II Rzeczpospolita Polska - AAR

Temat na forum 'HoI - AARy' rozpoczęty przez Robert I, 4 Maj 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Robert I

    Robert I User

    II Rzeczpospolita Polska
    1936-????

    PROLOG

    Do końca I Wojny Światowej Polska nie istniała na mapach świata. Terytorium Polski zostało rozdarte przez Austrię, Rosję i Prusy pod koniec XVIII w. i pomimo powstań narodowych, które miały miejsce w XIX w. trzy mocarstwa w dalszym ciągu kontrolowały polskie ziemie.
    Jednak w 1918 r. Polacy znaleźli się w wyjątkowo korzystnej sytuacji, gdyż państwa zaborców zaczęły upadać - w Rosji wybuchła rewolucja, zaś Niemcy i Austria zostały pokonane przez siły Sprzymierzonych. Nie tracąc czasu, 11-ego listopada 1918 r. Józef Piłsudzki proklamował powstanie niepodległej Polski, a po krótkiej acz zaciekłej wojnie obronnej przeciwko nowo powstałemu Związkowi Radzieckiemu, Polska stała się oficjalnie wolnym państwem. Chociaż ustruj demokratyczny został obalony podczas przewrotu majowego w roku 1926, Polska w roku 1936 prosperowała - podwyższał się standard życiowy, spadało bezrobocie, zaś gospodarka dobrze się rozwijała. Jednak los Polski jest coraz mniej pewny, gdyż znajduje się pomiędzy Sowiecką Rosją i odrodzonymi Niemcami, a oba te państwa pragną, by Polska ponownie zniknęła z map świata.

    CZĘŚĆ I
    I 1936 - VIII 1936

    Na początku stycznia odbyło się spotkanie prezydenta Mościckiego z Edwardem Rydzem (pseudonim - Śmigły). Tematem rozmów była rozbudowa polskiej armii. Zarówno prezydent jak i Śmigły-Rydz doszli do wniosku, że w nadchodzącej wojnie główną rolę będą odgrywały czołgi oraz samoloty. Zgodzono się na ulepszenie 1. Brygady Pościgowej do modelu PZL 11c. Na przyszłość planowano znaczne rozbudowanie sił powietrznych. Ponadto rozpoczęto formowanie oddziałów Obrony Narodowej. Z rozbudową wojsk pancernych narazie się wstrzymano.
    5 marca w Krakowie wybuchł strajk robotników. Domagali się oni podwyższenia pensji. Rząd odrzucił rządania strajkujących i zdecydował się na ich pacyfikację. Zwiększyło to niezadowolenie w kraju. 30 marca strajk zakończył się. Niezadowolenie spadło po 25 dniach do pierwotnego stanu.
    Prezydent obawiał się, że nie skończy się na tym jednym strajku, dlatego zaczęliśmy przeznaczać więcej środków na potrzeby obywateli.
    6 kwietnia miało miejsce otwarcie uniwersytetu we Lwowie. To wielkie wydarzenie kulturalne w naszym kraju.
    21 kwietnia zakończono modernizację 1. Brygady Pościgowej. Nasze samoloty są teraz nowocześniejsze. Już 25 kwietnia zorganizowano pokazy powietrzne nad Wilnem.
    4 maja odbyły się wybory do rządu. Prezydent liczył, że Polacy po obchodzonym dzień wcześniej Święcie Uchwalenia Konstytucji 3-ego Maja zagłosują mądrze i wybiorą godnego przywódcę państwa. Kiedy dowiedział się, że obronił fotel prezydencki, nie można było nie zobaczyć zadowolenia a jednocześnie wzruszenia na jego twarzy. Premierem został Felicjan Sławoj-Składkowski. Zastąpił on Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Oto skład rządu po wyborach:
    Głowa Państwa - Ignacy Mościcki
    Szef Rządu - Felicjan Sławoj-Składkowski
    Minister Spraw Zagranicznych - Józef Beck
    Minister Gospodarki - Eugeniusz Kwiatkowski
    Minister Bezpieczeństwa - Felicjan Sławoj-Składkowski
    Minister Wywiadu - Tadeusz Palczyński
    Szef Sztabu - Wacław Stachiewicz
    Dowódca Wojsk Lądowych - Edward Śmigły-Rydz
    Dowódca Marynarki Wojennej - Józef Unrug
    Dowódca Sił Powietrznych - Ludomił Rayski
    Tego samego dnia - 4 maja - w gabinecie Ministra Spraw Zagranicznych Józefa Becka wizytę złożył ambasador Rumuński. Rozmowa trwała ok. 2 godziny. Po wyjściu Rumuna, Józef Beck udał się do prezydenta Mościckiego i wyjawił mu szczegóły rozmowy. Nie wiadomo o czym ambasador Rumuński z Beckiem rozmawiał, ale wiadomo, że w polityce zagranicznej Polska zaczęła zachowywać się podobnie do Rumunii.
    16 lipca zginął w katastrofie lotniczej Gustaw Orlicz-Dreszer. To wielka strata dla naszego narodu.
    23 lipca rozpoczęły się rozmowy rządu polskiego z liberyjskim. Tematem rozmów była przyszła kolonizacja Liberii przez Polaków. Po rozmowach wstępnych Liberyjczycy się zgodzili, jednak możemy być pewni dalszych spotkań.
    26 lipca wysłaliśmy karabiny do Hiszpanii, w której już od ok. tygodnia trwa wojna domowa. W zamian otrzymaliśmy 250 jednostek stali. Obiecaliśmy pomoc Republice Hiszpanii. Niestety były to obietnice bez pokrycia...
    28 lipca nasi naukowcy opracowali lekki moździerz oraz karabin maszynowy

    Konfiguracja
    HoI 1.6 c + CORE 0.9
    Very Hard/Furious
    Jak chcecie kontynuacje to piszcie :wink:
     
  2. Robert I

    Robert I User

    Część II
    VIII 1936-I 1937

    2 września została stworzona 2. Flotylla Niszczycieli. Tworzy ona wraz z 1. Flotyllą Niszczycieli i 1. Flotyllą Okrętów Podwodnych Polską Marynarke Wojenną. Trwają prace nad krążownikiem ORP "Gryf". Zakończenie prac ustalono na marzec 1938. Zrezygnowano z rozwoju wojsk pancernych. Uświadomiono sobie, że i tak polskie czołgi w razie konfliktu nie będą mogły podjąć równej walki z całymi kolumnami pancernymi Trzeciej Rzeszy. Dlatego postawiono na rozwój lotnictwa i marynarki.
    30 września odbyły się igrzyska olimpijskie w Berlinie. Hitler starał się nie przesadzać z akcentowaniem symboli nazistowskich, jednak wielu odebrało olimpiadę jako gloryfikację Niemiec. Nawet kilku Żydów włączono do niemieckiej reprezentacji. XI igrzyska olimpijskie były o tyle znaczące, że miały rekordowe, w porównaniu z poprzednimi, odzwierciedlenie w mediach - jako pierwsze były przekazywane na żywo przez telewizję. Reprezentanci i reprezentantki Polski zdobyli 3 medale srebrne i 3 brązowe. Wszyscy Polacy byli z nich bardzo dumni.
    25 października Belgia opuściła sojusz, który zawarła z Francją i krajami Commonwealthu. Powodem jest uchwalenie ustawy rządu belgijskiego o neutralności wobec konfliktów w Europie. Nasi naukowcy opracowali średni moździerz oraz działko przeciwlotnicze 12.7 mm
    27 grudnia ambasador Polski w Liberii spotkał się z przedstawicielami rządu liberyjskiego. Liberyjczycy po raz kolejny potwierdzily, że są gotowi uznać polskie zwierzchnictwo. Do Liberii wyruszyła pierwsza grupa polskich osadników.
    Dzień później Włochy oficjalnie zaanektowały Etiopię. Kampania rozpoczęta w 1935r przez Mussoliniego przeciwko temu afrykańskiemu krajowi przeciągnęła się prawie 2 lata. Ukazała się słabość włoskiej armii. Mussolini musi myśleć nad poważnym ulepszeniem sił zbrojnych.
     
  3. Robert I

    Robert I User

    Część III
    I 1937-VI 1937

    Rok 1936 był rokiem nadzwyczaj spokojnym, pomijając włączenie Etiopii do Nowego Imperium Rzymskiego i wojnę domową w Hiszpanii. Do roku 1937 podchodzono z nadzieją, że względny pokój panował będzie nadal. Już 7 stycznia Niemcy zaproponowały nam zawarcie paktu dotyczącego nienaruszalności granic oraz umowę o rozszerzeniu praw niemieckich obywateli na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Prezydent po konsultacji z rządem zgodził się na niemieckie warunki.
    24 stycznia Bułgaria zawarła układ o wzajemnej pomocy z Jugosławią. Podgrzało to atmosferę na Bałkanach. Mniejszości narodowe w Jugosławii: Chorwaci, Bośniacy, Macedończycy i Słoweńcy rozpoczęli strajki i demonstracje. Rząd Jugosłowiański - zabezpieczony układem z Bułgarią, rozpoczął egzekucje na demonstrantach. Ochłodziło to relacje Polsko-Jugosłowiańskie, które i tak nie były dobre.
    2 lutego rozpoczęliśmy badania nad nowym bombowcem - PZL P-37 "Łoś". W tym celu kupiliśmy od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii niezbędne do tego środki. Osłabiło to znacznie naszą gospodarkę, jednak Kwiatkowski oznajmił, że zajmie się tym. "Łoś" będzie latał na polskim niebie najpóźniej w VI 1938.
    Na początku marca Żydzi zaczęli opuszczać nasz kraj w obawie przed rosnącą w siłę Trzecią Rzeszą. Głównym kierunkiem ich emigracji była Palestyna. Prezydent Mościcki namawiał wyznawców judaizmu na pozostanie w kraju. Posłuchała tylko niewielka część. 160000 ludzi opuściło kraj. Mościcki był załamany.
    Do końca maja zaczęliśmy mobilizację kolejnych oddziałów Obrony Narodowej i Korpusów Ochrony Pogranicza. Regularną piechotą na razie się nie zajmowaliśmy.
     
  4. Robert I

    Robert I User

    Część IV
    VI 1937-I 1938

    16 czerwca w prasie amerykańskiej ukazał się artykuł krytykujący rząd liberyjski. Autor artykułu zarzucał Liberyjczykom zbytnie uleganie presji wywoływanej przez Polaków. Oby ten artykuł nie zmienił postawy liberyjskiego rządu w stosunku do nas. Mogłoby to grozić zerwaniem rozmów dotyczących kolonizacji tego kraju. A na tym nam w tej chwili najbardziej zależy.
    22 czerwca nasi naukowcy opracowali średni bombowiec - testy prototypu. Niebawem nasi naukowcy zaczęli opracowywać model przyszłego najnowocześniejszego bombowca Polski - "Łosia"
    3 lipca gen. Franco - dowódca wojsk Nacjonalistycznej Hiszpanii ogłosił całkowite pokonanie i zneutralizowanie byłych katów narodu hiszpańskiego. Hitler od razu przesłał gratulacje, Mussolini też niebawem wysłał delegacje do faszystowskiego generała. W Polsce zaczęto obawiać się przyszłego, nieuchronnego konfliktu.
    8 sierpnia w Nowosielcach wybuchł strajk. Ludzie domagali się zmian w rządzie. Sam generał Śmigły-Rydz napisał list do protestantów, w którym informował ,że niedługo odbędą się wybory. Ludzie nie uwieżyli i zaczęli jeszcze donośniej demonstrować swoje niezadowolenie. Do akcji wkroczyła milicja. 42 osoby zabito a ok. 4000 aresztowano.
    3 września wybuchł ponownie strajk. Tym razem jednak nie z powodów niechęci do władz. Nauczyciele z ZNP - bo to oni strajkowali - domagali się ścisłej współpracy z ZSRR. "Prośbę" z oczywistych powodów odrzucono a samo ZNP delegalizowano. 3 listopada zakończył się strajk nauczycieli z ZNP. Rząd ugiął się pod rządaniami w obawie przed rozmachem całego strajku. Jednak nie planowano współpracy z ZSRR. Nauczycieli oszukano. Mimo to, wysłano Józefa Becka do Moskwy. Tam spotkał się z Komisarzem Spraw Zagranicznych - Litwinowem. Po kilku godzinach rozmów. Beck szybko opuścił stolice bolszewików i jak najszybciej udał się do Warszawy. Zaraz po wylądowaniu spotkał się z prezydentem Mościckim i powiedział do niego: "Ale nudziarz z tego Litwinowa".... Tego samego dnia nasi naukowcy odkryli działko przeciwlotnicze 20mm+.
    1 grudnia otwarto kopalnie żelaza na Śląsku Cieszyńskim. Jest to największa tego typu kopalnia w Europie. Na jej otwrcie zaproszono króla Rumunii, gdyż liczono na bliższą współpracę z tym krajem. Wydobycie węgla wzrosło 5-krotnie. Tego samego dnia wynaleziono lekką artylerię.
    12 grudnia, ponownie w prasie amerykańskiej, ukazał się artykuł mówiący o chęci przejęcia siłą władzy w Liberii przez rząd Polski. Prezydent Mościcki po przeczytaniu tych wypocin wpadł w szał. Poleciał do Londynu wraz z Beckiem i Sławoj-Składkowskim a następnie statkiem do USA. Nie zważano na czas trwania podróży. Po dotarciu na miejsce prezydent wraz z premierem i MSZ udali się na wcześniej umówione spotkanie z władzami amerykańskimi. Po ostrej wymianie zdań obie strony doszły do porozumienia. USA miały oficjalnie przeprosić rząd Polski na konferencji zwołanej w Paryżu. Tak oto Polacy zanotowali kolejny sukces w polityce zagranicznej.

    PS. screeny zaczną się od następnej części :wink: pasuje? :twisted:
     
  5. Robert I

    Robert I User

    są takie eventy. Tak samo jak z tym strajkiem ZNP, te artykóły w prasie amerykańskiej itp.

    [ Dodano: Sob Maj 07, 2005 5:57 pm ]
    Część V
    I 1938-VI 1938

    3 stycznia otworzono trasę kolejową Śląsk-Pomorze. Jest to największe tego typu połączenie w naszym kraju. Na wybudowanie tej trasy przeznaczono olbrzymią (jak na polskie warunki) sumę pieniędzy.
    6 lutego powołano 2. Brygadę Bombową wyposażoną w najnowsze polskie samoloty bombowe - PZL P-37 "Łoś". Natychmiast przeniesiono ją do Pińska, gdzie razem z 1. Brygadą Pościgową i 1. Brygadą Bombową tworzyła namiastkę Polskich Sił Powietrznych.
    13 lutego rozpoczęła się wojna japońsko - chińska. Konflikt wisiał w powietrzu od bardzo dawna. Oficjalnim powodem była rzeź cywilów chińskich dokonana przez wojsko japońskie. Liga Narodów protestowała, ale na protestowaniu się skończyło. Coraz więcej osób drży w obawie o losy swojeg państwa... o losy świata...
    Nastąpił długo oczekiwany dzień w Polskiej Marynarce Wojennej. Dnia 28 lutego został zwodowany polski krążownik ORP "Gryf". Włączono go natychmiast do formacji stacjonującej w gdańsku, gdzie razem z 1. i 2. Flotyllą Niszczycieli i 1. Flotyllą Okrętów Podwodnych tworzy oficjalną polską flotę. Jest to znakomity model, w niczym nie ustępujący produkcjom niemieckim.
    1 marca, w związku z wodowaniem ORP "Gryf" rozpoczęto formowanie 3. Flotylli Niszczycieli. Polskie siły morskie rozwijają się z błyskawicznym tempie. Rozpoczęto także tworzenie 2. Brygady Pościgowej. Odkryto artylerię polową 75 mm+
    17 marca rząd polski wysłał ultimatum do rządu litewskiego. Ultimatum dotyczyło natychmiastowego nawiązania stosunków dyplomatycznych. W przypadku odmówienia, podjęta zostałaby akcja zbrojna. Po kilkugodzinnych, nerwowych oczekiwaniach rząd litewski ultimatum przyjął. Społeczeństwo polskie jak i litewskie odetchnęło z ulgą...
    27 marca dokonał się długo oczekiwany Anschluss Austrii dokonany przez Hitlera. Kanclerz Austrii - Kurt von Schuschnigg - nie miał wyboru, musiał przyjąć ultimatum nazistów. Kilka godzin później wojska Wehrmachtu przekroczyły granicę, zlikwidowały szlabany a Hitler ogłosił włączenie Austrii do Tysiącletniej Rzeszy jako Ostmark. W sztabie Polskim opracowano pierwsze plany obrony w wypadku agresji Rzeszy na nasze państwo.
    4 kwietnia sprzedano Brytyjczykom polskie wyrzutnie i działa przeciwpancerne. W zamian otrzymaliśmy gumę, która w tym momencie zdawałaby się bezcenna dla przemysłu polskiego.
    Dzień później nastąpiła wielka radość w rządzie polskim. Liberia zgodziła się na kolonizację i odtąd jest to nasz prowincja narodowa. Od razu wysłano transportowce, aby dostarczały gumę oraz stal do portu w Gdańsku. Prezydent Mościcki wykonał cele jakie sobie założył. Następnym miało być zajęcie czeskiego Zaolzia oraz skuteczna obrona przed prawie pewnym natarciem niemieckim.
    19 maja sformowano 3. Flotyllę Niszczycieli. Dołączyła ona do sił zakotwiczonych w Gdańsku. Polska flota prezentuje się znakomicie w porównaniu z tym, czym dysponowaliśmy w styczniu '36. Rozpoczęto formowanie następnej flotylli - tym razem transportowej.
    30 maja nasi naukowcy wynaleźli podstawowe wyposażenie nawodne
     
  6. Robert I

    Robert I User

    właśnie taki mam zamiar :twisted:

    [ Dodano: Pon Maj 09, 2005 3:56 pm ]
    Część VI
    VI 1938-I 1939

    14 czerwca w Brazylii uchwalono nową konstytucję. Gwarantowała ona zniesienie niewolnictwa oraz wolność słowa oraz prasy i odcięcie się od spraw państw europejskich. Brazylijczycy wysłali depeszę do MSZ - Józefa Becka, w której powiadomili, że od tej pory Polacy przebywający w Brazylii nie mogą wykupować plantacji oraz handlować ludźmi na terenie Ameryki Płd. Brazylia jest ostatnim krajem, w którym zniesiono niewolnictwo.
    2 lipca nasi naukowcy opracowali kolejne działo przeciwlotnicze. Bardzo obawiano się niemieckiej Luftwaffe. Dzień później podpisaliśmy umowę handlową właśnie z Niemcami. Umowa ta dawała nam 200 jednostek gumy, której nam ciągle brakowało, natomiast Niemcom przekazaliśmy 500 jednostek węgla. Nie była to poważna strata, gdyż ilość węgla w Polsce wciąż rosła - produkowaliśmy więcej niż potrzebowaliśmy.
    1 sierpnia sformowana została 2. Brygada Pościgowa. Jest to nasza czwarta jednostka lotnicza. Dołączyła do sił powietrznych w Pińsku.
    23 sierpnia wysłaliśmy do Rumunii dyplomatę, który miał omówić ewentualny przemarsz polskich wojsk przez to państwa. Rumunia stanowczo odmówiła. Rząd polski nie dawał za wygraną i kilka dni później wysłał kolejnego dyplomatę. Tym razem oprócz swobodnego przemieszczania wojsk, Polska gwarantowała nienaruszalność granic Rumunii. Rząd rumuński po wahaniach przyjął polską prośbę.
    30 września Hitler zanektował Sudetenland - Sudety. Aneksję usprawiedliwiał ochroną Niemców Sudeckich przed władzami czechosłowackimi. Na zwołanej w Monachium konferencji pokojowej, w której uczestniczyli: Hitler (Niemcy), Daladier (Francja), Chamberlain (Wielka Brytania) i Mussolini (Włochy) - Hitler zapewniał, że na tym jego zaborcze aspiracje się kończą. Tak więc za plecami rządu czechosłowackiego decydowano o losie czechów i słowaków. Państwa zachodnie zdradziły Czechosłowację. W obozie polskim rozważano nawet połączenie się z Hitlerem tym bardziej, że niemiecki dyktator zezwolił nam na zajęcie Zaolzia. Ostatecznie pozostano przy polityce "równowagi".
    Mimo to, 7 października doszło do spotkania Lipski-Ribbentrop. Ribbentrop - MSZ Trzeciej Rzeszy - proponował Polsce przystąpienie do paktu antykominternowskiego. W zamian, Polska miała zgodzić się na przemarsz wojsk niemieckich przez swoje terytorium. Lipski, po kilku telefonach do prezydenta i premiera nie zgodził się na rządania niemieckie.
    3 listopada odbyły się nowe wybory do rządu. Ku zdziwieniu wszystkich, rząd się nie zmienił. Jedyna zmiana, to mianowanie Władysława Raczkiewicza na Ministra Bezpieczeństwa. Niektórzy sądzą, że wybory były sfałszowane, albowiem z przedwyborczych sondarzy wynikało, że największe szanse na objęcie fotelu premiera ma gen. Sikorski.
    Dzień później została sformowana 1. Flotylla Transportowa. Miała ona transportować naszych dzielnych żołnierzy w razie konfliktu do Liberii. Zaczęto formowanie czterech następnych tego typu flotylli.
    26 listopada, dyktator ZSRR - Józef Stalin - zaproponował na przedłużenie paktu o nieagresji. Rząd polski zdecydowanie przyjął propozycję znienawidzonego komunisty, albowiem dawało nam to zabezpieczone plecy w nieuchronnej konfrontacji z Trzecią Rzeszą.
    7 grudnia, senator Dębski, spotkał się nieoficjalnie z przedstawicielami francuskimi. Tematem rozmów była przede wszystkim przyszła kolonizacja... Madagaskaru! Francuzi zecydowanie odmówili, ale postanowiliśmy nie zrywać rozmów tylko poczekać na oficjalne rozmowy.
    Do końca roku nic się nie działo. Pod koniec grudnia odnotowaliśmy drastyczny spadek produkcji stali oraz gumy - mimo iż ta była transportowana od ponad roku z Liberii wprost do portu w Gdańsku.

    [ Dodano: Wto Maj 10, 2005 6:44 am ]
    Część VII
    I 1939-VI 1939

    Już na początku roku napłynęła do nas tragiczna informacja. Zmarl Roman Dmowski - wybitna postać powojennej Polski. Pochowany został z najwyższymi honorami. Zorganizowano uroczystą defiladę wojskową w Warszawie a wszystkie domy udekorowane były polskimi flagami narodowymi. Wszyscy ludzie w obozie rządzącym zapomnieli już o konfrontacji między Dmowskim a Piłsudzkim. Przypomnę, że Dmowski chciał na wschodzie stworzyć blok państw zależnych od Polski, które chroniłyby Rzeczpospolitą od ZSRR. Piłsudzki natomiast chciał odtworzyć Polskę sprzed rozbiorów, co częściowo mu się udało.
    2 lutego napłynęła kolejna zła informacja. Rayski, dowódca Polskich Sił Powietrznych, zrezygnował z pełnienia funkcji. Szybko znaleziono godnego następcę. Został nim Józef Zając - równie utalentowany polski lotnik. Kilka godzin po objęciu stanowiska zapowiedział, że ma zamiar kontynuować, zapoczątkowane właśnie przez Rayskiego, unowocześnianie Polskich Sił Zbrojnych.
    Dzień później - kolejna bardzo zła informacja. Na terenie naszego państwa dokonano akcji sabotażowej. Wysadzono pociąg przewożący ogromne ilości węgla i gumy. Tego typu akcję mogła przeprowadzić Trzecia Rzesza lub ZSRR. Nie wspominano o tym na arenie międzynarodowej.
    Pierwsza dobra wiadomość w tym roku nastąpiła 2 lutego. Ambasadorzy polscy podjęli oficjalne rozmowy z przedstawicielami rządu francuskiego, na temat kolonizacji Madagaskaru. Ustalono, że południowa część wyspy należeć będzie do Polski. Nie ujawniono szczegółów rozmowy.
    17 lutego sformowano 2. i 3. Flotyllę Transportową.
    3 marca pierwsi polscy koloniści pojawili się na południowym Madagaskarze. Czyżby znowu udana kolonizacja? Nie było jeszcze oficjalnej zgody rządu francuskiego.
    15 marca dokonało się to, co miało się dokonać od października '38 roku. Trzecia Rzesza zaanektowała Czechy, tworząc Protektorat Czech i Moraw. Na terenie Słowacji utworzono tzw. "Państwo Słowackie" z Ks. Tiso na czele. Trzecia Rzesza złamała postanowienia Konferencji w Monachium. Przywódcy alianccy zdali sobie sprawę, że polityka ustępstw do niczego nie prowadzi. Zaczęto się przygotowywać do obrony. Powstały plany obrony w Polsce. Ulepszenie tych planów zaplanowano na lato '39.
    18 marca prezydent ogłosił mobilizację w Polsce. Zaczęto formowanie 1. Pułku Lotnictwa oraz licznych jednostek KOP i ON. Trzeba było w krótkim czasie zmobilizować jak najwięcej jednostek. Każda minuta była cenna...
    Następnym celem Hitlera miała być... Polska! 21 marca Hitler zażądał od nas terytorium. Mianowicie: Poznań, Bydgoszcz oraz Toruń. Zdecydowanie odmówiliśmy.
    Jednak 25 marca Niemcy ponownie "pokojowo" zaanektowali europejski obszar. Był to niewielki okręg - Kłajpeda na Litwie. Nie chodziło o samo miasto, lecz o port się w nim znajdujący. Port w Królewcu był w zasięgu polskich nowoczesnych bombowców - Łoś.
    Na ten dzień czekano od chwili, kiedy Hitler po raz pierwszy zażądał ziem od Polski. 30 marca Polska podpisała układ sojuszniczy z Wielką Brytanią. Tym samym znalazła się w wielkum bloku państw, wśród których nie zabrakło tak egzotycznych krajow jak Oman czy Nepal... Polacy otrzymali szansę... szansę na uratowanie się... Prezydent Mościcki ogłosił 2 dni wolne od pracy. Nie można było sobie pozwolić na więcej, gdyż przygotowania do wojny trwały...
    2 kwietnia na Madagaskar przybyła kolejna grupa polskich osadników. Jednak nie myślano teraz o tym. Przygotowywano się do wojny. Polacy pozostający w kraju, zaczęli nazywać swoich rodaków, którzy wyjechali na tą wyspę - tchórzami.
    13 kwietnia Włochy zaanektowały Albanię. Król albański - Zog I - ewakuował się z kraju. Armia włoska po raz kolejny pokazała antypopis swoich umiejętności. Siły włoskie liczyły 12 dywizji, natomiast albańczycy mieli do dyspozycji dwie. Mimo to, zajęcie Albanii zajęło Włochom aż 2 tygodnie. Bez komentarza...
    24 kwietnia powstała 5. Flotylla Transportowców. Dołączyła do Marynarki Wojennej w Gdańsku, a po kilku dniach wyruszyła do portu w Constancii w Rumunii. Było to bardzo mądre posunięcie. Niestety wyprawa zajęła aż 3 tygodnie.
    28 kwietnia Związek Radziecki wypowiedział nam pakt o nieagresji. Czyniło to Polskę zagrożoną na atak z dwóch stron. Pomimo to, nie zajmowano się planami obrony, gdyż szacujemy że za granicą stoi 80 dywizji radzieckich. Stawianie oporu przyniosłoby tylko niepotrzebne straty w ludziach. Rząd polski zapewnił sobie zgodę na ewakuację do Rumunii w wypadku zajęcie przez agresorów Warszawy.
     
  7. Robert I

    Robert I User

    Część VIII
    VI 1939-IX 1939

    "Po przełamaniu naszych linni obrony, wszystkie walczące jednostki mają rozkaz wycofania się na linię rzek: Wisły i Narwii. Stolica nie może paść! Za kilka dni sformujemy armie, które będą nas bronić przed faszystowskim najeźdźcą. W wypadku zajęcia Warszawy i Lublina, jak najwięcej sił ma być ewakułowanych na teren przyjaznej nam Rumunii. Stamtąd zabierze je do Anglii nasza flota." - powiedział 28 czerwca Edward Śmigły-Rydz mianowany na Naczelnego Wodza. Zgodnie z obietnicą - 4 lipca - zaczęto formować osiem armii. Oto ich spis i jednostki wchodzące w ich skład:

    DOK I (generał Przedrzymirski-Krukowicz) - 8. i 20. DP, Mazowiecka BK, Warszawska Brygada ON
    Zadaniem tej armii była osłona obszaru Warszawy i Płocka od strony Prus Wschodnich. Ulokowana została w Toruniu.
    DOK II (generał Dąb-Biernacki) - 3., 12., 13., 19. i 29. DP, Wileńska BK
    Zadaniem tej armii było zabiezpieczenie flank gen. Szylingowi i ochrona Polski od południa - Słowacji. Skoncentrowano ją w Przemyślu.
    DOK III (generał Młot-Fijałkowski) - 1. i 18. DP, 35 DZmot.
    Zadaniem tej armii była obrona linii rzeki Narew. Skoncentrowano ją w Suwałkach.
    DOK IV (generał Rómmel) - 10., 28. i 30. DP, Sieradzka Brygada ON
    Głównym zadaniem tej armii była osłona kierunku Łódź-Warszawa. Armię ulokowano w Łodzi, więc nie była na pierwszej linii.
    DOK V (generał Szylling) - 6., 7. i 23. DP, Krakowska BK, 21 Dywizja Piechoty Górskiej
    Zadaniem tej armii była obrona obszaru Górnego Śląska i Małopolski. Armie umieszczono w Częstochowie.
    DOK VI (generał Fabrycy) - 2., 5., 9., 11. i 24 DP, 22 Dywizja Piechoty Górskiej
    Zadaniem tej armii było zabezpieczenie flank generałowi Szyllingowi oraz ochrona Centralnego Okręgu Przemysłowego. Armie umieszczono w Cieszynie.
    DOK VII (generał Kutrzeba) - 14., 17., 25. i 26. DP, Wielkopolska BK, Poznańska i Kaliska Brygada ON
    Zadaniem tej armii była osłona Wielkopolski od zachodu z kierunku Gorzowa. Armie umieszczono w Poznaniu.
    DOK VIII (generał Bortnowski) - 4., 15., 16. i 27 DP, Pomorska i Chełmińska Brygada ON
    Zadaniem tej armii była obrona obszarów Toruń-Włocławek oraz Pomorza Zachodniego, Gdańska i na kierunku Bydgoszczy. Koncentracja w Bydgoszczy.

    24 sierpnia podpisano tajny układ między Niemcami a Związkiem Sowieckim. Pakt Ribbentrop-Mołotow, bo o nim mowa zawierał podział stref wpływów między faszystów a komunistów. 6 dni później Niemcy napadły na Polskę...
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie