För Sverige i tiden - DH 1.03 The Grand Campaign Mod - AAR Królestwem Szwecji

Temat na forum 'Darkest Hour - AARy' rozpoczęty przez Isaac, 29 Grudzień 2014.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Isaac

    Isaac User


    Odcinek 1
    27 czerwca 1914 - 31 sierpnia 1914

    Wielka była potęga Królestwa Szwecji. Kolejni, po Gustawie I Wazie, królowie podbijali ziemie dookoła Morza Bałtyckiego marząc o stworzeniu Królestwa Skandynawii. Spełnienie tej ambicji zdawało się być na wyciągnięcie ręki, szczególnie po wojnie trzydziestoletniej gdy Królestwo Szwecji zdobyło Pomorze i utwierdziło swoją pozycję na arenie międzynarodowej. W następnych latach nadszedł czas panowania Karola XII, władcy jakiego Szwecja jeszcze nie miała. Często zdarza się jednak, że to co wielkie upada przez konsekwencje jednego błędu. Karol zgrzeszył pychą chcąc zdetronizować króla Polski, Augusta II Mocnego. W wyniku przegranej wojny Królestwo Szwecji utraciło Inflanty a w późniejszych latach również tereny obecnej Finlandii. Od zakończenia wojen napoleońskich Szwecja nie prowadziła działań wojennych. W roku 1905 od Szwecji odłączyła się Norwegia, która do tej pory znajdowała się w unii personalnej z królestwem. Teraz mamy rok 1914 i neutralność, którą Szwecja zachowywała od równo stu lat, jest zagrożona. Czy gdy lufy karabinów ostygły, ambicje wciąż się tlą?

    [​IMG]
    Skład rządu oraz polityka wewnętrzna Królestwa Szwecji - stan na 27 czerwca 1914 roku


    Szwecja dzięki reformom poprzedników Gustawa V jest krajem demokratycznym. Przeważają tu poglądy wolnościowe a społeczeństwo jest niezwykle otwarte jak na te czasy. W kraju panuje powszechne prawo wyborcze dla mężczyzn a wolny rynek sprawia, że gospodarka się rozwija. Owocuje to lepszym stanem infrastruktury przemysłowej i logistycznej niż w Norwegii czy Danii, krajach z którymi Szwecja ma tak wiele wspólnego. Lata izolacji i pokoju odbiły się jednak negatywnie na armii królestwa, która jest mało liczna i w dodatku zacofana. Na początku XXw. Szwecja daleka jest od pozycji mocarstwa, chociaż ma potencjał na uzyskanie dominacji w regionie przynajmniej pod względem gospodarczym.

    [​IMG]
    Mapa ekonomiczna Królestwa Szwecji - kolorem jaśniejszym zaznaczone ośrodki przemysłowe

    29 czerwca 1914 roku - Malmö

    Gustaf Erikson szedł aleją łączącą dzielnicę przemysłową z dzielnicą kulturalną. Niebo było lekko zachmurzone ale słońce było cały czas widoczne. Lato potrafi dać się we znaki nawet tutaj, w teoretycznie mroźnej Skandynawii. Był umówiony na spotkanie z Axelem Vennerstenem. Erikson Był zaciekawiony dlaczego minister zbrojeń osobiście przybył do Malmö. Szedł piechotą ponieważ droga nie była długa. Umówieni byli w restauracji należącej do przyjaciela Gustafa, Oskara Hammera. Znali się jeszcze z czasów młodości, gdy wychowywali się razem Lemland. Oskar wykorzystał geny przekazane mu przez żydowskich przodków i dziś jest właścicielem dużej części restauracji w Malmö. Gustaf wybrał naukę i został inżynierem, założycielem największej w Szwecji firmy produkującej samochody i pociągi.
    Przed lokalem zaparkowany był elegancki, czarny Ford T. - Minister już jest. - Pomyślał Erikson i wszedł do restauracji. Natychmiastowo został rozpoznany przez jednego z kelnerów, który zaprowadził go do stolika, przy którym siedział mężczyzna po pięćdziesiątce ubrany w granitowy stroller. Wymienili spojrzenie.
    - To pan jest Gustaf Erikson, tak? - spytał retorycznie Axel.
    - Dzień dobry panie mnistrze. W rzeczy samej nazywam się Gustaf Erikson. Czemu zawdzięczam pańską wizytę w Malmö? - zaciekawiony przeszedł do tego co najważniejsze.
    - To dosyć delikatna sprawa. Zapewne czyta pan gazety i wie, że czasy pokoju minęły. Na Bałkanach wrze i jeżeli ten kocioł wybuchnie to pociągnie za sobą dalekie konsekwencje. Szwecja nie poradziłaby sobie gdyby została wciągnięta w wojnę. Potrzebujemy silnej armii ale nasz przemysł sobie z tym nie poradzi. - Zaczął wyjaśniać minister.
    - I dlatego chce pan bym... - rozpoczął Erikson
    - Chcę by pomógł pan w rozbudowie szwedzkiego przemysłu. Oczywiście ministerstwo pokryje wszystkie koszta. - dokończył Vennersten.


    [​IMG]
    Główne siły lądowe Królestwa Szwecji pod dowództwem gen. Mröcke oraz gen. von Materna

    Szwedzka armia była zaniedbana. Być może przez zbyt długi pokój. Siły lądowe podzielone były na dwa korpusy, w obu znajdowały się trzy dywizje piechoty. Pierwszy stacjonował niedaleko Malmö a drugi na północy kraju. Dodatkowo na terenie kraju znajdowały się dwie jednostki garnizonowe. Szwedzka armia nie posiadała lotnictwa co jeszcze dosadniej mówiło o beznadziejnej sytuacji militarnej kraju. Wszystko trzeba zbudować od zera.

    [​IMG]
    Plany technologiczne uzyskane przez wywiad Królestwa Szwecji

    5 lipca 1914 roku - Oslo

    Instytut rozwoju zbrojeń, należący do norweskiej armii, był już prawie pusty. Dzień dobiegał końca i wszyscy pracownicy naukowi kończyli pracę. Alrik Geijer czekał właśnie tę chwilę. Do Oslo trafił trzy miesiące temu. Działał pod przykrywką jako norweski naukowiec. Dzięki sfałszowanym papierom miał dostęp do najpilniej strzeżonych danych w Norwegii. Dostał wiadomość jakoby jeden z zespołów badawczych skończył pracę nad swoim projektem.
    Przeszedł głównym korytarzem do sekcji prototypów i wszedł do pokoju 212. W środku nie było nikogo. Wyjął z kieszeni wytrych i zaczął otwierać szafę. Wiedział, że to właśnie w takich szafach trzymano projekty badawcze. W końcu udało mu się ją otworzyć. Przewertował znalezione akta. Były to kompletne projekty nowoczesnych dział przeciwlotniczych.



    [​IMG]
    Front w Europie pod koniec sierpnia 1914 roku - linia przerywana oznacza stan granic przed wybuchem wojny

    11 lipca 1914 - Zamek Drottningholm, Sztokholm

    Na końcu stołu siedział starszy mężczyzna. Po jego twarzy widać było, że nieubłaganie zbliża się do sześćdziesiątki. Wydawał się być nieobecny jednak jego myśli skupione były na siedzącym na przeciwko przybyszu. Bardzo dobrze wiedział dlaczego Gottlieb von Jagow, minister spr. zagraniczych Rzeszy, prosił o audiencję. Oprócz króla Gustawa V i nieszczęsnego ministra Rzeszy w pokoju znajdowali się minister spr. zagranicznych Szwecji, Knut Wallenberg oraz minister bezpieczeństwa narodowego Berndt Hasselrot.
    - Nie będę ukrywał swoich intencji. Szwecja powinna dołączyć do Rzeszy w nadchodzącej wojnie. Jeżeli tak się stanie, wszyscy na tym skorzystamy - odezwał się Jagow.
    - To niemożliwe... - zaczął mówić Wallenberg ale został zatrzymany przez króla, który lekko uniósł dłoń.
    - Panie ministrze. Wie pan z pewnością, że nie ukrywam sympatii do pańskiego narodu. - król zatrzymał się na chwilę - Zapewniam pana, że jeżeli miałbym opowiedzieć się, po którejś ze stron to stanąłbym w szeregu z Niemcami. Zrobiłbym to ale Szwecja jest zbyt słaba. Nie obronilibyśmy swojego kraju, nie mówiąc już o prowadzeniu wojny ofensywnej.
    - Nawet jeżeli w grę wchodzi włączenie Danii i Finlandii do Królestwa Szwecji? - zaproponował Jagow
    - Zdaje sobie pan sprawę jak poważna jest ta decyzja, panie ministrze? Nie możemy przystąpić do wojny w tym momencie. - zakończył król.
     
  2. Isaac

    Isaac User

    Odcinek 2
    1 września 1914 - 31 grudnia 1914​



    [​IMG]
    Rząd Królestwa Szwecji postanawia zwiększyć wydatki na działania wywiadowcze kraju​


    Ostatnie sukcesy wywiadu Jego Królewskiej Mości zaowocowały tym, że rząd Królestwa Szwecji był skłonny do zwiększenia budżetu kierowanego na działania wywiadowcze. Dzięki temu rozbudowana zostanie siatka szpiegów w sąsiednich krajach oraz w Wielkiej Brytanii. Jej celem będzie głównie szpiegostwo technologiczne. Szwecja jest krajem zacofanym pod względem technologii i każdy zdobyty projekt będzie na miarę złota.

    [​IMG]
    Prace wielu grup badawczych zaowocowały opracowaniem nowego sprzętu dla piechoty

    Sztokholmski arsenał rozpisał przetarg na nowe uzbrojenie dla armii lądowej. Zgłosiło się wiele firm, które natychmiastowo zaczęły opracowywać broń, mundury oraz wyposażenie osobiste dla żołnierzy piechoty. Przetarg skończył się na początku grudnia 1914 roku. Wybranej ofercie trochę brakowało do miana w pełni nowoczesnej ale małymi krokami się to zmieni. Plan zakłada zmodernizowanie sprzętu wojsk lądowych w ciągu następnego roku. Jeżeli się to uda Szwecja będzie odrobinę bezpieczniejsza.

    [​IMG]
    W związku z wojną w Europie, szwedzki rząd wydłużył obowiązkową służbę wojskową​


    7 grudnia 1914 - Zamek Drottningholm, Sztokholm

    W sali posiedzeń znajdowali się minister zbrojeń Axel Vennersten, premier Hjalmar Hammarskjöld oraz król Gustaw V. Hammarskjöld nie mógł opanować złości. Nie było go w stolicy w czasie wizyty von Jagowa i teraz odreagowywał na swoim ministrze.
    - (...) Panowie spokojnie! - król starał się uspokoić Hammarskjölda a dziś właśnie Imperium Osmańskie dołączyło się do wojny.
    - Wasza Wysokoć! Bardzo dobrze wiesz, że minister Rzeszy nie odpuści tak łatwo. Szczególnie teraz, gdy udało mu się wciągnąć wojnę Turków i Bułgarów. - kontynuował premier.
    - Wiem o tym. Wiem również, że Szwecja nie jest w stanie stanąć do walki z Rosją. - król zachowywał spokój, wiedział, że nie ma tu miejsca na pochopne decyzje.
    - Że też wszystko musiało się tak skomplikować! Gdyby tylko Francuzi i Brytyjczycy nie mieszali się w nie swoje sprawy... - premier cały czas nie był w stanie ochłonąć.
    - Gottlieb von Jagow jest sprytny. Będzie chciał nas zmusić do przystąpienia do wojny. Powinniśmy przygotować się na to, że właśnie to zrobi. - król spojrzał na ministra zbrojeń.
    - Możemy się przygotować! Wydłużymy służbę wojskową do dwóch lat. W ten sposób zwiększymy ilość żołnierzy w armii i w wypadku wojny będziemy w stanie walczyć dłużej. - zreflektował się Vennersten.
    - Potrzebujemy czasu. Musimy przetrzymać von Jagowa przynajmniej do lata. - stwierdził premier.

    [​IMG]
    Front wschodni pod koniec grudnia 1914 roku - linia przerywana oznacza stan granic przed wybuchem wojny

    24 grudnia - Malmö

    Gustaf Erikson wrócił właśnie z nabożeństwa bożonarodzeniowego do swojego domu na przedmieściach Malmö. Za oknem padał śnieg, który przykrył już ulicę na tyle, że dzieci, do tej pory pochowane w domach, teraz wyszły by się bawić. Nie zdawały sobie sprawy z tego w jak poważnej sytuacji znajduje się Europa oraz sama Szwecja. Ministerstwo postanowiło częściowo zrefundować nową fabrykę Vabis, firmy Eriksona, w mieście Orebro. Ma to zapewnić więcej miejsc pracy lecz prawdziwym powodem, dla którego ministerstwo zdecydowało się sfinansować budowę, było to, że w fabryce produkowany ma być sprzęt dla armii. Eriskon wziął do ręki gazetę. Nawet w święta Bożego Narodzenia głównym tematem była tocząca się wojna. Autor artykułu czytanego przez Gustafa był wyraźnie proniemiecki. Opisywał on ofensywę wojsk Rzeszy, które od początku wojny zdążyły zdobyć tereny Litwy oraz dawnej Kongresówki. Austriacy natomiast weszli na ziemie Lubelszczyzny oraz Mołdawii. Jedynie front zachodni pozostawał bez zmian.
     
  3. Isaac

    Isaac User

    Odrobina wyjaśnień!
    Wszyscy zapewne uznali, że porzuciłem ten AAR jednak postanowiłem poczekać aż twórcy modyfikacji wypuszczą nową wersję. Jako, że miało to miejsce parę dni temu zabieram się za ponowne pisanie. Razem ze zmianą wersji postanowiłem zmienić konwencję pisania tego AARu. Nudne, praktycznie nic nie wnoszące opisy fabularne zamienię na kalendarium opisujące wydarzenia z całego świata. Rozwiązanie takie użył Aux w swoim, legendarnym już, AARze Polską (którego jestem wielkim fanem :D ) i myślę, że sprawdziło się bardzo dobrze.
    _______________________________________________
    Odcinek 3
    1 stycznia 1915 - 28 lutego 1915​


    5 stycznia 1915​

    Jako, że nastał rok 1915, rząd Królestwa Szwecji postanowił rozpocząć częściowe reformowanie kraju. Wzorując się na nowoczesnych państwach takich jak II Rzesza, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, postanowiono stworzyć scentralizowany system służby zdrowia. W jego skład wchodzić mają państwowe szpitale, system ubezpieczeń zdrowotnych oraz Akademia Nauk Medycznych w Sztokholmie, której budowę rozpoczęto z dniem 5 lutego. ​

    [​IMG]

    10 stycznia 1915​


    Kolejną znaczną zmianą było wprowadzenie nowej ustawy o szkolnictwie, zapewniającej darmową i obowiązkową naukę do lat 16. Ma to zapewnić Szwecji wzrost świadomości narodu oraz podniesienie standardów życia. Oczywiście wiąże się to z wysokimi kosztami ale przewiduje się, że inwestycja ta będzie miała duży wpływ na przyszłość kraju.​

    [​IMG]

    22 stycznia 1915​


    Szwecja wchodząca w XX wiek jest krajem mocno kapitalistycznym i przedsiębiorcy, aż do teraz, mieli wolną rękę co do zatrudniania pracowników, ustalania pensji, czasu pracy czy też dni wolnych. Ustawa o warunkach pracy, jak nazwali ją twórcy, zapewniała płace minimalne oraz dni ustawowo wolne. Polepszyło to stan klasy pracującej oraz zwiększyło przychylność mas dla obecnego rządu.​

    [​IMG]

    1 lutego 1915​


    W wyniku tajnych negocjacji do państw Ententy dołączyły Włochy, które choć utrzymywały swoją neutralność to zdawałoby się sympatyzowały z państwami centralnymi. Opowiedzenie się po stronie Ententy otwiera nowy dront w Europie i z pewnością da się we znaki Austro-Węgrom. W takiej sytuacji rząd II Rzeszy z dużym prawdopodobieństwem zwiększy swoje starania o zmuszenie Królestwa Szwecji do przyłączenia się do wojny.​

    [​IMG]

    7 lutego 1915​


    Wojska niemieckie, które na początku roku musiały wycofać się z terytorium Litwy i Łotwy, teraz nabierają rozpędu. Cesarskiej armii udało się odepchnąć Rosjan spod Białegostoku, co może oznaczać początek nowej ofensywy. Utrudnić to może zima, która nadal nie odpuszcza.​

    [​IMG]

    13 lutego 1915​


    Stany Zjednoczone doprowadziły do podpisania umowy o wyłączność w dostawach ropy naftowej do Panamy. W ten sposób amerykański minister spraw zagranicznych, William Jennings Bryan, chce doprowadzić do umocnienia wpływów USA w regionie Ameryki Środkowej. Uzależnienie Panamy od Stanów Zjednoczonych oddala wizję pełnej niepodległości tego kraju.​

    [​IMG]

    14 lutego 1915​


    Inaczej niż na wchodzie ma się sytuacja na froncie zachodnim. Wojska Francuskie po początkowych porażkach, zdołały odbić belgijskie miasto Arlon z rąk niemieckich żołnierzy. W krwawej bitwie zadano II Rzeszy, nieporównywalnie większe od francuskich, straty. Doprowadziło to do impasu na froncie zachodnim. Obie armie muszą przygotować się do nadejścia wiosny.​

    [​IMG]

    Wielka Brytania postanowiła zaangażować się w meksykańską wojnę domową. Podpisano umowę o dostarczanie Zapatystom broni, lekarstw oraz żywności. Brytyjczycy prawdopodobnie chcą doprowadzić do zwycięstwa przychylnego im Emiliano Zapaty, tak by utworzyć przeciwwagę dla narastającej hegemonii USA w regionie.​

    [​IMG]

    W 1911 roku po sfałszowanych wyborach prezydenckich, w Meksyku wybuchło powstanie chłopskie. Lojaliści zostali pokonani lecz gdy miał już zapanować pokój walki rozgorzały na nowo. Przywódcy rewolucji zostali poróżnieni przez chęć władzy. W 1914 w grze pozostało już tylko dwóch z nich. Pancho Villa panujący na północy Meksyku oraz półwyspie Jukatan i Emiliano Zapata kontrolujący południową i środkową część kraju ze stolicą włącznie.​

    [​IMG]


    19 lutego 1915​


    Na początku 1915 roku, Imperium Osmańskie ogłosiło świętą wojnę przeciw swoim wrogom. Jedynym krajem muzułmańskim, niekontrolowanym przez Wielką Brytanię było, zajmujące tereny Libii, Senussi. Rząd w Stambule porozumiał się z przywódcami Senussi i doprowadził do włączenia się tego państwa do wojny. Miało ono uderzyć na Egipt od zachodu by odciążyć armię Imperium Osmańskiego.​

    [​IMG]

    23 lutego 1915​


    Ostatecznie dzięki pomocy Brytyjczyków wieloletnią wojnę wygrał Emiliano Zapata, który 23 lutego proklamował powstanie Republiki Meksyku i stanął na czele nowo utworzonego rządu. Z pewnością nie jest to na ręke Stanom Zjednoczonym, które mogą niedługo stracić monopol na dominację na Karaibach.​

    [​IMG]

    Sytuacja w Europie pod koniec lutego 1915 roku.​
    [​IMG]
     
  4. Isaac

    Isaac User

    Dodatek specjalny nr 1
    Technologia​


    W tym "odcinku" postaram się przybliżyć Wam drzewko technologiczne stworzone na potrzeby modyfikacji The Grand Campaign. Jednocześnie postaram się przedstawić moje plany dotyczące technologicznego rozwoju Szwecji. Na czym mam zamiar się skupić a co odpuścić. "Czyste" Darkest Hour obejmuje w swoje ramy czasowe lata 1914-1963 i drzewko technologiczne dostosowane jest do tego okresu właśnie. Modyfikacja TGC wydłuża obecnie rozgrywkę do roku 1991 a w przyszłości ma także objąć lata 1991-2020. Tak więc powstała luka w rozwoju naukowym po roku 1963. Twórcy chcąc temu zażegnać dopracowali drzewko technologiczne.

    [​IMG]

    Podstawą każdej armii, bez względu na czas i miejsce, jest piechota. Dlatego też jako pierwsze wezmę na tapetę drzewko rozwoju piechoty i jednostek pokrewnych. Jak widzimy mamy tutaj kilka różnych drabinek dotyczących poszczególnych typów jednostek. Zachowane zostały oryginalne technologie z DH i dodano do nich te pozwalające na rozwijanie ich po roku 1963 co dwukrotnie wydłużyło każdą z drabinek. Nowym elementem w drzewku technologicznym piechoty są "siły specjalne". Rozwijanie tej drabinki umożliwia formowanie nowej jednostki w sile dywizji. Jest ona przystosowana do walki w trudnym terenie i wywodzi się z formacji piechoty górskiej. Zachęca to do rozwijania tejże, nawet te kraje, które nie mają zbyt wile terenu górskiego. Szwecja odgrodzona jest od reszty Europy Morzem Bałtyckim, które chroni ją przed atakiem od południa. Dodatkowo kraj ten posiada swoiste "poduszki bezpieczeństwa" w postaci swoich bezpośrednich sąsiadów, z którymi zamierzam utrzymywać przyjacielskie stosunki. (Obecnie Norwegia i w przyszłości Finlandia) Zapewnia to względne bezpieczeństwo kraju. Trzon armii stanowić będzie wysoce mobilna piechota zmotoryzowana/zmechanizowana (zależnie od przyszłych warunków ekonomicznych), która będzie mogła bardzo szybko dostać się na zagrożoną granicę lub, w wypadku wojny, na linię frontu. Ze względu na długą linię brzegową potrzebne są też specjalne siły do obrony wybrzeża. Myślę, że najlepszym wyborem będzie piechota morska. W nowoczesnym państwie nie może zabraknąć również sił specjalnych, które mogłyby prowadzić działania na tyłach wroga lub szybko zając cele strategiczne. Odpuszczę sobie jednak kawalerię, dla której nie widzę szerszego zastosowania.

    [​IMG]

    Drugą zakładką w oknie technologi jest to co wszyscy lubią najbardziej. Czołgi i artyleria. Twórcy modyfikacji wprowadzili dwie nowe drabinki do rozwoju tej kategorii. Jest to samobieżna artyleria rakietowa oraz czołgi powietrznodesantowe. Pierwsza z nich, analogicznie do zwykłej artylerii rakietowej, zwiększa siłę ognia artylerii samobieżnej. Druga z drabinek pozwala na formowanie brygad pancernych dla jednostek powietrznodesantowych. Poza uzupełnieniem dla lat 1963-1991, reszta technologii pozostała bez zmian. Jako, że zamierzam skupić się na mobilności armii, początkowo zrezygnuję z artylerii i zajmę się wyposażaniem dywizji w lekkie czołgi. W miarę upływu czasu postaram się wymienić je na czołgi o średniej wadze a do artylerii wrócę gdy opracuję technologię artylerii samobieżnej.

    [​IMG]

    W ramach technologicznego rozwoju floty dodano dwa nowe typy okrętów średniej wielkości. Są to mniejsze i szybsze korwety oraz odrobinę większe, lecz wciąż niewielkie, fregaty. Stanowią one idealne uzupełnienie głównej floty o okręty eskorty dla państw o słabym przemyśle. W późniejszym okresie można rozwinąć korwety i uzupełnić je o broń rakietową, która sprawia, że okręty te stają się bardzo atrakcyjne. Akwen Morza Bałtyckiego jest stosunkowo niewielki i teoretycznie główna część kontynentu powinna być osiągalna z lądu dla bombowców strategicznych. Dlatego też ograniczę rolę lotniskowców w mojej flocie do eskortowania głównych okrętów i zwiadu.

    [​IMG]

    Lotnictwo nie uległo dużym zmianom. Nie licząc rozszerzenia obecnych w "czystym" DH technologii, dodano tu drabinkę dla myśliwców odrzutowych. Na pierwszy rzut oka zdawać się może, że bombowce strategiczne zostały pominięte przy rozszerzaniu drzewka technologicznego jednak dalsza część rozwoju tych technologii została przeniesiona do zakładki "tajna broń". W roku 1914 lotnictwo Szwecji nie istnieje. Kraj ten nie ma opracowanych nawet najbardziej podstawowych technologii lotniczych a co więcej w kraju tym nie ma żadnego lotniska. Nowoczesne państwo, a takim ma stać się Szwecja, potrzebuje silnego lotnictwa. Potrzebuje go tym bardziej, że ma ona dominować strategicznie w regionie. Stawiam więc na bombowce strategiczne, samoloty transportowe oraz myśliwce eskortujące. Ciekawą opcją jest również wsparcie armii lądowej przez helikoptery bojowe, które mogą być przydatne w przypadku tworzenia jednostek nastawionych na mobilność.

    [​IMG]

    Uważam, że przemysł jest najważniejszym elementem państwowości. Dlatego też w początkowych fazach gry skupię się właśnie na nim. Twórcy TGC znacząco rozwinęli tę zakładkę niemal podwajając ilość technologii możliwych do odkrycia. Wiele z nich prowadzi do odkryć w zakładce "tajna broń", z których mam nadzieję przyjdzie mi skorzystać. Jeżeli chodzi o rozwój technologii przemysłowych to wszystkie są równie ważne i będę starał się opracowywać je równomiernie.

    [​IMG]

    Rozwój doktryn lądowych w TGC podzielony jest na cztery fazy. Pierwsza dotyczy okresu od roku 1914 do 1930 i pokazuje koncepcje dowodzenia w czasie pierwszej wojny światowej i niedługo po niej. Następnie, tak jak w czystym DH, możemy wyspecjalizować swoje wojska w zależności od tego co będziemy chcieli osiągnąć. Tak więc możemy postawić na mobilność naszych wojsk, wysokie zasoby ludzkie kraju, siłę ognia lub lekką piechotę czy plan wielkiej bitwy. Wybierając jeden z ostatnich dwóch pozbawiamy się możliwości rozwoju. Trzecia faza obejmuje okres zimnej wojny do lat 70'. W tym czasie możemy rozwinąć wybraną wcześniej ścieżkę. Ostatnią fazą jest faza "nowoczesnej wojny". Możemy tu określić ideały przyświecające naszemu państwu. Są to demokracja, komunizm lub nacjonalizm. Istnieje także możliwość wybrania doktryny "Świętej Wojny", zapewniającej wysokie morale wojska oraz zmniejszającej koszt różnych rodzajów piechoty oraz podnoszącej jej zdolności obronne. Z drugiej strony koszt jednostek pancernych zwiększa się co oznacza, że jest ona dobra dla krajów zacofanych technologicznie stawiających na obronę swojego terytorium. Jak już wspomniałem, zamierzam skupić się na mobilności mojej armii.


    [​IMG]

    Najciekawszą zakładką jest jednak "sekretna broń". Twórcy modyfikacji dodali do gry wiele smaczków, sprawiających, że gra staje się dużo ciekawsza. Oprócz tak oczywistych rzeczy jak rozwój broni atomowej mamy możliwość prowadzenia wyścigu kosmicznego. Począwszy od wystrzelenia sztucznego satelity (co zwiększa nasze zdolności rozpoznania oraz może prowadzić do powstania GPS) przez pierwsze loty załogowe aż po misje lądowania na księżycu czy marsie. Rozwój programu kosmicznego zapewnia pozytywny modyfikator badań. Kolejną nową drabinką rozwoju jest elektronika i komputery. Badanie tej gałęzi technologii może prowadzić m.in. do powstania internetu i zapewnia nie tylko bonusy dla badań ale także wysoce zwiększa przychód poza mapą. Ostatnią ciekawą i nową drabinką jest medycyna zapewniająca wzrost zasobów ludzkich. Tak więc zakładka ta staje się bardzo interesująca i zamierzam często ją odwiedzać stawiając na początku na medycynę i komputery a w późniejszych latach spróbuję dołączyć się do wyścigu kosmicznego. Mam też nadzieję, że uda mi się opracować bombę atomową przed rokiem 1960.
     
  5. Isaac

    Isaac User

    Dziękuję za miłe słowa :). Przede wszystkim nie zamierzam blobować i podbijać świata. Chciałbym, żeby ta rozgrywka wyglądała chociażby odrobinę realistycznie. Przez "dominację strategiczną" mam na myśli możliwość przeprowadzenia szybkiej operacji w dowolnym miejscu w Europie i posiadanie odpowiedniej broni masowego rażenia. (Głównie rakiety a jak w końcu się uda to i broń jądrowa) Norwegii i Finlandii raczej nie zamierzam anektować, ewentualnie mogą pojawić się roszczenia o terytoria z surowcami. W przyszłości może nawet jakiś sojusz skandynawski. :D

    Odcinek 4
    1 marca 1915 - 30 kwietnia 1915​


    1 marca 1915

    Z pierwszym dniem marca zwiększono budżet służb wywiadowczych. W ten sposób rząd chce zapobiec ewentualnym prowokacjom ze strony niemieckiej. Jednocześnie planowane są działania wywiadowcze na terenie Księstwa Finlandii kontrolowanego przez Rosję.

    [​IMG]

    8 marca 1915

    Świat obiegła informacja o zatopieniu transatlantyckiego parowca "RMS Lusitania". Statek pasażerski został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny. Amerykańskie społeczeństwo jest oburzone i żąda od władz stanowczego działania. Jednocześnie wielu Amerykanów postanowiło wstąpić do armii. Czyżby w niedalekiej przyszłości USA miało dołączyć się do Wielkiej Wojny?

    [​IMG]

    13 marca 1915

    Siły niemieckie przeprowadziły kontrofensywę, w wyniku której udało im się odbić miasto Tarnopol. Zwycięstwo zostało jednak okupione wysokimi stratami, przez które niemiecka armia może zostać spowolniona. Niedługi koniec zimy zapowiada jednak ożywienie na obu frontach, których sytuacja do tej pory pozostawała bez zmian.

    [​IMG]

    14 marca 1915

    Rząd Szwecji w udany sposób przeprowadził reformę rolnictwa. Dzięki dotacjom z budżetu państwa udało się w dużej mierze zastąpić zwierzęta rolne przez pojazdy mechaniczne. Zwiększy to wydajność szwedzkiego rolnictwa i zmniejszy koszty produkcji żywności. Jednocześnie trwają prace nad stworzeniem nowych fabryk państwowych.

    [​IMG]

    20 marca 1915

    Wraz z początkiem wojny, Wielka Brytania i Rosja zajęły bogate w ropę tereny północnej i południowej Persji. W ten sposób chciano uchronić ten ważny surowiec, na wypadek gdyby Persja postanowiła przyłączyć się do państw centralnych. Teraz jednak wznowiono rozmowy między II Rzeszą a tym bliskowschodnim państwem. Możliwe, że niedługo do wojny dołączy kolejny kraj.

    [​IMG]

    23 marca 1915

    Pod koniec marca w Brazylii wybuchła zbrojna rebelia. W kraju tym od miesiąca trwały utarczki między posiadaczami ziemskimi a osadnikami, którzy chcieli kolonizować tereny stanu Parana. Rząd opowiedział się po stronie bogatych plantatorów, którzy nie chcieli pozbywać się swojej dochodowej ziemi.

    [​IMG]

    6 kwietnia 1915

    Serbia mimo swojej niedogodnej pozycji geopolitycznej odpiera ataki połączonych sił austriacko-niemieckich od północy oraz bułgarskich od wschodu. W ostatnich dniach armia niemiecka musiała jednak dokonać relokacji na front wschodni co poskutkowało tym, że Serbom udało się odzyskać stolicę kraju, Belgrad. Na niewiele się to jednak zda, jeżeli reszta państw Ententy nie wesprze obrony tego kraju.

    [​IMG]

    13 kwietnia 1915

    Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Edward Grey, doprowadził do porozumienia z Grecją, która z dniem 13 kwietnia 1915 roku dołączyła się do wojny po stronie Ententy. Jest to długo wyczekiwane wybawienie dla armii serbskiej, która zostanie odciążona na froncie bułgarskim. Sytuacja państw centralnych wydaje się być niezwykle trudna. Stagnacja na wszystkich frontach i zagrożenie przyłączeniem się USA do wojny z pewnością psuje krew cesarzowi niemieckiemu.

    [​IMG]

    21 kwietnia 1915

    Wojskom brytyjskim udało się pokonać siły muzułmańskiego Senussi, które zostało zmuszone do podpisania traktatu pokojowego. Stało się ono jednocześnie państwem zależnym od Włoch, które od dawna starały się o uzyskanie władztwa nad terenami Libii. Wygląda na to, że państwa Ententy uzgodniły już nowy porządek w Europie, jaki mają zamiar wprowadzić po wojnie.

    [​IMG]
     
  6. Isaac

    Isaac User

    Na początku chciałem grać Polską od roku 1918 (moim zdaniem w tym modzie świetnie zrobiona jest wojna polsko-bolszewicka) ale stwierdziłem, że co za dużo to niezdrowo. Wybrałem więc Szwecję, która ma sprzyjające warunki geopolityczne. Co do przyłączania się do wojen gdy jest to korzystne to trafiłeś w dziesiątkę Aux. Miałem jednak plan przyłączenia tylko części Finlandii, tak by mieć bufor między mną a ZSRR.

    Możecie mi też zasugerować optymalną długość odcinków. Obecnie staram się robić dość krótkie, dwumiesięczne ale mogę na przykład robić z czterech miesięcy. Wtedy byłyby może odrobinę ciekawsze ponieważ na razie jedyne co się dzieje to I WŚ i walki w Chinach. Mile widziane są również inne sugestie i porady ;)

    Odcinek 5
    1 maja 1915 - 30 czerwca 1915

    13 maja 1915​


    Po dymisji premiera Republiki Chińskiej, Duana Qiruia, wierny dynastii Quing generał Zhang Xun postanowił wprowadzić na tron prawowitego dziedzica cesarstwa, niejakiego Puyia. Wywołało to sprzeciw obecnego rządu i Zhang Xun został uznany za zdrajcę. W efekcie prezydent RCh przywrócił na stanowisko premiera Duana Qiruia, który miał za zadanie przywrócić ład w państwie. Postanowiono więc dokonać ostrzału Zakazanego Miasta, w wyniku którego zginął "cesarz". Sytuacja Chin jest bardzo niestabilna a wewnętrzne wojenki są podsycane przez Japonię i kraje europejskie.

    [​IMG]

    Sekretarz stanu USA, William Jennings Bryan, spotkał się w Vancouver z ministrami spraw zagranicznych Argentyny, Brazylii i Chile. Rozmowy dotyczyły nadmiernych, zdaniem Latynosów, wpływów Stanów Zjednoczonych w Ameryce Południowej. Uzgodniono, że USA nie będzie mieszać się w sprawy tych trzech państw oraz wstrzyma się od interwencji zbrojnych w razie jakichkolwiek konfliktów w Ameryce Południowej.

    [​IMG]

    15 maja 1915​


    Wraz z nastaniem wiosny, ruszyła niemiecka machina wojenna. Cesarska armia odniosła dwa ważne zwycięstwa w rejonie Chełma i Olity. Zdobycie Chełma kosztowało życie ponad 20 tysięcy żołnierzy. Dużo lepiej poszło na terytorium Litwy, gdzie na dwóch martwych Niemców przypadało trzech Rosjan.

    [​IMG]

    23 maja 1915​


    Siatka szpiegowska umieszczona na terytorium Rosji donosi, że carat zmaga się z problemem niedoboru broni dla wojska. Przesuwa to szalę na stronę państw centralnych, które mogłyby przenieść swoje wojska z frontu wschodniego na zachód, jeżeli udałoby im się wyeliminować z wojny Rosję. Jest to również szansa dla Królestwa Szwecji, które mogłoby się upomnieć o tereny Księstwa Finlandii oraz Rumunii roszczącej sobie prawa do Besarabii.

    [​IMG]

    3 czerwca 1915​


    W Zatoce Weneckiej doszło do bitwy morskiej między siłami Austro-Węgier a marynarką Włoch. Dużo lepiej wyposażona i wyszkolona marynarka Habsburgów zdołała zatopić dziesięć włoskich niszczycieli.

    [​IMG]

    15 czerwca 1915​


    Do wiadomości publicznej dotarła informacja o rzekomej chorobie króla Grecji Konstantyna Pierwszego. Być może wpłynie to na morale armii greckiej, która to musi radzić sobie z dużo liczniejszą armią Austro-Węgier wspomaganą przez Bułgarów.

    [​IMG]

    Rozpoczęto modernizację armii szwedzkiej, która na dzień dzisiejszy nie dorównuje innym armiom europejskim. Unowocześnienie wyposażenia armii pozwoliłoby na ewentualne dołączenie się Szwecji do wojny. Rozpoczęto również formowanie dwóch nowych dywizji piechoty w sile 13000 ludzi każda. Obecnie Armia szwedzka liczy 44 tys. żołnierzy w czynnej służbie i drugie tyle w rezerwach. Dodatkowo mobilizacji podlega obecnie 140 tys. mężczyzn w wieku 20-56 lat.

    [​IMG]

    22 czerwca 1915​


    W związku z ostatnimi problemami na froncie, rząd Włoch postanowił wprowadzić częściową cenzurę prasy. Cofane są wszystkie artykuły, mówiące o porażkach włoskiej armii. Jednak czy zmieni to w jakikolwiek sposób sytuację w jakiej znajduje się włoska armia? Prawdopodobnie Włosi opowiedzieli się po złej stronie.

    [​IMG]
     
  7. Isaac

    Isaac User

    Żeby nikt już nie miał problemów z szukaniem TGC to obecnie rozwijana wersja, działająca na patchu 1.04 dostępna jest w tym linku >> http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?730432-The-Grand-Campaign-1914-1991

    Nie mogę znaleźć tematu o wersji TGC na patchu 1.03 na paradoxplazie ale sam mod umieszczony został przez autorów w tym miejscu >> https://mega.co.nz/#!eFl1DLxa!H7vb1ffpINvbK0XmOBbkh6C4zjMhvfdIKkFX_LDodmM

    Co do AARa to rozegrałem dzisiaj do stycznia 1917 (jest ciężko ale ciekawie :) ) i mam około 150 screenów do obrobienia tak więc odcinek na pewno nie dzisiaj. (Może uda mi się go skończyć trochę po północy)
     
  8. Isaac

    Isaac User

    Drakensang: Zanim będę miał taką możliwość to trochę minie :p Plany co do rozwoju armii (i całego państwa) opisane są w odcinku o zmianach w drzewku technologicznym. ;)

    Odcinek 6

    1 lipca 1915 - 31 września 1915​


    7 lipca 1915

    Od rozpoczęcia działań wojennych minął już przeszło rok. Armia niemiecka zdołała opanować tereny Polski Kongresowej oraz część Litwy. Wielu żołnierzy carskiej armii pochodziło właśnie z tych terenów i gdy wiadomym było, że ich ojczyzna nadal trawiona jest wojną, część z nich wszczęła bunt, przechodząc na stronę wroga. Duża część z nich to właśnie w Cesarstwie Niemieckim widziała szansę na niepodległość.

    [​IMG]

    8 lipca 1915


    Brytyjczycy zdobyli port w Jaffie, będący drugim największym miastem w regionie. Już teraz w brytyjskim parlamencie pojawia się pytanie o przyszłość Palestyny. Jedni chcą by utworzono tam państwo żydowskie, inni natomiast proponują utworzenie zeń terytorium zależnego. Jedno jest pewne, zamieszkałe w Palestynie narody będą toczyć ze sobą walkę o niepodległość i dominację.

    [​IMG]

    17 lipca 1915


    Zakłady Scanii opracowały prototyp opancerzonego, bojowego wozu wsparcia piechoty. Po dogłębnych testach rząd Szwecji zamówił około dwustu takich pojazdów. W przyszłości planowane jest wyprodukowanie kolejnych sześciuset pojazdów. Mają one zapewnić piechocie większą mobilność oraz siłę ognia.

    [​IMG]

    9 sierpnia 1915


    Belgijskie miasto Lige w trakcie wojny wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Tym razem niemiecka ofensywa zakończyła się dotychczas największą bitwą w tej wojnie. Zginęło ponad 160 tys. ludzi, stracono 600 dział i 70 tys. koni. Jest to poważna strata dla obu armii, które będą musiały przystopować by uzupełnić siły przez nadchodzącą zimę.

    [​IMG]

    13 września 1915

    W połowie września doszło do kulminacji napięć w podzielonym państwie chińskim. Rząd Republiki Chińskiej czując zagrożenie ze strony konstytucjonalistów, postanowiło rozpocząć działania wojenne przeciw nim. Doprowadziło to do wybuchu wojny, która zadecyduje o wyglądzie Chin w przyszłości. Równie duże znaczenie co wojsko, będą miały wewnątrzpaństwowe sojusze i pomoc zagraniczna. Brytyjczycy jako pierwsi zadeklarowali swoją neutralność.

    [​IMG]

    18 września 1915

    W Szanghaju doszło do zamieszek, których głównym powodem była mniejszość japońska chcąca przyłączenia miasta do strefy wpływów Cesarstwa Japonii. Rząd Japonii postanowił jednak zachować neutralność wobec zaistniałej sytuacji i obiecał nie interweniować w sprawy wewnętrzne Chin. Tak więc jest to już drugie mocarstwo deklarujące bierność.

    [​IMG]

    Sytuacja na frontach I Wojny Światowej pod koniec września


    Serbska armia, dzięki wsparciu Grecji, zdołała odbić tereny okupowane dotychczas przez Austro-Węgry. Te najwyraźniej zmuszone zostały do przerzucenia wojsk na front włoski, gdzie zbierają się połączone siły brytyjsko-włosko-francuskie. Bułgaria, która do tej pory spychała wojska Serbii na zachód, została teraz powstrzymana przez grecką armię. Dołączenie się Grecji do wojny było kluczowym wydarzeniem dla frontu bałkańskiego.

    [​IMG]

    Na Bliskim Wschodzie Imperium Ottomanów chyli się ku upadkowi. Brytyjczycy wyzwolili już dużą część Iraku oraz Palestyny, natomiast Rosjanie wbijają się w głąb Anatolii i jest bliska podzielenia armii tureckiej. Jeżeli tak się stanie to Turcja zostanie zmuszona do podpisania ugody z Ententą. Sporną sprawą jest co stanie się z terytorium Ottomanów.

    [​IMG]

    Armia niemiecka bez problemu odpiera ataki wojsk rosyjskich i przeprowadza ofensywy, które skutkują powolnym lecz systematycznym uzyskiwaniem ziemi. Obecnie okupowana jest cała Kongresówka oraz część terenów rdzennie ruskich. Sytuację Niemiec wspomagają braki w uzbrojeniu rosyjskich żołnierzy oraz liczne niepokoje społeczne na terenie Rosji.

    [​IMG]

    Na zachodzie bez zmian. Mimo toczących się tu licznych bitew, w których giną setki tysięcy żołnierzy front praktycznie nie rusza się z miejsca. Spowodowane jest to silnymi umocnieniami granicznymi oraz wyrównanymi siłami. Prawdopodobnie jedynie interwencja USA mogłaby przechylić szalę na korzyść Ententy.

    [​IMG]
     
  9. Isaac

    Isaac User

    Odcinek 7
    1 października 1915 - 31 grudnia 1915

    9 października 1915


    Po długiej i ciężkiej chorobie król Konstantyn wrócił do pełnienia obowiązków naczelnika państwa greckiego. Długotrwała absencja króla powodowała znaczne zaniepokojenie wśród społeczeństwa oraz w armii. Teraz jednak problem zniknął i Grecja może ponownie skupić się na wojnie.

    [​IMG]

    25 października 1915

    Rosjanom w końcu udało się przerwać front w Anatolii. Zadecydowała o tym bitwa o Adanę, która mimo nielicznych sił tureckich, była broniona bardzo zaciekle i z poświęceniem. Straty wojska tureckiego wielokrotnie przewyższały straty Rosjan.

    [​IMG]

    17 listopada 1915
    Niemiecka armia ponownie uderzyła na belgijskie miasto Lige. Tym razem udało się je zdobyć i utrzymać na tyle by żołnierze zdołali się okopać na przedmieściach. Od początku wojny w walkach o to miasto zginęło 245 000 ludzi.

    [​IMG]

    21 listopada 1915


    Armia Ententy pod dowództwem Grecji zdobyła Nowy Sad. Miasto było słabo bronione więc bitwa nie była zbyt krwawa. Wydaje się, że wojska Niemiec i Austro-Węgier zostały przemieszczone z frontu bałkańskiego na front wschodni lub front włoski.

    [​IMG]

    22 listopada 1915


    Rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowę handlową z Hiszpanią. Prawdopodobnie w ten sposób Brytyjczycy chcą odciągnąć Hiszpanię od ewentualnego dołączenia się do konfliktu.

    [​IMG]

    6 grudnia 1915


    W pobliżu Orkadów doszło do znaczącej bitwy morskiej między marynarką wojenną Wlk. Brytanii a siłami II Rzeszy. W bitwie tej zniszczone zostały dwa potężne pancerniki i lekkie krążowniki Cesarstwa Niemiec.

    [​IMG]

    11 grudnia 1915


    Prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, wystapił w senacie wygłaszając mowę na temat postawy jaką USA powinny przyjąć w stosunku do wojny w Europie. Wyraźne było czuć nastawienie interwencjonistyczne prezydenta. Mowa jednak spotkała się z oporem kongresu.

    [​IMG]

    12 grudnia 1915


    Do Szwecji dotarła epidemia grypy z europy wschodniej. Choroba ma jednak dość łagody przebieg i śmiertelność jest bardzo niska. Niestety brak nowoczesnej medycyny sprawia, że społeczeństwo domaga się przyspieszenia prac nad systemem zdrowotnym.

    [​IMG]

    15 grudnia 1915


    Na wyposażenie armii szwedzkiej wprowadzono nowy model ciężarówek transportowych. Dzięki nim zwiększone zostanie tempo dostarczania zaopatrzenia na ewentualny front.

    [​IMG]

    25 grudnia 1915


    U wybrzeży Krety starły się ze sobą floty Grecji i Austro-Węgier. Przestarzałe okręty Grecji nie miały szans w starciu z potęgą Habsburgów. Cesarska marynarka zatopiła jedenaście niszczycieli.

    [​IMG]



    [​IMG]
    Sytuacja na Bliskim Wschodzie - Grudzień 1915
    Zdobycie Adany spowodowało podzielenie frontu na odcinek anatolijski i syryjski.​
     
  10. Isaac

    Isaac User

    Odcinek 8

    1 stycznia 1916 - 6 kwietnia 1916​


    2 stycznia 1916


    Rząd Chin został zmuszony przez Brytyjczyków do rozpoczęcia spłacania pobranej przed laty pożyczki. Jest to jeden z warunków dostarczenia przez Wlk. Brytanię pomocy do pochłoniętych wojną Chin.

    [​IMG]

    3 stycznia 1916


    W Paryżu złapany został hiszpański szpieg, prowadzący działania propagandowe na terenie Francji. Prawdopodobnie była to część planu, sympatyzującego z Rzeszą, rządu Hiszpani. Być może państwo to zastąpi chylącą się ku upadkowi Turcję w szeregach państ centralnych.

    [​IMG]

    9 stycznia 1916


    Za namową premiera Wlk. Brytanii rządy Japonii i Chin podpisały porozumienie, na mocy którego Japonia nie będzie mieszać się w wojnę domową na terenie Chin. Pozwala to skupić się rządowi Chin na jak najszybszym zakończeniu konfliktu. Jedak nie wiadomo jak długo Japonia będzie zainteresowana pokojem.

    [​IMG]

    16 stycznia 1916


    W państwie środka wreszcie podpisano pokój. Rząd republiki Chin musiał pogodzić się z wyższością Ruchu Obrony Konstytucji, którego armie umacniają się na terenach południowych i wschodnich Chin. Pewne jest, że żadna strona nie odpuści i konflikt ten pochłonie jeszcze wiele ofiar.

    [​IMG]

    19 stycznia 1916


    W Szewcji nastał czas wyborów parlamentarnych. To, która partia wygra zaważy na losie Szwecji w tych niespokojnych czasach. Wśród społeczeństwa głosy są podzielone. Istnieje frakcja skrajnie prawicowa żądająca całkowitej zmiany systemu lecz także anarchiści czy zwolennicy koncepcji federacji skandynawskiej.

    [​IMG]

    24 stycznia 1916


    Rząd Niemiec ogłosił prowadzenie nieograniczonej wojny podwodniej. Oznacza to, że celem ataków staną się również statki cywilne i transportowe. Wywołało to sprzeciw USA, które wystosowało notę protestacyjną do niemieckiego ministra spraw zagranicznych.

    [​IMG]


    7 lutego 1916


    W Sztokholmie odbył się zjazd partii prawicowych. Ogłoszono powstanie jednolitego ugrupowania, które ma realną szansę na przejęcie władzy w państwie. Wybrano również liderów mających poprowadzić Zjędnoczoną Partię Szwecji do zwycięstwa w nadchodzących wyborach.

    [​IMG]


    15 lutego 1916


    Główni wojskowi w kraju dokonali reformy zarządzania armią. Zmieniono strukturę wojska szedzkiego, które teraz jest bliższe państwom nowoczesym. Jest to jeden z wielu kroków jakie należy postawić by Szwecja mogła stać się mocarstwem.

    [​IMG]

    19 lutego 1916


    W wyborach do parlamentu wygrała Zjednoczona Partia Szwecji, która zyskała w ostatnich miesiącach szerokie wpływy wśród społeczeństwa. Prawicy udało się zdobyć ponad połowę miejsc w parlamencie co oznacza, że to właśnie ona będzie decydować o przyszłym kształcie państwa Szwedzkiego.

    [​IMG]

    6 marca 1916


    Wraz z nastaniem wiosny rząd państwa niemieckiego rozpoczął mobilizację powszechną. W ten sposób uzupełniono straty z ostatnich dwóch lat wojny a armia niemiecka jest teraz w stanie przeprowadzić ofensywę na wszystkich frontach. Czyżby waga przechyliła się na stronę państw centralnych?

    [​IMG]

    Sytuacja na Bliskim Wschodzie - Marzec


    Wojska tureckie zostały już prawie całkowicie zniszczone. Na froncie w Syrii broniony jest już tylko Bejrut i wzgórza Golan lecz nie siły Turcji nie wytrzymają tam zbyt długo. Państwa centralne powinny zacząć szukać nowego sojusznika, który zastąpi upokorzone Imperium Ottomanów.

    [​IMG]

    6 kwietnia 1916


    Po długich, tajnych negocjacjach z rządem Cesarstwa Niemieckiego, premier Szwecji zgodził się dołączyć do wojny po stronie państw centralnych. Nagrodą za to ma być podporządkowanie Szwecji księstwa Finladnii.

    [​IMG]
     
  11. Isaac

    Isaac User

    @LL: To zależy jakie terytorium zdążę zająć przed podpisaniem pokoju przez Niemców. (Wtedy tworzona jest Finlandia i to bez względu na wynik wojny na zachodzie)

    __________________________

    Odcinek 9

    7 kwietnia 1916 - 31 lipca 1916​




    7 kwietnia 1916


    W nocy z szóstego na siódmego kwietnia armia Szwedzka przekroczyła granicę na rzece Tornio i uderzyła na siły rosyjskie. Zaskoczeni Rosjanie nie zdążyli przetransportować wojsk na granicę w Finlandii. W momencie rozpoczęcia działań wojennych granica broniona była przez tylko jedną, słabo uzbrojoną dywizję. Carscy żołnierze musieli wycofać się pod naporem zmasowanego uderzenia.

    [​IMG]

    W godzinach popołudniowych wszystkie gazety rozpisywały się już o przyłączeniu się Królestwa Szwecji do wojny. Jednocześnie rząd ogłosił generalną mobilizację, której podlegało ostatecznie przeszło pięćset tysięcy mężczyzn w wieku od osiemnastu do pięćdziesięciu pięciu lat. Armia szwedzka jest dużo mniej liczna niż rosyjska jednak Rosja związana jest walką na trzech frontach i nie może skupić się jedynie na obronie Finlandii.

    [​IMG]

    12 kwietnia 1916


    Po otrząśnięciu się z szoku, który został wywołany przez atak wojsk szwedzkich, Rosjanie postanowili zdobyć desantem stolicę Królestwa. Na ich nieszczęście w Sztokholmie znajdował się przygotowany na taką ewentualność, dobrze uzbrojony garnizon. Atak został odparty już po czterech godzinach a wojska rosyjskie po poniesieniu wysokich strat musiały się wycofać.

    [​IMG]

    17 kwietnia 1916


    W końcu stało się to co wiadome było już od dawna. Imperium Osmańskie zostało pokonane przez siły Ententy i zmuszone do podpisania zawieszenia broni i wycofania się z wojny. Teoretycznie osłabia to pozycję państw centralnych jednak w praktyce Turcja i tak nie miała żadnego znaczenia a jej zadaniem było jedynie wiązanie sił Rosyjskich z daleka od frontu wschodniego.

    [​IMG]

    1 maja 1916


    Szwedzkiej armii szybko udało się zdobyć tereny przygraniczne. Rosjanom udało się ściągnąć liczne posiłki, które prawie dorównują liczebnością armii Królestwa Szwecji. Rozpoczęto uzupełnianie stanu osobowego i zniszczonego sprzętu tak by przygotować się do przeprowadzenie ofensywy.

    [​IMG]

    4 maja 1916


    W życie weszły postanowienia pokojowe z Moudros dzielące terytorium Imperium Osmańskiego pomiędzy państwa Ententy. Syria i Liban oddane zostały pod opiekę Francji natomiast Irak, Palestyna i Jordania weszły w skład mandatu brytyjskiego. Rosja otzymała tereny graniczne natomiast Grecja w podziękowaniu za przyłączenie się do wojny uzyskała Smyrnę, ważny port na półwyspie Azja Mniejsza.

    [​IMG]

    6 maja 1916


    Wojska Wielkiej Brytanii przeprowadziły desant w okolicach miasta Malmo. Siły obrony wybrzeża rozlokowane były jednak w Goteborgu i to tam oczekiwały ataku wroga. Udało się jednak pokonać Brytyjczyków jeszcze zanim się przeorganizowali. Pokazuje to jednak, że szwedzka armia, mimo, że dobrze uzbrojona, jest zbyt mała. Dlatego też rozpoczęto formowanie dwóch nowych dywizji.

    [​IMG]

    17 maja 1916


    Gdy tylko zima całkiem odpuściła, rozpoczęto ofensywę letnią. Siedemdziesiąt pięć tysięcy szwedzkich żołnierzy jednocześnie ruszyło na wroga na całej długości frontu. Na północy jedna dywizja piechoty wspomagana artylerią otrzymała rozkaz zdobycia, ważnego ze strategicznego punktu widzenia, portu w Murmańsku. Dwie dywizje mają ruszyć wzdłuż wybrzeża by odciąć żołnierzy rosyjskich od zaopatrzenia transportowanego przez Bałtyk. Trzy dywizje w centrum mają okrążyć i zniszczyć wojska rosyjskie by otworzyć drogę do Kestengi.

    [​IMG]

    2 czerwca 1916


    Wraz z początkiem czerwca opracowano nowoczesne uzbrojenie dla armii. Nowe karabiny, moździerze i karabiny maszynowe mają dać szwedzkiej armii przewagę nad liczniejszymi lecz zacofanymi Rosjanami. Niestety nowe wyposażenie będzie wprowadzane na front stopniowo ze względu na słaby stan przemysłu Szwecji.

    [​IMG]

    3 lipca 1916


    W związku z zażegnaniem zagrożenia ze strony Turcji dla perskich złóż ropy naftowej, wojska Rosji i Wielkiej Brytanii zostały wycofane z terenów północnej i południowej Persji.

    [​IMG]

    9 lipca 1916


    Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na tereny Węgier rząd Rumunii zdecydował się opowiedzieć po stronie Ententy. Z pewnością jest to duży błąd, który może kosztować Rumunów nawet utratę niepodległości. Sukcesy wojsk carskich są jedynie chwilowe i szybko zostaną wyparte na Ukrainę.

    [​IMG]

    30 lipca 1916


    Wojska szwedzkie zajęły Kestengę. Oznacza to, że ofensywa letnia zakończyła się pełnym sukcesem. Na północy zdobyto Murmańsk a dodatkowo zniszczono dwie wrogie dywizje w sile łącznie dwudziestu tysięcy żołnierzy. Była to poważna strata dla armii rosyjskiej ponieważ była to trzecia część sił imperium na froncie północnym. Na południowym odcinku frontu zepchnięto wojska carskie pod nadbrzeżne miasto Vaasa. Teraz, przez najbliższe miesiące, armia szwedzka będzie uzupełniana by móc ruszyć jesienią z kolejną ofensywą.

    [​IMG]
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie