Mały Aar Rumunią

Discussion in 'HoI II - AARy' started by Rienzi, Jun 28, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Rienzi

    Rienzi Ten, o Którym mówią Księgi

    România

    [​IMG]

    [​IMG]
    Deşteaptă-te, române,
    din somnul cel de moarte,
    În care te-adânciră
    barbarii de tirani
    Acum ori niciodată
    croieşte-ţi altă soarte,
    La care să se-nchine
    şi cruzii tăi duşmani.

    Acum ori niciodată
    să dăm dovezi în lume
    Că-n aste mâni mai
    curge un sânge de roman,
    Şi că-n a noastre piepturi
    păstrăm cu fală-un nume
    Triumfător în lupte,
    un nume de Traian.

    Rok 1936 od roku 27ego panowania Augusta Oktawiana
    czyli 2689 od założenia Rzymu (era europejska)

    Kształt królestwa Rumunii
    [​IMG]

    Jak widać państwo średniej wielkości, z możliwościami pozostaje jedynie pytanie jak je wykorzystać.
    Rząd rumuński jest reprezentowany przez>
    [​IMG]
    Pozycja króla jest dość silna, i władca ten będzie dążył do wzmocnienia swej władzy. By osiągnąć cel musi mieć jak największe poparcie narodu.
    Decyduję się król Carol więc na małe reformy zmierzające do otwarcia się rynku rumuńskiego na kapitał światowy. Podejmuje się też walki z bezrobociem poprzez rozbudowę infrastruktury ale też wzmocnienie armii/ ostoi swej władzy.
    NA dzień 1 I 1936 roku siły militarne Rumunii nie budzą zachwytu co pokazują statystyki poniżej.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Siły lotnicze i morskie prawie nie istnieją.

    Jak już wspomniano powyżej pozycja króla była silna, jednakże dość silny był też parlament i król nie miał prawa mianować ani odwoływać żadnego z ministrów. Oczywiście dążył on więc do zmienienia tej sytuacji.
    Gdy wybuchła wojna domowa w Hiszpanii król Carol zdecydowanie opowiedział się po stronie Franca i wysłał 1000 jednostek paliwa oraz pewne ilości zaopatrzenia, korzystając z transportowców włoskich i zawierając bardzo przyjazne stosunki z Mussolinim.
    W efekcie zadano sobie pytanie o sytuacje obronną Rumunii i okazał się że nie jest najlepiej, jednakże król nie chcąc by to rząd podjął się głębszej reformy armii w stronę przewagi jakości nad ilością zdecydował się wzmocnić jedynie Lobby Jastrzębi i uczynić politykę kraju bardziej agresywną.
    [​IMG]
    W chwili gdy wbrew pomocy z zewnątrz Franco zaczął ewidentnie przegrywać wojnę domową Carol nie chcąc by kojarzono go z blokiem faszystowskim podjął się reform otwierających społeczeństwo rumuńskie na zachód.
    W czerwcu 1937 korzystając z chwilowego zamieszania po kapitulacji i rozstrzelaniu Franca przez zwycięskich republikanów, Socjal liberalny parlament Rumunii postanowił zagłosować nad zdelegalizowaniem partii faszystowskich w kraju. Choć udało się projekt przegłosować to król odmówił złożenia podpisu. Rozpoczął się otwarty konflikt między rządem i jego zwierzchnikiem.
    [​IMG]
    W efekcie wzmocniła się partia królewska i przemieniono system państwa na Markliberalny.
    W chwili gdy Hitler zaanektował Austrię stało się realne zagrożenie wybuchu nowej wojny, Carol postanowił się przygotować do wojny obronnej budując w każdym mieście rumuńskim baterie przeciwlotnicze co wobec prawie nie istniejącej floty powietrznej jest bardzo istotne.
    Król postanowił jednocześnie kontynuować politykę otwierania swego społeczeństwa na świat co nie spodobało się i komunistom, i faszystom, i konserwatystom zaś spodobało się niedawnym przeciwnikom czyli Socjalliberałom. W ten sposób król postanowił chwilowo zrównowarzyć scenę polityczną i pokazać Anglii i Francji swoją gotowość do poparcia ich w razie potrzeby.
    [​IMG]
    Lecz jednocześnie rozpoczął politykę interwencyjną względem państw ościennych.
    Bardzo poprawił stosunki z Jugosławią Włochami i Niemcami. Te trzy państwa okażą się faktycznie kluczowe w przyszłym rozwoju wydarzeń.
    Jednocześnie wzmacniać się zaczęły ugrupowania faszystowskie przewodzone przez gen. Antonescu. Na razie jednak król nie zdawał sobie w pełni jakie może to nieść zagrożenia...
    [​IMG]
     
  2. Rienzi

    Rienzi Ten, o Którym mówią Księgi

    W końcu sytuacja zaostrzyła się do tego stopnia że król nie chcąc ryzykować ewentualnej próby puczu ze strony faszystów musiał zgodzić sie na delegalizację partii komunistycznych. Oczywiście bardzo zepsuło to związki z ZSRR... co jest dość niebezpieczne i pcha Rumunię w ramiona III Rzeszy.
    [​IMG]
    W efekcie rząd rumuński przyjdą ideologię Socjalkonserwtywną za obowiązującą.
    Król zaś zdecydował się na reformy armii zmierzające do ulepszenia jej fachowości, strach przed wojną zaczął więc decydować o całym życiu politycznym kraju.
    Tymczasem Włochy już osadziły się trwale na Bałkanach zajmując Albanię zaś Niemcy na Karpatach tworząc Słowacką satelitę pod wodzą faszysty, księdza Tiso. Carol poczuł się osaczony przez siły faszystowskie, co wobec stałej wrogości ZSRR musi doprowadzić w końcu do jakiegoś konsensusu lub konfliktu. Tego drugiego obawia się król bardziej ze względu na swoją osłabioną po ostatnich wydarzeniach władzę.
    [​IMG]
    Carol II Hohenzollern-Sigmaringen, król Rumunii

    W efekcie tuż przed wybuchem wojny niemiecko polskiej w Rumunii dochodzi do zmian na stanowiskach ministerialnych i przewagę uzyskuje niejaki Victor Antonescu.
    Sam wybuch wojny światowej obył sie bez większego echa w Rumunii ze względu na mocne proniemieckie nastawienie owego ministra który zaczął zdobywać coraz większą władzę nad parlamentem.
    Jako swój główny atrybut siły posiadał on przecież bezpośrednie zwierzchnictwo nad armią...
    [​IMG]
    Dopiero wybuch wojny fińsko sowieckiej wstrząsnął Rumunią i zaniepokoił głęboko, bo stało się dość realne że Sowieci za następny cel obiorą sobie właśnie ten kraj, rozpoczęto koncentracji wojsk na granicy z ZSRR.
    Do początku maja Niemcy zajęli już Danie i Norwegię oraz rozpoczęli działania w Beneluxie. Sowieci nadal zaś walczyli z Finami, ale wyraźnie dążąc do anexii kraju.
    Co nastąpiło 10 dnia maja, 1940 roku.
    W tym momencie celem stały się kraje nadbałtyckie i Rumunia...
    W połowie czerwca do wojny przystąpiły Włochy, zaś ZSRR zaatakowało Estonię i Łotwę, nikt nie daje tym państwom więcej niż do dwu tygodni.
    Tak samo szansę Francji na ocalenie nikną gdyż wojska Hitlera stoją już pod Paryżem.
    26 VI ZSRR zaanektowało Łotwę, nie czekając na dobicie Estonii 27 VI wysuwa ultimatum Rumunii, król Carol decyduje się walczyć!
    [​IMG]

    Jak wygląda stan armii w chwili wybuchu wojny???
    Jest nieco lepiej niż przed czterema laty, co prawda ani marynarka ani lotnictwo nie rozwinęły się w ogóle, to jednak zainwestowano w ogromną liczbę dział przeciwlotniczych tak stacjonarnych jak ruchomych przydzielanych do poszczególnych dywizji. Wszystkie dywizje otrzymały brygady pomocnicze, poprawiono morale, rozwinięto zdolności manewrowe, w końcu unowocześniono sprzęt, czy utworzono armię Panzerną, co prawda z czołgów lekkiego typu ale jednak.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Lotnictwo sowieckie pojawiło się nad rumuńskim niebem już drugiego dnia wojny, ale armia sowiecka nie spieszył się jeszcze do natarcia. Rumuni zdecydowali się wykorzystać sytuację i rozpoczęto ofensywę TRAIAN. Wielka bitwa o Stryj rozpoczęła się 1 lipca.
    Antonescu zaatakował Budiennyja całkowicie go zaskakując i gromiąc w mgnieniu oka.
    [​IMG]
    6 VI Phleps zajął Stryj i obronił przed małym kontratakiem, w ten sposób słaby punkt w obronie granic jakim był cypel Mołdawski został zneutralizowany zaś armia rumuńska mogła ogłosić Glorię, Antoonescu zaś stać się bohaterem narodowym.
    [​IMG]
    Operacja TRAIAN

    Niestety sowiecka przewaga w lotnictwie dała się we znaki Rumunom za każdym razem gdy wychodzili na otwartą przestrzeń. W efekcie nastała wojna pozycyjna. Ani jedni ani drudzy nie mieli sił do ataku, co dzłało jednakże na niekorzyść Rumunii- kraju ewidentnie słabszego.
    W międzyczasie Rzesza pogromiła Francję, rozpoczęła wojnę z Hiszpanią zaś Włosi rozgromili brytyjczyków pod El Alamejn oraz rozpoczęli atak z Etiopii na Sudan.
    Ewidentna przewaga strony faszystowskiej powoduje że Antonescu decyduje się odwołać część sił z frontu i zablokować króla w jego pałacu. Dokonuje on zamachu stanu.
    W efekcie co prawda monarchia przetrwała gdyż nowym władcą został syn Carola Michał, ale Antonescu został rumuńskim dyktatorem tak jak Mussolini u boku Vittoro Emmanuelle.

    Zaraz po przejęciu władzy, chcąc przekonać Hitlera do natychmiastowego udzielenia pomocy w wojnie z ZSRR Antonescu całkowicie zgadza się na ciężkie warunki względem Węgier, sojusznika Niemiec.
    [​IMG]
    Zachowanie Antonescu jednak nie zostało właściwie zrozumiane i zawiązał się spisek w wyniku którego usunięto go z urzędu i przyznano jedynie dowództwo jednego z Korpusów frontowych. Pozbawiono go wszelkich politycznych wpływów zaś nowym dyktatorem został Horia Sima.
    NA odzyskanie utraconych ziem było jednak za późno a groźba zajęcia kraju przez sowietów spowodowała że i Michał i Sima uznali iż najlepiej będzie jak najszybciej zawrzeć sojusz z III Rzeszą i doprowadzić do wojny między tą oraz ZSRR.
    [​IMG]
    Tymczasem z pomocą w trudnej sytuacji przyszli Bułgarzy, wysunęli roszczenia do Konstancji, co w efekcie doprowadziło do wojny, co zaś zmusiło Stalina do zawarcia pokoju z Rumunią, nie chcąc się w razie czego dzielić z Bułgarią i Węgrami tym krajem i jednocześnie zmuszając Hitlera do wypowiedzenia ZSRR wojny.
    [​IMG]
    Armia rumuńska rozpoczęła natychmiastowe przemieszczenie z granicy sowieckiej i przygotowania do operacji DACIA VS. THRACIA.
    Bułgarzy zaś widząc że nie mają szans z armią rumuńską która niedawno pokonała sowietów pod Stryjem ustępuje i ogłasza neutralność. W efekcie na Bałkanach zapanował pokój.
    Owy sukces Mihai * Michał, ogłosił jako zwycięstwo nad Związkiem Radzieckim i Bułgarią jednocześnie i nakazał budowę Łuku Triumfalnego w Bukareszcie. W efekcie prestiż króla wzrósł tak bardzo że posada Simy zaczęła się chwiać. W tym momencie Sima stał się praktycznie zwykłym urzędnikiem wykonującym wolę króla i dyktatora zarazem.
    [​IMG]
    Mihai Hohenzollern-Sigmaringen, król Rumunii

    Teoretycznie Rumunia może w tym momencie zachować neutralność i spokojnie czekać na dalsze roztrzygnięcia w wielkim świecie.
    Włosi przegrali wojnę w Etiopii, zatrzymali się pod Alexandrią. Niemcy nie przebili się przez linię Pirenejów, zaś Japończycy wciąż walczą z Chińczykami. Te wiadomości nie są zbyt zachęcające do przystąpienia do Paktu Osi, mimo to Mihai wie że zdecydowane nie dla Bułgarii rozwścieczyło Hitlera, gdyż planował on uczynić ten kraj swoim sojusznikiem.
    Tak samo negatywnie w Berlinie odebrano odsunięcie Antonescu od jakiego kolwiek wpływu na rząd rumuński. Mihai postanowił więc działać na rzecz związania swego kraju z obozem Osi.
    1 XI 1940 Rumunia oficjalnie wstąpiła do owego bloku, wypowiadając kolejno wojnę wszystkim wrogom Hitlera.
     
  3. Rienzi

    Rienzi Ten, o Którym mówią Księgi

    Kolejna część

    Przystąpienie Rumunii do wojny miało swój cel, jako sojusznik Rzeszy Rumunia miała gwarancje bezpieczeństwa przed ZSRR i nie musiała się obawiać że będzie ponownie sama walczyła z tym państwem.
    Król zdecydował się wykorzystać fakt że może rozmawiać z sąsiadami z pozycji siły i zażądał od Jugosławii ( z którą dotychczas miał bardzo dobre stosunki ) obszaru Banatu. Zamieszkałego przez wielką mieszankę etniczną, ale także rumuńskiego pochodzenia. Chcąc sobie niejako odbić utratę części Siedmiogrodu na rzecz Węgier.
    Doprowadziło to szybko do wojny między oboma państwami. W efekcie Jugosławia zostaje najechana przez cały blok Osi.
    Rozpoczyna się operacja pod kryptonimem ALARIC.
    15 IV 1941 wojska rumuńskie przekraczają granicę i rozpoczynają walkę o miasto Zrenjanin.
    [​IMG]
    Bitwa o Zrenjanin
    [​IMG]
    Operacja ALARIC

    Gdy 18 IV do wojny przystąpiła Bułgaria ( po stronie Osi), uznano że należy działać szybko i wydano rozkaz uderzenia na Belgrad.
    [​IMG]
    Bitwa Belgrad

    Jednocześnie przechytrzono Bułgarów i 21 IV zajęto Nisz (bez walki)
    21 zajęto stolicę Jugosławii. Rozpoczęto kontynuację planu czyli uderzenie na południe oraz zachód. 1 V Niemcy przekazali Rumunom Novi Sad w zamian za co armia rumuńska przekazała prowincje południowej Serbii Włochom.
    28 V Jugosławia zostaje zaanektowana i rozpoczyna się ciężka walka w Grecji, armia rumuńska nie bierze jednak udziału w walkach na tym froncie.
    Przygotowuje się zaś do zupełnie innego planu wojennego, pod kryptonimem CORVIN.
    [​IMG]
    Bałkany w chwili pokonania Grecji

    Operacja CORVIN zaś w Bułgarii ALEXANDROS ( oficjalnie ogłoszono że Macedonia to Bułgaria więc Alexander Wielki to Bułgar ) ma na celu unicestwienie Turcji. Rumunia zajęła strategiczne miasta Serbii, Bułgaria Grecji. Wspólnie zaś w ramach zemsty za kilkaset lat okupacji tureckiej zmierzają teraz roznieść to państwo i uczynić z jego ziem kolonie azjatycką.

    26 IV 1941 ruszyła nowa wojna, o ogólnej nazwie Krucjata Konstantynopolitańska, której głównym celem jest odzyskanie Drugiego Rzymu dla Europy.
    [​IMG]
    VIII wyprawa krzyżowa ( Krucjata Konstantynopolitańska druga )
    [​IMG]
    Godło używane przez wszystkie armie sojuszników w walce z Turkami, bezpośrednio odnoszące się do oznaczeń z czasów krucjat średniowiecznych

    Już 28 IV Rumuni zajęli stolicę upadłego Cesarstwa, dokonując exterminacji wszelkiej ludności nieeuropejskiej.
    [​IMG]
    Rumuni osiedlający się na ruinach tureckiej częsci Konstantynopola

    Hitler tyczasem chcąc szybko odnieść sukces któy by zakrył porażkę a wojnie powietrznej o Anglię, rozpoczął inną krucjatę- antybolszewicką, co Rumunom zdecydowanie nie jest na rękę gdyż granica z ZSRR jest osłaniana przez bardzo skąpe siły...
    Rumuni wplątali się za tem w walki na dwóch frontach. NA szczęście udało się przełamać opór wroga pod Izmitem co dało nadzieje na zwycięstwo nad turkiem.
    Gdy 9 VII zajęto Izmit stał się pewne że nowa Gaugamela nastała i siły wroga zostaną pobite. Niemcy jednocześnie na froncie wschodnim odnoszą spore sukcesy i szybko oraz skutecznie prowadzą działania przeciw bolszewikom.
    Po zwycięstwie pod Izmitem przyszła kolej na bitwę o Bursę kóa ostatecznie przełamała pozycje obronne wroga. Hitler przesłał zaś na głównodowodzącego krucjatą swego doskonałego wodza Erwina Rommla.
    [​IMG]
    Bitwa o Bursę

    8 VIII rozegrała się bitwa o Ankarę, zadecydowała ona o wyniku walk a zachodnie części Azji Mniejszej oraz o tym że to Rumuni będą w przyszłości głównymi okupantami półwyspu.
    [​IMG]
    Ankara

    NA jesieni wojska rumuńskie na froncie tureckich dokonują przegrupowań i reorganizują się zaś na froncie ukraińskich dość aktywnie wspomagają każdy niemiecki atak na wroga walnie przyczyniając się do sukcesów Wehrmachtu na tym odcinku frontu.
    26 IX chcąc zająć dla siebie nieco Ukrainy postanowiono rozpocząć ofensywę i zaatakowano swoietów pod Baltą...
    [​IMG]
    bitwa o Baltę

    Jednakże przewaga lotnictwa bolszewickiego i brak pomocy ze strony Luftwaffe doprowadził do wstydliwej porażki, pierwszej od czasów 1 wojny światowej...

    3 X zaatakowano turków pod Kayseri, co pozwoliło szybko sprzymierzonym armiom dotrzeć do granicy z Syrią.
    [​IMG]
    Bitwa o Kayseri

    Niemałe znaczenie miała także bitwa o Sivas która pozwoliła okrążyć 3 dywizje tureckie i w efekcie je wyeliminować.
    [​IMG]
    Bitwa okrążająca pod Sivas

    Owo zdarzenie zamknęło jakby tą część kampanii, gdyż następnego dnia spadł śnieg i rozpoczęła się wojna pozycyjna.
    Czy faza wojny, którą można określić jako bliską pozycyjnej, bo jakieś ale niewielkie postępy były...
     
  4. Rienzi

    Rienzi Ten, o Którym mówią Księgi

    Losy krucjaty

    Pod koniec listopada 1941 roku USA po ataku Japonii przystępuje do wojny, biorąc za wrogów także wrogów Wlk. Brytanii czyli Rumunię też.
    NA początku nie zmieniło to zupełnie nic gdyż brak było jakichkolwiek amerykańskich sił w rejonie zainteresowań Rumunii.

    Pod koniec grudnia postanowiono zaskoczyć sowietów i uderzyć po raz drugi pod Bałtą...
    [​IMG]
    II bitwa o Bałtę

    Oczywiście si enie udało, na przełomie grudnia i stycznia brytyjczycy zdesantowali pewne siły na Peloponezie o otworzyli front grecki na nowo, mocno to popsuło plany państw Osi. Armia rumuńska praktycznie staneła na granicy Syrii. Włosi i Niemcy na Kaukazie. Ofensywa na Ukrainie też sie zatrzymała, zima 1941-1942 nie zapowiadała ani kontynuacji krucjaty antybolszewickiej oraz teraz to antybrytyjskiej na bliskim wschodzie.

    Pod koniec stycznia gdy amerykanie zajęli Maroko a Francuzi wykazali się kapitulancką postawą w obronie Oranu i Algieru, Hitler zadecydował o przejęciu Afryki północnej i przekazaniu jej Włochom. Biorąc pod uwagę że większość włoskiej armii stoi od dwu lat pod Alexandrią, otworzenie nowego frontu może załamać armię włoską i unicestwić plan zwycięstwa w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rumuni muszą szybko przystąpić do ofensywy a Syrii i dostać się do Suezu albo będzie bardzo źle.
    Tyle że brakuje po prostu armii..
    [​IMG]
    Obszar działań wojsk rumuńskich, zakreślono obszary koncentracji. 26 I 1942.

    Naczelne dowództwo podjęło więc decyzję o bezzwłocznym ataku wszystkimi dostępnymi siłami na brytyjczyków. Rozpoczęto operację IULIANUS.

    [​IMG]
    Bitwa pod Aleppo

    Bitwa do ostatniej chwili była nieroztrzygnięta, w końcu pogoda odmieniła się na niekorzyść Rumunów silny opad deszczu zablokował czołgi i ofensywa utknęła co brytyjczycy wykorzystali i powstrzymali cały atak.
    Po tej porażce Rumuni uświadomili sobie jak bardzo ciężka jest sytuacja państw Osi walczących teraz z całym światem, zdecydowano się przerzucić wszystkie siły z Azji Mniejszej do Grecji w okolice Larissy, by odeprzeć brytyjczyków czychająch na zajęcie całych Bałkan.
    Atak pod Tebami tak zaskoczył brytyjczyków że między 29 II i 8 III zostali całkowicie wyemilinowani i ryzyko utworzenia na stałe frontu bałkańskiego, przynajmniej na razie został zażegnane.

    W końcu po ponownym przegrupowaniu sił rozpoczęto operację IULIANUS II, przy wsparciu Niemców rozpoczęto wielką ofensywę w Syrii. Decydująca bitwa pod Aleppo została rozegrana jednakże przez samych Rumunów którzy pobili nowocześniejsze wojsko brytyjskie.
    [​IMG]
    Operacja IULIANUS II
    Wielce korzystne dla sił krucjaty okazały się wydarzenia w Iraku w którym władzę przeją faszystowski proniemiecki rząd który zerwał wszelkie stosunki z Wlk. Brytanią, choć zachował on w wojnie neutralność to pozbawił brytyjczyków pewnych sił i możliwości. Kluczowym celem całej kampanii stało się teraz zajęcie Damaszku- miast będącego jakby klinem między Libanem i Irkiem, bez którego kontynuacja działań na całym froncie Blisko Wschodnim jest niemożliwa. Wojska Rumunii przygotowały się do tej bitwy bardzo starannie.
    Pierwsze próby ataku rozpoczęto w nocy 21 kwietnia 1942 roku.
    [​IMG]
    Bitwa o Damaszek

    [​IMG]
    Działania ofensywne w Palestynie

    Brytyjczycy posiadali 11 dywizji, ale pierwszego dnia udało isę rumuńskim siłom pancernym rozgromić całe 3, reszta czasu walk to było dobijanie wroga.

    Niestety wróg zebrał ogromne siły brytyjskofrancusko-nowozelandzko-australijskie i nie dopuścił Rumunów do Jerozolimy, odciągnięto siły Rumuńskie dość skutecznie zmuszając je do obrony. Na okres upałów letnich ustaliła się stała linia frontu...
    [​IMG]
    Działalnia letnie 1942

    Na 1 VIII zaplanowano operację JERUSALEM, której celem jest unicestwienie sił sprzymierzonych na terenie od Libanu po Synaj. Główny atak ma być przeprowadzony na południe od Jerozolimy, zgodnie z planem w okolicach miasta powinno zostać okrążonych przynajmniej 12-18 dywizji wroga. Strata takich sił ze strony aliantów pozwoliła by ocalić front afrykański przed katastrofą. Amerykanie są w tym czasie juz za Trypolisem Libijskim który właśnie zajęli. Armia Włoska w liczbie około 50 dywizji może zostać zmuszona do kapitulacji a to by wyłączyło ten kraj z dalszego udziału w wojnie.
    [​IMG]
    Operacja JERUSALEM-plan
    [​IMG]
    Bitwa przełamująca pod Eilat

    17 VIII Japonia anektuje Chiny i tworzy nowe pańśtewko satelickie o owejż nazwie, jest to największy sukces państw Osi od lat, zdecydowanie a nniekożyść aliantów gdyż Indie są teraz bardzo zagrożone inwazją Japońską.

    Ofensywa rumuńska tymczasem zatrzymała się zaraz za zajęcie Eilat, siły alianckie są po prostu zbyt duże. Niemożność kontynuowania ataku ze względu na niesamowite utrudnienia w dostarczaniu zaopatrzenia doprowadza w końcu do tego że Rumunii porzucają plan ofensywy i wycofują się do Syrii.
    Rejon koncentracji całej armii rumuńskiej ma miejsce na wzgórzach Golan. Tam ostatecznie zbiera się taż siła 8 września, i na 1 października jest planowany atak który jeśli się nie powiedzie, Rumunii opuszczą ten front by walczyć z sowietami w Anatolii.
    Gdy się okazało że brytyjczyków w tym momencie się pokonać nie da, Rumunii wycofali całą armię do ojczyzny, faktycznie zdradzając państwa Osi. Król Mihai zaś rozpoczął rokowania zarówno ze Stalinem jak i z aliantami zachodnimi.
    Jednocześnie z racji że rząd Vichy podjął decyzję o przyłączeniu się do wojny otworzył się w końcu front hiszpański i Rumunii są zdecydowani na tym odcinku pomóc jeszcze Niemcom.

    Podjęto decyzję o wzmocnieniu obrony Mołdawii także od strony miasta Stryj..., zrezygnowano z wysyłania wojsk pomocniczych do obrony Konstantynopola ( przynajmniej na razie ) i wysłano 15 dywizji do Francji w celu uderzenia na Hiszpanów,
    Sprawa stała się więc dramatyczna, zwycięstwo Japonii jest jakby przeciw ważone przez porażkę sił Osi w Afryce i na Bliskim Wschodzie nie mówiąc o powolnym wycofywaniu się wojsk Niemieckich przed naporem armii czerwonej...
    Rumuni dzielnie walczą w obronie Francji przed wojskami hiszpańskimi, ale przewaga liczebna wroga jest już miażdżąca.
    [​IMG]
    Bitwa pod Tuluzą

    Tymczasem Rumunia zaczęła poważnie odczuwać brak pewnych zasobów naturalnych bez których nie ma mowy o kontynuowaniu wojny. Aliancie nie wiedzieli o tym nie odebrali więc prób zawarcia pokoju ze strony Mihai jako efektu świadomości słabości lecz jako chęć pokazania że Rumunia ( jak to określił Mihai ) musiała poprzeć Hitlera by uniknąć niszczycielskiego ataku... inna sprawa ze przecież nie musiała atakować Jugosławii, Turcji i rozpoczynać krucjaty...
    Nie mniej jednak rumuńska armia w tej wojnie pokazała że potrafi walczyć dzielnie i skutecznie i pozyskanie jej mogło by przyśpieszyć upadek Rzeszy o wiele wiele miesięcy...
    Alianci zaczęli się więc zastanawiać jak zawrzeć pokój z tym państwem.
     
  5. Rienzi

    Rienzi Ten, o Którym mówią Księgi

    Koniec II wojny światowej

    Dalszy rozwój wypadków przyśpieszył sam Hitler, otóż narodził się w jego głowie pewien plan utworzenia Europejskiego Związku pod przewodem III Rzeszy, w którym jednak nie uwzględniono Rumunii osiągnięć i wsparcia w dotychczasowych działaniach co doprowadziło do ostrego napięcia w stosunkach między dwoma państwami.
    [​IMG]
    Plan Hitlera, tak miał wyglądać Związek Aryjski

    Nie trzeba się domyślać reakcji Rumunii czy Bułgarii które stały się głównymi niedocenionymi w owym planie. Zaś zaskakująco pozytywnie zareagowały te narody którym postanowiono oddać państwowość bądź w ogóle utworzyć.
    Mihai natychmiast rozpoczął zdecydowane negocjacje z Aliantami. Przyobiecał przekazać WLk. Brytanii wszystko co Rumunia zaanektowała będąc w sojuszu z III Rzeszą ( mówiąc krótko Belgrad i okolice... niezwykle cenny kąsek dla Aliantów zachodnich w ich konkurencji z ZSRR. Jednocześnie Rumuni wiedząc że przyśpieszenie upadku Niemiec tylko mogło by doprowadzić do agresji ZSRR na ich kraj, więc postanowili skłócić aliantów i jak to tylko będzie możliwe doprowadzić do wybuchu wojny między nimi jeszcze zanim padnie Berlin.

    26 II 1943 jest datą przełomową w historii świata, król Mihai zrywa sojusz z III Rzeszą, zawiera pokój ZSRR i zachodnimi Aliantami, pozostając w przyjaznych stosunkach z Berlinem jednakże, następnie wypowiada osobiście wojnę ZSRR po czym zawiera sojusz z zachodnimi Aliantami doprowadzając przez to do wybuchu wojny między ZSRR oraz Aliantami. Jednocześnie pozostaje neutralny względem Niemiec i ich sojuszników co pozwala kontynuować współpracę gospodarczą bez której Rumunia straciła by większość surowców niezbędnych do przeżycia.
    [​IMG]
    Nowy rząd Rumuński po zamachu Mihaiła

    Rumunia uzyskała nowego premiera i rząd, pseudodemokratyczny ale jednak. Król jako demokrata z zamiłowania sam starał się zdecydowanie rządzić ale jednocześnie nie wiedząc kto wygra wojnę oraz cechując sie osobistą miłością do drugiego człowieka decyduje się na reformy demokratyzujące cały kraj.

    Do 21 kwietnia można mówić o zawieszeniu broni między Rumunią i ZSRR, ale owego dnia...Sowieci zaskoczyli Rumunów pod Kiszyniowem i rozpoczęli gigantyczną operację KRASNYJ MIR.
    W moment Rumuni przesłali przeciw wrogowie wszystkie wolne dywizje w obwodach, rozpoczęła się krwawa wojna na ziemi Rumuńskiej. Przyszło zapłacić za dotychczasowe postępowanie.
    1 maja padły Bielcy. Rumunie ze względu na niesamowite błoto jakie się rozlało w tym roku po całej Mołdawii nie byli w stanie odpowiednio szybko ściągnąć sił pancernych na front i w efekcie sowieci byli w stanie robić co tylko chcieli.
    Kontratak pod Kiszyniowem nastąpił dopiero 8 maja,
    [​IMG]
    Bitwa pod Kiszyniowem ( kontratak )

    Sowieci nawet nie udawali zaskoczonych... Pomimo pewnych sukcesó i nawet chwilowego odbicia miasta gdy pod Bielcami zebrało się 50 wrogich dywizji stało się jasne jaki los się szykuje Rumunii...
    Stalin wyszedł jednakże z propozycją zawarcia pokoju...
    [​IMG]
    Oferta Stalina

    Rumunia skapitulowała, utracono trzy Mołdawskie prowincje z 3 punktami IK.
    Choć jest to wielka strata to lepsza niż zajęcie przez wroga całego kraju.
    Oczywiście władza króla uległa ponownemu osłabieniu zaś do władzy w kraju ponownie powrócił Horia Sima...
    [​IMG]
    Rząd rumuński po II wojnie z ZSRR

    Stalin zaś był tak łagodny gdyż zakończyło to wojnę między nim i Aliantami, powróciła zatem zgoda w sprawie walki z Hitlerem...


    Efekt...do 20 sierpnia Słowacja, Węgry i Berlin wpadają w ręce Stalina, Armia Czerwona prze dalej na zachód dochodząc do Łaby jeszcze za lata 1943 roku...
    Hitler znika w niewyjaśnionych okolicznościach, Oskar Meissner przejmuje urząd Kanzlerski z polecenia tymczasowej głowy państwa Wilhelma III, który zostaje przy pełnym wsparciu Aliantów koronowany na władcę IV Rzeszy, jednakże tytułu tego nie uznaje Stalin, wojna więc trwa, co więcej także na froncie zachodnim bo Alianci nie chcą oddać wszystkiego ręce Stalina. Tyle tylko że na zachodzie Niemcy sami chętnie ustępują by przerzucić wojsko na wschód. Obowiązuje niepisane prawie zawieszenie broni.
    Do 30 XI wojna w Europie się prawie zakończyła. Wilhelm III oddał się w ręce Aliantów, walkę kontynuowali tylko zatwardziali naziści w Norwegii. Włosi powoli się cofali i sowieci stali już niedaleko Rzymu. Toczyły się już walki o Konstantynopol oraz Sofię które miały zakończyć panowanie Bułgarów nad Bałkanami, zaś Rumunia widząc że jest okrążona przez Sowietów decyduje się na opuszczenie bloku alianckiego i przystąpienie do Kominternu. Przekazując ZSRR Belgrad i okolice, odzyskując zaś Siedmiogród i Mołdawię dokonuje dla siebie i dla Stalina bezcennej wymiany. Rumunia odzyskała narodowe ziemie, zaś Stalin zyskał całą Jugosławię.
    Wkrótce Włochy stają się kolejnym łupem Stalina, ale Paryża już nie udaje się przejąć Armii Czerwonej. Ostatecznie walki się tylko w Norwegii. Dla równowagi Japończycy pobili brytyjczyków w Indiach i rozgromili amerykanów na Pacyfiku.
    [​IMG]
    Europa po zakończeniu II wojny światowej

    W Rumunii w ciągu 1944 i -45 roku jedyne co się dzieje to ciągła ingerencja ZSRR w wewnętrzne prawy kraju, skutkujące obaleniem rządu Simy.
    Z racji ogromnych strat poniesionych w krótkich ale krwawych walkach w Mołdawii brak jest w Rumunii zasobów ludzkich, więc postanowiono rozwinąć infrastrukturę każdej prowincji kraju do 100%, tworząc podstawy pod prawdziwą potęgę gospodarczą jaką może się Rumunia w przyszłości stać.

    Od ostatniego odcinka minęło ponad 30 dni w związku z tym AAR oczyszczam i zamykam. W przypadku chęci kontynuowania zgłoś się do kogoś z HOI Officium w celu ponownego otwarcia.
    Shogun
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page

  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice