"Krönikorna av Sverige" Szwedzki AAR - 1419

Temat na forum 'EU II - AARy' rozpoczęty przez astral0220, 3 Lipiec 2012.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. astral0220

    astral0220 Nowy


    [HR]Spis treści[/HR]
    Avsnitt 1 - det Gamla Systemet
    Avsnitt 2 - de Första Stegen
    Avsnitt 3 - Bröderna fran Litauent
    [HR][/HR]Avsnitt 1
    det Gamla Systemet

    Stary Układ
    [​IMG]
    Unia Kalmarska, związek powstały, w wyniku zabiegów politycznych królowej Danii Małgorzaty I (1353–1412) jednoczył trzy królestwa pod berłem jednego monarchy. Unia została zawarta w Kalmarze na terenie Szwecji, w pobliżu ówczesnej granicy z Danią. Państwa skupione w unii wybierały wspólnego władcę[SUP][1][/SUP].
    Minęło niewiele ponad 20 lat od zawarcia Unii. Co chcieli przez to osiągnąć? Zjednoczenie Skandynawii? Pewnie tak, ale jedno pytanie. Pod wodzą Danii?! Unia zawarta została na Szwedzkich ziemiach, więc to nasza ojczyzna powinna władać w tej Unii... Poza tym, to my jesteśmy najsilniejsi z tych trzech krajów. Dania, Norwegia, Szwecja. Nie chcemy bić pokłonów słabszym. Nic dziwnego, że szlachta jest przeciwna temu. Niestety, póki Eryk Pomorski siedzi na tronie nic nie zdziałamy.
    Szlachta jednak planuje przejęcie władzy. Data "rebelii" nie jest dokładnie wyznaczona. Czekamy na śmierć Eryka. Nikt nas potem nie powstrzyma w drodze do niepodległości.
    Do wolności.

    Zaplanowaliśmy najbliższy cel podboju. Mapa pokazuje, że nie chcemy Duńczyków na naszej ziemi. I dobrze, powinni nam sami oddać, ale ich do tego przekonamy.
    Mieczem i łukiem.
    [​IMG]
    Zaznaczone ziemie podbijemy w pierwszej kolejności, bo się nam należą! To nasze ziemie zagarnięte przez nich! Zostało mi tylko dodać jedno.
    Do boju!

    ========================================================================
    Witam, to jest mój pierwszy AAR, mam nadzieję, że wyszło dosyć znośnie. Znając życie, AAR skończy się moją porażką, ale cóż :p To są moje opcje:
    [​IMG]
    @poprawka1 - poziom trudności będzie "Normalny"

    Prosiłbym o sprawiedliwy komentarz, jak będzie coś źle, to będę się poprawiał. Więc mam w związku z tym jeszcze jedno pytanie, jak mi poszło? :D Pozdrawiam!

    [SUP][1][/SUP] - źródłem jest Wikipedia.

    @edit Wiem, że bez rozgrywki, ale chciałem sprawdzić, jak się zaprezentuje mój styl pisania i takie tam. Czekam też na małe wsparcie w grze ;)
     
  2. astral0220

    astral0220 Nowy

    Avsnitt 2
    de Första Stegen

    Pierwsze Kroki
    [​IMG]
    To jeszcze nie ten czas, by wyzwolić się spod seniora. Wpierw musimy zebrać siły, ale skąd mamy wiedzieć, jak działa nasza armia w praktyce? Tego dało się dowiedzieć, ale najpierw co innego. Eryk Pomorski wymyślił, by w naszym państwie rządził (obok niego) rząd czteroletni. Zbiera się co cztery lata. Podczas 1419-ego roku Pańskiego ustanowili reformę "1 lutego".
    [​IMG]
    W związku z tą zmianą, postanowiono obniżyć żołd żołnierzy do połowy, gdyż w czasie pokoju nie są potrzebni, a każdy pieniądz się liczy. Przy zrodzeniu tej okazji postanowiono też zaprezentować naszą flotę, jak i uczyniono.
    Admirał (nie w randze, jedynie moralnie) Dahlbergh zażądał rozbudowy marynarki, by ta stanowiła jedną z najlepszych w tych czasach. Niestety, na to funduszy nie starczyło.
    Lecz nikt się nie spodziewał tego, co niedługo potem się wydarzyło.
    Wojna.
    Dania rozpoczęła działania militarne przeciwko Lidze Hanzeatyckiej. Nasi rodacy dołączyli do wojny, nie chcemy, żeby Dania nabrała wobec nas podejrzeń. A my możemy na tym zarobić.
    Dania zaczęła obleganie Holsztyna, a my Meklemburgii. Dlaczego akurat Meklemburgia? Bo tam się znajduje centrum handlu. Kilka razy były walki z naszymi żołnierzami. Okazaliśmy się nadzwyczaj skuteczną armią. W około 10 tys. mężczyzn pokonaliśmy ponad dwa razy większą armią Pomorską. Aczkolwiek na nasze nieszczęście raporty o tej bitwie gdzieś zaginęły. To zagrożenie spowodowało, że wysłaliśmy ofertę pokoju. Jedyne co chcieliśmy, to uznanie naszych rządów w Meklemburgii oraz niewielkie pieniężne zadośćuczynienie.
    [​IMG]
    My zyskaliśmy Meklemburgię, Dania zyskała Holsztyn. Ja uważam, że zyskaliśmy dużo więcej na tej wojnie. Oczywiście na czas wojny żołd był normalny, ale potem znów obniżyliśmy.

    Tymczasem w Finlandii zaczął się głos niezadowolenia z naszego panowania. Nie chcemy rozlewu krwi, więc obniżyliśmy im pogłówne. Mamy nadzieję, że to wystarczy.
    [​IMG]
    To spowodowało, że do sejmu czteroletniego dobiegła propozycja reformy finansowej. Praktycznie podatek w każdej prowincji był inny. Trzeba to było ustatkować. Więc w 1422 roku ustawa wprowadzała poborcę podatkowego w każdej prowincji Szwedzkiej.
    [​IMG]
    Już rok później nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi przy poborcy w stolicy.​


    ========================================================================
    Oczywiście już poziom tudności jest normalny. Chyba zrobię spis treści na pierwszej stronie :p
    To trudniejsze niż myślałem :Drunk: Teraz się dowiem, czy będę miał więcej może-czytaczy :D Chciałem inny tytuł, ale niestety czcionka nie pozwalała na "a" z "kółkiem" nad tą literą :/ Jak się teraz pismo prezentuje? Mam robić raporty walki? Co zmienić?

    @edit. Jeszcze pragnę dodać, że tworzę własne eventy, jeśli chodzi o wojnę z Danią. Chciałby ktoś pomóc? ;)
     
  3. astral0220

    astral0220 Nowy


    Avsnitt 3
    Bröderna fran Litauen

    Bracia z Litwy
    [​IMG]
    Po ostatniej wojnie, przypomnę, że zwycięskiej, nastały spokojne lata. Wiele ich nie minęło, ale już świetlana przyszłość jest przed Szwecją. Jest tylko kilka chmur.
    W postaci Danii.

    Niemniej, to jeszcze nie ten czas.Te lata pokoju zostaną wykorzystane na obmyślanie przyszłości, co i wam opowiem w tej kronice Po reformie finansowej, szlachta zaproponowała kolonizację północnej części Szwecji, a dokładniej Laplandii. Cóż, nie trudno było spowodować dużą kolonizację, daleko nie ma, do tego formalnie w naszych granicach. Same plusy. Oprócz klimatu. Klimat tutaj można uznać za wymagający, wręcz ostry. Dobrze, że to nie są do tego góry, jak u naszych "rodaków" na Norweskiej części Skandynawii.
    [​IMG]
    Kolonizacja mimo tego nie trwała dziesięcioleciami. Z pomocną ręką wyszli tubylcy. Z dzienników wynika, że my ich również dobrze potraktowaliśmy. Ale nie ma co się dziwić, to też Szwedzi. Pomagali budować chaty, mówili jak przetrwać, wspierali nas przy budowie miasta. Co dostali w zamian? Wolność od podatków. Jedynie prosiliśmy ich o "co łaska dla państwa". Okazali się nadzwyczaj hojni. Opłacają niewiele mniej, niż chłopi z pogłównych. Takich ludzi nam trzeba. Bo kulturę trzeba pielęgnować i to jest prawda. Zaprezentowali równierz swoje sposoby walki, o dziwo, bardzo skuteczne. Taki sposób walki ma tylko jedną wadę. Do takich umiejętności potrzeba wielu lat ćwiczeń. Z tego co słyszałem - najlepsi łucznicy w całym naszym królestwie. Ale nie ma co się dziwić, gdyż oni muszą strzelać do zwierzyny, bo na takiej ziemi się nie da dużo uprawiać. Najdziwniejsze w ich oddziałach było to, że nawet kobiety potrafiły strzelać. Po długich rozmowach z wodzami plemion, doszliśmy do porozumienia.
    W razie poważnego konfliktu, w który zostanie zamieszana Szwecja, pójdzie duża ilość współplemieńców do walki, o ile będą mieli oddzielne regimenty. Ostrzegł również nas, że mamy nie marnować ich życia. Niestety, każda wojna jest marnowaniem życia, ale nie da się rządzić bez wojen.
    [​IMG]
    Po roku nasze reformy finansowe odniosły skutek. Już się ludzie przyzwyczaili do stałych podatków, a do tego doszło nowe miasto. Te wszystkie zmiany spowodowały większą ilość złotych monet w naszym skarbcu. Tę radość uzupełnia zniesienie niepotrzebnych monet, a co za tym idzie - spadek inflacji. Na szczęście, nie mieliśmy zbytnio dużo zbędnych monet, ale ta chwila szczęścia daje nadzieję.
    Nadzieję na imperium gospodarcze.
    [​IMG]
    Planowaliśmy wojnę, ale chyba jasne jest, że sami sobie z seniorem nie poradzimy. Potrzebujemy wsparcia, ale ja w Europie oschły do nas stosunki, pewnie z powodu Meklemburgii, to niewielu chciało z nami rozmawiać. Nieoczekiwanie zwróciła się do nas Litwa. Trwały rozmowy o przyjaźni między krajami, wolnym przepływem Bałtykiem i inne. Ale najważniejsze było, że wyszli z taką propozycją. Przemyślano wszystko. Litwa będzie świetnym sojusznikiem, gdyż żaden z naszych sąsiadów nam nie pomoże. Trudna mimo to jest sytuacja, ponieważ Litwa nie ma dostępu do morza, lecz nie zważano na to i postanowiono zacisnąć stosunki. Zaproponowano Księciu Litweskiemu rękę najmłodszej córki z "drugiego rodu królewskiego", czyli dynastii, która rządziła w kraju sprzed czasów Unii. Dowiedzieliśmy się również kilku informacji o nich, o sojuszu, o wojnie, o mariażach i różne inne. Postanowione, to będzie nasz przyszły sojusznik, już nasi ministrowie o to zadbają. Wracając do tematu mariażu, ślub "córki Szwecji", gdyż tak nazywają następczynie rodu, odbył się dokładnie 2 marca 1427 roku. Ten ślub był zapowiadany wszędzie, wiadomość doszła nawet do niedawno skolonizowanej Laplandii.
    [​IMG]
    Wieści dotarły nawet poza granice, gdyż niecały miesiąc po tym wydarzeniu Czechy się nawróciły na katolicyzm. Wrócili w ręce Boga, może jeszcze mają szansę dostać się do Nieba, w końcu Bóg każdemu daje drugą szansę. Pewnie to nie nasza sprawka, ale za to mogliśmy dać im jeden z powodów? Cóż, tego się pewnie nie dowiemy.
    [​IMG]
    Jednak ta radosna chwila została wprost zniknęła na wieć obrazu z Magdeburgu. Oni nas prowokują do wojny! Chcą, żebyśmy byli agresorami, a oni byli "bohaterami". Niedoczekanie! Nie mamy zamiaru wypowiadać wojny, jeszcze nie... Nie mam zamiaru pisać na ten temat, gdy pióre me słowa na księge wylewa, to chciałbym wręcz rzucić sztyletem i tym wszystkim za okno! Nie piszę o tym! Nie zadawać pytań! Żadnych pytań!
    [​IMG]
    Nasi politycy przedstawili w widocznej tabeli, co sądzą o różnych sprawach. Na pytanie, co trzeba zmienić, były różne odpowiedzi. Wybrano jedną. Armia. Nie potrzebujemy dużej armii, zresztą... nie możemy sobie pozwolić na dużą armię. Więc postanowiliśmy wybrać jakość. Tak nasi żołnierze będą bić cztery razy liczniejsze armie duńskie. Powalimy ich na kolana. W naszym kraju trzeba wiele zmienić, nie ma tylko na to czasu.

    Jak podsumuję te kilka lat naszej historii?
    Powolnie.
    Mamy powolny, ale stały wzrost siły państwa. Ekonomicznie jesteśmy coraz silniejsi, nasza armia staje się coraz potężniejsza. Minie kilkanaście lat i prześcigniemy Danię we wszystkim. I dobrze, niech się dowiedzą, kim jesteśmy, że nam nie można w potrawkę ze śledzia dmuchać.



    ====================================================================
    Może być taka długość? Ten odcinek na 767 słów.
    Poprzedni miał 328, więc wzrost ponad dwukrotny.
    Nie licząc końcówki. Podobało się? Dla mnie jest bardzo ważna krytyka, więc o nią proszę.
    Pozdrawiam! :champagne:
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie