HoI4 Mini AAR corner

Temat na forum 'HoI IV - AARy' rozpoczęty przez Nuke, 18 Czerwiec 2016.

  1. Nuke

    Nuke [heinkel intensifies]

    Jedyne słuszne państwo do gry, regular/historyczne focusy.

    Zagrałem z nastawieniem, że będę przeciągał wybuch wojny tak długo jak tylko się da. Niestety kolejne focusy wbija się tak szybko, że w 1940 nie bardzo było co robić - został mi tylko Plan Z i mizianie Skandynawów. Wojnę zacząłem mając całkiem spore zapasy (oprócz myśliwców, ich zawsze brakuje) i cóż - jest mega łatwo. Polska padła w niecały miesiąc (zacząłem na początku sierpnia '40), Jugosławia i Grecja styrane, Francja dała się ładnie objechać dookoła Maginota, a i tak jeszcze wystarczyło mi pancerniaków do zdobycia Paryża i odcięcia Belgii. AI - niesamowicie nierówne. Raz potrafi się zgrabnie bronić (Jugosławia trzymała mnie w Alpach, musiałem ściągnąć czołgi i resztę Osi żeby się przebić), a po chwili daje się zrobić jak dziecko. Z Chinami nadspodziewanie dobrze poradziła sobie Japonia, chociaż na froncie w Birmie ugrzęźli na amen.

    [​IMG]

    Ciekawie (choć głupio) zachowują się Brytyjczycy - spamują desantami gdzie tylko się da i tracą po kilka(naście) dywizji (powtórka ich zachowania z TFH, tam też mieli adhd z desantami). Zastanawiam się czy mają jeszcze czym bronić wysp.

    Nagroda Darwina z kolei należy się Rumunom. Przez długi czas nie chcieli wejść do Osi, odmówili Sowietom Besarabii, a gdy czerwona szarańcza ich zaatakowała to przybiegli skomląc o pomoc - a takiego, trzeba było zgodzić się wcześniej.

    Generalnie jest bajzel na mapie, po kapitulacji każdego minorka powinny pojawiać się konferencje pokojowe albo chociaż opcja przekazania okupowanych prowincji sojusznikowi. We wcześniejszych częściach AI dostawało przynajmniej swoje cory.

    [​IMG]

    I niech do jasnej ciasnej zrobią porządne powiadomienie o desancie wroga. Mała kotwica przy regionie mówiąca 'spodziewaj się desantu wroga, może jutro, może za tydzień, a może za rok' jest absolutnie niewystarczająca.

    Wydzielono z dyskusji ogólnej
    moskal

    Jak już przenosimy, to trzymajmy się przyjętego nazewnictwa :p [N]
     
    Ostatnia edycja: 18 Czerwiec 2016
    lysy, moskal i Maciej-Kamil lubią to.
  2. Maciej-Kamil

    Maciej-Kamil Ten, o Którym mówią Księgi

    Moim zdaniem ta ikonka powinna podawać czas i miejsce jedynie w przybliżeniu - o dniu D Niemcy myśleli, że wyląduje w Calais, a nie w Normandii, wiec to i tak gigantyczne ułatwienie, że coś takiego w ogóle jest.
     
  3. Nuke

    Nuke [heinkel intensifies]

    Mi chodzi o powiadomienie 'Achtung! Alianci właśnie lądują na naszych plażach'.
     
  4. Elas

    Elas Genialdo

    Jugosławie da się rozebrać pokojowo przed zażądaniem Gdańska :p
     
  5. Nuke

    Nuke [heinkel intensifies]

    Chciałem tak zrobić, ale nie oddali mi Słowenii i weszli do Aliantów :p
     
  6. Goliat

    Goliat Forumowy Mędrek

    Moja pierwsza ukończona kampania, połowa 1944 roku, grałem ZSRR, historyczne focusy.

    Niemcy na samym początku ledwo pokonały Polskę, potem wypowiedziały wojnę wszystkim dookoła oprócz mnie, bo pakt R-M obowiązywał, Belgia i Holandia szybko pushowały, bo AI nie postawiło na granicy dywizji, Niemcy natomiast po czasie odbili te tereny i olali Belgię z Holandią, po czym zrobili bezmózgi atak przez Linię Maginota, w końcu Francję zdobyli. W międzyczasie Francja z UK dobiła Włochy, które szybko skapitulowały.

    W połowie 1941, gdy R-M przestał obowiązywać, zaatakowałem Oś, niestety Berlin padł tydzień wcześniej, bo Niemcy nie byli w stanie zająć Danii, która zajęła stolicę Niemiec, a po odbiciu jej, Brytyjczycy przejęli całe północne Niemcy. Mój atak to była czysta formalność, przynajmniej przeciwko Niemcom, nie wiem jakim cudem Rumuni naspamowali około 180 dywizji i stawiali zaciekły opór moim armiom, dopiero oskrzydlenie od północy dało radę. Po kapitulacji wszystkich w Europie (Francję Vichy i Turcję też zająłem ja), nadeszła kolej na Chiny, tutaj mozaiki widzieliście na screenach, Japonię zająłem sam w całości po wykonaniu szybkiego desantu (Hokkaido zajęli Brytyjczycy).

    Efekt konferencji pokojowej:

    Niemcy przerodziły się w NRD, jako mój puppet, podobnież Węgry, Rumunia, Polska (bez Poznania) itd. Grecja wzięła Turcję, Jugosławia dostała całe Włochy bez Rzymu.

    [​IMG]

    Na dalekim wschodzie nie mogłem stworzyć Korei (mogłem tylko przekazać prowy Korei Południowej), więc została dla mnie, Chiny zostały podzielone na Nacjonalistów i Komunistów. Japonia za to po moim heroicznym szturmie przypadła w całości bez Tokio... Grecji :D
    Reszta minorów wzięła ochłapy.

    [​IMG]

    Ogólnie brzydko, nieskładnie, ale jakże kolorowo! Granie na ZSRR było niestety nudne. Niby ponad 400 dywizji pod koniec wojny (produkcja nowego modelu czołgu i 25 000 do zapełnienia zapotrzebowania było świetne, szkoda, że takie smaczki to jednostkowe sytuacje), ale nie da się nimi zarządzać (GDZIE TO DIABŁA JEST SYSTEM DRZEWEK Z TRÓJKI?!), przez co gra polegała na wybraniu frontu, kliknięcia celu dla AI i od czasu do czasu poprawiałem ręcznie natarcia, ale był moment, że siedziałem na Fejsie i gadałem z kumplem ze 2 godziny i gra leciała sobie w tle, bo moja interwencja nie była potrzebna, wskakiwałem tylko wbić techy, bo focusy mi się skończyły w 1943 roku...

    A tak w ogóle po wykastrowaniu handlu, wywiadu, drzewek dowodzenia i masy innych rzeczy, gdy nie ma wojny jest jeszcze większa nuda. Na takim USA i ZSRR to jest prawdziwy dramat.
     
    lysy i moskal lubią to.
  7. Garen

    Garen Ten, o Którym mówią Księgi

    Nuke, niby historycznie zagrałeś, ale Słowacji czy Chorwacji brak :p
     
    Maciej-Kamil lubi to.
  8. Nuke

    Nuke [heinkel intensifies]

    Grałem na historycznych focusach, co nie znaczy, że ja takie będę wybierał. Inna sprawa, że tworzenie Słowacji jest nieopłacalne (w HoI2/DH dostawało się za to chociaż DPanc) i lepiej oddać ją Węgrom albo zostawić sobie. Chorwacji nie tworzyłem, bo liczyłem na jakieś eventy ogarniające bajzel po Jugosławii.
     
  9. filip1993

    filip1993 Znany Wszystkim

    Moja pierwsza gra ever. Dokłądnych dat nie pamiętam, ale wyglądało to mniej więcej tak: faszystowska Polska, zdecydowałem się na podbój państw nadbałtyckich i w ferworze walki nie zauważyłem, że Francja gwarantowała niepodległość Estonii przez co wciągnałem się do wojny z aliantami, ale dzięki wpieraniu faszyzmu w kraju Niemcy przyjęły mnie do Osi. Uderzyłem na Rumunię ale utknałęm w górach i walka trwała tak długo, że ZSSR zażądał Besarbii i też wypowiedział im wojnę, przez co Ruscy zdążyli zagarnąć trochę ich terytorium zanim dotarłem do Bukaresztu. Podbiłem jeszcze Bułgarię i uderzyłem na ruskich, żeby odzyskać co moje. Wojna trwała chyba ze 3 lata od 1941 do końca 1944, z pomocą Osi udało mi się dojechać do Sinkiangu, Kazachstanu i za Ural. Na innych frontach udało mi się odeprzeć amerykański desant w Estonii (chyba 45 dywizji), Niemcy zdobyli resztę kontynentu bez Skandynawii, a Włosi pojechali całą Afrykę łącznie z Suezenm. Wracając do ZSRR, niestety, jako typowy noob, zapomniałem że Niemcy są przywódcą sojuszu i zagarnęli większość terenów na konferencji. Zrobili sobie puppeta w postaci Imperialnej Rosji i wtedy nagle wyskoczył event z okupowaniem wschodniej Polski przez ZSSR (!!!) i te ziemie zostały do nich przyłączone. Nie wytrzymałem i sejw poleciał z dysku, poniżej skrin z styuacji tuż przed kapitulacją ZSRR.
     

    Załączniki:

    • poszla1.jpg
      poszla1.jpg
      Wielkość pliku:
      344,7 KB
      Wyświetleń:
      50
    MrKowa lubi to.
  10. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Pierwsze próby z konwerterem nie jestem zbytnio zadowolony.
    [​IMG]
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie