Koniec ery wikingow - historia rodu Galta - CK2 AAR

Temat na forum 'CK II - AARy' rozpoczęty przez casanunda, 15 Listopad 2012.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Prolog

    [​IMG]



    Wszelkie znaki zle wrozyly ludziom żyjącym w 1066 roku. Juz z poczatkiem stycznia umiera Edward Wyznawca wladca Anglii. Jego nastepca zostal Harold II ktory jak pewnie wiesz czytelniku tez nie spotkal szczescia na tym swiecie. W marcu na niebie pojawila sie kometa, a zaraz po niej jakowas choroba zaczela ludzi gnebic i do smierci prowadzic. Byc moze ona sciagnela takze do grobu krola Norwegii Haralda III Surowego. Znaki te zle wrozyly Norwegom i Normanom ktorzy, pod wodza Wilhelma Bekarta, poplyneli zdobywac Anglie. Gdzie smierc nie zebrala swojego zniwa, tam ludzie glodowali. Zwierzeta hodowlane umieraly nagle duzymi liczbami, a ci co zyli z plodow ziemi slabe zniwo zbierali. Po krajach grasowaly grupy bandytow, a druidzi wieszczyli nadchodzacy koniec swiata.
    Dlatego tez miejscowi bywali ostrozni i na obcych krzywo sie patrzyli. Pewnie dlatego wój jadacy konno traktem z Lacka zle spojrzenia przyciagal. Bogaty wój na pieknym karym koniu jadzacy zwykle przyciagal klopoty. Na glowie jego lezal zelazny helm otwarty typu normanskiego z nosalem z przodu i z zamontowanymi z tylu kolczymi nakorczykami. Gdy na chwile zdjal helm oczom ukrytego chlopa ukazala sie swiecaca gola glowa i mlodziencza, choc naznaczona juz wiatrem twarz. Wojowi temu natura nie poskapila sylwetki. Ten nad wyraz wysoki osobnik, ktorego bary podkreslaly dodatkowo sylwetke ubrany byl w lososiowy kaftan i piekna kolczuge. Zbroja ta przyciagala spojrzenia, gdyz siegala do kolan, czego nie spotykano na północy. Takze rekawy zamiast konczyc sie krotko siegaly az do dloni. W dolnej czesci kolczugi z przodu i z tylu znajdowaly sie wyciecia ulatwiajace jazde na koniu. Kolczuga u gory konczyla sie kolczym kapturem spod ktorego wystawala przeszywalnica. Pelny stroj konczyly kolcze nogawice. Mimo, ze zbroja i helm nie byly szczegolnie zdobione, to wlasnie bron wskazywala bogatego czlowieka. Z prawej strony pasa wisial dlugi miecz z chwytem zdobiony brazem i zlotem. Sama pochwa, z jej zdobieniami pewnie warta byla wiecej, niz do konca zycia chlop wypracuje. Na pasie wisial tez pieknie inkrustowany jednostronny nóż. Uzbrojenie konczyl przypasany potezny dlugi topor bojowy. Kary kon o ktorym wspominalem, byl ciezki, raczej bojowy spotykany częściej w Niemczech niz u Wikingów. Na jego boku wsrod innych pakunków wisiala piekna drewniana tarcza okuta metalem z potężnym guzem na srodku.


    [​IMG]
    zabudowania w Dalaborg


    Faste Galta, bo takie imie nosil ten got, byl 27 letnim mlodziencem wlasnie wracajacym z zamku Lacko, dokad wezwal go Krol Stenkil Ragnvaldsson. Mlodzieniec po spedzeniu paru dni z krolem, w czasie ktorych powtarzaly sie uczty i polowania postanowil wrocic w koncu w rodzinne strony. Dalaborg, ktorego juz 20 lat nie widzial, a do ktorego wlasnie sie kierował lezal na zachodniej stronie jeziora Vanern. Osada ta strategicznie ulokowana byla na polwyspie. Z jej szpicy widac mozna bylo zobaczyc tak Jarlehus jak i samo Lacko i w razie zagrozenia znaki wyslac. Na zachod od półwyspu lezala wioska od poludnia oslaniana przez splawna rzeke, ktora podróżowały towary z calego Dal. Jeszcze dalej na poludnie lezaly ruiny starożytnego fortu.
    Jego rodzina, panujaca nad okolicznymi terenami, mieszkala w Langhusie znajdujacym sie na krancu polwyspu. Byl ona zbudowany na skale w ksztalcie litery L. Wydrążona tam tez byla potezna piwnica. Na zachod od budynku teren nagle obnizal sie praktycznie do poziomu jeziora aby następnie po paru metrach z powrotem wspiac sie w gore. Na koncu polwyspu znajdowały sie 2 budynki: cegielnia i kuznia. Wioska lezaca dalej na poludnie osłonięta byla od zachodu głębokim wąwozem czesciowo wypełnionym woda. Caly okoliczny teren pokryty byl trawa, co doskonale ukrywało umocnienia przed obcym spojrzeniem. Skrzyżowanie szlaku rzecznego z droga z Lacka na Jarlehus przynosilo tutejszym mieszkańcom znaczne dochody.


    [​IMG]

    Nagly skrzekot ptaka wybudzil z zamyślenia mlodego Galte. Trakt wlasnie wynurzał sie z głębokiego, ciemnego boru i jego oczom ukazala sie w oddali zielona sloneczna równina. Uważny podrozny mogl, jesli wsłuchaliby sie uważnie wyodrębnić dźwięk szumiącej w oddali rzeki. Bor ktory ciagnal dalej prosto na zachod pozostawiał przy starożytnych ruinach droge sama sobie. Skręcała ona wlasnie na północ w kierunku celu podróży. Mlody woj wiedzial juz, ze jest u kresu wyprawy i za godzine lub dwie w koncu po latach wroci do domu. Trakt spokojnie podążał majac po prawej stronie brzeg jeziora a po lewej zalesione wzgórza Dal. W koncu po dluzszej chwili w tle pojawiły sie drewniane zabudowania Dalaborg. Faste podjeżdżając pod brame osady chłonął kazdy nowy smak, zapach czy odglos. Dziwne, jako dziecko zabudowania wydawaly mu sie wieksze i potężniejsze. A i same domostwa byly teraz jakoś nowsze i mniej zniszczone. Wjeżdżając przez brame nie przyciągnął wiekszej uwagi, straznicy ledwie zaszczycili go spojrzeniem. Dopiero po chwili podleciał jakiś wzruszony starzec ktorym jak sie okazało byl dawny piastun Fasta a obecnie zarządca osady Tjelvar.


    [​IMG]
    Olaf w czasie jednej z wypraw


    Ojciec Fasta Olaf, byl jarlem na okręcie Rangwalda Starego ojca Stenkila. Obaj czesto wyprawiali sie po lupy i slawe. Dlatego tez gdy Ragnald zarzadzil wyprawe do panstwa Polan, Olaf pierwszy zglosil sie do niej. Boleslaw Chrobry madry wladca Polan szukal dzielnych wojów na kolejne wojny. Jego reputacja i spodziewane zyski zachęciły Rangwalda. Służba pod Boleslawem przyniosła wojom wielkie zyski, ale po jego śmierci jeden po drugim zaczeli wracać do kraju. Takze Ragnvald w koncu postanowił wrócić, ale wcześniej przez pare lat razem ze swoim synem Stenkilem wojował pod kolejnymi władcami Polskimi. W jednej z tych wypraw zginal Olaf raniony pruska strzałą. Umierający wój wymógł na swoim wodzu przyrzeczenie zaopiekowania sie synem Faste ktory urodzil sie w międzyczasie w 1039 roku. W koncu Stary Ragnwald wrocil do Lacka, niestety w 1047 roku zmarl od rany z jaka powrócił z polowania. Zmusilo to Stenkila do opuszczenia kraju Polan który byl mu jak drugi dom. Po powrocie do Szwecji w wyniku zabiegów dyplomatycznych wszedl w związek z córka Edmunda Starego (zwanego Zlym). Po jego smierci 1060 roku w wyniku decyzji wiecu starszyzny zostal ogłoszony nowym wladca. Bylo to o tyle zaskakujace, ze Stenkil nie ukrywal sie ze swoja wiara chrzescijanska. wrecz nalezy powiedziec, ze wspieral ja na kazdym kroku znajdujac sobie tym wielu wrogow. Po pierwszych latach spokoju w koncu zaczely pojawiac sie oznaki nadchodzacych buntow. Z tego tez powodu, w 1066 roku sciaga On z powrotem do domu Faste, ktory w miedzy czasie nabral w Polsce doswiadczenia wojennego. A żeby umocnic swojego sojusznika nadal mu we wladanie cale Dal. Stenkil zachowal sie przy tym jak madry Krol. Oddal on wladze nad prowincja, ktora obiecnie nie byla przez nikogo, a tymbardziej Szwedow rzadzona.


    [​IMG]
    ruiny langhusu na polwyspie


    Nowy pan w Dal wojewoda Faste I dopiero w tym momencie zauwazyl ruiny zabudowan jakie lezaly na polwyspie. Zaskoczylo go to, bo bardzo wyroznialy sie na tle nowych domostw na wsi. Nie rozumial dlaczego rodzina, ani mieszkancy nie zadbali o nie. Tjelvar pokrotce opisal historie naglego ataku do jakiego doszlo jeszcze za panowania Edmunda Starego. Wladca ten zajety buntami na polnocy nie byl w stanie ochronic Dal. Zostalo ono zaraz spladrowane przez Norweskiego jarla z Akershus. Jedyny opor stawili mieszkancy Dalaborg, za co przyszlo im zaplacic slona cene. Dal, gdy tylko zauwazono, ze nie jest ochraniane przez Szwedow, jeszcze parokrotnie stawalo sie celem najazdow z zachodu. Na szczescie poczatek panowania Stenkila uspokoil sytuacje. Niestety do tego czasu z calego rodu w Dalaborg zyly juz tylko stare kobiety. Faste byl ostatnim meskim potomkiem tego kiedys dumnego klanu.

    Musisz teraz wybaczyc drogi czytelniku blad starego czlowieka. Przeciez kultura wymaga, zebym sie najpierw przedstawil. Wiedz wiec, ze nazywam sie Bertil i jestem arcybiskupem Hamburga. Moim zadaniem jest sprawowanie opieki nad owieczkami bozymi jakie sluza Krolowi Szwecji. W wolnych chwilach spisywalem dla potomnosci historie starego gockiego rodu Galta.


    [​IMG]
    Dal w 1066r.


    PS: Witajcie w moim nowym aarze. Jak sie domyslacie oznacza to, rodzina Hauteville z mojego poprzendiego CK2 aara nigdy jednak nie zjednoczy Wloch. Czasami jednak granie "na slepo" powoduje powstawanie strasznie nudnych rozgrywek.
    Ale wracajac do nowego aara. Rozgrywka byla prowadzona na czystym Crusaders Kings 2 w wersji bodajze 1.07b Rozpoczynam rozgrywke jako wladca pojedynczego zamku (o ile ta ruine mozna tak nazwac). I mam zamiar zjednoczyc cala Skandynawie pod rzadami Galtow. Pierwodnie aar mial byc czescia mega aara. Stad tez brak w niektorych momentach wiekszej agresywnosci. Jednak w wyniku problemow z wolnym miejscem na dysku zamiar ten zostal odlozony na nieokreslone blizej "kiedys"

    PS2: To tylko reklama aara, pierwszy odcinek jest juz napisany, ale musi poczekac na zrobienie mapy z ktora mam lekki problem :)


    Spis tresci:

    rozdzial 1
    rozdzial 2
    rozdzial 3
    rozdzial 4
    rozdzial 5
    rozdzial 6
    rozdzial 7
    rozdzial 8
    rozdzial 9
    rozdzial 10
    rozdzial 11
    epilog
     
  2. dami365

    dami365 Znany Wszystkim

    Kolejny arr, zobaczymy czy będzie fajny czekam na pierwszy odcinek :)
     
  3. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    Jaki masz dochód ?:p
     
  4. Basileios

    Basileios Ten, o Którym mówią Księgi

    Medievista, złe pytanie.
    Zacznijmy od:
    Masz dochód? ;D
     
  5. Gryczu

    Gryczu Guest

    Na samym początku będzie te 4 golda na rok przepuszczone przez modyfikator ze stewardshipa. Tyle wygrać :Drunk:

    Co do AAR-a, zapowiada się nieźle, ale błagam o polskie znaki w tekście!
     
  6. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    Coś czuje , że Casa zrobi z tej swojej baroni drugi Sandomierz (i tam bedzie wiecej morderstw niż mieszkanców) , a to po to wszystko by pobrac ponownie podatek za ślub xD
     
  7. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Nic ze mnie nie wydusicie :)
    Jak tylko poradze sobie z mapka postarams ie wrzucic 1szy odcinek. I obiecuje starac sie o wiecej polskich znakow przypadajacych na odcinek ;)

    PS: tak w ogole to cala rozgrywke juz rozegralem :)
     
  8. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Ile można babrać się z mapą?
     
  9. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie jestem zadowolony z kolorow krajow. Mapie nie przepuszcze, musi byc idealna :)
     
  10. Gryczu

    Gryczu Guest

    O, właśnie. To się chwali. Stylizowane mapki to najlepsza ozdoba AAR-a, jaka może być :D
     
  11. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdział 1

    1066-1074


    [​IMG]


    AD 1066
    Nowy pan w Dal, wojewoda Faste rozpoczął swoje rzady od negocjacji z ksieciem Olavem z Norwegii. W ich wyniku 15 września ogłoszone zostaly zaręczyny Fasta z hrabina Cecylia. Decyzja ta zbiegla sie z ogłoszeniem nazwisk nowych doradców. Kanclerzem zostal Olaf Botairsson. Pochodzil on z Sodermanland, ale juz wiele lat temu osiadl w Dal. Jarlem zostal Anund dzielny woj ze znanej w Dalaborg rodziny Mallerud. Skarbnikiem zostal Ketil af Malsta a Tyke af Dalaborg odpowiadał za zbieranie informacji. Ostatnim członkiem rady zostal przybyły razem z Faste Algot Posse kapelan nadworny. Na pierwszym spotkaniu z wasalami ogłoszono zwiększenie obowiązku sluzby wojskowej na dworze na rzecz rodziny panującej. Fausta martwiło, ze w razie ataku bedzie w stanie wystawić tylko 225 wojow do obrony. Bylo to zdecydowanie za malo jak na potrzeby regionu lezącego na granicy 3 panstw. Fakt, ze dobra przynosiły w Dal marne 4 dukaty zysku nie dawało szans na zatrudnienie oddzialow najemnych.


    [​IMG]


    Zaślubiny mlodej pary odbyly sie 19 września. Zrezygnowano tutaj z podatku zbieranego zwykle pod pretekstem wesela. Przy okazji slubu na ktory stawił sie krol Ragnvald Stenkil przyjął On oficjalnie przysięgę wierności Fasta jako wojewody w Dal. Przyjrzyjmy sie przy okazji mlodej parze. Faste o ktorym wspominaliśmy, pochodził z domu Galta. Byl on 27 letnim Szwedem, choc właściwie nigdy nie wyrzekł sie swoich gockich korzeni. Mimo problemów z nauka byl on szeroko wykształcona osoba. Zdecydowanie przewyższał pod tym wzgledem rówieśników na północy. Mimo nacisku na wiedzę, nie stracil on smykałki do walki, w ktorej sie lubował. Uważano go takze za uzdolnionego taktyka. Znany byl z szybkiego wpadania w gniew co nie pomagało mu w rozmowach dyplomatycznych jak i ukrywaniu swoich zamysłów. Byl on dumny i zawistny co wcale nie bylo zlymi cechami dla władcy. W kontaktach z obcymi pomagała mu jego towarzyska natura.


    [​IMG]


    Cecilia, majaca 16 lat pochodziła z domu Lowborn. Byla Norweska katoliczka wykształcona w niuansach dyplomacji oraz szpiegostwa. Cechy jej ojca wyraźnie odbily sie w jej naturze. Mimo ze byla kobieta można spokojnie bylo ja określić jako wojownika niewiele ustępującemu swojemu mezowi. Pomagala jej w tym natura twardego wojownika, jaka ojciec w niej wyrobil. Po przyjeździe do Dalaborga Faste z zaskoczeniem stwierdził, ze wolala ona przesiadywać z wojami niz w domu. Zachowaniem tym a takze częstymi pojedynkami szybko zjednała sobie serca wojow. O dziwo byla ona jednocześnie bardzo skromna i milosierna kobieta. Jej zestaw cech konczyla towarzyskość oraz ambicja. Wydawała sie byc idealna matka dla następcy tronu. Syn właśnie byl tym do czego dazyly ciagle mysli wojewody. Następca tronu byl obecnie niezbędny dla przetrwania rodu.


    [​IMG]


    Tydzien po weselu Stenkil oglosil wprowadzenie ograniczonego autorytetu wladzy. Byla to zdecydowanie poprawa w państwie w którym każdy uważał sie za równego królowi. W tym samym okresie przybyl do Dalaborga posłaniec od sąsiedniego norweskiego wladcy. Okazało sie, ze ostatnie plądrowania tak rozochociły go, ze zarządzał płacenia trybutu z Dal. Wściekły Faste rozkazal przybić kapelusz do glowy posłańca i w takim stanie odesłać go do domu.


    [​IMG]


    W międzyczasie zgodnie z przewidywaniami Faste zostal marszałkiem królestwa. Z polecenia władcy wybrał sie w podroż do Sudermanlannd, gdzie mial skontrolować stan wojów. Na miejscu 15 grudnia dowiedział sie o wybuchu wojny pomiędzy Królestwem Danii a Cesarstwem o prawa do prowincji Lubeck. Szwedzi z ochota przyłączyli sie do tej wojny ktora trwała przez caly okres zimy.

    AD 1067

    Poza tocząca sie wojna nic szczególnego na północy sie nie dzialo. Wojska poza paroma wypadami na poludnie nie braly udzialu w większych bitwach. W koncu w maju cesarz zgodził sie na żądania Duńczyków. Stalo sie to w dobrym czasie gdyz 23 sierpnia wybuchło na północy powstanie pogańskiego księcia Erika i jego frakcji. Jak widać sila diabelska nadal byla potężna w dalekich borach Szwecji. Zorganizowana armia palila nowo wybudowane kościoły i na ich miejsce wprowadzała starych bogów. Faste jako wierny sprzymierzeniec królewski zebral 50 najlepszych wojow i wyruszył do Gripsholmu w Sodermanland, gdzie zbierała sie armia Stenkila. Jednak zanim jeszcze cala armia sie zgromadziła król na czele małego oddziału zrobił akcje wypadowa 12 września do Uppland, gdzie pokonał pare zbierający sie grup wojów. W międzyczasie książę Erik ze swoja armia tysiąca wojów kierował sie na Gripsholm gdzie spodziewał sie spotkać króla. W koncu jego wojska oblegające zamek, którego broniło ledwie 230 wojow, zostały zaatakowane 10 października przez zebrane wojska królewskie. Przewaga liczebna, a takze lepsze dowodzenie przeważyło szale zwycięstwa na rzecz wojsk królewskich i nawet pojawienie sie na polu bitwy posiłków dla ksiecia juz nie zmieniło sytuacji. Wrog z ledwie 300 wojami wycofywał sie na swoje tereny.


    [​IMG]

    AD 1068
    Wojna toczyła sie caly rok az 12 października książę Erik zmuszony zostal do poddania sie. W listopadzie Krol odebral mu Vastmanland. 5 grudnia król Dunski ogłasza święta wojne o Kurlandie. Tak jak i w poprzednich sytuacjach Szwedzi przyłączyli sie do wojny, ale skupili sie tylko na wypadach rabunkowych. W tym czasie Faste caly czas nadzorował szkolenie wojsk królewskich. krol byl bardzo zadowolony z efektów pracy.


    [​IMG]


    AD 1069
    28 maja doszlo do spotkania Fasta z krolem na ktorym podjęto temat Vastergotland oraz tytulu książęcego dla tych prowincji. Niestety Stenkil zdecydował zachować dla siebie rodzinny zamek i prowincje czym bardzo urazil wiernego marszałka. Jeszcze w tym samym miesiącu udalo sie wprowadzić w Dal bardziej skuteczne metody uprawy roli. Miesiąc później król chcac udob****** swojego wasala nadaje mu jednak tytul książęcy. Niestety nadal postanowia zatrzymać Vastergotland dla siebie.


    [​IMG]


    AD 1070
    20 sierpnia czlonek rady książęcej - Tyke zmarł nagle na skutek choroby jakiej nabawił sie jeszcze ostatniej zimy. Jego następca zostala księżniczka Cecilia. 10 października dwor obiega wiadomość, ze nowa członkini rady jest w stanie błogosławionym. Wszyscy mieli nadzieje zobaczyć w koncu prawowitego następce tronu.

    AD 1071
    11 maja Cecill rodzi syna któremu nadane zostaje imie Sverker. Natomiast w październiku wybucha kolejna wojna. I tym razem jej prowodyrem jest Krol Duński. Oglasza on Świętą wojnę o Mecklenburg. Do wojny jak zawsze przyłącza sie Stenkil.

    AD 1072
    Juz 12 stycznia Cecylia znow jest w ciazy. 13 sierpnia rodzi sie Gunhilda. Ksiaze Faste, po spełnieniu swoich dwoch ostatnich ambicji postanowił poprawic szybkość uczenia sie. 29 listopada ogłoszona jest rozbudowa Dalaborg. Poprawie ma ulec tak Langhus ktorego wygląd nie przystoi księciu a takze wioska, ktora z każdym rokiem powiększała sie i wymagała zdecydowanej rozbudowy.


    [​IMG]


    AD 1073
    Pod koniec marca Faste zauważa u siebie objawy stresu. Nie potrafi sie na niczym skupic. Aby poprawić sobie nastroj 9 sierpnia wyrusza na wyprawę do Norrland, gdzie resztki pogan sie zbierały. W czasie tej wyprawy, na ktora wyruszył ze 150 wojami, Faste zyskuje wsrod wojow miano odważnego.


    [​IMG]


    AD 1074
    O dziwo w wyprawie wspiera ksiecia Krol Norweski, dzieki czemu mozliwe jest zdobycie głównych osad w regionie. 13 lutego wodz pogański Thord Angermanland składa przed Fastem swoja bron. W jej wyniku wzrasta prestiż ksiecia, a takze podwaja sie domena jaka zarzadza gdyz w ramach pokoju zdobywa on kontrole nad główną osada Bjarta oraz okolicznymi terenami.
    W maju w czasie pobytu w kosciele dochodzi do powaznej klotni pomiedzy Cecylia a fastem ktora psuje na dluzszy czas wzajemne relacje. Stan ten mija 12 czerwca gdy okazuje sie ze Cecylia jest po raz trzeci w ciazy. Wiadomosc ta na tyle poprawia nastroj ksieciu, ze stres wydaje sie byc przeszloscia.


    [​IMG]


    Nikt nie spodziewal sie wtedy, ze dokladnie 2 miesiace pozneij nagle z przyczyn natualnych ksiaze Faste I z Dal dokona swojego zywota. Los jaki spadl na jego barki, mimo dzielnej walki w koncu go zlamal. Na szczescie wladca nasz ukochany odchodzi do swoich zmarlych krewnych swiadom, ze zostawia po sobie nastepce w zdecydowanie lepszej sytuacji niz ta ktora sam zastal. Jednym z najbardziej zalujacych tej smierci byl Stenkil, ktory budowal swoja pozycje wlasnei miedzy innymi na sojuszu z Faste, ktory szybko stal sie jego prawa reka. We dwojke byli w stanie dokonac wielkich czynow. Teraz krol obawial sie wybuchu buntow pogan wyczuwajacych jego slabosc. Takze nie byl pewien tego jak zachowa sie Cecylia, ktora do czasu pelnoletnosci miala zarzadzac Dal.


    [​IMG]


    Faste Galta 1039-1074
    Wojewoda Faste z Dal 1066-1074
    ksiaze Faste I z Dal 1069-1074​

    PS: Sorry, za ta paskudna mape. Ale w koncu po tygodniu (czy tez dwoch) mordowania sie z moim "tworem" uznalem, ze nie da sie jej zrobic tak jak chcialem. Dzis troche na poczekaniu zrobilem od nowa taka w miare prosta. Nadal jest paskudna, ale wcale nie jest powiedziane, ze za tydzien wygladalaby lepiej. Pierwszy odcinek jest dosyc krotki - niestety krol mi zmarl szybko. Powodo byla to smierc naturalna, ale cos mi tu "smierdzi" Czyzby moja ukochana malzonka- szpieg w 1 osobie maczala w tym palce?
     
  12. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Bardzo dobre.
    Jakie masz plany na przyszłość?
    Kiedy następny odcinek?
     
  13. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Plany? Stworzyc Cesarstwo Rzymskie Narodu Polnocnego :)
    A tak serio to przynajmniej za zycia 1 wladcy byloutrzymanie bliskosci z krolem, wspieranie go i uzyskiwanie dzieki temu terytoriow ;)
     
  14. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    :Drunk:

    Tzn , że zdobyłes ta baronie ? (po przeczytaniu tekstu nie jestem tego do konca pewien).
     
  15. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Mnie bardziej denerwuje jej nazwisko rodowe ktore (chyba ze slabo znam angielski) swiadczy o tym ze tytul jej ojciec kupil :p

    Baronia nie nalezy do mnie. Swoja droga moje polnocne terytorium bedzie lezalo odlogiem. Nie mam zamiaru inwestowac w nie pieniedzy biorac pod uwage, ze jest bardzo oddalone od moich glownych sil.
     
  16. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    lepiej bedzie jak przyjmiesz , że wywodzi się ona z chłopstwa :) (ewentualnie była córka kupca)
     
  17. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    No ale przeciez nie wżeniałem sie w jej rodzine dla tytulu :D

    A u innych chyba gorzej z angielskim bo z małżeństwa jeszcze prestiz dostalem :)
     
  18. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Można wiedzieć kiedy ciąg dalszy?
    --------------------------------
    Zmień litery przy opisie mapy, bo są z lekka nieczytelne.
     
  19. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Screany i mapa zrobione wiec pewnie jutro napisze odcinek. A co do czcionki to dla klimatu ja zostawie. Tak naprawde legenda nie jest na tej mapie potrzebna. Wszystko powionno byc wiadome z gory. A pod numerkami sa glowne miasta/moje hrabstwa (tak dla funu podaje info o nich na mapie) :)
     
  20. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdzial 2

    1074-1123


    [​IMG]

    AD 1074
    Uroczystości pogrzebowe trwaly przez caly sierpień. Zal po swoim panie byl tym wiekszy, ze wydawało sie wszystko byc gotowym na przywrócenia naleznego miejsca rodowi Galta. W koncu ogłoszono młodego Stenkila nowym księciem w Vastergotland. Do czasu uzyskania pełnoletności zarządzaniem miala zajac sie jego matka Cecylia.

    AD 1075
    W styczniu rodzi sie Cecyli córka Asa. 8 lutego Krol oglasza swieta wojne o Estonie. Z Dal wyrusza na nia maly oddział 41 wojów. Dzialania te beda trwać ponad rok, ale po ciężkich bojach w koncu skończa sie zwycięstwem. Od tego momentu hrabstwo Kalevan stanie sie Szwedzka prowincja. W czasie gdy krol toczyl walki z Estami, w kraju zaczely pojawiać sie nowe sieci intryg. Pierwsza byla ksiezna Ragnhilda z Ostergotland przyłączyła sie do frakcji ksiecia Svena.

    AD 1076
    W lutym z misji do króla wraca kanclerz Olaf. Mial on zapewnić wladce o pelnym poparciu na jakie mogl sie spodziewać w Dal. Wpłynęło to na poprawę wzajemnych stosunków. W marcu znana nam ksiezna Ragnhilda stworzyła frakcje ktorej celem bylo ograniczenie władzy krola. W sierpniu Olaf ponownie udanie poprawia stosunki z królem. 1 grudnia rusza Szwedzka święta wojna przeciwko Livonii.

    AD 1077
    W czerwcu Sveker rozpoczyna nauki. Ze względu na brak odpowiednich nauczycieli, zadaniem tym zajmuje sie regentka. Pod koniec lipca nowy władca rozchorowuje sie poważnie. Zachodzi obawa, ze moze nie przezyc miesiąca. W sierpniu podpisany zostaje pokoj w wyniku ktorego kolejna prowincja dostaje sie w rece Szwedzkie. W październiku w Dalaborg mieszkańcy mowia o Svekerze jako sprawiedliwym.

    AD 1078
    Ciagle przebywanie ze swoja matka doprowadziło do tego, ze nowy wladca zaczal coraz bardziej utożsamiać sie z Norweska kultura. Bardzo zaniepokoiło to doradców ktorzy obawiali sie utraty wplywu na chłopca. W czerwcu wybucha kolejna Swieta Wojna, tym razem o Norrland. Przystępuje do niej Krol Norweski oraz Szwedzki. Koniec roku to zauważenie u Svekera cech uczciwego.


    [​IMG]


    AD 1079
    Rada, ktora byla zaniepokojona wplywem matki na wladce zorganizowała za przyzwoleniem Krola jej zaręczyny z księciem Erikiem, ktoremu w międzyczasie zmarła zona. Krol ochoczo przystał na ten pomysł. Niestety w koncu do wesela nie dochodzi. W sierpniu utworzone zostaje w ramach królestwa Szwedzkiego księstwo Pruskie.

    AD 1081
    W styczniu Sveker zyskuje ceche odważnego. 21 tego miesiąca niestety znow zapada na ciezka chorobę. W tym samym czasie Holmfrida zostaje nauczycielka osobista dla Asy. 10 lutego wybucha 2ga Swieta Wojna o Liwonie. Z czasem służący zauważają u Svekera wielka dume z jaka sie zachowuje.


    [​IMG]


    AD 1082
    We wrzesniu w koncu kończy sie kolejna wojna z hrabstwem Latgale. Szwecja wychodzi z niej zwycięsko. Pozwala to utworzyć księstwo Liwonii. Pod koniec roku umiera, zniedołężniały w ostatnim czasie kanclerz Olaf. W międzyczasie hrabia Botstain zakłada frakcje żądająca zmniejszenia wladzy królewskiej. Co zaskakujące do frakcji tej przyłącza sie takze królowa Szwecji Maria.

    AD 1084
    Nowy rok zaczyna sie aresztowaniem przez Anunda uzbrojonego człowieka w obszarpanej zbroi jadącego na łaciatym koniu. Podawał sie on za rycerza, w co ciężko bylo uwierzyć jarlowi. Sveker postanowił dac wiare słowom przybysza czym zezłościł swojego wasala. Tydzien pozniej skarbnik Knut wprowadza nowinki w ekonomii na terenie Dal. Jeszcze przed koncem zimy rozpoczęta zostaje modernizacja obwałowań w Dalaborg. Dotychczasowa fose wzmacnia ziemno-drewniana palisada.


    [​IMG]


    AD 1086
    W maju tego roku krol Stenkil ogłasza 2 Swieta Wojne o Estonie. Miesiąc później w czasie marszu w ramach armii króla umiera nagle jarl Anund. Stres związany z prowadzeniem dzialan wojennych uśmiercił tego dzielnego woja. Na czas wojny jego zastepca zostaje Nils Svarte.

    AD 1087
    11 maja w Dalaborg świętowano uzyskanie pełnoletności przez Sverkera. Tego dnia oficjalnie uzyskał władze z rak regentki. 16 letni Sverker z Vastergotland byl Szwedzkim katolikiem. W przeciwieństwie do ojca całkowicie utożsamiał sie z kultura szwedzka. Dobrzy nauczyciele szczególnie wykształcili go w kierunku dyplomacji i zdolności wojskowych. Udział w wyprawach wyrobił u niego nawyki twardego żołnierza. Byl sprawiedliwy, miłosierny i skromny, co bardzo podobało sie wasalom. Byl takze zazdrosny co chcial tuszować dobroczynnością. Jeszcze w tym roku udalo sie doprowadzić do zaręczyn Sverkera z corka ksiecia Hakana z Szwecji Aletta. Sojusz króla z rodem Galta zostal wzmocniony jeszcze jednym ślubem. Matka Sverkera, ktorej smutno bylo zyc samej, zgodziła sie na małżeństwo z Stenkilem. Oba wesela zorganizowano wspólnie 11 listopada. Sverker biorac przykład z ojca zrezygnował ze zbierania okolicznościowej oplaty. Ksiezna Aletta z domu Stenkil byla rówieśnica księcia. Byla ona wytrawna intrygantka. Niestety nie pomagała jej w tym wiara, łaskawość i zadowolenie. Byla bardzo towarzyska a umiarkowanie jakie w niej przeważało pomagało w dobrym gospodarowaniu.


    [​IMG]


    AD 1088
    13 kwietnia umiera nagle, w wieku 37 lat krolowa Cecilia. 4 miesiące później siostra Sverkera Gunnhilda świętowała 16 urodziny. Z tej okazji przybyl do Dalaborg Ksiaze Malkolm syn Krola Szkockiego. Szybko zorganizowano zaręczyny. Z koncem roku kolejna rozbudowa rozpoczyna sie w Dalaborg. Ziemno-drewniana palisade mial zastąpić mały kamienny mur.

    AD 1089
    W czerwcu wielkie polowanie w Dal przeprowadzono. W jego czasie doszlo do niebezpiecznej sytuacji, gdy wielka bestia zaatakowała Kettila z Malsta. Tylko szybkiej reakcji ksiecia zaatakowany zawdzięcza zycie. Do konca miesiaca zostały zorganizowane zaręczyny Kettila z ksiezna Bothilda.

    AD 1090
    W kwietniu wybucha wojna pomiędzy Szwecja a księstwem Samogitti. 27 maja rodzi sie ksieciu syn - Faste Sverkersson. Wladca uspokojony posiadaniem potomka skupił sie na polepszaniu swojej szybkości nauki. Sverker do konca roku studiował rozne gwiazdy i konstelacje, dzieki czemu znacznie poprawil swoja wiedze.


    [​IMG]


    AD 1091
    13 stycznia zorganizowane zostaja zaręczyny siostry Sverkera Asy z ksieciem Vladimirem z Vitebska. Byl to sukces dyplomatyczny, gdyz dzieci z tego zwiazku beda należały do rodu Galta. W sierpniu mlody utalentowany artysta rozpoczął prace nad portretem twórcy rodu Ksiecia Faste. 27 grudnia rodzi sie ksieciu corka Gyla.

    AD 1092
    W maju wybucha bunt pogański w Saaremaa. Zaprowadzenie pokoju bedzie trwac do marca przyszłego roku.

    AD 1093
    W maju ksiaze zakończył kolejny okres nauki. W październiku wraca z misji do Angermanland kaplan Botaid z Stenkyrka. Dzieki jego pracy poprawily sie relacje ksiecia z papieżem.

    Ad 1094
    W styczniu w czasie corocznej uczty ksiaze Sverker spotkal na zamku ksiecia Norweskiego Finna I z Jamtland oraz wojewodę Faste z Medelpad. Zaprzysięgłych wrogów rodu Galta. Mlody ksiaze nie zastanawiając sie, sięgnął po miecz i natarl na nich. W ostatniej chwili powtrzymano rozlew krwi, ale na pojedynek nastepnego dnia krol musial sie zgodzic. Oczywiscie Norwegowie nie mogli sprostac sile Sverkera co tylko poprawilo humor Krolowi. Kolejne dni spedzili obaj na dyskusjach. Mlody ksiaze wydawal sie Stenkilowi jak 2 krople wody podobnym do ojca. Byla to ostatnia wspolna uczta ze starym wladca. W przeciagu kolejnego roku umiera on niestety. Tron po nim przejmuje Krol Eryk II. W sieprniu zakonczyla sie misja chrystianizacyjna w Bjartcie. Nowy wladca, prawdopodobnie aby przychylić ku sobie ksiecia, nadal mu tak bardzo wyczekiwane hrabstwo Vestergotland. Wladca nie czul sentymentu, takiego jak stary Stenkil, do tego zamku i nie rozumial dlaczego ma on stanowic zatarg we wzajemnych relacjach.

    AD 1095
    W siepniu rozpoczeto organizacje wielkiego turnieju. Z tej okazji wezwano wszystkich rycerzy do przybycia na nie. Szczegolnie duza grupa wyruszyla z Dal oraz Vastergotland. Mlody ksiaze chcial wykazac wyzszosc swoich wojow nad innymi. W pazdzierniku, tak jak w przypadku ojca, Sverker zostal marszalkiem Krola Szwedzkiego. W grudniu wybucha bunt kierowany przez burmistrza Frederika z Lodose. Do konca roku jego sily zostaly zniszczone a sam burmistrz wygnany.


    [​IMG]


    AD 1096
    11 stycznia konczy sie turniej. Co prawda Sverker nie wygral go, ale dzielnie stawal do walk zjednujac sobie przychylnosc i prestiż wsrod widzow. Takze pozostali rycerze z ksiestwa wykazali sie szczegolnym kunsztem. W lutym rozpoczyna sie rozbudowa podgrodzia na prawach miasta. W tym samym okresie w Lacko rozbudowywana jest wioska. 4 marca Aleta rodzi nastepce tronu Henrika. W tym samym okresie za knowania przeciwko wladzy biskup Ketil ze Skary zostaje wygnany. W czerwcu kolejnego roku w Lacku rozpoczyna sie rozbudowa. Ponownie jej powodem jest wioska, ktora obecnie ma byc jeszcze bardziej powiekszona.


    [​IMG]


    AD 1100
    W polowie roku bunt przeciwko Krolowi Norweskiemu wznieca ksiaze Laponii. Tylko na to czekal Krol Erik II, ktory zaraz wyslal swoje wojska na przeciwnika. Do konca roku Szwedzi zyskuja hrabstwo Lappland.

    AD 1103
    Rok zaczyna sie smiercia, po ciezkiej chorobie, skarbnika Knuta Gripa. 17 tego miesiaca rozpoczyna sie rozbudowa wioski do poziomu miasteczka. 24 lipca ksiaze wybiera sie do starej pustelni w Uppland. Przebywa tam stary mysliciel o wielkiej wiedzy. Niektorzy mowia, ze byl kiedys ksiedzem inni, ze kapitanem. Tak czy tak postanowil, za swoje grzechy odpokutowac na odludziu. Właśnie do niego wybral sie po nauki Sverker. Majac tylko mula za kompana, przez wiele dni przemierzal on drogi, by w koncu stanac pod skalami ielkiego wzgorza. Majac tylko mula jako towarzysza, po dluzszej wspinaczce dociera do polki skalnej w ktorej glebi znajduje sie mala jaskinia zaslonieta tylko resztkami szmat. Po wkroczeniu do srodka zastal starego czlowieka prawdopodobnie bedacego w transie. Ksiaze postanowil poczekac nie przeszkadzajac. W przeciagu paru kolejnych dni udalo mu sie, uzyskac zgode na pobieranie nauk. W miedzyczasie w Dalaborg zlapano jednego z ksiezy na szpiegowaniu. Mimo protestow kleru osoba ta zostala scieta. Na zorganizowanym po powrocie wielkim polowaniu, udalo sie Sverkerowi zabic wielkiego jelenia. Okazalo sie pozniej, ze byl to najwiekszy jelen jakiego spotkano w tych terenach od wielu dziesiecioleci. Pozniej ludzie zaczeli mowic o ksieciu jako o zadnym krwii.


    [​IMG]


    AD 1106
    27 maja do Dalaborg sciagaja najzacniejsze rody na uroczystosc 16tych urodzin nastepcy tronu Faste Sverkerssona. Przy okazji ogloszono jego zareczyny z ksiezna Brigida, corka krola Dunskiego. Pod koniec tego roku zorganizowane jest jeszcze jedno malzenstwo corki ksiecia Gyli z ksieciem Szwedzkim Sorkverem. Jest to sukces dyplomatyczny rodu Galta, gdyz dzieci z tego malzenstwa beda jej krwii.

    AD 1108
    We wrzesniu ksiaze Sverker w koncu doszedl do wniosku, ze jego rodzinny zamek, nigdy nie bedzie mial takiego prestizu jak ten rodzinny Ragnvalda Stenkila. Dlatego tez do niego przenosi stolice swojego ksiestwa. W Dal, gdzie panowal wiekszy spokoj, mialy wychowywac sie dzieci. Pod koniec roku rodzi sie Sverkerowi kolejne dziecko - Kettilmund. Jeszcze w grudniu wladca postanawia zeswatac swojego bratanka Algota z corka ksiecia Finskiego Drahoslava.


    [​IMG]


    AD 1112
    4 marca krol Szwedzki atakuje Danie. Pretekstem sa roszczenia krolowej Sunnivasy do tego krolestwa. Wojska do konca roku opanowuja cala Skanie i okoliczne tereny. Niestety z koncem roku w wyniku wyczerpania dzialaniami wojennymi umiera Krol Erik II.

    AD 1113
    Jego nastepca Krol Bo I juz 1 stycznia proponuje Sverkerowi tytul marszalka krolestwa. W lutym, jeszcze w czasie trwania dzialan wojennych uprawomocniono poszerzona wladze krola.

    AD 1115
    W sierpniu rozpoczeto budowe nowego miasta w Vastergotland. W tym samym miesiacu konczy sie wojna z Dania. W jej efekcie Krolowa przejmuje wladze w tym panstwie razem z ksiestwem Smaland ktore dotychczas bylo Szwedzkie. Niestety juz we wrzesniu wybucha powstanie przeciwko niej. Krolowa nie wytrzymuje tego i umiera ze stresu. Co zaskakujace jej nastepczynia zostala Aleta I zona naszego ksiecia Sverkera. Rozwoj sytuacji nie podoba sie krolowi Szwedzkiemu ktory dolacza do wojny przeciwko Aletcie.


    [​IMG]


    AD 1117
    Jeszcze w czasie prowadzenia dzialan wojennych ogloszno w lutym kolejne zareczyny. Ingrid miala wyjsc za maz za ksiecia Nikolasa ze Szwecji, a dzieci z tego zwiazku mialy byc z rodu Galta. Pokoj zostaje podpisany z koncem roku. Aletta przegrywa wojne i zostaje wtracona do lochu.

    AD 1118
    W maju ogloszno organizacje wielkiego turnieju. Jak zwykle duza grupa rycerzy zostala wystawiona przez ksiestwo Vastergotland. Co prawda Sverker nie wygral go, ale dzieki walkom polepsza swoje umiejetnosci. Pod koniec roku przeprowadzone sa rozmowy w sprawie uwolnienia Aletty z rak Krola Dunskiego. Niestety jak narazie bez powodzenia.

    AD 1121
    27 marca w lochach umiera Aletta. Do konca swojego zycia Krol Herald IV obawial sie jej i nie wyrazil zgody na zaplacenie okupu. W czerwcu Krol Bo nadaje Sverkerowi tytol Master of Horse.


    [​IMG]


    AD 1123
    W styczniu rusza budowa kolejnego miasta w Vastergotland. Niestety jest to ostatnia decyzja starego krola. Niepowodzenie w walce o tron Danii oraz smierc malzonki w koncu załamała ksiecia. 15 czerwca umiera on zostawiajac korone swojemu synowi Faste II


    [​IMG]


    PS: qrde ciezko mi sie pisze, a ciagle meczenie sie w celu zrobienia lepszej mapy tylko irytuja. Wczoraj podrzucil mi thrashing mad pomysl na poprawe mapek. Po pol dnia grzebania bez widocznego efektu, w koncu sie obrazilem i poszedlem czytac ksiazke ("Slowianie i wikingowie" - juz chyba 5 raz ja czytam :p). I dopiero dzis przy obiedzie doznalem olsnienia. Wystaczyly 2 klikniecia, zebym w koncu uzyskal efekt, jaki byl zmaierzony przez thrasha. Masakra po prostu. Mapa nadal nie wyglada tak jak miala. Ale juz przynajmniej wiem co zrobic aby ja poprawic :)
    Co do samego aara, ciezkos ei pisze, zszczegolnie gdy mowa o porazkach dynastycznych :( "juz bylem w ogrodku, juz witalem sie z gaska" a tutaj klops. W wojnie nie wspieralem zony (poza duzymi nakladami finansowymi). na obecnym etapie nadal jestem zbyt slaby, zeby samemu keirowac swym losem.
     
  21. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdział 3

    1123-1158


    [​IMG]


    [​IMG]


    AD 1123
    15 Września oficjalnie ogłoszono ksiecia Faste II Galta wladca w Vastergotland. Byl to godny następca swojego imiennika. 33 letni władca byl Szwedem o potężnej sylwetce. Jego uzdolnienia w walce wręcz czy tez taktyce rownaly sie zwinności w dyplomacji, a znajomości spraw finansów i tajemnych działań niewiele byly gorsze. Srogość jaka kierowal sie, mieszała sie jednocześnie z umiarkowaniem i miłosierdziem. Cierpliwość i pracowitość pozytywnie nastawiały ludzi na przyszlosc. Faste dzieki rodzicom uzyskal slabe roszczenia do Krolestwa Danii, Ksiestwa Smaland oraz do hrabstw Oland i Smaland.
    Jego małżonka byla 30 letnia Dunka Birgitta z domu Hvide. Niestety na tle meza odznaczała sie słabością swojego umyslu. Byla wykształcona teologicznie a jej jedynymi pozytywnymi cechami byla cierpliwość i nieśmiałość. Poza tym byla zazdrosna, podstępna i chciwa. Para miala juz czworke dzieci: 13 letniego Azura Fastessona, 7 letniego Sverkera Fastessona oraz Karin i Alfridh.


    [​IMG]


    Juz pierwszego dnia nowy ksiaze postanowił oglosic sklad swojej Rady. Kanclerzem zostal Knut z Solleftea znany w Dal jako wielki mędrzec. Jarlem zostal Sigbjorn z Skulnas a skarbnikiem burmistrz Lodose Tolir. Rade dopełniali kolejny burmistrz Alf z Varnhem ktory mial tajnymi sprawami sie zajmować oraz jako nadworny ksiadz biskup Albrikt ze Skary.
    Wspierali oni wladce w skierowaniu Ksiestwem Vastergotland w sklad ktorego wchodzily hrabstwa Dal, Vastergotland oraz Angermanland. Z prowincji tych ksiestwo zyskiwało 27 dukatow. Byla to nadal mala suma, szczególnie, ze na wypadek wojny wladca mogl wystawić ledwie 431 wojow i kolejnych 71 od wasali (z miast Lodose oraz Varnhem). Pierwsza decyzja rady bylo ogłoszenie wyboru 21 letniego Totila ze Szwecji na przyszłego krola. Mlody władca koniec roku poświecił na studiowanie filozofii, dzieki czemu jego umiejętności wzrosły.


    [​IMG]


    Ad 1124
    W maju Krol nadal Faste tytol mistrza łowów. W sierpniu zmiany na niebie pozwoliły wladcy studiować astronomie. W grudniu umiera w lochach w Lacka 28 letni Henrik Sverkersson, w swoim krotkim zyciu wslawil sie tylko knowaniem przeciwko swojemu wladcy.


    [​IMG]


    AD 1125
    21 marca zorganizowano zaslubiny Bo Jedvardssona z Gyla Sverkersson. Miesiac pozniej świętowane sa 16te urodziny brata Kettilmunda Sverkerssona. Byl on wielce podobny do swojego brata i wyróżniał go tylko slabsze pojmowanie dyplomacji. W lipcu w Husaby, swiezo powstałym miescie, budowany jest maly port. Taka sama inwestycje przeprowadzono w Varnhem. Przez caly okres lata wladca swoj czas poswiecil na studiowanie umiejętności lotu u ptakow. Mimo konstruowania prototypów, Faste nie zdolal odkryc tajemnicy lotow.


    [​IMG]


    AD 1126
    5 kwietnia w Lacku organizowane sa uroczystości 16 urodzin następcy tronu Azura Fastessona. Mial on wsrod ludzi tytol wyrachowanego urzednika. Jeszcze tego samego dnia ogłoszono jego zaślubiny z Kristina corka ksiecia Albrikta z Bergslagen. W czerwcu rozbudowano miasteczko w Husaby. We wrzesniu 16te urodziny obchodzi takze Jogan Sorkversson, ktorego określano budowniczym fortun. Przy okazji ogłoszono sojusz z ksiestwem Ostlandet, ktory potwierdzono zaślubinami Kettilmunda z Rannveig. W listopadzie miasteczko zostaje rozbudowane takze w Varnhem oraz Lodose. Rok konczy sie nadaniem 16 letniemu Bengt Sverkerssonowi tytulu Jarla w Vastergotland. Jego 16te urodziny uwieczniono sojuszem z ksiestwem Finlandii udokumentowanym jego zaślubinami z Ingjerd.


    [​IMG]


    AD 1127
    W czerwcu miasteczko Husaby obwarowane jest drewniana palisada. 3 lipca ksiaze zostal wezwany przez swojego sojusznika do włączenia sie do wojny o Begslagen. Faste na czele 323 wojow wyruszyl w kierunku Vasteras, gdzie dotarł 10 sierpnia. Spotkal tam wojska hrabiego Svena z Vastmanland w sile 194 wojow. Bitwa zaczela sie od potyczek łuczników. Przeciwnik ktory skupil swoje sily na lewej flance zadal duze straty oddziałowi Bengta Sverkerssona. Natomiast Ksiaze Faste oraz dowodca centrum w tym czasie właściwie bez zabitych dokończyli działania przeciw centrum i prawemu skrzydłu buntowników. Bengt ktoremu ubylo juz 40 wojow dzielnie opieral sie hrabiemu do czasu az pozostałe oddzialy nie zebraly sie wokol ostatniego przeciwnika. W tym czasie 310 wojow ksiecia zaatakowalo 112 buntownikow. gdy zostalo ich juz ledwie 80ciu glownie ciężkiej piechoty zwaliło sie na nich 30 konnych wojow wspieranych piechota. Przeciwnik nie wytrzymał tego natarcia i oddal pole. Ksiaze stracił w bitwie 68 wojow natomiast zabil 95. Do konca roku w 2ch kolejnych bitwach udalo sie zniszczyć kompletnie wroga armie.


    [​IMG]


    AD 1128
    W kwietniu zaczelo sie oblężenie zamku Kopingshus. Niestety mala liczba wojow nie pozwalala skutecznie odgrodzic przeciwnika od wsparcia. Dopiero pod koniec maja przybywają najemnicy kapitana Eadwiga w sile 1500 wojow.


    [​IMG]


    AD 1129
    W sierpniu Krol oglosil wprowadzenie normalnych podatków w miastach. Co prawda w Vastergotland juz od dawna takie panowały, ale najwidoczniej nie bylo tak w reszcie królestwa. 14 kwietnia następnego roku poddaje sie Stegeborg a w sierpniu Skanninge.


    [​IMG]


    AD 1131
    9 kwietnia kończy sie wojna w Bergslagen. Niestety wojska ksiecia nie moga odpocząć, gdyz w międzyczasie caly czas trwa wojna z ekskomunikowanym Krolem Danii. Przyłączenie sie do dzialan nowych sil przewazylo to szale zwycięstwa na rzecz Szwedów. Na poczatku maja Harald Svendsen poddaje sie i oddaje wladze w rece Johanna I W czerwcu Alf z Varnhern odkryl spisek Kettilmunda Galty ktory chcial zabic Sverkera Fastessona. Wladca zażądał natychmiastowego przerwania tych działań. W sierpniu 16 letni Sverker Fastesson zaręczył sie z Katrine, corka ksiecia Skjalma z Danii.


    [​IMG]


    AD 1133
    W lipcu 16 letnia Karin Fastesdotter zaręcza sie z mlodym ksieciem Udo, następca tronu w Danii. Tak jak dotychczas, małżeństwo z tego związku bedzie należeć do rodu Galta. Jeszcze w tym samym miesiącu dochodzi do spotkania księcia z biskupem Albriktem. W jego wyniku obaj staja sie przyjaciółmi.

    AD 1134
    Na początku tego roku, Faste II postanowił wykorzystać swoje skrytobójcze umiejętności. Wysłał burmistrza Alfa z Varnhem z misja dyplomatyczna do Bergslagen. Miejscowych dziwiło tak wybranie tej osoby do misji jak i wygląd obstawy. Ludzie jeszcze bardziej dziwic sie zaczęli gdy 2 tygodnie pozneij Alf wrocil bez załatwienia sprawy, na dodatek sam bez obstawy. 6 maja nadciągnęła wiadomość, ze mlody ksiaze Astrad II został zabity. Co gorsze nie udalo sie znalesc mordercy. W wyniku tej smierci Kristina I zona Azura - nastepcy tronu zostala ksiezna Berslagen. W pazdzierniku lordowie zaakceptowali normalne podatki miejskie w Szwecji.


    [​IMG]


    AD 1135
    W marcu doszlo do zebrania wasali w zamku Lacko. W czasie trwania uczty dyskutowano nad sukcesja po ksieciu. Wg obecnego systemu wszystkie prowincje mialy zostac rowno rozdzielone pomiedzy synow ksiecia, przy czym Azur mial otrzymac tytol zwierzchni. Byla to niekorzystna sytuacja, gdyz tracilby on kontrole nad jedna z prowincji. W wyniku dyskusji, w koncu zgodzono sie, przyjac zasade primogenitury, w wyniku ktorej najstarszy Azur mial przejac po ojcu wszystkie tytuly. Decyzje ta szczegolnie mocno odczul Jarl Sverker Fastesson, ktory liczyl na wlasne wojewodztwo. Rok konczy sie rozbudowa palisady miejskiej w Husaby. Mial ja obecnie zastapic maly kamienny mur.

    AD 1137
    W kwietniu w Husaby rozbudowywany zostaje port. Jeszcze w tym samym miesiacu Bror bratanek królewski ktory wlasnie obchodzil 16te urodziny zarecza sie z ksiezniczka Linda z Norwegii. 22 września umiera z przyczyn naturalnych w wieku 57 lat burmistrz i czlonek rady Alf z Varnhem. Jego meisce w radzie zajmuje brat ksiecia Kettilmund Sverkersson. Zostaje on wyslany od razu w daleka podroz do Aleksandrii. Pod koniec roku do rady zostaje powolany takze Bjorn Niklasson ktory zastapil Johana w funkcji skarbnika. 31 grudnia umiera z podejzanych przyczyn biskup Niklas Stenkil jego nastepca na dworze zostaje biskup Albrikt ze Skary.


    [​IMG]


    AD 1139
    W lutym zorganizowane sa zareczyny Alfridhy Fastersdotter z ksieciem Egilem z Danii. Tak jak w poprzednich przypadkach dzieci z tego malzenstwa beda nalezec do rodu Galta. W marcu rozbudowany zostaje w Husaby ratusz w sierpniu podobny budynek powstaje w Varnhem.

    AD 1141
    Nie mozna powiedziec, zeby rok zaczynal sie pozytywnie. W lutym wielka zaloba obiega Lacko, ksiezna Birgitta umiera we snie w wieku 48 lat. Wladca po krótkiej zalobie organizuje swoje zareczyny z Sigrid, corka ksiecia Finlandii. Byla ona 23 letnia Norwezka. Jej wychowanie skupialo sie na dyplomacji, w ktorej stala sie specjalistka. Miala ona takze corke z poprzedniego malzenstwa. Pod koniec roku zorganizowany jest turniej z udzialem oddzialu przybylych rycerzy. W jego czasie jeden z przybylych wojow zostal ciezko ranny. Faste polecil zaplacic zaraz za najlepszego medyka. Grudzien konczy Faste lezac chory na gruzlice.


    [​IMG]


    AD 1142
    Styczen rozpoczyna sie rozwojem gruzlicy u Kettilmunda. 11 marca umiera na zapalenie ploc Valdemar Algotsson. 3 miesiace pozniej rodzi sie Gunhilda. W pazdzierniku ogloszone zostaja zareczyny Holmfridy Kettilmundsdotter z krolem Herbertem I wladca Francji. W lutym nastepego roku rozpoczyna sie spisanie kronik rodziny Galta. Miesiac pozniej Krol Bo tworzy ksiestwo Estonii.


    [​IMG]


    AD 1146
    W lutym rozpoczyna sie budowa Uniwersytetu w Husaby. W marcu umiera Krol Bo I. Jego nastepca zostaje Eryk III Z tej okazji ogloszony zostaje wielki turniej, na ktory zostaje wyslana silny oddzial rycerzy z Vastergotland. Juz na miejscu Faste zostaje nadany tytol Marszalka Szwecji, a krol oglasza pełnie wladze krolewska. Rok konczy sie podejzana smiercia skarbnika i nauczyciela dzieci Bjorna Galty. Jego nastepca zostaje jednoczesnie poprzednik Johan. Na dworze krola pojawia sie plotka jakoby chcial on odebrac Angermanland Fastowi.

    AD 1148
    W lipcu ksiaze jest coraz bardziej zestresowany. We wrzesniu Kettilmund w czasie studiowania ksiag w Aleksandrii zostaje zamkniety przez tamtejszego wladce. Do czasu zorganizowania wykupu jego zastepca w radzie zostaje Bengt burmistrz Lodose. W listopadzie ogloszone zostaja zareczyny Gunhildy z Abelem Ylving. Dzieci z tego zwiazku beda nalezec do rodu Galta.

    AD 1150
    W maju wybucha w Norwegii powstanie, do ktorego przylacza sie wojewoda Vicken. Sytuacje ta od razu wykorzystuje Faste, oglaszajac swoje ksiazece prawa do tych terenow. Spodziewajac sie ciezkich bojow, ksiaze wzywa najemnikow Reinharda z Lombardii. W grudniu udaje sie zdobyc Bagahus a 4 miesiące później Kungahalla. Wojewoda Havard z Viken nie ma innego wyjscia jak uznac prawa ksiazece do tych terenow. W miedzyczasie zorganizowane zostaje malzenstwo matrilinealne Alfridhy z ksieciem Egilem z Danii.


    [​IMG]


    AD 1152
    Spokoj w Vastergoptland panowal tylko do sierpnia. 22 tego miesiaca nowy wasal ksiestwa Havald nazwal ksiecia oszustem i wypowiedzial posluszenstwo uznajac Bengta Galte prawdziwym wladca. Ksiaze wzywa najemnika Eadwiga z Yorku i na czele jego odzialow atakuje Vicken. W wyniku 3 kolejnych przegranych bitew w koncu Havard uznaje sie za pokonanego. Faste z powodu buntu oglasza wojewode Viken banita. Jego wszystkie ziemie przechodza we wladanie korony.


    [​IMG]


    AD 1153
    W lipcu rozpoczyna sie rozbudowa Bagahus. W pierwszej kolejnosci rozbudowane zostaje podzamcze. 10 grudnia ogloszone zostaja zareczyny Elisabet Udosdotter z Eustache synem krola Francji. Tak jak i poprzednio dzieci z tego zwiazku beda pochodzic z rodu Galta. Eustachy, po przybyciu do Vastergotland zostal nowym Jarlem i czlonkiem rady.


    [​IMG]


    Ad 1157
    4 maja wszystkie koscioly w Szwecji rozpoczynają bicie w dzwony. Ze stolicy nadchodzi wiadomość, o podejzanej smierci Krola Erika III. Jego nastepca zostal 28 letni Totil I. Co ciekawe, mimo, ze caly kraj chuczal od opowiesci o jego zamilowaniu do chlopcow, to mial on trojke dzieci. Mieszczanie zastanawiali sie, czy to aby napewno jego wlasne dzieci. W czerwcu przybywa do Lacka grupa lojalistow z Danii. Okazuje sie, ze Krol Christoffer I dostal ultimatom rzadajace, aby oddal wladze naszemu ksieciu. Wojska obu stron juz sie zbieraja do wojny. Faste nie mogl sie przylaczyc do tej wojny osobiscie, ale postanowil wesprzec ksiecia Svenda III z Sjaelland suma 150 dukatow. Wojna toczy sie do konca roku i zadna ze stron nie jest w stanie zdobyc przewagi.


    [​IMG]


    AD 1158
    22 kwietnia, w wyniku nagromadzonego stresu i przebytych ciezkich chorob umiera we snie w wieku 67 lat Faste II. Jego nastepca zostaje Albrikt I Po ojcu odziedzicza on Ksiestwo Vastergotland wraz z hrabstwami Dal, Vastergotland, Viken, Angermanland, a takze miasto Husaby.


    [​IMG]

    PS; jak w kazdym odcinku jestem niezadowolony z mapy. Na szczescie tym razem widze postep i byc moze uda mis ie ja doprowadzic do odpowiedniego stanu :) Info dla Medka: Lacko, Dalaborg, Bagahus przynosi mi 11,4 dukata Bjastra 4 dukaty natomiast Husaby 0.
     
  22. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdzial 4

    1158-1215


    [​IMG]


    AD 1158
    22 kwietnia swoje rzady rozpoczyna ksiaze Albrikt I z Vastergotland. Byl on 20 letnim Szwedzkim katolikiem. Zdecydowanie różnił sie od swoich przodków. Byl slabym dyplomata i zaledwie srednim wojem. Za to mial wielka latwosc uczenia sie. W klasztorze, wychowanie bylo ukierunkowane na finanse oraz inne metody dyplomacji. Księża wychowali go na geniusza teologicznego. Ludzie znali go jako cynicznego i przewrotnego, ale byl takze sprawiedliwy, ambitny i umiarkowany w swoich osadach.
    Do rady w sklad ktorej wchodzili: kanclerz burmistrz Valdemar z Varnhem, jarl Eustachy Capet, skarbnik Johan Sorkversson oraz nadworny kapelan biskup Albrikt ze Skary, dolaczyl Niklas Bjornsson. Nowy wladca od razu zorganizował swoje zaslubiny z Gunnhilda z rodu Hagalin. Co prawda ludzie dziwili sie, dlaczego książę wiąże sie z nieletnia corka zwyklego hrabiego, ale szybko okazalo sie, ze to książę mial racje. Zanim dziewczyna uzyskala pełnoletność, jej ojciec Haldur I z Ostlandet uzyskal tytol ksiecia.
    Jako, ze caly czas trwala wojna domowa w Danii wymogiem chwili stalo sie wyslanie księciu Svendowi III z Sjaelland 148 dukatow na zaciag nowych wojsk. 4 maja ogłoszono podniesienie podatków z wszystkich miasta na terenie księstwa. Trzy dni później Niklas Galta wykryl intrygę w ktorej Faste Galta szuka okazji do zabicia ksiecia i przejecia tronu. We wrzesniu rozbudowany zostaje port w Husaby. Pod koniec roku, zaraz po pokonaniu ostatnich buntowników w Danii, zostaje ona zaatakowana przez króla Totila, ktory żąda uznania swoich praw do Skanii.


    [​IMG]


    AD 1159
    Przez caly obecny oraz poprzedni rok na poludniu Szwecji panuje Gruźlica, na ktora choruje większość rodu Galta. 19 listopada ksiezka Kristina z Bergslagen wypowiada swoje posłuszeństwo krolowi twierdząc, ze ksiaze Ulf jest prawowitym wladca panstwa.


    [​IMG]


    AD 1160
    Mlody ksiaze nie planowal przyłączenia sie od razu do walk. Niestety zmusila go do tego sama księżna swoim atakiem na Vicken. 3 tysiace wojow oblegających tam zamek zostalo zaatakowanych 14 czerwca przez oddzial Condottiera Giselberta bedacego na uslugach ksiecia Albrikta. Napastnicy widząc przed soba silny oddzial, postanowili wycofac sie z powrotem na teren własnego ksiestwa. Na szczescie zręczny manewr Condottiera spowodował, ze jego oddzialy wyprzedziły przeciwnika i 9 lipca zagrodzily mu droge w okolicach Dalaborg. Napastnicy, ktorych obecnie bylo 2700 zmuszeni zostali stoczyc bitwe z 4700 wojami ksiecia. O ile sily napastników zostaly rowno rozdzielone na wszystkie kierunki, to Giselbert prawie cala armie skupil w centrum. Bitwa rozpoczela sie pojedynkiem lucznikow. Juz tutaj sily ksiecia wykazaly swoja przewagę, mimo 10krotnej przewagi przeciwnika na skrzydłach, to oni uzyskali duzo wieksze straty. W czasie gdy boki odpieraly ataki, centrum buntowników zostało po prostu zmiażdżone przewaga liczebna. Gdy w koncu wojowie sie zalamali i zaczeli uciekac Giselbert wieksza czesc swoich wojsk pchnal na prawe - slabsze skrzydlo. Uderzenie kawalerii doprowadziło do załamania takze na tym kierunku. Pozostal tylko tysieczny oddzial biskupa stacjonujący na lewym skrzydle. Ostrzal z trzech kierunków takze i jego zmusil do rejterady. Buntownicy w bitwe stracili ponad 2 tysiace podczas gdy condottier tylko 152 wojow. Po krótkiej przerwie potrzebnej na zajecie sie rannymi i otrzymanie posiłków, oddziały ksiecia Albrikta uderzyły na Varmland. Natrafily tam, 21 sierpnia, na resztki armii pobitej wcześniej. Ponad dziesięciokrotna przewaga liczebna doprowadziła do kompletnego zniszczenia armii, co odbylo sie przy tylko 6 zabitych wlasnych wojach. Oblezenie zamkow trwalo blisko rok. Dopiero 25 lipca 1161 roku pada Saxholm a pod koniec listopada Arvika.


    [​IMG]


    AD 1162

    Z poczatkiem mlody ksiaze, ktory byl nastepca tronu w Bergslagen, postanowil zorganizowac zabojstwo Ksieznej Kristiny. Do operacji tej zostali namówieni Fredrick z Narke, Elizabet z Ostergotland, burmistrzowie Styrbjorn z Nyrkoping oraz Botulf z Arviki. W miedzyczasie 13 stycznia księżna uznaje swoja porażkę i poddaje sie woli Króla. Koniec jednej wojny jest początkiem drugiej. Oto bowiem Ksiaze Smaland wypowiedział swoje posłuszeństwo. Condottier Giselbert zostal skierowany w te tereny i juz 11 marca pod Kalmarem potyka sie z przeciwnikiem. Bitwa ta wyglada podobnie do poprzedniej. Najemnicy skupili swoje sily w centrum, natomiast przeciwnik rozlozyl je równomiernie. Ostrzal lucznikow tym razem nie dal spodziewanego efektu. Dlatego tez nikogo nie zdziwiło, ze nagle na lewej flance ruszyl atak 700 buntowników na 130 obrońców. Na szczescie do czasu, gdy sytuacja tam sie rozwinęła, Giselbert pokonał centrum i prawe skrzydlo i mogl sie skierować na ostatniego wrogq. Opór lewego skrzydla ostatecznie załamał sie gdy nagle w tym kierunku zaczely pojawiać sie oddzial królewskie. Ledwie 400 wrogow udalo sie wycofac zywych z bitwy. 26 marca pod Lund pozostałości te zostaly wyłapane i wybite do ostatniego woja. 11 kwietnia pod Vaxjo doszlo do kolejnej bitwy. Tym razem 4600 wojow książęcych starlo sie z 1500 buntownikami. Condottier postanawia zastosowac agresywniejsza taktyke. Juz po krotkiej potyczce łuczników, przeprowadzone zostaje uderzenie kawalerii w centrum i na lewej stronie. Przeciwnik nie jest w stanie stawić oporu takim silom i oddaje pole bitwy. Spośród 800 wojów ktorzy wycofali sie z bitwy nie bylo, pojmanego wcześniej burmistrza Oysteina z Kalmar. 26 października książę zarządza szturm na Nasborg. Jest to czarny dzien dla dzielnych wojow Giselberta. Polapka zastawiona na nich w centrum miasta spowodowała, ze ledwie 200 wycofało sie z tego szturmu. Ksiaze zszokowany, lapie depresje, a oblezeniem tymczasowo kieruje Jarl.

    AD 1163
    Rok zaczyna sie weselem ksiecia z Gunnhilda. Caly ten czas odbywało sie oblezenie Nasborga, ktore przeprowadzało 1800 ściągniętych naprędce wojow. W jego czasie 27 pazdzienrika, dociera do ksiecia posłaniec, wzywający go do przyłączenia sie do buntu przeciw Totilowi. Albrikt wsciekly, ze proponuje mu sie kalać honor przodków nakazuje zabic posłańca. Ksiaze Johan szybko sie przekona, po czyjej stronie stana wojowe z Vastergotland.

    Ad 1164
    Wojna toczyla sie powoli. Dopiero 25 lipca poddaje sie Nasborg. 4 grudnia książęce wojska kontrolują takze Kalmar. 26 wrzesnia następnego roku zdobyte zostaje Vaxjo. Miesiąc pozniej dokładnie 22 pazdziernika nadchodzi wiadomość o smierci krola Totila w trakcie bitwy jego następca jest Eryk I.

    Ad 1166
    Dzialania wojenne w czasie oblezenia Borgholmu powoduje, ze ksiaze odzyskuje zdrowie. 13 marca ksiezna Kristina I zostaje zamordowana przez swoja służąca w celi. Jako, ze nikt nie polaczyl tego zdarzenia z ksieciem zostaje on prawowitym spadkobierca wszystkich jej tytulow.W tym momecie Albrikt moze tytulowac sie ksieciem Bergslagen, Ostergotland oraz Vastergotland. Kontroluje on hrabstwa Vastergotland, Dal, Viken, Angermanland, Varmland, Sudermanland oraz Jarnbaraland. 2 pazdziernika zdobyty zostaje Borgholm.


    [​IMG]


    AD 1167
    W czasie gdy glowna armia oblegala Visborg, drugi oddzial w sile 2,5 tysiaca najemnikow niszczyl kolejne mniejsze armie buntownikow. 24 kwietnia na polecenie ksiecia zostaje zatrzymany pod pozorem namawiania do zdrady, nastepca tronu Faste Azursson. 1 maja dochodzi do bitwy z silami buntownikow pod Orebro. Dzieki umiejetnosiom kapitana Baldemara mimo rownowagi sil udaje sie przeciwnika calkowicie pokonac tracac tylko 254 wojow. Pozostalosci armi zostaja pokonane w kolejnej bitwie o Vasteras 11 maja. W tym samym czasie postanawia wykorzystać slabosc przeciwnika Krol Norwegii ktory atakuje w maju Szwecje. 12 maja jego sily laduja w Vicken i z marszu zdobywaja Bahahus oraz Kungahalla. 13 czerwca pada Dalaborg. Miesiac pozneij zdobyty zostaje zamek buntownikow Visborg. Niestety z poczatkiem wrzesnia poddaje sie Lacko a 2 tygodnei pozniej Lodose. 14 wrzesnia Szwedzi zmuszeni zostaja podpisac pokoj. Wbrew pozorom jest to ich sukces. Krol Norwegow na czele 20 tysiecznej armii, ktora zdolala juz opanowac cale Vastergotland, zadowala sie uzyskaniem zaledwie hrabstwa Viken.

    AD 1168
    Powstanie w Szwecji toczy sie caly czas. Zdobywanie kolejnych zamkow posuwa sie bardzo powoli, natomiast caly czas trzeba przechwytywac kolejne oddzialy buntownikow ktore probuja przedrzec sie na tyly armii krolewskich. We wrzesniu zostaje ponownie przypieczetowany sojusz rodow Galta oraz Stenkil. Krol Erik IV bierze sobie za zone Eline Azursdotter. 29 listopada do buntu przylacza sie kolejny hrabia, ponownie ksiaze zostaje wezwany do przylaczenia sie do powstancow.

    AD 1169
    Ciezkie walki ktore odbywaja sie w pierwszym polroczu zmuszaja Abrikta do wystawienia kolejnego oddzialu zacieznego. Tym razem jest to banda Saxonow pod przywodztwem Aethelreda z Yorku. W sierpniu, zaraz po zdobyciu zamku Varbergu dociera do ksiecia wiadomosc o narodzinach Arnfasta. Vastergotland ma w koncu nastepce tronu. Rok konczy sie malzenstwem Emunda z ksiezniczka Gudrida corka Krola Norweskiego Haralda.


    [​IMG]


    AD 1171
    28 ksietnia kolejna grupa buntownikow zostaje wysledzona w okolicach Dalaborg. Pospiesznie sciagniete oddzialy okolicznych wasali zaatakowaly przeciwnika. Walka byla bardzo wyrownana i obie strony pod koniec dnia stracily po 500 wojow. Jednak to Albrikt wyszedl z tej potyczki zwyciesko. Resztki zostaly wylapane juz na terenie hrabstwa Viken. 22 listopada w wieku 63 lat umiera ze starosci wielki bohater, jarl Eustachy Capet. Jego nastepca zostaje Bagge Otasson.

    AD 1172
    W marcu zdobyte zostaje Bjartra. 5 dni pozneij w bitwie pod Selanger kolejna armia buntownikow zostaje zniszczona. Na szczescie jest to ostatnia bitwa. Hrabia Erik z Aland jako ostatni poddaje sie woli Krola dzieki czemu 12 letnia wojna domowa konczy sie. Szwecja wychodzi z niej nie tylko oslabiona terytorialnie ale takze gospodarczo i ludnosciowo. Ciagle dzialania wojenne i przemarsze armii doprowadzaja do kompletnego wyludnienia tych terenow, a takze spalenia wiekszosci wiosek i miast. O dziwo sam rod Galta jest po wojnie silniejszy niz byl przed nia. W tej chwili rod ten wydaje sie byc najsilniejszym w Szwecji. Silniejszym od Krola. Niestety w tym samym czasie Norwegia zdolala sie powaznie wzmocnic.

    AD 1173
    Od poczatku roku ksiaze zabiera sie za naprawianie szkod i wspieranie gospodarki. Juz 7 stycznia w Varnhem rozpoczyna sie budowa Uniwersytetu. 2 marca zorganizowany jest slub Filipa Eustachessona z Sara corka ksiecia Kettilmunda I z Norrland.

    AD 1176
    13 maja W Lacku rozbudowana zostaje gwardia przyboczka ksiecia. W sierpniu w Dal ksiaze nadaje prawa osadnicze pod nowe miasto. 28 pazdziernika wybucha powstanie w Norwegii. Ksiaze Albrikt wykozystuje sytuacje i oglasza sie panem w Jamtland. Wysyla na polnoc wojska ktore maja uprawomocnic te dzialania.


    [​IMG]


    AD 1177
    W czasie marszu na przeciwnika dociera do ksiecia informacja o narodzinach drugiego syna Nilsa. 7 listopada zostaje zdobyte Sveg. Wojska kieruja sie na kolejny zamek w Jamtland, gdy pod Mjalleborgen droge blokuje im oddzial miejscowego hrabiego. Jego 350 wojow nie stawia jednak dlugiego oporu. Juz po paru godzinach droga jest na nowo otwarta a resztki armii przeciwnika ukrywaja sie po okolicznych lasach.


    [​IMG]


    AD 1178
    8 maja Azur Fastefi ktorego ojciec nadal gnil w lochu obchodzi 16te urodziny. Z tej okazji zorganizowane zostaja jego zaslubiny z Ingrid corka ksiecia Havarda II z Oxfordu. ksiaze ma nadzieje, ze odziedziczy on tron w Anglii dzieki czemu wyjedzie ze Szwecji i nie bedzie zainteresowany tutejsza korona. 14 czerwca pod oblegany przez ksiecia Mjalleborgen dociera silna armia powstancow. Co prawda ich przewaga jest minimalna, ale Albrikt zmuszony jest czesc wojsk zostawic do oslony podejść od strony zamku. Powoduje to ze sily przeznaczone do walki sa duzo mniejsze. Pierwsze pada centrum Szwedzkie, a zaraz po nim prawe skrzydlo. Lewa flanka na ktorej zgrupowani byli najemnicy trzyma sie dluzej, ale otoczeni w koncu wydaja sie byc pokonani. Brak mozliwosci ucieczki powoduje jeszcze wieksza i bardziej zazarta walke u nich. Naglym udezeniem rozbijaja oni lewe skrzydlo przeciwnika, po czym kieruja sie na centrum. Gdy i ono sie zalamuje pozostaje im 1500 wojow przeciwko 1200 norwegom na prawym skrzydle. Jednak i oni zszokowani obrotem sytuacji w koncu uciekaja. Bitwa zostaje wygrana, jednak straty sa bardzo duze. Szwedom zostaje 1500 wojow co stanowi polowe armii. Przeciwnik moze wystawic do kolejnej bitwy 100 wojow wiecej. Jednak nie ma on odwagi wiecej atakowac, niestety zanim docieraja posilki, zostaje zawarty pokoj w Norwegii, ktory zmusza ksiecia do wycofania swych sil.

    AD 1180
    2 lutego krol nadaje Albriktowi tytol mistrza polowan. Miesiac pozneij Iliana zostaje wydana zamaz za krola Szkocji Roberta II. Takze Sverker Galta zostaje malzonkiem Katarzyny Przemyslid. Przy okazji nalezy zwrocic uwage, na polityke miedzynarodowa ksiecia. Od poczatku sprawowania wladzy utrzymuje on, tak jak jego dalecy przodkowie, scisle kontakty z Polskimi rodzinami panujacymi. 2 listopada Krol Eryk ktory w miedzyczasie wsrod ludnosci miejscowej dostal przydomek "okrutny" postanowil odzyskac dla Szwecji Viken z rak Norweskich. Zgromadzil on ponad 8 tysieczna armie, ktorej w tym momencie nie byl w stanie przeciwstawic sie nikt na poludniu Norwegii. Oblezenia zamkow tocza sie do czerwca przyszlego roku kiedy to w koncu krol Norwegii zgadza sie na oddanie prowincji, ktora wraca pod panowanie Albrikta.

    AD 1182
    30 lipca zorganizowane zostaja zareczyny Elin z ksieciem Borkvardem synem Krola Eryka. Jest to kolejne potwierdzenie sojuszu obu rodzin. Dzieci z tego malzenstwa beda nalezaly do rodziny Galta.

    AD 1183
    14 stycznia w Dal rozpoczyna sie budowa nowego biskupstwa. Miesiac pozniej rozbudowane zostaja w Lacku kwatery strazy miejskiej oraz terenow treningowych a takze wartownia przy bramie w Dalaborg.


    [​IMG]


    AD 1185
    W lipcu rozbudowane zostaja takie same kwatery w Dalaborg. 30 pazdziernika wielkie swieto jest obchodzone w Lacku. Syn ksiecia Arnfast swietuje 16te urodziny. Co prawda nie jest on szczegolnie uzdolniony, ale wojowie cenia go za znajomosc taktyki. Tego samego dnia ogloszone sa jego zareczyny z ksiezna Kristina Sverker. Jest to jednoczesnie potwierdzenie sojuszu obu rodzin. W lipcu nastepnego roku rozbudowane zostaja budynki milicji w Dalaborg.


    [​IMG]


    AD 1187
    Mlodszy syn Albrikta Nils zostaje zareczony z corka ksiecia Estonii Karla. W maju odbyl sie wielki turniej zorganizowany przez Krola Erika. Co prawda Albrikt nie wygral go, ale byl jednym z najlepszych rycerzy. 2 tygodnie pozniej umiera ze starosci w wieku 62 lat kanclerz Arnfast Galta. Jego nastepca zostaje burmistrz Arnfast z Lodose. W czerwcu wykopana zostaje plyta fosa w Lacku oraz Dalaborg. We wrzesniu 1189 wybucha kolejna wojna. Tym razem celem ataku Szwedow jest Krolestwo Polski.


    [​IMG]


    AD 1190
    30 stycznia Sverker Galta informuje ksiecia, ze jego syn szuka chetnych do zabicia ojca. Arnfast zostaje zmuszony do zaniechania tych czynow pod grozba spedzenia reszty zycia w lochach Lacka. 12 czerwca Azur z Narke probuje spreparowac dokumet swiadczacy o swoich prawach do tytulu ksiecia Ostergotland. Zostaje on zlapany i zamkniety w lochach Lacka. W lipcu rozpoczyna sie kolejna rozbudowa zamku a takze budowa pomieszczen treningowych w Dalaborg. W sierpniu wybucha powstanie kierowane przez ksiezna Estonii Margarette. Wojna trwa dlugie 3 lata po ktorych ksiezna zmuszona jest uznac swoja porazke.

    AD 1193
    W czerwcu hrabstwo Vastamnland zostaje przekazane 16 letniemu Nilsowi Galcie. W sierpniu ponownie wybucha powstanie w Norwegii. Rok konczy sie budowa biskupstwa w Viken oraz stajnie w Bagahus.

    AD 1195
    W maju ogloszone zostaja zareczyny Zoltana z Sigrid corka ksiecia Gudleika z Finalndii. We wrzesniu ponownie zostaja rozbudowane budynki gwardii nadwornej w Lacku.


    [​IMG]


    AD 1197
    W pazdzierniku zorganizowane zostaja zareczyny Ragnhildy z Krolem Ossorem I z Anglii. W kwietniu nastepnego roku rozbudowane sa budynki gwardii w Dalaborg.

    AD 1201
    5 kwietnia 16te urodziny obchodzi wnuk ksiecia Bo Borkvardsson. Jest on wybitnym wojem, ktory przewyzsza swimi umiejetnosciami prawdopodobnie wszystkich dzisiejszych Szwedow. Dlatego tez zostaje on szybko ogloszony Jarlem w Vastergotland. Agresywne dowodzenie jakim sie on charakretyzuje wplywa pozytywnie na wojow w czasie bitwy. Jeszcze tego samego dnia ogloszone sa jego zareczyny z Alfrida corka Krola Szwecji. 25 kwietnia rozpoczyna sie rozbudowa zamku w Bagahus oraz stajnia w Dalaborg.


    [​IMG]


    AD 1202
    30 wrzesnia kolejna rozbudowa zostaje przeprowadzona. Tym razem w Bagahus rozbudowane zostaja obiekty treningowe. Rok konczy sie nadejsciem informacji ze Zmudzi. Okazuje sie, ze wladze w niej przejal ksiaze Albrikt I czlonek rodu Galta. 13 lipca 1203 roku wybucha wojna pomiedzy Szwecja a Norwegia o prawa do ksiestwa Ostlandet. Pod koniec tego roku dochodzi do ogloszenia zareczyn Ingi z ksieciem Nikolausem II z Holsztyna. 30 sierpnia 1205 roku rozbudowane zostaja obiekty gwardii w Bagahus.

    AD 1206
    17 pazdziernika Ragnhilda wychodzi za maz za Krola Gunnara z Anglii. 11 kwietnia nastepnego roku Papierz urban II oglasza ekskomunike hrabiego Nilsa. 25 listopada rozbudowane zostaja baraki w Lacku oraz budynki gwardii w Dalaborg.


    [​IMG]


    AD 1209
    7 kwietnia po raz kolejny rozbudowane zostaja stajnie w Lacku. W czerwcu syn ksiecia Anfast zostaje panem w Ostlandet. 22 tego miesiaca umiera zona ksiecia. Po okresie zaloby zostaje zorganizowane jego malzenstwo z krolowa matka Gudrida z Danii. 30 wrzesnia po raz kolejny rozbudowana zostaje gwardia w Bagahus.


    [​IMG]


    AD 1210
    Rok rozpoczyna sie wybuchem wojny przeciw Danii. Krol Erik wystepuje w imieniu Gunhilda ktory ma byc nowym Krolem Danii. O dziwo obie armie sie mijaja i o ile 12 tysiecy Szwedow oblega zamki Skani to 7 tysiecy Norwegow robi to samo w Smaland. Aby zabepzieczyc sie przed ewentualnym atakiem na wlasne prowincje, ksiaze Albrikt zbiera armie swoich wasali i z 5 tysiacami wojow rusza w kierunku przeciwnika. W miedzyczasie okazuje sie, ze 13 tysiecy Szwedow kieruje sie na tego przeciwnika. 24 maja dochodzi do wielkiej bitwy w okolicach Kalmar. W czasie gdy przylaczaja sie woje z Vastergotland bitwa jest juz przesadzona i 17 tysiacom Szwedow pozostaje tylko dokonczyc 1600 norweskich wojow. W wyniku bitwy Szwedzi traca 2600 wojow natomiast norwedzy az 3500 tysiaca. 2 czerwca w Ellcholm dochodzi do kolejnej bitwy. Tym razem ginie 1300 Norwegow. Trzecia z rzedu bitwa, a druga o Kalmar konczy sie kompletnym zniszczeniem armi przeciwnika.

    AD 1212
    W maju jeszcze w czasie trwania dzialan wojennych rozbudowane zostaja obiekty lucznikow w Lacku oraz zamek w Dalaborg. 20 wrzensia tego roku krol Norweski poddaje sie. Zachowuje on tytul ksiecia, natomiast wladze przejmuje Gunhilda Galta zona ksiecia Albrikta. W pazdzierniku tego roku odbywa sie wielka bitwa w Norwegii pomiedzy krolem a powstancami. Co prawda bitwe wygrywaja sily krola, ale on sam ginie. Efektem bitwy i powstania jest utrata tytulu ksiecia przez Albrikta. Na szczescie utrzymuje on kontrole nad hrabstwem Akershus.


    [​IMG]


    Ad 1213
    9 maja umiera w wieku 65 lat krol Erik IV, jego nastepca zostaje siostrzeniec ksiecia Totil II. W czerwcu wybucha powstanie w Dani przeciw bezprawnej wladzy Krolowej. Ksiaze wysyla jej wsparcie fnansowe. We wrzesniu w Lacku rozbudowane zostaja strzelnice lucznicze na murach oraz stajnia w Bagahus.


    [​IMG]


    Ad 1214
    27 lutego ponownei rozbudowane sa umocnienia ochronne w Lacku oraz stajnia w Dalaborg. 11 sierpnia rozbudowane sa mury miejskie w Lacku. W lutymnastepnego roku rozbudowany zostaje zamek w Bagahus.


    [​IMG]


    6 sierpnia w wieku 77 lat umiera ksiaze Albrikt I. Ludnosc Lacka i reszty ksiestwa oplakuje swojego ukochanego wladce, ktory obronil Szwecje w czasie trwania wielkiej wojny domowej. Mowi sie o nim, ze zastal poludnie Szwecji drewniana a zostawia murowane. Jego nastepca jest Arnfast I, ktory do korony przylacza Akershus. Jest on jednoczesnie nastepca tronu Danii.


    [​IMG]

    PS: pare ogłoszeń parafialnych. Po pierwsze nie spodziewałem sie, ze dzis napisze odcinek. Materialu bylo duzo (ponad 1100 screanow), poza tym pare godzin juz dzis nad tym siedze. Ale jakos tak dobrze mi sie to pisalo i takie sa tego efekty. Po drugie nieuwazni nie zauwaza, ale mimo 'oszukiwania" was w czasie pisania, bodajże 6 razy buduje ten sam budynek w 2-3 prowincjach). Niestety mialem jakiegos kalafiora (albo nie zrozumialem zasady powstawania tego budynku) i za kazdym razem gdy go budowałem to po chwili pojawial sie na nowo do budowy :|
    Za wszelkie błędy przepraszam, ale jestem zmęczony, a limit podkreśleń wyczerpał mi sie w 1/3 odcinka i reszta jest niepodkreślona. :( Powodzenia w czytaniu i ladowaniu screanow :)
     
  23. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdział 5

    1215-1226


    [​IMG]


    AD 1215
    W sierpniu tego roku umiera ukochany przez lud książę Albrikt. Mimo, ze to za jego czasów wielka wojna domowa niszczyła Szwecję, to zdolal swoja dziedzinę wzmocnić gospodarczo i dyplomatycznie. Byl on takze wzorem cnót rycerskich dla przyszłych pokoleń. Dlatego tez przed jego następca na tronie Ksieciem Arnfastem I droga do serc Szwedów byla duzo cięższa. Jego ocene od poczatku nie poprawial udzial w powstaniu w Norwegii, gdy byl on tamtejszym księciem. Powstanie to skończyło sie porazka buntowników, a mlodemu Arnfastowi pozostawiono we władanie tylko województwo Akershus. 6 sierpnia uroczystości przejęcia wladzy byly 2 okazja do wykazania sie dana mu przez los.


    [​IMG]


    Arnfaste byl dojrzałym, 45 letnim Szwedzkim katolikiem. Tak jak jego ojciec mial powazne braki w wykształceniu dyplomatycznym. Natomiast w przeciwieństwie do ojca byl świetnym wojem, szanowanym tak w w Szwecji jak i Norwegii. Mimo uzdolnień taktycznych jak i częstych pojedynków, ktore naznaczyły go szeregiem blizn, byl on jednocześnie wykształconym na uczonego. Na pewno pomagało mu w tym jego umiarkowanie. Niestety byl jednocześnie zazdrosny, gniewny i fałszywy. Co bylo zaleta w prowadzeniu intryg, ale jednoczenie bylo zle odbierane przez wasali. Jego małżonka byla 38 letnia Kristina Stenkil. Ludzie mowili o niej, ze czegokolwiek sie dotknie to zamienia w zloto. Mozna bylo powiedzieć takze ze byla umiarkowana i mistyczna. Znano ja takze jako zagorzała katoliczkę. Niestety byla jednocześnie falszywa, okrutna i opieszala. Oboje mieli juz 20 letniego syna Wojciecha Galte wychowanego przez Polskich nauczycieli. Bardzo przypominał on swojego przodka Sverkera gdyz byl uzdolniony tak wojskowo jak i dyplomatycznie. Jego zona byla księżniczka Ingfrida, ktora byla następcą tronu w Szwecji. Sam Arnfaste byl nastepca tronu w Danii.
    Juz pierwszego dnia Arnfaste postanowił odmłodzić swoja rade w ktorej pozostal tylko kanclerz Torbjorn z Nes. Nowym Jarlem zostal slawny na calej północy Greger Galta. Skarbnikiem zostal biskup Bror z Kungviken, natomiast kapelanem nadwornym biskup Arnfaste ze Skary. Do rady zostal dołączony takze Bo Borkvardsson, ktory mial zadane wykrywac intrygi wasali. Arnfaste kontrolował trzy ksiestwa a takze siedem hrabstw. Sposrod nich największe dochody przynosiły Akershus (11.66 dukatow), Lacko, Dalaborg, Bagahus (11.44 dukatow), Gripsholm i Saxholm (8.91 dukatow) oraz Bjartra (4.40 dukatow).
    24 sierpnia Papierz Urban I oglasza ekskomunikę Cecilii z Narke. Mlody ksiaze zarządził jej aresztowanie, jednak opieszałość dowódcy oddzialu doprowadziła do jej ucieczki i buntu. 17 września do buntu przyłącza sie brat ksiecia hrabia Nils. W czasie gdy armia zbierała sie w Varmland buntownicy nagłym wypadem zaatakowali Vastergotland. Na szczescie ostrzeżony w pore książę zdolal na czas wrócić i pokonać przeciwnika. Po wygranej bitwie 2 listopada dochodzi w okolicach Narke do bratobójczej bitwy. Dwukrotna przewaga ilosciowa zapewnia pewne zwyciestwo silom Arnfasta. 20 stycznia przyszłego roku do buntu przyłącza sie hrabia Jarnbarland.


    [​IMG]


    AD 1217
    24 ksietnia zdobyte zostaje Goksholm a 2 tygodnie pozniej Borganas. Zdobycie tego drugiego zamku zmusza hrabiego Vigleika do poddania sie. Rok kończy sie zdobyciem Orebro w ktorym broniła sie hrabina. Jej poddanie sie konczy rewolt.


    [​IMG]


    Ad 1218
    19 stycznia z lochów wypuszczony zostaje Wojciech Galta, ktory byl dowódcą jednego z oddzialow hrabiego Nilsa. Miesiąc pozniej rozbudowane zostaja obiekty łucznicze w Dalaborg oraz Bagahus, baraki w Lacku i powiększona gwardia w Akershus. 19 sierpnia rozbudowane zostają takze baraki w Bagahus. We wrześniu książę odbywa podróż do jaskini w której ma pobierać nauki u pustelnika. W październiku niestety musi przerwać swoja nauke. Krol wyznacza go na marszałka i zleca mu kontrole wojsk w Uppland. W międzyczasie uwolniony Wojciech dostaje w zarzad hrabstwo Sodermanland. 24 listopada na stanowisko nadwornego kapelana zostaje wybrany biskup Tjudmund z Amordh.


    [​IMG]


    Ad 1219
    30 maja przybywa do Lacka poslaniec z Danii. Krolowa Gunhilda w ktorej imieniu od roku wladze sprawował regent, umiera w nocy. Wladze po niej ma przejąc Arnfaste, jednak sprzeciwiają sie temu Książęta Duńscy. Jedynym wasalem wspierający nowego krola jest książę Glum II z Meklenburga. W połowie lipca zgromadzona zostaje w Vastergotland prawie 10tysieczna armia. Do końca roku rozpoczyna ona oblężenie Helsinborga w Skanii. W tym czasie buntownicy oblegaja Rostok ktory pada w koncu w polowie przyszłego roku. 17 lipca 1220 Helsingborg zostaje w koncu zdobyty. 6 listopada buntownicy zdobywają Gustrow.


    [​IMG]


    AD 1221
    18 marca poddaje sie Lund, niestety miesiac pozniej buntownicy zdobywają Penzlin. 31 maja poddaje sie Arnfastowi Ringsted a 5 miesięcy później Ystad. Do konca roku zdobyty zostaje takze Roskilde.


    [​IMG]


    AD 1222
    17 stycznia Arnfaste ogłasza sie Królem Szwecji. Totilowi II pozostaje tytol księcia Uppland. Jest to oficjalne zerwanie ponad 200 letniego sojuszu obu rodów. W maju poddaje sie Szwedom Kopenhaga a miesiąc pozniej Hammershus oraz Trelleborg. 29 listopada poddaje sie Solvesborg.


    [​IMG]


    AD 1223
    14 marca obroncy Nastved takze poddają sie. W lipcu Dunczycy desantują sie w Uppland. Pospiesznie zebrana armia Arnfasta w sile 6 tysięcy wojów zastępuje jej droge 16 tego miesiąca w okolicach miasta Kopingshus. Buntownicy mimo, ze maja blisko trzy razy mniejsze sily postanawiają stoczyc bitwe. Juz po ostrzale łuczników ich centrum i prawa flanka padają. W tym momencie książę zarządza uderzenie kawalerii ktore kończy bitwę. Szwedzi w jej wyniku traca prawie 350 wojów, natomiast na polu pozostaje 1700 martwych Norwegów.
    Miesiąc pozniej niedobitki tej armii udaje sie dopaść w okolicach Goksholm gdzie zostają wybici do ostatniego woja. W międzyczasie król dostaje wiadomość oz dobyciu Ellecholm. 22 października dochodzi do kolejnej większej bitwy. Tym razem odbywa sie ona w okolicach Kobenhavn a zdecydowanymi zwycięzcami ponownie sa Szwedzi. Dwa tygodnie pozniej kolejna armia buntonikow zostala zablokowana gdy maszeruje na Nyborg. Jej 1670 wojów stawia dzielny opór 5500 Szwedów. Podobnie jak w przypadku poprzednich bitew, atak kawalerii w kluczowym momencie powoduje załamanie sie lini obronnych ucieczkę buntowników. W jej czasie pada ponad 800 Norwegow. Rok konczy sie utrata zamku Hammershus.


    [​IMG]


    AD 1224
    10 stycznia ksiaze Christian z Sjelland uznaje swoja porażkę i poddaje sie w imieniu buntonikow. Kończy to powstanie przeciwko Krolowi Arnfastowi i oficjalnie sankcjonuje jego wladze w Danii. Korzystając z chwili spokoju wladca oglasza wprowadzenie absolutnych rzadow krola w Danii. Pokoj nie trwa dlugo. Juz 2 lutego Arnfaste oglasza wojne o Smaland. 15 kwietnia dochodzi do najwiekszej bitwy tej wojny. 4200 wojow Szwedzkich zostaje zatrzymanych pod Ellcholm przez 3500 obroncow. Po poczatkowym ostrzale lucznikow dochodzi do ataku piechoty w centrum i na prawym skrzydle. W jego wyniku centrum obroncow upada i ich armia zostaje rozdzielona na 2 czesci. Ich sytuacji nie poprawia wycofanie sie poddzialu Szwedow na prawym skrzydle. Krol widzac okazje do pokonania podzielonego wroga atakuje wszystkim silami lewe skrzydlo. Po jego pokonaniu, pozostale oddzialy wycofuja sie. Walki sa bardzo zazarte a na polu bitwy zostaje 1300 martwych Szwedow oraz prawie 2 tysiace obroncow. Miesiac pozniej dochodzi do kolejnej bitwy, tym razem w okolicach Nasborg. Tym razem jest to calkowita kleska obroncow.


    [​IMG]


    2 pazdzienrika w czasie oblezenia Nasborga nadciaga informacja z Lacka o smierci Krolowej. Po okresie zaloby zorganizowane zostaja zareczyny Krola z corka Abela II z Szlezviga ksiezna Konstancja. W listopadzie dochodzi do wielkiej rozbudowy miasta w Lacku. W czerwcu 1225 roku w koncu poddaje sie Nasborg do konca roku zdobyte zostaje takze Kalmar. Doprowadza to do podpisania pokoju w wyniku ktorego Arnfaste kontroluje Smaland.


    [​IMG]


    AD 1226
    4 marca wybucha kolejna wojna. Tym razem celem agresji Arnfasta jest hrabstwo Halland. 25 maja dochodzi do bitwy pod Nykoping. Wlasciwie jest to mala potyczka duzych sil. W jej wyniku obroncy wycofuja sie tracac zaledwie 340 wojow podczas gdy Szwedzi traca ich 18tu. 16 czerwca dochodzi do kolejnej bitwy tym razem pod Knudsker. W jej wyniku obrocy traca ponad polowe armii i zmuszeni sa wycofac sie. 2 tygodnie pozniej zostaja oni zlapani pod Vasteras. 19 lipca po raz kolejny dochodzi do bitwy. Odbywa sie ona w Varberg i tym razem po raz pierwszy obroncy maja minimalna przewage liczebna. Przewaga taktyczna decyduje jednak o ich zdecydowanej porazce. Po tej bitwie wojowie rozpoczynaja mowic o Arnfastowi jako genialnym taktyku.


    [​IMG]


    25 wrzesnia w wyniku ran odniesionych w ostatniej bitwie, umiera nagle w wieku 56 lat Krol Arnfaste. Jego nastepca zostaje Wojciech I Galta.


    [​IMG]


    PS: tak sobie pomyslalem, ze dodam mala informacje. W aarze opisuje wszystkie udane przypadki zamachow przeprowadzone przez rod Galta. Takze narazie musicie przyznac, ze nie ma ich za duzo.
     
  24. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdzial 6

    1226-1265


    [​IMG]


    AD 1226
    Juz 25 wrzesnia ogloszono koronacje Wojciecha I na ktora Danii i Szwecji. Mimo, ze koronacja przebiegala spokojnie nalezy zaznaczyć, ze nie wszyscy cieszyli sie z nowego władcy. Przebywanie wsrod glownie Polskich doradców wpłynęło na styl bycia nowego Krola. Co prawda potrafil plynnie rozmawiać po Szwedzku, ale gdy tylko mogl wracał do Polskiego ktory byl jego naturalnym jezykiem. Wojciech byl świetnym dyplomata i wojskowym. Dotychczasowe dzialania wojenne daly mu miano twardego rycerza. Niestety jednoczenie przejawial kompletny brak talenu w zarządzaniu finansami. Wychowany na honorowego rycerza przejawiał brak zrozumienia dla szpiegostwa, wprowadzania w blad czy tez zabojstw na zlecenie. Trzeba takze przyznać, ze uczenie sie przychodzilo mu bardzo opornie. Ludzie mowili o nim, ze byl milosierny, cnotliwy, laskawy oraz pracowity. Jednak gdy ktos nie spelnial jego polecen latwo popadal w gniew a w swoich osądach byl bezwzględny. Dotychczasowe walki daly mu nie tylko mialo twardego, ale takze naznaczyly ciezka rana, ktora co jakis czas odzywala sie. Nastepca tronu byl 14 letni Wańko Wojciechsson a w razie jego smierci majacy 4 lata Józef Galta.
    Nowy wladca nie mial czasu na spokojne przejecie wladzy. Jego kraj toczyl z księciem Prus wojne, do ktorej przyłączali sie kolejni książęta bojacy sie wzrostu potegi rodziny Galta. 9 października, ze wzgledu na duza ilosc domen kontrolowanych przez krola, postanowił on przekazać ksiestwo Bergslagen swojemu synowi Wanko. 19 listopada lekarze oglosili, ze rana wladcy zabliznila sie zostawiając potezna blizne. Wg ich zapewnień juz nigdy wiecej nie miala sie odzywac.


    [​IMG]


    AD 1227
    W maju wypuszczony z lochu na wolność zostaje Dyre Botstainsson. 29 czerwca dochodzi do duzej bitwy w okolicach Lycksele. Marsz Armii Królewskiej w sile 3800 wojow zostal zablokowany przez 2200 buntowników z laponii. Mimo przewagi liczebnej bitwa byla ciężka i zazarta, a przeciwnik w sile 1000 wojow dopiero wieczorem wycofał sie. W czasie oblegania zamków w Lappland do ktora dociera informacja o narodzinach syna - Jacka. 18 wrzesnia opanowane zostaje Hedesunda a miesiac pozniej Varberg. 4 listopada pada takze Norrala oraz Selanger.


    [​IMG]


    AD 1228
    Do maja zdobyte zostaje Hatuna, Borganas, Lycksele, Falkenberg oraz Harmlange. W lipcu udaje sie królowi zdjąć ekskomunikę z syna Wanka. Trzeba przyznać, ze zabicie biskupa nie bylo najbardziej dyplomatycznym wyjściem. We wrześniu zdobyte zostają Sigtuna oraz Arnsunda. 25 wrzesnia pod Halmstad dochodzi do duzej bitwy. Oblegający zamek sily Szwedzkie zostaly zaatakowane przez dwukrotnie silniejszego przeciwnika. Zaskoczenie bylo kompletne i ledwie tysiąc wojów zdołało ujsc z pogromu. Do konca roku udaje sie zebrac sily wystarczające do pokonania tego nowego przeciwnika. 5400 wojów atakuje ich pod Varberg. Co zaskakujące przeciwnik znow wygrywa. Ponownie tracac niewiele wojow.

    AD 1229
    W marcu udaje sie opanować zamek Torsaker, Uppsala oraz Umea. W lipcu takze Kastelholm jest kontrolowane przez Szwedów. 9 sierpnia trzeci raz potykaja sie pod Varbergiem. Tym razem Szwedzi zbierają prawie 9 tysiecy wojow. Juz po początkowym pojedynku łuczników pada lewe skrzydlo najemników. Dzieki temu możliwe jest uderzenie z tego kierunku kawalerii na centrum. Gdy ono upada zaatakowane z dwóch kierunków pozostaje zniszczyć tylko prawe skrzydlo. Z pośród 4700 najemników, na polu bitwy pozostaje 3300 rannych i zabitych. Dzieki temu zwycięstwo upada morale obrońców w Varberg. Juz pare dni pozniej poddają oni zamek. 13 wrzesnia pozostałości armii zostaja zaatakowane w okolicach Lacka. Do konca roku zdobyty zostaje Halmstad. Zmusza to przeciwników do przyjęcia warunków pokoju.


    [​IMG]


    AD 1230
    Wladca uwolniony od dzialan wojennych skupia sie na zarzadzaniu państwem. Na zjezdzie ktory organizuje na początku roku obdarowuje każdego z ksiazat bardzo kosztownymi prezentami. Pieniądze wydane na to i tak beda mniejsze niz koszty zatrudnienia najemników w wypadku buntu. W tym samym okresie zostaje tez wykupiony ksiaze Herbert. Pod koniec roku 16 letnia Elzbieta Galta zostaje wydana za mąż za Fergusa i krola Szkocji. 2 grudnia Sigird z Hundhamra oznajmia Wojciechowi, ze ksiaze Christian I z Sjelland probuje stworzyć dokumenty dajace mu prawo do tytulu krola Danii. Zostaje on dzieki szybkiemu dzialaniu złapany przez druzyne krolewska i wtrącony do lochów w Lacku. Rok kończy sie zreformowaniem rady królewskiej. Kanclerzem zostaje Dobrogost z Kalmaru, Jarlem Gregor Galta natomiast skarbnikiem syn Wanko. Do rady wchodzą takze biskup Sorkver z Strangnas orz burmistrz Alf z lodose, o ktorym mówiono, ze wie o każdej plotce jaka została wypowiedziana w Szwecji. Przy okazji wybrania członków nowej Rady zostaje ogłoszone nadanie królestwu Szwecji pierwszeństwa nad królestwem Danii. Wladca oglasza, ze wszyscy dotychczasowi wasale, ktorzy w przeciągu ostatnich lat uwolnili sie z zależności od korony, zostaną do niej przymuszeni z powrotem.


    [​IMG]


    AD 1232
    19 stycznia umiera biskup Sorkver. Jego następcą zostaje Boleslaw z Strangnas. W lutym wybucha wojna o Olandie z księciem Botstainem Apostlem. 2 miesiące pozniej dochodzi do duzej bitwy w okolicach Borgholmu. 4400 wojow Szwedzkich sciera sie tutaj z 2400 obroncow. Świadom przewagi krol juz samym ostrzałem zmusił do ucieczki z pola bitwy prawe skrzydło przeciwnika. Gdy godzinę pozneij zalamuje sie takze lewe skrzydlo w koncu wysyla swoje oddzialy do glownego uderzenia na centrum. Z pola bitwy ledwie tysiac wrogów wycofalo sie. W marcu przyszłego roku zdobyty zostaje Borgholm, a miesiac pozneij ksiaze poddaje sie woli Krola, ktory przejmuje prawo do noszenia tytulu ksiecia Smaland. W czasie toczenia sie działań wojennych zamknięty w celi zostal za odejście od wiary biskup Boleslaw. Jego następcą zostaje Stogojew z Knudsker. W listopadzie dociera do krola do obozu wiadomość o urodzinach syna Gniewomira. W styczniu 1233 roku pełnoletność uzyskuje brat krola ksiaze Albrikt. W kwierniu hrabstwo Sodermanland razem z tytulem ksiecia Ostergotland zostaje nadany synowi ksiecia Jozefowi. We wrzesniu 1234 roku Lacko zostaje ponownie ogłoszone stolica królestwa.


    [​IMG]


    AD 1235
    W lutym mlody uzdolniony malarz rozpoczyna prace nad obrazem Krola Arnfasta I. W lipcu hrabstwo Angermanland zostaje przekazane Ksieciowi Bertilowi. W tym samym miesiącu Krol przekazuje kolejne 250 dukatow na prezenty dla swoich wasali. 29 lipca wybucha kolejna wojna. Tym razem celem ataku jest wyspa Gotland. Co prawda przeciwnik nie ma juz silnej armii, ale obleganie kolejnych zamków trwa cale 2 lata. Dopiero po tym okresie hrabia zmuszony zostaje do poddania sie. W listopadzie 1235 roku ogłoszone zostaja zaręczyny ksiezniczki Agnieszki z synem cesarza ksieciem Poppo. Dzieci z tego związku beda należeć do rodu Galta. 5 czerwca ostatni bastion szmuglerów w Dal zostaje zniszczony. W sierpniu z powodu ciężkiej choroby umiera kanclerz Dobrogost, jego następcą zostaje Gaudenty z Mellerud. We wrzesniu 1237 roku dochodzi do nieudanej proby zabojstwa ksiecia Astrada I. Takze kolejna ze stycznia sie nie powiodla. W koncu w sierpniu przy czwartej probie udaje sie go zabic. W wyniku tej smierci krolowa Ingfried, wyrusza do Uppland w celu objecia tam wladzy.


    [​IMG]


    AD 1240
    W czerwcu uwolnieni z lochow zostaja Boleslaw, stary hrabia Nils Galta oraz baron Halsten z Vaksala. W polowie roku dochodzi do walk pomiedzy ksieciem Wanko a hrabia Nilsem. W listopadzie Krol uznaje kulture Szwedzka jako ta z ktora najbardziej sie utozsamia. Pod koniec grudnia kolejne zareczyny zostala ogloszone. Tym razem ksiezna Nadzieja polaczona zostaje z ksieciem Sigurdem z Norwegii. Takze w tym przypadku dzieci z tego zwiazku beda nalezec do rodu Galta. W kwietniu roku nastepnego rozpoczyna sie budowa nowych miast w Akershus. W sierpniu 1243 roku Ksiaze Nils pokonuje mlodego ksiecia Wanko i przejmuje jego prawa do Bergslagen. Porazka ta stanie sie dobra nauczka dla nastepcy tronu Szwecji. 2 tygodnie pozniej 16 letni ksiaze Jacek zostaje skarbnikiem krolewskim. Pod koneic roku wladca postanawia osobiscie zajac sie swiezo powstalym ogrodem w Lacku.


    [​IMG]


    AD 1246
    W lipcu ksiaze Philipp z Holsztynu wypowiada posluszenstwo Cesarzowi. Sytuacje wykorzystuje Krol oglaszajac swoje roszczenia do hrabstwa Holsztyn. W ciagu 4 lat oblegania kolejnych zamkow w koncu udalo sie go zmusic do oddania tego hrabstwa Szwedom. W styczniu 1248 roku kolejne miasta zostaja fundowane w Akershus. W listopadzie pelnoletnosc zyskuje KSiaze Gniewomir. Tego samego dnia zostaja zorganizowane jego zareczyny z Linda corka ksiecia Albrikta z Norrland. Jednoczesnie zostaje on oglosozny Kanclerzem Szwecji.

    AD 1250
    W czerwcu z okazji zaslubin Gniewomira zostaje zorganizowany wielki turniej. Jeszcze przed jego zorganizowaniem umiera w wieku 76 lat jeden z najdzielniejszych rycerzy w historii Szwecji Gregor Galta . Jego nastepca zostaje kolejny czlonek rodu ksiaze Bertil. W czasie finalowego pojedynku na turtnieju nieszczesliwie trafiony umiera Aelbeorth z Godwin. W wyniku tego zajscia zwyciesca zostaje Christian Ylving. W pazdzierniku ogloszone zostaja zareczyny ksiezniczki Nadziei z ksieciem Sigurdem. tak jak i w poprzednich przuypadkach dzieci beda nalezec do rodu Galta. Niestety zanim dochodzi do slubu mlody ksiaze umiera. W przeciagu roku zorganizowane zostaja kolejne zarecyny tym razem z ksieciem Skarbimirem. Takze to malzenstwo jest matrilinearne.


    [​IMG]


    AD 1253
    Rok rozpoczyna sie informacja o naglej smierci Alfa Albriktssona, nastepcy tronu w Norrland. Pare miesiecy pozniej w podobnych okolicznosciach ginie takze kolejny nastepca Atenkil Albriktsson. W sierpniu panujaca w Szwecji gruzlica usmierca marszalka Bertila. Dowodzenie armia przejmuje ksiaze Berthold syn cesarza. Pod koniec tego samego miesiaca umiera trzeci z kolei Bengt Albriktsson.


    [​IMG]


    AD 1255
    W lipcu umiera w wieku 78 lat Ksiaze Nils Galta z Bergslagen. W styczniu 1257 roku otruty zostaje ksiaze Albrikt I. Niestety torturowany zamachowiec wyznaje, ze dzialal na zlecenie krola co negatywnie wplywa na jego prestiz. Wladze w ksiestwie przejmuje Ksiezna Linda I. Dostaje ona skromny podarunek od wladcy poprawiajacy wzajemne relacje. 23 stycznia w wyniku negocjacji Linda uznaje wladze zwierzchnia Krola w Norrland. W zamian utrzymuje tytul ksieznej oraz otrzymuje hrabstwo Angermanland. Jeszcze w tym samym miesiacu nowym kanclerzem zostaje Botstain z Gotlandii.


    [​IMG]


    AD 1259
    Rok ten rozpoczyna sie wybuchem kolejnej wojny domowej w Norwegii. Wzmocniona Szwecja postanawia wykorzystac ta sytuacje i oglasza swoje prawa do Ostlandet. Jeszcze zanim calosc armii sie zebrala w okolicach Oslo dochodzi do poteznej bitwy, w ktorej 8300 Norwegow atakuje 4800 wojow Szwedzkich pod dowodztwem krola. Swiadomy przewagi przeciwnika wladca postanawia zebrac calosc sil w centrum. Pojedynki lucznikow powoduja o dziwo, ze to centrum Norwegow zaczyna sie chwiac. W chwili gdy przeciwnik postanawia uderzyc z lewego skrzydla na centrum nagle na polu bitwy pojawiaja sie posiłki Szwedzkie. Co prawda zostaja szybko zniszczone, ale daja czas na przeformowanie sie krolowi. W czasie tej bitwy Wojciech zyskuje szczegolne uzdolnienia w prowadzeniu dzialan za pomoca ciezkiej piechoty.
    Zanim dociera do Szwedow atak z lewego skrzydla udaje sie do konca zmiesc centrum Norweskie. W czasie gdy Krol kieruje sie na zbliżającego sie przeciwnika pojawia sie z lewej kolejne posilki Szwedzkie. Okazuje sie, ze poprzednie oddzialy byly zaledwie ich forpoczta. Tysiac nowych wojow uderza z animuszem na przeciwnika. Sa oni wspierani z centrum przez lucznikow. W miedzyczasie na prawym skrzydle dochodzi do walk z kolejnymi posilkami Szwedzkimi. W wyniku zazartych walk obie strony wycofuja sie z bitwy. Posilki z lewego skrzydla w koncu ustepuja przeważającym silom Norwegow. Na szczescie do tego monetu pozostaje tylko 1200 zdolnych do walki wojow. Zostaja oni zaatakowani przez 7 tysiecy Szwedow z centrum. Przeciwnik zmuszony jest do ucieczki. w wyniku bitwy z 8600 norwegow ocalalo ledwie 3500. Natomiast z 11600 wojow armii Szwedzkiej na polu bitwy pozostalo 3300 zabitych i rannych. W czerwcu po odeslaniu wojsk wasali i zebraniu posilkow krolewskich armia w kracza do Opperland.


    [​IMG]


    27 tego miesiaca w okolicach Dovre scieraja sie oni z 3500 norwegow. Tym razem Szwedzi juz na poczatku zyskuja przewage dzieki zdecydowanemu atakowi kawalerii z prawego skrzydla. Niestety w tym samym momencie nadciagaja w tym kierunku posilki Norweskie uniemozliwiajac kompletne zniszczenie pokonanego pzreciwnika. Krol widzac przewage przeciwnika wycofuje sie na znajdujace sie za jego plecami wzgorze. Tam ustawia linie obronne zlozone glownie z ciezkozbrojnej piechoty. Kawaleria ma wycofac sie spod ostrzalu lucznikow i czekac na tylach w gotowosci na kontruderzenie. W wyniku calodniowych walk Norwedzy, ktorzy w koncu wystawiaja lacznie 8 tysiecy piechoty traca polowe armii. Szwedzi wygrywaja bitwe tracac zaledwie tysiac wojow. Niestety mimo tego przeciwnik ma nadal przewage liczebna. Wladca zmuszony jest zatrudnic Lutberta z Mantui na czele 2500 najemnikow.


    [​IMG]


    Zanim docieraja oni do armii krolewskiej stacza ona bitwe w okolicach Kaupang gdzie zostaja zaatakowani przez 2700 Norwegow. Co prawda obie strony traca po prawie tysiacu wojow, jednak do Norwedzy wycofuja sie z pola bitwy przegrani. Krol nie czekajac posilkow naciera dalej na przeciwnika i w okolicach Oslo zmusza ich do stoczenia kolejnej bitwy. Stosuje podobna taktyke co poprzednio. Dzieki skupieniu sil niszczy centrum Norwegow samym ostrzalem lucznikow. Nastepnie uderza kawaleria na lewe skrzydlo. Z pola bitwy wycofuje sie ledwie 770 Norwegow. W miedzy czasie okazuje sie, ze oddzial najemnikow sciera sie w okolicach Dovre z kolejnym oddzialem. Przewaga taktyczna najemnikow powoduje, ze traca oni tylko 300 zabitych przy ponad 1300 zabitych norwegach. Niestety pod koniec roku buntownicy poddaja sie krolowi Norwegii i Armia Szwedzka zmuszona jest wycofac sie. Nie dosc tego, blisko rok pozneij Szwecja traci Skane i okoliczne hrabstwa ktore zostaly odziedziczone przez krola Francji.


    [​IMG]
    Stolp w Lacku


    AD 1263
    W pazdzierniku rozpoczyna sie rozbudowa Stolpu w Lacku oraz malych barakow w Dalaborg. W grudniu nastepnego roku Ksiaze Jozef dziedziczy ksiestwo Ostergotland. W styczniu 1265 roku zapada nagle krol na ciezka chorobe, ktora co prawda szybko mija,a le oslabia go na umysle. Miesiac pozniej 3 lutego Wojciech umiera spokojnie w czasie snu w wieku 69 lat. Jego nastepca zostaje Krol Jozef I co spotyka sie z wsciekloscia zamknietego w lochu starszego brata Wańka.


    [​IMG]


    PS; tak jak i poprzednio ominalem kolejne budowy siedzib huskarli w kolejnych miastach. Jak widzicie pewien paskudny Francuz mi sie wpakowal na polwysep :|
     
  25. casanunda

    casanunda Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdział 7

    1265-1297

    [​IMG]


    AD 1265
    Juz 3 lutego koronowany zostal na Króla Szwecji i Danii 24 letni Polski katolik Jozef Galta. Trzeba przyznać, ze nie byl on najzdolniejszym w rodzie. Tak jak przystało na wladce byl uzdolnionym dyplomata, sredniej klasy wojem oraz skarbnikiem. Niestety przejawiał kompletny brak zrozumienia dla szpiegostwa i zabojstw, a takze intryg. Wychowany zostal przez mnichów na uczonego teologa. Mimo cech zdziecinnienia oraz zajeczej wargi byl on jednocześnie towarzyskim, dobroczynnym oraz umiarkowanym. W czasie walk cechowała go odwaga, ktora przysparzała mu poparcia u wojow. Jego zona byla Ragnhilda z domu Ylving. Byla ona wybitna dyplomatka. Rodzinę kompletowała 6 letnia Grzymislawa Galta, ktora do czasu urodzenia sie męskiego potomka miala byc nastepca tronu.
    Pierwsza decyzja wlady bylo odświeżenie Rady królewskiej. Kanclerzem zostal Botstain z Gotlandii, marszałkiem ksiaze Berthold syn cesarza natomiast skarbnikiem brat krola ksiaze Jacek. Rade uzupelniali kapelan krolewski biskup Sverker oraz ksiaze Gnupa I z Mecklenburgii. Ta ostatnia osoba zostala wybrana dzieki protekcji Krolowej, ktora uznala, ze jego znajomsoc intryg bardzo sie przyda.


    [​IMG]


    Mlody wladca uznal, ze domena królewska jest zbyt duza, i niemożliwością jest skuteczne jej kontrolowanie. Dlatego tez nie czekajac na wlasnego potomka zostaje przekazane ksiestwo Ostergotland razem z hrabstwem Sodermanland Spytkowi Galcie. Tak jak i w przypadku poprzedników, Krol obdarzyl na uroczystościach swoich ksiazat bardzo cennymi prezentami. W tym momencie warto przyjrzeć sie krolestwu blizej. Jozef odziedziczył po przodkach tytuly Krola Szwecji oraz Danii tytul ksiecia w 3 regionach oraz hrabstwa: Lacko (16.32d), Akerhus (12,72d), Dalaborg, Bagahus, Nasborg (11,44d), Gripsholm, Borgholm, Hammershus (8,91d) oraz Itzehoe (6,36d). Wladca mogl wystawić osobista armie w sile 6500 wojów, oraz liczyć na 19 tysiecy żołnierzy swoich wasali w przypadku naglego ataku nieprzyjaciół.
    W maju 16te urodziny obchodzi Dag Bertholdsson. Szybkoz ostaje zorganizowane jego małżeństwo z ksiezniczka Emma Capet. Miesiac pozniej wladcy rodzi sie druga córka - Scholastyka. Jozef powraca do rozbudowywania zamków i miast ktore bylo kluczowe dla jego przodków. Juz w czerwcu rozbudowane sa stajnie w Lacku, mury w Dalaborg oraz Bagahus (ułatwiają one ostrzal łuczników) i Stolp w Akershus. W październiku w Vastergotland wybucha powstanie przeciwników chrześcijaństwa. 6 tego miesiaca dochodzi do duzej bitwy pod Varnhem, gdzie 800 wojow Szwedzkich zostaje zaskoczonych przez 2700 buntowników. Na szczescie szybkie dotarcie posiłków od okolicznych wasali zrównuje liczebnie obie armie, co zapewnia zwyciestwo silom Królewskim. Rok konczy sie kolejna rozbudowa. Tym razem z Dalaborg powstają większe stajnie natomiast w Bagahus rozbudowane zostaja mury, ktore otaczaja teraz cale rozwijające sie szybko miasto.


    [​IMG]


    AD 1268
    W kwietniu rozbudowane zostaja budynki łuczników w Lacku. 8 czerwca rodzi sie następca tronu Strasz Galta. We wrześniu niepodległość oglasza ksiaze Mecklenburga. Jozef szybko organizuje armie i oglasza swoje prawa do tych terenow. Niestety okazuje sie, ze sa one niewystarczajace i Cesarz zmusza go do wycofania sie. W lipcu następnego roku wojska Szwedzkie ponownie ruszaja do tego ksiestwa. 28 lutego 1270 roku dochodzi do bitwy pod Svendborg. Zwycięscy Szwedzi tracili w niej zaledwie 100 wojow gdy przeciwnik wycofywał sie na czele zaledwie 300 rycerzy. W bitwe tej zlapany zostaje biskup Etienne z Souvigny. W czerwcu w czasie dzialan wojennych ogłoszone zostaja zaręczyny Ylva Jozefsdotter z Edvardem z Varmland. W listopadzie zdobyty zostaje Meckelnburg. W grudniu udaje sie, dzieki dyplomatycznym zabiegom krola zdjac ekskomunikę ktora dotknęła ksiecia Einara II z Sjaelland.

    AD 1272
    Z początkiem roku zdobyte zostaje Wismar. Niestety wladca ponownie zmuszony zostaje do wycofania sie pod grozba interwencji Cesarskiej. W maju krol oglasza inwestycje w budowe nowych miast w Smaland. Jeszcze w tym samym miesiącu rozbudowane zostaja baraki w Lacku oraz Dalaborg. 5 stycznia następnego roku umiera w podejrzanych warunkach Karolina Capet. Jak sie okazuje zostala ona zamordowana na zlecenie burmistrza Ludwiga z Kiel. W przeciągu tygodnia zostaje on złapany przez oddzialy królewskie i odstawiony do Lacka, gdzie trafia do lochu. 3 dni później rodzi sie królowi kolejny syn Czcibor. W maju wychodzą na jaw proby spreparowania dokumentów potwierdzających prawa do tytulu ksiecia Ostergotland przez Erika z Narke. Zostaje on zatrzymany przez sily Królewskie. W październiku krol Francuski zmusza do uznania swojej wladzy w Mecklenburgii. Wladca uznaje to za naruszenie umowy i oglasza swoje prawa do tych terenów.


    [​IMG]


    AD 1274
    Działania wojenne ruszaja w marcu lądowaniem glownej armii Szwedzkiej w sile 12 tysiecy pod Mecklenburgiem. Jako, ze 4 tysięczna armia Francuzów atakuje w tym czasie Gustrow tam kieruja sie oddzialy Szwedzkie. Przewaga liczebna i ciezki ostrzal 2 tysiecy łuczników zmusił bardzo szybko do ucieczki z pola bitwy prawe skrzydło Francuskie. Umożliwiło to uderzenie kawalerii na centrum, a po jego załamaniu utoczenie resztek stojących na lewym skrzydle. Bitwa konczy sie ogólnym uderzeniem kawalerii na ociekających Francuzów. W bitwie zginelo ich prawie 3 tysiace podczas gdy Szwedzi stracili tylko 600 wojow. Resztki tej armi zostaja doścignięte i zniszczone pod Gevezin. W styczniu następnego roku poddaje sie w koncu Szwedom Mecklenburg. W tym czasie wladca zmuszony jest odesłać do domu oddziały wasali, zostawiając przy sobie 2500 wojow. Zanim na miejsce walk docierają najemnicy zostaja zaatakowani przez 1000 francuzów pod Halmstad. W maju zdobyty zostaje Wismar. W czerwcu krol Francji uznaje swoja porazke przekazując prowincje Ulfowi Torgilsenowi. O dziwo po otrzymaniu hrabstwa odmawia on przyjęcia ochrony Szwedzkiej. W sierpniu kolejne powstanie wybucha z Norwegii. Wladca postanawia wykorzystać okazje i ogłasza swoje roszczenia do Jamtlandii. W tym samym czasie dochodzi do powstania w Gastrikland przeciw władzy księżnej Ingfridy z Upplandii. Władca postanawia wspomóc swoja babcie zbrojnie.


    [​IMG]


    AD 1276
    Dzialna tocza sie cale półrocze. We wrzesniu w koncu udaje sie zdobyc Hadesund. W grudniu dochodzi do bitwy pod Uppsala, gdzie 1600 buntowników probuje zdobyc stolice księstwa. Zostaja oni zmuszeni do stoczenia bitwy z oddziałami Szwedzkimi. Z pola bitwy wydostaje sie zaledwie 600 buntowników. W lutym następnego roku zdobyta zostaje Hatuna, Gripsholm oraz Hamrange. W czerwcu rodzi sie trzeci z kolei syn Gniewosz. 18 tego miesiaca ksiezna Ingfrida "Stara" z Uppland umiera przygnieciona ciezka sytuacja w prowincji. Jej spadkobierca zostaje wnuk Krol Jozef. Tym samym kończy sie wojna i bunt.


    [​IMG]
    stolp w dalaborg

    Z tej okazji mlody ksiaze Strasz dostaje we władanie hrabstwo a takze ksiestwo Uppland oraz ogłoszone sa jego zaręczyny z ksiezna Sofie I z Pomorza. W międzyczasie ponownie nagrodzeni zotaja za wierna sluzbe wasale krola. W sierpniu dociera zaskakująca wiadomość ze wschodu. Wielki Chan Bughu władający cala Zlota Orda zaprasza Krola Jozefa na uroczystosc związana z jego (i calego państwa) przejściem na prawosławie. W maju 1278 roku kosztem 28 dukatow przeprowadzone zostaja inwestycje w gospodarce zaproponowane przez skarbnika. W tym samym miesiacu ponownie rozbudowane zostaja miasta w Smaland. W czerwcu wybucha 4 wojna o Mecklenburgie. Wojna toczy sie przez kolejny rok i w koncu 8 grudnia 1279 roku hrabia Ulf poddaje sie krolowi Szwedzkiemu.


    [​IMG]


    AD 1280
    Rok rozpoczyna sie wybuchem herezji powstalej w Zakonie Braci Mniejszych w Akerhus. Krol swiadom intryg jakie wokol niego sie tworza, za namowa malzonki zwiekszyl oddzial ochrony, ktory mial odpowiadac za bezpieczenstwo rodu. W czerwcu upada ostatni wiekszy zamek Gevezin, w ktorym schronil sie hrabia. Zmuszony on jest do poddania sie woli krola. W sierpniu rozbudowane zostaja mury w Lacku, stajnie w Bagahus oraz siedziba lucznikow w Dalaborg. W kwietniu 1281 roku ogloszone zostaja zareczyny Ulfa Galty z ksiezniczka Rannveig z Norwegii. Rok pozneij kosztem 147 dukatow rozpoczete zostaja studia filozoficzne kierowane przez biskupa Sverkera.


    [​IMG]


    AD 1283
    W marcu dochodzi do pogorszenia sie relacji z papiestwem. powodem tego jest brak efektow w walce z herezja panujaca w Szwecji. W maju ponownie rozbudowany zostaje Stolp w Lacku oraz stajnie w Akershus. W grudniu przynosi efekty misja kanclerza do ksiestwa Finlandii. Krol z racji czestych buntow przeciw wladcy Norweskiemu postanowil rozwinac kontakty z tym ksiestwem. W wypadku przyszlej wojny, moze to okazac sie kluczowe. W czerwcu nastepnego roku umiera Berthold Billung, marszalek Szwecji i syn Cesarza Niemieckiego. Jego anstepca w radzie zostaje burmistrz Sulislaw z Vastervik. W listopadzie rozbudowane zostaja miasta w hrabstwie Oland.


    [​IMG]


    AD 1285
    Rok rozpoczyna sie wiadomoscia o smierci w wieku 81 lat kanclerza Botstaina. Jego nastepca zpstaje syn krola Spytko. W kwietniu Jozef oglasza, ze podobnie jak jego rodzic czuje sie bardziej Szwedem niz Polakiem. powoduje to zlosc Spytka, ktory tak jak Krol zostal wychowany w Polskeij kulturze. W sierpniu nastepnego roku zorganizowane zostaja zareczyny ksiezniczki Kenny z ksieciem Inge z Anglii. Jeszcze w tym samym miesiacu ponownie powiekszona zostaje gwardia przyboczna Krola.


    [​IMG]


    AD 1287
    W czerwcu rozbudowane zostaja stajnie w Lacku, Stolp w Dalaborg oraz Bagahus. W listopadzie Krol dowiaduje sie o probach spreparowania dokumentow potwierdzajacych prawa ksiecia Einara III z Sjaelland do tytulu Krola Danii. Jozef zmusza go do oficjalnego zrzekniecia sie wszelkich roszczen z tego tytulu.


    [​IMG]


    AD 1289
    Juz w styczniu burmistrz Thomas z Lauenburga, zajmujacy sie w radzie intrygami, zostaje wyslany do Estonii. Juz 8 tego miesiaca umiera tam w dziwnych okolicznosciach Sigurd oraz Bergt Andersson. W czerwcu umiera na zapalenie pluc Henrik Capet. Jeszcze w tym samym miesiacu umiera w Estonii Elisabet Andersdotter. W pazdzierniku papierz Paul II oglasza krucjate we Francji w celu jej ochronienia przed armiami Emira Nizarmaddina. W marcu nastepnego roku braki w skarbcu zmuszaja krola do pozyczenia 200 dukatow od przyjaciela. W maju kosztem 45 dukatow powstaje obraz Ksiecia Jozefa I z Ostergotland. W kwietniu 1291 w wyniku wielkiej bitwy z krolem Wegier zmuszony zostaje do wycofania sie z Francji Emir. Papierz oglasza z tej okazji swieto. We wrzesniu umiera skarbnik krolewski ksiaze Jacek. Jego nastepca w radzie zostaje biskup Kettil z Kungsviken. W grudniu konczy sie w koncu wojna o Jamtland. Niestety pozostaje ono pod kontrola Norweskiego krola.


    [​IMG]


    Ad 1292
    8 lutego Krol Szwecji wypowiada krolowej Ingrid wojne o prawa do Jamtlandii. Wybuch tej wojny jest polaczony z wybuchem powstania w Norwegii kierowanego przez ksiecia Finlandii. Juz w sierpniu zdobyty zostaje Sveg a pod koneic roku takze Mjalleborgen. W czerwcu 1293 roku sojusz Szwedzko-Finski zostaje przypieczetowany malzenstwem ksiecia Gniewosza z corka ksiecia Homlaug. Problemy na innych frontach nie pozwalaja Norwegom na stawienie oporu Szwedom. 15 ksietnia 1294 roku krolowa oddaje Szwedom ksiestwo Jamtland.


    [​IMG]


    Pokoj nie trwa dlugo. Juz 18 czerwca wybucha wojna z hrabstwem Werle ktore wypowiada posluszenstwo Cesarzowi. 17 sierpnia dochodzi do bitwy pod Hagenow, gdzie 6500 Szwedow -pokonuje 1500 Niemcow. 6 listopada dociera tragiczna wiadomosc z Herjadalen, gdzie umiera zamordowany kanclerz Spytko. Jego nastepca w radzie zostaje ksiaze Gniewosz. Utrata syna powoduje, ze ktol z koncem roku zaczyna slabowac na umysle.



    [​IMG]


    AD 1295
    W czerwcu zdobyty zostaje Waren a w styczniu nastepnego roku Stralsund. W pazdzierniku Szwedzi kontroluja takze Greifswald a pol roku pozniej Templin. Zmusza to Dietricha z Werle do poddania sie. W maju 1297 roku choroba Krola pogarsza sie. Obecnie nie mozna sie z nim wogole kontaktowac. Tymczasowo wladze w panstwie przejmuje jako regent biskup Kettil z Kungsviken. 30 pazdziernika 1297 roku krol Jozef umiera w swoim lozu. Jego nastepca zostaje syn Strasz I Galta.



    [​IMG]
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie