajów, pod Włodzimierzem 19tys finów wybiło prawie 17tys ordyńców, ale wyjątkowo mroźna zima zmusiła armie do odwrotu. Kwiecień następnego roku rozpoczął się oblężeniami Kazania i Włodzimierza, nie pomogły próby przerwania oblężenia pod Kazaniem. 2 lipca 1459 roku podpisano pokój na mocy którego Saratów i Tambor przyłączono do księstwa Tweru. Ograniczono też pomimo protestów duchowieństwa restrykcje wobec katolików w Finlandii (inno+1).

    Gorąco na północy- IV Wojna Północna
    1 lutego 1460 roku Smoleńsk zaatakował Podlasie, Finlandia i Twer poparli koalicjanta, za Podlasiem opowiedziała się Unia Kalmarska i Kostrzyń. 20 dni później wybuchła rebelia Katolików w Abo, po paru tygodniach stłumiły ją wojska królewskiego. W czerwcu sytuacje wraca do status quo.

    W dniu 2 czerwca 1461 roku regent Antero Ukonpoika przekazuje władze nowemu władcy- Królowi Taupio II (4 4 3). Ożenił się kilka dni później z gruzińską księżniczką.

    [​IMG]
    Król Taupio II

    W marcu 1463 w wyniku kryzysu z sukcesją kolonia przyłącza się do hanzy, odtąd tytuł cesarza przysługuje władcą Bawarii.

    Nowy król postawił sobie za główny cel ostateczne rozwiązanie kwestii Zakony Krzyżackiego. Postanowił wykorzystać atak okrętu zakonu na estońskich rybaków w pobliżu wyspy Ozyli. W dniu 24 marca 1464 roku wybuchła wojna z Krzyżakami, Hanzą i Polską.

    -Generale w końcu możemy pomścić wszystkie zniewagi jakich doznaliśmy od tych psów-
    -Mój panie! To będzie ich początek końca, na tej wojnie musimy zająć pozycje wyjściowe do kolejnych konfliktów-
    -Jaki macie plan?-
    -Wzmocnione oddziały Gwardii Karelskiej uderzą na Połock, podczas gdy pozostałe siły wsparte posiłkami sojuszników uderzą na Doprat, Wielkie Łuki i Psków. Naszych będzie 34tys. piechoty i 10tys. jazdy-
    -Jak nazwiemy tą operacje?-
    -„Pijany Mnich”-

    Pijany Mnich
    Nie dane było Antero Ukonpoice poprowadzić swoich wojsk do zwycięstwa- zginął bowiem 20 kwietnia pod małym zamkiem w okolicach Pskowa. Generał bez zbroi jedynie z tarczą dokonywał rekonesansu wrogich umocnień. Wypatrzył go jeden z kuszników, trawił celnie. Ranny Ukonpoika wybaczył strzelcowi, ale nie żołnierze. Kusznika wykastrowano, a potem bardzo polowi ćwiartowali- ponoć zrozumieli że wybaczono mu winy dopiero po śmierci.

    [​IMG]
    Grób Antero Ukonpoika

    Pomimo tej tragedii w marcu 1465 roku chorągwie fińskie zwisły na murach wraz z komendantami Połocka, Dorpatu i Pskowa. A 28 marca rozpoczęto oblężenie stolicy Zakonu- Rygi. We wrześniu wynajęto pochodzącego ze Szwabii instruktora, będącej wówczas najbardziej zaawansowanym militarnie krajem europy (offen +1 quality+1).

    Połączone siły Fińsko-Ruskie składające się z 12tys. piechoty i 2,5tys. kawalerii zostały zaatakowane przez siły Krzyżackie z 10tys. piechoty i 5tys. jazdy pod Mińskiem. Do bitwy doszło 12 stycznia, po ponad godzinie bezowocnych ataków zakonnej piechoty na umocnienia sprzymierzonych, Krzyżacy wycofali się ze stratą 2tys. piechoty.

    [​IMG]
    Oddziały sojuszników Ruskich pod Mińskiem

    Do podobnych wydarzeń doszło 6 maja pod Rygą, tylko że tym razem Fińska kawaleria przeprowadziła skuteczny pościg, straty krzyżackie wyniosły 7tys zabitych. 22 dni później poddaje się Ryga. Pomimo tego 25 lipca 11tys. Krzyżaków pobiło 10tys. Finów. Na szczęście 20 sierpnia skapitulował Mińsk. Wobec wyczerpania obu państw podpisano pokój w Warszawie przyznający Finlandii tereny Łotwy, Pskowa i Wielkich Łuków.

    [​IMG]
    Obleżenie Rygi

    W wojnie tej swoje największe sukcesy odniosła Flota Królewska. W bitwie pod Abo zatopiono główne siły floty Zakonnej. Pomimo zmuszenia przez główną flotę Hanzy do wycofania się do portów, wykorzystano rozproszenie sił przeciwnika zadając mu znaczne straty, szczególnie wiele statków zniszczo no gdy te utknęły na lodach u brzegów Finlandii. Krzyżacy stracili wszystkie 11 okrętów, hanza 12 okrętów a Finowie przypłacili swoje sukcesy utratą 4 galer.

    Północny Wiatr
    W 1469 roku zwiększono uprawnienia królewskich urzędników, odtąd pod ich jurysdykcją znaleźli się też szlachcice(centr +1). Październik 1470 roku upłyną pod znakiem plagi w prowincjach Finnmark i Osterbotten (obie – 1000 mieszkańców – 1 stab.)

    W sierpniu 1471 roku w wyniku eskalacji konfliktu z gdańskimi kupcami podjęto decyzję o rozpoczęciu działań wojennych. Pierwszym celem był sojusznik gdański Norwegia, po początkowym niepowodzeniu pod Tornio udało się pobić Norwegów w kwietniu następnego roku- zniszczono główną armię norweską. Rozpoczęły się tym samym działania pod Narwikiem i w Laplandii, pod Oslo wylądował 15tys. desant. Na początku 1473 roku padła Kirusa i Narwik, umożliwiając rozpoczęcie działań w Jamtlandii- Ostersund skapitulowało 24 marca. W dniu 1 sierpnia podpasiono pokój z Norwegią na mocy którego Finlandia otrzymała Laplandie i 50 dukatów odszkodowania. Oblężenie Gdańska po uprzednim uporaniu się z jego armia rozpoczęto w lutym 1474 roku. W kwietniu wynajęto włoskiego mistrza malstwa (inno+1 +10vp -50 dukatów), jego pierwszym dziełem był portret zamordowanego w czerwcu szlachcica(stab -1). 13 czerwca 1476 roku Gdańsk stał się wasalem królestwa Finlandii.

    [​IMG]
    Oblężenie Gdańska

    Kolejne lata oznaczały tak długo oczekiwany pokój, pozwolił on w 1479 roku uzależnić od króla wybór dowódców pospolitego ruszenia (centr +1). W tym roku też reforma armii wprowadziła zawodowe oddziały piechoty wzorowanych na niemieckich Landknechtach (land 4 lvl). Marynarka otrzymała nowe galery o wzmocnionych kadłubach i większych oddziałach desantowych (navy 3 lvl). W 1480 w zamian za drobny podarunek dla króla (+100 dukatów) ożenił się z królewską siostrą Książe Smoleński Ivan III.

    [​IMG]
    Piechota Fińska

    [​IMG]
    Galera nowego typpu

    Początek Końca
    Rozstrzygnięcie konfliktów prawosławnych z Krzyżakami miała przynieść wypowiedziana 11 lipca 1482 roku Smoleńskowi, Twerowi i Finlandii wojna przez Hanzę i Zakon. Już w sierpniu rozpoczęto oblężenia Mińska, Rygi i Wielkich Łuków. Gdy główna armia zakonu utknęła na Gotlandii, dało to przez kilka miesięcy swobodę operacyjną armii fińskiej zakończyła się ona pobiciem finów w maju i październiku 1483 roku pod Rygą. Przez całą zimę koncentrowano siły pod Pskowem w międzyczasie zgnieciono bunty na Łotwie. W maju 1484 roku 16tys finów wybiło pod Mińskiem 10 tys. krzyżaków.

    [​IMG]
    Druga Bitwa pod Mińskiem

    Z tej okazji 25 lipca król zagwarantował prawa szlachty(aryst +1). Rok 1485 przyniósł upadek Rygi i lądowanie 16tys korpusu piechoty w szwedzkich prowincjach zakonu. Pobito także w kolejnej bitwie o Wyspy Alandzkie konwój Hanzy złożony z 18 okrętów wojennych i 10 transportowców, na dno poszło 10 statków Hanzy za cenę 1 galery fińskiej. Ponownie w Warszawie podpisano pokój na mocy którego prowincje Gergslagen, Gestrikland, Wielkie Łuki i Białorus stały się własnością Królestwa Finlandii. Smoleńsk podpisał umowę pokojową dopiero w październiku 1488 roku na mocy której otrzymał 89 denarów odszkodowania.

    [​IMG]
    Finlandia po II pokoju Warszawskim

    W roku 1489 opracowano doktrynę nakazującej szukać przede wszystkim skupić się na rozbiciu sił lądowych przeciwnika, a pobitego jedynie dobić działaniami oblężniczymi (offen +1).

    [​IMG]
    Europa A.D. 1489
     
  6. Seba

    Seba Aktywny User

    Krucjata Ruska
    W dniu 4 marca 1489 roku Książe Smoleński Ivan III wobec co raz większych zakusów Ukrainy i Krzyżaków na jego ziemie postanowił złożyć hołd lenny Królowi Fińskiemu Taupio II. Tego samego dnia podpisano układ sojuszniczy z Wolnym Miastem Gdańsk. Już 20 marca dyplomacje musiał zastąpić miecz, gdyż Hanza, Kostrzyn i Zakon Krzyżacki rozpętali wojnę z Gdańskiem, a po stronie napadniętego opowiedzieli się nowi sojusznicy. A to był dopiero początek burzy jaka miała się rozpętać.

    Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Johann von Tiefen ogłosił 12 czerwca 1489 roku początek krucjaty przeciwko prawosławnym na Rusi, błogosławieństwa nowej wyprawie udzielił papież Innocent VIII. Na nową wyprawę krzyżową tłumnie ruszyli rycerze z Niemiec i Węgier. Cała Ruś zwróciła się o pomoc do Króla Fińskiego. Teraz od niego będzie zależał los prawosławia….

    Blitzkrieg
    W związku z potrzebą szybkich działań w październiku utworzono stałe oddziały saperów, tym samy umożliwiając szturmowanie każdej fortecy (5 lvl). Pierwszymi ofiarami fińskich armii były zamki w Prusach, w grudniu padł Memel, a pod Rygą pobito zdezorganizowanych krzyżowców, którą zajęto 1 września 1490 . roku. Klęski zaznano 23 listopada kiedy to 22 tysiące finów starło się z 17 tys. krzyżaków na Gotlandii- była to najkrwawszy bitwa jakiej zaznała Finlandia, na polu chwały legło razem 30tys., po 15tys. na każdą ze stron. W grudniu na mocy pokoju w Rydze Litwa przypadła Smoleńskowi, a Finlandia otrzymała 380 dukatów odszkodowania. W walkach na morzu utracono 4 galery zatapiając 7 okrętów Hanzy. Działanie wojenne zakończyło w lipcu 1490 roku przyznanie przez Hanzę 198 dukatów Gdańskowi. Po ponad 20 latach wojny Hanza podpisała pokój z Unią Kalmarską.

    [​IMG]
    Pole bitwy na Gotlandii

    W 1492 roku rozpoczęto budowę akademii sztuki, miała ona przyczynić się do rozwoju kulturalne państwa, a także przez twórczość jej absolwentów wysławiać wielkość Finlandii. Rok 1493 oznaczał bunty w Laplandii i w Połocku, które szybko stłumiono. Rozbudowano administracje podatkową na nowych ziemiach. Na Łotwie powstały nowe fortyfikacje ufundowane przez mieszkańców tej prowincji. Przekazali oni w 1494 roku także 100 dukatów za odkupienie swoich buntów- nowy burmistrz ozdobił okoliczne drzewa zwłokami opornych.
    Zwiększono też wysiłki mające na celu kolonizacje północy kraju, zachęceni większymi swobodami koloniści zasili prowincje Kola, Karelia Finnmark i Archangielsk (event Colonization of the frontiers).

    Ostatni z rodu
    Nad ranem 8 sierpnia 1494 roku zmarł Taupio II, jego syn który przybrał imię Ahti V (3 3 3) pochował ojca zgodnie z tradycją. Jego miękka polityka wobec Unii Kalmarskie która pod rządami Ivara II odzyskała Jutlandie spowodowała wzrost niezadowolenia wśród kupców chcących pozbyć się konkurencji na terenach szwedzkich (trade -300). Rok 1497 zaczął się od rozwoju infrastruktury na poziomie pozwalającym budowę browarów (inra 3 lvl). Pomimo tego sukcesu kiepska polityka ekonomiczna króla spowodowała doprowadziła do znacznych strat w handlu i spadku zaufania do jego osoby (trade -400, inra -300, stab -1).

    [​IMG]
    Król Ahti V

    W grudniu Hanza po raz kolejny uderzyła na Gdańsk, pierwsze działa lądowe rozpoczęła w marcu 1498 roku operacja lądowania na Gotlandii, a także uderzenie na Prusy. Zakon 14 listopada podpisał w Revalu pokój na mocy którego wyspa Gotlandia przeszła pod panowanie fińskie. W dniu 18 lutego 1499 król Ahti V gonił pewneą wieśniaczkę, która bardzo przypadła mu do gustu. Rozpalony nie dostrzegł zbyt niskiej futryny drzwi i tak walnął w nią głową że zmarł na miejscu. Był nie tylko ostatnim władcą którego dusza wraz z płomieniami uleciała ku niebu, ale także ostatnim z dynastii.

    Nowy Król, nowa dynastia
    Możni całego królestwa zebrali się 20 lutego w Abo, od ich decyzji zależało kto otrzyma koronę Finlandii. Kandydatów było dwóch najbogatszy człowiek w królestwie Seppo Rautasydän i spokrewniony z Cesarzem Bizancjum Johannes Ducas. Na korzyść greka przemawiał fakt że był prawnukiem fińskiej księżniczki ożenionej z cesarskim bratem, a także obietnica nowych przywilejów dla szlachty. Wygrał on już w pierwszym głosowaniu, na koronacji przybrał on imię Johannesa I (5 4 2). W maju ożenił się z córką księcia Tweru chcąc poprawić relacje z ruską częścią społeczeństwa.

    [​IMG]
    Król Johannes I

    Wraz z nowy królem przybył do Finlandii generał Basileios Argrypolos, wprowadzając gotycki typ zbroi (land 6 lvl), a także w wprowadził powszechny obowiązek co miesięcznych ćwiczeń z bronią dla milicji (quality +1). W 1504 roku zreformował system dowodzenia wprowadzając gradacje stopni, odtąd stopniem uprawniający do dowodzenia armią był stopień pułkownika (land +750).

    [​IMG]

    [​IMG]
    Zbroja Gotycka

    W 1500 roku Hanza zamknęła w Nowogrodzie swój kantor, w odpowiedzi na to kupcy fińscy otworzyli swój kantor w Koivisto (cot w Nylandii). Kolejna lata panowanie upłynęły na poprawie stabilności w kraju dały efekty w 1502 roku dodatkowymi wpływami do skarbca i obniżeniu inflacji. Dwa lata później mieszkańcy Sztokholmu przyłączyli się do Finlandii, rozbudowano także w 1505 roku umocnienia w Berglagen. Na stanie marynarki pojawiły się nowe okręty- transportowce mogące pomieścić nawet 2tys. ludzi z pełnym ekwipunkiem

    Dopiero 1 kwietnia roku 1505 przyniósł wojnę, tym razem ze Złota Ordą. Po rozbiciu jej sił pod Włodzimierzem, rozpoczęto oblężenie tego miasta zakończone w styczniu następnego roku. W październiku 1508 roku podpisano pokój na mocy którego Włodzimierz wraz z 58 dukatami dostała Finlandia.

    Generał Basileios Argrypolos wykorzystując swoje doświadczenie wyniesione ze służby u książąt Szwabii (skubance mają już 11 lvl) wprowadził nowoczesne działa mogące odtąd ze względu na swoją lekkość brać udział w bitwach, a wydłużenie ich luf spowodowało większą skuteczność w rozbijaniu wrogich murów (land 7 lvl). Natychmiast rozpoczęto produkcje 50 egzemplarzy tych armat. To nie był koniec reform- w 1509 wprowadzono co tygodniowe ćwiczenia milicji (quality +1). W tym roku także stłumiono katolicki bunt w Svelandii.

    [​IMG]
    Artyleria fińska z początku XVI wieku

    W dniu 13 lutego 1511 roku Johannes I Ducas zmarł we śnie, jego syn Aleksy został nowy królem- Aleksym I (4 4 3). W kwietniu ujednolicił uzbrojenie jednostek milicji w całym kraju (land 8 lvl).

    [​IMG]
    Król Aleksy I

    W niedziele 2 sierpnia zmarł Książe Smoleński Aleksander II, wobec braku potomków Aleksy I włączył ziemie księstwa do królestwa Finlandii. Pogorszyło to stosunki z księciem Twerskim do tego stopnie że nie przedłużył on sojuszu, a ponadto sprzymierzył się z Ukrainą. W odpowiedzi na to król rozwiódł się z siostrą księcia. Wszystko zapowiadało wojnę.

    W 1512 roku nastąpiło wręcz rewolucyjne wydarzenie, na uzbrojenie armii wprowadzono Arkebuzy, pomimo tego że salwa z nowej broni zbyt celna niebyła ale za to efekt mógł zmusić do ucieczki każdego przeciwnika (land 9 lvl).

    [​IMG]
    Piechota Fińska uzbrojona w arkebuzy za Aleksago I

    Dawny sojusznik, nowy wróg.
    Wojna rozpoczęła się 1 lipca 1512 roku, po stronie Tweru opowiedziała się Ukraina i Wołoszczyzna. Już 14 sierpnia pod Moskwą Głowna armia fińska złożona z 16tys. piechoty, 6tys. jazdy i 50 dział zmiotła 40tys.(w tym 8tys kawalerii) żołnierzy Twerskich. Kronikarz Janni z Turku podaje:

    W styczniu 1513 roku padł Twer, w marcu 7tys finów pobiło na Litwie 16tys Wołochów, a 27 kwietnia Finowie zaskoczyli i rozbili armie Tweru. Sytuacje wykorzystał Chan Złotej Ordy wysyłając czambuły do prowincji Włodzimierz (stosunki -100, CB na 60 mieś.). W listopadzie szturmami wzięto Nizny Nowogrod i Riazań. Pokój podpisano 5 lutego 1514 roku w Moskwie, na mocy którego Nizny Nowogrod, Tuła i Moskwa przyłączono do Finlandii.

    [​IMG]
    Finlandia po pokoju w Moskwie

    Mówcie mi Carze
    Bojarzy wybrali Cara Wszech Rus, a w niedziela 26 lutego soborze pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Moskwie odbyła się jego koronacja:

    -Czy ty Aleksy I Ducasie, z Bożej łaski Królu Fiński, Wielki Księciu Karelii, Litwy, Księciu Nowogródzki, Smoleński i Moskiewski etc. przyjmujesz tytuł Cara Wszech Rusi?- pytał patryjarcha Moskwy Mikołaj XXXX
    -Tak, przyjmuje-
    -Powstań więc Carze Aleksy I-

    Tak oto Finlandia i Ruś nieprzerywalnie splotły swoje losy, Ducasowie w końcu zdobyli upragnionom koronę cesarską, ale że nie bizantyjską to już mniejszy problem. Ludność fińska i ruska zostały odtąd zrównane w prawach i obowiązkach, a szlachta ruska razem ze szlachtą fińską stała się podporą Cesarstwa Rusi i Finlandii (stab +1, +50 vp, +kultura rosyjska).

    [​IMG]
    Koronacja Aleksego I

    Nowe ziemie, nowe perspektywy
    W sierpniu 1516 roku wybuchła kolejna wojna Hanzy i Zakonu Krzyżackiego z Gdańskiem. Tym razem uderzono w samo serce wroga- Lubekę. Jej oblężenie rozpoczęło się w listopadzie a zakończyła się dwa miesiące później. Dzięki zdobytym w niej mapą uzyskano informacje o zamorskich terytoriach Ameryki i Afryki, fińskim kupcom udało się założyć w Dakarze i w Sananie punkty handlowe jako przyczółki przyszłej kolonizacji. W sierpniu 1517 roku flota fińska została pobita na Sundzie przez Hanzeatów , utraciła 2 galery. Klęska ta spowodowała ustąpienie głównodowodzącego floty i kanclerza (kryzys polityczny, stab -3, adm. skill -2). Finlandia poniosła jeszcze jedną stratę, zmarł 16 października generał Basileios Argrypolos. Rok 1519 przyniósł rozwiązanie na froncie krzyżackim, zmuszono Wielkiego Mistrza Zakonu do podpisania 11 listopada III pokoju Warszawskiego, przyznającego Memel, Prusy, Mazowsze i 50 dukatów odszkodowania Finlandii. Natomiast pokój z Hanzą podpisano 3 czerwca 1520, pomorze przekazano Gdańskowi, a Cesarstwo otrzymało 300 dukatów odszkodowania.

    [​IMG]
    Piechota Fińska podczas walki

    Rok 1519 był przełomowym rokiem dla Europy, na drzwiach kościoła w Luter przybił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez, tym samym podzielił Katolików. W tym to burzliwym roku Cesarz zniósł wyłączność szlachty na produkcje wódki (free trade +1). Wprowadzono także nowe solidniejsze lawety dla armat .

    [​IMG]
    Cesartwo Finlandii i Rusi

    [​IMG]
    Podział religijny Europy

    W 1520 roku Gdańsk znalazł się w stanie wojny z Szwabią, postanowiono wysłać 5tys. SEF (Suomi Expeditionary Cors). Konflikt ten nie zniechęcił śmiałków którzy chcieli zdobyć nowe ziemie i bogactwa, sformowali oni ekspedycje która miała wylądować w Dakarze 9koloniści +3, conqistador).

    [​IMG]
    Staki z osadnikami płynące do Afryki

    Mieszkańcy Vasterbotten postanowili przyłączyć się do Cesarstwa w maju 1523 roku. Wprowadzono do floty także busole (navy 5 lvl).
     
  7. Seba

    Seba Aktywny User

    Podbój nowego Swiata
    W październiku 1523 roku założono kolonie Mohko w regionie Dakaru, w maju roku następnego przybyła tam złożona z 5tys. kawalerzystów ekspedycja która zjeża się badaniem wschodnich wybrzeży Afryki.

    Wobec rozprzestrzenia się protestantyzmu w Skandynawii król Unii Kalmarskiej przeszedł w 1528 roku na protestantyzm. Zbiegło się to z ofensywą wojsk fińskich która odzyskała Pomorze Szczecińskie i rozpoczęła działania w Brandenburgi. Na wskutek kiepskiej polityki rządowej rolnictwo i handel poniosły olbrzymie straty, doszło nawet do rozruchów (stab.-1, trade. -1000, inra -1000- to już czwarty czy piąty raz), zbuntowani chłopi rozpoczęli oblężenie Kłajpedy.

    Nowa Armia
    W tymże roku pod doświadczeniach wyniesionych z kampanii przeciw wojską Szwabii wprowadzono nowe wzorce fortyfikacji, wprowadzono system redut i odtąd to artyleria stała się jej głównym obrońcą twierdzy. Ale co najuważniejsze ujednolicono mundury, wprowadzono podział na 1200 osobowe regimenty piechoty i 400 osobowe kawalerii. Piechotę fińską tworzyli odtąd głownie pikinierzy i arkebuzerzy- zrezygnowano z Doppelsoldnerow(mieczników) i halabardników, a dla utrzymania spokoju na granicy z ordą utworzono także oddziały strzelców moskiewskich. Jazdę podzielono na Kirasjerów, Rajtarów i Dragonów. Do uzbrojenia weszły bardziej niezawodne typy arkebuzów i jeszcze bardzie unowocześnione działa (land 11 lvl).

    [​IMG]

    1. Pikinier cesarski.
    2. Kirasjer inflandzki.
    3. Dragon pruski.
    4. Muszkieter gwardii Karelskiej(pieszej).
    5. Rajtar szwedzki.
    6. Muszkieter cesarski.
    7. Strzelec moskiewski.


    W 1528 roku podpisano pokój na mocy którego Cesarstwo wycofało się z wojny w zamian za 200 dukatów. Ahti Koivistolainen głowa ważnej rodziny kupieckiej aktywnie działał na rzecz zdobycia supremacji na Bałtyku przez flotę fińską proponował rozwój przemysłu stoczniowego i zwiększenie funduszy na nią. Aleksy I bez trudu dał się przekonać, wiedział że propozycje Koivistolainena zwiększą siłę bogatego kupiectwa kosztem olbrzymich wpływów szlachty. To był początek nie podzielnego panowania Cesarstwa na Bałtyku, chociaż trzeba było się zapożyczyć (stab. -2, land -2, aristo -2, navy +1000, stocznia w Nylandii, -700 dukatów).

    W nagrodę za zasługi dla rozwoju floty- czy raczej za pożyczke jaką jeszcze udzielił Carowi, Ahti Koivistolainen (3 3 2) został głownodzowodzący floty cesarskiej. Jego pierwszy posunięciem było wysłanie ekspedycji z Afryki do ameryki, a konkretnie w rejon zatoki św. Wawrzyńca.

    [​IMG]

    W 1529 roku poprzez zmniejszenie ceł zachęcono kupców do większej aktywności w nowym świecie (free trade +1) z którego 6 maja 1532 roku z 5tys ekspedycji powróciło 165 uczestników (jej dowódca zginą w Ameryce, palił za dużo fajki pokoju z miejscowymi).

    Ostateczne rozwiązanie
    W dniu 4 czerwca 1533 roku zmarł Aleksy I, na nowego Cesarza koronowano Johannesa II. Nie był wybitny władcą, ale wiedział co robi słuchając się rad doradców. W 1534 roku Gdańsk oddał Szwabii pomorze Szczecińskie, doprowadziło to do rebelii którą stłumiły wojska z Litwy. Na okrętach w 1535 roku pojawiły w dużej ilość arkebuzy (navy 6 lvl). Kilka miesięcy później w dniu 10 kwietnia 1537 zmarł Ahti Koivistolainen.

    [​IMG]
    Cesarz Johannes II

    [​IMG]
    Pomnik Cesarza Aleksego I

    W dniu 1 lutego 1538 roku nowy kanclerz Matti Hautamoken doprowadził do przyjęcia przez radę Gdańska aktu włączającego miasto wraz z wszystkimi ziemiami do Cesarstwa Finlandii i Rusi. Tego samego dnia podpisano układ sojuszniczy z Ukrainą, Wołoszczyzną i… Twerem.
    W roku następnym zniesiono wewnętrzne cła z Gdańskiem (free trade +1).


    Wieczór 29 marca 1539 roku, pałac cesarski w Koivisto:

    Mój drogi pamiętniczku miałem dziś ciężki dzień. Musiałem wysłuchać 45 spraw o kota, 12 skarg na krowy niszczące uprawy, 328 kłótni przekupek i…

    Głośne pukanie rozległo się w komnacie.

    -Wejść, a to ty Matti. Masz jakieś ważane sprawy?-
    -Tak, poseł krzyżacki Urlich von Burdenburgen nazwał cię ********** *****-
    -Jak ten gruby ***** mógł mnie tak nazwać-
    -Panie, plany ostatecznego rozwiązania problemu zakonu są gotowe.-
    -To teraz im pokażemy!!! A co z naszymi dawnymi przyjaciółmi???-
    -To też sprawa przesądzona-

    Wojnę z Zakonem i Hanzą rozpoczęto 24 czerwca, tak jak się spodziewano sojusznicy nie zawiedli, szczególności Twer który zhańbił sojusz. Tym razem chciano upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, prawie natychmiast po zerwaniu sojuszu Książe Twerski otrzymał wypowiedzenie wojny.

    Udało się 10 sierpnia 40tys. armii fińskiej odeprzeć natarcie na Prusy 32tys. krzyżaków, ale 19 września pobito finów pod Rygą. Dużo lepiej szło na froncie twerskim, gdzie szturmem zajęto stolice księstwa i ruszono na podbój jego pozostałych ziem. Na morzu odniesiono we wrześniu zwycięstwo na flotami Zakonu i Hanzy. We wrześniu 1540 roku doznano kolejnej klęski pod Rygą.

    Przełom miał przynieść rok 1541, kiedy to na wskutek skutecznych działań floty zdobyto Grenlandie, kolonie i punkty handlowe nad zatoką św. Wawrzyńca. Wobec utraty trzonu floty i większości kolonii w Ameryce, a także groźby uderzenia na Lubekę Hanza podpisała pokój. Dnia 1 kwietnia w Gdańsku podpisano pokój na mocy którego obie kolonie na Gotlandii przeszły w ręce fińskie, teraz Zakon Krzyżacki pozostał sam. W dniu 11 sierpnia wojska fińsko-ukraińskie rozpoczęły oblężenie Rygi, w tym samym czasie Ukraińcy atakowali Krzyżaków na Litwie.

    [​IMG]
    Kolnie w Ameryce

    To co przyniósł rok 1542 było dla wszystkich zaskoczeniem, wobec sił Tweru skapitulowała w styczniu Tuła. Nie przeszkodziło to zdobyciu w dniu 11 marca po krótkim szturmie Rygi. Pozostało jedynie dopełnić formalności odzyskując Prusy, a stało się to 14 października. W tym dniu zakończyło żywot państwo Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Sam zakon zajął się w Rzymie działalnością charytatywną.

    [​IMG]
    Walki z Krzyżakami pod Rygą

    Chyba nas nie lubią
    Tego nikt się nie spodziewał 2 listopada Grenada wypowiedziała wojnę… Cesarstwu Finlandii- to był dopiero początek. Tego samego dnia Unia Kalmarska, Szkocja, Gujana i Węgry wypowiedziały wojnę Finlandii, Ukrainie i Wołoszczyźnie.

    Do pierwszy poważnych walk doszło w lutym 1543 roku ze Szkotami w Nylandii i sąsiednich prowincjach, Irlandczycy lądowali w Archangielsku. Na szczęście dzięki flocie udało się przerzucić do Sztokholmu główną armie, a w Jamtlandii rozpoczął działania 9tys. korpus. Do Afryki wysłano 2tys. ludzi eskadrę 12 okrętów wraz z kilkoma transportowcami, Irlandczycy już spalili jeden punkt handlowy. Ostatecznie rozstrzygnięto wojnę z Twerem, 26 czerwca podpisano III pokój w Moskwie, na mocy którego Twer utracił Podlasie, Riazań, Tambor, Saratów, Woroneż i 50 dukatów. W lipcu do obozu rozpoczynającej oblężenie Kalmaru armii fińskiej dotarły niepokojące wieści, wojska Grenady wylądowała pod Gdańskiem i rozpoczęły oblężenie miasta. W 1544 roku zbuntowali się mieszkańcy Laplandii a także Mazowsza, ale nie przeszkodziło to w zdobyciu Kalmaru. Wrzesień przyniósł pokój z Unią Kalmarską przyznającego jej kolonie na terenie Senegalu Finlandii.

    [​IMG]
    Posiadłości w Afryce

    W styczniu 1545 roku Książe Mikael doczekał się syna (stab+1), ale niedługo dane mu było cieszyć się ojcostwem. Wojnę wypowiedział Książe Szwabski wraz z Królem Polskim przystępując do oblężenia Gdańska- w grudniu odstąpili od niego muzułmanie. Dopiero 18 maja armia fińska starła się w bitwie z wojskami Grenady, zadając jej totalną klęskę. W bitwie tej wsławił się młody Książe Mikael prowadzący dającą zwycięstwo szarże na prawe skrzydło muzułmanów. Następnie na czele 12ty. korpusu zmusił do wycofania się z Podlasia polaków. Ostatecznie stłumiono też bunty w Skandynawii, ale zbuntowali się Łotysze.

    [​IMG]
    Piechota Grenady

    Do bitwy pod Gdańskiem doszło 9 marca 1546 roku, Finowie zaskoczyli i pobili zdezorganizowaną szturmem armię Szwabii- jako zastępca dowódcy odznaczył się Książe Mikael. Tuż po rozpoczęciu oblężenia Szczecina rozpoczęły się rozmowy pokojowe, zakończone zapłaceniem finom 10 dukatów odszkodowania.

    [​IMG]
    Cesarstwo po pokoju ze Szwabią

    W pewien kwietniowy dzień car Johannes II podczas wysłuchiwania 3442 skargi o uprowadzenie kota chwycił i wyrzucił biedne kociątko za okno krzycząc że ma uczulenie na kocią sierść i ma już tego dość. Kot na szczęście wylądował bezpiecznie na czterech łapach, a cesarz wyjechał na roczny odpoczynek do specjalistycznego ośrodka (Czasowy obłęd monarchy). Pod jego nieobecność zakończono tłumienie wszystkich buntów i niepokojów.Dnia 15 maja 1548 roku Grenada podpisała pokój płacąc 109 denarów odszkodowania.

    Imperator- początek
    We śnie 2 września 1548 roku zmarł Johannes II, nowym władcą został Książe Mikael- odtąd Mikael I. To za jego panowania zaczęto używać tytułu Imperatora, ale też otrzymał przydomek Suuri- to znaczy Wielki. Oprócz tego że był znakomitym dyplomatom i dobrym zarządcom, uważano go za jednego z największy dowódców epoki ( 5 4 5 1 ). W 1549 roku zrezygnowano z królewskiego monopolu na handel futrami (free trade +1). Umocniono także sojusz z Ukrainą poprzez małżeństwo siostry cesarza z jej władcom.

    [​IMG]

    [​IMG]
    Cesarz Mikael I Surri

    W maju 1550 roku Mikael I widząc że mimo zapału i odwagi poziom wiedzy teoretycznej oficerów fińskich jest niski, postanowił to zmienić. Stworzył Akademii Wojskową Jego Cesarskiej Mości, a także Korpus Kadetów JCM (stab. -1, land +1000, navy +1000, offen +2. quality +2, inno +1, -800, kolejna pożyczka). To wydarzenie było kamieniem milowym dla rozwoju nie tylko armii ale także floty- wprowadzono nowe i udoskonalono dotychczasowe narzędzia nawigacyjne, a także pojawiły się niewielkie działa ( navy 7 lvl i 8 lvl).

    [​IMG]
    Akedemia Wojskowa JCM

    W roku 1551 na uzbrojeniu okrętów fiński wprowadzono wykonane z brązu działa, tym samym stawiając flotę fińską na poziomie wiodących potęg morskich europy zachodniej (navy 9 lvl).

    [​IMG]
    Flagowy okręt Floty Cesarskiej Executor

    [​IMG]
    Galera typu Eclipse

    Wobec braku lekkiej jazdy przeznaczonej do rozpoznania zaciągnął kontyngenty kozaków, którzy stanowili odtąd nawet do 1/5 jazdy. Oprócz rozpoznania kozacy wspaniale nadawali się do prowadzenia wojny podjazdowej i jako piechota wspierająca obronę taboru lub inną kawalerie (land 13 lvl). Dzięki popędowi wielkiemu zainteresowaniu nowymi ziemiami wysłano trzy grupy kolonistów do Senegalu(1) i Dakaru(2), zwiększające się znaczenie nowego świata oznaczało nowe front dla konfliktów państw europy (popęd kolonialny).

    [​IMG]
    Zaciąg Kozaków do Imperialnej Armii

    V Wojna Północna
    Cesarz Mikael I nie zaniedbał też sztuki fortyfikacji, odnawiał stare ale także rozbudował w roku 1552 twierdze w Koivisto i w Nowogrodzie (event o budowie fortyfikacji). W tym samym rok w dniu 1 października wybuchła kolejna wojna pomiędzy Unią Kalmarską, Szkocją, Gujeną i Węgrami. Wobec kiepskiej sytuacji finansowej wprowadzono dodatkowy podatek wojenny, pomimo znacznego zwiększenia dochodów zdecydowano że wobec inflacji wynoszącej 3.1 już go więcej nie wprowadzać.

    Natychmiast przerzucono główną armie do Sztokholmu, pod tym miastem też stoczyła 21 stycznia 1553 roku bitwę. Liczące 31tys. żołnierzy(49dział) armia fińska walczyła z 42tys.(34działa) armią Unionistów. Finom udało się zatrzymać, a następnie związać walką w centrum i na lewym skrzydle wojska przeciwnika. Do natarcia prawe skrzydło prowadził sam król, manewr ten powiódł się w pełni. Oskrzydlone wojska Unii zostały całkowicie pobite, Finowie stracili 7tys. zabitych podczas gdy Unici stracili 20tys. ludzi. To nie był koniec zwycięstw, już pięć dni później (26 stycznia) otoczono i zmuszono do poddania po kilku dniach walk 14tys. piechurów Unii. W marcu rozpoczęto oblężenie Kalmaru, po uprzednim zmuszeniu do odwrotu świeżo zebranych Unionistów. Na mocy traktatu z Oslo obie strony powróciły do status qou.

    [​IMG]
    I Bitwa pod Sztokholmem

    Jak powstało Imperium
    W tedy też podzielono armie na dwie części: Armia Szwedzka i Armia Imperialna, obie liczyły po 11tys piechoty 10tys. kawalerii i 29 dział. Ponad to pod Woroneżem znajdowało się 2tys piechurów i 3tys. jazdy., do tego można doliczyć około 2tys. wojska w koloniach. W czerwcu 1554 roku Szkocja stała się krajem protestanckim. W styczniu 1555 roku Ukko Rautakorura został dowódcą Armii Szwedzkiej.

    [​IMG]

    Mikael I Suuri chciał ostatecznie przypieczętować dominacje cesarstwa na morzu Bałtyckim, jedyną siłą jaka mogła mu w tym przeszkodzić była już to Hanza, pomimo utraty dawnej pozycji nadal posiadała nowoczesną, dobrze wyszkoloną i dowodzoną przez zdolnych admirałów flotę. Decyzja zapadła już nic nie mogło zatrzymać tej wojny. (opcja Take on them both- 7tys. Piech., 2tys. kaw. 10 art., 2 okręty, 20 galer, cory na Estonie i Łotwę, CB z Hanzą na 72 miech.).

    Kiedy w 1556 roku utworzono Cesarski Korpus Morskiej Piechoty (navy 10 lvl) dla każdego było wiadomo że zaczyna się wojna o Balticium Dominium. Tak też się stało 28 maja, Armia Szwedzka pod dowództwem Ukko Rautakorura wylądowała pod Lubeką, a oblężenie Szczecina zaczęła Armia Imperialna z cesarzem jako głównodowodzącym. Dzięki szybki uderzeniom morsko-lądowym opanowano wiele kolonii Hanzy w Ameryce Północnej. Do 30 grudnia zajęto Lubekę Szczecin i Stralsund. Wojnę zakończył podpisany Lubece traktat na mocy którego Hanza zostaje wasalem Cesarstwa, a także kolonie Akadia Micmac i Chesapeake zostały przekazane Finlandii. Był to też pierwszy dokument podpisany:
    Imperator Finlandii, Rusi i Skandynawi.

    [​IMG]
    Kolonie w Ameryce

    [​IMG]
    Europa A.D 1560
     
  8. Seba

    Seba Aktywny User

    A oto lista moich władców:

    [​IMG]

    Re:Robert napomysł z "klimatem imperium" wpadłem jak już kończyłem AAAR więc może w następnej części pójdzie mi lepiej.
    ________________________________________________________________________________________

    OT skasowano - AAR zamknięty - w celu kontynuowania proszę zgłosić się do administracji forum.
    Raferti
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie