Kleine Einheitstaktik - niemiecki AAR

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez thorfinn, 18 Listopad 2007.

?

Ten AAR byłby lepszy gdyby...

Poll closed 31 Sierpień 2008.
  1. ...poszczególne odcinki były dłuższe

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  2. ...poszczególne odcinki były krótsze

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  3. Odcinki są w sam raz

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  4. ...było więcej taktyki (walki z Close Combat'a i innych gier)

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  5. ...było więcej strategii (z HoI2, również innych niemieckich jednostek / frontów)

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  6. Stosunek taktyki i strategii jest w sam raz

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  7. ...było wiecej wstawek fabularnych

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  8. ...było więcej akcji (z mechaniki samej gry)

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  9. ...było więcej postaci

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  10. ...było mniej postaci

    0 głos(y/ów)
    0,0%
Multiple votes are allowed.
Status Tematu:
Zamknięty.
  1. thorfinn

    thorfinn Guest

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    Zanim zaczniecie wykazywać mój brak inwencji ("O Boże - ZNOWU AAR Niemcami") proszę zapoznajcie się z garścią technikaliów przytoczonych poniżej - będzie to post czysto techniczny. W kolejnym będzie już właściwa treść.

    Co sprawia, że ten AAR ma być inny od wszystkich innych?

    Nie będzie tutaj:
    a) polityki,
    b) dialogów na najwyższych szczeblach,
    c) kierowania całym przemysłem ciężkim,
    d) handlowania,
    e) podejmowania strategicznych decyzji militarnych...

    Co będzie?

    Walka pojedynczych związków taktycznych w ramach ogromnej, scentralizowanej machiny jaką jest armia.

    Jak?

    Na potrzeby tego projektu stworzyłem nowe państwo - marionetkę Niemiec, z jedną nadmorską prowincją (1 PP, zasobów tyle, żeby starczyło na utrzymanie fabryki + 1). Dodałem także:
    a) kilku (6) dowódców - w tym głównego bohatera,
    b) kilku ministrów reprezentujących dodatkowe pododdziały oraz osobowość dowódców w sztabie,
    c) 4 tech-teamy, aby nadążyć za rozwojem technologicznym Rzeszy.

    Coś jeszcze?

    Tak, zaczynam jako generał dywizji (Gen. Maj.) Sviatkiewitz, w 1936 roku mając pod sobą Pułk Piechoty Zmotoryzowanej - 4. Infanterie-Regiment (mot) - dywizja w sile 50/100

    A na koniec:
    Gram na Armageddonie 1.1 + SKIF; poziom normalny/agresywny
     
  2. thorfinn

    thorfinn Guest

    część I: 4. Infanterie-Regiment (mot) - styczeń-lipiec 1936 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej został sformowany w Stralsundzie z pułku pochodzącego ze szczecińskiej 2. ("Pomorskiej") Dywizji Piechoty. Jednostka ta powstała na fali propagowanej przez wielu oficerów niemieckich doktryny Wojny Błyskawicznej. Jednym z gorących entuzjastów owej doktryny był generał dywizji Thomas Sviatkiewitz, późniejszy dowódca jednostki. 3 lutego 1936 roku zakończył się proces wyposażania pułku w niezbędny sprzęt oraz tabor motorowy. Do eksperymentalnego pułku ponadto został przydzielony specjalny pododdział - Propaganda-Einheiten*, wyposażony w najnowszy sprzęt audio-wizualny - póki co 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowany był doskonale prezentującym się na paradach, dodatkiem do wieców i spędów partyjnych NSDAP.

    Na początku marca 1936 roku Pułk otrzymał rozkaz wymarszu do Kassel, lecz wchodzący w jego skład żołnierze nie zagrzali tam miejsca. 7 marca, o świcie, 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej, otrzymawszy wcześniej stosowny rozkaz, złamał postanowienia Traktatu Wersalskiego wkraczając do zdemilitaryzowanej Nadrenii.

    [​IMG]

    Po blisko tygodniowym postoju, wobec braku zdecydowanej reakcji państw ościennych, Pułk powrócił do swojego macieżystego garnizonu w Stralsundzie.

    [​IMG]
    żołnierze 4. Infanterie-Regiment (mot) podczas odpoczynku w Nadrenii​

    Jednostka wróciła do spokojnego pełnienia służby Ojczyźnie i Partii, maszerując dziarskim, defiladowym krokiem i pozując do zdjęć oraz kronik filmowych. Dowódca Pułku miał nadzieję, że prawdziwa wartość jego oddziału - wartość bojowa, będzie mała okazję do ujawnienia się. Wielu ludzi przeczuwało, że mają okazję żyć w wyjątkowych czasach.

    [​IMG]
    pododdział eksperymentalnego Pułku podczas defilady​

    Niespokojna sytuacja polityczna w Hiszpanii, doprowadziła do wybuchu wojny domowej. Hitler postanowił wspomóc ochotnikami i materiałami wojennymi wysiłek zbrojny rebeliantów generała Franco. 23 lipca 1936 roku, o godzinie 5:00 rozpoczęło się okrętowanie pododdziałów 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej.

    [​IMG]

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========
    * - w mechanice gry jest to minister - Szef Sztabu dający wzrost zorganizowania +20% (szkoła psychologii).

    @ brazylian24:
    ta prowincja to Stralsund - 301 - na północ od Berlina, na zachód od Szczecina.
     
  3. thorfinn

    thorfinn Guest

    część II: 4. Infanterie-Regiment (mot) - lipiec-sierpień 1936 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Już na pokładzie statku transportowego do generała Sviatkiewitz'a dotarła informacja, że również inne mocarstwa europejskie zdecydowały się rozegrać kartę hiszpańską - 24 lipca włoski dyktator ogłosił wysłanie pomocy dla Nacjonalistów. Tego samego dnia, niemal w tej samej chwili, Kreml upublicznił decyzję wsparcia sił lojalnych rządowi.

    "To będzie europejska piaskownica".
    Pomyślał generał, zdając sobie sprawę, że jego Pułk będzie jedną z zabawek. Z jednej strony obawiał się o życie swoich ludzi, z drugiej chciał, musiał sprawdzić pięknie brzmiące teorie w praktyce. Musiał się wykazać, aby jak najwięcej ludzi powróciło z tej wyprawy.

    Mijali właśnie wyspy duńskie i od lądu czuć było cuchnącą woń filetowanych ryb. Młody generał zszedł czym prędzej do swojej kajuty, aby ponownie zagłębić się w, przygotowane w pośpiechu, materiały dostarczone przez wywiad.

    [​IMG]

    Wreszcie 28 lipca, o godzinie 22:00, 4. Infanterie-Regiment (mot) został wyokrętowany w hiszpańskim porcie kontrolowanym przez Nacjonalistów. Na miejscu okazało się, że wszelkie informacje na temat tego konfliktu dostępne w Rzeszy, a tym bardziej w trakcie podróży są gówno warte. Siły obu stron były porozrzucane bezwładnie po całym kraju, a na wielu odcinkach walk front po prostu nie istniał. Do tego dochodziły częste informacje o bestialskich zbrodniach popełnianych na żołnierzach i cywilach przeciwnej strony.

    Pierwszą misją młodego dowódcy było odszukanie jakiegokolwiek sztabu koordynującego działania wojsk niemiecko-włosko-hiszpańskich. Szybko okazało się, że nie ma czegoś takiego. Dowódca 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej podjął więc decyzję o zajęciu pozycji blokujących drogę na, znajdującą się w rękach rebeliantów, stolicę kraju. Przy odrobinie szczęścia udałoby się również nawiązać łączność z oddziałami Nacjonalistów znajdującymi się w południowo-wschodniej enklawie.

    [​IMG]

    Późnym wieczorem 8 sierpnia cel został osiągnięty - kontakt z Nacjonalistami w rejonie Huelva został nawiązany. Tym razem obyło się bez walki, jednak wywiad donosił, że współpraca sowiecko-hiszpańska układa się bardzo dobrze i po początkowym zaskoczeniu armia lojalna rządowi formowała linie obrony.

    W rejonie Badaioz Pułk nawiązał współpracę z dywizją Nacjonalistów i rankiem 10 sierpnia rozpoczął się marsz na Albacete. Dalsze natarcie w kierunku wschodnim mogło doprowadzić do zajęcia, niezwykle istotnego dla wysiłku wojennego obu stron, rejonu wokół Walencji i w konsekwencji do przedzielenia terenów kontrolowanych przez Republikę na dwie części.

    [​IMG]

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========
    Dziękuję za pozytywne komentarze - każdy (zwłaszcza ten krytyczny) jest mile widziany.
     
  4. thorfinn

    thorfinn Guest

    część III: 4. Infanterie-Regiment (mot) - "das erste Blut": sierpień 1936 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Generał Thomas Sviatkiewitz siedział pochylony nad słabo oświetlonym biurkiem w swoim pojeździe sztabowym. W środku nie było nikogo, a kierowca nerwowo palił papierosa kilka metrów od pojazdu. Wokół, w milczeniu krążyli żołnierze przydzieleni do sztabu Pułku. Wszyscy żołnierze byli głęboko wstrząśnięci ostatnimi wydarzeniami. Dowódca 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej podpierał głowę obiema dłońmi, szykując się do sporządzenia raportu.

    "Dnia 19 sierpnia 1936 r., o godzinie 18:00..." - Wieczne pióro powoli wydrapywało kolejne kształty liter. - "...rozpoczął się dwugodzinny atak bombowy na kolumnę marszową 4. Infanterie-Regiment (mot)." Generał starannie odłożył pióro i zamknął oczy. W myślach wciąż wracał do tego momentu. Jego Pułk nie został wyposażony w pododdział przeciwlotniczy, a jego żołnierze byli niemal zupełnie bezradni, gdy nadlatywały kolejne bombowce produkcji radzieckiej.
    "Gdzie u diabła podziewały się wtedy nasze myśliwce?" - było to pytanie stale powracające w głowach każdego żołnierza Pułku. Również ich dowódca szukał na nie odpowiedzi.

    Młody generał otarł pot zmieszany z kurzem z gorącego czoła i ponownie chwycił za pióro - "W wyniku ataku nieprzyjaciela wyłączonych z dalszej walki zostało 476 żołnierzy, z czego 98 zabitych, 376 rannych i 2 zaginionych..." W tym miejscu na, kontrastującej z wyglądem oficera, śnieżno-białej kartce papieru zrobił się kleks. "Do diabła!"
    - Krzyknął generał, a w myślach dodał. - "Zapłacą mi za zniszczenie mojej maszyny do pisania..."

    [​IMG]

    Wieczorem 21 sierpnia 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej zajął niebroniony obszar Albacete, jednak wobec braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony wojsk rebeliantów, generał Sviatkiewitz podjął decyzję o wstrzymaniu marszu na Walencję. Żołnierze rwali się do boju, aby pomścić śmierć towarzyszy broni i każdy z nich w duchu przeklinał opieszałość i bierność hiszpańskich sojuszników. Po czterech dniach nadeszła oczekiwana wiadomość - korpus Nacjonalistów znajduje się na północny-wschód od Walencji. Przez kolejne dwa dni usiłowano nawiązać kontakt z sojusznikiem - bezskutecznie. Okazało się, że dowódca walecznego korpusu nie tylko nie zamierza kontynuować natarcia, ale co więcej wycofuje się ze zdobytych terenów.

    [​IMG]

    Okazja dokonania przełomu w wojnie została zaprzepaszczona. Kolejny cios spadł na żołnierzy Pułku, jak grom z jasnego nieba. W godzinach wieczornych 27 sierpnia 1936 r. na pozycje 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej, z trzech kierunków, ruszyło natarcie nieprzyjaciela w sile 7(!) dywizji piechoty, ze wsparciem. Bohaterska obrona trwała przez całą noc. Podczas 12-godzinnego boju szczególnym męstwem wykazał się dowódca II. batalionu - kapitan von Hardenberg, którego pododdział bronił sektora północno-wschodniego, na który nacierał gros sił nieprzyjaciela. Nierówna bitwa zakończyła się odwrotem Pułku. Straty wyniosły około 80 zabitych, rannych i zaginionych.

    [​IMG]

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Thomas_PL:
    Żetonów nie będzie - może i wiem co większość z nich oznacza, ale jakoś tak lepiej gra mi się bez nich. :)

    @ Fergie:
    Korzystaj ile chcesz.

    Dziękuję za komentarze i czekam na kolejne.
     
  5. thorfinn

    thorfinn Guest

    część IV: 4. Infanterie-Regiment (mot) - wrzesień-październik 1936 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    22 września Pułk wycofał się w rejon Badajoz i po tygodniowej reorganizacji dowódca podjął decyzję przesunięcia swojego oddziału na północną flankę Madrytu. Na południu kraju siły Nacjonalistów zaprzepaściły szansę na zwycięstwo i już wkrótce utracony został kontakt z siłami w Sewilli.

    [​IMG]

    Morale wciąż było wysokie - żołnierze Pułku wierzyli, że obrona Albacete była bohaterskim wyczynem i nawet w obliczu załamania się sektora południowego garnęli się do walki. Chcieli pomścić swoich poległych towarzyszy broni.

    Na początku października 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej przejeżdżał przez zbombardowaną stolicę kraju. Madryt był bombardowany przez siły rządowe od początku września i ludność cywilna znacznie ucierpiała. Żołnierze z niedowierzaniem rozglądali się, widząc wokół nieszczęście ludzkie i zgliszcza. W tych dniach wszyscy, bez wyjątku, pragnęli odwetu na pilotach sowieckich bombowców.

    10 października, w godzinach wieczornych 4. Infanterie-Regiment (mot) zajął pozycję na północny-wschód od Madrytu. W północnej części kraju panował względny spokój i front właściwie stał w miejscu. Generał Sviatkiewitz ponownie wysłał swoich oficerów w celu nawiązania łączności z dowództwem rebeliantów. Po kilku godzinach dowódca otrzymał informację, iż na 17 października jest planowana kontrofensywa, której celem jest odrzucenie wojsk Republiki od Madrytu. W powszechnej świadomości oficerów niemieckich, a nawet zwykłych żołnierzy utrwalił się obraz oficera wojsk rebeliantów - dowódcy niezdecydowanego i biernego.

    Ofensywa rozpoczęła się 17 października, w godzinach przedpołudniowych. Do natarcia ruszyły 4 dywizje piechoty, dywizja pancerna oraz 4. Infanterie-Regiment (mot). Przeciwnik w tym rejonie dysponował 3 dywizjami piechoty i pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych bitwa zakończyła się szybkim zwycięstwem rebeliantów.

    [​IMG]

    Dywizje Nacjonalistów przemieszczały się, aby zająć nowe pozycje, natomiast wobec zagrożenia północnej flanki ofensywy Pułk pozostał na swoich pozycjach. Generał Sviatkiewitz był zaniepokojony skoncentrowanymi na północy siłami lojalistycznymi i niedostatecznym, jego zdaniem, zabezpieczeniem strategicznie ważnego rejonu Burgos.

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    Po kilku monitach postanowiłem zmniejszyć rozmiar screenshot'ów - czy teraz jest dobrze? :)

    @ Andriell:
    Być może w przyszłości pojawią się takie wątki

    @ Matheos:
    Nie mam zamiaru ukrywać, że wielkość i liczebność związków taktycznych pod dowództwem generała Sviatkiewitza jest kwestią rozwojową - wszystko zależy od przebiegu wojny oraz zasług i umiejętności głównego bohatera.

    Uchylę jednak rąbka tajemnicy i zdradzę Wam, że na początku 1939 roku główny bohater mojego AAR'a otrzyma kolejny związek taktyczny pod swoje rozkazy, a (mam nadzieję) niedługo potem 4. Infanterie-Regiment (mot) zostanie przekształcony w brygadę. :)

    Oczywiście dziękuję za komentarze i czekam na więcej. :)
     
  6. thorfinn

    thorfinn Guest

    część V: 4. Infanterie-Regiment (mot) - "Deutscher Soldat stirbt mit dem Hunger nicht": 10.36-01.37

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Najgorsze przeczucia Generała Sviatkiewitz'a ziściły się 30 października, gdy centrum zaopatrzenia w rejonie Burgos znalazło się w rękach nieprzyjaciela. Atak pojedynczej dywizji piechoty górskiej przeciął strategiczne szlaki komunikacyjne i mógł pozbawić zaopatrzenia wszystkie jednostki rebeliantów w północnej części kraju. Jeszcze tego samego dnia ruszyło ogromne kontrnatarcie , którego szpicę tworzył 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej.

    [​IMG]

    Połączone i skoordynowane natarcie wojsk niemiecko-hiszpańsko-włoskich szybko otworzyło drogę taborom z zaopatrzeniem. 3 listopada rejon Burgos został zabezpieczony przez żołnierzy Pułku. Wobec ciągłego zagrożenia ze strony sił lojalnych rządowi 4. Infanterie-Regiment (mot) pozostawał na pozycjach obronnych.

    14 listopada do Generał Sviatkiewitz dotarła informacja o zajęciu Walencji i rozdzieleniu wojsk Republiki na dwie części. To mógł być, długo oczekiwany przełom w tej kampanii.

    [​IMG]

    Jednak nim nie był - w wyniku kilku udanych ataków siły Republiki odcięły dywizję znajdującą się w Walencji oraz ponownie zagroziły liniom komunikacyjnym w północnej części kraju. Niewiadomy był też los nacjonalistycznych sił desantowych na południu.

    [​IMG]

    W pierwszych dniach grudnia, pomimo niesprzyjającej pogody rozpoczął się atak na dywizje rządowe w rejonie na północny-wschód od Madrytu. 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej wykonywał pomocnicze uderzenie z północy, podczas gdy gros natarcia stanowiły dywizje hiszpańskie nacierające z południa. 3 dywizje nieprzyjaciela broniły się w dogodnym terenie i były okopane, więc Pułk poniósł kolejne straty w ludziach i sprzęcie. Od początku kampanii straty wyniosły około 15%. Opór wojsk Republiki został szybko złamany i Nacjonaliści ruszyli, aby zabezpieczyć rejon Sigüenza.

    [​IMG]

    4. Infanterie-Regiment (mot) wciąż pełnił służbę wartowniczą w Burgos.

    29 grudnia 1936 r. o godzinie 23:00, dla żołnierzy niemieckiego Pułku rozpoczęło się piekło - z dwóch kierunków ruszyło ogromne natarcie nieprzyjaciela w sile 6 dywizji, w tym jednej pancernej. 4. Infanterie-Regiment (mot) zdołał powstrzymać wroga przez 10 godzin i wobec dramatycznie rosnących strat zmuszony był do wycofania się na północny-zachód. W czasie tej bitwy Pułk stracił ponad 300 zabitych, rannych i zaginionych żołnierzy. Klęska w rejonie Burgos mogła oznaczać klęskę całej kampanii.

    [​IMG]

    W pierwszych dniach nowego roku 1937 wojska podporządkowane rządowi ponownie przecięły linie zaopatrzenia pozbawiając wycofujący się Pułk paliwa oraz innych materiałów niezbędnych do prowadzenia wojny.

    Do zaimprowizowanej, tymczasowej kwatery Generała Sviatkiewitz'a wszedł dowódca pododdziałów medycznych. Na twarzy niemłodego już lekarza malowało się ogromne zmęczenie. "Heer Generalmajor, jestem zobowiązany poinformować pana, że stan zdrowia żołnierzy 4. Pułku jest bardzo poważny. Ludzie są wyczerpani fizycznie i psychicznie. Częste są przypadki omdleń oraz zasłabnięć. W ciągu ostatniego tygodnia liczba niezdolnych do służby żołnierzy powiększyła się o 632." - Tu zdający raport Major zamilkł na moment i widać było, że zastanawia się czy kontynuować. Po krótkiej chwili ciszy mówił dalej, ściszając głos. - "Jeśli sytuacja z zaopatrzeniem się nie poprawi, wkrótce mogą pojawić się pierwsze przypadki śmierci głodowej..." - Generał Sviatkiewitz przerwał lekarzowi w pół zdania mówiąc - "Niemiecki żołnierz nie umiera z głodu. Dziękuję panu, Majorze Bracht. Może pan powrócić do swoich obowiązków." - Major przełknął głośno ślinę, jakby miał zamiar kontynuować rozmowę, jednak zasalutował i obróciwszy się na pięcie wyszedł z pomieszczenia. Dowódca 4. Infanterie-Regiment (mot) usiadł naprzeciw rozłożonych map sztabowych i cicho zaklął: "Do diabła."

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Madlok:

    Teraz dobrze? :)

    @ Aux_Teergois:

    Pierwotnie planowałem, częsciowo inspirując się historią Infanterie-Regiment Leibstandarte SS Adolf Hitler (mot.), że mój Pułk weźmie udział w:
    -remilitaryzacji Nadrenii,
    -wojnie domowej w Hiszpanii,
    -Anschluss'ie Austrii,
    -Okupacji Sudetenland'u i przyłączeniu pozostałej części Czechosłowacji do Rzeszy,
    -inwazji na Polskę,
    -walkach na zachodzie w 1940 roku,
    -inwazji Bałkanów w 1941 roku,
    -operacji Barbarossa...

    ...a potem to już jako straż pożarna Hitlera ;)

    Ale... Cóż, AI potrafi spłatać figle i myślę, że dzięki temu będzie ciekawiej - zachęcam do lektury :)
     
  7. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część VI: 4. Infanterie-Regiment (mot) - styczeń 1937 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Po północy 15 stycznia 1937 roku, po uprzednim otrzymaniu zgody Naczelnego Dowództwa, 4. Infanterie-Regiment (mot) rozpoczął okrętowanie na pokład statków transportowych, mających przetransportować weteranów do Rzeszy.

    [​IMG]

    Generał Sviatkiewitz stał na nabrzeżu i obserwował swoich ludzi. Żołnierze Pułku byli przygnębieni odwrotem i rozczarowani przebiegiem kampanii. Wielu winą za klęskę obarczało bierność hiszpańskich dowódców.

    "Jakim cudem tej bandzie pijaków udało się pociągnąć za sobą cały naród do wojny domowej?" - Takie pytanie pojawiło się w myślach dowódcy, a wraz z nim ponury, wykrzywiający usta uśmiech. Straty Pułku wyniosły około 40% stanu osobowego - wielu doskonałych żołnierzy oddało swoje życie i wszystko na marne. "Ważne, że moi żołnierze nie czuja się przegranymi, ale ja na pewno spędzie wiele czasu na spisywanie raportów z przebiegu naszej interwencji i tłumaczeniu się ze swoich decyzji." Generał rozejrzał się wokół i powoli ruszył do swojej kwatery - postanowił, że jako jeden z ostatnich wejdzie na okręt.

    28 stycznia 1937 roku, 4 Pułk Piechoty Zmotoryzowanej powrócił do macierzystego garnizonu w Stralsundzie. Ostatnie ofiary hiszpańskiej awantury zostały poniesione podczas transportu morskiego - w wyniku sztormu oraz na skutek ran wyłączonych ze służby zostało kolejnych 76 żołnierzy.

    [​IMG]

    Dla Pułku rozpoczął się powolny proces reorganizacji i uzupełniania strat, a dla oficerów czas wyciągania wniosków z wojny. Sprowadzało się to do częstego spisywania obszernych raportów oraz zbyt długich spotkań i dyskusji z innymi niemieckimi dowódcami. Naczelne Dowództwo po zapoznaniu się z relacjami oficerów i podoficerów 4. Infanterie-Regiment (mot) zdecydowało o przydzieleniu do Pułku pododdziału artylerii, które miało nastąpić w niedalekiej przyszłości.

    Pułk szybko powrócił do typowych zadań wykonywanych w czasie pokoju, czyli do wykonywania roli estetycznej oprawy oficjalnych, państwowych i partyjnych uroczystości.

    [​IMG]

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Kowal & Madlok:

    Tajemnicze prostokąty to efekt uboczny przystosowania screen'ów do nowych standardów i przez najbliższy czas będą się pojawiały jakieś takie dziwne efekty, bo w grze mam już maj 1940 roku i dopiero od niedawna obowiązuje nowy standard zrzutów ekranu.

    A pstrokaty samolot to niemiecki BF-109 w hiszpańskich barwach maskujących. :p

    Czekam na kolejne komentarze. :)
     
  8. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część VII: 4. Infanterie-Regiment (mot) - styczeń-maj 1937 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Jedną z okazji do użycia żołnierzy 4. Infanterie-Regiment (mot) w charakterze idealnie maszerującej, estetycznej oprawy oficjalnej uroczystości było podpisanie w Berlinie przez przedstawicieli rządów Niemiec, Włoch i Japonii dokumentu, zwanego Paktem Antykominternowskim.

    [​IMG]

    Tymczasem walki w Hiszpanii trwały nadał. Pod koniec stycznia 1937 r. rejon Burgos został odbity przez siły rebeliantów i konwoje z zaopatrzeniem znów mogły ruszyć do walczących jednostek.

    [​IMG]

    Front jednak nie był stabilny i w marcu sytuacja wojsk buntowniczych była krytyczna. Powstały dwie, izolowane enklawy: w północno-zachodniej części kraju i wokół Madrytu. Cały świat spodziewał się rychłego zakończenia wojny domowej.

    [​IMG]

    14 kwietnia 1937 roku, siły pod dowództwem generała Franco zostały zamknięte w pierścieniu okrążenia w stolicy kraju. Rozpoczęły się bardzo krwawe walki o miasto. W czasie ataków bombowych ponownie ucierpiała ludność cywilna, jednak hiszpańska wojna domowa nie była już w centrum zainteresowania światowej opinii publicznej. Tragedia mieszkańców Madrytu została powszechnie przemilczana - świat szedł do przodu.

    [​IMG]

    29 maja 1937 roku, w gazetach pojawiły się krótkie informacje o zakończeniu wojny w Hiszpanii.

    [​IMG]

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    Gestapo, SS, SD i Żandarmeria Polowa już są na tropie. :p W kolejnym odcinku zostanie omówiona kwestia odpowiedzialności Generała za klęskę. Zachęcam wszystkich do formułowania ocen przebiegu hiszpańskiej wojny domowej. Kto lub co ponosi winę za fatalny przebieg kampanii? Czy dałoby się rozegrać ją lepiej? Co było lub mogło być przełomowym momentem interwencji? Jakie płyną wnioski z jej przebiegu? Zapraszam do współtworzenia AAR'a - być może Wasza argumentacja zostanie wykorzystana (niekoniecznie przeciwko Wam ;)) w kolejnym odcinku.
     
  9. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część VIII: 4. Infanterie-Regiment (mot) - czerwiec 1937 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    18 czerwca 1937 roku 4. Infanterie-Regiment (mot) ponownie osiągnął etatowy stan osobowy sprzed interwencji w Hiszpanii. Tego samego dnia w skład Pułku wszedł pododdział artylerii wyposażony w haubice 15cm sFH 13, pochodzące jeszcze z czasów pierwszej wojny światowej.

    [​IMG]

    Generał Sviatkiewitz
    nie był do końca zadowolony z nowo przydzielonego sprzętu. Nie chodziło tylko o to, że sprzęt był przestarzały, ale również o to, że nowy pododdział z całą pewnością będzie opóźniał marsz jednostki. Naczelne Dowództwo wciąż wierzyło, że w przyszłym konflikcie zbrojnym będzie się liczyć głównie siła ognia. Młodzi oficerowie zabiegali o przywiązanie większej, a nawet decydującej roli do czynnika mobilności i szybkości prowadzenia działań. Interwencja w hiszpańskiej wojnie domowej była dogodną okazją do wykazania wyższości wojny mobilnej i kilku oficerów zarzucało dowódcy 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej zaprzepaszczenie tej szansy.

    Generał podjął polemikę ze swoimi oponentami na łamach fachowej prasy. W swoich publikacjach wykazywał na kilka przyczyn klęski niemieckiej ekspedycji: bierność hiszpańskiego naczelnego dowództwa oraz poszczególnych dowódców, brak należytej koordynacji działań lotnictwa oraz sił naziemnych, niedostateczny poziom rozpoznania sił wroga oraz w konsekwencji niewystarczająca siła wojsk interwencyjnych.

    Ostatecznie dowódca 4. Infanterie-Regiment (mot) zachował swoje stanowisko, jednak Pułk wciąż miał być głównie jednostką reprezentacyjną; Propozycja Generała Sviatkiewitz'a dotycząca zwiększenia liczebności Pułku do stanu etatowego brygady została odrzucona.

    [​IMG]
    schemat organizacyjny 4. Infanterie-Regiment (mot)​

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Seba:

    Mam pomysł, którego realizacja (jeśli dojdzie do skutku) może Ci się spodobać, ale to dopiero za kilka odcinków. :) Dziękuję za inspirujące recenzje.

    @ Turenne:

    Kwestia Austrii i Czechosłowacji zostanie poruszona w najbliższych odcinkach, a 4. Infanterie-Regiment (mot) z całą pewnością odegra w nich swoją rolę. :)

    Jak zwykle, zachęcam wszystkich do komentowania i oceniania AAR'a. :)
     
  10. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część IX: 4. Infanterie-Regiment (mot) - czerwiec 1937 r. - luty 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Czas pokoju dla żołnierzy płynie powoli na przygotowywaniu się do wojny. Druga połowa 1937 roku, również dla żołnierzy 4. Infanterie-Regiment (mot) mijała według tego schematu. Oficerowie szkolili podoficerów, którzy szkolili zwykłych żołnierzy - ot typowa wojskowa rzeczywistość.

    Wydarzenia miały nabrać tempa po nowym roku. 14 stycznia Pułk otrzymał rozkaz wymarszu z macierzystego garnizonu w Stralsundzie do rejonu Monachium. Każdy żołnierz, a nawet cywil przeczuwał, że wkrótce coś się wydarzy. Generał Sviatkiewitz w otrzymanym rozkazie, oczywiście nie został zapoznany z powodem przesunięcia jego oddziału na granicę z Austrią, ale zdawał sobie sprawę z dążeń do przyłączenia Austrii do Rzeszy, artykułowaną od dłuższego już czasu po obu stronach granicy. Sam był zwolennikiem takiego rozwiązania, gdyż sądził że jest zupełnie naturalne i oczywiste, nie tylko ze względów militarnych oraz gospodarczych, ale również kulturowych.

    3 dni później środowiskiem generalicji niemieckiej wstrząsnęła wiadomość, iż młoda małżonka Ministra Wojny i Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych - Erna Gruhn była karana za prostytucję. Fakt ten ujawniło Gestapo i Feldmarszałek Werner von Blomberg został zmuszony do odejścia. Jego następcą został Generał Erich Hoepner - jeden z głównych entuzjastów broni pancernej i propagator strategii wojny mobilnej.
    Niecałe dwa tygodnie późnej dowódca armii lądowej Gernerał Werner von Fritsch został oskarżony o homoseksualizm i w konsekwencji również zmuszony do odejścia ze stanowiska. Zastąpił go Generał Walther von Brauchitsch.

    [​IMG]

    Generał Sviatkiewitz mimo początkowego oburzenia na sposób potraktowania swoich przełożonych szybko stwierdził, że wprowadzone zmiany personalne, a zwłaszcza osoba Generała Hoepner'a, z pewnością przyczynią się do rozwoju mobilnych jednostek wojskowych. Dowódca 4. Infanterie-Regiment (mot) miał nadzieję, że wkrótce będzie mógł ponownie złożyć propozycję rozbudowy jego jednostki do rozmiaru brygady.

    O godzinie 23, 1 lutego 1938 roku 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej zakończył zakwaterowanie w okolicach miasta Monachium. Atmosfera po obu stronach granicy niemiecko-austriackiej była niespokojna - czuło się, że coś wisi w powietrzu.

    [​IMG]

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    brak.
     
  11. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część X: 4. Infanterie-Regiment (mot) - luty-kwiecień 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Krótko po północy 2 lutego 1938 roku, austriaccy narodowi socjaliści dokonali zamachu stanu i, wobec bierności dotychczasowego rządu oraz przy znacznym poparciu wojska i ludności cywilnej, szybko opanowali Wiedeń. Nową głową państwa ogłosił się doktor Arthur Seyss-Inquart, powierzając jednocześnie urząd kanclerza Edmundowi Glaise-Horstenau.

    [​IMG]

    W tych dniach oczywistym wydawało się, iż nowy rząd Austrii będzie zabiegał o dobre stosunki ze swoim północnym sąsiadem i, być może, wcieli wreszcie w życie ideę Anschluss'u.

    4. Infanterie-Regiment (mot) pozostawał w tym czasie w rejonie Monachium i Generał Sviatkiewitz domyślał się, że kolejnym zadaniem jego jednostki będzie defilowanie w Wiedniu lub szybki marsz na miasto i dostarczenie dodatkowych argumentów przemawiających za wcieleniem Austrii do Rzeszy. Dni więc mijały w oczekiwaniu na rozkaz wymarszu.

    Wreszcie 27 marca Pułk został postawiony w stan gotowości bojowej i był gotowy rozpocząć marsz w ciągu 20 minut. Generał Sviatkiewitz otrzymał instrukcje wymarszu pół godziny po północy następnego dnia i że w razie oporu armii austriackiej należy nawiązać bezpośrednią walkę. Wszelki ruch na granicy zamarł i wszyscy - zarówno cywile, jak i wojskowi oczekiwali na rozwój wypadków.

    [​IMG]

    Była cicha, chłodna noc z 27 na 28 marca 1938 roku, jeszcze przed północą. Generał siedział w swojej kwaterze, na obrzeżach miasta. Już wkrótce miał wsiąść do służbowego auta i udać się do swoich żołnierzy. Mieli wyruszyć i uczestniczyć we wcieleniu Austrii do Rzeszy Niemieckiej. Jednak nadal nie wiadomo było, jak zareagują na tą akcję wojska austriackie oraz ludność cywilna. Nowy austriacki gabinet prowadził niejednoznaczną grę polityczną i właściwie każdy scenariusz był prawdopodobny. Być może dojdzie do rozlewu krwi - germańskiej krwi - żołnierzy obu stron. Generał szybko odrzucił od siebie takie myśli - był żołnierzem i jego rzemiosłem była wojna. Pochylił się nad mapą i jeszcze raz przeanalizował wszystkie dostępne dane wywiadowcze oraz ukształtowanie terenu.

    Krótko po północy pod drzwiami rozległy się odgłosy kroków żołnierza, a zaraz potem rozległo się pukanie do drzwi. "Wejść." - Krótko zakomunikował dowódca. Do pokoju wszedł kierowca, przyjął postawę zasadniczą i zasalutował, mówiąc - "Panie generale, już czas." "Dobrze Anton."- Odpowiedział Sviatkiewitz, po czym dodał - "Jak jesteśmy sami nie musisz się tak do mnie zwracać." Kierowca uśmiechnął się. Generał powstał znad rozłożonych map, po czym zaczął je zwijać, w tym czasie kierowca sięgnął po długi oficerski płaszcz i czapkę oficera. Gdy wyszli na zewnątrz uderzył ich podmuch zimnego powietrza.

    Kierowca-Feldwebel Anton Larisch otworzył drzwi od samochodu i, gdy dowódca Pułku siedział już wewnątrz dało się usłyszeć szybko zbliżający się motocykl. Sierżant Larisch ruszył, aby zająć miejsce kierowcy. W chwili gdy uruchamiał silnik z naprzeciwka nadjechał motocykl wojskowy, z którego zeskoczył żołnierz. Podbiegł do okna przy którym siedział Generał, zasalutował i wykrzyczał - "Pilny meldunek do dowódcy Pułku!". Generał zasalutował i odebrał starannie złożoną kartkę. Zapoznawszy się z jej treścią wyszedł z samochodu, wciąż z niedowierzaniem patrząc w tekst meldunku.

    [​IMG]

    Bliski ideologicznie Niemcom, rząd Austrii nie ugiął się pod żądaniami Hitlera przyłączenia tego kraju do Rzeszy i zagroził zdecydowanym oporem w razie interwencji wojskowej. Rządy Wielkiej Brytanii oraz Francji natychmiast ogłosiły swoje gwarancje dla rządu Edmunda Glaise-Horstenau. W tej sytuacji, nie chcąc ryzykować wybuchu wojny, Hitler musiał ustąpić.

    4. Inanterie-Regiment (mot) powrócił do zajęć typowych dla czasu pokoju i ostatecznie 15 kwietnia otrzymał rozkaz powrotu do macierzystego garnizonu w Stralsundzie, do którego dotarł po dziewięciu dniach - 24 kwietnia 1938 roku.

    [​IMG]

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Madlok & Turenne:

    Hehe - tego się pewnie nie spodziewaliście. ;) Przyznam szczerze, że ja również. :mrgreen: Dodam tylko, że temat Austrii nie jest jeszcze ostatecznie zamknięty. :twisted:
     
  12. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XI: 4. Infanterie-Regiment (mot) - kwiecień-wrzesień 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Wiosną 1938 roku przez Niemcy i Austrię przetoczyła się fala niepokojów społecznych. Idea Anschluss'u była bardzo popularna wśród ludności obu krajów i tak zdecydowany opór narodowo socjalistycznego gabinetu zszokował, a potem wzburzył opinię publiczną.

    Również wśród najwyższych oficerów pojawiły się szepty niezadowolenia z polityki Hitlera. Ostatnie wydarzenia były jego pierwszą, poważną porażką i o niemal nie doprowadziły do wojny, do której Niemcy nie były przygotowane.

    W tym samym czasie we Francji i w Wielkiej Brytanii panował nastrój euforii - wszystkim obywatelom, a zwłaszcza politykom, wydawało się, że agresywny przywódca Niemiec został poskromiony, a być może już wkrótce zostanie zmuszony do oddania władzy.

    Generał Sviatkiewitz stał przy dużym stole, na którym rozłożona była mapa, trwającej właśnie gry sztabowej, w której uczestniczył jego Pułk. Scenariusz bitwy zakładał atak jednostek mobilnych na umocnione siły przeciwnika, na pagórkowato-leśnym terenie. Po zmasowanym uderzeniu w kilku punktach szybko udało się złamać opór przeciwnika. Dwie dywizje pancerne mknęły przed siebie totalnie dezorganizując zaplecze nieprzyjaciela. Pułk piechoty zmotoryzowanej, przeznaczony do wspierania głównego natarcia, nie nadążał za czołgami, gdyż pułkowa artyleria wyposażona była w tabor konny - powolny i bardzo wrażliwy na ataki powietrzne oraz artyleryjskie.

    Również tabor motorowy byłby równie podatny na ataki. Ponadto przeformowanie kolumny marszowej jednostki artyleryjskiej i przygotowanie jej do otwarcia ognia było zadaniem czasochłonnym. Idealnym rozwiązaniem byłoby zamontowanie działa dużego kalibru na podwozu czołgu. Jednak armia niemiecka nie dysponowała podwoziem zdolnym sprostać temu zadaniu.

    [​IMG]
    oficerowie niemieccy w trakcie gry sztabowej​

    Na początku czerwca, 4. Infanterie-Regiment (mot) otrzymał rozkaz przemieszczenia się w rejon Drezna, nieopodal ufortyfikowanej granicy z Czechosłowacją. 8 czerwca 1938 roku, w godzinach popołudniowych Pułk zakończył translokację.

    Kolejne tygodnie mijały żołnierzom na częstych ćwiczeniach w polu i na placu defiladowym.

    [​IMG]
    krótki odpoczynek w czasie ćwiczeń polowych​

    W kolejnych miesiącach, za sprawą Niemców sudeckich rosło napięcie w Czechosłowacji, którzy pomimo bardzo szerokiej autonomii domagali się kolejnych ustępstw od rządu praskiego. Liczne był też głosy opowiadające się za przyłączeniem Sudetów do Niemiec. Kanclerz Adolf Hitler postanowił podreperować swój utracony za sprawą Austrii, prestiż i podjął się rozegrania karty Niemców sudeckich.

    Po wielu przemówieniach, groźbach oraz inspirowanych akcjach mniejszości niemieckiej, mocarstwa europejskie zdecydowały się na arbitraż i zwołały konferencję międzynarodową w Monachium na dzień 29 września 1938 roku. Przedstawiciele rządów Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec zdecydowali o przyłączenia Kraju Sudetów do Rzeszy, o czym niezaproszony na konferencję, szef rządu Czechosłowacji został poinformowany następnego dnia.

    [​IMG]
    uczestnicy konferencji w Monachium przed podpisaniem jej postanowień​

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    Cieszą mnie pozytywne opinie i mam nadzieję, że kilka niespodzianek, które chciałbym dołączyć w główny nurt mojego AAR'a sprawi, że będzie on jeszcze bardziej oryginalny i po prostu ciekawszy. :)
     
  13. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XII: 4. Infanterie-Regiment (mot) - wrzesień-październik 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Noc z 29 na 30 września była duszna i parna - niespotykana pogoda w rejonie Drezna, jak na tę porę roku. Dziś w nocy to Oberfeldwebel Erich Horak pełnił służbę przy radiostacji. W eterze panowała kompletna cisza i służba była piekielnie nudna. "A do tego jeszcze ta pogoda. Wolałbym być teraz w domu - leżałbym nago na wilgotnym łóżku, a u mojego boku dyszałaby z rozkoszy i ze zmęczenia jakaś ognista dziwka." - Takie oto myśli snuły się w umyśle podoficera, który siedział podpierając zlaną potem głowę przy radiostacji. Wtem w pomieszczeniu rozległ się niski, dudniący głos: "Oberfeldwebel'u - nie spać na służbie!" Erich zerwał się na równe nogi i zasalutował, meldując. - "Herr Leutnant, melduję posłusznie, że nie spałem." Oficer zadowolony, że udało mu się przyłapać swojego podkomendnego na chwili słabości nakazał mu natychmiastowy powrót do czynności służbowych, po czym ruszył dalej szukać uchybień, nieregulaminowych zachowań i patologii wśród zmęczonych służbą i znudzonych żołnierzy 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej. Oberfeldwebel Horak poprawił słuchawki na uszach, rozejrzał się wokół i cicho zaklął - "Menda." Następnie otarł pot z czoła, pochylił się nad blatem i ponownie podparł głowę rękami. Przymknął oczy, gdyż wiedział już z doświadczenia, że Leutnant 'Menda' powróci ze swojego obchodu najwcześniej za godzinę. Wtem w słuchawkach usłyszał komunikat - "Fall Grün". Był to nowy rozkaz, który natychmiast musiał zostać przekazany dowódcy Pułku.

    [​IMG]

    Czeski premier okazał się silną osobowością i mimo presji przedstawicieli mocarstw europejskich, a zwłaszcza Adolfa Hitlera nie złożył podpisu pod postanowieniami konferencji monachijskiej. Ponadto zapowiedział, iż jakakolwiek niemiecka próba interweniowania w "Kraju Sudetów" spotka się ze zdecydowanym oporem i grozi wybuchem wojny. Po tak ostrej wypowiedzi szef czeskiego gabinetu natychmiast wydał telefoniczne dyspozycje zarządzenia powszechnej mobilizacji armii. Gdy już odłożył słuchawkę emocje wzięły górę i zasłabł (co zresztą zostało utajnione przez delegację francuską).

    [​IMG]
    kanclerz Adolf Hitler, wraz ze swoją świtą, w rozmowie z premierem Czechosłowacji​

    Parę minut przed godziną pierwszą w nocy z 29 na 30 września 1938 roku, 4. Infanterie-Regiment (mot) osiągnął pełną gotowość bojową i w każdej chwili gotowy był do wymarszu. Jednak taki rozkaz wciąż nie dochodził. Wyglądało na to, że Naczelne Dowództwo, w ogóle nie dysponuje planem inwazji na Czechosłowację. Generał Thomas Sviatkiewitz stał oparty o swój samochód sztabowy, podczas gdy w środku siedziała grupa żołnierzy z pododdziału łączności. Wszyscy w tym czasie oczekiwali rozkazu ataku na ufortyfikowane pozycje nieprzyjaciela.

    Być może zarówno Czesi, jak i Niemcy liczyli na pokojowe rozwiązanie konfliktu, lecz wobec bezkompromisowej postawy obu stron było to nieosiągalne. Wszelkie mrzonki o pokoju rozwiązał 2 października, parę minut po północy, rząd Wielkiej Brytanii wypowiadając wojnę III Rzeszy. W ślad za wyspiarzami, wojnę zadeklarowali wszyscy ich sojusznicy (Francja, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, RPA, Irak, Nepal, Bhutan, Jemen i Oman). Blok ten przyjął nazwę aliantów.

    [​IMG]
    premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain, w imieniu aliantów odczytuje akt wypowiedzenia wojny Niemcom​

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    Dziękuję za piątą gwiazdkę (po raz drugi widniejącą przy moim AAR'ze) oraz pozytywne opinie - czekam na więcej. :)
     
  14. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XIII: 4. Infanterie-Regiment (mot) - październik 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Z radiostacji ciągle płynęły różne komunikaty, jednak żaden z nich nie był oczekiwanym rozkazem ataku. Generał Sviatkiewitz był już zmęczony i zaniepokojony ciągłym oczekiwaniem - obecna sytuacja w niemieckich siłach zbrojnych tak bardzo podobna była do sytuacji zastanej w Hiszpanii przed dwoma laty. Tyle, że tym razem wojna bezpośrednio dotyczy najcenniejszej dla każdego Niemca Ojczyzny i każda kolejna godzina była na wagę złota. "Jakie wieści?" - Zapytał generał jednego z żołnierzy przy radiostacji. "Herr Generalmajor, melduję, że wciąż brak rozkazów dla naszego sektora." - Żołnierz złożył meldunek nie przerywając swoich obowiązków - służbę w Pułku rozpoczął jeszcze przed kampanią hiszpańską i doskonale wiedział, że podczas działań wojennych dowódca nie przywiązuje zbytniej uwagi do etykiety oraz zwyczajów. "Jednak eter pełen jest komunikatów dotyczących wojsk zgrupowanych przy granicy z Austrią." - Dodał po chwili radiooperator. Po wysłuchaniu meldunku Generał wyszedł na zewnątrz. "Co tu się dzieje do diabła? I gdzie jest Anton - powinien już tu być?"

    Feldwebel Anton Larisch wyruszył z rozkazu Generała do Drezna, aby wszystkimi możliwymi sposobami dowiedzieć się jaka sytuacja panuje w Niemczech. W tych niebezpiecznych i pełnych pytań czasach należało zaufać szerokim znajomościom oraz talentom Antona. Po kilku godzinach osobisty kierowca dowódcy Pułku powrócił do obozu z kilkoma informacjami i podczas, gdy składał raport czuć było specyficzną mocno alkoholową woń. Treść meldunku była jednak o wiele ważniejsza, niż jego forma.

    [​IMG]

    Na wieść o rozpoczętym europejskim, a właściwie również światowym, konflikcie rząd w Wiedniu podał się do dymisji, a prezydent doktor Arthur Seyss-Inquart natychmiast podpisał specjalny dekret o przyłączeniu Austrii do Rzeszy. W specjalnym, radiowym orędziu do narodu wykazywał, iż w obliczu agresji Wielkiej Brytanii i Francji, naród niemiecki musi się zjednoczyć i stanąć w obronie niemieckich ideałów. Anschluss Austrii stał się faktem.*

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    * - ręcznie (z konsoli) wywołałem ten event, w celu zbalansowania rozgrywki.

    @ Scyzorro:

    Zgodnie z założeniami AAR'a staram się nie ingerować w politykę, a poza tym wydaje mi się, że alternatywna rzeczywistość wyjdzie mu na zdrowie i będzie ciekawsza w odbiorze. :)

    @ Aux_Teergois:

    Przypominam, że to tylko After Action Raport z gry Hearts of Iron II Armageddon w wersji 1.1. Znam dość dobrze historię Europy XX wieku i zdaje sobie sprawę, że oryginalnie to zdjęcie nie przedstawia wymyślonych przeze mnie wydarzeń, ale mi się spodobało i moim zdaniem pasuje do alternatywnej rzeczywistości tu kreowanej, więc zdjęcie zostaje. :)

    @ Tomoesopo:

    Owszem, nie spodziewałem się tego, ale to tylko dodaje smaczku całej zabawie. :twisted:

    @ Matheos:

    Już w kolejnym odcinku będzie wojna! :twisted:
     
  15. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XIV: 4. Infanterie-Regiment (mot) - październik 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik
    niemiecki AAR


    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    To była cicha i spokojna noc. Na niebie żarzyło się tysiące małych gwiazd oraz księżyc, z rzadka przysłaniany przez niewielkie chmury. To była chłodna i spokojna noc. Żołnierze 10. Kompanii 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej zajęli pozycje nieopodal wzniesienia pokrytego lasem. Ponad zielone morze drzew sterczały, niczym góry lodowe, trzy bunkry strzegące granicy Czechosłowackiej w tym sektorze. Na przedpolu umocnień znajdowały się zasieki z drutu kolczastego oraz betonowe bloki zapory przeciwczołgowej. Było jeszcze przed północą z 2 na 3 października, gdy księżyc zakryły chmury i w okolicy wzgórza zapanowała ciemność. Dowódca kompanii Leutnant Hans Ossmann spojrzał na zegarek i wydał rozkaz podejścia pod silnie bronione pozycje nieprzyjaciela.

    [​IMG]

    Plan ataku przewidywał dwa kierunki działań - pomocnicze uderzenia na południowy-wschód od drogi, przeprowadzone siłami trzech drużyn piechoty pod dowództwem Oberfeldwebel'a Mensch'a. Główne natarcie, skierowane na zachodni bunkier, większością sił kompanii, wspartymi działem 150 mm, moździerzem 80 mm oraz dwoma ciężkimi karabinami maszynowymi miał prowadzić Stabsfeldwebel Dinter. Dowódca kompanii koordynował atak, dysponując dwoma drużynami piechoty w rezerwie oraz wsparciem artyleryjskim zapewnionym przez działa 4. Infanterie-Regiment (mot).

    Żołnierze mający przeprowadzić główne uderzenie powoli pokonywali zasieki, podczas gdy grupa wyznaczona do wykonania pomocniczego ataku zajmowali swoje pozycje u podnóża pagórka pokrytym zasiekami.

    Wtem ciemności nocy rozjaśniła raca odpalona po czechosłowackiej stronie. Żołnierze niemieccy natychmiast przywarli do ziemi, szukając schronienia. Jedna z grup szturmowych wciąż jeszcze znajdowała się na linii zasieków. Z pozycji nieprzyjaciela odezwał się pojedynczy karabin maszynowy, a w ślad za nim ogniem plunęły pozostałe.

    Porucznik Ossmann natychmiast wydał rozkaz otwarcia bezpośredniego ognia wspierającego z działa piechoty zamaskowanego na niewielkim wzniesieniu. Artylerzyści sprawnie obrócili lufę działa i po wycelowaniu oddali strzał w stronę rozbłyskującego ogniem karabinów bunkra. Pierwszy strzał okazał się niecelny, więc obsługa wzięła poprawkę i kolejne pociski padały już we właściwy sektor. Po chwili ogień nieprzyjaciela ustał i pozostałe grupy szturmowe ruszyły ostrożnie w górę.

    W tym samym czasie, po wejściu na wzniesienie, siły wyznaczone do przeprowadzenia pomocniczego natarcia odkryły wysunięty patrol zwiadowczy wroga i natychmiast otworzyły ogień. Zaskoczony nieprzyjaciel poniósł straty w ludziach i przywarł do ziemi.

    Na zachodzie, podchodzące pod wzniesienie grupy szturmowe ponownie zostały zatrzymane ogniem nieprzyjaciela z rejonu pomiędzy zachodnim a środkowym bunkrem. Dowódca kompanii rozkazał obserwatorom zlokalizować pozycje nieprzyjaciela i po namierzeniu celów wezwał przez radio wsparcie artyleryjskie. Po kilku chwilach usłyszał, jakby zbliżała się burza, a potem długi świst i pojedynczy wybuch. Obserwatorzy natychmiast przekazali poprawione koordynaty do artylerii pułkowej. Zaraz potem na wzgórzu rozpętało się piekło.

    Przygwożdżony ogniem ciężkich dział i karabinów maszynowych przeciwnik zamilkł i główne siły kompanii poderwały się do ataku na wzgórze. W tym czasie w rejon zasieków wysłane zostały pododdziały medyczne, aby ewakuować rannych.

    Na wschodzie Oberfeldwebel Mensch poprowadził swoją drużynę do ataku na przygwożdżonego ogniem nieprzyjaciela. Zaraz po pokonaniu zasieków padł na ziemię zalany krwią - to obsada wschodniego bunkra niespodziewanie otworzyła ogień. Zdezorientowani żołnierze zostali zatrzymani na otwartym polu. Wkrótce od kul zginęli: Rubel i Disslor.

    [​IMG]
    walki w pobliżu wschodniego bunkra​


    Wtem ogień artylerii ucichł i zapanowała przeraźliwa cisza. W chwilę potem dało się słychać jęki rannych i nawoływania żołnierzy w obu językach. Przerwa w walce nie trwała długo i wkrótce rozgorzała ona na nowo ze zdwojoną siłą. Żołnierze czechosłowaccy bronili się zaciekle w rejonie pomiędzy zachodnim i środkowym bunkrem - kolejni Niemcy ginęli. Dowódca drużyny saperów - Unteroffizier Kapp dostrzegł szansę zdobycia jednego z gniazd oporu i poderwał swoich żołnierzy do ataku. W szaleńczym szturmie padł bunkier zachodni.

    [​IMG]
    niemieccy saperzy podczas szturmu​

    Na wschodzie dwóch żołnierzy z drużyny Menscha, nie mając możliwości odwrotu starało się utrzymać swoją pozycję. Doszło do walki wręcz z użyciem saperek i bagnetów. Kolejni żołnierze wroga padali martwi lub ranni i wkrótce do szeregowych: Kogel'a i Hauk'a dołączyły pozostałe dwie drużyny niemieckie znajdujące się w tym rejonie.

    Wzięte w ogień krzyżowy oddziały wroga usytuowane pomiędzy bunkrem zachodnim i środkowym szybko uległy szturmowi grupy szturmowej pod dowództwem Stabsfeldwebel'a Dinter'a. W trakcie gwałtownego szturmu szczególna postawą wykazał się dowódca drużyny zwiadowczej, wyposażonej w pistolety maszynowe, Gefreiter Wegerer.

    Po niespełna kwadransie ciężkich walk wzgórze wraz z bunkrami znalazło się w rękach żołnierzy 10. Kompanie 4. Infanterie-Regiment (mot).

    [​IMG]
    żołnierze 10. Kompanii odpoczywają po wygranej bitwie​

    Kilka minut po północy 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej, pod dowództwem Generała Sviatkiewitz'a wziął udział w szturmie na ufortyfikowane pozycje nieprzyjaciela w północno zachodniej części Czechosłowacji. Zmasowane, wyprowadzone z trzech kierunków, natarcie 15 niemieckich dywizji dosłownie zmasakrowało obrońców i po kilku godzinach nocnych walk ufortyfikowany pas przygraniczny został zdobyty.

    [​IMG]

    7 października, do znajdującego się już na terenie wroga Pułku przybyła ostatnia partia nowych armat dla pododdziału artylerii. Nadchodzące walki miały poddać ich lufy ciężkim próbom.

    [​IMG]
    nowa armata w akcji​

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    To jest właśnie ten pomysł, który powstał pod wpływem uwag użytkownika Seba - dziękuję. :) Jak Wam się podoba? Czekam na komentarze. :)

    I oczywiście dziękuję bardzo za dotychczasowe. :)

    PS. W kolejnym odcinku lista wyróżnionych żołnierzy i wykaz strat 10. Kompanii.
     
  16. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XV: 4. Infanterie-Regiment (mot) - październik 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Porucznik Ossmann był wykończony - spisywanie takiego raportu było o wiele bardziej wyczerpujące niż bój, a jeszcze musiał napisać listy do rodzin poległych żołnierzy. "To jest w tej całej wojnie najgorsze." - Pomyślał oficer i sięgnął ponownie po pióro. Biała kartka była przekleństwem, bo niby, jak napisać rodzinie szeregowego Wilhelma von Schmeling'a, że zginął rozerwany na strzępy przez ogień nieprzyjaciela i, że saperzy przez pięć minut zdejmowali jego zwłoki z drutu kolczastego...

    Wkrótce do dowództwa Pułku nadszedł kolejny rozkaz ataku - jednostka miała wesprzeć z północy atak na umocnione siły nieprzyjaciela na odcinku Strakonic. Zacięte walki rozpoczęły się 7 października, w godzinach popołudniowych i przeciągnęły się przez całą noc.

    [​IMG]

    Jeszcze w trakcie boju o Strakonice do niemieckich jednostek dotarła informacja o polskiej agresji - rząd w Warszawie wypowiedział wojnę III Rzeszy, krótko po północy, 8 października 1938 roku. Siły aliantów na froncie wschodnim zostały znacząco zwiększone i wiele niemieckich jednostek działających dotąd w innych sektorach frontu ruszyło w stronę granicy z Polską.

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Elm0:
    Masz absolutną rację, ale mimo wszytko pozostanę przy błędnym używaniu apostrofów - ze względów estetycznych:
    "Obergefreiterze" wygląda dla mnie dziwnie (mimo, że czytałem "CK Dezerterów" i "Przygody dzielnego wojaka Szwejka") i już wolę z błędem postawić tam apostrof.

    PS. Dziękuję za opinię na temat AAR'a. :)
     
  17. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XVI: 4. Infanterie-Regiment (mot) - październik 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]


    Kolejnym strategicznym celem w niemieckim planie ataku na Czechosłowację był rejon Pilzna.

    [​IMG]


    W nocy 12 października rozpoczął się atak na dwukrotnie mniej liczne siły nieprzyjaciela. Niemieckie natarcie było wspierane przez żołnierzy 4. Infanterie-Regiment (mot). Jeszcze tej samej nocy Czechosłowacy nadali komunikat radiowy, w którym poinformowali o sukcesach swojej armii w Austrii, podając że Wiedeń i Linz znajdują się w ich rękach. Oficjalne komunikaty niemieckie nie potwierdzały tych rewelacji.

    [​IMG]

    Dwa dni później 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej zajął pozycje na zachód od Pragi i rozpoczął przygotowania do szturmu na stolicę Czechosłowacji. W godzinach przedpołudniowych Generał Sviatkiewitz zwołał odprawę dowódców poszczególnych batalionów oraz członków sztabu Pułku. "Panowie..." - Zaczął dowódca. -"...pragnę przekazać wam najnowsze komunikaty z działań na frontach. W Polsce niemieckie sił pancerne zdobyły strategicznie ważny rejon Bydgoszczy i przecięły wszelką komunikację z polskim wybrzeżem Bałtyku. Wkrótce nasze czołgi powinny stać u bram Warszawy." - W pomieszczeniu panował nastrój oczekiwania i oficerowie w milczeniu wysłuchiwali dowódcy. Generał kontynuował - "Jak doskonale wiecie w Czechosłowacji po ciężkich i krwawych walkach przygranicznych znajdujemy się już o krok od Pragi i wkrótce ta kampania powinna się zakończyć pełnym sukcesem. Na zachodzie bez zmian." - Oficjalnie komunikaty dostępne dla żołnierzy niemieckich nie podawały informacji o postępach ofensywy czechosłowackiej na południu i walk w rejonie Wrocławia.

    Tego samego dnia Generał Sviatkiewitz został poinstruowany przez dowódcę wojsk niemieckich w tym rejonie frontu, iż wobec udanej ofensywy nieprzyjaciela na terenie świeżo przyłączonej do Rzeszy Austrii, Praga staje się celem drugorzędnym. Kolejnym zadaniem Pułku było opanowanie słabo bronionego rejonu Kutna Hora oraz kontynuowanie natarcia na Bratysławę, w celu przerwania zaopatrzenia dla prowadzących ofensywę sił czechosłowackich. "A więc to nie są jedynie bezpodstawne plotki - wojna wcale nie idzie po naszej myśli."

    [​IMG]

    O trzeciej w nocy 15 października rozpoczął się atak na Kutną Horę, prowadzony stosunkowo szczupłymi siłami - dywizji piechoty oraz 4. Infanterie-Regiment (mot). Pomimo pierwszych sukcesów natarcie zostało wstrzymane, gdyż nieprzyjaciel, kosztem obrony stolicy, znacząco wzmocnił siły w tym rejonie.

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Seba:
    Coś w tym jest - przy planowaniu AAR'a wziąłem na deski kreślarskie historię Leibstandarte SS Adolf Hitler i miałem już ustalone wstępnie w jakich okolicznościach Pułk zostanie rozbudowany, ale AI sprawiło mi niespodziankę i nie było historycznego Anschluss'u, ani zajęcia Sudetenland'u, więc cały plan wziął w łeb. Choć muszą przyznać, że czerpię z takiej rozgrywki ogromną przyjemność - za każdym razem, jak odpalam grę zadaję sobie pytanie: "A co tym razem się wydarzy?" :)
     
  18. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XVII: 4. Infanterie-Regiment (mot) - październik-listopad 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]

    Wobec fiaska ofensywy w kierunku na Bratysławę i zajęciu całego obszaru Śląska przez siły polsko-czechosłowackie Naczelne Dowództwo wydało rozkaz ataku na ufortyfikowany rejon wokół miasta Liberec. Natarcie miało zostać wyprowadzone z trzech kierunków, a główną jego osią były były cztery dywizje piechoty, wspierane przez 4. Infanterie-Regiment (mot), atakujące z z Pilzna. Zmasowany atak na korpus czechosłowacki broniący umocnionych pozycji rozpoczął się w godzinach porannych 19 października.

    [​IMG]

    Atak zakończył się błyskawicznym zwycięstwem, gdyż czechosłowaccy obrońcy byli atakowani z każdej strony i wkrótce musieli się wycofać.

    Kolejnym zadaniem 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej było zdobycie stolicy Czechosłowacji - Pragi. Samo miasto nie było w tej chwili ważnie strategicznie i Generał Sviatkiewitz przypuszczał, że najwyżsi przywódcy III Rzeszy potrzebowali triumfu, który urósłby do rangi symbolu i poderwał żołnierzy oraz ludność cywilną do walki. Wielu wysokich oficerów niemieckich zarzucało Hitlerowi wplątanie Niemiec w konflikt, do którego Wehrmacht nie był przygotowany. Dowódca Pułku unikał dyskusji na podobne tematy - był żołnierzem, a nie politykiem. Jego chlebem była wojna, a ta szalała po całej Europie w najlepsze.

    [​IMG]

    Atak na stolicę Czechosłowacji rozpoczął się 24 października, o godzinie ósmej rano i był prowadzony siłami 6 dywizji piechoty oraz 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej, wspieranymi przez artylerię. Obroną Pragi dowodził głównodowodzący armii czechosłowackiej Generał Vojcechovsky. Gdy żołnierze niemieccy weszli do miasta rozpoczęła się zacięta walka o każdy próg, każdy dom, każdą kondygnację.

    [​IMG]
    żołnierze 4. Infanterie-Regiment (mot) podczas walk ulicznych w Pradze​

    Praga padła po krwawych walkach w pierwszych dniach listopada. Dowódca 4. Infanterie-Regiment (mot) był bardzo zaniepokojony stratami ponoszonymi przez jego jednostkę - od początku kampanii w Czechosłowacji stan liczebny Pułku zmalał o około 40%, a nie był to jeszcze koniec działań wojennych w tym sektorze frontu - Ojczyzna wciąż była zagrożona i ofiarny stos wciąż rósł.

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Hamnis:
    Tak, jak Ci napisałem w PW - nie traktuj mojej odpowiedzi zbyt serio, a raczej zgodnie z emotikonem, czyli z przymrużeniem oka. :)

    @ Kurczaki:
    Zobaczymy, jak się dalej AAR potoczy - kto wie - może Twoja ciekawość zostanie zaspokojona.

    @ Matheos:
    Działam, działam. ;)

    W ten weekend wyjeżdżam odwiedzić Rodzinę na drugim końcu Polski i może być ciężko z aktualizacjami, ale może się uda. Tak, czy inaczej czekam na kolejne opinie. :)
     
  19. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XVIII: 4. Infanterie-Regiment (mot) - październik-listopad 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]

    Pod koniec października 1938 roku zachodni alianci podjęli pierwsze skoordynowane działania militarne wymierzone w III Rzeszę. 29 Października, o godzinie 7 nad ranem niebo nad Frankfurtem stało się dosłownie ciemne od maszyn bombowych. Nic nie zapowiadało, że ten dzień przejdzie do historii wojskowości i wojen, jako jeden z najczarniejszych. Do tej pory bombowce aliantów dostarczały nad niemieckie miasta tony ulotek propagandowych zachęcających do obalenia Adolfa Hitlera i natychmiastowego zakończenia walk na wschodzie. W odróżnieniu od poprzednich lotów tym razem załogi brytyjskich maszyn bojowych miały na pokładzie bomby burzące i zapalające. Kilka minut po godzinie 7 rano, 29 października na ziemi zapanowało piekło.

    [​IMG]
    ruiny jednej z dzielnic mieszkalnych Frankfurtu nad Menem po alianckim bombardowaniu​

    Tego samego dnia, również w godzinach porannych zbombardowane zostało Essen. To był pierwszy dzień powietrznej ofensywy aliantów, mającej złamać przemysł i rzucić Niemców na kolana. Jednak terrorystyczne ataki, w których cierpiała głównie ludność cywilna nie szły w parze z wizerunkiem walki o powszechny pokój.

    [​IMG]

    Zaraz po ustaniu walki w Pradze najwięcej pracy w 4. Infanterie-Regiment (mot) mieli żołnierze przydzielenie do Propaganda-Einheit, który miał dostarczyć pierwszorzędny materiał z walk o stolicę. Wobec braków kadrowych w Pułku, Generał Sviatkiewitz pozytywnie rozpatrzył prośbę żołnierzy specjalnego pododdziału, o tymczasowe włączenie ich do oddziałów liniowych. W związku z potrzebą przesłania gotowego materiału do Berlina zapadła decyzja o upozorowaniu walk w dogasających miejscami ruinach, a następnie sfilmowaniu ich. Ostatnim nakręconym materiałem była, już jak najbardziej prawdziwa, defilada pododdziałów jednostek zdobywających czechosłowacką stolicę.

    [​IMG]
    pododdziały 4. Infanterie-Regiment (mot) podczas defilady w Pradze​

    Kolejnym zadaniem 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej był ponowny atak na rejon Kutnej Hory, a następnie dalszy marsz na wschód. Atak rozpoczął sie 5 listopada, o godzinie 20 i był prowadzony siłami Pułku i 4 dywizji piechoty, wspieranych przez artylerię. Walki były zaciekłe i ostatecznie, wobec ataku sił czechosłowackich na południową flankę natarcie zostało wstrzymane.

    [​IMG]

    W związku z ciężkimi stratami poniesionymi przez 4. Infanterie-Regiment (mot) w czasie dotychczasowych walk w Czechosłowacji jednostka 6 listopada otrzymała rozkaz dyslokacji na inny - spokojniejszy odcinek frontu.

    [​IMG]
    raport stanu osobowego 4. Infanterie-Regiment (mot) oraz sytuacja na frontach 12 listopada 1938 roku​

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    brak
     
  20. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XIX: 4. Infanterie-Regiment (mot) - listopad-grudzień 1938 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    4. Infanterie-Regiment (mot)

    [​IMG]

    18 listopada 1938 roku translokacja 4. Infanterie-Regiment (mot) została ostatecznie zakończona i jego pododdziały zajęły kwatery nieopodal miasta Freiburg, niedaleko granicy z Francją.

    [​IMG]
    żołnierze Pułku podczas wyładowania sprzętu pod Freiburgiem​

    Jego żołnierze byli wyczerpani fizycznie ciągłymi, bardzo ciężkimi i krwawymi walkami w Czechosłowacji - straty w ludziach wyniosły prawie 60%. Oczywistym było, że Pułk nieprędko powróci do czynnej służby liniowej. Jednak ciepłe jedzenie i wygodne kwatery prędko sprawiły, że weterani czynili wszystko, aby ponownie stanąć w do walki w obronie Ojczyzny. Rozpoczął się intensywny cykl szkolenia dla żołnierzy pochodzących z uzupełnień.

    [​IMG]

    Tymczasem z frontu wschodniego dochodziły kolejne wieści o postępie wojny. Do początków grudnia udało się ostatecznie powstrzymać czechosłowacką ofensywę w Austrii, a wojska polskie zostały odepchnięte od linii Odry.

    [​IMG]
    żołnierze niemieccy przekraczają przedwojenną granicę z Polska w rejonie "polskiego korytarza"​

    Ponadto armia niemiecka w kilku miejscach przekroczyła przedwojenną granicę z Polską, lecz do zakończenia kampanii było jeszcze daleko. Zwłaszcza biorąc pod uwagę nieoficjalnie krążące pogłoski o udanej polskiej ofensywie w Prusach Wschodnich.

    Niespodziewanie na 12 grudnia 1938 roku Generalmajor Sviatkiewitz został wezwany na osobistą rozmowę z Naczelnym Dowódcą Sił Lądowych - Generałem Waltherem von Brauchitsch'em. Efekt rozmowy był jeszcze bardziej zaskakujący - dowódca 4. Pułku Piechoty Zmotoryzowanej, w uznaniu dotychczasowej służby, otrzymał awans na stopień Generalleutnant'a oraz obietnicę objęcia dowodzenia nad dywizją pancerną.*

    Rok 1938 - pierwszy rok wojny - zbliżał się ku końcowi.

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    * - ręcznie nadałem także umiejętność "doktryna ofensywna".

    Oczywiście zachęcam do komentowania i oceniania AAR'a. :)
     
  21. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XX: 2. Panzer-Division - styczeń-luty 1939 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    2. Panzer-Division

    [​IMG]

    7 stycznia 1939 roku Führer III Rzeszy Adolf Hitler ogłosił decyzję o kolejnej zmianie w armii. Uznawszy, że armia niemiecka nie była właściwie przygotowana do wojny oraz będąc niezadowolonym z jej dotychczasowego przebiegu postanowił zmienić Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Generała Ericha Hoepner'a oraz Dowódcę Armii Lądowej Generała Walthera von Brauchitsch'a. Ich stanowiska zajęli odpowiednio Generałowie Ludwig Beck oraz Fedor von Bock. Obie nominacje budziły szereg kontrowersji.

    [​IMG]

    Tajemnicą poliszynela był fakt, iż Generał Ludwig Beck przeciwny był polityce Hitlera, która mogła i ostatecznie doprowadziła do wybuchu wojny w chwili, gdy armia niemiecka nie była jeszcze do niej przygotowana. Teraz jednak wielki teoretyk wojny mobilnej stanął na czele armii, aby poprowadzić ją do zwycięstwa.

    Równie dużo kontrowersji budziła nominacja Generała Fedora von Bock'a na Dowódcę Armii Lądowej. Bock był co prawda typowym, książkowym przykładem generała oraz posiadał duże doświadczenie, jednak jego poglądy gloryfikujące śmierć żołnierza w walce nie trafiały do wszystkich oficerów.

    Do końca stycznia Generał Sviatkiewitz dzielił swój czas między, pochodzący do siebie po ciężkich walkach, 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej i, świeżo oddaną pod jego dowództwo, 2. Dywizję Pancerną. Nowa dywizja nie była wyposażona w najnowszy sprzęt - lekkie czołgi PzKpfw II c były słabo opancerzone i niedostatecznie uzbrojone. Jedyną zaletą tego pojazdu była jego duża prędkość.

    [​IMG]

    W ostatnich dniach miesiąca Pułk został ponownie przerzucony do Stralsundu. 4. Infanterie-Regiment (mot) nie osiągnął jeszcze pełnego stanu osobowego, więc został czasowo włączony w struktury 2. Panzer-Division.

    [​IMG]

    6 lutego 1939 roku, o godzinie 17 nadszedł rozkaz wymarszu na front wschodni i obie jednostki znalazły się w rejonie miasta Küstrin 11 lutego w godzinach wieczornych.
    Żołnierze Generała Sviatkiewitz'a wracali do walki.

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Hamnis, Oktawian, Kowal:

    Jeśli chodzi o awans to z racji tego, że Generał Sviatkiewitz jest (niejako) moim pupilkiem nie będę się zbytnio tłumaczył z takich decyzji. ;)

    Powiem tyle, że w czasie wojny karierę w wojsku można zrobić szybko i tak się składa, że nie licząc doświadczeń Wielkiej Wojny, główny bohater ma w tej chwili największe doświadczenie bojowe wśród oficerów niemieckich. Ponadto ma takie same poglądy co były Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.

    Czy zostanie Führer'em? Nie wiem. :) Generalnie Sviatkiewitz nie jest zainteresowany polityką - jest żołnierzem i jego chlebem jest walka. Ale jak potoczą się losy AAR'a chyba nikt nie wie. :twisted:
     
  22. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XXI: 2. Panzer-Division - luty-marzec 1939 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    2. Panzer-Division

    [​IMG]

    W związku z trudnymi warunkami pogodowymi Naczelne Dowództwo zdecydowało o wstrzymaniu lądowych działań ofensywnych przeciwko Polakom. Armia niemiecka była już zmęczona ciągłymi walkami pozycyjnymi i wymagała uzupełnienia strat oraz przezbrojenia w nowy sprzęt. Nowa ofensywa miała ruszyć na wiosnę, a 2. Panzer-Division miała odegrać w niej istotną rolę.

    [​IMG]
    sytuacja na froncie wschodnim w połowie lutego 1939 roku​

    Kolejne zimowe dni mijały żołnierzom Dywizji na służbach wartowniczych i szkoleniach teoretycznych oraz w terenie. 4. Pułk Piechoty Zmotoryzowanej powoli odtwarzał swój stan osobowy, a pancerniacy szlifowali swoje umiejętności. Generał Sviatkiewitz często osobiście nadzorował przygotowania do ofensywy. Dowodzenie dywizją pancerną z całą pewnością stwarzało nowe szanse i było niemal spełnieniem jego marzenia. Jedynym mankamentem sił znajdujących się pod dowództwem młodego oficera stanowiła artyleria wraz z jej taborem konnym. Pododdział ten z całą pewnością będzie spowalniał marsz Dywizji, co może z kolei dać szansę nieprzyjacielowi na zorganizowanie obrony i przeprowadzenie kontrataków.

    22 lutego 1939 roku na XXXIV. Korpus von Weichs'a runął atak kilku polskich dywizji i po kilkugodzinnym boju siły niemieckie zostały zmuszone do odwrotu z terenów Pomorza Gdańskiego.

    [​IMG]

    Następnego dnia Generał Sviatkiewitz został wezwany do dowódcy sektora. Atak Polaków na Gdańsk stwarzał dogodną sytuację do ataku na rejon miasta Bydgoszcz i dalej na Warszawę lub Śląsk. Wywiad donosił, iż większość sił polskich kierowała się na północ i obrona Bydgoszczy będzie minimalna. Ofensywa miała zostać przyspieszona.

    [​IMG]

    28 lutego, w godzinach wieczornych rozpoczął się atak na pojedynczą dywizję piechoty broniącą rejonu Bydgoszczy. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych natarcie odniosło pełny sukces i 4 marca teren został zabezpieczony przez 2. Dywizję Pancerną.

    [​IMG]

    Dwa dni później rozpoczął się atak w kierunku Poznania. odcinka tego broniło 6 polskich dywizji. Szpicą natarcia była Dywizja Generała Sviatkiewitz'a. Walki trwały 10 godzin i już 11 marca cała Wielkopolska znajdowała się w niemieckich rękach.
    2. Panzer-Division pozostała w rejonie Bydgoszczy czekając na dalsze rozkazy.

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    brak
     
  23. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XXII: 2. Panzer-Division - marzec 1939 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    2. Panzer-Division

    [​IMG]

    [​IMG]

    To był spokojny, ciepły dzień. Słońce z rzadka skrywało się za chmurami. Ziemia powoli budziła się do życia. Gdzieś nieopodal toczyła się wojna, lecz nie tutaj, nie w tej chwili. Żołnierze 2. Panzer-Division delektowali się wiosną, na polskich nizinach. Od ostatnich walk minęły 2 dni i wciąż nie nadchodziły nowe rozkazy - zdawało się, że wojna już się skończyła i nastał spokojny czas pokoju. O tym, że jednak gdzieś niedaleko nadal trwają walki przypominały przelatujące polskie samoloty. Przelatywały nad głowami Niemców co kilka godzin i leciały na zachód, a potem, wracały i leciały dalej na południowy wschód. Codzienne przeloty nikogo już nie dziwiły - żołnierze Dywizji przyzwyczaili się już do ich obecności. Jednak nie wszyscy.

    Generalleutnant Sviatkiewitz wezwał do siebie jednego ze swoich najlepszych oficerów - Oberleutnant'a Otte. Sylvester Otte, był nietuzinkowym żołnierzem - niezastąpionym jeśli chodziło o zadania wymagające użycia niestandardowych środków. Teraz ten specjalista od infiltracji, rekonesansu oraz pozyskiwania istotnych informacji oczekiwał na kolejną misję.
    -Herr Generalleutnant, melduję się na rozkaz. - Otte przyjął postawę zasadniczą i zasalutował. Generał stał przy, powieszonej na odrapanej ścianie, mapie frontu wschodniego. Obrócił się w stronę wchodzącego Porucznika i wydał komendę "Spocznij".
    -Poruczniku, mam dla pana kolejne zadanie. Jak pan doskonale wie, każdego dnia, nad naszymi głowami przelatują polskie bombowce - nadlatują z południowego-wschodu i kierują się dalej na zachód. Są to oczywiście wspierające bombowce nurkujące, więc oczywistym jest, że ich baza znajduję się niedaleko. Pana zadaniem, Poruczniku Otte, jest odnalezienie ich bazy.
    -Ilu ludzi mam do dyspozycji, panie Generale?
    -Pluton z 2. Batalionu Motocyklowego. Proszę, jak najszybciej znaleźć mi te plaszki Poruczniku.
    -Jawohl, Herr General. - Dziarsko odpowiedział Porucznik Otte, przyjmując postawę zasadniczą.

    [​IMG]
    żołnierze 2. Kradschützen-Abteilung podczas marszu​

    Baza dwóch polskich pułków bombowych została zlokalizowana w rejonie Łodzi, gdzie front był strzeżony przez pojedynczą dywizję piechoty. Generał Sviatkiewitz wydał rozkaz ataku, który rozpoczął się 11 marca w godzinach porannych. Pododdziały 2. Dywizji Pancernej zaskoczyły obrońców lotniska i wszystkie maszyny zostały, w przeciągu kilku minut zniszczone na ziemi. 14 marca, krótko po północy, Dywizja zabezpieczyła teren wokół Łodzi. Niemal natychmiast, z północy ruszył kontratak Polaków.

    [​IMG]
    samodzielny atak 2. Panzer-Division na Łódź​

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Thomas_PL, Kurczaki:

    Spróbuję zaimplementować jakiś inny - lepszy format plików. Obrazki do odcinka 23 mam już gotowe, więc postaram sie zacząć od 24.

    Dziękuję za opinie i poproszę o więcej. :)

    PS. Powoli zbliża się kolejny odcinek taktyczny... :twisted:
     
  24. thorfinn

    thorfinn Guest

    Część XXIII: 2. Panzer-Division - marzec 1939 r.

    [​IMG]

    Kleine Einheitstaktik

    niemiecki AAR

    2. Panzer-Division

    [​IMG]

    [​IMG]

    Po godzinie 1 w nocy, 14 marca 1939 roku rozpoczął się atak 5 dywizji piechoty, wspieranych przez dywizję kawalerii na pozycje obronne 2. Panzer-Division. Generał Sviatkiewitz, oczekując pomocy sąsiadujących jednostek niemieckich, nakazał zorganizować statyczną linię obrony. Krwawy bój toczył się już ponad dobę, a odsiecz nie nadchodziła. Żołnierze byli wyczerpani i straty rosły w zastraszającym tempie.
    "Jesteśmy już tak blisko stolicy. Jeden cholerny korpus piechoty i moglibyśmy kontynuować natarcie. Tylko jeden korpus." - W tych dniach wszyscy żołnierze Dywizji mówili i myśleli, jak jeden mąż. Weteranom walk w Hiszpanii przypominała się bierność Nacjonalistów, tym razem w odniesieniu do innych oddziałów niemieckich.

    [​IMG]
    pododdział artylerii 4. Infanterie-Regiment (mot) podczas odwrotu​

    Wobec braku jakiegokolwiek wsparcia 2. Dywizja Pancerna opuściła swoje pozycje o świcie 15 marca i wycofała się na południowy-zachód, w kierunku na Poznań.

    Mimo pierwszej poniesionej klęski już 16 marca 2. Panzer-Division wróciła do walki biorąc udział w udanej ofensywie na Częstochowę.

    [​IMG]

    Dywizja pozostała w rejonie Wielkopolski i 22 marca wzięła udział w natarciu mającym na celu odbić zagarnięty przez Polaków rejon Śląska.

    [​IMG]

    Wraz z nastaniem wiosny kampania na frocie wschodnim nabierała tempa.

    CDN...

    TECHNIKALIA
    ==========

    @ Madlok:
    Coś kosztem czegoś - albo przydługawe odcinki albo niewielki zakres czasowy poszczególnych odcinków. :)

    @ Sir Maciej, zarek, Turenne:
    Panowie zauważcie, że wojna trwa już pół roku i wciąż jeszcze nie widać końca kampanii wschodniej. Wszystko jest jeszcze możliwe i zapewniam Was, że Czechosłowacy i Polacy będą próbowali drogo sprzedać swoje skóry - o czym zresztą przeczytacie w kolejnych odcinkach. :)

    W następnym (lub jeszcze kolejnym) odcinku pojawi się opis taktyczny, więc kolejny update może mi zająć troszkę czasu.

    Dziękuję za komentarze - nie przestawajcie... ;)
     
  25. thorfinn

    thorfinn Guest

    @ Matheos:
    Odcinek taktyczny to będzie coś podobnego do opisu pierwszych walk w Czechosłowacji - po raz kolejny posłużę się w tym celu CC5. Mam nadzieję, że zaskoczę Was kunsztem i uda mi się taki opis bardziej dopracować, niż ten poprzedni. Zobaczymy. Zdradzę, że czekają Nas walki w mieście. :twisted:

    A jeśli chodzi o front czechosłowacki to pójdę krok dalej i oto przedstawiam cały front wschodni - stan na chwilę obecną (według czasu AAR'a rzecz jasna):

    [​IMG]

    Jak widać - na zachodzie bez zmian, teraz już rzadziej trafiają się bombardowania strategiczne.

    Z Czechosłowacji pozostała już tylko Słowacja... Ale udało im się zachować większą część wojsk i wciąż stawiają realny opór. Brno i Bratysława są ufortyfikowane.

    A w Polsce... Na północy Polacy mają przewagę i właśnie atakują na niezwykle ważną strategicznie Bydgoszcz. Na południu przetasowania. Generalnie na Niemców czeka jeszcze forsowanie Wisły.

    Dodam jeszcze, że w kolejnym odcinku pewne uśpione mocarstwo da o sobie znać... :twisted:
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie