OD POŚMIEWISKA DO POTʘGI- AAR SERBIA by Birken13

Temat na forum 'EU II - AARy' rozpoczęty przez Birken13, 6 Lipiec 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Birken13

    Birken13 User

    Gra: Europa Universalis 2 v1.08 + dorobieni dowódcy (nie wiem dokładnie ilu)
    Ustawienia: Normalny / Normalny
    Szybkość: Bardzo szybko

    Odrazu mówię, że screeny będą oddzielnie bo ide najłatwiejszym sposobem (to mój pierwszy AAR)


    OD POŚMIEWISKA DO POTĘGI- AAR SERBIA by Birken13

    W XV wieku na południu Europy leżało, niegdyś malutkie państwo, bo zaledwie z 2 prowincjami o pięknej nazwie Serbia. Władał tymże walecznym narodem wielki książę Stiepan II z dynastii Łazarewiczów (chyba dobrze to napisałem) był on synem Łazara Hrebeljanovicia, który zginął w miażdżącej klęsce Serbii i jej sojuszników z koczownikami Imperium Osmańskiego w bitwie pod Kosowem w 1389 roku.

    W 1419 roku Serbia nie tylko była małym państwem, ale także biednym. W skarbcu było niecałe 100 dinarów, więc książę Stiepan II nie mógł sobie pozwolić na zbyt wiele. Pomiędzy 1419, a 1420 rokiem została przeprowadzona reforma skarbowa- w Kosowie został wyszkolony poborca podatków co miało zwiększyć dochody, a w skarbcu po tym ruchu zostało już tylko niecałe 50 dinarów, następną reformą była wojskowa- nakłady na wojsko i flotę zostały zmniejszone do 50 %, a sama armia została powiększona do 10000 jednostek, co dla Serbii było spełnionym marzeniem, a dla reszty świata pośmiewiskiem.

    4 marca 1419 roku Cypr rozpoczął wraz z Joannitami wojnę przeciwko Karamanowi, a już 11 kwietnia zaprosił nas do sojuszu, oczywiście książę Stiepan wiedział, że to będzie oznaczało przyłączenie się do wojny na co tak biednego państwa nie było stać więc zwołał sejm w Belgradzie:
    Książę Stiepan: -Panowie! zebraliśmy się tutaj, aby omówić kwestię przyłączenia się do sojuszu Cypryjsko-Joannickiego, obawiam się, że przyłączenie do tegóż to sojuszu oznacza wojnę przeciwko Karamanowi, mającego ponad 13 tyś. armii podczas gdy my mamy 10 tyś. rycerstwa z czego 7 tyś. to piechota, a 3 tyś. kawalerii. Oddaję wam głos!
    Wojewoda Kosowski: -Dobry panie moim zdaniem nasz mała armia jest słabo wyposażona, acz ostatni zwiadowcy donoszą iż karaman posiada więcej rycerzy, ale są zacofani technologicznie [LandTech: średniowiecze, NavalTech: średniowiecze (0)]więc moim zdaniem powinniśmy się przyłączyć, trzeba również pamiętać że tacy silni sąsiedzi jak Węgry czy Turcja mogą nam zagrażać, a gdy będziemy w sojuszu to jest możliwe że pierwsze ataki odeprzemy.
    Naczelny dowódca armii: - Monarcho! W imieniu wszystkich wojskowych mówię stanowcze nie! Nasza armia jest zbyt mała jak na tą wojnę i może się dla nas źle skończyć! Jeżeli pan zaakceptuje propozycje Cypryjczyków to ja sie prędzej powiesze!
    Arystokracja: -Panie, arystokraci naszego kraju są w stanie przyłączyć się do wojny i zawrzeć sojusz z Cyprem i Joannitami. W imieniu wszystkich ludzi z tej warstwy społecznej mówimy "TAK" dla sojuszu i "TAK" dla wojny z Karamanem.
    Książę Stiepan: -Tak więc postanowione! Ja osobiście byłem za sojuszem, a większość głosów jest za, więc wchodzimy do sojuszu Cypryjsko-Joannickiego i gotujemy się na wojnę przeciwko Karamanowi!

    21 lutego 1420 roku Wenecja dołączyła do sojuszu Cypryjsko-Joannicko-Serbskiego i wspomogła w wojnie Cypr oraz Joannitów, naród Stiepana II narazie nie mógł pomóc gdyż Ottomani nie chcieli pozwolić na przemarsz wojsk. Wojna trwała już troche ponad rok, a jak nie biliśmy Karamanów tak nasza duma cierpiała, no ale cóż tu począć, gdy koczownicy wciąż nie chcieli pozwolić nam na przemarsz wojsk. 22 maja 1420 roku pańskiego był świętem państwowym, ponieważ córka (wymyślona) Księcia Stiepana II poślubiła syna Monarchy Cypru. Już 2 miesiące (24 lipiec 1420 r.) puźniej, druga córka wybrała sobie za męża potomka władcy Wołoszczyzny- krainy położonej na północ od prowincji o nazwie Serbia. 1 Stycznia 1421 roku pańskiego marszałek polny Milvoje Vitakić oczekiwał rozkazów w prowincji Serbia.

    W kwietniu 1422 roku pańskiego inflacja osiągnęła poziom 1.1%, co Stiepanowi wydawało się ogromnym wynikiem (ludzie zaczęli sądzić że jest chory na głowe) więc mając stabilność +3 przestał w nią inwestować i wszystko dał na LandTechi na Infrastrukture co niedługo miało przynieść efekty. 25 kwietnia Karaman niespodziewanie zaproponował zawieszenie broni mimo iż nawet sie nie spotkał z rycerzami Serbskimi, Książę Stiepan II bez namysłu przyjął ofertę powrotu do "Statusu Quo". Od 1 maja planował wojnę przeciwko Bośni, lecz nie wiedział czy sojusznicy, którzy wciąż nie uporali się z Karamanem przybędą z pomocą, która w ewentualnej wojnie byłaby potrzebna, gdyż Bośniacy mają sojusz z Raguzą która posiada 6 tysięcy chołoty zdolnej do walki (czyli tyle ile Bośniacy). Książę wybrał termin: miał nim być 1 Sierpień, gdyż był pewien, że sojusznicy zdążą się uporać z poprzednim jego rywalem.
    Mądry Książę Serbski myśląc, iż zawierając Królewski Mariaż z Wenecją i Joannitami przekona ich do wojny z Bośnią i Raguzą, wydal 3 córke za maz (ksiaze mial zwyczajnego pecha z potomkami) która poslubila ciotecznego brata siostry króla Wenecji, Joannici jednak odrzucili ofertę tłumacząc się, iż są homoseksualni.

    C.D.N
     
  2. Birken13

    Birken13 User

    I WOJNA BOŚNIACKA
    Zgodnie z zapowiedzią dnia 1 sierpnia 1422 roku pańskiego Książę Stiepan Łazarz II wypowiedział wojnę Bośniakom oraz Raguzie, na prośbę o pomoc z 3 sojuszników pozytywnie odpowiedzieli tylko Cypryjczycy tak więc najstarsza córka musiała przekonać Króla Jannusa do naszych "pokojowych" poglądów. 27 sierpnia wojska Serbskie wkroczyły na ziemie Bośniacke, Marszałek polny Milvoje Vitakić miał powiedzieć wtedy:
    -"Bij, zabij! chołote diabelską! Szanuj kobiety, gwałć krowy! na rozkaz króla wygramy!"
    Niestety pierwszy szturm został odparty, armia musiała wrócić do Belgradu mimo iż miała przewagę liczebną i nie dostała obiadu co źle wpłynęło na morale. Marszałek zaplanował obronę przed 10 tyś. armią Raguzy w Kosowie, zaciągnął 5 tyś. najemników przekraczając tym samym limit wojsk, ale czego sie nie zrobi dla dobra narodu! Dzielnie wraz z naszą 15 tyś. armią odparł atak chołoty Raguzkiej (chyba dobrze) po czym ruszył wszystkimi siłami na Bośnię pozostawiając Kosowo niechronione. Wojska oblężyły bośniacką fortecę w tym samym czasie Książę Stiepan II popełnił jeden ze swoich największych błędów, mianowicie nie patrząc na ilość dinarów w skarbcu zaczął szkolić 3 tyś. kawalerii co spowodowało kompletną pustkę w skarbie państwa, jeszcze gorsza myśląc że jeżeli anuluje szkolenie to zwrócą mu stracone pieniądze, a tu jeden wielki zonk! nie ma ani dinarów, ani 3 tyś. kawalerii:(
     
  3. Birken13

    Birken13 User

    Jako, że miesiąc się kończył, a trzeba było wypłacić żołd chołocie serbskiej Książę Stiepan Łazarz II musiał zaciągnąć 5-letnią pożyczkę bankową co wprowadziło pewne zmieszanie w szeregach rycerstwa. Książę rozkazał marszałkowi Vitakiciovi oblężyć sporą grupą ludzi (5 tyś.) fortecę w Bośni, a resztą wrócić do Kosowa (8 tyś.), ponieważ zbliżała się tam 1-tysięczna armia z Raguzy. Niestety grupa oblężeniowa została wypchnięta z prowincji Bośnia i musiała wrócić do Belgradu. Pare dni puźniej Marszałek polny Milvoje Vitakić nakazał swoim wojskom ruszyć na stolice Raguzy i Bośni równocześnie. Armia Serbska która wyruszyła z Belgradu poniosła klęskę i musiała wrócić aby się przegrupować, zaś mniejsza chołota serbska zdołała oblężyć fortece Raguzy. Niestety sprytne oddziały w/w narodu odrazu po klęsce w swojej stolicy ruszyły na Kosowo, niestety udało im się oblężyć tą forteće i nawet "Pułk Belgradzki" nie zdołał odeprzeć oddziałów oblężniczych. Książę widząc sytuacje "podbramkową" zaczął szkolić 3- tysięczną kawalerię mimo iż ma niespłaconą pożyczkę w banku. Po wykonaniu tegóż to ruchu w skarbcu pozostało 31 dinarów. Monarcha Serbski nie chciał uznać przewagi sojuszu Bośniacko-Raguzkiego, lecz ludzie zaczęli domagać się zakończenia działań wojennych pod groźbą buntu. Aż tu nagle nasz wielki Książę Stiepan zaproponował pokój Raguzie na zasadzie takiej, iż Raguza płaci 50 dinarów odszkodowania i w ten sposób mieliśmy jednego przeciwnika z głowy, a Cypr jak nie pomagał tak nie pomaga teraz monarcha czekał tylko na właściwy moment do ataku na Bośniaków.
    21 sierpnia 1424 roku pańskiego połączone siły Kosowskie i Belgradzkie z Marszałkiem Vitakiciem na czele zaatakowały stolicę Bośni Sarajewo.
    http://img301.imageshack.us/my.php?image=szturm17xh.jpg

    O dziwo atak został dzielnie odparty przez chołotę Bośniacką. Zbliżał się koniec Września, a w skarbcu zostało już marne 6 dinarów. Książę musiał szybko coś wymyśleć bowiem zastrzyk hajsu u jego księgowej miał być dopiero za cały kwartał.
    1 Listopada 1424 r. Monarcha wziął kolejną pożyczkę (boże co ja mam zrobić!). 30 dnia tego samego miesiąca Marszałek Vitakić zaatakował ponownie stolicę Bośni, Sarajewo mówiąc przy tej okazji:
    -"Teraz, albo nigdy, jeżeli teraz nie zwyciężymy nasze państwo prędko zbankrutuje, a wtedy nie będziemy się mogli napić piwa Tyske- trudno dostępne w Belgradzie"
    http://img301.imageshack.us/my.php?image=piwo15dz.jpg

    Armia zwyciężyła i zaczęło się oblężenie fortecy. Niestety 25 grudnia Węgry wypowiedziały nam wojnę, wezwaliśmy Cypr do pomocy, ale zhańbił nasz sojusz. Mądry Książę Stiepan II odrazu zaproponował pokój bez kontrybucji Bośni na co oni przyznali. Na szczęście 28 grudnia Wołoszczyzna zaprosiła Serbię do sojuszu z Mołdawią i Joannitami, lecz niestety nie włączyli się do wojny:( Armia poniosła klęskę w prowincji Serbia i forteca została oblężona. 20 września Chorwacja (sojusz węgierski) zdobyła Belgrad i ruszyła na Kosowo.
    http://img301.imageshack.us/my.php?image=obl281380enie11xa.jpg

    Państwo chyliło się ku upadkowi. Milvoje Vitakić podjął próbę odbicia Belgradu z rąk chołoty Chorwackiej (oblężenie fortecy). Przez jakiś czas 6 tyś. oddziału Vitakicia nikt nie atakował poza 14 tyś. armią Węgierską, która...poniosła klęskę. Forteca powinna upaść za ok. 6 miesięcy.
    http://img296.imageshack.us/my.php?image=obl281380enie32vx.jpg

    Tak więc 21 marca 1426 roku pańskiego Monarcha myśląc iż poprzez dołączenie do jakiegoś sojuszu skłoni przywódce jego do pomocy w obronie Serbii jednak się mylił zamiast skłonić do pomocy dołączył do wojny razem z Polską, Litwą i Brandenburgią przeciwko Państwu Moskiewskiemu. 27 sierpnia 1426 zagarnęliśmy prowincję o nazwie Serbia z naszą stolicą Belgradem po 12-miesięcznym oblężeniu.
    Jednak okupanci nadal oblegali Kosowo. Nagle pewne wydarzenie wstrząsnęło krajem, Książę ogłosił Bankructwo!
    http://img250.imageshack.us/my.php?image=bankrut9hb.jpg

    ________________________________________________________________________________________

    OT skasowano - AAR zamknięty - w celu kontynuowania proszę zgłosić się do administracji forum.
    Raferti
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie