Od Rusi do Rosji

Temat na forum 'CK II - AARy' rozpoczęty przez de Mont Salvy, 21 Listopad 2015.

  1. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Od Rusi do Rosji


    I. O początkach Rusi i przywołaniu Ruryka słów kilka



    Po Potopie trzej synowie Noego rozdzielili pomiędzy siebie świat cały. I tak Semowi przypadł wschód, Chamowi południe a Jafetowi zachód i północ cała. Kiedy Stwórca zburzył Wieżę Babel rozeszli się ich potomkowie na wszystek świat. Z pokolenia Jafeta pochodzą Frankowie, Italczycy, Anglowie, Waregowie i Ruś, Słowianie, Grecy oraz Iberowie.

    Po mnogich zaś latach siedli Słowianie nad Ilmeniem - wielkim jeziorze pośród kniei i poddali sobie sąsiednie ziemie. Od tego zaś jeziora Ilmeńcami ich zwali.

    [​IMG]

    Ilmeńców zjednoczył Rodisław z rodu Słoweńskiego. A siedzibę obrał on sobie w Nowogrodzie Wielkim i stąd przez czterdzieści lat władał Północą.

    [​IMG]

    Jednak po jego śmierci kraj popadł w zamęt i nie było kniazia w Nowogrodzie przez lat sześćdziesiąt. I nie było sprawiedliwości u Ilmeńców. I powstał ród przeciw rodowi, brat przeciwko bratu. I rzekli sobie: "Poszukamy sobie kniazia, który by władał nami i sądził podle prawa". I poszli ku Waregom, ku Rusi, za morze i rzekli: "Ziemia nasza wielka jest i obfita, a ładu w niej nie ma. Przychodźcie więc rządzić i władać nami". I wybrał się Ruryk - mąż nad męże i wziął ze sobą wszystką Ruś i przyszedł do Ilmenu, i siadł w Nowogrodzie. I od niego i jego Waregów przezwała się ziemia Ilmeńców - Rusią a Nowogród - Holmgardem.

    [​IMG]

    Mężem roztropnym i dzielnym był Ruryk. W boju niepokonanym, w radzie niezastąpionym, u stołu wspaniałym. A żoną jego była Ingjerdr - córka wodza Szwedów - niewiasta dzielna i prawa.

    [​IMG]

    Natenczas Ruś była podzielona między wielu kniaziów. Witebsk, Turów, Twer, Czernihów i Kijów to stolice ich były. A każdy z tych kniaziów łakomie spoglądał na włości sąsiada i zamyślał jak wywyższyć się ponad innych.

    [​IMG]

    Rozbita też była i przesławna Ziemia Nowogrodzka. Albowiem nie każdy kniaź poddał się Rurykowi. Potomki Zbigniewa - brata Rodisława - władali Pskowem, Toropcem i Torżokiem a dani nie składali Rurykowi.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Co jednak przytomniejsi z domu Słoweńskiego ugięli się przed Rusią a byli to:

    Wszemił z Białego Jeziora...

    [​IMG]

    i Śwetozar z Łuków.

    [​IMG]

    Nadto Rurkowi hołd złożył Nujanza z Ingrii,

    [​IMG]

    warega Egilla z Holmingów osadził zaś Ruryk w smoleńskim grodzie.

    [​IMG]

    Świat chrześcijański - dziedzictwo Jafeta - podzielon był wówczas na wiele władztw. Carstwo Franków rozpadło się na sześć części, ziemie Anglów posiadało pięciu królów. Dalej na wschodzie były Wielkie Morawy i Bułgaria, świeżo co obmyte chrztem świętym. Na południe zaś od nich rozciągały się ziemie cara Greków. Ani Waregowie ani większa część Słowian nie przyjęli Łaski Chrystusowej.

    [​IMG]

    Słowianie zwani później Rusami za sąsiadów mieli Lachów, Litwinów i Estów od zachodu, Finów i Mordwinów od północy i wschodu, Chazarów i Węgrów od południa.

    [​IMG]

    W Stepie natenczas prym wiedli Chazarowie, którzy wyparłszy Węgrów na zachód dań odbierali od wszystkich, nawet od dumnych Bułgarów Nadwołżańskich i Pieczyngów. Dalej na wschodzie siedzieli Kumani zwani też Połowcami.

    [​IMG]

    A wszystkie ludy te pogrążone były w błędach pogańskich i bałwany czciły. Jedni Chazarowie na wiarę żydowską przeszli chcąc się odróżnić od swych sąsiadów.

    [​IMG]

    A trzeba wiedzieć iż przez ziemie owe ważkie szlaki handlowe przechodziły. Waregowie od dawien dawna przez Wołchow, Dźwinę i Dniepr z jednej strony i Ładogę, Wołgę i Don z drugiej płynęli do Greków i Pohańców na handel i wojnę.

    [​IMG]

    Jednym z nich był Dir z rodu Oskyldrów - ongi towarzysz Ruryka, który spłynął Dnieprem w dół i zajął Kijów, który przezwał Konugardrem. Miasto to wielkie było i możne a wedle legendy jego pierwszą kniahinią była Dobrawa.

    [​IMG]

    Ruryk miał syna - Olega (Helgiego), męża zaprawionego już wówczas w bojach.

    [​IMG]

    W tym czasie na Rusi prawo stanowiło, że synowie zmarłego dziedziczą w częściach równych a najstarszy przewodzi całemu rodowi. Ruryk miał jednak jednego syna - tedy krajowi nie groziło w przyszłości, że pogrąży się w sporach jak ongi to było z rodem Słowieńskim.

    [​IMG]

    Ruryk wzmocnił swą władzę nad plemionami zespolonymi w jego władztwie. Przywrócił prawo i sprawiedliwość.

    A radą i pomocą w tym zbożnym dziele służyli Rurykowi liczni zacni mężowie a w szczególności: kanclerz Wszemił, wojewoda-kniaź Oleg, podskarbi Frirek, Śwetozar przełożony nad szpiegami i wielki żerca Godi Budli z Tikhwinu.

    [​IMG]

    I tak, zaprowadziwszy porządek w Nowogrodzie jął gotować się Ruryk do nieuniknionej wojny.


    C.D.N.
     
  2. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    <taktyczny komentarz, by autor wiedział, że wątek będzie obserwowany>
    Fajno. Będziesz Ruś Nowogrodzką przekonywał do nordyckiej kultury i religii, czy też w planach masz jakiś nawrót na słowiaństwo?
     
  3. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie mam planów na przyszłość. Na razie wojny wchodzą w grę. A potem się zobaczy. :)
     
  4. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Czyli lecisz na żywioł. Jeszcze lepiej ;)
    Aha, grasz z jakimiś modami? No i jakie DLCki masz w posiadaniu?
     
  5. moskal

    moskal Опричник

    No to ja czekam na misjonarzy od Chazarów - jako horda nie powinni tak szybko padać jak to było przed HL i jest szansa na jakieś misjonarskie sukcesy.
     
  6. cobran

    cobran Ten, o Którym mówią Księgi

    Ruś wyznania Mojżeszowego ? (gdyby tak się stało w twojej rozgrywce) Kupiłeś mnie :D
     
  7. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    DLC mam wszystkie istotne i chyba wszystkie nieistotne. ;) Nie mam jakiś sprecyzowanych planów - na początek zjednoczenie i marsz wzdłuż Wołgi. A na hordy nie liczę. Pierwotnie ten aar miał się zacząć w XIII w. ale po tym co AI wyrabiało zrezygnowałem z planów. Po prostu nie dało się sensownie grać - komp podejmował tak nieklimatyczne działania, że rozkładało to na wejściu moją wizję gry.
     
  8. Maciej-Kamil

    Maciej-Kamil Ten, o Którym mówią Księgi

    Bardzo fajny odcinek. Z niecierpliwością czekam na kontynuację.
     
  9. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Od Rusi do Rosji


    II. O licznych wojnach Ruryka i o tym co z nich wynikło




    W tym to czasie postanowił Ruryk zabezpieczyć następstwo po sobie i swoim synu Olegu. Ten ostatni pozostawał bowiem w stanie bezżennym i nie zaznał dotąd kobiety. Tedy chcąc uzyskać sojusznika w spodziewanych wojnach na wschodzie pchnął Ruryk kanclerza Wszemiła na wschód, w Stepy, do chana Toksoby - Pulada z propozycją sojuszu i związania obu rodów węzłem małżeńskim. Chan ten był krewnym i wielkim wasalem władcy Kumanów - kagana Sokola z rodu Andjolgiów.

    [​IMG]

    I pojął Oleg Songul - córę Puladową i żyli ze sobą jako mąż i żona. I dobrze im było.

    Niedługo po zaślubinach Olega zarządził Ruryk wydanie uroczystej uczty ku czci bożków ruskich i słowiańskich. Tkwił bowiem i on w błędach pogańskich a goszcząc znaczniejszych możnych nowogrodzkich, zarówno Rusów jako i Ilmeńców chciał zaskarbić sobie ich przychylność i pomoc w wojnie którą planował i do której był zmuszon.

    [​IMG]

    Jako się bowiem rzekło uprzednio, byli kniaziowie słowieńscy, którzy choć nie wywodzili się od Rodisława, sami chcieli zasiąść na nowogrodzkim stolcu.

    Tedy Ruryk powiódł swą drużynę na najgroźniejszego z nich - Światopełka, kniazia toropeckiego.

    [​IMG]

    Nie dla siebie jednak chciał Ruryk włości światopełkowe lecz dla swego lennika - Wszemiła.
    I tak skłóciwszy ród Słowieńców pokonał Ruryk Światopełka.

    [​IMG]

    Następnie ruszył Ruryk na Psków, którego władca Dobrozhir wsparł uprzednio Światopełka, chcąc nadać ten gród Światozarowi z Łuków.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Podbił też Torżok, którego pan - Radosław wojował przeciw Rurykowi w wojnie pskowskiej, po czym obrócił swój oręż przeciw kniaziowi jarosławskiemu - Tusztjcie z Timerowa.

    [​IMG]

    I choć ta ostatnia wojna ze zmiennym szczęściem prowadzona była - padło nawet białojeziorskie grodziszcze - to i Jarosław przyłączon został do państw rurykowych.

    [​IMG]

    Zabezpieczywszy tedy jedność nowogrodzką parł Ruryk do podboju wszystkich krain nad górną Wołgą, tak by z czasem móc ruszyć w dół rzeki i pobić Chazarów.

    [​IMG]

    Po zdobyciu Jarosławia rurykowy synowiec - wojewoda Oleg, za ojcowską zgodą udał się do Carogrodu na służbę w Wareskiej Gwardii. Wiedział bowiem mądry Ruryk, że w przyszłości grecki car może być przydatnym sojusznikiem przeciw chazarskiemu kaganowi.

    [​IMG]

    Wierna małżonka Olegowa - Songul była już w tym czasie brzemienna. Jakiś czas później wydała na świat syna, którego na cześć dziada nazwano Rurykiem.

    [​IMG]

    Uskrzydlon wieścią o narodzinach wnuka ruszył Ruryk z drużyną swoją na wodza Wiatyczów - Skowronka z Tweru. Ten jednak nie dał się rozbić w walnej bitwie i pomimo, że Rurykowi zajęli wpierw Twer a potem Uglicz, odzyskał Skowronek swą stolicę i trzeba było dwukrotnie go pokonać, pierwej pod Wiaźmą a następnie pod wałami Tweru by złożył oręż i uznał zwierzchność Nowogrodu.

    [​IMG]

    Rozprawa z Twerem przeciągała się między innymi dlatego, że w Pskowie wybuchło powstanie chłopskie pod wodzą Kullelemba i gród ten czerń zajęła a umocniwszy się weń pustoszyć zaczęła Ruś całą.

    [​IMG]

    Pobiwszy smerdów pod Łukami i powiesiwszy ich przywódców powiódł Ruryk swe zastępy na Weś by przyłączyć do swych państw gród Zaozerje nad Onegą - ważny punkt na szlaku ku Morzu Lodowatemu i Wielkiemu Bułgarowi.

    [​IMG]

    Rozgromiwszy tedy wodza Wepsów - Karhu, obrócił Ruryk swe żelazo ku Miemo II - wodzowi Czudzi. Dobywszy Wołogdę mógł Ruryk przyjąć tytuł wielkiego wodza Merów.

    [​IMG]

    Następnie jednych Merów przekonawszy a innych pokonawszy objął Ruryk niepodzielne rządy nad Merią.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Parłwszy w kierunku środkowej Wołgi nie mógł Ruryk pozostawić grodu włodzimierskiego w rękach Muromców. Tedy z całą swą potęgą ruszył na Murom.

    [​IMG]

    Pobiwszy ich władcę - Waraka II pod Radstofem, zmusił go Ruryk do odstąpienia Włodzimierza. Cała tedy górna Wołga była pod jego wpływem i kontrolą. Wszyscy okoliczni kniaziowie składali mu dań a on sam by podkreślić swą przewagę nad nimi przyjął tytuł Wielkiego Kniazia Kraju Grodów - Gardariki.

    [​IMG]

    [​IMG]

    I tak oto Ruryk w nieco ponad dekadę wyniósł Nowogród do takiej wielkości, której nigdy wcześniej nie zaznał. Nie wszystkim jednak w smak było owo wyniesienie. Znaleźli się tacy co językami swymi podstęp knuli i strącić kołpak wielkoksiążęcy ze skroni Rurykowych zachcieli.

    C. D. N.
     
  10. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Widać, że z sąsiadami pieścić się nie będziesz. W sumie to i ja dołączam się do osób oczekujących, że AI okaże się śmieszkiem i wyśle do Ciebie Rabbiego. O ile wcześniej Chazarowie nie rozpadną się od buntów.
     
  11. moskal

    moskal Опричник

    Nawet się pieścić nie może - nordyccy poganie mają kary za zbyt długi czas pokoju (brak wojen lub brak rajdów). A ponieważ na dzikusów nie warto organizować rajdów (holdingli plemienne mają premię do garnizonu oraz poborowych za puste ziemie przez co trzeba uderzać większymi siłami a same w sobie są finansowo ubogie) no to pozostaje jedynie wojna.
     
  12. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    W istocie. Nie zamierzam się cackać z jakimiś minorami. Ale coś czuję, że ci się szybko skończą. I wtedy zacznie się gra z wielkimi. Aczkolwiek mam nadzieję na jakieś większe pęknięcie czy też upadek. Zasadniczo ekspansja w pierwszym etapie jest potrzebna by stworzyć mit wielkiej Rassiji i było do czego nawiązywać później.

    No i właśnie nie wiem co zrobić w przypadku misjonarzy (nie tylko chazarskich). Judeorosja? Zawsze to oryginalniej. Najmniej serca mam do reformy słowiańskiej/normańskiej. No ale zobaczymy co przyszłość przyniesie.
     
  13. moskal

    moskal Опричник

    Pierwsze pęknięcie może być podczas dziedziczenia - jeżeli dziedzic będzie miał mało ziem własnych, niski prestiż, kretyńskie cechy itp. to plemienni wasale mogą deklarować niepodległość (bez wojny o niepodległość). Samo przez się upadać może dodatkowo, kiedy uzyskasz kilka tytułów królewskich i mnogo dziedziców. No i jeszcze mogą się znaleźć frankijscy awanturnicy, którzy napadną na Rurykowiczów z armią 25k rycerzy, chłopów i ochotników - wobec różnorodnej armii zachodniej plemienna lekka piechota + garść łuczników/ciężkiej piechoty rady sobie nie da.
     
  14. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    No w każdym razie liczę na jakieś pęknięcie. Ekspansja Rusi nie wyjdzie poza linię Bałtyk - Ural - Kaukaz - Morze Czarne - Wisłę a i to wydaje mi się sporo (zwłaszcza w Stepach i Zawołżu). Bardzo chciałbym żeby doszło do jakiegoś najazdu nomadów ale pewnie płonne nadzieje.
     
  15. ers

    ers Ten, o Którym mówią Księgi

    Jak nie zrobisz superbloba do czasu Mongołów, to możesz nawet pójść pod jarzmo.
     
  16. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Mam duże wątpliwości co do Mongołów. Doświadczenia ze Złotą Ordą były zniechęcające. Ale fajnie byłoby gdyby przyszli i podbili. Nie wiem jak teraz przebiega proces podboju świata przez Mongołów, bo dawniej to siedzieli za Wołgą jak trusia. Może po HL coś im się polepszyło w śmiałości?

    Trzeci odcinek powinien być wieczorem.
     
  17. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Obawiam się, że jeżeli ręcznie ich nie wzmocnisz, to po zachodniej stronie Uralu ciężko będzie ich zobaczyć.
     
  18. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Ale grałeś w tym okresie? Jeśli tak to wygląda to żenada. :( Liczyłem, że po dlc jakoś zaktywizują hordy. Pamiętam, że jak zaczynałem grać w ck2 to miałem problemy z odparciem ataku nawet zwykłych Połowców. Potem wyprano stepowców z jakiejkolwiek agresji. Ehhh.
     
  19. moskal

    moskal Опричник

    A u mnie hordy są dość mocno aktywne - we wczesnej grze otrzymywałem dość często komunikaty, że jakiś dziedzic z klanu takiej i takiej hordy tworzy królestwo w dziwnym miejscu. Przeważnie na pograniczu bułgarsko-karpackim, bułgarsko-bizantyjskim, na Zakaukaziu, na pograniczu abbasydzko-bizantyjskim. Jeszcze do okresu mongolskiego nie doszedłem (syndrom "nie gram bo skryptuję"), ale wątpię aby byli tak pasywni jak w podstawce.
     
  20. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi





    Od Rusi do Rosji


    III. O buncie wyrodnych kniaziów i kijowskim niebezpieczeństwie



    Nie minęło wiele czasu od przyjęcia kołpaku wielkoksiążęcego przez Ruryka a zawiązał się w Nowogrodzie spisek wyrodnych kniaziów a to: Dragana z Tweru, Władysława z Wiaźmy, Tjuejkezhuta z Radstofy i Arvo z Uglicza, którym przewodził Koksza z Kostromy. Zbrodniarze zmierzali do zrzucenia swej zależności od wielkiego księcia nowogrodzkiego.

    [​IMG]

    Wielki kniaź zdawał sobie sprawę z przewin swych lenników i jako dobry ojciec, który niesfornych a pogubionych synów poucza i przywołuje do porządku, tak i on chciał odwieść wasali od złego. Tedy kniaź Władysław Wiaźmieński z płaczem i szlochem przybywszy do Rurykowego tronu upadł przed Wielkim Kniaziem i wyznał swe grzechy. Wzruszony Ruryk nagrodził skruszonego kniazia nadaniem Tweru.

    [​IMG]

    Tedy Ruryk mógł liczyć na wierność kniaziów Ingrii, Tweru, Pskowa, Smoleńska i Toropca, co wraz z osobistymi włościami jego dawało mu przewagę nad spiskowcami.

    Jakaż pycha, duma i zaślepienie prowadziły wyrodnych kniaziów, że mimo widomej przewagi wielkiego księcia nad nimi ośmielili się wystąpić przeciw ich przyrodzonemu Panu!

    [​IMG]

    Pod grodem jarosławskim drużyna Ruryka rozbiła w puch wojów zdradzieckich książąt a uczyniwszy to poszła na Kostromę - naczelny gród Kokszy i całej Rebelii.

    [​IMG]

    I wzięli Kostromę Rurykowi po czym miecze swe skierowali ku Radstofie - siedzibie podstępnego Tjuejkezhuta.

    [​IMG]

    Dobywszy Radstofy zgniótł Ruryk bunt a upadłych kniaziów pozbawił włości i wtrącił do ciemnicy.

    [​IMG]

    Kiedy Ruryk zmagał się z powstaniem występnych kniaziów na południu rosła w siłę obca potęga. Dir - kniaź kijowski rozszerzył swą władzę po obu stronach Dniepru i począł zagrażać Krajowi Grodów.

    [​IMG]

    W ciągu tych nielicznych lat jakie minęły od czasu gdy Rusowie Dira zawładnęli Kijowem jego państwo bez ustanku rosło. I tak na północy Dir podbił Smoleńszczan, na wschodzie opanował ziemie podległe kniaziowi czernichowskiemu a od mordwińskiej Meshchery oderwał Prońsk. W końcu pobił samych Madziarów i zabrał im Perejasław. A nie był to koniec wybujałej pychy onego księcia.

    [​IMG]

    Tedy Ruryk widząc tak groźnego sąsiada i słysząc od Władysława Twerskiego, iż Dir podjudzał kniaziów mordwińskich do buntu ruszył z całą swą potęgą na Kijów.

    [​IMG]

    A czas ku temu był najlepszy, gdyż Dir wykrwawiwszy się na Madziarach nie mógł drużynie nowogrodzkiej całej swej siły przeciwstawić.

    Poszedł tedy Ruryk na Dira z Rusią. Dir zaś zebrawszy Kijowian poszedł przeciw Rurykowi i przyszedł pod Rosław i stali po obu stronach rzeki Dniepr. I począł Dir lżyć Ruryka, mówiąc: "Oto ci przebodziem oszczepem brzuch twój tłusty". Był bowiem Ruryk wielki i ciężki, że i na koniu ledwo mógł siedzieć, lecz był roztropny. I rzekł Ruryk do drużyny swojej: "Jeśli was ta obelga nie obraża, to ja polegnę sam". Wsiadłszy na koń wjechał do rzeki, a za nim wojsko jego. Dir nie zdążył zaś się uszykować, i zwyciężył Ruryk Dira.

    [​IMG]

    I zbiegł zaś Dir samotrzeć do Kijowa a w ślad za nim ruszył Ruryk.

    [​IMG]

    I dobył Ruryk Kijowa i mnogie skarby tam zdobył, że trzeba było stu zaprzężonych w woły wozów by dobro to wywieźć ku Nowogrodowi.

    [​IMG]

    I ukorzył się Dir przed Rurykiem i przysięgę, i dań mu złożył, i trybut coroczny przyobiecał i posiłki na Rurykowe wojny słać przyrzekł. I miłość od tego czasu między nimi była, tak jakby jednym byli.

    [​IMG]

    Prześwietne to zwycięstwo ułatwiło wielkiemu kniaziowi zmianę prawa plemienia i kraju swego.

    [​IMG]

    Tegoż jednak lata zmarł Oleg, syn Rurykowy, od ran na polu bitwy dalekiej, i położono go w chramie nowogrodzkim. I wielka żałość spadła na Kraj Grodów po stracie tak dzielnego męża. A kniaź Ruryk stratą przybity w odrętwienie czterotygodniowe popadł.

    [​IMG]

    Serce Rurykowe od tegoż czasu stężało i z biegiem lat coraz surowszy dla swych poddanych i wrogów był.

    Tedy następcą Rurykowego stolca stał się siedmioletni Ruryk Młodszy. Ten jednak nie miał miru wśród Rusi gdyż w bożków słowiańskich wierzył i wzgardził bogami dziada a to Odynem, Thorem i Tyrem a przedkładał nad nich Welesa, Jaryłę i Roda. I nie podobało się to wielkiemu kniaziowi.

    [​IMG]

    Nowogród jednak zdobywszy przewagę w obu Rusiach, już jako lew gotowy był do kolejnego skoku. Otrząsłszy się ze smutku Ruryk miał poprowadzić swą drużynę ku kolejnemu wrogowi.



    C.D.N.
     
  21. moskal

    moskal Опричник

    Tak patrzę, przyglądam się i dziwię "gdzie była feudalizacja, że mały Ruryk jest feudalistą?". Ale patrzę potem znów, iż młody siedzi w Gwardii Wareskiej przez co jest już spokój.

    Aby przewieźć dwie i pół monety trzeba było aż stu woła? :p To ile byś potrzebował po splądrowaniu kościoła chrześcijańskiego, z którego w tej fazie gry poganie mogą wyciągnąć nawet ponad 50 monet i to jeszcze drogą morską.

    Co do pioruna stało się w kraju wschodniofrankijskim, że stał się zachodem? Ta ciemna plama u Chazarów to bunt czy jakiś klan uzyskał niepodległość? W Bizancjum jakaś herezja, że tam zaciemniałe? Widzę, że Karen się trzyma, nadal są przy zaratusztrianizmie czy już przeszli na islam?
     
    Ostatnia edycja: 24 Listopad 2015
  22. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Licentia poetica średniowiecznego kronikarza. Ale faktycznie wygląda to głupio, że wezmę wielkie miasto a kasy mam mniej niż jak spalę jakiś klasztor na Wyspach Brytyjskich...

    Ten piorun zowie się Karol Śmiały i jako claimant zdobył tron wschodniofrankijski. Całkiem ciekawie się to potoczyło.

    Pewnie chodzi o Alanów - trybutariuszy chazarskich. W HL państwa trybutarne nie mają nazwy na mapie. Wg mnie średnie rozwiązanie. Może powinni zastąpić to obwódkami lub czymś w ten deseń. A ten obszar na zachód od Chazarii to bunty madziarskie. Węgrom słabo coś idzie. Szkoda.

    Jakiś bunt tam się zrobił i mają trudności Grecy.

    Wierni są nauce Zoroastra. Całkiem nieźle im idzie. Zazwyczaj u mnie padali.
     
  23. Maciej-Kamil

    Maciej-Kamil Ten, o Którym mówią Księgi

    Ten AAR udowadnia, iż nie trzeba długich opisów, aby coś było dobre. Z dwóch pisanych obecnie ten jest lepszym.
     
  24. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    E tam, ja po prostu nie umiem pisać fabularyzowanych aarów. Inna sprawa, że czasu nie mam na wymyślanie tekstów i zżynam przy pierwszej lepszej okazji. :D
     
  25. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Nieźle, trybuty mogą łatwo i szybko stworzyć wspomnianą wcześniej Wielką Ruś.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie