Gdzie diabeł mówi dobranoc - Mataram AAR

Temat na forum 'EU II - AARy' rozpoczęty przez GreyRat, 30 Sierpień 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. GreyRat

    GreyRat Znany Wszystkim

    [​IMG]
    Królestwo Majapahit chyliło się ku upadkowi.
    W zasadzie nie było to już nawet królestwo. Rządziła bowiem zbiorowość najmożniejszych rodów zwana Zgromadzeniem Demak. A o samym państwie mówiło się raczej jako o Mataramie. Nadal istniał tron króla Majapahit, lecz król stanowił raczej głowę Demaku, niż był samodzielnym władcą.
    Z dawnych posiadłości z czasów hinduskiej potęgi pozostała połowa. Palembang – resztka niegdyś podbitego buddyjskiego królestwa Śriwidżaji - i Bima, choć nadal ściśle związane lennem, wybiły się na niepodległość. Borneo i Celebes rozbiły się na kilka malutkich królestw i sułtanatów. Potrzeba byłoby naprawdę mocnego impulsu aby na nowo zjednoczyć Majapahit.
    A na to się nie zanosiło. Arystokracja popadła w totalną dekadencję. Popularne stało się wynajdywanie nowych rodzajów narkotyków, wielotygodniowe uczty i tym podobne rozrywki. Dziwaczna mieszanka hinduizmu i dawnych animistycznych wierzeń sprzyjała takim praktykom. Czas zdawał się stać w miejscu, a Archipelag powoli popadał w stagnację.
    Z tego tez powodu część arystokracji sprzeciwiająca się takiemu obrotowi rzeczy pod wpływem kupców arabskich przeszła na islam i zaczęła domagać się uznania go za religię państwową. Po drugiej stronie stanęła grupa domagająca się także przerwania stagnacji, lecz także pozostania przy hinduizmie, obawiając się podporządkowania się jakiejś obcej sile islamskiej – jak choćby szybko rosnący w siłę sułtanat Malakki. Ta grupa zyskała około roku 1420 dominujący wpływ na działania Demaku. Jednak islamiści nie złożyli broni prowadzili szeroko zakrojoną agitację, także na terenach wiejskich. Zyskali sporo posłuchu – co w rezultacie prowadziło do tworzenia się napięć i konfliktów.
    Hinduiści i część bardziej ugodowych islamistów rozpoczęli proces naprawy państwa. Popierali rozwój nauk [innow. +1] i rozpoczęli akcję dyplomatyczną. Niestety brak wyszkolonych dyplomatów i postrzeganie Mataramczyków jako skończonych degeneratów nie ułatwiały budowania koalicji. Mimo to udało się stworzyć sojusz z państwem Kutei skierowany przeciw sułtanatowi Brunei. Maksymalnie zacieśniono stosunki z lennikami, a na początku 1424 roku wciągnięto do sojuszu także Malakkę – na zasadzie, iż lepiej mieć potencjalnego wroga po swojej stronie. Malakka zaś szukała stałych sojuszników w związku z wielce niestabilną sytuacją w Indochinach. W połowie lat 20tych zanotowano też znaczny skok technologiczny [1sze poziomy technologii]. Teraz czekano tylko na sygnał do wojny z Brunei.

    [​IMG]

    mam nadzieję że ten aar pójdzie sprawniej niż mediolan, chociaż muszę stwierdzić, że gra (jak na razie 50 lat - jutro/pojutrze ten odcinek) idzie bardzo chaotycznie - gra jest zarzucona na niską prędkośc i bez zatrzymań, a ja się uczę do poprawek i od czasu do czasu rzucam okiem na ekran - do tego np stopnia że juz parę razy zapomniałem o zmianie polityki wewn. - przypadkowo wyłączylem przypomnienie :roll:
    aha, jako że chce zrobić lokalną potęgę (jak na razie cienko to idzie - najpierw zresztą chciałem grać Malakką, ale stwierdziłem że to znowu byłoby za proste z COT i solidnymi liderami) miałbym pytanie - czy ktoś bylby mi gotowy zrobić eventy na zamówienie? tzn. ja mu podaję efekty i dostaję kod. np coby zcore'ować cały Archipelag po urośnięciu w siłę i odnowić Majapahit 8)
    p.s. na moje to skandal, że mniejsze cieśniny pomiędzy wyspami nie są przekraczalne!
    a, i jeszcze ustawienia: AGCEEP ostatnie, Hard/Furious
     
  2. GreyRat

    GreyRat Znany Wszystkim

    Okazja nadarzyła się szybciej niż ktokolwiek się spodziewał. Siódmego stycznia 1428 ambasador Brunei na standardowej audiencji popełnił szereg poważnych błędów negocjacyjnych; po zdaniu sobie sprawy z sytuacji stracił kompletnie panowanie nad sobą i osłupiali członkowie Demaku usłyszeli co sądzi o nich przeciętny Brunejczyk (sodomia, wodogłowie i hemoroidy były najlżejszymi z zarzutów) [dipl. insult w idealnym czasie ;) ]. Ambasadora wydalono (dosłownie - rozjuszony tłum wrzucił go do publicznej latryny), całość armii przerzucono na Borneo, wysłano gońców do Kutei – i półtora miesiąca po zajściu Mataram rozpoczął swą pierwszą od niepamiętnych czasów wojnę.
    Można jeszcze wspomnieć o wcześniejszej o parę lat aferze z wysłaniem za grube pieniądze ekspedycji na Flores, o której słuch wszelki zaginął. Utrata sporej ilości kasy wywołała kryzys polityczny w i tak szarpanym podziałami religijnymi Demaku.

    [​IMG]
    orientacyjna mapka pólnocnego Borneo

    A co do wojny to przebiegła powoli lecz skutecznie. Armia Mataramu wkroczyła do Sarawaku, kutejska do Sabahu. Obie prowincje upadły w połowie 1429, dużą cześć armii jednakże następnie trzeba było załadować na statki i wysłać na Jawę, gdzie islamiści znów doprowadzili do zbrojnej rozróby. Przedłużyło to wojnę o zapewne jakiś rok. Brunei upadło w połowie 1431, sułtan uciekł na Palawan, gdzie roztrwaniając większość skarbca wystawił superarmię, która skutecznie zniechęciła jawajczyków do desantu. Zablokowano wyspę i czekano aż sułtanowi się znudzi jedzenie w kółko samego ryżu. W tym samym czasie rebelia na Jawie upadła (przy okazji wykorzystano jej tłumienie do wzmocnienia władzy Demaku w terenie [centr. +1]. Sułtan skapitulował pod koniec 1433 – Mataram otrzymywał Sarawak, Kutei – Sabah. Niemal od razu islamska w większości ludność Sarawaku podniosła bunt i miało tak już być przynajmniej raz na rok-dwa – co zmuszało Demak to utrzymywania tam non-stop przynajmniej 2 tysięcy ludzi.

    [​IMG]
    guru Siri Mahi Wutahanya

    W tym samym czasie odnotowano pojawienie się niejakiego Siri Mahi Wutahanya, głoszącego wszem i wobec, że Allach jest jednym z wcieleń Sziwy. Szumu było co niemiara, osobnik ten cudem uniknął śmierci, ale dzięki odpowiedniej działalności najświatlejszych hinduistów i islamistów doszło do pierwszej od dawna racjonalnej dysputy [thinker, +1 innow, -1 stab]. Niestety efekty szybko zgasły w coraz większej obopólnej niechęci.
    Tymczasem na Celebesie w siłę urósł Makassar i postanowił wyprawić się na sąsiadów z Borneo. Kutei wezwało pomocy, której udzielono. Po drodze doszło do dwóch kolejnych nieudanych prób zasiedlenia Flores. Od tej pory nikt nawet nie próbował podnosić w Demaku tematu osadnictwa na niepoddanych wyspach.
    Wojna na początku ograniczyła się do wyrzynania kolejnych fal Makassarczyków na wybrzeżach Kutei. W połowie 1442 roku Demak postanowił wysłać wyprawę na Celebes. Zakończyła się ona tragicznie, przepadkiem 7 tysięcy ludzi. Jedyną korzyścią był temat do ogromnej płaskorzeźby na fasadzie Pałacu Zgromadzeń [painter, +1 innow. , +5 vp]. Udoskonalono też metody zaciągu do wojska, przy okazji wymieniając sporo słabych lokalnych urzędników [centr. +1].
    Wojna toczyła się bez końca. Makassarczycy dwa razy utopili posłów z propozycjami separatystycznej ugody. W kraju narastało niezadowolenie, bunty wybuchały jeden po drugim, armia ledwie nadążała z ich tłumieniem, a islamiści rośli w siłę.

    [​IMG]
    Kertawijaya

    Do pierwszego większego spięcia doszło, gdy Kertawijaya, świeżo obrany królem, jako pierwszy z przewodniczących Demakowi przyjął islam, ponoć za namową swej żony Darawati. Błyskawiczna kontrakcja hinduistów zapobiegła oficjalnemu przyjęciu wiary w Allacha jako narodowej, co doprowadziłoby do otwartego konfliktu, ale popsula wizerunek Demaku w oczach ludu [stab +1 ; centr. –1].
    Druga odsłona tego konfliktu rozegrała się cztery lata później. Kertawijaya znów ogłosił, że kraj powinien przyjąć islam. Następnego dnia znaleziono jego ciało na podłodze pałacowego korytarza ze sztyletem w plecach, skrajni islamiści wnet ogłosili go błogosławionym męczennikiem. Wybrano po nim Rajasavardhanę, przedstawiciela najskrajniejszych hinduistów. Rozpoczął on akcję bezwzględnego zwalczania rozwoju islamu [stab –1, centr. +1, serf.+1, innov. –1, skok revolt risk]. Z początku panował jeszcze względny spokój, w 1452 udało się nawet wysłać kolejną ekspedycję na Celebes. Jednak już dwa lata później wybuchło islamskie powstanie chłopskie [stab –2, liczne bunty], a kolejne dwa lata potem islamscy możni odmówili w większości płacenia podatków ze swych ziem. Z powodu wysuszonej tłumieniem buntów kasy Rajasavardhana nie ugiął się i zaczął wycinanie opornych [stab-3, arst. –1, centr. +1]. Kraj zamienił się w pole ciągłych walk z buntami, reanimacja zdychającej gospodarki rozpędziła inflacje do fatalnych wielkości.
    Z pozytywów należało wymienić podpisanie wreszcie pokoju z Makassarem i aneksję Palembengu – opłaciło się wygrzebywanie wszelkich rezerw ze skarbca na fundamenty tego ruchu. Od tej pory sumatrzańskie kopalnie złota były już bezpośrednio w rękach jawajczyków.
    Na początku lat 60tych Malakka zaatakowała i podbiła Atjeh. Mataram trząsł się od buntów – sytuację poprawiła na chwilę tzw. Wielka Zrzuta wśród hinduskich możnych [state gift +225zł] – ale zaraz później pogorszyła zaraza roku 1466 – i tak w kółko. W zarazie zginął Rajasavardhana, tron przejął po nim Suraprabhawa, także hinduista i z miejsca został zaatakowany przez przywódce radykalnych islamistów Bhre Kertabhumiego, który przegnał go ze stolicy. Wybuchła wojna domowa [stab –3, centr –1, revolt +4/24 itd...]. Mimo podbojów i powolnego postępu [infra2 w 1468] następcy Majapahitu powoli osuwali się w totalny chaos...

    [​IMG]

    Ludność Mataramu nie interesowała się zbytnio tym co działo się na północ od Malakki. W licznych wojnach skupiony wokół Ayutthayi sojusz próbował się przeciwstawić inwazji Chin. Z raczej słabym skutkiem.
     
  3. GreyRat

    GreyRat Znany Wszystkim

    Wygrzebałem notatki i uzupełniam zaległości. Jak będę miał czas to może pociągnę dalej.

    I tak oto mijały lata wśród kolejnych buntów i niepokojów. Spirala konfliktów rozkręcała się coraz bardziej, aż w 1478 roku osiągnęła punkt krytyczny. Grupa możnych z miasta Daha rzuciła hasło o końcu Majapahit i wezwała do powołania szeregu samodzielnych sułtanatów „zgodnie z wolą Allacha”. Demak przyjął rezolucję...po czym w ciągu jednej nocy, zanim wieść zdążyła zostać wysłana do szykujących się do ogłoszenia niepodległości prowincji, niemal wszyscy głosujący za zostali uwięzieni bądź pozbawieni głów. Demak został rozwiązany, hinduiści przekazali całość uprawnień aktualnemu królowi – Radenowi Padah Senapati. O tym co nastąpiło w ciągu kilku następnych lat mało które źródło pisze wprost... [stab –6 ; rr +10/60 ; 2/3 kraju w ogniu... jeśli nie tłumiliście totalnego buntu niewielką armią w państwie składającym się z wysp, to nie wiecie co to masakra :evil: ...].

    [​IMG]
    Raden Padah Senapati Odnowiciel

    Terror przyniósł jednak skutek i zastraszeni islamiści dali za wygraną. Jedność państwa została utrzymana. Raden okazał się silnym i szczęśliwym władcą [2 razy good goverment pol. , zwiększenie centralizacji i free trade. W połowie lat 90tych kraj został ustabilizowany. Zmodernizowano flotę [2 level...]. Niesamowicie rozwijała się dyplomacja, mimo że nigdy nie było dość odpowiednio wykształconych ludzi. Liczne misje dyplomatyczne i dary pożerały niemal cały dochód panstwa, napędzając inflację – ale skutki nadeszły szybko. W 1498 zależność od tronu Mataramu ogłosiło Kutei, a rok później szarpana wojną domową hołd złożyła Malakka. Niestety, zaniedbano pomocy w tłumieniu rewolty, co miało mieć bardzo złe skutki.

    [​IMG]
    Guru Watanamarakorana Ba

    Wieść o niepokornych wyznawcach hinduizmu dotarła do dalekich Indii i oto w 1500 roku na Jawę przybył wielki Guru Watanamarakorana Ba. Hinduistyczna ludność świętowała, islamiści chowali się po kątach. Uwierzywszy w swą siłę Raden pomyślał o podbojach i pod koniec roku wypowiedział agresywną wojnę sułtanatowi Brunei. Przebiegła szybko i po trzech latach sułtanat pokornie oddał Palawan. Cała radość zgasła jednak pięć lat później – wojna domowa w Malakce osiągnęła apogeum, i prowincja Malakka, centrum handlu dla całego państwa, uzyskaniu którego podporządkowana była cała polityka zagraniczna, oderwała się na rzecz śmiertelnego wroga indonezyjskiego sojuszu, Ayutthayi.
    Stało się to impulsem dla jej władców – przegrywając wojnę z Chinami postanowili pójść za ciosem na południu i poprawić swą sytuację, opanowując cały Półwysep Malajski. Na wiosnę 1511 roku wypowiedzieli wojnę Malakce – pomimo iż armia Mataramu nie wyglądała najlepiej (w przeciwieństwie do floty), królestwo nie opuściło sprzymierzeńca.

    W trakcie gdy na Jawie mobilizowano armię, hinduistyczna kasta kapłanów zażądała w zamian za poparcie dla wojny większych uprawnień w kontroli ludności (innov. –1). W tym samym czasie Singapur upadł pod naporem tajskiej armii – sułtan uciekł na Sumatrę. Latem 1513 potężna flota mataramska, wywalczywszy całkowitą przewagę na morzu, przewiozła armię królestwa na wybrzeża Malakki. Rozpoczęło się jednoczesne oblężenie i odpieranie tajskich kontrataków – które szły niemrawo, gdyż szczęściem Chiny znów przypuściły atak na północy. Rok później miasto upadło, a armia ruszyła na odcięty od uzupełnień tajski garnizon Singapuru. Po jego pobiciu przystąpiono do oblężenia, które po pół roku przerwała niezwykła wieść – padający pod naporem Chińczyków Tajowie oddawali Malakkę w zamian za pokój! Radości na dworze nie było końca.
    [​IMG]
    Nieco później sułtan wykupił Singapur... a Mataram ruszył na kolejną wojnę. Na dworze schwytano skrytobójcę wysłanego przez sułtana Brunei. Reakcja była błyskawiczna i jesienią roku 1517 sułtanat zniknął z map. Sułtan uciekł do sprzymierzonego państewka Ternate na wschodnich krańcach archipelagu. Kontynuowało ono walkę pirackimi rajdami, aż w 1519 wylądował tam solidny desant i wcielił wyspę do królestwa. Armia dzięki wojnom zyskała doświadczenie, które wykorzystano przy kolejnych reformach [landtech3, offensive +1]. Tymczasem sułtan Malakki, który po wojnie popadł w skrajną melancholię, abdykował zimą roku 1520. Ufundowano mu ogromną posiadłość na Sumatrze kosztem wielu dziesiątek sztuk złota – ale za to scedował całą swą domenę królom Mataramu. Zaś rok później podpisano traktat o zjednoczeniu Mataramu i Kutei. W 1521 starzejący się Raden zwany Odnowicielem scedował władzę na swego bratanka Peregana Tranganna. Duch Majapahit znów unosił się nad Indonezją.

    [​IMG]

    no. a teraz kraj dostanie solidnego editowego KOPA - coś mi się należy za wiek twardej obrony hinduizmu 8) . na pewno cory na cały archipelag -czy ktoś mi może przypomnieć link do strony z numerami prowów bo nie mogę znależć. na pewno kop do technologii i uspokojenie kraju - już mam fabułę. i może paru kolonistów bo mnie nęcą te "gołe" wyspy. chyba nie za dużo? :p i tak najbliższe 50 lat to będzie zbijanie badboja (no chyba że Celebes... :twisted: )
    ________________________________________________________________________________________

    OT skasowano - AAR zamknięty - w celu kontynuowania proszę zgłosić się do administracji forum.
    Raferti
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie