Laissez faire aux Polonais! /Polska 36/

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Maciey, 16 Maj 2009.

?

Co zmienić w AAR-ze?

Poll closed 26 Lipiec 2009.
  1. Wszysto jest ok

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  2. Odcinki powinny być dłuższe. Więcej screenów

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  3. Odcinki powinny być dłuższe. Więcej opisów walki

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  4. Odcinki powinny być dłuższe. Więcej opisów historii

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  5. Odcinki powinny być krótsze

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  6. Inne - napisz co w komentarzu

    0 głos(y/ów)
    0,0%
Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Maciey

    Maciey Guest

    Wiem, że było już kilka AARów Polską od 36 i kika ataków na Rzeszę w 36, jednak ja również pójde tą droga.

    HoI2 Armageddon/ Polska/1936/do 1964

    To mój pierwszy AAR, więc proszę o konstruktywna krytykę.
     
  2. Maciey

    Maciey Guest

    ---------- Post dodany 18:48 ---------- Poprzedni post dodano o 17:33 ----------

    Laissez faire aux Polonais!




    Prolog​



    17 stycznia 2017 roku zakończono przygotowania do operacji "Gracz". Wykorzystując najnowsze technologie i określony układ ciał niebieskich stworzono maszynę do czesiowej podróży w czasie. Niemożliwe okazało sie przenoszenie przedmiotów i ludzi, odpada więc propozycja przerzucenia kilku doborowych oddziałów wyposażonych w najnowszą broń. Nie dało się również przenieść naukowców z planami technologicznymi. Starannie dobrany ochotnik, po wieloletnim szkoleniu historyczno-techniczno-wojskowym, ps. Jan Kowalski, został podłączony do aparatury i w postaci fantoma-ducha przeniesiony do roku 1935.


    W grudniu 35 roku ukazał się Prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu, po pierwszym szoku uwiarygodnił się wieloma informacjami znanymi historykom w XXI wieku, ale które Prezydent uważał za własne tajemnice. W końcu ścisłe kierownictwo władz polskich zgodziło się na realizację planu Jana Kowalskiego.


    Przeważyły argumenty o zdradzie Francuskiej i Angielskiej, Wymordowaniu prawie 20% obywateli odrodzonej Rzeczpospolitej i pojałtańskim ładzie światowym.

    [​IMG]



    Działania podzielono na 3 etapy:

    1. Dokładne rozeznanie w sytuacji gospodarczo-politycznej w Europie i Polsce
    2. Szybka reforma instytucjonalna armii i poparcie dla młodej kadry: Sikorski, Anders etc
    3. Wojna prewencyjna z Rzeszą po remilitaryzacji Nadrenii



    Ad1) Polska wychodziła z kryzysu, jednak porównanie z danymi historycznymi o rozwoju Niemiec w latach 36-39 tak przeraziło polityków, że postanowili zgodzić się na wszystkie zmiany w zarządzie krajową ekonomią. Poparto zwiększenie zamówień rządowych od przemysłu zbrojeniowego, rozpoczęto kampanie prasową i radiową w celu uzyskanie zgody na podatek dozbrojeniowy (liniowe opodatkowanie dochodu i handlu, by nie Niszczyc prywatnej inicjatywy) oraz zachęcić ludzi do kupowania cegiełek - "Zaciśnięcie pada dziś – to silna armia i dobrobyt przyszłych pokoleń"


    Sytuacja gospodarcza

    [​IMG]


    Rozpoczęto badania nad lepszymi narzędziami i popierano nowoczesną kulturę rolną

    [​IMG]

    Stabilizacjia budżetu:

    a)sprzedarz nadwyżki produkcji w celu uzyskania srodków na zakulisową dzialalnośc dyplomatyczną
    b)uzupełnienia armii
    c)modernizacjia

    [​IMG]



    Jak to wiele lat puźniej opisze jeden z hisotryków zwiazanych z forum EUFI, ministrem zbrojeń został Eugeniusz Kwiatkowski.

    Akcja propagadnowa w mediach oznaczała wzrost znaczenia lobby jastrzebi.



    Ad2) 2000 kilometrów granicy to koszmar każdego stratega, więc zrezygnowano z budowy umocnień. Postanowiono utworzyć 3 armie po 12 dywizji piechoty oraz 4 amię zakładającą się z resztek, to jest kawalerii, strzelców i 3 dywizji piechoty, rozpoczęto rekrutację dodatkowej dywizji piechoty. W dalszej
    perspektywie utworzenie 8 dywizji piechoty i rozwiązanie kawalerii - "miejsce konia jest w polu". Armia była to olbrzymia jak na średniej liczebności naród -
    rozpoczęto wię akcję propagandową w prasie Amerykańskiej - w celu zebrania ochotników do armii (pod przykrywką pracy przy wydobyciu węgla na Śląsku i w
    rolnictwie).Rada świadoma lichości przemysłu polskiego, uznała za logiczne zrezygnowania z czołgów i tworzenie brygad artylerii. Po planowanym zdobyciu reszty śląska - zamierzano zwiększyć produkcję armat oraz rozpocząć badania nad ich unowocześnianiem.

    Reorganizacja armii

    [​IMG]

    Szkolenia

    [​IMG]



    Ad3) Kluczowe było uderzenie na Rzeszę jeszcze w pierwszym kwartale roku 1936. Armia niemiecka mimo łamiących warunki wersalskie ustaw z 35 roku, była jeszcze mniej liczna od Polskiej. Przede wszystkim zaś nie przeszła modernizacji i szkoleń na Poligonach ZSRR. Pierwsze cele to zajęcie Prus wschodnich, na zachodzie zaś zatrzymanie frontu na linii Stettin-Breslau. Zajęcie ośrodków przemysłowych miało umożliwić rozwój armii i dalszą ofensywę. Mimo iż historia uczy, że Francuzi zdradzają, liczono na wsparcie ich lotnictwa. Przełomowe ma okazać się zajęcie Berlina, to zapewni o sile Polaków i pozwoli przychylniej spojrzeć na te nową wojnę w Europie. Polska miała swoje racje - Niemcy łamali elementarne postanowienia pokojowe. Istniała jednak obawa interwencji radzieckiej - rozpoczęto więc silny lobbing, a z polskich komunistów za grube sumy uczyniono podwójnych agentów. Zaproponowano też ZSRR w zamian za przyszłą neutralność nieodpłatne dostawy zboża, którego z ZSRR brakowało.



    Rozważano też inne możliwości:


    1. Ustawienie wojsk przy granicy z Litwą i postawienie ultimatum: Albo nawiążecie stosunki, albo "Wodzu prowadź na Kowno". Jednak za priorytet uznano obalenie nazistów.

    2. Sojusz z Czechosłowacją. Czesi nie musieliby nawet atakowac, wystarczyłoby żeby Niemcy częściowo wykrwawili się na doskonałych umocnieniach Sudeckich. Tu jednak problemem było Zaolzie zajęte zdradziecko przez Czechów podczas wojny polsko-bolszewickiej. Później minister spraw zagranicznych, który zawarł wstępnie umowę z Czechami został zdymisjonowany, po konferencji w Genui, do ratyfikacji nigdy nie doszło. Z resztą Czesi nie chcieli ustąpic nawet zamieszkanej przez 400 osób wsi.

    3. Francja i Anglia rzekomo przybliżały się do Polski

    Nie z nami te numery Bruner!

    07:[​IMG]

    Przyszedł czas na działania, ostatni tydzień przed wojną

    [​IMG]

    Już niedługo

    [​IMG]

    WOJNA!!

    [​IMG]
     
  3. Maciey

    Maciey Guest

    Rozdział I


    Pierwsze Walki



    W marcu roku 1936 Niemcy przerzucili 3 dywizje piechoty do Nadrenii, gdzie łamiąc postanowienia traktatowe utworzyli garnizony i z wielką energią rozpoczęli budowę pierwszych umocnień. Polski wywiad oceniał siły Niemieckie na 28 dywizji nowoczesnej piechoty i 4 dywizje lekkich czołgów - tych obawiano się najbardziej. Nasze wojska składały sie z 40 dywizji piechoty, niestety tylko co dziesiąta miała nowoczesne wyposażenie i brygady artyleryjskie, 4 dywizji kawalerii i 3 dywizji strzelców karpackich. Kwaterę główną ulokowano w Poznaniu.

    Francuzi nie zareagowali na Niemieckie poczynania, mimo iż wcześniej oczekiwali od ministra Becka deklaracji woli waliki. W tej sytuacji pod koniec marca o godzinie 4.15 wojska Polskie przekroczyły granice w Prusach wschodnich. Jednocześnie Armia Pomorze uderzyła na Stettin. A Armia Centrum wspierana przez posiłki Rydza-Śmigłego z Poznania - na Śląsk. Jeszcze tego dnia opanowano Oppeln, którego mieszkańcy nie zdążyli nawet zostać zmobilizowani. Niestety front został przerwany w okolicach Bydgoszczy przez szybki rajd zmotoryzowanych jednostek Niemieckich, które akurat tego dnia odbywały ćwiczenia w okolicach granic Wielkopolski.



    Pierwsze walki

    [​IMG]



    Wojska w Stettin zostały odcięte, przeciwko Niemcom na Kujawach skierowano Kawalerię z Torunia. Rydz śmigły zajął Kustrin, a dywizje suwalskie po ostrzale artyleryjskim opanowały Koningsberg przejmując znaczne zapasy zaopatrzenia oraz ropę. Zatrzymano wszystkie statki stojące w porcie i przejęto ich ładunki. Mimo potknięcia z przerwaniem frontu, sytuacja wciąż wydawała się być pod kontrolą. Niepokoiły jedynie brak reakcji Francji, polski ambasador nie mógł dostać się do siedziby prezydenta RF, a ambasador francuski zabarykadował się w swej posiadłości pod warszawą.



    Siły polskie

    [​IMG]



    Zbombardowana kolumna polska

    [​IMG]



    Poznań, kwatery generalskie

    Żołnierz1 - Generale, może powinniśmy się zatrzymać po zdobyciu Opola i Prus Wschodnich, musimy zaczekać na reakcję Anglików i Francuzów, poza tym co oni takiego właściwie złego zrobili?

    Żołnierz2 - Moi ludzie tez są zmęczeni...

    Generał -Wyciąganie ręki do zgody wobec nieprzyjaciela, dopóki sprawiedliwości nie stało się zadość, czy to w imię mniemanego altruizmu humanitarnego, który wszelki antagonizm w zasadzie potępia, czy to w imię zmysłowego egoizmu, pragnącego oszczędzić sobie trudów i cierpień walki o swe prawa, pozostanie zawsze zbrodnią wobec własnego narodu, ciężkim przewinieniem wobec ludzkości.

    Zołnierz1 - A więc dobrze, będziemy nacierać, jeżeli Francja zaatakuje Nadrenię, a może pójdzie i na Monachium. Muszą nam pomóc, wtedy Niemcy przerzucą wojska na zachód.

    Generał - Wielu rzeczy jeszcze nie pojmujecie. My staliśmy w obronie Wiednia, a nasz własny byt był już zagrożony. Uratowali żeśmy Austrię, która w niespełna sto lat dokonała rozbioru Polski, a złamali potęgę Turcji, przyszłego naturalnego i wiernego sprzymierzeńca, który nigdy rozbioru nie podpisał. Takie działania zrodziły politykę liczenia na pomoc narodów Europy, ów system wzajemnej asekuracji, przy którym my robimy dla innych, a inni mieliby robić dla nas... Macie atakować, a jeżeli Francuzi uderzą musimy się z nimi porozumieć.

    Zołnierz2 - Rozumiem, jest jeszcze kwestia armat, potrzebujemy większej siły artyleryjskiej.

    Generał - Tak, tu są plany nowych baterii, zleciłem też dalsze badania.

    Żołnierz2 - Przekażę te informacje.



    Niemiecki kontratak

    [​IMG]



    Nie napotykając znacznej obrony na północy i w Prusach wschodnich, rozpoczęto atak na Breslau. Tu jednak opór stawiały znaczne siły niemieckie, zdecydowanie lepiej wyekwipowane i niestety wspierane przez czołgi. Natychmiast załadowano na pociągi armaty z Królewca i przesłano je na południe. Jednak pierwsze ataki polskiego wojska zostały skutecznie powstrzymane, a armia z Oppeln została zdziesiątkowana przez siłę pancerną. Niestety najgorsze miało dopiero nadejść... Okazało się, że obrona Breslau była jedynie zasłoną dla przemarszu wojsk w kierunku Krakowa. Małopolska była zupełnie niebroniona, w ostatniej chwili zarządzono samoobronę, która jednak nie miała szans z niemieckimi dywizjami, wspieranymi, o zgrozo, przez samoloty. W ostatnich godzinach Niemcy odbili Kustrin, wydawało się, że gorzej być nie może... Nagle do kwatery głównej przyszła pilna depesza z Warszawy: Francja nie skrewiła, po znacznej koncentracji sił w Lotaryngii wypowiedzieli wojnę Niemcom!!! Ta wspaniała wiadomość natchnęła nowym duchem wojska polskie i Kustrin 3 raz w ciągu tygodnia zmienił właściciela, zawisła nad nim biało-czerwona flaga. Nastroju nie zmąciło zerwanie umowy o dostawę konserw i amunicji, wszyscy rozumieli, że Francja będzie potrzebowała całego swojego przemysłu do wyekwipowania zmobilizowanych sił.



    Napoleońska fantazja

    [​IMG]
    '



    Szczęście nie trwało długo, stała się rzeczy niebywała - ZSRR wypowiedział wojnę Niemcom! Pytanie którędy przerzucą wojska? A może to tylko zagranie taktyczne?



    Niespodzianka na wschodzie

    [​IMG]
    '



    Przerażony Hitler przerzucił 12 dywizji za zachód, dzięki czemu udało się zdobyć Breslau i w tamtejszych fabrykach rozpocząć produkcję zaopatrzenia na potrzeby naszej Armii. Wysłano również cześć wojsk w kierunku Krakowa, gdzie siły niemieckie straciły łączność z Berlinem. Krakowscy mieszczanie zaczęli napadać na tymczasowe niemieckie posterunki i rozbrajać żołnierzy Hitlera. To jednak nie był koniec szokujących informacji. Rumunia, kraj który był najlepszym sąsiadem Polski przez ostatnie 15 lat, dokonał pełnej mobilizacji i zerwał pakt o nieagresji. Obawiano się ich tajnego paktu z Rzeszą. Co gorsza na wschodniej granicy stacjonował jedynie KOP, zdecydowano więc o powołaniu milicji, wyekwipowanej bronią zdobytą w Królewcu



    Niespodzianka na południu

    [​IMG]



    Mało tego Bułgaria przerzuciła siły do Rumunii i wypowiedziała wojnę ZSRR.



    Koniec miłości Słowian

    [​IMG]



    12 godzin później, gdy w zasadzie cała Europa centralna stanęła w obliczu groźby wojny z czerwonoarmistami, nie czekając na pozycjach obronnych ruszyła do walki. Czesi wypowiedzieli wojnę Tanu Tuwie, której agenci porwali i zabili ministra spraw zagranicznych Czechosłowacji, pośrednio znaleźli się więc w stanie wojny z ZSRR.



    Europa w ogniu

    [​IMG]



    W końcu najgorsze obawy okazały się prawdą, Rumunia zajęła polskie Karpaty.



    Południowa zdrada

    [​IMG]



    Postanowiono skoordynować działania z Francją i Anglią, której bombowce dały się we znaki miastom północnoniemieckim. Wysłano korpus oficerski do Paryża w celu nawiązania współpracy, niestety Francuzi odmówili zastosowania się do naszych wskazówek.



    Paryskie niezrozumienie

    [​IMG]



    Również resorty cywilne i zespoły naukowców uczestniczyły pośrednio w walce.



    Nowe modele armat

    [​IMG]



    Wśród polonii rozpoczęto sprzedaż bonów wojennych

    [​IMG]



    Prasa popierała działania władz i mobilizowała społeczeństwo

    [​IMG]



    Jak potoczy się dalej nowa wojna Europy? O tym dowiemy się najwcześniej za tydzień...
     
  4. Maciey

    Maciey Guest

    Rozdział II

    Czytać słuchając Straussa



    Rozdział II


    Dziwna wojna



    [​IMG]



    Natychmiast po Rumuńskim ataku z południa podjęto decyzję o wysłaniu na front karpacki dywizji kawalerii i strzelców górskich. Niejako po drodze cześć sił
    pozostawiono w Krakowie do nadzoru nad niemieckimi jeńcami, bowiem miasto zostało już opanowane przez oddziały samoobrony i policję.
    Na wschodzie państwa sformowano dywizje milicji ochotniczej, do pomocy KOP w strzeżeniu granicy ze Związkiem Radzieckim. Były to siły słabo wyszkolone
    i niedoekwipowane, lecz silne duchem. Częściowo problem zaopatrzenia dla nich rozwiązały dobra zdobyte w Królewcu, w tym, tak ważne dla morale -
    tytoń i czekolada, lecz większość zaopatrzenia wysłano do Poznania, skąd trafiała bezpośrednio na front.



    Wyzwalanie Krakowa i transport wojsk na wschód

    [​IMG]




    Jednocześnie zintensyfikowano badania nad nową artylerią, przeznaczono też więcej zasobów na zaopatrzenie i szkolenie nowych jednostek. Do użycia, po przyśpieszonych testach, wprowadzono pm Mors wz. 39 Postanowiono, już w oparciu o pierwsze doświadczenia wojenne, sformować w dłuższej perspektywie 12 dywizji piechoty. Do armii zgłosiło się prawie milion ochotników, wielu Polaków przybyło też ze Stanów Zjednoczonych oraz Brazylii i Argentyny, więc nie brakowało rekruta. Problemem wciąż był brak nowoczesnych karabinów, amunicji i środków pierwszej pomocy. Mimo zwiększenia nacisku na produkcję wojenną i w efekcie spadek podaży dóbr konsumpcyjnych, poparcie dla polityki rządu nie spadło, wręcz przeciwnie obywatele zjednoczyli się wobec wspólnego wroga. W Pradze, oficjalnie bez wiedzy i poparcia władz Czechosłowacji, zorganizowano międzynarodowe brygady do walki z Nazistami, które po przybyciu do Małopolski skierowano na front zachodni.



    Nowe brygady artylerii

    [​IMG]



    Szkolenie kolejnych dywizji piechoty

    [​IMG]



    Jednostki ochotnicze

    [​IMG]



    Mors

    [​IMG]



    4 Armia, rankiem w środę, dotarła do okolic Przemyśla. Szybki rajd kawalerii starł Rumuńskie wojska z powierzchni ziemi. Postanowiono skierować wojska do Zamościa, by odciąć agresora w Kielcach od zaopatrzenia i kontaktu ze sztabem. Manewr okazał się udany i już zamierzano przerzucić jednostki na granice, co jak sądzono zablokuje mizerne wojska Rumunii - podczas gdy większość jej sił wykrwawiała się w Besarabii, w nierównej walce z dużo silniejszym przeciwnikiem, gdy do gen Sosabowskiego dotarł meldunek od pograniczników z woj. Tarnopolskim: Armia Czerwona przekroczyła, bez zgody na przemarsz granice, Polski! Będąc w stanie wojny z Rumunią, ZSRR, wobec czasowej okupacji ziem Wschodniej Małopolski przez swego przeciwnika, uznało swą powinność do zapewnienia obrony zamieszkującym te ziemie Ukraińców, złamało warunki pokoju Ryskiego. Natychmiast nawiązano kontakt z Warszawą. Prezydent zakazał strzelania do wojsk Radzieckich, nakazał wyzwolić resztę terytorium opanowanego przez Rumunów i przesunąć wojska najdalej jak to możliwe na wschód, by zablokować marsz czerwonoarmistów. Żadnych kontaktów, nie odpowiadać na prowokacje! Za wszelką cenę nie dać im pretekstu do ataku.



    Atak na Przemyśl / Wkroczenie Armii Czerwonej

    [​IMG]



    Odwrót wojsk Rumunii do Besarabii

    [​IMG]



    Faktycznie sytuacja Polski stawała się tragiczna z godziny na godzinę. Impas w walce z Niemcami, zdradziecki atak Rumuni, początkowy brak porozumienia z Aliantami, a teraz jeszcze Radziecka ofensywa! Jak mogliśmy do tego dopuścić? Wezwano ambasadora Imperium Brytyjskiego i Republiki Francuskiej. Tym razem, widząc powagę sytuacji, nie zwlekali oni z przybyciem. Potwierdzili uznanie wszystkich zobowiązań traktatowych i wobec sytuacji na wchodzie wysłać do Polski transport broni. Wyruszył on jeszcze tego samego dnia. Droga morska nie wchodziła w grę, więc ciężarówki ruszyły przez Włochy, Austrię i Czechosłowację, by dotrzeć do punktu przeładunkowego w Krakowie. Wobec ZSRR wystosowano ultimatum, podpisane przez Prezydenta RP i obu ambasadorów: Z jednej strony podziękowano za rozbicie, sprzymierzonych z Hitlerem armii Rumuńskich i zgodzono się na tymczasowe obsadzenie ziem wschodnim, z drugiej zobowiązano to niepodejmowania działań militarnych wobec Polski... Ultimatum zostało przyjęte. To był jednak sukces, cóż innego wypadało zrobić, w tej niekorzystnej sytuacji? Wojna na dwa fronty? To oczywiście sen ściętej głowy, Związek Radziecki przy granicy z Polską, miał więcej dywizji niż trzej Alianci w sumie....



    Wschodnia Małopolska w łapach Związku Radzieckiego

    [​IMG]



    Polscy przywódcy byli na nogach, praktycznie bez przerwy od kilku dni, w końcu wysiłki dyplomatyczne dały efekt - sytuacja na schodzie została opanowana, ZSRR miało wycofać swoje wojska po zakończeniu interwencji w Rumuni. Wojna z tą ostatnią okazała sie krótsza niż myślano. Teraz można było skupić sie a walkach z Rzeszą. Armie Centrum dowodzoną przez Marszałka Rydza-Śmigłego skierowano do Opola, gdzie nie napotkała znacznych sił niemieckich. Francuzi rozpoczęli ofensywę, wobec praktycznego braku obrony Freiburga, błyskawicznie posuwali się w kierunku Monachium, zajmując ważne ośrodki przemysłowe. Tu napotkali jednak silny opór, uzbrojonej na prędce, ludności, co spowolniło ich marsz. Alianci nie chcąc zabijać cywili, starali się okrążać ich pozycje i powoli rozbrajać. Na morale Polaków pozytywny wpływ miał też powrót ze wschodu 4 Armii gen Sosabowskiego. Piąty już raz Kostrzyn wpadł w ręce Wojska Polskiego. Żołnierze posuwali się tak szybko, że kilka krotnie łapali zaskoczonych Niemców zupełnie nieprzygotowanych do walki. W sztabie coraz więcej osób zadawało sobie pytanie: czemu Niemcy stawiają mniejszy opór? Czy przygotowują ponowną ofensywę?



    Atak na Górny Śląsk

    [​IMG]




    Front francuski

    [​IMG]



    4 Armia wraca na front zachodni

    [​IMG]



    Niemiecki żołnierz zaskoczony przez polski podjazd / Międzyrzecki Rejon Umocniony

    [​IMG]



    Walki na przedmieściach Kostrzyna

    [​IMG]




    Jednak walka toczyła się również wiele set kilometrów od frontu. Starano sie patrzeć perspektywicznie, dziś wielu rolników zgłosiło sie do armii, jednak po wojnie znów trzeba będzie zmierzyć sie z przeludnieniem wsi. Mając na uwadze zwiększanie produkcji rolnej zlecono firmom chemicznym opracowanie nowych środków chwastobójczych. Przyszedł również czas na realizacje dalszych założeń programu Jana Kowalskiego . Jedna z informacji, za pomocą których uwiarygodnił się Jan Kowalski było położenie, odkrytego w drugiej dekadzie XX wieku, tajnego schronu pod warszawskimi Łazienkami. Tam tez za namową wysłannika natychmiast sprowadzono Stefana Banacha, Stanisława Ulama i Mariana Rejewskiego. Przeznaczono na ich działania dodatkowe kwoty i zorganizowano w podziemnym schronie tajny ośrodek badawczy. Naukowcy rozpoczęli współpracę od opracowania nowoczesnych maszyn.




    Rozwój rolnictwa, nowoczesne środki chwastobójcze

    [​IMG]



    Nowy ośrodek badawczy

    [​IMG]



    Rozwój maszyn

    [​IMG]
     
  5. Maciey

    Maciey Guest

    Rozdział III

    Rozdział III


    Berlin





    Po zakończeniu walki z Rumunią, w bliższej perspektywie pozostawał jedynie konflikt zbrojny z III Rzeszą. Wzmocniwszy siły na zachodzie, postanowiono w
    pierwszej kolejności opanować ziemie do linii Odry i Nysy Łużyckiej, a od południa oprzeć się na Sudetach. Gdy zajęto Kostrzyn i Szczecin, za najważniejsze zadanie uznano dalsza koordynację działań z Francuzami. W tym celu wysłano delegację do Paryża. W swej bezczelności Francuzi odmówili nam dowództwa nad swoim wojskiem, uzasadniając to brakiem naszych osiągnięć w wojnie z Niemcami. Jak gdyby nie widzieli ostatnich zwycięskich bitew, jak gdyby nie zwrócili uwagi na wojnę z Rumunia, jak gdyby nie dostrzegali olbrzymich problemów dyplomatycznych Polski w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej do Wschodniej Małopolski i wrzeszczcie jak gdyby sami mieli większe sukcesy! Na odchodne Prezydent Francji obiecał przekazanie kontroli jeżeli Wojsko Polskie zajmie Berlin. Liczył w swej naiwności, że do tego nie dojdzie, że wojna skończy się, może już nie długo, zawarciem porozumienia z Rzeszą. W szczególności ostatnia deklaracja rozsierdziła Prezydenta RP i naruszyła jego zaufanie do zaangażowania Francuzów. "Zając Berlin w ciągu 2 tygodni, pokażemy tych tchórzom jak się walczy" - rozkazał.



    Front zachodni

    [​IMG]



    Świeżo przeszkoleni żołnierze

    [[​IMG]



    Polskie siły na zachodzie zostały wzmocnione świeżo wyszkolonymi dywizjami piechoty, jednak Niemcy wciąż bronili się, okopani na brzegu Odry. Widząc mały
    zapal zachodnich aliantów, Hitler przerzucił większe siły do obrony wschodnich landów. Na nic to się jednak zdało, gdyż jeszcze w tym samym tygodniu
    przełamaliśmy linię frontu na północy oraz na południu i oflankowaliśmy Brandenburgię. W poniedziałek, 27 dywizji Polskich rozpoczęło szturm niemieckiej
    stolicy, natychmiast wsparcia udzieliła im Amia Modlin i wojska Rydza-śmigłego. Walki trały 5 dni - wojska Niemieckie, choć zdecydowanie mniej liczne,
    skutecznie broniły się najpierw w doskonałych umocnieniach, później walki toczyły się na przedmieściach, aż w końcu zwycięski gen Sosnkowski przekroczył na
    czele polskich wojsk zmotoryzowanych Bramę Brandenburską. Jak się okazało armia Rzeszy uciekła pozostawiając zdezorientowaną ludność cywilną - ci, przez
    kilka dni, stawiali opór partyzancki, aż w końcu i te walki ucichły. Hitler wraz z rządem i sztabem przeniósł się do Essen. Szkoda, że nikt nie utrwalił
    wyrazu twarzy francuskich marszałków, gdy dowiedzieli się o wielkim sukcesie polskiego oręża! Prezydent RP, obrażony niedawna francuską odmowa, nie prosił teraz o kontrolę militarną, rozkazał najpierw opanować niemieckie ziemie do linii Lubeck-Cottonbus-Dresden.



    Przekraczanie linii Odry

    [[​IMG]



    Victoria Berlińska

    [​IMG]



    W sobotę tego samego tygodnia, do Belwederu przybył posłaniec z kolejnym raportem w frontu walki technologicznej. Opisywał on wyniki testów nowych haubic na poligonach w Prusach Wschodnich, testy pierwszych seryjnych karabinów, które jeszcze do końca tego roku miały się stać podstawowym wyposażeniem polskiej piechoty, oraz wyniki badań nad zdobyczną bronią niemiecką. Tajny protokół zawierał informację o utworzeniu przez tajną grupę badawczą katedry studiów nad atomem. Prezydent podpisał później zlecenie opracowania nowoczesnych czołgów lekkich. Ze Stanami Zjednoczonymi podpisano umową o dostawę amunicji przeciwpancernej i ręcznych granatów.



    Nowoczesne czołgi lekkie

    [[​IMG]



    Badania nad atomem

    [​IMG]



    Po olbrzymiej porażce, siły niemieckie wycofały się pozostawiają nie broni Postdam, przegrupowały się i przystąpiły do kontrataku. Ten został natychmiast
    złamany i siły polskie zajęły Leipzig. Wojska generała Sosnkowskiego, częściowo osłabione w walkach o Berlin zostały przerzucone w kierunku Wolfsburga, aż w końcu osiągnęły linię wyznaczoną przez prezydenta. W tym samym czasie ZSRR konstytuował ofensywę na południe, w kierunku Bałkanów. Błyskawicznie opanował ziemie Bułgarii i zainstalował tam zależny do siebie rząd komunistyczny. Zmuszony skierować wojska do Jugosławii, by nie narażać się na rozruchy, przekazał Bułgarii część okupowanych przez swoje wojska ziem Greckich i Macedońskich. Francuzi pełni podziwu dla siły polskiej armii i zaniepokojeni radziecką ofensywą sami przekazali Polakom dowództwo nad swoim wojskiem.



    Polska ofensywa

    [​IMG]



    Bułgarska niewola

    [​IMG]



    Wspólne dowództwo wojsk alianckich

    [​IMG]



    Sytuacja w Europie

    [​IMG]
     
  6. Maciey

    Maciey Guest

    Rozdział IV

    Rozdział IV


    Victoria





    Po zdobyciu Berlina, Francuzi przekazali nam kontrole nad swoją armią. Niestety mapy i zdjęcia z kilku dni tuż po Berlińskiej Victorii nie zachowały się, przypadkowo zniszczone. W tym czasie francuzi zajęli ośrodki przemysłowe południowych Niemiec i rozbroili stacjonujące tam wojska Hitlera. Po tym manewrze wycofali się z linię Maginota, by wpuścić siły Niemieckie w pułapkę szykowaną przez Rydza-Śmigłego. Niemcy dali się złapać i skierowali ponownie wojska do Bawarii ustępując pola Polakom na północy. Jednocześnie francuskie bombowce dezorganizowały przeciwnika i niszczyły kluczowe odcinki infrastruktury. W końcu Wojsko Polskie wkroczyło do Nadrenii, skąd jednak zostało wypchnięte i okrążone pod Essen. Szybki rajd jednostek zmechanizowanych gen. Maczka złamał marsz Wehrmachtu i Polacy znów byli w przewadze.



    Walki o Nadrenię

    [​IMG]



    Po ostatniej wygranej bitwie, w której gen. Sosnkowski pokonał Himmlera, do Monachium wysłano ultimatum. Niemcy w swej bucie, nie zgodzili się na kapitulację. Jeszcze tego samego dnia marszałek Rydz-Smigły wspierany przez żołnierzy Marszałka Weyganda uderzył na Freiberg, a później wsparł gen. Maczka pod Saarbrucken. Tam wojska niemieckie zostały zupełnie zniszczone. Wojna miała się ku końcowi, jednak przeciwnik nie chciał sie poddać. Nad ambasadą Portugalii w Warszawie pojawił się dym, nieomylna zapowiedz konfliktu. Tak też się stało, czego potwierdzeniem był Portugalski nalot na Gibraltar.



    Bitwa trzech armii

    [​IMG]



    Jak zawsze przyszła pora na raport technologiczny. Panowie Rejewski, Banach i Ulam utworzyli, w rozwijającym sie ośrodku pod Łazienkami, nowe laboratoria badań nad atomem. W oparciu o współprace z technologami francuskimi rozpoczęto testu nowej artylerii przeciwlotniczej. W COP wykorzystano doświadczenia z bronią przeciwpancerną i stworzono pierwszy polski Niszczyciel Czołgów. Kończono również ostatnie przygotowania do produkcji lekkiego czołgu 7TP. Oba miały okazać sie użyteczne dopiero w innych konfliktach. Nie weszły bowiem do produkcji przed końcem wojny w Europie centralnej. Teraz gdy przewaga nad Niemcami pozwoliła przestawić produkcje w kierunku dóbr konsumpcyjnych i zbić niezadowolenie, cześć środków przeznaczono na wymianę handlową i zakup planów technologicznych od Brytyjczyków. Inwestowano głownie w technologie przemysłowe, oraz nowe techniki rafinacji ropy. Mimo przychylnych gestów i umowy o dostawę ropy, kontakty z ZSRR stały się bardziej
    napięte. Choć we kwestii Wschodniej Małopolski komuniści dotrzymywali umowy, zebranych na konferencji w Oslo Prezydencji Polsk, Francji i Premier Zjednoczonego Królestwa wyrazili obawę postępami Amii Czerwonej. Na tej konferencji ustalono również podział sfer wpływów w Europie po wojnie. Polska miała okupować przez pewien czas, konieczny do osądzenia Nazistów, i odbudowy gospodarki całe terytorium Niemiec, po czym wyzwolić je, w pełni zależne od Polski, pomniejszone jednak o ziemie na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej. W Polsce ustalono, że ziemie niemieckie zostaną przekazane cywilnemu zarządowi Niemców, gdy polska uzyska przewagę przemysłową, konieczną do pełnienia roli przewidzianej dla niej w Europie Środkowej po wojnie. Armia Niemiecka miała zostać w pełni pod kontrolą dowództwa Polskiego.
    Po zakończeniu wojny z Włochami postanowiono oddać je w sferę wpływów Francji, zaś kolonie afrykańskie podzielić między Francję i Zjednoczone Królestwo.



    Studia nad atomem

    [​IMG]



    Rozwój artylerii Przeciwlotniczej

    [​IMG]



    7TP

    [​IMG]



    Następnie Wojsko Polskie uderzyło na Stuttgart, a po zajęciu go na Regensburg i Friedrichshafen. Zgodnie z planami rozpoczęto rozbudowę Polskiego przemysłu,
    wykorzystując przejęte niemieckie surowce i fabryki.



    Walki w górach

    [​IMG]



    Budowa nowych fabryk

    [​IMG]



    Francuzi odbili tymczasowo zajęte przez Włochów Grenoble i ustawili się na linii Grenoble-Nicea. Z północy sprowadzono posiłki część skierowano na front Włoski,
    cześć transportowcami przeniesiono do Afryki. Niejako w międzyczasie wojska brytyjskie zajęły Abisynię i Somali, pozostawiając niebronioną północ Egiptu. Szanse wykorzystali Włosi i zapuścili się aż do Aleksandrii. W końcu zajęto ostatnią twierdze Hitlera. Miasto płonęło podpalone w rozpaczy przez Niemców, ciała Fuhrera nigdy nie odnaleziono - prawdopodobnie popełnił on samobójstwo, a zwłoki spalono.



    Front włoski

    [​IMG]



    Ostatnie walki

    [​IMG]



    Ostatnia twierdza Hitlera

    [​IMG]



    Walki w Afryce

    [​IMG]



    Armia Czerwona odnosiła wielki sukcesy. Po zajęci Rumunii skierowała się na zachód. Pokonała wojska Węgierskie i zainstalowała na Węgrzech zależny od siebie rząd komunistyczny. Na południu anektowała Grację, a cześć jej ziem przekazała Bułgarii. Teraz maszerowała ku Pradze. Z informacji naszego wywiadu wynika, ze maja oni przy granicy z Polską i na południe od niej ponad 90 dywizji piechoty!


    Podboje armii czerwonej

    [​IMG]



    Nowa sfera wpływów ZSRR

    [​IMG]



    W końcu zakończyła sie wojna z Niemcami. Przemysł niemiecki został przestawiony na produkcję nowoczesnych maszyn dla nowych polskich fabryk. Surowce z okupowanych Niemiec płynęły szerokim strumieniem do Warszawy. W całej Rzeszy prześladowana opozycja oddawała się pod obronę Polskiej Armii. W lasach okrążano pojedyncze oddziały partyzanckie, ale niemiecki duch walki upadł razem z upadkiem Monachium. W Polsce rozpoczęto badania nad nowoczesnymi maszynami. Korzystając z doświadczeń ostatniej wojny i dostrzegając anachronizm polskich doktryn wojennych, zespól pod kierownictwem gen. Kutrzeby rozpoczął opracowywanie nowych strategii walki mających dążyć do
    wykorzystania w zmodernizowanym Wojsku Polskim sił pancernych i jednostek zmotoryzowanych.



    Całkowite zwycięstwo

    [​IMG]



    Nowoczesne maszyny

    [​IMG]



    Reforma armii

    [​IMG]



    Ledwo uspokoiła sie sytuacja w Europie centralnej, zaczęła się nowa wojna na dalekim wschodzie. Japonia zaatakowała Nacjonalistyczne Chiny, Szansi i Kwang-Si. Spotkało się to z umiarkowanym zainteresowaniem Europejskich przywódców. Ważniejsza była walki w Alpach i na półwyspie Apenińskim. Francuzi współdowodzeni przez gen. Andersa uderzyli na Turyn oraz Genuę. Włosi nie stawiali tak silnego oporu jak Niemcy, poza tym Alianci mieli 3 krotna przewagę liczebną i bardziej doświadczonych dowódców, co umożliwiło szybkie zajęcie Milanu, La Spezii i skierowanie żołnierzy do Florencję. Jednocześnie bombardowano włoskie dowództwa polowe. W końcu opanowano Wenecję,
    tym samym wyzwalając północne Włochy od faszyzmu. Uprzednio skierowane do Afryki dywizje francuskiej piechoty walczyły w tym tygodniu w Tunezji i rozpoczęły marsz do Libii. Przed Polska, Francją i Zjednoczonym Królestwem w najbliższej przyszłości rysowała sie jedynie niewymagająca konfrontacja z przegrywającymi już Włochami i Portugalią. Coraz częściej podnosiły się głosy straszące przyszłą wojną z ZSRR, do Polski i Francji przez Austrię i Szwajcarię uciekały przed Armią Czerwoną setki tysięcy ludzi, rekrutów w przyszłej krucjacie przeciw Komunizmowi...



    Wojna na dalekim wschodzie

    [​IMG]



    Walki we Włoszech...

    [​IMG]



    ...i Afryce

    [​IMG]





    Mam jeszcze taki pytane, czy zaakceptujecie, jeżeli zmienię ustawienia polityki wewnętrznej państwa, modyfikując sejwa, albo w "inny" sposób? Co pasowało by mi do fabuły. Po zwiększeniu PP Polski chciałbym tez podnieść poziom umiejętności COP, Fabryki Broni Radom i Stoczni w Gdyni, co o tym sądzicie?
     
  7. Maciey

    Maciey Guest

    Rozdział V


    Na południe





    Nowy ład w Europie Centralnej

    [​IMG]



    Po bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, i Zdobyciu północnych Włoch zdecydowanie wzrosło poparcie społeczeństw Europejskich dla aktualnych
    władz Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Francuskiej i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii. Toczyli oni w
    zasadzie ostatnie walki za sojusznikami niebyłej Osi. Mussolini uciekł z zagrożonego szturmem Rzymu na Sycylię, gdzie został złapany i
    powieszony przez lokalne struktury mafijne. Przywództwo nad faszystowskimi Włochami przejął naczelny dowódca sił zbrojnych. Wojna z
    Portugalią została w zasadzie zlekceważona, dotychczas ograniczała się do pojedynczych starć na oceanie i na granicach alianckiej Republiki
    Południowej Afryki. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, po wojnie Włochy miały znaleźć się w wyłącznej strefie wpływów Francji, zaś ich
    afrykańskie kolonie miały zostać podzielone, stosownie do osiągnięć korpusów kolonialnych, między Francję a Zjednoczone Królestwo. Co do
    Portugalii sprawę pozostawiono w zasadzie otwartą. Przewidywano jednak, że Angola i Mozambik miał znaleźć się w zasięgu oddziaływania
    Warszawy. Republika Hiszpanii po wygranej wojnie z nacjonalistami, zdecydowanie ograniczyła terror, obawiając się sojuszniczej interwencji.
    Dopuściła niezależnych obserwatorów z Norwegii i Stanów Zjednoczonych, jednocześnie podkreślając swoją neutralność. W Polsce rząd zdobywał
    coraz większe poparcie, w zasadzi wszyscy podzielali pogląd o słuszności prowadzenia działań wojennych. Burzącym pokój komunistom, wobec
    poprawy poziomu życia, nie udało się znaleźć żadnego posłuchu. Przeludniona polska wieś była na dobrej drodze. Wielu ludzi znalazło pracę w
    rozwijających się ośrodkach przemysłowych, inni mogli liczyć na karierę w dynamicznie rozwijającej się armii. Poniższe mapy przedstawiają
    sfery wpływów Sprzymierzonych i Kominternu. W szczególności nabytki terytorialne Stalina i zdobycie przez jego armię niejakich szlifów w
    niedawne wojnie, napawały władze w Warszawie niepokoje. Dotychczas Stalin przestrzegał porozumień dotyczących Wschodniej Małopolski, jednak
    wizja nowej wojny na wschodzie była wciąż obecna. Ludzie domagali się demokratycznych przemian, rząd nie mogąc pozwolić sobie na niepokoje
    przeprowadził pierwsze od przewrotu majowego w pełni demokratyczne wybory. Nie bez znaczenia była konieczność liczenia się z Brytyjską i
    Francuską opinią publiczną. W wyniku wyborów władza umocniła jednak swój stan posiadania i prezydent powołał większościowy rząd. W sejmie
    zasiadło jednak wielu nowych polityków. Społeczeństwo, jak już wspomniałem, bogaciło się głównie dzięki zdobyczom w wojnie z Niemcami - to
    tez spadło poparcie dla idei państwowej interwencji, gospodarka została w znacznym stopniu uniezależniona od władz, zlikwidowano monopole. W
    tym też czasie sformułowano po raz pierwszy ideę "Europy Środkowej". Hasło to padło pod czas sejmowego przemówienia Marszałka Paderewskiego.
    Dostrzegając olbrzymie poparcie dla wojny z ZSRR wśród ciemiężonych narodów Europy Środkowej i Południowej, stworzono plan oparcia się na
    nowym sojuszu od Grecji po Czechy pod przywództwem Polski. Co do Jugosławii, która zdradziecko zaatakowała Polskę wiosną 1936 roku,
    zamierzano, znaczną część jej ziem przekazać Węgrom i osadzić w niej zależny od Warszawy rząd. Istniał również kwestia Jugosławii, ta
    wypowiedziawszy Polsce wojnę, pozostawała w niejakiej komitywie z komunistami. Zamierzano dokonać jej rozbioru pomiędzy Serbię, Bośnię,
    Chorwację i Słowenię. Były to jednak odległe plany. Zapewne zastanawiacie się czy ta przemowa, nie rozzłościła Stalina? Otóż komuniści nigdy
    nie kryli planu niesienia rewolucji światu, a w szczególności narodom Europy Wschodniej, w śród ich przywódców padały buńczuczne zapewnienia
    o przyszłej redefinicji ładu po Wersalu, Rydze i Oslo (konferencja dotycząca podziału sfer wpływów w Europie po wojnie z Rzeszą).



    Strefa wpływów ZSRR

    [​IMG]



    Strefa wpływów Aliantów

    [​IMG]



    Korzystając z nadwyżki produkcyjnej władze Polski zaczęły kupować od państw sojuszniczych patenty i plany technologiczne. Zainicjowano
    reformę armii na wielką skalę. Poniższe zestawianie przedstawia pierwsze z szeregu zakupów. Postawiono na rozwój produkcji rolniczej,
    nowoczesnych narzędzi i technik konstrukcyjnych. Prowadzono również szkolenia pierwszych dywizji piechoty morskiej. W zamian za eksportowane
    towary, dewizy i zaopatrzenie dla wojsk Francuskich i Brytyjskich, importowano stal, liczne surowce naturalne i energię elektryczną. Wciąż
    obowiązywała umowa ze Związkiem Radzieckim dotycząca importu ropy. Warto również zapamiętać nazwisko Wiceadmirała Jerzego Świrskiego. Ten
    człowiek miał w przyszłości zasłynąć jako ojciec nowoczesnej Polskiej Floty Oceanicznej.



    Program zaopatrzenie za technologie

    [​IMG]



    Plany nowych technologii

    [​IMG]



    Badania

    [​IMG]



    Bilans handlowy

    [​IMG]



    Wiceadmirał Świrski

    [​IMG]



    Warta odnotowania jest również sytuacja na dalekim Wchodzie. Generała Czang Kaj-Szek umacniał swoją władzę w Chinach, rozprawiwszy się z
    opozycją w szeregach własnej formacji, rozpoczął przejmowanie całkowitej kontroli nad ziemiami Chińskimi. Zgodnie z doktryną "Najpierw
    wewnętrzna pacyfikacja, potem zewnętrzny opór", rozbił siły Chińskich Komunistów oraz opanowała państwa Szansi i Kwang-Si. Teraz
    przygotowywał się do odparcia Japońskiego ataku, który w zasadzie był już nieodwołalny.



    Chińskie podboje

    [​IMG]


    "Najpierw wewnętrzna pacyfikacja, potem zewnętrzny opór"

    [​IMG]



    Duże sukcesy odnosiła również koalicja, obok współpracy gospodarczej i technologicznej, na froncie Włoskim. Niedługo po spotkaniu przywódców
    Sprzymierzonych, padł Rzym. Opanowano kolejno środkową Italię, najcięższe zaś walki stoczono pod Monte Cassino. Następnie otoczono wojska
    faszystowskie i uderzono, okrążone, z Reggio Calabria. W końcu padła ostatnia europejska twierdza Włochów - Palermo. Walki trwały jednak w Afryce
    Północnej. Uprzednio faszyści zdążyli ewakuował do afryki ponad dziesięć dywizji piechoty i 2 pancerne. Uderzyli na Egipt, pod czas gdy
    Brytyjczycy wciąż trzymali wojska w Abisynii, co pozwoliło stanąć na przedmieściach Aleksandrii. Konieczne okazało się sprowadzenie z
    półwyspu apenińskiego sił francuskich. Tak wzmocnienie alianci rozprawili się, choć nie bez zwłoki, z ostatnimi wojskami Włoch i zajęli
    Bengazi. Po tej kampanii Brytyjczycy ostatecznie przekazali przywództwo polskim dowódcom. Zgodnie z postanowieniami konferencji, Włochy
    zostały protektoratem Francuskim, zaś ich kolonie uniezależniły się od Rzymu, wpadając w sferę wpływów Republiki Francuskiej i Zjednoczonego
    Królestwa. Kontrolę militarną nad Włochami objęli zaś Polacy.



    Zajęcie Rzymu

    [​IMG]



    Walki w Italii

    [​IMG]



    Bitwa pod Monte Cassino

    [​IMG]



    Stan wojsk w Afryce

    [​IMG]



    Front Afrykański

    [​IMG]



    Walki w Afryce

    [​IMG]



    Brytyjski krążownik w czasie patrolu

    [​IMG]



    Gorzki pokój

    [​IMG]



    Pozostała jedynie kwestia Portugalii. Przy wykorzystaniu zalążków polskiej floty przeprowadzono desant na praktycznie nie bronione wybrzeża
    Faro o szybko opanowano tereny aż do Oporto. Opór stawiały jedynie 2 dywizje piechoty w Lizbonie. Niedługo potem desantowano Cap Verde i
    Angolę. Anglicy zac opanowali Mozambik. Tak skończył się krótki epizod Portugalski w II wojnie światowej. Jej ziemie planowano przekazać w
    zarząd Polsce i powoli wprowadzać nową administrację cywilną, stale kontrolując jej armie. W najbliższej przyszłości zamierzano skupić się na
    rozwoju i modernizacji przemysłu oraz dalszej reformie armii i budowie floty. Niepokojem napawały coraz większe napięcia dyplomatyczne na
    inii Warszawa-Moskwa...



    Desant w Faro

    [​IMG]



    Cap Verde, Angola i Mozambik

    [​IMG]
     
  8. Maciey

    Maciey Guest

    Rozdział VI


    Przygotowania do nowej krucjaty



    [​IMG]



    Po Wojnie lat 36-39, w Europie Zachodniej zapanował pokój przypieczętowany traktatem z Helsinek. W nim Niemcy zrzekali się ziem wschodnich z zachowaniem ich względnej autonomii wobec rządu w Warszawie. Zagwarantowano im również prawo swobodnej migracji, co zapoczątkowało kilkusettysięczną falę emigracji z Królewca na zachód. Władze w coraz większym stopniu sprawowała niemiecka administracja cywilna. Pod sąd postawiono wysokich rangą działaczy NSDAP odpowiedzialnych za morderstwa polityczne i inne sprzeczne z prawem działania, łącznie z naruszeniem Traktatu Wersalskiego. Jednocześnie dostrzegano zagrożenie ze strony agresywnego Związku Radzieckiego, pod panowanie lub w którego strefie wpływów znalazła się cały wchód i południowy wschód Europy. Okres ten zaowocował również bezprecedensowym rozwojem Rzeczpospolitej. Powstawały nowe ośrodki przemysłowe. Niemal w każdym województwie rozwijał się przemysł - główne ciężki i wojskowy. Wielu mieszkańców wsi znalazło pracę w ośrodkach przemysłowych. Potęgowało to również rozwój usług. Mimo kontroli nad kluczowymi projektami wojskowymi rząd popierał prywatną inicjatywę w najlepszy możliwy sposób - nie krępując jej. Armia została wyposażona w nowoczesną bron, rozwiązano brygady kawalerii i sformowano pierwsze oddziały pancerne. Na wielką skalę funkcjonował program wymiany technologicznej miedzy sojusznikami. Polska płacąc produktami swojej gospodarki, głównie zaopatrzeniem dla wojsk Alianckich od Zjednoczonego Królestwa otrzymała plany dotyczące wojsk zmotoryzowanych, lekkich i ciężkich czołgów oraz artylerii samobieżnej. Przekazano również Polsce plany nowoczesnych urządzeń szyfrujących. Wysłani z Albionu oficerowie szkolili pierwszą dywizję powietrzno-desantową. Natomiast współpraca z Republiką Francuską dotyczyła głównie doktryn lotniczych oraz kwestii przemysłu i produkcji. Rząd Polski podpisał umowę z władzami Wenezueli o dostawę ropy. Podobne umowy zawarto, korzystając z czasowego odprężenia, z ZSRR. Ropę magazynowano dla celów wojskowych.



    Program technologie za zaopatrzenie

    [​IMG]



    Import ropy

    [​IMG]


    W schronie pod łazienkami opracowano nowoczesne maszyny liczące oraz urządzenia szyfrujące. Korzystano z doświadczeń Rejewskiego oraz Brytyjskich planów. Nowe metody produkcji testowano w COPie.


    Nowoczesne maszyny

    [​IMG]



    Rozwój metod produkcji

    [​IMG]



    W zakładach w Mielcu prowadzono badania nad wykorzystaniem samolotów bezpośredniego wsparcia oraz bombowców taktycznych. W PZInż opracowano czołg 7TP oraz rozpoczęto badania nad 14TP. Jednocześnie zainicjowano wykorzystanie czołgów ciężkich i brygad artylerii samobieżnej. Dostrzegając szanse w doktrynie wojny błyskawicznej postawiono na zmotoryzowanie piechoty i dywizje pancerne. Z raportów szpiegowskich z ZSRR wynikało, że ich armia również przechodziła modernizacje. Wzmocniony okupowanymi terytoriami w Europie Związek Radziecki rozwijał armie pancerne - wobec tego postanowiono rozpocząć testy ulepszonych armat przeciwpancernych. Korzystając z Brytyjskich doświadczeń stworzono siec radarowych stacji ostrzegawczych.



    Rozwój floty lotniczej

    [​IMG]



    Czołgi i artyleria

    [​IMG]



    Inne badania wojskowe

    [​IMG]



    Wiceadmirał Świrski rozpoczął budowę nowoczesnej floty morskiej. Projekty pancerników i ciężkich krążowników oraz lekkich lotniskowców pierwsze poszły na stół kreślarski. Testowano wykorzystanie ataku samolotów z morza. Nastąpiła również rozbudowa stoczni w Gdyni - przygotowywano ją do przyszłych intensywnych prac.



    Rozwój floty morskiej

    [​IMG]



    Na dalekim wschodzie szczęście przestało sprzyjać Czang Kaj-Szekowi. Niedoszli sojusznicy Hitlera anektowali Xibei San Ma oraz Junnan. Po udanym desancie, Japończycy zamknęli wojska Chińskie w kleszczach atakując z Mandżurii i okolicy Francuskich Indochin. W końcu Chińczycy skapitulowali i przystali na poniżające warunki pokoju - stali się marionetką Cesarstwa Japonii.



    Wieści dyplomatyczne z dalekiego wschodu

    [​IMG]



    W Europie wschodniej dochodziło coraz częściej do zatargów na granicy Polsko-Radzieckiej. Sytuację zaostrzył fakty sprowadzenia do Europy wojsk kolonialnych przez Francję i Wielką Brytanię. W odpowiedzi Stalin rozlokował w Czechach i na Słowacji większe siły. Na Wołyniu i Polesiu Krasnoarmieńcy nieraz zapuszczali się głęboko na terytorium Polski. Każdorazowo jednak, złapani byli skazywani. Na maj zwołano szczyt Polsko-Francusko-Brytyjski, gdzie miano postanowić o polityce względem ZSRR.



    Transport wojsk

    [​IMG]



    Po opanowaniu Portugalskiej Metropolii wojska Sojusznicze zajęły Angolę. Przeprowadzono desant na Sao Tome i wyspy Cap Verde. Brytyjczycy zajęli Azory. W Mozambiku przetestowano polskie wojska powietrzno-desantowe. Po druzgoczącej porażce Portugalczycy zgodzili się na pokój. Zgodnie z postanowieniami z Helsinek zostali poddani militarnej kontroli Wojska Polskiego. Zrzekli się również kolonii w Afryce, wysp na Oceanie oraz Macao. Ten ostatni nabytek sprawił, że sprawy dalekiego wschodu stały się dla Polski zdecydowanie bliższe... Jednak z Japonią utrzymywano poprawne kontakty. Po uzyskaniu kolonii sformowano oddziały milicji kolonialnej, które z pierwszymi 10 tyś. osadników udały się do Afryki południowej.



    Wojna w Angoli...

    [​IMG]



    ...oraz na Portugalskich wyspach

    [​IMG]



    Wygrana

    [​IMG]



    Polskie kolonie w Afryce

    [​IMG]



    Na zwołanej konferencji przedstawiciele Sprzymierzonych ustalili, ze obecny stan rzeczy w Europie Wschodniej nie może trwać dłużej niż do końca roku. Stalin bez cienia żenady przerzucał wojska do Europy, najwięcej zaś do Czech i Austrii - groziło to przecięciem linii frontu na wysokości Belgii i rozdzieleniem sojuszników. Potencjał przemysłowy ZSRR przewyższał produkcję Niemiec i Polski razem wziętych. Wobec realnej groźby ataku postanowiono o uderzeniu uprzedzającym. Oto cześć protokołu:




    Front Środek

    [​IMG]




    Front Wschód

    [​IMG]



    Ostatnie miesiące upłynęły na planowaniu poszczególnych posunięć dowództw polowych. W Polsce rozbudowano umocnienia na Linii Curzona. Atak zaplanowano na grudzień - zamierzano opanować Europe Środkową do wiosny, kiedy za najwłaściwszą uznano ofensywę na właściwą cześć ZSRR. Jednak na początku września Komuniści przeprowadzili liczne aresztowania w Małopolsce Wschodniej. Rozstrzelano wielu przedstawicieli inteligencji. Natychmiast zebrał się rząd w Warszawie, po konsultacji z Aliantami ZSRR postawiono ultimatum: natychmiastowe oddanie Ziem Rzeczpospolitej i wpuszczenie niezależnych obserwatorów na tereny okupowane. Wobec upłynięcia terminu 48 godzin bez odpowiedzi, 17 września 1939 roku pierwsze dywizje polskiej piechoty wkroczyły do okupowanego przez Związek Radziecki województwa Stanisławowskiego.



    Wojna!

    [​IMG]
     
  9. Maciey

    Maciey Guest

    Rozdział VII


    Ostatnia Krucjata



    [​IMG]



    Wojna ze Związkiem Radzieckim zaczęła się 17 września 1939 roku. O godzinie 4.15 rano Rydz-Śmigły na czele IV Armii przekroczył tymczasową granicę na Sanie i stoczył bitwę z 9 dywizjami piechoty radzieckiej. Walki nie trwały długo, wykorzystując opracowaną póki co jedynie teoretycznie doktrynę wolny błyskawicznej, wojskami pancernymi i zmotoryzowanymi złamał linię wroga i okrążył odcięte od zaopatrzenia wojska. Jednocześnie Francuzi zaatakowali z Wrocławia umocnione pozycje w Ostrawie, wsparci przez Brytyjczyków stacjonujących w Krakowie - pobili Armię Czerwoną. Na południu, wparte z Bawarii jednostki górskie zaatakowały Lech, a wojska z Drezna zostały przerzucone do Usti. Komuniści odnieśli sukces w Monachium pokonując nieprzygotowane dywizie Francuskie.



    Początek ofensywy

    [​IMG]



    Pierwsze walki

    [​IMG]



    Bitwa o Stryj

    [​IMG]



    Czerwonoarmiejcy z Usti uciekli w głąb terytorium Niemiec, gdzie zostali rozbici przez Francuzów pod Nurenberg. Sprzymierzeni zajęli Strakonice i Pilzno. W
    Austrii zaatakowano Insbruck. W tym samym czasie Brytyjczycy przeprowadzili udany desant na południu Grecji. Rydz-Śmigły opanował Ruś Zakarpacką, przerywając ostatecznie radzieckie linie zaopatrzenia. Transporty wciąż jednak docierały przez terytorium Rumunii. Aby zupełnie oderwać południowe tereny okupowane przez komunistów od przedwojennych ziem ZSRR, należało by zając Besarabię. Wciąż jednak wojsko było by zaopatrywane przez sojusznicze Rumunię i Bułgarię. Poza tym, nawet zakładając zwycięstwo, w tym rejonie Polska musiałaby utrzymać znaczne siły. Armia Czerwona ostatecznie opanowała Kresy Rzeczpospolitej, zajmując w październiku Bielsk. Zatrzymała się jednak na dobrze umocnionej linii Curzona. Jeżeli nie liczyć kilku wypraw zaczepnych, walk na tym froncie praktycznie było, jednak okopane wojska musiały otrzymywać swoje pozycje. Wobec braku żołnierzy ostatecznie zarzucono pomysł przebicia się do Morza Czarnego.



    Walki w Austrii i Czechach

    [​IMG]




    Desant w Grecji

    [​IMG]



    Okrążenie

    [​IMG]



    Tradycyjnie już, przeszedł czas na wieści z dalekiego Wschodu. Upokorzeni przez Japończyków Chińczycy, postanowili wzmocnić swoją pozycje na kontynencie.
    Wojna z Siciang-Ujgur zakończyła się żądaniem aneksji.




    Chińskie postępy

    [​IMG]



    W połowie października ZSRR przystąpiło do kontrataku. Jednostki przerzucone z dolnej Austrii odbiły atak Francusko-Japoński na Insburck. Opanowano też
    Monachium, okrążając 24 dywizje Francuskie. Kilkaset kilometrów na północ odbito Pilzno i Strakonice. Alianci postanowili uderzyć na Słowację. Z Wrocławia
    zaatakowano Ostrawę, a z Przemyśla Koszyce. Błyskawicznie opanowano te ziemie i ruszono na Zilinę. Zgodnie z oczekiwaniami spowodowało to przesunięcie wojsk radzieckich na Południowych Niemiec w kierunku Słowacji. Wojska Brytyjsko-Francuskie przystąpiły do ataku na Czechy. Po raz kolejny opanowano Pilzno , 10 listopada wyzwolono Pragę. Następnie zajęto Kutną Horę i Bratysławę. W oblężeniu znalazło się 28 dywizji radzieckich. Wojska ZSRR z Bańskiej Bystrzycy zaatakowały Bratysławę, zmasakrowały oddziały Brytyjskie i przerwały oblężenie. Na nic to się jednak zdało, gdyż Sprzymierzeni uderzyli raz jeszcze i panowali Czechy oraz Morawy. Internowano żołnierzy z 26 dywizji radzieckich, był to czarny dzień dla Stalina. Poza Koszycami opanowano całe terytoria Czecho-Słowacji, utracono jednak Stryj. Komuniści nie atakowali już ziem zajętych przez Aliantów, przerzucili jednak znaczne siły do Rumuni, gdzie zorganizowali prowizoryczne, ziemne umocnienia.



    Radziecka kontrofensywa

    [​IMG]



    Masz na Bratysławę

    [​IMG]




    Zajęcie Czech

    [​IMG]




    Okrążenie w Tabor, wojna z Jugosławią

    [​IMG]



    Pod koniec listopada, po 2,5 letniej okupacji wyzwolono Austrię w granicach przyznanych jej po I Wojnie Światowej. Na czas wojny Polska przejęła dowództwo nad odradzającą się Austriacką armią. Zachodnia prasa, nie licząc komunistycznej, opiewała zwycięstwa Sprzymierzonych i wyzwolenie narodów Europy Środkowej. W końcu roku opanowano ziemie Węgier. Budapeszt 3 krotnie przechodził z rąk do rąk, w końcu jednak został zajęty przez Francuzów. W międzyczasie komuniści przejściowo opanowali Kraków, była to jednak raczej wyprawa grabieżcza niż zorganizowany atak wojskowy.



    Wyzwolenie Austrii

    [​IMG]



    Walki na Węgrzech

    [​IMG]



    Na koniec garść informacji z frontu technologicznego. Za obopólną korzyścią konstytuowano program technologie za zaopatrzenie. Polacy zdobyli plany
    technologiczne nowoczesnych samolotów i okrętów, szkolono również we współpracy z Brytyjczykami polskich lotników. Polscy naukowcy z sektora zbrojeniowego opracowali podstawowe i ulepszone wojska zmotoryzowane, oraz ulepszone czołgi średnie. Badano również artylerię, w tym przeciwpancerną i przeciwlotniczą oraz supernowoczesne jednostki samobieżne. Wprowadzono do użycia pistolety maszynowe i rozpoczęto akcję modernizacji uzbrojenia piechoty. Szkolono dywizje powietrzno-desantowe oraz piechoty morskiej. Na początku roku 1940 rozpoczęto realizację projektu stworzenia nowoczesnych wojsk zmotoryzowanych i pancernych.



    Kontynuacja programu technologie za zaopatrzenie

    [​IMG]




    Badania wojskowe

    [​IMG]



    Produkcja wojskowa

    [​IMG]
     
  10. Maciey

    Maciey Guest

    Rozdział VIII


    Polak, Węgier dwa bratanki...



    [​IMG]



    W związku z odrzuceniem przez Jugosławię ubiegłorocznej propozycji pokojowej, po zajęciu ziem Austriackich i Czeskich Sprzymierzeni przystąpili do walki z jej wojskami. Szybko opanowano Zagrzeb i Blejowar, później Banja Lukę i Osijek. Wojska przeciwnika znajdowały się w ciągłym odwrocie. Po opanowaniu Chorwacji uderzono na Belgrad. 19 dywizji jugosłowiańskich, bez szans wobec 48 alianckich zostały zepchnięte na ostatnie linie obrony, szybko jednak i te zostały złamane. Wojska Francuskie przesunięto do Serbii, czekając na atak Brytyjczyków od południa. Nie wiadomo na co liczyli przywódcy Jugosławii wypowiadając Polsce wojnę. Może, na korzystny pokój w razie zwycięstw Armii Czerwonej? To jednak było już bez znaczenia, w najbliższych tygodniach byt tego sztucznego państwa miał się zakończyć...



    Wojna z Jugosławią: początek...

    [​IMG]



    ...i koniec

    [​IMG]



    Na południu Brytyjczycy wpierani przez posiłki z Australii i Kanady poczynili znaczne postępy. Opanowali Ateny, Agrinio i Ioaninę, odcinając wojska ZSRR na Korfu. Następnie opanowano Larisse i Edesse oraz Cyklady i Dardanele. Cześć wojsk przerzucono w kierunku Salonik i granicy z Bułgarią, resztę rzucono na Skopje i Stip.



    Walki w Grecji: początek...

    [​IMG]



    ...i koniec

    [​IMG]



    W związku z opanowaniem całości ziem Czechosłowacji rozpoczęto stopniowe przekazywanie władzy organizacjom cywilnym. Ewentualne referendum dotyczące niepodległości Słowacji było kwestią odsuniętą na czas pokoju. Wyzwolono również Węgry, te jednak miały zostać nie satelitą Polski jak kraje dawnej Jugosławii, ale niepodległym państwem związanym z Polską sojuszem. Ich ziemie miały zostać powiększone o znaczną cześć terytorium Rumunii, która odważyła się zaatakować Polskę w trakcie wojny z Rzeszą. Komuniści przypuścili ostatni atak w Europie Środkowej: przejściowo opanowali Debreczyn, a na południu wschodnią Serbię i fragment północnej Grecji. Został on jednak szybko odparty.



    Wyzwolenie Węgier i Czechosłowacji

    [​IMG]



    Koniec walk w Europie południowej

    [​IMG]



    W końcu Brytyjczycy opanowali całe terytoria Grecji oraz Macedonii i wyzwolili je, zgodnie z postanowieniem ostatniej konferencji Wielkiej Trójki jako jedno państwo - swój protektorat. Zatrzymali jednak tymczasowo greckie wyspy, gdzie utrzymywali garnizony. Jako pierwsze państwo na terenach Jugosławii wyzwolono Słowenię. Polska podpisała również umowy ze Słowenią i Grecją, w których państwa te przekazywały Polsce kontrolę nad swoimi powstającymi armiami. Turcja wyraziła zgodę na przemarsz wojsk Polskich.



    Wyzwolenie Grecji

    [​IMG]



    Odrobina dyplomacji

    [​IMG]



    W Warszawie sformowano 12 dywizji piechoty zmotoryzowanej, stworzono z nich 4 dowództwa polowe po 3 dywizje i rozpoczęto ćwiczenia nowego rodzaju wojsk na poligonach. W ramach programu technologie za zaopatrzenie od Republiki Francuskiej uzyskano plany budowy nowoczesnych okrętów wojennych oraz sposobów ich wykorzystywania. Otrzymano również plany urządzeń deszyfrujących i urządzeń służących do rafinacji ropy.




    Nowe dywizje

    [​IMG]




    Technologie za zaopatrzenie - ciąg dalszy

    [​IMG]




    W końcu stało się to czego obawiano się najbardziej - komuniści skoncentrowali siły na północy linii Curzona i złamali polską obronę w Suwałkach. Pierwsza próba kontrataku skończyła się masakrą polskich wojsk stacjonujących w Łomży. Sytuację opanowano dopiero przerzucając na wschód wojska zmotoryzowane. Pokonano radzieckie dywizje i internowano żołnierzy z 3 dywizji, które przebiły się do Królewca i rozbiły polski garnizon.



    Radziecka ofensywa: początek...

    [​IMG]



    ...i koniec

    [​IMG]




    W ostatnich latach zaszły znaczne zmiany w polskiej polityce. Scena polityczna uległa pod naciskami aliantów, a przede wszystkim polskiego społeczeństwa znacznej demokratyzacji. Przeprowadzono wolne wybory do Sejmu, wygrała je w zasadzie stara ekipa, która utrzymywała poparcie dzięki sukcesom militarnym. Znaczne zwycięstwo odniosły również dotychczas mało popularne siły wolnorynkowe. W efekcie podobnie jak w Zjednoczonym Królestwie powołano wojenny rząd z szerokim poparciem większości członków parlamentu. Polska stała się państwem wolnorynkowym i demokratycznym. Odzwierciedlały to zmiany w rządzie i przejęcie głównego dowództwa przez gen. Sikorskiego.



    Zmiany w polityce wewnętrznej na przestrzeni ostatnich 5 lat

    [​IMG]



    Zmiany składu rządu

    [​IMG]


    Zapraszam do zadawania pytań, pisania sugestii dotyczących historii i formy AARa.

    Jako, że już od ponad 30 dni nie pojawił się nowy odcinek, AAR-a wyczyściłem i zamykam. W razie chęci kontynuowania Autor jest proszony o kontakt z administracją forum.

    Raulekk
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie