Let's Go... Canada!

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Kowal, 2 Wrzesień 2007.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    Gram na HoI2DD z : SKIF, sprite'y by Bebro, Zoor's Flag/Shield Pack, Interface Pictures of Major Citys in the World (Ver2.76) by J.Ozawa, mod gospodarczy by moskal, KerSev by Keraunos & Severian, mod SuperIA by Terran(testuję, więc nie wiem co się może stać) i kilka własnych modyfikacji. Wersja gry 1.3a

    [size=+2]Let’s Go... Canada!
    Odcinek 1
    1.01.1936 – 29.02.1936
    [/size]

    [​IMG]


    [size=+1]1 stycznia 1936 r.

    I Sylwester minął. Wczoraj właśnie dostałem wezwanie do wojska. Sądziłem, że w tak spokojnych czasach się z tego wywinę. A jednak! Oby to nie było związane z zeszłorocznymi numerami Niemiec. Oby to było tylko zwykłe przeszkolenie. Oby...

    2 stycznia 1936 r.

    Czytałem w gazecie, że nasz rząd, nie zamierza tolerować pogwałceń Traktatu Wersalskiego przez Hitlera w zeszłym roku. To oznaczało przestawienie naszej polityki w stronę interwencjonizmu. Poza tym odwołano Ernesta Lapointe ze stanowiska ministra bezpieczeństwa. Jego miejsce zajął Thomas A. Crerar. Podobna zmiana nastąpiła w wojskowym sztabie. Nowym dowódcą marynarki został John F. King, który zastąpił Percy’ego Nellesa. Nie wiem zupełnie w jakim celu wstawili do rządu tego komunistę, a nowym dowódcą lotnictwa został Joseph Roméo Vachon zamiast George’a Croila. Konserwatysta w rządzie liberałów? Tweedsmuir i King muszą być naprawdę zdesperowani by przeprowadzać takie zmiany. Mam nadzieję, że wiedzą co robią. W gazecie napisali, że 4 na 100 Kanadyjczyków się tym zmianom ostro sprzeciwia. Już naprawdę nie wiem, co o tym myśleć.

    [​IMG]

    5 stycznia 1936 r.

    Wczoraj M. King wyruszył do Wielkiej Brytanii na spotkanie z A. Edenem w sprawie sprzedaży kauczuku. Propozycja była na tyle hojna, że Eden zgodził się zawrzeć umowę. Dzięki temu nie dojdzie może do bankructwa o jakim pisali w gazecie kilka dni temu. Poza tym w Boliwii nastąpił demokratyczny zamach stanu kierowany przez Davida Toro Ruilova.

    [​IMG]

    12 stycznia 1936 r.

    Wczoraj Anthony Eden po tygodniu ponownie spotkał się z Mackenzie Kingiem. Była to kolejna umowa handlowa jednak tym razem Eden zaproponował wsparcie naszego przemysłu energetycznego darmowym węglem, a australijski minister George F. Pearce również postanowił wspomóc nasz kraj, lecz nie surowcami, ale planami technologicznymi. Jakimi? Niestety tego nie wiadomo. Tajemnica rządowa.

    15 stycznia 1936 r.

    King nie próżnuje i 14 stycznia wyjechał do Waszyngtonu na spotkanie z Cordellem Hullem zawrzeć kolejną umowę handlową. Tym razem chodziło o sprzedaż naszej stali. Kolejny krok w stronę podniesienia naszego kraju z kryzysu.

    21 stycznia 1936 r.

    Dzisiaj, 21 stycznia 1936 roku, świat pogrążył się w smutku po śmierci Jego Królewskiej Mości George’a V. Żałoba potrwa pewnie kilka dni. Straszna sprawa. Jego następcą został Edward VIII, który, jak wiadomo, cieszy się dużą popularnością na Wyspach Brytyjskich. Ja również nie mogę powiedzieć, że nie darzę go sympatią i dobrze, iż to on został królem. Może za jego rządów dojdzie do jakiś zmian w Dominium Kanady. Na dodatek trzy dni wcześniej zmarł brytyjski pisarz i laureat nagrody Nobla Rudyard Kipling. Swoją drogą, w Królestwie Abisynii trwa ofensywa włoska. Do tej pory zdobyli z większych miast Adwę i Denakil, a także pokonali wojska abisyńskie w bitwie pod Desą. A stamtąd już krok od Addis Abeby, stolicy owego państwa.

    [​IMG]

    27 stycznia 1936 r.

    Niestety dzisiaj muszę stawić się w punkcie poborowym. Z tego co słychać są plany stworzenia nowej dywizji, w której m.in. ja mam zostać jednym z tych 15 tys. „wybrańców”. Czekają na mnie 3 miesiące szkolenia. Dalsze wpisy będę musiał uzupełniać z koszar. Oby był tam dostęp do świeżych informacji ze świata. A skoro już o tym piszę, to warto wspomnieć o kolejnej „wyprawie” M. Kinga. Tym razem do Królestwa Rumunii gdzie spotkał się z Nicolasem Titulescu omówić sprawę wymiany kanadyjskiej stali i indonezyjskiego kauczuku w zamian za węgiel dla przemysłu energetycznego. Oczywiście odmowa nie wchodziła w grę, ale rumuński minister nawet o niej nie pomyślał. Kolejny sukces Mackenziego Kinga.

    29 stycznia 1936 r.

    Wczoraj doszło do spotkania francuskiego ministra spraw zagranicznych Pierre'go Etienne Flandina z naszym premierem M. Kingiem i ministrem zbrojeń I.A. MacKenziem. Prawdopodobnie chodziło o przekazanie kilku francuskich technologii naszemu krajowi, lecz jak zwykle nie wiadomo o jakich dokładnie technologiach mowa.

    5 lutego 1936 r.

    Wczoraj został zastrzelony Wilhelm Gustloff, niemiecki lider Szwajcarskiej Partii Nazistowskiej, przez Davida Frankfurtera - żydowskiego studenta medycyny. No, przynajmniej jednego nazistę mniej.

    6 lutego 1936 r.

    Dzisiaj zostaną otwarte IV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech.

    [​IMG]

    9 lutego 1936 r.

    Teraz się zaczną relacje z Igrzysk. Na pierwszy ogień pójdzie hokej na lodzie i póki co awansowaliśmy z grupy wraz z Austriakami. Wpierw pokonaliśmy Polaków 8-1, potem Łotyszów 11-0 i na koniec Austrię 5-2. W półfinałach znajdziemy się w grupie razem z Brytyjczykami, Niemcami i Węgrami. Może być ciężka przeprawa.

    15 lutego 1936 r.

    Wczoraj, zapewne z powodu Igrzysk, niezadowolenie w kraju spadło do 1,5%. Można również przypuszczać, że to dzięki doskonałej polityce Mackenzie’go Kinga. Ponadto coś w konkurencji hokejowej pozmieniali i nasz przegrany mecz z Wielką Brytanią z półfinałów(2-1) zdublowali w rundzie medalowej, tym samym rozpoczynając ją już 11 lutego! W tym samym czasie co rozpoczęcie rundy półfinałowej! O co tu chodzi? Inne wyniki to zwycięstwa: z Węgrami 15-0 , 6-2 z Niemcami(wyniki z półfinałów), z Czechosłowacją 7-0 i z USA 1-0(wyniki z finałów). Dzięki tym wygranym uplasowaliśmy się na miejscu drugim zdobywając srebrny medal. Gdyby nie ten numer z przeniesieniem wyników to byśmy mieli złoto. Ale niech się Brytyjczycy cieszą swoim pierwszym złotym medalem. Chociaż w pewnym sensie im pomogliśmy, bo w końcu większość ich drużyny to... Kanadyjczycy. Ale niech im będzie. W reszcie konkurencji nie było takich sukcesów. W łyżwiarstwie figurowym, w kategorii mężczyzn, Montgomery Wilson zajął czwarte miejsce, a w parach, szóste miejsce zajęli Louise Bertram i Stewart Reburn. I to było jedyne warte większej uwagi. Jutro jest oficjalny koniec IV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy 9 miejsce z jednym srebrnym medalem. Jeśli chodzi o działania wojenne to dzisiaj o północy, wojska włoskie wkroczyły do Gonder. Wciąż trwają walki o Desę.

    [​IMG]

    18 lutego 1936 r.

    Wczoraj w wyborach w Hiszpanii wygrał Front Ludowy. Oby to nie nasiliło aktywności bojówek prawicowych. Dodatkowo dzisiaj Włosi zdobyli Dirę Dawę, dzięki czemu są już u bram Addis Abeby.

    20 lutego 1936 r.

    19 lutego, Pierre Etienne Flandin, francuski minister spraw zagraniczny spotkał się w Ottawie z Mackenzie Kingiem. Cel to kolejna umowa handlowa, dotycząca wymiany naszej ropy za węgiel i stal. O ile stali mamy dużo to węgiel się przyda. Zwłaszcza w takich czasach. 19 lutego to jeszcze dzień wkroczenia wojsk włoskich do nie bronionego Ogadenu. Nagle, po serii upokorzeń na froncie etiopskim, oddziały Mussoliniego zaczęły się wprost „wgryzać” w Królestwo Abisynii.

    29 lutego 1936 r.

    26 lutego w Japonii, młodsi oficerowie Kodoha – odłam Armii Imperialnej - przeprowadzili prawicowy przewrót. Wielu japońskich polityków zabito, ale ostatecznie po trzech dniach przewrót stłumiono. Owe wydarzenie nazwano „Incydentem 2-26”.
    [/size]

    [​IMG]
     
  2. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]Let’s go... Canada!
    Odcinek 2
    2.03.1936 – 23.04.1936[/size]


    [size=+1]2 marca 1936 r.

    Mackenzie King postanowił załatać dziurę w budżecie po zerwanej umowie przez Brytyjczyków z dnia 21 stycznia. Możliwymi kontrahentami stały się Rumunia i ZSSR , a jeżeli tam się nie uda to pozostają USA i Holandia, lecz ponieważ należało to zrobić szybko wysłał na rozmowy kanadyjskich ambasadorów najpierw z rumuńskim i sowieckim ministrem spraw zagranicznych. Jednak proponowana przez nich cena była zbyt wysoka. W wyniku tego M. King zdecydował się na plan rezerwowy i udał się na umówione spotkanie do Waszyngtonu, ale pomimo hojnej oferty Cordell Hull nie podpisał umowy. Ostatnią deską ratunku była podróż M. Kinga do Królestwa Holandii na spotkanie z Fransem B. van Bloklandem. Udało się odsprzedać „ich” kauczuk dołączając do tego broń, wyposażenie i żywność.

    [​IMG]

    8 marca 1936 r.

    Wczoraj wojska niemieckie wkroczyły do zdemilitaryzowanej Nadrenii. Coraz bardziej agresywne poczynania Hitlera mogą doprowadzić do tego, że nad Europą znów zawiśnie widmo wojny. Protesty Francji i Wielkiej Brytanii ograniczyły się do wysłania not protestacyjnych. Nasz rząd zareagował podobnie.

    [​IMG]

    9 marca 1936 r.

    Dzień po remilitaryzacji Nadrenii, na obrzeżach Ottawy odbył się pokaz tankietek Carden-Loyd Mk.VI – nowego nabytku Armii Kanadyjskiej.

    [​IMG]

    17 marca 1936 r.

    Wczoraj A. Eden spotkał się z M. Kingiem w związku ze sprzedażą kilku planów technologicznych, lecz nikt niewtajemniczony nie wie dokładniej o tych planach – jak zwykle zresztą.

    20 marca 1936 r.

    Wczoraj zmarł Eleftherios Venizelos – grecki polityk, prawnik i ośmiokrotny premier.

    [​IMG]

    22 marca 1936 r.

    Przedwczoraj wojska włoskie rozpoczęły nową ofensywę zdobywając w tym samym dniu Harar i Ginir. Poza tym wczoraj zmarł George H. Dern – amerykański polityk. Natomiast dzisiaj na Kubie nastąpił prawicowy zamach stanu kierowany przez Gerarda Machado, a w Paragwaju doszło do rewolucji, w wyniku której nowym prezydentem został pułkownik Rafael Franco.

    [​IMG]

    27 marca 1936 r.

    Wczoraj A. Eden spotkał się w Ottawie z M. Kingiem. Zaproponował darmowe wsparcie naszego przemysłu energetycznego. Premier bardzo szybko się zgodził.

    2 kwietnia 1936 r.

    Wraz z nastaniem nowego miesiąca, George F. Pearce spotkał się ponownie z Mackenzie Kingiem. Sprawa dotyczyła kolejnej sprzedaży planów technologicznych.

    3 kwietnia 1936 r.

    Wczoraj kolejne państwo znikło z mapy świata. Było to Królestwo Abisynii, które zostało wchłonięte przez Królestwo Włoskie. Tym samym Benito Mussolini ogłosił powstanie II Imperium Rzymskiego. Sądzę, że to nie koniec jego zdobyczy terytorialnych. Ponadto niezadowolenie w Dominium Kanady spadło do 1%. Swoją drogą dzisiaj wyznaczony został dzień egzekucji Bruna Hautpmanna, niemieckiego stolarza oskarżonego o porwanie i morderstwo Charlesa Lindbergha III.

    [​IMG]

    12 kwietnia 1936 r.

    Wczoraj w Polsce nastąpiła zmiana rządu. Nowym premierem został Felicjan Sławoj Składkowski. Znacznie wcześniej, bo 5 i 6 kwietnia USA nawiedziły trzy tornada. Pierwsze z 5 kwietnia zaatakowało Tupelo w stanie Missisipi zabijając około 200 osób i raniąc ponad 700. Następne dwa tornada z następnego dnia uderzyły na Gainesville w stanie Georgia. Zabiły również około 200 osób, raniąc aż 1600.

    14 kwietnia 1936 r.

    P. E. Flandin nie przestaje pomagać naszemu krajowi, wciąż dostarczając nowych technologii od głównych członków sojuszu. Wczoraj spotkał się on z M. Kingiem, aby sprzedać kilka francuskich planów. King jak zwykle nie ma nic przeciwko.

    23 kwietnia 1936 r.

    Wreszcie koniec szkolenia! Dzisiaj oficjalnie zostałem żołnierzem 2nd Canadian Infantry Division. Po trzech miesiącach szkolenia będzie można trochę odpocząć. Według planów naszym domem będzie od teraz baza wojskowa niedaleko Halifaxu. Dowodzić nami będzie generał broni McNaughton.
    [/size]

    [​IMG]
     
  3. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]
    Let's Go... Canada!
    Odcinek 3
    4.05.1936 - 30.06.1936​
    [/size]


    [size=+1]4 maja 1936 r.

    Wczoraj odbył się kolejny pokaz nowego sprzętu wojskowego. Tym razem były to nowe działa polowe kal. 75mm.

    [​IMG]

    12 maja 1936 r.

    11 maja na Kostaryce wybory wygrała lewica. Nowym prezydentem zostaje León Cortés Castro.

    [​IMG]

    16 maja 1936 r.

    Wczoraj A. Eden spotkał się ponownie z M. Kingiem. Spotkanie dotyczyło kolejnego wsparcia naszych elektrowni, jednak tym razem nie za darmo. Anglicy życzyli sobie najróżniejszego sprzętu wojskowego. Odmowa Kinga zdziwiła Edena, gdyż było to wyjątkowa hojna oferta. Premier usprawiedliwiał się tym, że nie może jeszcze bardziej obciążać i tak słabego kanadyjskiego przemysłu o dodatkowe towary dla sojuszników.

    19 maja 1936 r.

    Flandin ponownie odwiedził nasz kraj. Oczywiście chodziło o kolejny interes. Prosto, stal i węgiel za sprzęt wojskowy. Jednak Francuz chciał trzy razy mniej niż oferował Eden. Ilość surowców również była proporcjonalnie mniejsza, jednak King się nie zgodził. Usprawiedliwienie to samo co w spotkaniu z Brytyjczykiem. Ponadto kilka dni temu, 15 maja w Estonii wybuchło laboratorium, prawdopodobnie wojskowe. Zginęło ponad 40 osób.

    25 maja 1936 r.

    Incydent Xi’an – tak to nazwano – czyli porwanie chińskiego generalissimusa Czang Kaj-Szeka przez Zhanga Xuelianga i Yanga Huchenga, prawdopodobnie, aby zakończyć chińską wojnę domową. Wiadomo tylko, że zaraz po tym jak go wypuszczono, kazał natychmiast wszystkich zdrajców zaaresztować. Do pokoju oczywiście nie doszło.

    [​IMG]

    27 maja 1936 r.

    Po nieudanej próbie zawarciu pokoju z Kuomintangiem Mao Tse-Tung ruszył z ofensywą na kraj Ma Hongkui’ego zdobywając wczoraj Guyuan.

    [​IMG]

    3 czerwca 1936 r.

    Oddziały chińskich komunistów nie zatrzymują się i już 29 maja zdobywają Tianshui. Widać, że Tse-Tung pragnie zmazać upokorzenie wynikające z „Długiego Marszu”. Swoją drogą niezadowolenie w kraju spadło do 0,5 %

    13 czerwca 1936 r.

    Przedwczoraj w Czechosłowacji w wyborach wygrała lewica, więc nie nastąpiły żadne zmiany na stołku prezydenta czy premiera. Natomiast w Grecji doszło do prawicowego zamachu stanu. Nowym premierem został Ioannis Metaxas, a we Francji dzień później wybory wygrała również partia lewicowa, przez co urząd premiera objął Leon Blum. Swoją drogą, w Azji wojna obejmuje coraz więcej krajów. Dzisiaj państwo Kwang-Si wypowiedziało wojnę Kuomintangowi - zapewne za namową komunistów. Oznacza to, że od teraz Czang Kaj-Szek będzie walczył na dwa fronty.

    [​IMG]

    21 czerwca 1936 r.

    Wczoraj król Szwecji, Gustav V powołał tzw., Rząd Letni. Nowym premierem został Axel Pehrsson-Bramstorp. Przechodząc do Azji, chińscy komuniści nie zatrzymują się i już 15 czerwca zdobywają Lanzhou, ale Li Zongren nie ustępuje im kroku. 18 czerwca zdobywa Kaili, a dzień później Shaoyang i dzisiaj rano także Hengyang. Sytuacja Kuomintangu z każdą chwilę się pogarsza.

    [​IMG]

    23 czerwca 1936 r.

    Anthony Eden, także nie zaprzestaje wizyt w Ottawie. Wczoraj spotkał się z premierem odnoście umowy handlowej obejmującej wymianę angielskiej ropy na kanadyjski sprzęt wojskowy. Także tym razem Mackenzie King odesłał go z kwitkiem.

    30 czerwca 1936 r.

    Ofensywa Kwang-Si nie ustaje. 25 czerwca zdobywają Guiyang, a dzisiaj rano dodatkowo Zhuzhou. Może się nawet okazać, że nie Mao Tse-Tung, lecz Li Zongren będzie rządził większą częścią Chin.[/size]


    [​IMG]
     
  4. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]Let's Go... Canada!
    Odcinek 4
    5.07.1936 - 30.08.1936​
    [/size]


    [size=+1]5 lipca 1936 r.

    Na początku miesiąca w Ottawie odbył się kolejny pokaz sprzętu wojskowego, a mianowicie czołgów Cruiser Mk.I A9, zmodernizowanych na nasze potrzeby dzięki brytyjskiej licencji.

    [​IMG]

    8 lipca 1936 r.

    Dzisiaj w Halifaxie odbyła się defilada nowo sformowanej 3rd Canadian Infantry Division. Została ona przyłączona do naszego korpusu pod dowództwem McNaughtona.

    16 lipca 1936 r.

    Kwang-Si – w przeciwieństwie do chińskich komunistów – naciera dalej w głąb Chin Czang Kaj-Szeka. 8 lipca zdobyli Huaihua, 4 dni później Changde, 3 dni temu Ganzhou, a wczoraj Zunyi, tworząc tym samym kocioł pod Anshunem. Jeżeli tempo natarcia się utrzyma może się nawet okazać, że do końca roku z Kuomintangu praktycznie nic nie pozostanie. Jednak Mao Tse-Tung postanowił nie dać za wygraną i przedwczoraj zdobył Baoji.

    [​IMG]

    19 lipca 1936 r.

    Stało się. W Republice Hiszpanii wybuchła wczoraj wojna domowa. Po jednej stronie stanęli tzw. Republikanie z rządem prezydenta Manuela Azańa Diaza, po drugiej stronie stanęli tzw. Nacjonaliści kierowani przez generałów Emilia Molę Vidala, José Sanjurjo i Francisco Franco y Bahamonde. Sądząc
    po rozmiarze tej wojny to szybko się ona raczej nie kończy. Ponadto, w innym zakątku świata, Li Zongren kontynuuje swoją ofensywę zdobywając 17 lipca Pingxiang. Jednocześnie wielkie niezadowolenie w kraju Czang Kaj-Szeka doprowadziło do wybuchu powstania w Quanzhou z dnia 16 lipca.

    [​IMG]

    25 lipca 1936 r.

    19 lipca Nacjonalistyczna Hiszpania oficjalnie przyjęła ustrój faszystowski. 2 dni później nad Portugalią zginął w katastrofie lotniczej José Sanjurjo. Ponadto 22 lipca III Rzesza postanowiła wspomóc rewolucjonistów. To samo uczyniło wczoraj Królestwo Włoskie. Przeciwko tym krajom stanął Związek Radziecki wspomagając republikanów. Wszystkie te działania – co dziwne – oburzyły Stany Zjednoczone, które dotychczas prowadziły politykę izolacjonizmu. Stanowisko Wielkiej Brytanii i Francji na razie pozostaje nieznane. Natomiast w Azji komuniści zdobyli 21 lipca Yinchuan.

    [​IMG]

    26 lipca 1936 r.

    Wczoraj już oficjalnie poznano postawę Wielkiej Brytanii i Francji. Oba te kraje uznały, że nie będę wspierać żadnej z walczących stron. Natomiast wczoraj Nacjonaliści zdobyli stolicę Kraju Basków – Bilbao.

    2 sierpnia 1936 r.

    Już na samym początku miesiąca de Havilland oficjalnie zakończył prace nad nowymi sposobami uprawy roli tzw. agrochemią. Jednakże 3 dni wcześniej Flandin przybył ponownie do Ottawy w sprawie dostarczenia nam nowych planów technologicznych m.in. wcześniej już wspomnianej agrochemii. Także wczoraj miało miejsce kolejne wielkie wydarzenie w sporcie, ponieważ otworzono XI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Oczywiście zgodnie z poprzednimi igrzyskami, także teraz będę relacjonował osiągnięcia naszych kanadyjskich sportowców. Z działań wojennych można tylko uwzględnić zdobycie Xi’an przez oddziały chińskich komunistów Mao Tse-Tunga.

    [​IMG]

    11 sierpnia 1936 r.

    W pierwszych dniach sierpnia linia frontów chińskich się w ogóle nie zmieniała. Jedynie Kuomitang stłumił rebelię w Quanzhou. Jednak na froncie hiszpańskim Republikanie zdobyli Siguenzę, a stąd już niedaleko do otoczonych oddziałów w Górach Kantabryjskich. Ze świata polityki można wspomnieć jedynie o zerwaniu umowy handlowej przez Republikę Francuską, co może się odbić na wydajności naszych elektrowni.

    13 sierpnia 1936 r.

    Spokój w Chinach był jednak chwilowy. Państwo Kwang-Si ruszyło z ofensywą zdobywając wczoraj Changsha i Nanchang. Także komuniści nie zatrzymali swoich działań wojennych i kolejne miasto padło ich łupem, a mianowicie Nancheng. Chiny Czang Kaj-Szeka znajdują w coraz bardziej rozpaczliwej sytuacji.

    [​IMG]

    15 sierpnia 1936 r.

    Wczoraj do Ottawy przybyli Frans B. van Bokland – holenderski minister spraw zagranicznych, i Anthony Eden – jego brytyjski odpowiednik. Holender chciał zawrzeć umową handlową dotyczącą wymiany ich stali za naszą ropę. Niestety z powodu małej ilości ropy King nie podpisał umowy. Inaczej było w spotkaniu z Brytyjczykiem. Zaoferował on nam nowe plany technologiczne. Premier oczywiście się zgodził. Oprócz tego wczoraj w Owensboro w stanie Kentucky w USA dokonano egzekucji Raineya Bethea, Afroamerykanina oskarżonego o zgwałcenie i zamordowanie 70-letniej białej kobiety Lischi Edwards. Także wczoraj otoczeni w Anschunie żołnierze Kuomintangu poddali się wojskom Kwang-Si po 30 dniach ciężkiej obrony.

    16 sierpnia 1936 r.

    Postanowiłem jednak zrezygnować z kilkudniowych relacji na rzecz ogólnego podsumowania. Igrzyska się właśnie dzisiaj skończyły, wyjeżdżając stamtąd z marnymi 9 medalami – 1 złotym, 3 srebrnymi i 5 brązowymi co klasyfikowało nas na miejscu 17. Zacznijmy jednak najpierw od lekkoatletyki, gdzie możemy się pochwalić 4 medalami. W kategorii męskiej w biegu na 800m 3 miejsce zajął Phil Edwards, a na 400m w biegu przez płotki miejsce 2 zajął John Loaring. Natomiast w kategorii żeńskiej w biegu przez płotki na 80m 3 miejsce zajęła Elizabeth Taylor i w sztafecie 3 miejsce zajęły Dorothy Brookshaw, Mildred Dolson, Hilda Cameron i Aileen Meagher. W koszykówce natomiast zdobyliśmy srebrny medal, co jest nie lada wyczynem. Jednakże największe osiągnięcie to zdobycie złotego medalu przez Franka Amyota w kajakarstwie na 1000m. W tej samej konkurencji, w dwuosobowym spływie na 1000m 3 miejsce zajęli Frank Saker i Harvey Charters. Także ci sami zawodnicy zdobyli w dwuosobowym spływie na 10000m srebrny medal. Ostatni z medali to brąz dla Josepha Schleimera w wrestlingu. Na tym można już skończyć. Tylko życzyć więcej szczęścia za 4 lata.

    [​IMG]

    20 sierpnia 1936 r.

    W kolejnych dniach nastąpiły duże zmiany na frontach. Po pierwsze, w Chinach Kwang-Si kontynuuje swoją ofensywę zdobywając 16 sierpnia Wucheng i 3 dni później Longyan. Natomiast w Hiszpanii obie walczące strony odnoszą zwycięstwa. Nacjonaliści rozpoczęli ofensywę z Sewilli. W dniach 16 i 17 sierpnia opanowali odpowiednio Huelvę i Jaen. Odpowiedź Republikanów to zdobycie 18 sierpnia Valladolid jednocześnie otaczając oddziały nacjonalistyczne w Salamance, a dzień później obrońcy Barcelony przeprowadzili kontratak opanowując Huescę, jednak nie pozwoliło im to wyrwać się z okrążenia. Poza tym podczas wojny domowej Nacjonaliści zamordowali hiszpańskiego poetę Federica García Lorcę. Ponadto wczoraj Cordel Hull zaproponował Mackenzie Kingowi umowę handlową dotyczącą wymiany surowców energetycznych i ropy naftowej za nasz sprzęt wojskowy. Odpowiedź premiera się nie zmieniła i odrzucił także tę ofertę.

    [​IMG]

    26 sierpnia 1936 r.

    Wczoraj Mackenzie King wyruszył do Londynu na rozmowę z Anthony Edenem. Premier chciał załatać braki w surowcach energetycznych i zaproponował Brytyjczykowi umowę handlową dotyczącą wymiany owych surowców na indonezyjski kauczuk. Eden się zgodził. Dzisiaj Maurice Le Noblet Duplessis zastąpił Adélarda Godbouta na stanowisku premiera Quebecu. Wspomnę jeszcze o jakichś tzw. procesach moskiewskich w ZSSR, które rozpoczęły się 19 sierpnia. Poza tym w III Rzeszy Hitler wprowadził powszechną dwuletnią służbę wojskową jako kolejny krok do odbudowy sił zbrojnych. Zaś działania wojenne nie ustały. 20 sierpnia można zaliczyć do jednych z „gorętszych” dni, gdyż wtedy Kuomintang zaprowadził swój pierwszy udany kontratak na miasto Nanchang. Jednak to nie załamało morale wojskom Kwang-Si i tego samego dnia zdobyli Enshi i Fuling tym samym opierając północną linię frontu o rzekę Jangcy. Także w Europie nastąpiły zmiany na niekorzyść Republikanów. 20 sierpnia Nacjonaliści rozbili ostatnich obrońców w Górach Kantabryjskich, a 25 sierpnia zdobyli Malagę.

    30 sierpnia 1936 r.

    Na koniec miesiąca warto wspomnieć o republikańskim odwecie za front kantabryjski. 26 sierpnia zdobyli oni Valencię i tym samym ważny port dla republikańskich okrętów.
    [/size]

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  5. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]
    Let's Go... Canada!
    Odcinek 5
    9.09.1936 - 30.10.1936[/size]

    [size=+1]9 września 1936 r.

    Wczoraj Anthony Eden spotkał się Mackenzie Kingiem w sprawie wymiany brytyjskiej stali i węgla w zamian za kanadyjski sprzęt wojskowy. Jak przy podobnych umowach premier odmówił nie chcąc obciążać naszych fabryk dodatkowymi zbrojeniami.

    11 września 1936 r.

    Przedwczoraj coś się w końcu ruszyło się na froncie hiszpańskim, a dokładniej na barcelońskim. Republikanie zdobyli Tarrangonę dzięki czemu wszystkie armie prezydenta Azańa Diaza są połączone w przeciwieństwie do wojsk nacjonalistycznych. Natomiast w Chinach jest spokój. Zapewne chwilowy.

    [​IMG]

    16 września 1936 r.

    Wczoraj wojska Czang Kaj-Szeka przeprowadziły kolejny kontratak na pozycje Kwang-Si, zdobywając Enshi oddalając trochę widmo połączenia armii tych drugich z komunistami.

    19 września 1936 r.

    17 września w Halifaxie odbyła się kolejna defilada - nowej dywizji. 4th Canadian Infantry Division została przydzielona do naszego I Canadian Corps. Natomiast w Hiszpanii nastąpił jakiś przełom i siły nacjonalistyczne postanowiły uratować otoczone oddziały w Salamance zdobywając tego samego dnia Badajoz i Valladolid. Oprócz tego, że przedostano się do okrążonych wojsk, to tym samym doszło do połączenia wszystkich armii. Republikanie odwdzięczyli się im zajmując dzień później Bilbao.

    [​IMG]

    29 września 1936 r.

    Po dziesięciodniowym „zamrożeniu” frontu hiszpańskiego i chińskiego nastąpiła w końcu zmiana. Na Półwyspie Iberyjskim oddziały republikańskie zdobyły Saragossę, a w Chinach wojska Kwang-Si zdobyły ponownie Nanchang. Wracając do Europy – w Szwecji zakończył działalność tzw. „Rząd Letni”. Na stanowisko premiera powraca Per Albin Hansson. Ponadto w dniu 22 września niezadowolenie w naszym kraju spadło do 0%, dzięki temu zawarto umowę z Belgami dotyczącą wymiany ich stali na nasz sprzęt wojskowy, gdyż zmobilizowano więcej fabryk na taką produkcję.

    [​IMG]

    3 październik 1936 r.

    Czang Kaj-Szek stawia coraz większy opór Li Zongrenowi. Między innymi odbił on wczoraj Wuchang, a tym bardziej, że całkowicie zablokował ofensywę komunistów. Może jednak wytrzyma do nowego roku, zwłaszcza, że zima powoli się zbliża. Swoją drogą przedwczoraj King odrzucił ofertę handlową Cordella Hulla.

    8 październik 1936 r.

    Republikanie mogą świętować kolejny sukces, a mianowicie zdobycie Salamanki, co przyczyniło się do kolejnego podziału armii nacjonalistycznej. Także w Chinach się coś ruszyło i tym razem po stronie frontu komunistycznego. Otóż oddziały Mao Tse-Tunga zdobyły wczoraj Nanchong, co coraz bardziej zbliża do połączenia dwóch chińskich frontów. Ponadto Anthony Eden przybył wczoraj do Ottawy na spotkanie z Mackenzie Kingiem. Chodziło oczywiście o kolejną umowę handlową, która dotyczyła wymiany brytyjskiej ropy na nasz sprzęt wojskowy. Następna oferta wpisana na listę odrzuconych.

    [​IMG]

    12 października 1936 r.

    Kolejne wydarzenia z Europy i Azji. Zacznę najpierw od tego pierwszego kontynentu. Mianowicie w Finlandii wybory wygrałą lewica, co spowodowało, że tekę premiera objął Kyösti Kallio. Wiadomości z frontów to: odbicie wczoraj przez Nacjonalistów Saragossy. Natomiast w Azji chińscy komuniści zdobyli Jinchang.

    [​IMG]

    17 października 1936 r.

    Po wielu próbach i tysiącach ofiar Nacjonaliści w końcu zdobyli stolicę Hiszpanii – Madryt, tym samym okrążając oddziały republikańskie w Salamance. Widocznie początkowa przewaga Republikanów na nic się zdała przeciwko dobrze uzbrojonym wojskom nacjonalistycznym.

    [​IMG]

    20 października 1936 r.

    Wczoraj w Toronto na tutejszym uniwersytecie zademonstrowano nową maszynę liczącą. Wojsko od razu zainteresowało się tym projektem – nie wiadomo dlaczego. Także wczoraj na spotkanie Mackenzie Kingiem przybył Eduardo Hay – meksykański minister spraw zagranicznych. Chciał podpisać z naszym krajem umowę handlową. Treść podobna do umowy amerykańskiej i brytyjskiej, więc i tym razem premier się nie zgodził.


    30 października 1936 r.

    Czang Kaj-Szek zmobilizował chyba wszystkie dostępne siły, bo przeprowadził potężny kontratak wymierzony przeciwko Kwang-Si i komunistom. 22 października zdobył on Fuling, dzień później odbił ponownie Nanchang, a 27 października Changde, co na północy odrzuciło wojska Kwang Si od rzeki Chang Jiang. Natomiast od komunistów wojska Kuomintangu odbiły miasto Nanchong. Zaś na froncie hiszpańskim oddziały nacjonalistyczne odbiły Siguenzę z rąk Republikanów. Swoją drogą Cordell Hull 26 października ponownie przybył do Dominium Kanady na rozmowy z Kingiem. Kolejna umowa - kolejna odmowa, gdyż oferowane surowce praktycznie się nie zmieniają tylko ich ilość jest mniejsza.
    [/size]

    [​IMG]
     
  6. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]
    Let's Go... Canada!
    Odcinek 6
    4.11.1936 - 31.12.1936​
    [/size]


    [size=+1]4 listopada 1936 r.

    Wczoraj w wyborach w USA ponownie wygrała Partia Demokratyczna z F.D. Rooseveltem na czele. Żadne zmiany w rządzie nie nastąpiły. Ponadto Belgowie zerwali z nami umowę handlową z dnia 28 września.

    [​IMG]

    7 listopada 1936 r.

    Canadian Pacific Railway zakończyła wreszcie prace nad nowymi odwodowymi liniami zaopatrzeniowymi, co zapewne ułatwi dowóz towarów do jednostek wojskowych.

    10 listopada 1936 r.

    Wczoraj wojska nacjonalistyczne zlikwidowały kocioł pod Salamanką. Możliwe, że po utracie Madrytu morale Republikanów upadło, co wyjdzie na korzyść Nacjonalistom.

    16 listopada 1936 r.

    Dzisiaj moja dywizja – jako pierwsza – otrzymała nowe działa kal. 75mm. Niestety póki co nie przekonaliśmy się o ich sile, lecz przed nami jeszcze sporo czasu. Szkoda, że nie będzie mi dane z nich postrzelać. Przechodząc myślami gdzie indziej, to w Chinach Czang Kaj-Szek kontynuuje swoją kontrofensywę przeciwko Kwang-Si zdobywając 14 listopada Longyan, a 15 - Huaihua.

    [​IMG]

    24 listopada 1936 r.

    Yvon Delbos – następca Pierre Flandina na stanowisku ministra spraw zagranicznych Francji - odwiedził nasz kraj, przywożąc ze sobą szereg nowych planów technologicznych. Oczywiście nie wiemy czego dokładnie dotyczą te plany. Natomiast działania wojenne widocznie ustają, gdyż przesunięcia frontu są raczej niewielkie. Wyjątkiem jest odbicie z rąk komunistów Tianshui przez Kuomintang i zdobycie Saragossy przez Republikanów, których duch walki jednak nie opuścił. Ponadto 21 listopada rozstrzelali oni José Antonia Primo de Rivera de Heredia w więzieniu Alicante – przywódcę partii Falange Espanola de las Juntas de Ofensiva Nacional-Sindicalista.

    [​IMG]

    1 grudnia 1936 r.

    Mimo że do północnych Chin zima już dawno przybyła, to komuniści nic sobie z tego nie robią i 29 listopada zdobywają Xining. Czang Kaj-Szek prawdopodobnie tylko na to czekał, gdyż na następny dzień ogłosił aneksję Xibei San Ma, jak to określił, „w obronie przed czerwoną zarazą”. Oprócz tego wojska Kuomintangu wkroczyły do Shaoyangu tworząc klin, który „wbija” się w państwo Kwang-Si. Oby to nie zakończyło się stworzeniem kotła, gdy Li Zongren zorientuje się w swojej sytuacji. Jednakże wcześniej, bo 26 listopada wojska Kwang-Si ponownie zdobyły Nanchang.

    [​IMG]

    12 grudnia 1936 r.

    W Wielkiej Brytanii nastąpiło kolejne przetasowanie w rządzie. Mianowicie król Edward VIII abdykował z powodu niemożności poślubienia Wallis Simpson – dwukrotnej rozwódki. Sprzeciw temu małżeństwu został wyrażony m.in. przez Mackenzie’go Kinga. Na tronie zasiadł jego brat, książe Albert, który przyjął imię George’a VI. Na miejsce premiera Stanleya Baldwina wszedł Neville Chamberlain. Jednak myliłem się co do Edwarda VIII. Zaś dzień wcześniej – 10 grudnia – Anthony Eden przybył do Ottawy w misji dostarczenia nam nowych planów technologicznych. 9 grudnia zaś zmarł Arvind Lindman – dwukrotny premier Szwecji. Natomiast w Azji Czang Kaj-Szek nie zatrzymuje swojej kontrofensywy wymierzonej przeciwko państewku Kwang-Si. 6 grudnia odbił po raz kolejny Nanchang, a wczoraj zdobył Changsha. Zaś w Hiszpanii Nacjonaliści zdobyli tymczasową stolicę Republikanów – Guadalajarę.

    [​IMG]

    13 grudnia 1936 r.

    Wczoraj odbyły się wybory w Irlandii, które zakończyły się wygraną partii rządzącej. Brak zmian w składzie rządu. Na frontach natomiast jedyną zmianą było zdobycie Tianshui przez chińskich komunistów.

    20 grudnia 1936 r.

    Po kilkudniowym spokoju, wczoraj komuniści Mao zdobyli Bayan Nur, tym samym dochodząc do granicy z Mongolią.

    22 grudnia 1936 r.

    W wyniku wczorajszego zamachu wojskowego na Kubie nowym prezydentem zostaje Federico Laredo Brú, a tekę premiera otrzymuje Fulgencio Batista.

    [​IMG]

    27 grudnia 1936 r.

    Święta Bożego Narodzenia. Chyba wszyscy podostawali przepustki. Jak miło było zobaczyć się znów z rodziną, większość mówiła jak to się zmieniłem przez te kilka miesięcy pobytu w wojsku. No cóż, powiem, że za lekko to nie jest. Na szczęście mam jeszcze kilka dni wolnego, a później kolejne wyczekiwanie do następnych świąt.

    31 grudnia 1936 r.

    Przedwczoraj wojska Czang Kaj-Szeka zdobyły Zhuzhou. Sądząc po tych wszystkich ich zdobyczach mogę powiedzieć, że Kwang-Si to już nie ta sama siła co na początku wojny. Ogólnie na tym zamykamy ten rok. Rok początków i końców wojen: Hiszpania, Chiny, Etiopia. Oby Nowy Rok był lepszy niż Stary, żeby zakończyły się wszystkie konflikty, bez rozpoczynania nowych.
    [/size]

    [​IMG]
     
  7. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]Let's Go... Canada!
    Odcinek 7
    2.01.1937 - 28.02.1937
    [/size]

    [size=+1]2 stycznia 1937 r.

    Już po zabawie noworocznej. Poprzedni dzień trzeba było jeszcze odespać, a teraz pozostaje mi tylko pożegnanie z rodziną i powrót do Halifaxu. Rząd obwieścił, że nie zaprzestanie dalszych przesunięć polityki w stronę interwencjonizmu.

    10 stycznia 1937 r.

    Wczoraj, po kilkudniowym spokoju, wojska Kuomintangu wkroczyły do stolicy Kwang-Si – Guilinu. Tymczasową stolicą tego państwa zostaje Liuzhou.

    13 stycznia 1937 r.

    Wybory w Hondurasie wygrała lewica, dzięki czemu nowym prezydentem zostaje José Zuńiga Huete.

    [​IMG]

    16 stycznia 1937 r.

    Wojska Czang Kaj-Szeka nie próżnują i przedwczoraj zdobyły miasto Xi’an, tym samym dochodząc do przedwojennej granicy państwa Mao Tse-Tunga. Natomiast na południowym froncie dzień później odbiły one Zunyi i Pingxiang.

    22 stycznia 1937 r.

    Wojska Kuomintangu się nie zatrzymują i 19 stycznia zdobywają Kaili, dzień później z rąk komunistów odbijają Nancheng. Jednak zła obrona Shaoyang doprowadza do zajęcia tego miasta. Warto też wspomnieć o pobiciu rekordu lotniczego przez Howarda Hughesa na trasie Los Angeles – Nowy Jork. Przebył ją dokładnie w 7 godzin, 28 minut i 25 sekund na zbudowanym przez siebie samolocie H-1 Racer.

    [​IMG]

    28 stycznia 1937 r.

    W hiszpańskiej wojnie pozycyjnej w końcu coś się ruszyło. Nacjonaliści zdobyli wczoraj Saragossę coraz bardziej odpędzając Republikanów na krańce Półwyspu Iberyjskiego. Poza tym 5 dni temu umarła Marie Prevost – aktorka kanadyjskiego pochodzenia.

    30 stycznia 1937 r.

    Wczoraj umarł Marc Aurele de Foy Suzor-Coté, malarz i rzeźbiarz. Miał 68 lat.

    [​IMG]

    4 lutego 1937 r.

    Dzisiaj 3rd Canadian Infantry Division otrzymała, jako druga, działa kal. 75mm. Oni dopiero je poznają, a my już się przekonaliśmy o ich niszczycielskiej sile. Jednak słyszałem, że dowództwo nie jest z nich za bardzo zadowolone.

    5 lutego 1937 r.

    Kwang-Si jednak się nie poddaje i wczoraj poprowadziło ofensywę zdobywając miasta Longyan i Shangrao. Natomiast Kuomintang odbił Baoji.

    [​IMG]

    8 lutego 1937 r.

    Nacjonaliści się nie zatrzymują i likwidują klin pod Albacete 6 lutego. Następnie dzień później zdobywają Bilbao, tym samym odcinając Republikanów od Atlantyku. W Azji zaś Kuomintang zdobywa Guiyang tworząc kocioł pod Anshunem. Sytuacja taka sama jak rok temu tylko, że tym razem wojska Kwang-Si są otoczone, a nie Czang Kaj-Szeka.

    10 lutego 1937 r.

    Dzisiaj o północy wojska Nacjonalistów wkroczyły do Murci. Odcięły tym samym wojska Republikanów pod Almerią.

    [​IMG]

    12 lutego 1937 r.

    Nacjonaliści nie zaprzestają na zdobyciu Murci i wczoraj wkroczyli oni do Valencii, pozbawiając okręty Republikanów ważnej bazy morskiej. Można powiedzieć, że wojna dla Hiszpan Manuela Azańa Diaza jest już skończona. Nie pomogły im nawet kontyngenty wojsk innych narodowości, które wspierały Republikanów podczas tego konfliktu. Kuomintang zaś kontynuuje swoją ofensywę i wczoraj zdobył Wuzhou i Shangrao. Obie te wojny są w mojej opinii bardzo podobne. Po początkowych sukcesach jednej ze stron, druga w późniejszym czasie przechodzi do kontrnatarcia, skutecznie eliminując tych pierwszych. Tak więc prawdopodobnie w tym roku z mapy świata zniknie „stara” Hiszpania na rzecz „nowej” i południowo-chińskie państewko Kwang-Si.

    14 lutego 1937 r.

    Jednak Czang Kaj-Szek nie doprowadził do aneksji Kwang-Si, tylko zaoferował propozycję pokoju, która pozbawia Kwang-Si wschodnich i południowych ziem, w tym ważne porty Hainan, Zhanjiang i Guangzhou. Li Zongren nie chcąc doprowadzić do całkowitego zniknięcia jego kraju przyjął tę ofertę.

    [​IMG]

    20 lutego 1936 r.

    Wczoraj w Addis Abebie w czasie publicznej ceremonii dokonano nieudanego zamachu na Rodolfa Grazianiego rzucając granaty. Włoska ochrona odpowiedziała ogniem w kierunku tłumu Etiopczyków. Póki co to są jedyne informacje.

    27 lutego 1937 r.

    Wczoraj wojska Nacjonalistów wkroczyły do Hueski.

    [​IMG]

    28 lutego 1937 r.

    Dzisiaj Vickers-Armstrong zaprezentował nowe samoloty zbudowane na amerykańskiej licencji – Grummany F4F Martlet. Są to jedne z najnowocześniejszych myśliwców na świecie. Na razie jednak rząd nie obwieścił, czy wdroży ich seryjną produkcję.
    [/size]

    [​IMG]
     
  8. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]
    Let's Go... Canada!
    Odcinek 8
    1.03.1937 - 28.04.1937[/size]​

    [size=+1]1 marca 1937 r.

    28 lutego Nacjonaliści zlikwidowali kocioł pod Almerią. Ostatnimi terenami należącymi jeszcze do Republikanów to północno-wschodnia część Półwyspu Iberyjskiego.

    10 marca 1937 r.

    Republikanie utracili kolejne ważne miasto – Barcelonę. Zablokowało to tym samym możliwość ucieczki Hiszpanom przez granicę do Francji.

    [​IMG]

    13 marca 1937 r.

    Canadian Pacific Railway przedstawił dzisiaj wyniki pracy nad nowymi narzędziami mechanicznymi dla fabryk. Ian A. MacKenzie podkreślił, że w pewnym stopniu zwiększą one możliwości produkcyjne zakładów fabrycznych.

    19 marca 1937 r.

    Wczoraj w Wielkiej Brytanii zmarł Austen Chamberlain – polityk i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

    [​IMG]

    21 marca 1937 r.

    Mackenzie King wybrał się wczoraj do Wielkiej Brytanii na rozmowy handlowe z Anthony Edenem. Umowa miała dotyczyć wymiany naszej ropy za ich węgiel. Eden podpisał tę korzystną umowę. Poza tym w New London w Texasie w New London School dnia 18 marca wybuchł gaz zabijając ponad 300 studentów i nauczycieli. Straszna katastrofa, jedna z największych w historii Ameryki.

    29 marca 1937 r.

    Na froncie chińskim, po kilkunastodniowej wojnie pozycyjnej, komuniści Mao zdobyli miasto Yushu niedaleko granicy chińsko-tybetańskiej. Zaś dwa dni wcześniej William Henry Hastie został pierwszym Afroamerykaninem wybranym na sędziego federalnego.

    [​IMG]

    1 kwietnia 1937 r.

    Wczoraj Cordell Hull ponownie przybył do Ottawy w sprawie zawarcia umowy handlowej między Kanadą a USA. Dotyczyła ona wymiany amerykańskiej ropy na nasz sprzęt wojskowy. Jednakże M. King nie przyjął tej propozycji.

    7 kwietnia 1937 r.

    5 kwietnia do Ottawy przybył Eduardo Hay chcąc podpisać umowę handlową z M. Kingiem. Miała ona polegać na wymianie meksykańskiej ropy na nasz sprzęt wojskowy. Podobnie jak 1 kwietnia i tym razem King nie przyjął propozycji. Wczoraj za to przybył Miguel Cruchaga Tacomal – chilijski minister spraw zagranicznych, również w celu podpisania umowy handlowej. Zamiast ropy oferował stal, ale i to nie przekonało naszego premiera. W ZPA natomiast z funkcji gubernatora generalnego rezygnuje George Herbert Hyde Villiers. Jego następcą zostaje Sir Patrick Duncan.

    11 kwietnia 1937 r.

    Komuniści Mao nie dają za wygraną i wczoraj ponownie wkroczyli do miasta Nancheng. Inni „skośnoocy” również się nie poddają, tyle że w przemyśle lotniczym. 9 kwietnia japoński samolot „Kamikaze” marki Mitsubishi Karigane wylądował w Croydon Airport w Londynie. Jest to pierwszy ich samolot zdolny dolecieć do Europy w mniej niż 100 godzin.

    [​IMG]

    18 kwietnia 1937 r.

    Wczoraj hiszpańscy nacjonaliści obwieścili swoje zwycięstwo nad Republikanami. Wcześniej zajęli oni Tarragonę 12 kwietnia i Castellón 14 kwietnia. Zakończyła się wojna trwająca niespełna rok, ale która pochłonęła wiele ofiar. Nowym przywódcą Hiszpanii został wcześniejszy dowódca wojsk nacjonalistycznych – Francisco Franco Bahamonde. Niezdobytymi bastionami republikańskimi zostały Baleary i kolonie w Afryce i możliwe, że tam sprzymierzeńcy byłego prezydenta Manuela Diaza będą kontynuować swoją „wojnę”. Natomiast w Chinach wojska Kuomintangu odbiły Nancheng. W międzyczasie, 13 kwietnia, do Ottawy przybył Yvon Delbos w sprawie podpisania kolejnej transakcji handlowej. Dotyczyła ona wymiany francuskiej stali na naszą ropę i sprzęt wojskowy. Jak zwykle Mackenzie King się nie zgodził.

    [​IMG]

    23 kwietnia 1937 r.

    Legión Cóndor i Corpo Truppe Volontarie powróciły witane jak bohaterowie do swoich krajów – III Rzeszy i Królestwa Włoch. Były to jednostki które wspomagały wojska Nacjonalistów w Hiszpańskiej Wojnie Domowej i wsławiły się w wielu ważnych bitwach przechylając szalę zwycięstwa na stronę wojsk Franco.

    [​IMG]

    28 kwietnia 1937 r.

    Chińscy komuniści w dalszym ciągu prowadzą ofensywę przeciwko odciętym wojskom Kuomintangu. Wczoraj zdobyli bagnisty rejon Golmud przyciskając oddziały Czang Kaj-Szek do granicy chińsko-mongolskiej.
    [/size]
     
  9. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]Let's Go... Canada!
    Odcinek 9
    5.05.1937 - 28.06.1937[/size]


    [size=+1]5 maja 1937 r.

    Wczoraj M. King spotkał się z Shengiem Shicai’nem – przywódcą, a zarazem ministrem spraw zagranicznym państwa Sinciang-Ujgur. Cel jego wizyty to podpisanie umowy handlowej dotyczącej wymiany ich sprzętu wojskowego na naszą ropę i stal. Z powodu braku tego drugiego surowca King nie zgodził się na podpisanie tej umowy. I w sumie dobrze, bo bym nie chciał używać tego chińskiego złomu.


    12 maja 1937 r.

    Dzisiaj zwodowano nowy okręt dla Royal Canadian Fleet. Niszczyciel HMCS Skeena – bo o nim mowa – zapewne zastąpi przestarzałego już HMCS Saguenay. Jednakże z pewnością temu pierwszemu, pomimo że to nasz najnowocześniejszy okręt, to daleko mu jeszcze do brytyjskich statków. Natomiast w Szwajcarii wybory wygrał przedstawiciel mniejszości włoskiej - Giuseppe Motta. Poza tym wczoraj w nocy wojska Kuomintangu wkroczyły do Tianshui. Zaś 6 dni temu spłonął największy sterowiec w historii – LZ-129 „Hinderburg”. Zdarzyło się to podczas cumowania na lotnisku w Lakehurst w stanie New Jersey. Zginęło ponad 30 osób.

    [​IMG]

    20 maja 1937 r.

    Flota kontradmirała Percy’ego Nellesa otrzymała drugi niszczyciel klasy A, a mianowicie HMCS Haida.

    [​IMG]

    26 maja 1937 r.

    Wczoraj Leyland zakończył prace nad nowymi odwodowymi warsztatami naprawczymi pojazdów, które mają przyspieszyć naprawę pojazdów wojskowych. Zaś 2 dni wcześniej zmarł John Davison Rockefeller – amerykański przemysłowiec, filantrop i chyba najbogatszy człowiek na świecie.

    [​IMG]

    27 maja 1937 r.

    Anthony Eden coś nie może na dłużej rozstać się z Kanadą. Wczoraj przybył do Ottawy w sprawie dostarczenia nam nowych planów technologicznych. M. King bardzo chętnie je przyjął.

    7 czerwca 1937 r.

    Kilka dni temu w Chinach rozpętał się nowy konflikt. Lecz patrząc na poprzednie lata to już przeszło do normalności. Mianowicie Japonia po raz kolejny wypowiedziała wojnę Kuomintangowi, a także państewkom Szansi i Kwang-Si. Tłumaczyła to tym, że Chińczycy nie pozwolili im wejść na ich terytorium w celu odnalezienia zaginionego żołnierza, więc wojska japońskie odpowiedziały atakiem. Nazwano to ostatecznie „Incydentem na moście Marco Polo”. Początkowo to był zwykły lokalny konflikt jakich wiele, jednak Japończycy szybko wznowili walki i przeszli do większej ofensywy. Oby i ta wojna prędko się zakończyła.

    [​IMG]

    10 czerwca 1937 r.

    Japończycy rozpoczęli ofensywę zdobywając Tianjin. I sądząc po wielkości ich sił na granicy z Szansi to raczej nie będzie mały konflikt. Tymczasem Czang Kaj-Szek ani myśli przerwać wojny z Mao Zedongiem i odbija Lanzhou. Wspomnę jeszcze o śmierci, zaledwie 26-letniej, amerykańskiej aktorki Jean Harlow, a dokładniej Harlean Harlow Carpenter.

    13 czerwca 1937 r.

    Wczorajsze wybory w Belgii ponownie wygrał Paul Van Zeeland. Zaś Japończycy dalej prą do przodu i tego samego dnia padł Pekin. Natomiast 10 czerwca zmarł Robert Laird Borden – ósmy premier Dominium Kanady w latach 1911-1920.

    [​IMG]

    16 czerwca 1937 r.

    Padły już Baoding i Shijazhuang, tym samym wojska japońskie zbliżają się niebezpiecznie do granicy z Kuomintangiem. Obecnie trwają walki o Yucheng i Datong.

    28 czerwca 1937 r.

    21 czerwca padł ostatecznie Yucheng, 26 Kalgan i wczoraj Handan. Czyżby by to miała być wojna błyskawiczna? Można odpowiedzieć twierdząco - zwłaszcza, że Japończycy mają ponad dwa razy liczniejszą i nowocześniejszą armię. Ale japońscy żołnierze zauważyli, że Chińczycy używają sprzętu produkcji radzieckiej. Jaki interes ma w tym Związek Radziecki?[/size]


    [​IMG]
     
  10. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]
    Let's Go... Canada!
    Odcinek 10
    1.07.1937 - 25.08.1937​
    [/size]​

    [size=+1]1 lipca 1937 r.

    Kolejne święto – Dominium Day. Oficerowie powysyłali nas na parady, ale przynajmniej dobrze jest popatrzeć jak ludzie cieszą się na nasz widok. Fajerwerki też by całkiem niezłe. Od pół roku takich nie widziałem.

    3 lipca 1937 r.

    Wczoraj rząd amerykański ogłosił, że wspomoże Chiny Czang Kaj-Szeka w ramach projektu Pitman Act. Ponadto w tym samym czasie w Cesarstwie Japonii doszło do prawicowego zamachu stanu po którym urząd premiera objął Hayashi Senjuro.

    [​IMG]

    10 lipca 1937 r.

    Kilka dni temu doszło do niemiecko-włosko-japońskiego porozumienia przeciwko ZSSR nazwanego Paktem Antykominternowskim. Poza tym wczoraj doszło do zatopienia pierwszych okrętów w wojnie chińsko-japońskiej. Mianowicie po wczorajszym nalocie bombowym z cesarskich lotniskowców – IJN Kaga i IJN Akagi – na port w Szanghaju zatonęły chińskie krążowniki Hai-Chen i Ying-Swei, a duże uszkodzenia odniósł Ning-Hai. Poza tym 2 lipca zaginęła Amelia Earhart w czasie próby okrążenia kuli ziemskiej. Jeśliby się jej to udało, byłaby to pierwsza kobieta, która przeleciała dookoła świata. Także 5 lipca zanotowano najwyższą temperaturę w Kanadzie - 45°C w Yellow Grass w prowincji Saskatchewan

    [​IMG]

    17 lipca 1937 r.

    Wczoraj padł Datong tym samym powodując rozdzielenie państwa Szansi na dwie części.

    24 lipca 1937 r.

    Po kilku nalotach na Szanghaj Japończykom udało się zatopić kolejny chiński okręt - transportowiec Li-Min. Jednakże wcześniej, bo 17 lipca Japończycy wkroczyli do miasta Jining. Zaś 20 lipca zmarł na zawał serca Guglielmo Marconi – laureat Nagrody Nobla w 1909 roku.

    25 lipca 1937 r.

    Wczoraj do Ottawy przybył ponownie Anthony Eden. Oczywiście razem z nim były plany technologiczne, które miał dostarczyć M. Kingowi.

    29 lipca 1937 r.

    Japoński lotniskowiec IJN Akagi już ostatecznie dobił krążownik Ning-Hai, który się cudem utrzymywał na powierzchni. Na lądzie zaś trwają ciężkie walki o Hohhot.

    [​IMG]

    1 sierpnia 1937 r.

    Wczoraj upadła stolica Szansi – Taiyuan. Wojska Kuomintangu póki co nie pozwalają przebić się Japończykom na ich terytorium. Lecz dopóki Czang Kaj-Szek będzie prowadził wojnę z chińskimi komunistami Mao Tse-Tunga, oddziały Sugiyamy Hajime będą miały ułatwione zadanie.

    3 sierpnia 1937 r.

    W uniwersytecie w Toronto przedstawiono nową maszynę szyfrującą opracowaną głównie dla wojska. Ian MacKenzie oznajmił, że nie zaprzestanie rozwijania tego typu urządzeń. Poza tym kilka dni temu Irish Republican Army dokonała zamachu na króla George’a VI w Belfaście. Na szczęście był nieudany.

    [​IMG]

    9 sierpnia 1937 r.

    Wczoraj chińscy komuniści zlikwidowali kocioł pod Dunhuang. Dzięki temu będą mogli przerzucić dywizje z zachodu na wschód i przeprowadzić kolejną ofensywę wymierzoną przeciwko Kuomintangowi.

    10 sierpnia 1937 r.

    Wojska Czang Kaj-Szeka zdobyły wczoraj Xining, lecz niestety za późno. Mieli jeszcze szanse uratować otoczone oddziały. Teraz Kuomintang musi przejść do defensywy broniąc się i przed komunistami i przed Japończykami. Ponadto samoloty z lotniskowca IJN Kaga znalazły i zatopiły kolejny chiński okręt, a dokładniej niszczyciel Chien-Kang w porcie Hangzhou.

    [​IMG]

    14 sierpnia 1937 r.

    Cordell Hull przybył wczoraj do Ottawy na spotkanie z Mackenzie Kingiem w sprawie podpisania umowy handlowej pomiędzy USA a Dominium Kanady. Dotyczyła wymiany ich ropy za nasz sprzęt wojskowy. Premier się zgodził. Także wczoraj Japończycy zdobyli Hohhot i zaraz po tym przeprowadzili atak na otoczone wojska pod Yuling.

    15 sierpnia 1937 r.

    Rząd japoński stworzył na części zdobytego przez ich wojska terytorium marionetkowe państwo Mengkukuo. Oficjalnie rządzi nim książę De Noyan. Poza tym dzisiaj Mackenzie King miał dwa spotkania o charakterze międzynarodowym. Pierwsza to była wizyta Yvona Delbosa, który chciał podpisać umowę handlową dotyczącą wymiany francuskiej stali za nasz sprzęt wojskowy. King przyjął ofertę. Drugie spotkanie było z A. Edenem. Jednakże przybył on, aby poinformować o zerwaniu wszystkich umów handlowych przez Wielką Brytanię. Nasz kraj stanął teraz przed problemem braku odpowiedniej ilości surowców energetycznych dla elektrowni. Zaś w Azji Japończycy zdobyli Changshi.

    [​IMG]

    25 sierpnia 1937 r.

    Wczoraj Mackenzie King pojechał do Waszyngtonu na rozmowy z Cordellem Hallem w sprawie zawarcia umowy handlowej. Dotyczyła ona wymiany amerykańskich surowców energetycznych za kanadyjskie zapasy stali i kauczuku. Amerykanin zgodził się podpisać umowę.
    [/size]


    [​IMG]
     
  11. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]
    Let's Go... Canada!
    Odcinek 11
    3.09.1937 - 30.10.1937​
    [/size]

    [size=+1]3 września 1937 r.

    Wczoraj w Genewie zmarł Pierre de Coubertin – francuski baron, historyk i pedagog, a także inicjator nowożytnych igrzysk olimpijskich. Założył on Międzynarodowy Komitet Olimpijski i był jego drugim przewodniczącym do 1925 roku.

    [​IMG]

    5 września 1937 r.

    Wczoraj w wyniku nalotu na port Zhanjiang zatonął niszczyciel Tung-An, a także krążownik Chao-Ho, Zatopiły je samoloty z japońskiego lotniskowca IJN Ryujo. Poza tym przedwczoraj umarł Jacob von der Lippe – wiceadmirał, dowódca norweskiej floty.

    9 września 1937 r.

    Wojska japońskie przeprowadziły wczoraj desant w rejonie miast Lianyungang i Nantong. Zapewne w ten sposób doprowadzą do okrążenia sił chińskich na Półwyspie Szantuńskim. Ponadto 2 września Hong Kong zaatakował tajfun zabijając tysiące ludzi.

    12 września 1937 r.

    Wczorajsze wybory w Norwegii ponownie wygrała partia lewicowa pod przewodnictwem Johana Nygaardsvolda.

    [​IMG]

    16 września 1937 r.

    Trzy dni temu poddały się kolejne chińskie miasta – Anyang i Qingdao. Poza tym Chińczycy chcąc opóźnić japońskie natarcie wysadzili groble Huayuankow zalewając cały pobliski obszar. Zobaczymy czy to w ogóle wpłynie na wynik ofensywy.

    17 września 1937 r.

    Japończycy wkroczyli do miasta Suzhou, tym samym torując sobie drogę do stolicy Chin – Nankinu.

    19 września 1937 r.

    Wczoraj de Havilland przedstawił plany najnowszego lekkiego bombowca zbudowanego na licencji brytyjskiej – Fairey Battle.

    [​IMG]

    23 września 1937 r.

    19 września japońskie oddziały ostatecznie zdobyły Nankin, ale rząd chiński zdążył uciec do Hefei. Także tego samego dnia padło miasto Xuzhou. Dzień później wystąpił tzw. Incydent Panay. Dotyczył on zatopienia amerykańskiej kanonierki USS Panay przez japońskie bombowce na rzece Jangcy. Rząd japoński oficjalnie przeprosił za tę sytuację i obiecał, że zapłaci odszkodowanie za zatopiony okręt. Idąc dalej to wczoraj Japończycy zdobyli miasto Luoyang, lecz Chińczycy po raz pierwszy przeprowadzili kontratak i odbili Suzhou otaczając japońskie siły w Nankinie. Poza tym 21 września w III Rzeszy zmarł Erich Ludendorff – były niemiecki dowódca za czasów Wielkiej Wojny i niedoszły prezydent.

    [​IMG]

    27 września 1937 r.

    Wczoraj Mackenzie King spotkał się Yvonem Delbosem i Anthony’im Edenem. Obie te wizyty dotyczyły podpisania umowy handlowej. Premier przystał tylko na umowę z Brytyjczykiem chcąc w ten sposób odrestaurować stosunki z Wielką Brytanią. Poza tym tego samego dnia rozpoczęła się wielka eksterminacja ludności chińskiej w Nankinie. Tragedia ta wstrząsnęła całą opinią publiczną i prawie wszystkie kraje zerwały stosunki dyplomatyczne z Cesarstwem Japonii. Mimo otoczenia w tym rejonie, Japończycy zapewne nie zamierzają się poddać. Na dodatek 23 i 26 września wojska japońskie wkroczyły odpowiednio do Kaifengu i Hefei. Jednakże rząd chiński zdążył ewakuować się do Chongqingu.

    [​IMG]

    30 września 1937 r.

    Wczoraj Czang Kaj-Szek ogłosił aneksję chińskich państewek Junnan, Kwang-Si i broniącego się ostatkiem sił Szansi. Czyżby w ten sposób chciał zjednoczyć Chiny? Jednak na jego drodze stoi Cesarstwo Japonii i komunistyczne państewko Mao Tse-Tunga, przed którymi musi się obronić. Póki co, 28 września Japończycy zdobyli Zhengzhou. Ponadto 27 września zmarł ostatni na świecie tygrys balijski.

    [​IMG]

    3 października 1937 r.

    Anthony Eden po raz kolejny przybył do Ottawy w celu poinformowania premiera o zerwaniu przez rząd brytyjski umowy handlowej z 27 września. Widocznie Cordell Hull wcześniej się o tym dowiedział i także przybył na spotkanie z M. Kingiem chcąc podpisać traktat handlowy. Z racji zaufania premiera do rządu amerykańskiego, chętnie podpisał tę umowę.

    4 października 1937 r.

    Także Ivon Delbos przybył do Ottawy by poinformować o zerwaniu umowy handlowej pomiędzy Republiką Francuską, a Dominium Kanady.

    8 października 1937 r.

    Japończycy wkroczyli wczoraj do miasta Nanyang zabezpieczając także pobliski teren, który w większości został zniszczony przez powódź wskutek zniszczenia grobli.

    13 października 1937 r.

    Po wczorajszych wyborach w Brazylii urząd prezydenta ponownie objął Getulio Vargas. Zaś w Azji wojska cesarskie wkroczyły do Yantai okrążając dzięki temu dywizje chińskie w rejonie miasta Jinan.

    [​IMG]

    15 października 1937 r.

    Wczoraj wojska japońskie wkroczyły do miasta Xiangfan, lecz Chińczycy nie pozostali im dłużni i tego samego dnia odbili Hefei i następnie zaatakowali otoczone oddziały w Nankinie.

    18 października 1937 r.

    Kilkanaście godzin temu do Ottawy przybył Gian Galeazzo Ciano – włoski minister spraw zagranicznych, który chciał podpisać umowę handlową z naszym krajem dotyczącą wymiany naszej stali za ich ropę. Jednakże premier się nie zgodził. Zaś Chińczykom nie udało się utrzymać okrążenia Nankinu, gdyż Japończycy wkroczyli do przyległego rejonu wokół miasta Yangzhou. Na dodatek wojska cesarskie zlikwidowały kocioł pod Jinanem.

    21 października 1937 r.

    Wczoraj wojska japońskie wkroczyły do miast Xi’an i Suzhou. Poza tym dwa dni temu zmarł Sir Ernest Rutherford – nowozelandzki chemik i fizyk, laureat Nagrody Nobla z 1908 roku.

    25 października 1937 r.

    Dwa dni temu Japończycy po raz kolejny zdobyli Hefei. Poza tym wczoraj Mackenzie King spotkał się Yvonem Delbosem w sprawie podpisania umowy handlowej. Francuz zaoferował ogromne ilości surowców energetycznych za niewielką cenę, więc premier przystał na te warunki.

    [​IMG]

    28 października 1937 r.

    Trzy dni temu oddziały japońskie zdobyły miasta Fuyang i Yichang, lecz ich ofensywa może niedługo zostać załamana przez nowe armie Kuomintangu, uzyskane poprzez aneksję chińskich państewek Kwang-Si i Junnan, z których to licznie napływają wojska. Poza tym 26 października do Dominium Kanady przybył ponownie Cordell Hull, a dzień później Anthony Eden. Obaj chcieli podpisać traktaty handlowe z naszym krajem, lecz Mackenzie King na żadną ich propozycję się nie zgodził.

    30 października 1937 r.

    Niedobitki armii chińskiej zdobyły przedwczoraj całkowicie nie bronione miasto Yantai na Półwyspie Szantuńskim. Warto też wspomnieć o transportowcu Hai-Jui, który ukrywając się portach Zhanjiang i Hainan, wytrzymuje wszystkie naloty z lotniskowca IJN Ryujo. [/size]


    [​IMG]
     
  12. Kowal

    Kowal Ten, o Którym mówią Księgi

    [size=+2]
    Let's Go... Canada!
    Odcinek 12
    4.11.1937 - 31.12.1937
    [/size]

    [size=+1]4 listopada 1937 r.

    Wczoraj na spotkanie z premierem przybył Yvon Delbos informując go o zerwaniu umowy handlowej przez rząd francuski. Mackenzie King powiedział w wywiadzie, że nie może być wiecznie zdany na „humory” rządów Francji i Wielkiej Brytanii, więc od tej chwili rozmowy handlowe z tymi krajami zostają zawieszone na czas nieokreślony. Uważam to za dobry krok. Nasz kraj musi być niezależny i mam nadzieję, że King do tego doprowadzi.

    9 listopada 1937 r.

    Wojska japońskie w dalszym ciągu atakują słabe i zdezorganizowane oddziały chińskie. Wczoraj padł Xinyang. Inaczej sprawa wygląda na froncie komunistycznym, gdzie armie Kuomintangu powoli acz systematycznie wypierają armie Mao Tse-Tunga spod Jinchangu i Yinchuanu chcąc prawdopodobnie utworzyć kocioł na terenie dawnego Xibei San Ma i jednocześnie oflankować japońską armię. W każdym razie ja bym tak zrobił.

    [​IMG]

    12 listopada 1937 r.

    W wczorajszych wyborach w Australii wygrała ponownie partia Josepha Lyonsa. To już jego trzecia kadencja! Wspomnę jeszcze o śmierci Ramsaya MacDonalda – dwukrotnego premiera Wielkiej Brytanii w latach 1924 i 1929-1935.

    19 listopada 1937 r.

    Wczoraj do Ottawy przybył Cordell Hull w sprawie kolejnej umowy handlowej. Premier King przyjął ofertę. Ponadto cztery dni wcześniej Japończycy wkroczyli do Ankang. Także tego samego dnia IJN Zuiho pokonał chiński transportowiec Hai-Jui zatapiając go w porcie Hainan.

    [​IMG]

    22 listopada 1937 r.

    Wczoraj z M. Kingiem spotkał się Anthony Eden, oczywiście z kolejną propozycją umowy handlowej. Premier pozostając przy swej decyzji sprzed trzech tygodni nie przyjął jej. Poza tym 19 listopada padł ostatecznie Szanghaj, doszczętnie już zniszczony przez japońskie naloty bombowe.

    24 listopada 1937 r.

    Mackenzie King obwieścił rozpoczęcie budowy nowej autostrady Montreal-Windsor. Będzie przebiegać w pobliżu miast: Kingston, Gatineau, Ottawy i Toronto. Zakończenie tej inwestycji jest planowane na koniec 1939 roku.

    4 grudnia 1937 r.

    Japończycy kontynuują swoją ofensywę wzdłuż wschodniego wybrzeża Chin, zdobywając wczoraj Hangzhou. Również w środkowej części kraju nie dają za wygraną i tego samego dnia opanowali miasto Hankou. Także komuniści pokonali Kuomintang zatrzymując uderzenie pod Yinchuanem.

    12 grudnia 1937 r.

    Wczorajsze wybory w Republice Irlandii, podobnie jak rok temu, wygrała rządząca partia First Dáil. Ponadto od wczoraj Królestwo Włoskie przestało być już członkiem Ligi Narodów. Zaś 9 grudnia zmarł Gustaf Dalén – szwedzki fizyk, laureat Nagrody Nobla z 1912 roku.

    [​IMG]

    16 grudnia 1937 r.

    Japończycy zdobyli kolejne chińskie miasto, a dokładniej Anqing.

    22 grudnia 1937 r.

    Wczoraj zmarł Frank Billings Kellogg – amerykański Sekretarz Stanu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1929 roku. Miał 80 lat.

    [​IMG]

    25 grudnia 1937 r.

    Boże Narodzenie. Nareszcie! Jak bardzo się nie mogłem doczekać spotkania z rodziną. Za kilka miesięcy miną dwa lata od kiedy siedzę w Halifaxie. Przeklęta mobilizacja!

    28 grudnia 1937 r.

    Po ciężkim kontrataku, wojskom japońskim udało się utrzymać Wuhu zdobyte wcześniej 22 grudnia. Poza tym Japończycy opanowali miasto Ningbo na wschodnim wybrzeżu Chin.

    31 grudnia 1937 r.

    I tak oto minął 1937 rok. Kolejny czas wojen - tym razem na dużo większą skalę. Jednakże w tym roku III Rzesza się uspokoiła. Czyżby koniec zachłanności Hitlera? Oby to była prawda...
    [/size]

    [​IMG]

    Ponad miesiąc od ostatniego odcinka. AAR oczyszczam i zamykam. W razie chęci kontynuowania PW do moderatora.
    Pozdrawiam, Widder
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie