Papieska Dominacja – Włoski AAR

Temat na forum 'FTG- AARy' rozpoczęty przez Aronet, 26 Luty 2011.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Aronet

    Aronet Znany Wszystkim

    Odcinek I - Północna Pielgrzymka;
    Odcinek II -Długa droga do wojny;
    Odcinek III - Papieski Miecz;
    Odcinek IV – Włoch, Włochowi nierówny;

    Papieska Dominacja – Włoski AAR

    [​IMG]

    Odcinek I - Północna Pielgrzymka;

    Z początkiem roku pańskiego 1419 w Państwie Kościelnym władzę przejęła organizacja skupiająca w swych szeregach bogate rody arystokratyczne, zaczęli mieć coraz większy wpływ na papieża, którym w tym czasie był Martinus V, jak i na politykę wewnętrzną i zagraniczną Państwa Papieskiego.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Ową grupę nazywano Patriotami Rzymskimi. Celem ich polityki było zjednoczenie Ludu Włoskiego, pod berłem Papieży, jako głowy nowego Królestwa Włoskiego, lecz prawdziwą władzę w kraju miała sprawować silna arystokracja, kluczem do utrzymania takiej kontroli nad państwem i papieżem miało być obsadzenie swoimi ludźmi kluczowych stanowisk wojsku, administracji, gospodarce oraz dyplomacji.

    [​IMG]
    Sytuacja polityczna na Półwyspie Apenińskim w 1419.

    Niestety już samym początku roku rozpoczęła się, nikomu niespodziewana wojna z Modeą i z jej sojusznikami. Patrioci dostrzegli w tym korzyść pozyskania znacznych posiadłości na północy półwyspu.
    [​IMG]
    Początkowe sukcesy na polach bitwy z prowadziły do silnego poparcia przez Rzymskie społeczeństwo. Lecz już na początku roku 1423 po trzech latach wojny przez kronikarzy papieskich zwanej Wojna Północnych Włochy. Nastał wymuszony pokój z powodu narastającego konfliktu między szlachtą a pospólstwem. Chłopi i mieszczanie domagali się większych praw i wolności. Papież i rada doradców poszła na ustępstwa po tym jak bunty ogarnęły Rzym.
    [​IMG]

    Podczas rokowań pokojowych Państwo Kościelne pozyskało prowincje Ronagna
    [​IMG]

    Koniec odcinka I
     
  2. Aronet

    Aronet Znany Wszystkim

    [​IMG]

    Odcinek II -Długa droga do wojny;


    Po uspokojeniu sytuacji wewnątrz Państwo Kościelne, trzeba było odbudować zdziesiątkowaną i opadłą na duchu armie po Wojnie Północno Włoskiej jak i po walkach z rebeliantami. Dowództwo nad armią powierzono Attenddo Sforz zasłużonego, doświadczonego żołnierza.
    [​IMG]

    Wojna z północnymi Włochami nadszarpnęła reputacje Papieża a z tym całego państwa. W celu uspokojenia sąsiadów oraz poprawienia relacji z największymi rodzinami królewskimi ówczesnej Europy. Papież po konsultantach z Patriotami Rzymskimi doszli do wniosku by zorganizować zjazd biskupów włoskich do Rzymu. Niestety Wielu biskupów z północnych Włoch pod naciskiem swych królów i książąt zbojkotowały, gównie z Mediolanu, ten nieoficjalny Sobór Włoski. Rzymianie odczytali to jako pogardę dla papieża i całego Wiecznego Miasta.
    [​IMG]
    Sojusznicy PK w pierwszej połowie XV wieku.

    Ta zniewaga jaka wystosował Mediolan do Papieża zakończyła dyplomatyczną drogę na jaką PK chciało wkroczyć po, co tu kryć nieudanej Kampanii Północnej, W Watykanie wytoczono nową Ścieszkę dla Państwa Papieży i Rzymu. Od tego dnia każde nieposłuszeństwo wobec Następcy Świętego Piotra miała być surowo karana i zaznaczono ze na ekskomunice się nie skończy.
    Pierwszą ofiar ą nowo obranej drogi miał się stać Milan, który sam chciał podporządkować Północne Włochy pod swoim berłem.
    [​IMG]
    Sojusznicy Milan-u w pierwszej połowie XV wieku.

    Najbardziej liczącym się sojuszem w krajach włoskich było sojusz, któremu przewodziła Wenecja. I ryzyko wojny z Mediolanem i jednocześnie z Wenecją zaniepokoiła Patriotów widmem wojny na dwa fronty. W tym celu Państwo Kościelne chciało wmieszać Wenecję w wojnę z państwami Cesarstwa Rzymskiego lub z niewiernymi z Bałkanów. Niestety te wysiłki spełzły na niczym, gdyż Watykańskie intrygi wyszły na światło dzienne i tylko pogorszyły relację z Wenecja i ich sojusznikami.
    [​IMG]
    Wenecja i jej sojusznicy przed rokiem 1430.

    Wraz z nastaniem roku 1431 Państwo Kościelne szykowało się do Drugiej Kampanii Północnej, niestety tego ówże roku zmarł papież Marcin V. Co opóźniło rozpoczęcie wojny, na kilkanaście lat.
    Na konklawe wybrano weneckiego biskupa Gabriele Condulearo, który przyjął papieskie imię Eugeniusa IV. Wydarzenie to zmieniła calom sytuacje polityczną na półwyspie.
    [​IMG]
    Bloki państw włoski po roku 1931.

    Nowemu papieżowi bardzo spodobały się idee zjednoczonych Włoch i bardzo zaangażował się w plany jego realizacji. W kolejnych latach papież i patrioci zwlekali z rozpoczęciem nowego konfliktu ale już w 1440 roku. Na granicy doszło do incydentu ze strony Milan-u, Watykan niezastawiająca się zbyt długo rozpoczęli wojnę.
    [​IMG]

    Koniec odcinka II
     
  3. Aronet

    Aronet Znany Wszystkim

    [​IMG]

    Odcinek III - Papieski Miecz;

    Wojna jaka rozpoczęła się na Półwyspie Apenińskim zszokowała cały katolicki świat. Na dworach europejskich monarchów zaczęto mówić, iż to kolejny papież z miecze a nie z krzyżem. Francja i Habsburgowie zaczęli się obawiać wojujących papieży. Co wyrazili wsparciem finansowym dla Milan-u podczas wojny. Lecz dyplomaci Rzymu również nie próżnowali i już na samum początku udało im się przekonać Toskanię, niedawnego sojusznika Milan-u, która nie przystąpiła do wojny z Państwem Kościelnym, po stronie Mediolanu ale zawarła sojusz z Rzymem.

    [​IMG]

    Osoby odpowiedzialne za prowadzenie wojny, byli przekonani iż wojna nie potrwa dłużej niż trzy lata. Przekonanie to utrwalało przewagę militarną Bloku Rzymsko-Weneckiego nad Blokiem Mediolańskim. Plany wojny przewidywały atak wzdłuż całej granicy pomiędzy blokami.

    Pierwszą ofiara wojny padła Mantua, która została zdobyta przez połączone, główne siły Watykanu i Wenecji.

    [​IMG]

    Po tym brawurowym zwycięstwie Dowództwo chciało jak najszybciej przenieść wojska na tereny Mediolanu. I już po kilku tygodniach większość armii Rzymu znalazła się na zachodnim brzegu Półwyspu Apenińskiego. Oddziały Rzymian jakie wsparły walczące już na tym froncie wojska Sieny i Toskanii, osłabiły morale żołnierzy Mediolanu. Po kilku zwycięskich bitwach naszych wojsk, armia mediolańska zaczęła popadać na duchu, a żołnierze Mediolanu rozpoczęli masową dezercję. Po niespełna dwóch latach walk, szala zwycięstwa była całkowicie po stronie Bloku Rzymsko-Weneckiego. W grudniu 1442 padło ostatnie miasto Bloku Mediolańskiego, stolica Republiki Genueńskiej.

    [​IMG]
    Etapy II Kampanii Północno Włoskiej.

    Traktat pokojowy został podpisany w 1443 roku na wyspie Korsyce. Na mocy którego Mediolan utracił Padmę na rzecz Toskanii a Państwo Kościelne wzbogaciło się o prowincje Mantue.

    [​IMG]
    Mapa polityczna Półwysep Apeniński po II Kampanii Północno Włoskiej (1440-1443).

    Koniec odcinka III
     
  4. Aronet

    Aronet Znany Wszystkim

    [​IMG]

    Odcinek IV – Włoch, Włochowi nierówny;

    Wraz z nastaniem pokoju Półwysep Apeniński znalazł się w dominacji bloku państw Rzymsko-Weneckiego. Ów sojusz choć jeden z najpotężniejszy w europie i w basenie Morza Śródziemnego, natrafiał na coraz większe trudności i zgrzyty po między członkami. Taką kolej rzeczy zapoczątkował już traktat pokojowy podpisany na Korsyce 1443 roku, na którym Wenecja i Neapol praktycznie nic nie zyskali. Konflikt podsycali również Patrioci Rzymscy, którzy po zwycięstwie nad Mediolanem, mało kogo się już obawiali. Było to spowodowane trudnym położeniem niektórych potęg europejskich i rzymskich sojuszników:

    Z jednej strony Wenecja, której coraz trudniej było utrzymywać swoje faktorie i kantory na wschodzie Morza Śródziemnego, gdzie Turcy z każdym rokiem Pańskim poczynali sobie coraz śmielej.
    [​IMG]
    Mapa polityczna wschodniej części Morza Śródziemnego.

    A z drugiej strony Aragonia, która mając dobre relacje z Kastylia zaczęła ingerować w wewnętrzne sprawy Neapolu i Genui.
    [​IMG]
    Mapa polityczna zachodniej części Morza Śródziemnego.

    Innymi obszarami Europy, którymi interesowali się Patrioci Rzymscy i Papież był Górny Dunaj. Gdzie toczyło się intensywne „nawracanie” zbłąkanych dusz zwanych Husytami.
    Oraz ziemie nie tak dawno podzielonej Francji, która po okresie wojny stuletniej zjednoczył się w dwa silne Królestwa Francji i Burgundii.
    [​IMG]
    Francja i Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego - Mapa Polityczna.

    Wracając do spraw Państwa Kościelnego i jego w tym czasie najistotniejszych spraw. Było poszerzenie wpływów państwa na ziemie nowo zdobyte.
    [​IMG]

    Państwom Bloku Rzymsko-Weneckiego było już coraz miej po drodze. Szalę goryczy i wzajemny podejrzeń przelał fakt, szybkiej i z pozoru nieprzemyślanej decyzji o przemianowaniu istniejącego Państwa Kościelnego na Państwo Włosko-Papieskie. Wenecja i Neapol z godnie z oczekiwaniem porzucili sojusz, wchodząc w układy z tak niedawnymi wrogami czyli Mediolanem, do których z międzyczasie dotłoczyła Aragonia. Państwo Włosko-Papieskie wspierali nadal władcy z Sieny i Toskanii co wynikało bardziej z uzależnienia od Patriotów niż z ich wyboru.

    Większość władców włoskich sprzymierzyła się ze sobą by razem stawić czoła niepokornym Patriotom, o których mówiono już na dworach całej Europy, gdzie coraz częściej byli nazywani „Samosiami”.

    Lecz państwa nowo co powstałego paktu nie oskarżali papieża gdyż uznali go za osobę zastraszona i kontrolowana przez Patriotów Rzymskich.

    Po roszadach jakie nastąpiły w sojuszach. Na Półwyspie Apeniński zaczęło się wyczuwać zapach kolejnej wojny. Do której za wszelką cenę niech cieli dopuścić „Samosie”. Chcąc rozwijać państwo gospodarczo i kulturalnie.

    [​IMG]
    Sojusz państw Centralnych Włoch

    [​IMG]
    Pakt Anty-Rzymski.

    [​IMG]

    Koniec Odcinka IV
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie