Polski Imperializm Część III „Uśpiony Orzeł”

Temat na forum 'Victoria - AARy' rozpoczęty przez kakom, 11 Październik 2009.

?

Jaki odcinek dodtakowy pragniecie przeczytać, po 10 standarodowym zamierzam wrzucić ajkiś bonus.

  1. Narodziny języka Polskiego, kultura polska.

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  2. Mniejszości Etniczne Cesarstwa Polskiego.

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  3. Świat losy, kultury i języka Polskiego poza Cesartwem.

    0 głos(y/ów)
    0,0%
Status Tematu:
Zamknięty.
  1. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi



    Temat założyłem by mieć to już z głowy.
    Pierwszy odcinek po ukończeniu części II.

    Technikalia Victorii.
    Victoria: Revolutions patch (2.01)
    Trudność - trudny
    Agresywność - normalna
    Nowe ikonki dla jednostek Vicki:R (BeBro)
    sprity okręrów (BeBro)
    paczka flag zrobionych z pomocą Zoora
    oraz kilka własnych eventów.
    Spolszczenie do Victorii Revolution.
     
  2. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Świat w 1836 rok.

    Europa.
    [​IMG]
    Granice na kontynencie Europejskim uformowały się po ostatnich konfliktach zbrojnych jakie miały miejsce w europie. Najważniejsze znaczenie przy zmianie granic miała wojny 10-letnia i Krakowska po których to przywódcy Europejscy na kongresie Frankfurckim, zatwierdzili zmiany na mapie Europy. Sułtanat Turecki i Perski w czasie wojny Bagdadzkiej wydarły Imperium Omańskiemu znaczne terytoria na bliskim wschodzie, w latach 1825-1830.

    Indie, Persja.
    [​IMG]
    Jest to obszar niemal niepodzielnie kontrolowany przez Imperium Brytyjskie, Brytyjczycy w latach 1750-1800 wchłonęli Maharasztre i Beludżystan, w Indiach pozostały trzy małe państewka hinduskie które utrzymały pewną samodzielność są to: Berodo, Trawancor i Indore. Królestwo Wielkiej Francji tymczasem kontroluje południową cześć półwyspu indyjskiego. W trakcie rewolucji antymonarchistycznej Cesarstwo polskie utraciło ziemie państw Gruzji Armenii oraz Bukhataru. Najmłodszym państwem tego regionu jest Uzbekistan Wschodni który powstał w czasie przewrotu w Chinach, tak zwanego wystąpienia Lao, którego popierali Japończycy i Niemcy. Ostatecznie Lao przegrał ale utworzył samodzielne państwo którym był właśnie Uzbekistan Wschodni, w większości zamieszkany przez ludność uzbecką.

    Azja Wschodnia.
    [​IMG]
    Dominatem regionu jest Cesarstwo Japonii jednak II Rzesza Niemiecka w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci pozyskała na tym obszarze znaczne obszary kosztem Chin. Cesarstwo Chińskie mimo zacofania i osaczenia przez państwa ościenne pozostaje nadal niepodległe, gdy Chiny dotknęło wystąpienie Lao w 1829 roku, utraciła obszary na rzecz Uzbekistanu Wschodniego, jednak anektowało politycznie państwo Xia które było tworem wojny z Cesarstwem Polskim, Chińczycy wykorzystali fakt iż państwo polskie trawiła wojna domowa.

    Ameryka Północna.
    [​IMG]
    Kontynent Ameryki północnej został zdominowany przez USA i KSA gdy w europie trwała wojna dziesięcioletnia, republiki te wykorzystały fakt osłabienia państw europejskich, zajęły kolonie przynależne do Portugalii i Aragonii, znajdujące się na kontynencie ameryki północnej.

    Ameryka Środkowa.
    [​IMG]
    Obszar ten zajmuje królestwo portugalskie które przeniosło swą stolice właśnie do ameryki środkowej w obawie przed rosnącą potęgą swego sąsiada królestwa Aragonii. Republika Haiti która wyzwoliła się w połowie 18 wieku, jest jedynym niezależnym państwem w tym regionie.

    Ameryka Południowa.
    [​IMG]
    Kontynent ten nadal pozostaje w większości pod kontrolą Królestwa Wielkiej Francji, istnieją na tym obszarze dwie niezależne republiki Peru i Kolumbii, powstałe w 18 wieku państwa uniezależniły się od swych metropolii którymi były Francja i Wielka Brytania.

    Afryka.
    [​IMG]
    Kontynent Afrykański w większości jest terytorium kolonialnym podzielonym miedzy mocarstwa europejskie, Cesarstwo Niemieckie w wyniku wojny z Aragonią z lat 1820-1826 pozyskało nowe obszary na północy Afryki a aneksja Beninu przez Niemcy z roku 1828 zakończyła istnienie ostatniego murzyńskie państwa na tym kontynencie. Jedynym państwem niezależnym od mocarstw europejskich pozostaje Egipt który wyzwolił się w takcie rewolucji antymonarchistycznej w cesarstwie Polskim.

    Australia Oceania.
    [​IMG]

    Ocean Pacyficzny.
    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    9 Mocarstw Świata.



    Victoria udana konwersja.rar - 0.05MB
     
  3. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 1
    1 stycznia 1836 - 9 maj 1836

    [​IMG]
    [​IMG]
    Aleksander II August
    Cesarz Polski: 1824-1841


    Cesarstwo polskie w ostatniej dekadzie poniosło znaczne straty terytorialne, spowodowane rewolucją antymonarchistyczną, Lecha Ożarowskiego. W jej wyniku, narody Kaukazu uzyskały niezależność to samo tyczyło się Republiki Bukhataru rządzonej przez Uzbeków, ostatecznie cześć macierzy cesarstwa znalazła się pod kontrolą Cesarstwa Niemieckiego i Czesko-Węgierskiego.

    [​IMG]
    Z związku z tymi wydarzeniami i mimo nienawiści jaką Aleksander darzył idee republikańskie. Cesarz postanowił przekształcić przestarzały system rządów sprawowanych nad państwem Polskim, z dniem 5 stycznia 1836 roku, parlament przegłosował pomyślnie zmiany konstytucji, zgodnie z nowymi założeniami konstytucji cesarstwa Polskiego. Część władzy nad państwem przechodziła w ręce rządu, który był wybierany podczas wyborów, w których udział mogli brać jedynie obywatele posiadający odpowiedni status majątkowy, ich stan posiadania nie mógł być niższy niż 300 tysięcy złotych.

    [​IMG]
    Konstytucja jasno objaśniała role rządu, którego głównym reprezentantem by premier.
    Rząd miał składać się z 7 ministrów i premiera, ministrów: spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, marynarki wojennej, skarbu, policji, wywiadu i kontrwywiadu, armii. Rząd miał prowadzić politykę zagraniczną ale jej kreatorem miał być Aleksander, polityka wewnętrzna miała być tylko konsultowana z Cesarzem, jednak jej prowadzenie pozostawało w gestii premiera. Armia pozostawała natomiast, pod bezpośrednio kontrolą Imperatora który przekazywał ją rządowi w wypadku konfliktu zbrojnego.

    Pierwsze wybory miały być przeprowadzone, około 1840 roku, do tego czasu powołano rząd tymczasowy, którego premierem został najbardziej zaufany człowiek Aleksandra, Eugeniusz Sieniawski, który był od 12 kwietnia 1835 roku przywódcą stronica Cesarskiego, które przekształciło się w pierwszą partie polityczną w państwie polskim.


    [​IMG]
    Węgiel kamienny, pierwsza kopalnia węgla kamiennego powstała w Szczakowej - dzielnicy miasta Jaworzna w 1767 roku, od tamtego czasu na ziemiach cesarstwa Polskiego coraz częściej i chętniej powstawały kopalnie zajmujące się wydobyciem tego surowca, który okazał się bardzo dobrym paliwem.

    [​IMG]
    15 marca dokonano unowocześnienia stoczni wprowadzono tak zwane, stacjonarne stocznie, dzięki którym produkcja okrętów była zlokalizowana w jednym miejscu, gdzie przebiegały wszystkie prace nad ukończeniem statku.

    [​IMG]
    Religia polityczna, na ziemiach Cesarstwa Polskiego zdobywała coraz szersze rzesze zwolenników.

    [​IMG]
    Polska kompania wschodnio-indyjska której prezesem został z polecenia Sieniawskiego Albrecht Mruczewski, rozpoczęła dalszą kolonizacje terytoriów Australii, Alaski oraz Nowej Zelandii. Nowe obszary kolonialne, wedle Mruczewskiego miały przynieść spore dochody do skarbca Cesarstwa Polskiego.

    [​IMG]
    Dnia 4 kwietnia 1836 roku, z inicjatywy rządu i ministra Skarbu, rozpoczęto budowę okręgu przemysłowego w prowincji Samara, powstać tam miały 3 nowe fabryki huta szkła oraz Stali i Cementownia, miały to być pierwsze nowoczesne fabryki w Cesarstwie. ​


    Ciąg dalszy nastąpi
     
  4. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 2
    9 maj 1836- 18 maj 1837

    [​IMG]
    [​IMG]
    Aleksander II August
    Cesarz Polski: 1824-1841
    Eugeniusz Sieniawski
    Premier Polski: 1836-1840

    [​IMG]
    14 maja w Kazimierzu doszło do podpisania serii sojuszy obronnych, Aleksander II August podpisując porozumienia obronne z : Księstwem Bawarii, Królestwem Obojga Sycylii i Księstwem Krety, pragnął umocni pozycje cesarstwa na arenie Europejskiej za to 16 maja podpisano pakt obrony z Królestwem Aragonii, które zabiegało o protekcje ze strony Cesarstwa, w obawie przed rosnąco w silę Francją.

    Polski ambasador Józef Berecki podpisał z Franciszkiem IV porozumienie o sojuszu militarnym, które gwarantowało Cesarstwu Polskiemu wsparcie ze strony Francji w razie rozpoczęcia przez Polskę wojny lub gdy samo państwo polskie zostało by zaatakowane, w dokumencie tym który Aleksander podpisał 19 maja, Państwo polskie także przyrzekało wsparcie dla Francji, pakt ten nie obejmował jedynie wojen kolonialnych. Na podobnych zasadach jak z królestwem Wielkiej Francji podpisano sojusz z Państwem Papieskim, papiestwo jednak zastrzegło sobie iż w razie konfliktu z Cesarstwem Czesko-węgierskim sojusz ten nie obowiązuje, ratyfikowany został on 25 maja 1836 roku.

    [​IMG]
    Na Cyprze 29 maja 1836 roku, doszło do buntu ludności greckiej która zamieszkiwała wyspę, na tłumienie rebelii wysłano pięć dywizji pod dowództwem pułkownika Jakuba Czarnkowskiego, bitwa z 15 czerwca 1836 roku zakończyła się całkowitym zmiażdżeniem rebeliantów. W prowincji Mandhar na wyspie Celebes, doszło do wystąpienie ludności jawajskiej która niegdyś zamieszkiwała sułtanat Makassaru, generał Romuald Wielopolski posiadający pod sobą 8 dywizji dokonał pacyfikacji buntu, 21 czerwca 1836 roku.

    [​IMG]
    W cesarstwie polskim sporą rzesze zwolenników zdobyła, teoria Tradycjonalizmu.

    [​IMG]
    Na świecie doszło do serii powstań zbrojnych, na Bałkanach doszło do rewolty ludności Greckiej i Bułgarskiej pragnącej zrzucić swą zależność od Cesarstwa Czesko-Węgierskiego, zgodnie z postanowieniami kongresy Frankfurckiego wojska Cesarstwa Polskiego wzięły udział w tłumieniu tej rebelii. Na terenie Niemieckich Indochin wybuchło powstanie narodowe ludności Chińskiej pod przywództwem Lao Yanga, chińczycy pragnąc wyrzucić Niemców wywołali masowe powstania chłopskie, które rozpoczęły się 11 lipca 1836 roku.

    [​IMG]
    Z początkiem września natomiast ludność murzyńska zamieszkująca, Niemiecką Afrykę wschodnią także rozpoczęła rewoltę przeciw swym białym ciemiężcą, podobna sytuacja rysowała się w Francuskiej Afryce zachodniej gdzie także doszło do wystąpień czarnej ludności przeciwko białym.

    [​IMG]
    Francuzi mieli także problemy w swych koloniach w Indiach gdzie, Sipajowie Indyjscy żołnierze kolonialni na służbie francuskiej, zbuntowali się przeciwko swym panom wszczynając największą rewoltę na terytorium Francuskim od czasu wojny 10-letniej.


    [​IMG]
    4 grudzień 1836, rozwój technologiczny opracowano, doktryny grup rajderów.

    [​IMG]
    Z dniem 1 stycznia 1837 roku, cesarskie stocznie mogły produkować okręty typu,
    Korweta (korweta żaglowa) - klasa niewielkich okrętów żaglowych. Jest to jednostka używana głównie do służby zwiadowczej i zadań pomocniczych - łącznikowych, patrolowych, zaopatrzeniowych. Używane też są w ekspedycjach naukowych. Początkowo były to okręty jednomasztowe, od XVIII wieku - trzymasztowe, z ożaglowaniem rejowym. Uzbrojenie stanowiło kilkanaście dział niewielkiego wagomiaru w baterii burtowej, ustawionych na odkrytym pokładzie górnym. Stosowano też na nich cięższe karonady. Korwety te mają zwykle wyporność od 400 do 600 ton.


    Ciąg dalszy nastąpi.
     
  5. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 3
    18 maj 1837 -10 lipca 1837

    [​IMG]
    [​IMG]
    Aleksander II August
    Cesarz Polski: 1824-1841
    Eugeniusz Sieniawski
    Premier Polski: 1836-1840


    [​IMG]
    Około 25 maja, Juliusz Zborowski znamienity polski pisarz, poruszający głównie tematy rewolucji Ożarowskiego, gdzie zarzucał rewolucji zniszczenie potęgi państwa polskiego, dostrzegł problemy społeczne w Cesarstwie polskim. Napisał a potem wydał on powieść: „Równi i Równiejsi”, powieść ta podejmuje temat różnicy między poszczególnymi warstwami społecznymi oraz prezentuje ich charakterystykę. Warstwy społeczne ukazane w powieści to: środowisko urzędniczo – mieszczańskie - tworzy ono pozory uczciwości i sprawiedliwości, lecz w rzeczywistości są to ludzie egoistyczni, skoncentrowani wyłącznie na własnej karierze, szlachta – jest warstwą upadającą, hołduje starym mitom o wyższości szlachty i ich nadrzędnych prawach, odgrywa śmieszną szopkę, magnateria – to zbiór kukiełkowych postaci. Przedstawiciele tej warstwy są ograniczeni, kontynuują wielkopańskie tradycje, lecz mają pieniądze, dlatego też są klasą społeczną bardzo niebezpieczną, biedota. To ludzie bez dochodów lub o bardzo małych dochodach. Główne cechy ich życia to bieda, głód, choroby i śmierć.

    W powieści swej Zborowski zarzucał władzy w Cesarstwie, brak zainteresowania dla najniższych warstw społecznych w Cesarstwie. Rząd Sieniawskiego postanowił zareagować na zarzuty Zborowskiego, wedle dekretów Premiera miano rozpocząć budowę państwowych przytułków dla bezdomnych i kalekich gdzie zapewniono by im wyżywienie i schronienie.

    [​IMG]
    13 czerwca 1837 roku, dzięki nowym osiągnięciom technologicznym, w głównej mierze dzięki opracowaniu piły mechanicznej tartaki w cesarstwie polskim zwiększyły produkcje drewna.

    [​IMG]
    20 czerwca 1837, do cesarstwa polskiego dotarła następna niezwykła nowinka technologiczna, żniwiarka była to maszyna rolnicza do koszenia zboża lub trawy, kosząca i odkładająca skoszone zboże, tak by umożliwić następny przejazd maszyny. Żniwiarka była maszyną ciągniętą przez konie. Została skonstruowana w 1831 przez Cyrusa McCormicka, wyposażona w kilka ostrzy tnących i mogła być zaprzęgana do jednego lub dwóch koni. Miała wydajność trzech kosiarzy.Urządzenie to zastąpił kosiarkę listwową i wcześniej używaną ręczną kosę i sierp. Zastosowanie tej maszyny umożliwiło koszenie bez odbierania, nie zastąpiło wiązaczy snopów, lecz przyspieszyło ich prace. Przy dobrej organizacji pracy, kosiarką można było skosić do 0,5 ha dziennie. W cesarstwie Polskim tylko najbogatsi rolnicy byli w stanie zakupić tą maszynę, mimo wszystko wydajność polskie rolnictwa znacznie wzrosła.

    [​IMG]
    W sztabie marynarki wojennej, którego bezpośrednim zwierzchnikiem był, minister marynarki wojennej, Stefan Bielski, rozpoczęły się spory dotyczące kwestii, doktryn, którą powinna przyjąć Cesarska marynarka wojenna za priorytetową. Spór miedzy poglądami dotyczącymi sprawnej i zdyscyplinowanej załogi a bohaterskim zachowaniem jednostek w walce, rozstrzygnął sam Stefan Bielski. Postanowiono o poparciu teorii Sprawnej załogi, w raz z którą rozpoczęto przeszkalanie całych załóg okrętów wojennych by te były gotowe do działań wojennych.

    [​IMG]
    Cesarzowa Ingrid, 28 czerwca powiła drugiego syna Aleksandrowi II Augustowi, zdrowe dziecko otrzymało na imię, Kazimierz August. Drugi syn zapewniał, Aleksandrowi pewność co do dalszej kontynuacji, dynastii Piastowskiej, która od początku rządziła państwem Polskim.

    [​IMG]
    Premier Sieniawski wraz z Cesarzem Aleksandrem II doszli do konkluzji iż najwyższy czas rozpocząć dzieło odbudowy dawnej potęgi państwa Polskiego, pierwszym etapem tego planu było włączenie państw Kaukaskich z powrotem do Cesarstwa Polskiego. Po przegłosowaniu w parlamencie i podpisaniu przez Cesarza dokumentu wypowiadającego wojnę Republice Gruzji. W dniu 10 lipca 1837 roku, wybuchła 1 wojna Kaukaska.

    Ciąg dalszy nastąpi.


    Ps:Kolejny odcinek nie wiem kiedy, jestem trochę zajęty, wiec nowe odcinki będą pojawiać się 1-2 razy w tygodniu.
     
  6. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Mapa Cesarstwa Polskiego Rok 1837.
    [​IMG]


    ---------- Post dodany o 21:55 ----------Poprzedni post został napisany o 09:41 ----------
    Odcinek nie pojawi się jak planowałem, może w niedziele.
    Teraz nawet czasu by pograć w Victorie za bardzo nie mam ale kasy potrzebuje, w każdym bądź razie w niedziele chyba coś się pojawi.

    ps. Czasu miałem jedynie by tak mapkę strzelić.
     
  7. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 4
    10 lipca 1837 - 2 sierpnia 1838

    [​IMG]
    [​IMG]
    Aleksander II August
    Cesarz Polski: 1824-1841
    Eugeniusz Sieniawski
    Premier Polski: 1836-1840


    Wojna Polsko-Gruzińska rozpoczęła się od natarcia wojsk polskich na północy kraju, w stronę Tamau, przeprowadzono także w tym czasie desant polskich wojsk, w mieście portowym Poti, marsz polskich oddziałów nie napotykał znacznego oporu ze strony wojsk gruzińskich. Ziemie zajmowane były w większości zamieszkane przez ludność polską której pragnieniem było ponowne włączenie Gruzji w granice Cesarstwa Polskiego.

    Północ kraju zamieszkiwała ludność polskiego pochodzenia, dopiero w trudnych i niedostępnych górach Kaukaskich mieszkali Gruzini twardzi górale którzy zachowali swoją kulturę i język, jednak prawosławie zostało tutaj całkowicie wytępione przez wieki Polskiej władzy nad tymi ziemiami.

    [​IMG]
    Do 24 listopada 1837 roku, cała północna cześć państwa Gruzińskiego znajdowała się już pod kontrolą armii cesarskich, wojna przybrała charakter partyzancki, Gruzini nie mogąc powstrzymać oddziałów polskich, organizowali zasadzki w górach na mniejsze zgrupowania wojsk polskich. Nawet tak rozpaczliwa forma obrony nie powstrzymywała jednak marszu ku Tbilisi stolicy państwa gruzińskiego.

    Walki o stolice Gruzji rozpoczęły się dopiero ze styczniem 1838 roku, spowodowane to było trudnymi warunkami i ciężką zimą, która spowolniła marsz polskich wojsk. Miasto padło po brawurowej szarży wojsk kawaleryjskich pod dowództwem pułkownika Alojzego Staniewskiego. Dalsze walki i powstania na obszarach okupowanych przez siły polskie, chłopstwa gruzińskiego, przedłużyły konflikt tylko do marca kiedy całość Gruzji znalazła się pod polską okupacją a wszelkie powstania zostały stłumione.

    [​IMG]
    Pertraktacje pokojowe w których wyniku, niepodległa Republika Gruzji, powstała zaledwie 14-lat wcześniej, przestawała istnieć i na nowo stawała się częścią wielkiego Cesarstwa Polskiego. Rozpoczęto 11 marca 1838 roku, akt włączenia Gruzji do Cesarstwa Polskiego podpisał prezydent Gruziński Edward Szewardnadze oraz polski minister spraw zagranicznych Marek Dąbrowski 15 marca 1838 roku.

    [​IMG]
    20 marca 1838 roku, opracowano technologie: wczesnych linii kolejowych, plany Sieniawskiego dotyczące budowy sieci linii kolejowych mających łączyć ze sobą całość państwa polskiego poczęły się ziszczać.

    [​IMG]
    Na świecie cały czas trwały rewolty w koloniach imperiów europejskich, najgorzej rysowała się sytuacja w Niemieckich Indiach Wschodnich gdzie chińskie chłopstwo zajęło znaczne terytoria.

    [​IMG]
    Rozwój technologiczny przyniósł zmechanizowane ubojnie, zwiększono produkcje w zakładach zajmujących się hodowlą owiec, bydła i rybołówstwem. Zwiększono też wydajność i szybkość przetwórstwa w danych budynkach.

    [​IMG]
    Paternalizm teoria zdobywająca rzesze zwolenników wśród społeczeństwa zamieszkującego granice cesarstwa polskiego, teoria ta zakładała iż społeczeństwo wino dla swego dobra podporządkować się władzy.


    Ciąg dalszy nastąpi.
     
  8. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Świat 1838 roku.
    [​IMG]


    ---------- Post dodany 03.12.2009 o 13:43 ----------Poprzedni post został napisany 01.12.2009 o 20:02 ----------

    ODCINEK W NIEDZIELE OBECNIE PRACUJE NAD MAPKĄ CAŁEGO GLOBU.

    Ps. Nie wiem czy na niedziele się z odcinkiem wyrobie wiec mapkę wstawiłem.
     
  9. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 5
    2 Sierpnia 1838 – 10 Listopad 1839

    [​IMG]
    [​IMG]
    Aleksander II August
    Cesarz Polski: 1824-1841
    Eugeniusz Sieniawski
    Premier Polski: 1836-1840


    [​IMG]
    Cesarstwo Polskie jak i cała Europa przeżywała rozwój technologiczny, co róż nowe wynalazki pojawiały się w Polsce, jednym z nich była Młocarnia była to maszyna rolnicza służąca do młócenia, czyli oddzielania ziaren zboża od kłosów. Konstruktorem pierwszej młocarni był Andrew Meikle, w roku 1796 . Zasadniczym elementem młocarni jest bęben młócący, który poprzez ocieranie o część nieruchomą zwaną klepiskiem oraz uderzanie rozbija kłosy, łuski strąków. Rozwój młocarń sprawił, że w 2 połowie 19 wieku stały się wydajniejsze. Młocarnia wymaga dużej mocy, dlatego były napędzane końmi poprzez kieraty.

    [​IMG]
    Kolejnym wydarzeniem było opracowanie technologii silników parowych wysoko i niskoprężnych. Odkrycia dokonał zespół profesora Hieronima Gałkowskiego, profesor uniwersytetu Kazimierskiego, swe odkrycia opublikował 7 grudni 1838 roku.

    [​IMG]
    Styczeń roku 1839, przyniósł zakończenie kolonizacji Nowej Zelandii oraz znacznych obszarów kontynentu Australijskiego wszystkie ziemie, w Australii które zdatne były do zamieszkania znalazły się w rekach Cesarstwa polskiego.

    [​IMG]
    Projekt budowy sieci kolej na ziemiach cesarstwa Polskiego, rozpoczęty z początkiem
    roku 1838 wreszcie zaczął przynosić rezultaty, stolica Cesarstwa została połączona liniami kolejowymi zmierzającymi do portów nad morzem czarnym i kaspijskim trwała także budowa linii mającej połączyć Kazimierz z morzem białym i bałtyckim, oddzielnym projektem była kolej syberyjska której budowa została zaczęta z końcem roku 1838 i posuwa się bardzo powoli.

    [​IMG]
    Pierwsze lokomotywy które zaczęły kursować na już gotowych liniach , były napędzane maszyną parową lub turbiną parową. Para pochodzi z kotła opalanego węglem i drewnem, rzadziej. Pierwszy parowóz zbudował Richard Trevithick w 1804. Cesarstwo polskie pierwsze lokomotywy parowe zakupiło od Republiki wielkiej Brytanii.
    Dokonano zakupu 50 lokomotyw za 500 tysięcy złotych w złocie, 10 z nich przekazano do cesarskie uniwersytetu kazimierskiego gdzie profesorowie mieli rozpracować podstawy ich konstrukcji i działania a następnie je skopiować i umożliwić otworzenie własnej produkcji.

    [​IMG]
    12 marca 1839 roku, w Cesarstwie Polskim ideologia tak zwany Liberalizm zaczął zdobywać poparcie społeczne kulminacjom tego procesu było powstanie opozycyjnej Patrii politycznej. Polskich Liberałów której przywódcą został Antoni Martyniuk zgłosił on wole by jego partia wystartowała w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

    Liberalizm był kierunkiem politycznym głoszący, iż szeroko rozumiana wolność jest nadrzędną wartością. Najogólniej mówiąc liberalizm odwoływał się do indywidualizmu, stawia wyżej prawa jednostki niż znaczenie wspólnoty, głosi nieskrępowaną ,aczkolwiek w ramach prawa, działalność poszczególnych obywateli we wszystkich sferach życia zbiorowego.

    [​IMG]
    8 lipca 1839 roku, w niemieckich koloniach Afryki zachodniej murzyni ogłaszają powstania niezależnej republiki Sokoty, polski cesarz jak i rząd nie zareagowali na te śmiałe wystąpienie wszakże był to wewnętrzny problem Cesarstwa niemieckiego. Pierwszym czarnoskórym prezydentem został Heinrich Christophe.

    [​IMG]
    Czarny niewolnik który niegdyś pracował na polach cukrowych. Gdy wybuchła rewolta, zgłosił się do oddziałów wyzwoleńczych, a jego męstwo i umiejętności zwróciły uwagę dowództwa. Christophe z czasem stał się bożyszczem całego narodu. Wybrano dożywotnio prezydentem państwa Sokota.

    [​IMG]
    5 Listopada 1839 roku rozpoczęła się kampania wyborcza, wedle prognoz partia cesarska miała ledwie 20% poparcie natomiast Polscy Liberałowie cieszyli niemal 80% poparcie wśród wyborców, Eugeniusz Sieniawski wiedział iż jego posada jako premiera cesarstwa niedługo dobiegnie końca.


    Ciąg dalszy nastąpi.
     
  10. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 6
    10 Listopad 1839- 3 Sierpień 1840

    [​IMG]
    [​IMG]
    Aleksander II August
    Cesarz Polski: 1824-1841
    Eugeniusz Sieniawski
    Premier Polski: 1836-1840


    [​IMG]
    Rozpoczęta kampania wyborcza, doprowadziła do ataków przywódców Liberalnych na rządzącą partie Cesarską, twierdzili oni iż gubernator Józef Radkowski, który z ramienia Sieniawskiego sprawował tą funkcje. Wykorzystuje swe stanowisko do powiększania swego prywatnego majątku, dowodzili oni iż gubernator Melanezji skupuje za bezcen działki na których w przyszłości miały powstać linie kolejowe w Indonezji dodatkowo twierdzili iż jest to osoba skorumpowana i niegodna zaufania.

    Premier Sieniawski zareagował odebraniem Radkowskiemu stanowiska gubernatora oraz konfiskatą wszelkiego majątku, skazano go także na 20 lat zesłania na Alaskę. Mimo natychmiastowej reakcji premiera, Antoni Martyniuk przywódca polskiego stronnictwa liberalnego wykorzystał ten incydent jako przykład, jak przeżarty jest system Cesarstwa korupcją i nad użyciami ze strony urzędników.

    [​IMG]
    9 Grudnia 1839 roku, opracowano technologie: Państwo i Rząd.

    [​IMG]
    10 Grudnia 183 roku, skolonizowano dalekie obszary Alaski, terytoria te zostały przeznaczone na zsyłki kryminalistów z całego terytorium Cesarstwa Polskiego. Władze Cesarskie poza kryminalistami i przestępcami na Alaskę zaczęły zsyłać także żołnierzy gruzińskich którzy trafili do niewoli po wojnie polsko-gruzińskiej w latach 1837-1838.

    [​IMG]
    11 Luty 1840 roku, zadłużenie wielu chłopów zaczęło być niezwykle wysokie, wiele gospodarstw zaczęło bankrutować, brak zysków z sprzedaży swych wyrobów niezwykle drastycznie wpłynęło na stan życia warstw chłopskiej w granicach Cesarstwa Polskiego. Obniżenie stopy życia wykorzystał Martyniuk który zarzucił władzy i premierowi brak reakcji, na pogarszającą się sytuacje na polskiej wsi, stwierdził on w swej przemowie na placu Świętego Antoniego w stolicy Cesarstwa Kazimierzu iż wielkie państwo polskie potrzebuje dogłębnych zmian wewnętrznych, jego zadaniem należało przekazać większość zakładów w prywatne ręce i popierać prywatną inicjatywę w rozbudowie polskiego przemysłu.

    [​IMG]
    24 Lutego 1840 roku, w Witebsku wybuchł spór, z tamtejsza mniejszością litewską, ludność posłując się językiem litewskim w granicach Cesarstwa polskiego pozostała jedynie na ziemiach Wielińskiej, Olickiej i Kowińskiej. Była to mniejszość nie przekraczającą 500 tysięcy ludzi, rząd Sieniawskiego zadecydował iż należy zasymilować ostatecznie Litwinów, dlatego zakazano posługiwania się językiem Litewskim, zaprzestano nauki w tym języku oraz w urzędach niemożna się nim było posługiwać.

    [​IMG]
    W Kubaniu także doszło do skandalu z udziałem Gubernatora Jana Zamojskie, który dzięki swej pozycji zawłaszczał sobie cześć funduszy idących ze skarbca Cesarskiego na budowę nowych fabryk w regionie, po ujawnieniu tego faktu przez dziennik Cesarski, liberałowie pod przewodnictwem Antoniego Martyniuka mieli kolejny argument za skorumpowaniem rządu Sieniawskiego.

    [​IMG]
    19 Czerwiec 1840 roku, wybucha wojno Chińsko-Brytyjska. Konflikt ten rozpoczął się starciami granicznymi, które przerodziły się w pełnoprawną wojnę 21 czerwca. Republika Wielkiej Brytanii rządzona obecnie przez Prezydenta Abrahama Kepla, miała zamiar powiększyć swe granice kosztem Cesarstwa Chińskiego, które było skazane na zagładę, w stronę Chin coraz bardziej swe drapieżne dłonie wyciągały Cesarstwa Niemieckie oraz Japońskie a także Cesarstwo Polskie.

    Cesarstwo Niemieckie tym czasem, zaczęło opanowywać sytuacje w swych koloniach, rebelie ludności w Afryce zostały stłumione a do Niemieckich Indochin posyłano coraz większe ilości żołnierzy mający zaprowadzić porządek na tym terytorium.

    [​IMG]
    Jednym z elementów kampanii wyborczej, liberałów był atak na kościół w Cesarstwie Polskim, żądali oni zmniejszenia przywilejów dla duchowieństwa. Zmniejszenia ilości świąt kościelnych w kalendarzu które to ich zdaniem hamowały rozwój państwa polskiego. Chcieli także odebrania Kościołowi wszystkich majątki ziemskich. Mimo poparcia jakiego premier Sieniawski udzielił Polskiemu Kościołowi, rząd rozumiał argumenty liberałów, i postanowiono że ze względów ekonomicznych zredukowana zostanie liczba świąt kościelnych, do tych najważniejszych reszta miała przestać być świetni wolnymi od pracy. Duchowieństwo za te ustępstwa miała zachować cześć swych majątków i przywilejów podatkowych.

    [​IMG]
    Kolejnym elementem walki politycznej, była walka teorii populizmu i establishmentu, liberałowie swą politykę zakładali na populizmie który polegał na głoszeniu tych poglądów, które są aktualnie najbardziej popularne w danej grupie społecznej, w celu łatwego zdobycia popularności, bez analizowania sensu tych poglądów oraz zastanawiania się nad realnymi możliwościami i rzeczywistymi skutkami wprowadzenia głoszonych poglądów w czyn. Często populizm przybiera formę schlebiania masom poprzez krytykowanie ekipy rządzącej. Sieniawski i jego Partia Cesarska kierowała się establishmentem.

    [​IMG]
    3 Sierpnia 1840 roku, w wyborach do których mogli przystąpić ludzie posiadający odpowiedni status majątkowy poparli Polskie Stronnictwo Liberalne. Nowym premierem został Antoni Martyniuk, który wygrał miażdżącą przewagą głosów poparło go 82% głosujących. Tym samym PSL zdobyło większość w parlamencie do samodzielnego sprawowania władzy.


    Ciąg dalszy nastąpi.​


    Ps. kolejny odcinek przed świętami, po nowym roku może być następny.
     
  11. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 7
    3 Sierpień 1840- 2 Stycznia 1841

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    Po przejęciu władz Martyniuk zaczął szerzyć wśród ogółu społeczeństwa poglądy Liberalne, wydana została książka autorstwa Martyniuka: „ O Racjonalizmie”, w swej książce Martyniuk przedstawiał iż człowiek jedynie może dojścia do prawdy z użyciem samego rozumu i doświadczenia, bez odwoływania się do czynników irracjonalnych, takich jak wiara religijna czy emocje. Wzorował się on w swych poglądach na Niemiecki i Brytyjskich Liberałach którzy odrzucali bezmyślną wiarę w boga jako zacofanie światopoglądowe.

    [​IMG]
    Na uniwersytecie Kazimierski polski filozof i uczony Jan Starzewski, zaczął wygłaszać swym uczniom wykłady na temat Fenomenalizm. Był to pogląd filozoficzny który zakładał iż bezpośrednio dostępne są ludziom tylko układy doznań zmysłowych i emocjonalnych tak zwanymi fenomenami i nie istnieje możliwość bezpośredniego poznania bytów "samych w sobie".

    Koncepcję fenomenalizmu wprowadzili do nowożytnej, europejskiej filozofii francuscy i brytyjscy filozofowie jako rezultat doprowadzenia do ostatecznych konsekwencji koncepcji empiryków. Koncepcje fenomenalizmu rozwinął znacznie właśnie Jan Starzewski, który starał się przezwyciężyć niektóre jego paradoksy poprzez koncepcję umysłu praktycznego.

    [​IMG]
    30 listopad 1840 roku wojna Brytyjsko-Chińska utknęła w martwym punkcie. Republika Wielkiej Brytanii nazbyt pochopnie zaatakowała Cesarstwo Chińskie, w tym regionie świata Brytyjczycy dysponowali zaledwie 5 dywizjami piechoty co sprawiło że armie chińskie choć przestarzałe technologicznie powstrzymały wysiłki Brytyjczyków. Chińczycy zdołali zająć prowincje Kaczin.

    5 Grudzień 1840 roku, Cesarstwo Niemieckie przeprowadza zmasowane natarcie na terytoria rebeliantów w swych koloniach Indochińskich. Wojna na tym terytorium zaangażowała niemal całą armie cesarstwa niemieckiego i trwała już kilka naście lat, lecz teraz rozkazy sztabu generalnego niemieckiej armii wydały rozkazy stłumienia powstania wszelkimi dostępnymi środkami. Polscy obserwatorzy z Tajwanu donoszą o mordach jakich Niemcy dokonują na ludności chińskiej, która nie chce się podporządkować władzy Wilhelma IV.

    [​IMG]
    1 Stycznia 1841 roku, Aleksander II August, Cesarz Polski umiera w wieku 54 lat, wedle nadwornych medyków władca wielkiego Cesarstwa polskiego zmarła z przyczyn naturalny około 5.00 nad ranem. Jego następcą zostaje jego najstarszy syn z pierwszego małżeństwa, Władysław IX Kazimierz jest to 41 władca państwa Polskie z dynastii Piastowskiej.​


    Ciąg dalszy nastąpi.
     
  12. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 8
    2 Stycznia 1841- 1 Październik 1841

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    Władysław IX Kazimierz, był pierwszym synem Aleksandra II z pierwszego małżeństwa ze skandynawską księżniczką Ingrid, nowy Cesarz był kompetentnym przywódcą. Odebrał on kompletne wykształcenie, studiował na Uniwersytecie Paryskim i Kazimierskim, zaznajomił się z wieloma tajnikami rządzenia i dyplomacji międzynarodowej.

    Był dobrze wychowanym uprzejmym mężczyzną o nienagannych manierach i miłej dla oka twarzy, a wiele pokojówek z Cesarskiego pałacu uległo jego urokowi. Co dziwne młody Książę w trakcie tych przygodnych stosunków nie zdobył potomka. Wielu szeptało że jest on bezpłodny, co wpędzało Władysława w zakłopotanie i zażenowanie gdyż jako władca Imperium Polskiego, jego obowiązkiem było spłodzenie następcy tronu. Taka sytuacja była na rękę przyrodniemu bratu Władysława, Kazimierzowi Augustowi, synowi Aleksandra II z drugiego małżeństwa.

    [​IMG]
    Mając na względzie dobro dynastii i kwestie polityczne, Władysław poślubił córkę Króla Francuskiego, Franciszka IV, Elen Vautrin, Vautrini zasiedli na tronie Królestwa Wielkiej Francji po wojnie 10-letniej, dotychczasowa dynastia panująca, Parma, nie zdołała utrzymać się przy władzy. Ostatnim Króle Francji z dynastii Parma był Franciszek III, którego najprawdopodobniej otruł obecny władca państwa Francuskiego. Zaaranżowane małżeństwo, było czysto politycznym posunięciem, miało na celu umocnienie stosunków Cesarstwa Polskiego i państwa Francuskiego.

    Mimo iż nowa cesarzowa była stosunkowo gładką panną, małżeństwo szybko popadło w rutynę, Władysław zajmował się sprawami państwa z pomocą Martyniuka, natomiast Cesarzowa była ładną buzią na wszelkich bankietach i festynach, niedługo potem przestała brać czyny udział w życiu publicznym i zamknęła się w swojej wilii niedaleko Krymu. Którą podarował jej Władysław.

    [​IMG]
    Francja dla Polski stała się, strategicznym partnerem ze względu na sąsiedztwo z Cesarstwem Niemieckim oraz Czesko-Węgierskim był to sojusz z konieczności. W obecnym rozkładzie sił na świecie polityka obydwu państw była bardzo zbliżona obydwa pragnęły odbudować swoją pozycje oraz potęgę. Zarazem nie istniały między tymi państwami sprzeczności co do pożądanych stref wpływów. Z tych względów 15 stycznia 1841 roku, podpisano sojusz Polsko-Francuski, zwany sojuszem Krymskim, gdyż na półwyspie dokonano jego ratyfikacji przez złożenie podpisów Franciszka IV i Władysława IX.

    Na znak swej przychylności, Władysław IX wybudował w Kazimierzu stolicy Cesarstwa, drugi wielki most łączący pałac Cesarski imienia „Cesarzowej Marii”, z miastem nadano mu imię „Franciszka IV”.

    [​IMG]
    15 Lipca 1841 roku, Chińscy buntownicy zdołali oderwać od Niemiec prowincje Nanczeng i włączyć ją do Cesarstwa Chińskiego, Niemcy nie uznali tego faktu z kolej Chińczycy, oświadczyli iż będą bronić swych obywateli. Cesarstwo Niemieckie ostatecznie polubownie zażądało wydania tylko prowodyrów rebelii. Rząd Chiński nie chcąc ryzykować kolejnej wojny przystał na Niemieckie warunki i wydał przywódców powstania w Niemieckie ręce. Kilka dni później odbył się pokazowy proces w wyniku którego skazano rebeliantów na karę śmierci.

    [​IMG]
    21 Sierpnia 1841 roku, Cesarstwo Polskie podpisało sojusz z Cesarstwem Japońskim. Mimo niechęci jaką Japończycy żywili do Cesarstwa Polskiego zdołano dojść do wzajemnego porozumienia. Japonia z obawy przed rosnącą potęgą Niemiec na terenie Azji wschodniej postanowiła zawrzeć sojusz militarny z Cesarstwem Polskim. Obecny Szogun, widział w Niemcach większe zagrożenie niż w swym północnym sąsiedzie. W ramach porozumienia polski ambasador w Japonii Stefan Malczewski zgodził się na warunki Japończyków, głównym z nich była pomoc w modernizacji państwa, Polska miała dostarczyć Japonii nowoczesnych technologii, za odpowiednią zapłatą w złocie.

    Ratyfikacja sojuszu nastąpiła, na granicy Polsko-Japońskiej w Mongolii, przedstawiciel Władysława IX ,Stefan Malczewski, podpisał dokument w jego imieniu natomiast ze strony Japońskiej swój podpis złożył Szogun Kujikata Tokugawa, w Cesarstwie Japońskim od kilku lat następowało osłabienie władzy Szoguna natomiast wzmacniała się władza Cesarza. Było to głownie za sprawą nowego i niezwykle inteligentnego cesarza, Osahito I, który pragnął zmodernizować swe państwo, dla dobra wszystkich Japończyków.

    [​IMG]
    20 września 1841 roku, ukończono budowę linii kolejowej łączącej Kazimierz z morzem Bałtyckim. Nowa kolej kończyła swój bieg w Królewcu. Nowy Liberalny rząd Martyniuka chwalił się tym osiągnięciem przed społeczeństwem, którego budowa została rozpoczęta i prowadzana za rządów premiera Sieniawskiego i Stronnictwa Cesarskiego. Liberalny PSL zarzucił dalszą rozbudowę sieci kolejowej na terytorium Cesarstwa Polskiego, sprzedał on 80% udziałów w powołanej przez Sieniawskiego Cesarskiej Spółki Kolejowej, prywatnym przedsiębiorcom licząc iż prywatna inicjatywa, doprowadzi do dalszego rozwoju kolei w Polsce.

    [​IMG]
    Świadomość społeczna w Cesarstwie Polskim, od zawsze w państwie polskim rzeczą nad rzedną był porządek i posłuszeństwo wobec władzy. Polacy za najważniejszą rzecz uważali monarchie Piastowską, większość z nich była dumna iż ich państwem od jego początku rządzi jedna dynastia w której płynie krew mitycznych założycieli Polski.
    I to dzięki Piastą, Polska jest mocarstwem na świecie. Drugą rzeczą najbardziej powarzoną przez społeczeństwo był Kościół Rzymsko Katolicki, co prawda kilkadziesiąt lat Supremacji i Polskiego Katolicyzmu nadkruszyło majestat Kościoła.

    Martyniuk pragnął wpłynąć polską świadomość narodową i zakorzenić w niej poglądy Liberalne, dlatego w Dzienniku Cesarskim ukazywały się co miesiąc obszerne artykuły mające wpłynąć na poglądy polskie społeczeństwa, promujące siłę jednostki jako nadrzędne prawo.

    [​IMG]
    Z tych też powodów, liberalny PSL, rozpoczął daleko zakrojone reformy mające na celu, oddanie władzy w ręce społeczeństwa, do tej pory stanowiska urzędnicze obejmowali ludzie pochodzący ze stanu szlacheckiego, teraz miało się to zmienić reforma urzędnicza podana pod głosowanie z 1 października zapewniła niższym warstwom społecznym możliwość obejmowania stanowisk urzędniczych.

    Szlachta w Cesarstwie Polskim stanowiła zaledwie 0,5% całego społeczeństwa. Było jej za mało by obsadzić wszystkie możliwe stanowiska urzędnicze dlatego właśnie Martyniuk, sam szlachcic, musiał przeprowadzić takie reformy, choć były mu one w niesmak.

    [​IMG]
    Porozumienia między narodowe zawarte pomiędzy 2 Stycznia 1841- 1 Październik 1841 roku.


    Ciąg dalszy nastąpi.
     
  13. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 9
    1 Październik 1841- 30 Kwiecień 1842

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    Liberalne reformy przeprowadzone przez rząd Martyniuka zaczęły przynosić efekty, spora grupa burżuazji polskiej zaczęła inwestować swoje pieniądze czego wynikiem była coraz większą liczba w nowych fabryk i przedsiębiorstw. PSL sprzeda także znaczną cześć do tej pory, należących do państwa fabryk wybudowanych jeszcze za rządów premiera Sieniawskiego. Pod młotek poszło przeszło 80% zakładów przemysłowych, pozostałe 20% było fabrykami zbrojeniowymi, produkującymi na potrzeby armii i te zostały w rekach państwa, gdyż Władysław IX stanowczo sprzeciwił się jakimkolwiek ingerencją tą gałąź przemysłu.

    Dla sporej grupy polskiego społeczeństwa, którymi byli robotnicy pracujący w fabrykach, ta reforma była zetknięciem z prawdziwym bezwzględnym kapitalizmem. Prywatni przedsiębiorcy zaczęli zwalniać cześć zbędnej ich zdaniem załogi lub też obcinać już i tak niskie pensje.

    [​IMG]
    Cesarska marynarka wojenna 7 listopada 1841 roku, rozpoczęła nowy rodzaj szkoleń dla oficerów. Była to tak zwana szkoła błękitnych i brunatnych wód.

    [​IMG]
    Na Kazimierskim uniwersytecie, powstał nowy krąg akademicki, jego założycielem był profesor Ignacy Paczyński. Były nauczyciel cesarza Władysława IX, władca postanowił wspomóc finansową swego dawnego mentora. Dzięki pomocy finansowej udzielonej przez cesarza Paczyński, jest w stanie zorganizować wyprawy badawcze w głąb mało znanego terytorium Cesarstwa Polskiego. Prowadzi on także ciekawą korespondencje z zachodnimi myślicielami i filozofami, żywo wymieniając swe poglądy i teorie.

    [​IMG]
    6 Grudnia 1841 roku, polski ambasador w KSA. Doszedł do porozumienia z konfederatami, podpisano pakt sojuszniczy. Podpis na dokumencie złożył konfederacki prezydent Wiliam Bruce oraz polski ambasador Juliusz Styrczyński. Ceremonia odbyła się w nowej stolicy KSA, Empire City na zachodnim wybrzeżu ameryki północnej. Założeniami sojuszu było głównie udzielenie pomocy KSA w wypadku wojny z USA, w zamian za udzielenie pomocy konfederaci mieli nie mieszać się do polskiej kolonizacji północnych obszarów kontynentu amerykańskiego. Którymi Cesarstwo Polskie było niezwykle zainteresowane.

    [​IMG]
    Z początkiem stycznia 1842 roku, w parlamencie Cesarstwa polskiego rząd PSL przegłosował, ustawy o Sekularyzacji, na terenie Cesarstwa Polskiego. Zgodnie z założeniami ustawy wszystkie dotychczas prowadzone szkoły przykościelne i przyklasztorne zostały zamknięte, miały one zostać zastąpione przez szkoły państwowe.

    Odebrano także wszystkim zakonom kontemplacyjnym, ziemie która leżała odłogiem wedle Martyniuka, pozostawiając im jednak obszary przy klasztorne nie przekraczające 10 hektarów. Księżą natomiast odebrano majątki przekraczające 100 hektarów, mniejsze mogły pozostać w ich rekach, jednak przy tym iż od każdego hektara płacili podatek wynoszący 10 groszy.

    [​IMG]
    1 Lutego 1842 roku, do stolicy Cesarstwa docierają wieści o wojnie na bliskim wschodzie Sułtanat Turecki zaatakował Imperium Omańskie. Wojna wynikała głownie ze sporów przygranicznych, pomiędzy oboma państwami, a zarazem z zaszłości historycznych Sułtan Omański Ahman Aburadzi, nie mógł się pogodzić z faktem iż Azja mniejsza nie jest już w posiadaniu jego imperium. Wojna Chińsko-Brytyjska tymczasem dobiegła końca, mimo przewagi technologicznej Brytyjczycy nie poradzili sobie z przewagą liczebną chińczyków i podpisali rozejm.

    [​IMG]
    Rząd PSL, pod przewodnictwem Martyniuka wprowadził reformy mające na celu zwiększenie skuteczności i wydajności aparatu państwowego, w tym celu postawiono na rozbudowanie biurokracji w Cesarstwie Polskim. W każdym z okręgów cesarstwa Polskiego miano wprowadzić urząd centralny zajmujący się wszystkimi sprawami administracyjnymi i wykonawczymi na danym obszarze, główny urząd centralny miał znajdować się w mieście cesarskim Kazimierzu i miał on sprawować piecze nad podległymi sobie urzędami.

    W dalszej przyszłości Martyniuk pragnął wprowadzić nowy podział administracyjny Cesarstwa Polskiego gdyż ten, z wprowadzony przez Kazimierza IX Jana Wielkiego stał się już nieaktualny.

    [​IMG]
    Indywidualizm, pogląd społeczno-filozoficzny zakładający iż istotne znaczenie przyznawane jest tylko jednostkom.

    Pogląd tę charakteryzuje silne poczucie niezależności i odrębności osobistej oraz postępowanie odbiegające od ogólnie przyjętych wzorów i norm. Indywidualizm wiąże się z przekonaniem o szczególnej roli jednostki, która stoi ponad tłumem. Propagatorem tej filozofii w cesarstwie polskim był Juliusz Makulski, jeden z profesorów z uniwersytetu Kazimierskiego.

    [​IMG]
    W raz z rozbudową systemu biurokracji, w Cesarstwie Polskim należało zapewnić odpowiednich ludzi na nowe stanowiska. Dlatego wprowadzono specjalne egzaminy na stanowiska urzędnicze. Sprawdzały one poglądy i predyspozycje kandydatów. Martyniuk chciał by państwo polskie było sprawnie działającą maszyną, a olej dla niej mieli stanowić wykształceni urzędniczy.

    [​IMG]
    Porozumienia między narodowe zawarte pomiędzy 1 Październik 1841- 30 Kwiecień 1842 roku.


    Ciąg dalszy nastąpi.


    ---------- Post dodany 20.12.2009 o 11:25 ----------Poprzedni post został napisany 19.12.2009 o 22:05 ----------

    Basileus- Będzie wielka wojna

    Laveris de Navarro- Jak z EU3 się udało to i to Victoria powinna zostać opisana.

    A teraz mam mały problem bo po prze konwertowaniu HOI 2 mi się wykracza i nie wiem o co biega, czy mógłby mi ktoś pomóc w tej kwestii.
     
  14. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 10
    30 Kwiecień 1842- 5 Październik 1842

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    27 Czerwca 1842 roku, w Kijowie z inicjatywy Władysława IX powstał nowy uniwersytet. Nowa uczelnia została nazwana na cześć ojca Władysława IX, uniwersytetem Aleksandra II Mocnego. Uniwersytet Aleksandra II, miał być najnowocześniejszą tego typu placówką w państwie polskim. Otworzono na nim wydziały: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki, Mechaniki, Astronomii, Medycyny, Filozofii, Botaniki, Polonistyki, Lingwistyki.

    Posiadał także własne obserwatorium Astronomiczne, w całości ufundowane przez Imperatora, pierwszym rektorem uniwersytetu Aleksandra II w Kijowie miał zostać, Antoni Kostanewski. Uniwersytet miał w ciągu roku przyjmować 25 tysięcy nowych studentów, na wszystkie kierunki które były dostępne.

    Po za tym miał on posiadać własną szklarnie, w której miano hodować rośliny z najróżniejszych zakątków globu, dostępne też były kierunki kształcenia w nauce języków obcych tych najbardziej popularnych jak Niemiecki, Francuski czy też Angielski, jak i tych bardziej egzotycznych, Japońskiego, Chińskiego, Arabskiego.

    Pod budowę budynków uniwersytecki przeznaczono 50 km kwadratowych terenu, na północ od miasta Kijowskiego. Inwestycja ta wyniosła blisko 100 milionów złotych, jednak wedle wizji Władysława IX miała przynieść większe korzyści dla imperium. Gdyż uważał on iż wykształcone społeczeństwo polskie będzie potęgą której nic się nie przeciwstawi.

    [​IMG]
    Gdy na bliskim wschodzie trwała wojna Turecko-Omańska do stolicy Cesarstwa docierają wieści o wojnie Francusko-Aragońskiej. Królestwo Francuskie najechało Aragończyków, celem tej napaści jak twierdzili Francuzi było odebranie obszarów północnych półwyspu Iberyjskiego zamieszkanych w większości przez Francuzów. Którzy mieli być ponoć uciskani przez rząd Aragoński.

    Władysław IX nie zareagował na ten akt, gdyż sam miał zamiar najechać Republikę Armenii, poza tym sojusz Polsko-Francuski jasno objaśniał strefy wpływów obydwu państw, a Królestwo Aragońskie wedle tych ustaleń znajdowało się we francuskiej strefie.

    Pozostałe państwa Europejskie, wyraziły swoje oburzenie jednak nic po zatym nie zrobiły, było to spowodowane zapewne faktem iż Francuzi posiadali największą armie na świecie.

    [​IMG]
    Bawarski Ambasador Gerhard Von Kroiberg, przedstawił Cesarzowi propozycje sojuszu obronnego, małe państewko Bawarskie szukało protektora, a najlepszym kandydatem wedle króla Bawarii Fryderyka V było właśnie potężne Cesarstwo Polskie. Rząd polski i cesarz wyrazili zgodę na pakt obrony, który gwarantował Bawarii bezpieczeństwo na najbliższe 5 lat.

    [​IMG]
    Marynarka Cesarska wprowadza, szczegółowe statystyki morskie dotyczące szkolenia oficerskiego, zaopatrzenia i wielu innych dziedzin takie podejście miało ułatwić admiralicji zarządzanie Polską flotą wojenną.

    [​IMG]
    Konstytucjonalizm, kierunek uznający za najlepszą formę rządów władzę monarchy ograniczoną przez konstytucję, jego początki w państwie polski, powstały za panowania Kazimierza IX Jana Wielkiego który wprowadził w życie pierwszą konstytucje Cesarstwa Polskiego. Społeczeństwo polskie coraz bardziej przekonuje się o tym iż jest to najlepsza forma rządów. Cesarz Polski jest w pewnym stopniu ograniczony konstytucją która przyznaje prawa obywatelom. Co prawda, konstytucyjne prawa mają zagwarantowane jedynie Polacy i Mongołowie, reszta mniejszości w Cesarstwie Polskim w ustawie tej niema zagwarantowanych żadnych praw.

    [​IMG]
    2 sierpień 1842 roku, Skandynawska prowincja Watertown zbuntowała się i przeszła na stronę USA, państwa Europejskie z Cesarstwem Polskim na czele, wyraziły swoje oburzenie tym faktem. Jednak nie mogąc nic więcej wskórać, pozostawiono ten problem sam sobie. Królestwo Zjednoczonej Skandynawii, mocarstwo z najmniejszą populacją wśród grona światowych dominatów, nie mogło sobie pozwolić na konflikt z potężniejszym państwem dlatego, doszło do porozumienia i Amerykanie wypłacili Skandynawom odszkodowanie.

    [​IMG]
    11 Października 1842 roku, Państwo Polskie wypowiedziało wojnę Republice Armenii, małe Kaukaskie państwo, zostało zaatakowane na całej linii granicznej z Cesarstwem Polskim, przez cztery armie Polskie. Władysław IX liczył na łatwe zwycięstwo w tej wojnie, miał to być kolejny krok na drodze do odbudowy dawnej potęgi i chwały Cesarstwa.

    [​IMG]
    Porozumienia między narodowe zawarte pomiędzy 30 Kwiecień 1842 a 5 Październik 1842


    Ciąg dalszy nastąpi.
     
  15. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 11

    Odcinek 11
    5 Październik 1842 - 11 Wrzesień 1844

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    Już pierwsze dni II Wojny Kaukaskiej, udowodniły całkowitą przewagę wojsk Cesarskich nad siłami Republiki Armeńskiej. Ofensywa wojsk Polskich postępowała na całej szerokości granicy pomiędzy obydwoma państwami. Głównodowodzącym, działaniami Wojsk Cesarskich, został z mianowania Imperatora, Generał Bogusław Dobrowski. Dowódca Armeński Laszlo Nika, wraz ze wszystkimi siłami począł wycofywać się na południe kraju. Mimo trudnych warunków terenowych, na których przyszło toczyć walki oddziałom polskim, udało się zmusić Armeńczyków do wydania trzech bitew. Ku zadowoleniu Dobrowskiego każda bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem wojsk Polskich.

    [​IMG]
    Dnia 28 Listopada 1842 roku, Laszlo Nika został schwytany w pułapkę nieopodal Maraghehe, jego odziały zostały zdziesiątkowane, a on sam pojmany. W raz z porażką Niky opór Armeńczyków całkowicie ustał.

    [​IMG]
    Kilka miesięcy zajęło natomiast wojską Polskim ustabilizowanie sytuacji w regionie, dokładnie 16 grudnia 1842 roku, Parlament Republiki uznał wchłoniecie Armenii, która stawała się częścią Cesarstwa Polskiego. Zakończenie drugiej wojny Kaukaskiej uradowało wielce Polskiego Imperatora.

    [​IMG]
    Natomiast na początku Stycznia 1843 roku, w instytucie Medyczny w Kazimierzu dokonano przełomowego odkrycia, polskim chemikom udało się wyizolować, Chininę. Organiczny związek chemiczny z znajdujący się w korze drzewa chinowego rosnącego w Ameryce Południowej w Andach. Chinina okazała się pierwszym skutecznym lekiem przeciw malarii. Ponadto chinina posiada własności przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wojsko Cesarskie oraz Instytut Medyczny w Kazimierzu doszły do porozumienie i podpisały umowę, wedle której armia Cesarska zakupiła ten nowy lek dla żołnierzy stacjonujących w tropikalnych częściach Imperium.

    [​IMG]
    Innym znaczącym wynalazkiem dokonanych w roku 1843, było zastosowanie w krośnie tkackim napędu mechanicznego. Pierwsze krosno mechaniczne zbudował w 1786 roku angielski pastor Edmund Cartwright. Posiadało ono konstrukcję drewnianą. Polski wynalazca Rafał Barecki, pracujący dla Cesarskich zakładów sukienniczych w Moskwie, skopiował konstrukcją Cartwrighta, jednak zastosował do jego konstrukcji elementy metalowe a nie drewniane, wprowadził on także że mechanizmy, zasilający i odbiorczy, miały wspólny napęd.

    [​IMG]
    23 Lipca 1843 roku, sytuacja wewnętrzna Cesarstwa Polskiego, pozostawała wiele do życzenie. Rozbudowa sieci kolejowej została zarzucona Liberałowie którzy usadowili się przy władzy z Martyniukiem na czele liczyli na prywatną inicjatywę, jednak srodze się zawiedli podobnie działo się w sferze gospodarki. Nowe fabryki nie powstawały .

    Polski pisarz Antonii Starczewski, zaczął opisywać sytuacje, pogarszające się warunki życia polskich rodzin wiejskich które przybywały do miast w nadziei na lepsze życie. Rząd Cesarstwa przeznaczył znaczne środki na poprawę życia, tych ludzi, jednak brak inwestycji w nowe fabryki i miejsca pracy powodował iż było to błędne koło.


    [​IMG]
    14 sierpnia 1844 roku, rozpoczęła się kolejna kampania wyborcza, PSL miał zwycięstwo w garści. Zapewniała im to konstytucja gdyż biedota nie miała praw wyborczych, a średnio zamożni i bogaci obywatele Cesarstwa popierali Martyniuka i jego Liberalne rządy. Dzięki których jeszcze bardziej się bogacili.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.
     
  16. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 12
    11 Wrzesień 1844 - 16 Sierpień 1845

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    Parlament Cesarski z początkiem października 1844 roku, przegłosował zasady funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, wedle nowego prawa spółkę mogła założyć nieograniczona liczba obywateli.

    [​IMG]
    26 Listopada 1844 roku, weterani okresu wojen 10 letnich wyszli na ulice Sewastopola, głosząc hasła odebrania zachodnich kresów Cesarstwa z rąk Niemców i Czecho- Węgrów. Spora cześć społeczeństwa popierała wystąpienie kombatantów i weteranów. Manifestacja ta przerodziła się w wiec niezadowolenia wobec obecnej polityki Martyniuka i PSL-u, który nic nie robi by wesprzeć , najbiedniejsze warstwy społeczeństwa.

    Do Sewastopolu miano wysłać odziały wojska cesarskiego, które miały się rozprawić z protestującymi tłumami, jednak nim to nastąpiło Gubernator miasta załagodził sytuacje, przyznając protestującym racje, oraz wydając darmowy posiłek dla każdej głodnej osoby.

    [​IMG]
    24 Lutego 1845 roku, narodził się w Polsce ruch Socjalistyczny jego ojcem został Maciej Klimuszko. Pierwsze swe wystąpienie Klimuszko wygłosił w Saratowie, teorie odnoszące się do prób zmniejszenia nierówności społecznych i upowszechnienia świadczeń socjalnych, poddania gospodarki kontroli społecznej. Odrzucenie idei kapitalistycznego wolnego rynku, ograniczenie własności prywatnej oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej. Klimuszko mimo prób nie przekonał mas co do swej ideologii. Z tego też powodu założył PSS (Polskie Stronnictwo Socjalistyczne).

    Tymczasem Martyniuk, w Cesarskim Parlamencie przegłosował kolejną ustawę,
    dotyczącą regulacji spółek akcyjnych. W niemal tym samym czasie w Kazimierzu stolicy Cesarstwa Polskiego powstała druga na świecie giełda papierów wartościowych, pierwsza została otwarta w Paryżu w 1835 roku. Wszystkie ustawy dotyczące spółek miały zapewnić poparcie dla PSL-u przez, najbogatsze warstwy społeczeństwa.

    [​IMG]
    Armia Cesarska, w porozumieniu z Cesarskim Instytutem medycznym rozpoczęły, starania o stworzenie korpusu medycznego który miałby wchodzić w skład wojsk polskich. Do tej pory, w czasie konfliktów zbrojnych, lekarze byli niezorganizowani w żadne struktury wojskowe byli uznawani za osoby cywilne. Teraz miało to się zmienić, miano utworzyć samodzielny korpus medyczny oraz rozpocząć specjalizacje wykształcenia lekarzy wchodzących w jego skład.

    [​IMG]
    3 maja 1845 roku, wedle przewidywań PSL uzyskał przytłaczającą większość w wyborach parlamentarnych.

    [​IMG]
    W Moskwie doszło do protestów wobec wyniku wyborów, nie zadowoleni mieszkańcy miasta rozpoczęli dewastacje sklepów i posterunków policji. Sytuacja ta przerosła władze lokalne które uciekły z miasta, niedługo potem zamieszki przerodziły się w zbrojne powstanie, w raz z zdobyciem przez rozwścieczone tłumy, arsenału Moskiewskiego. Stali się oni poważnym zagrożeniem. Wieści o wydarzeniach z Moskwy, szybko rozeszły się po całym terytorium Cesarstwa. Doprowadzając do protestów i manifestacji wobec obecnej władzy.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.


    PS: HOI 2 niestety chyba nie będzie kontynuowany arr, z powodu iż zgubiłem gdzieś plik z prze konwertowanym sawem gdy system był reinstalowany.
     
  17. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 13
    16 Sierpień 1845- 18 Marca 1847​

    [​IMG]
    [​IMG]


    [​IMG]
    Cesarz Polski zaniepokojony sytuacjom w Moskwie posłał do pacyfikacji miasta swego zaufanego generała Alojzego Tarczyńskiego, generał otrzymał proste instrukcje przywrócić porządek za wszelką cenne. Dziesięć korpusów gwardii Cesarskiej po wkroczeniu do miasta zaczęło strzelać z rozkazu Tarczyńskiego, do każdego kto nie złożył broni. Walki o miasto w początkowych fazach bitwy przychodziło oddziałom cesarskim z niezwykłą łatwością. Powodem była zapewne dezorganizacja buntowników, wiec oddziałom cesarskim szybko odbierały kolejne dzielnice. Dopiero po kilku pierwszych dniach walk doszło do zorganizowania się obrońców, w wyniku czego walki o miasto trwały jeszcze około miesiąca.

    Brutalna Pacyfikacja Moskwy oburzyła znaczną cześć społeczeństwa, która zareagowała protestami wobec takiego postępowania. Z rozkazu Martyniuka większość tych manifestacji została rozgoniona przez lokalne odziały policji.

    [​IMG]
    W czasie gdy Polska popadała w liberalną stagnację pod rządami, Martyniuka i PSL. Zachodnia Europa pompowała olbrzymie środki w rozwój gospodarki i linii kolejowych, siec kolejowa na zachodzie obejmowała niemalże wszystkie państwa natomiast w Cesarstwie. Były one tylko w centralnej części państwa.

    [​IMG]
    Koniec roku 1846 przyniósł ostateczne skolonizowanie dalekiej Alaski. Mroźne półwysep w Ameryce północnej opanowany przez cesarstwo polskie w powie 17 wieku, nadal był praktycznie niezaludniony zsyłki karne nie przynosiły, oczekiwanych rezultatów, populacja nadal nieprzekraczana kilkunastu tysięcy ludzi.

    Niezrażająca się małą ludnością, alaski rząd Martyniuka postanowił wysłać Ambrożego Wartczyka by ten zajął w imieniu Cesarstwa Polskiego Kolejne ziemie na kontynencie północno amerykańskim. Natomiast na dalekie obszary Syberii posłano Kamila Wolarczyka.
    Miał on objąć te obszary w posiadanie dla Cesarstwa Polskiego.

    [​IMG]
    14 stycznia 1947 roku, Polski Chemik Zdzisław Woldewski uzyskał Koks , poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze 1100 °C w specjalnie w tym celu skonstruowanym piecu. Ta substancja niezwykle szybko znalazła zastosowanie jako opał dla wielkich pieców w hutach, także wysokiej jakości paliwo do opalania kotłów grzewczych. Zaletą koksu w porównaniu z węglem kamiennym jest jego wyższa energetyczność a jednocześnie spokojniejsze spalanie, co umożliwia rzadsze uzupełnianie opału w piecu.

    [​IMG]
    10 Marca 1847 roku, udało się polskiemu ambasadorowi w Tokio wynegocjować, traktat sojuszniczy z szogunem Japonii. Jednak Sytuacja w Cesarstwie Japonii była niezwykle niepewna, Szogunat tracił na znaczeniu gdyż Cesarz Akihito młody i niezwykle inteligentny zapragnął realnej władzy. W praktyce od kilku lat w Japonii trwa nieoficjalna wojna pomiędzy Szogunem a Cesarzem.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.
     
  18. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 14
    18 Marca 1847- 25 Sierpień 1849

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    7 Kwietnia Gubernator Nowej Zelandii w porozumieniu z władzami Cesarskimi, w Kazimierzu. Wydał dekret, w którym zapewniał każdego emerytowanego oficera cesarskiej armii iż jeżeli zechcą osiedlić się na wyspach, otrzyma darmowy domek emeryturę. A koszty podróży zostaną mu zwrócone, jedynym warunkiem było szkolenie gwardii narodowej.

    Sytuacja na Nowej Zelandii, niebyła stabilna. Po roku 1843 liczebność białych na Nowej Zelandii zaczęła szybko przerastać populację Maorysów. Ci drudzy, przede wszystkim z powodu nieznanych na wyspach chorób zakaźnych, zaczęli gwałtownie wymierać, do tego stopnia, że niektórym wydawało się, że są na drodze do ostatecznej zagłady. W tym samym czasie wyładowane imigrantami statki docierały do wyspy niemal codziennie.

    [​IMG]
    Pierwszy konflikt wybuch lipcem 1846 roku, kiedy banda białych zgwałciła córkę wodza, Maoryskiego, Hono Haki. Maorysi dokonali krwawej zemsty mordując wszystkich mieszkańców jednej z nowo założonych osad. Odziały Cesarskie stacjonujące na wyspie zostały wysłane przez gubernatora Jerzego Karczyna do zdławienia powstaniowa.

    [​IMG]
    Zaskoczeniem dla władz lokalnych Maorysi stanowili trudniejszych przeciwników niż z początkowo przypuszczano. Przez blisko trzy lata prowadzili oni wojnę partyzancką która kosztowała życie dziesiątków doborowych żołnierzy cesarskich. Większość z nich zginęła w zasadzkach które zastawili Maorysi w dziewiczych lasach nowej Zelandii.

    Dopiero pod koniec 1849 roku udało się, podpisać z najważniejszymi wodzami Maoryskimi Trakt Waltyński w którym gwarantowano każdemu maoryskiemu plemieniu niezakłócone posiadanie i eksploatowanie zamieszkiwanych przezeń ziem i lasów, korzystania z łowisk i innych bogactw. Porozumienie to było jednak jedynie przykrywką dla władz Cesarskich z gubernatorem Karczyny na czele gdyż, gdy panował pokój na wyspy przybywały regularne odziały cesarskie które w przyszłości miały spacyfikować dumnych Maorysów.

    [​IMG]
    Cesarstwo Polskie w osobie Władysława IX Kazimierza, wspierało Cesarza Japońskiego w jego walce o realną władzę w swym państwie. Z tego powodu polski ambasador Alojzy Proczewski podpisał z przedstawicielem Akihito, porozumienie o wymianie technologicznej. Cesarz Japonii otrzymywał nowoczesne plany, dotyczące zarządzania wolnym handlem, oraz łańcuchy dowodzenie dla wojsk lądowych i morskich. Strona Polska w tym porozumieniu dostawała 5 tysięcy złotych w złocie.


    [​IMG]
    Listopad 1847 roku przyniósł także wojnę domową w Szwajcarii, walki pomiędzy dwoma stronnictwami republikanów a zwolenników powrotu Szwajcarii w granice królestwa francuskiego. Spowodowały interwencje wojsk Królestwa Wielkiej Francji. W ich wyniku republika Szwajcarska stała się z powrotem częścią Królestwa Francuskiego.

    [​IMG]
    Z inicjatywy profesora Radosława Ferdyskiego, powstał pierwszy uniwersytet na dalekim wschodzie. Nowa placówka dydaktyczna została założona w Ochocku. Uniwersytet ten miał zapewnić wykształcenie wyższe dla dzieci urzędników których posyłanie swych pociech do europejskiej części cesarstwa, mogło zbankrutować. Uniwersytet Ochocki posiadać miał wszystkie najważniejsze wydziały: filozofie, matematykę, języki obce i orientalne. Wydziały chemii, biologii i historii.

    [​IMG]
    4 maja 1849 roku rozpoczęły się kolejne wybory do parlamentu cesarskiego, mimo iż większa cześć społeczeństwa była całkowicie niezadowolona z panujący rządów Martyniuka i PSL-u. Z powodu iż prawo wyborcze posiadali jedynie zamożni obywatele którzy czerpali korzyści z istniejącej sytuacji. Liberałowie mieli kolejne zwycięstwo zapewnione. Jednak jak długo Martyniuk będzie się cieszył jeszcze władzą.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.
     
  19. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 15
    25 Sierpień 1849 – 15 Listopad 1850

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    Głównym tematem wyborów do parlamentu była sprawa obronności cesarstwa Polskiego wydarzenia z Nowej Zelandii wielce zaniepokoiły ogół społeczeństwa które nie było pewne czy, ich państwo będzie w stanie obronić się przed agresja sąsiadów. Wystąpienie Edwarda Dombrowskiego, nowego przewodniczącego Stronnictwa Cesarskiego, zapewniało wyborców iż państwo Polskie pod rządami, Martynika zmierza ku nieuchronnej klęsce i tylko przywrócenie władzy konserwatystą zapewni bezpieczeństwo dla Cesarstwa.

    [​IMG]
    W Moskwie natomiast doszło do odkrycia przez dziennikarzy olbrzymiego nadużycia. Nowe władze lokalne do własnej kiesy zagarnęły znaczną część pieniędzy przeznaczonych na odbudowę miasta, blisko 250 milionów złotych rozpłynęło się, niewiadoma gdzie. Martyniuk natychmiast zażądał wszczęcia śledztwa którego efektem było złapanie mataczy, okazało się iż nowy gubernator wraz ze swymi, zaufanymi ludźmi oszczędzał na odbudowie a pieniądze które zostawały rozdzielał miedzy siebie i swoich podwładnych.

    Gubernator Jan Lizowski, za korupcje został skazany na zsyłkę na Sybir. Odebranie całego majątku oraz majątku jego najbliższej rodziny. Władza chciała w ten sposób zademonstrować co czeka wszystkich którzy choć pomylą o sięgnięciu po państwowe pieniądze.

    [​IMG]
    Natomiast w Turkiestanie, swe przemowy i Socjalizm promował Maciej Klimuszko biorąc za przykład skandal korupcyjny z Moskwy wskazywał jak przeżarty i zepsuty jest panujący system. Wskazywał on iż jedyną drogą dla odbudowy państwa jest socjalizm iż zrównanie poziomu życia każdego powinno być priorytetem.

    [​IMG]
    Mimo wszystkich tych wydarzeń wybory przyniosły zwycięstwo Martyniukowi i jego SLD. Liberałowie mieli dzierżyć władze w państwie polskim przez kolejne cztery lata, 58 letni Martyniuk sprawował władze nie przerwanie od roku 1840, we własnej partii politycznej eliminował wszystkich którzy mogli odebrać mu przywództwo podobnie czynił z zagrożeniem ze strony oponentów z innych partii. Zgorzkniały i bezwzględny Martyniuk jednak był coraz starszy.

    [​IMG]
    5 Lutego podpisano kolejne porozumienie z Cesarzem Japonii o wymianie technologicznej, strona Polska przekazywała cesarskim urzędnika plany klipra i dokumenty systemu sztabowego. Cesarz Akihito przekazywał władzą cesarskim natomiast 6 tysięcy złotych w złocie. Do podpisania porozumienia doszło na wyspach Kurylskich.

    [​IMG]
    Marcem 1850 roku, Kamil Wolarczyk, zajął w imię Cesarstwa najdalsze obszary Syberii, założył on tam niewielką osadę Piastów. W raz z tym wydarzeniem ostatecznie Polska zakończyła jednoczenie pod swym sztandarem obszarów dalekiej Syberii w Eurazji.

    Mimo zwycięstwa w wyborach Martyniuk, nie mógł się cieszyć, gdyż robotnicy wyszli na ulice żądając zmian a przede wszystkim prawa głosu, rozpędzanie demonstracji nie przynosiło żadnych efektów a polscy przemysłowcy niezadowoleni coraz bardziej, bo każdego dnia tracili miliony na tym iż ich pracownicy demonstrowali, z tego powodu zaczęli napierać na Martyniuka by wprowadził zmiany, gdyż dłuższy strajk może doprowadzić do załamania się całkowicie gospodarski.

    [​IMG]
    Nie mając wyboru Martyniuk przeprowadził głosowanie w parlamencie cesarskim, w wyniku którego wszyscy obywatele euroazjatyckiej części Cesarstwa Polskiego uzyskiwali prawo wyborcze. Zmiany w konstytucji sprawiały też iż parlament uzyskiwał większy wpływ na politykę, oraz wprowadzał system wielopartyjny.

    [​IMG]
    Na ulicach miast ludzi wiwatowali iż ostatecznie udało się wywrzeć na rządzie odpowiednie środki, by przeprowadzić zmiany, ostatecznie rozruchy i manifestacje przeszły do historii a rewolucja liberalna zakończyła się na dobre w granicach cesarstwa polskiego.

    [​IMG]
    Zmiany dokonane w państwie niemal natychmiast zaowocowały jeden z ambitniejszych oraz inteligentniejszych polskich fabrykantów, Wacław Racławski. W swych zakładach wzorując się na zachodnich przedsiębiorcach wprowadził klasyfikacje i podział zadań pracowniczych. Uzyskana efektywność i wydajność pracy zadziwiła jego kolegów po fachu którzy idąc w jego ślady wprowadzali w swych zakładach zmiany.

    [​IMG]
    Cesarska Marynarka Wojenna, wprowadziła kilka usprawnień dla okrętów wojennych najważniejszymi z nich był:
    Żyroskopowe sterowanie ogniem – które miało zapewnić celniejsze prowadzenie ognia z dział okrętów wojennych.
    Dalmierze optyczne – zapewniające dokonanie precyzyjniejszych pomiarów odległości do wrogich jednostek.
    Stabilizator żyroskopowy do torped – zapewniło to uzyskanie lepszych torped, które rzadziej ulegały awarii, spowodowanych ruchem wody.

    [​IMG]
    Początek Listopada 1850 w zakładach Wacława Racławskiego, wprowadzono kolejne zmiany.
    Dotyczyły one produkcji, części mechanicznych, mechanika precyzyjna miała zapewnić wydajniejsze i bardziej skomplikowaną produkcje części.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.
     
  20. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 16
    15 Listopad 1850 – 24 maj 1852
    [​IMG]
    [​IMG]


    [​IMG]
    Początek roku 1851, przyniósł odkrycie złóż złota, w Memel niemal natychmiast obszar tej prowincji zaroił się od szukających szczęścia ludzi, kilka miesięcy później odnaleziono także pokaźne pokłady złota w Królewcu, ilość szlachetnego kruszcu na tych ziemiach była tak znacząca iż, powstawały kompleksy kopalniane mające zająć się jego wydobyciem. Głównym produktem tych prowincji stało się właśnie złoto.

    [​IMG]
    W marcu 1851 roku, w fabrykach zbrojeniowych, Adama Zamojskiego, rozpoczęto produkcje nowych karabinów i pistoletów. Dzięki zakupieniu licencji od rządu Konfederacji stanów ameryki północnej na broń ręczną. Cesarstwo Polskie rozpoczęło szeroko planowaną inwentaryzacje wojsk, miano zastąpić wszystkie karabiny jedno strzałowe z okresu wojny domowej. Nowoczesnymi wielostrzałowymi karabinami i pistoletami, wyprodukowanymi na konfederackiej licencji. Polscy inżynierowie co prawda rozpoczęli już prace na polską wersją karabinu i pistoletu wielostrzałowego. Jednak rząd Martyniuka postawił na sprawdzoną konstrukcję.

    [​IMG]
    12 kwietnia 1851 roku, Martyniuk z w porozumieniu z Cesarzem Władysławem IX Kazimierzem, oraz za zgodą parlamentu Cesarskiego wypowiedział wojnę republice Bukhataru. Największej terytorialnie republice która oderwała się od cesarstwa w okresie wojny domowej. W nocy z dnia 12 na 13 kwietnia wojska cesarskie uderzyły na całej szerokości granicy.

    Wojska Cesarskie napotkały w pierwszych tygodniach znaczny opór ze strony wojsk Bukhataru stoczono trzy zwycięskie bitwy: Tałdygorhan, Czimken, Aktumsyk. W ich wyniku siły republiki zostały rozbite. W kilkanaście tygodni cało terytorium wroga zostało zajęte a sama republika uznała akt aneksji. Cesarstwo polskie odzyskało znaczne połacie swego terytorium w Azji centralnej.

    [​IMG]
    20 kwietnia 1852, roku Cesarska marynarka wojenna wprowadziła na swe wyposażenie pierwsze okręty parowe. Admiralicja niebyła pewna co do użyteczności statków parowych dlatego postanowiono iż okręty te będą przewozić jedynie jednostki wojsk cesarskich. Konserwatywne podejście admiralicji było w głównej mierze, wynikiem nie ufności wobec wszelkich nowinek technicznych, jaką reprezentował główno dowodzący cesarskiej marynarki wojennej, Admirał Jan Skrzetuski. Był on zatwardziałym zwolennikiem masztów a widok kominów mierził mu krew.

    [​IMG]
    Parlament cesarski 11 marca przegłosował, akty regulacji kupna i sprzedaży papierów wartościowych.
    Miały one zapewnić większe bezpieczeństwo przy dokonywaniu transakcji, i na dłuższą metę sprawić by był bardziej opłacalne. Jedynym miejscem gdzie wedle regulacji można było dokonywać Zappów akcji danej spółki, były odpowiednie regionalne przedstawicielstwa danej firmy.

    [​IMG]
    Wacław Racławski, idąc za ciosem przeprowadził w swych fabrykach kolejną znaczącą, zmianę, szablony miało, poprawić wydajność wszystkich urządzeń co z kolej przyniosło zwiększenie, produkcji.

    Ciąg Dalszy Nastąpi
     
  21. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 17
    24 maj 1852 – 3 Lipiec 1853
    [​IMG]
    [​IMG]


    [​IMG]
    Czerwiec 1852, Cesarzowa Elen Piast, wraz z małżonkiem Kazimierzem IX przybyła na uroczystość otwarcia nowej biblioteki jej imienia. Cesarzowa przeznaczyła na ten budynek znaczne część swych kosztowności. Biblioteka imienia Cesarzowej Eleny Piast, wybudowana została nieopodal Uniwersytetu Ochockiego. Nowy uniwersytet niezwykle potrzebował biblioteki, samo miasto Ochock też go niezwykle potrzebowało.

    Dojazd do Ochocka zajął parze cesarskiej blisko 12 godzin, a to dzięki zakończeniu ostatecznie budowy kolei syberyjskiej łączącej miasto cesarskie Kazimierz z Ochockiem. Prace nad tym projektem trwały niemalże 15 lat, rozpoczęte zostały w roku 1837 za rządów premiera Eugeniusza Sieniawskiego i stronnictwa cesarskiego.

    [​IMG]
    Wojska cesarskie rozpoczęły staranny dobór swych kadr, każdy oficer i podoficer armii cesarskiej musiał, ukończyć odpowiedni akademie wojskową. Najznamienitszym ośrodkiem kształcenia oficerów w dla armii była Szkoła Rycerska w Kazimierzu. Rocznie wydawała 200 oficerów zdolnych rozpocząć służbę dla cesarskiej armii.

    [​IMG]
    Znaczna część absolwentów Cesarskiej Szkoły Rycerskiej w Kazimierzu, pochodziła z średnio zamożnych rodzin, urzędnicy, kupcy rzemieślnicy, posyłali swych synów na naukę w tej instytucji w nadziei iż dojdą do znacznych zeszytów i fortun, którymi mogli by wspomóc swych rodzicieli.

    [​IMG]
    W marynarce wojennej cesarstwa polskie rozpoczęto stosować szkolenia nocne dla załóg okrętów wojennych i całych flotylli. Dziki tym szkoleniom marynarze mili lepiej spisywać się w trudnych warunkach. Oficerowie natomiast przyzwyczajali się do trudnych warunków taktycznych panujących w nocy lub we mgle. Kolejną zmianą było wprowadzenie kart sytuacyjnych, które zawierały charakterystykę i rysunki wrogich okrętów wojennych, marynarka cesarska zaopatrzyła się w karty sytuacyjne dla każde mocarstwa światowego.
    Karty miały ułatwić oficerom działania taktyczne.

    [​IMG]
    W cesarstwie Polskim, gospodarka opierała się na olbrzymich firmach z których największą była „Kompania Racławskich”, dziedziczna firma. Której obecnym właścicielem był Wacław Racławski, zajmowała się niemal wszystkimi dziedzinami gospodarki od fabryk zbrojeniowych po produkcje wołowiny w puszkach. Mimo tego w państwie polskim było nadal zbyt mała liczba kapitalistów którzy mgli by rozkręcić biznes, z tego powodu bezrobocie bliskie było 30%.

    [​IMG]
    25 lutego 1853 roku, dalsze terytoria ameryki północnej zostały zajęte dla chwały Cesarstwa Polskiego, przez Ambrożego Wartczyka. Kilka dni później został podpisy z przywódcami Konfederacji, akt o podziale wpływów na kontynencie amerykańskim, wedle jego ustaleń KSA miała nie mieszać się do Polskiej polityki kolonizacyjne północnych obszarów, natomiast Cesarstwo Polskie miało nie zajmować południowych obszarów.

    [​IMG]
    W marcu 1853 roku, armia wprowadziła określone ramy czasowe przeprowadzania mobilizacji rezerwistów dla armii cesarskiej. Co prawda blisko 80% sił zbrojnych cesarstwa stanowili żołnierze zawodowi. Jednak biorąc po uwagę fakt iż wojna z którymś z mocarstw europejskich, wymusiła by zapewne powalanie pod broń większej części obywateli zdolnych do walki. Według nowych ustaleń mobilizacja miała zająć na całym terytorium euroazjatyckim, tydzień. Rezerwiści mieli by się zgłaszać do punktów, rozlokowanych w każdym okręgu.

    [​IMG]
    Pod koniec marca światło dzienne ujrzała ogromna afera, dziennik Kazimierski podał informacje o oszukaniu znaczne części prominentnych polskich przemysłowców przez angielskiego inżyniera który jakoby miła obiecać im nowoczesny silnik parowy, zakończyło się na tym iż wyłudził on od polaków znaczną sumę pieniędzy.

    [​IMG]
    Ten incydent był, utrudnieniem w trwających rozmowach dyplomatycznych miedzy Cesarstwem Polskim a Republiką Wielkiej Brytanii, podpisanie sojuszu militarnego dnia 1 lipca 1853 roku. Poprzedziły wielomiesięczne rozmowy i targi ujawnienie matactwa angielskiego inżyniera tylko utrudniło dojście do porozumienia. A spekulacje dziennikarzy o powiązaniach z angielskim wywiadem mogły zakończyć pracę polskich dyplomatów.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.
     
  22. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 18
    3 Lipiec 1853 – 20 Luty 1854
    [​IMG]
    [​IMG]


    [​IMG]
    Generał armii Cesarskiej Antonii Zaszklony, wywodzący się z rodziny kupieckiej, jego ojciec był drobnym kupcem na przedmieściach Nowogrodu. Przeprowadził znaczną reformę armii cesarskiej, wprowadził on szkolenia bojowe. Do tej pory armie cesarstwa polskiego nie przechodziły ćwiczeń w terenie, ich szkolenie obejmowało jedynie maszerowanie i musztrę na placach fortów miejskich. Nowy model szkolenia wedle wizji Antoniego Zaszklonego, przewidywał symulowanie działań wojennych, w przeróżnych warunkach pogodowych i topograficznych. Miano ćwiczyć różne warianty działań zbrojnych poczyna wszy od walk w polu, po forsowanie rzek i zdobywanie umocnień, dwie oddzielne armie dowodzone przez swych dowódców miały doprowadzić do swego zwycięstwa. Dzięki zastosowaniu nowej metody szkolenia, polscy żołnierze podnieśli swą sprawność bojową.

    [​IMG]
    15 sierpnia 1853 roku, w Kazimierzu, powstała pierwsza firma ubezpieczeniowa na terytorium Cesarstwa Polskiego. Założycielem pierwszej firmy zajmującej się ubezpieczeniami w granicach Polskich był, Mariusz Kaczanowski, swą firmę nazwał „Stowarzyszenie Ubezpieczeniowe Kaczanowskich” (SUK). SUK zapewniało swym klientom możliwość ubezpieczania majątku od przeróżnych zdarzeń losowych, powodzi, pożarów, trzęsień ziemi, potopień itp. Przewidywano zwrot 2/3 kosztów poniesionych strat. Usługi firmy nieobejmowany zniszczeń wynikłych z działań wojennych.

    Firma SUK w późniejszych latach zaczęła także ubezpieczać życie swych klientów, wypłacając w razie śmierci swego klienta odpowiednią kwotę najbliższej rodzinie. Ubezpieczenia na życie było jednak drogą inwestycją klient musiał co miesiąc płacić blisko 150 złotych, a śmierć musiała zostać poniesiona w ściśle skutek okoliczności warunków zawartych w umowie, z firmą SUK. Większości szarych obywateli nie było niestety stać na usługi firmy panna Mariusza Kaczanowskiego.

    [​IMG]
    W marynarce wonnej podobnie jak w armii cesarskiej postanowiono o zmianie sposobu szkolenia marynarzy, od teraz szkolenia miały odbywać się na stanowiskach bojowych, kanonierzy musieli ćwiczyć strzelanie na sucho 20 godzin w tygodniu, a przez 10 godzin mieli możliwość faktycznego strzelania. Podobnie jak armia lądowa przeprowadzano gry wojenne, dwie eskadry okrętów prowadziły ze sobą walkę w różnych warunkach pogodowych jak i geograficznych. Każdy z dowódców miał doprowadzić do swego zwycięstwa. W marynarce za poniesienie porażki dowódca eskadry ponosił karę, zazwyczaj tracił swą najbliższą przepustkę, jego oponent który go pokona uzyskiwał za to wydłużony okres przepustki. Armia lądowa szybko podchwyciła ten pomysł od marynarki.

    [​IMG]
    Za ostanie reformy w marynarce wojennej odpowiadał Admirał Jan Raczkowski, który zastąpił na tym stanowisku Admirała Jana Skrzetuskiego, który zmarł na zawał serca. Nowy Admirał Cesarskiej Marynarki wojennej był niezwykle inteligentnym człowiekiem, w odróżnieniu od swego poprzednika ciekawiły go wszelkie nowinki techniczne.

    [​IMG]
    W październiku w Cesarstwie Polskim, pojawiła się udoskonalona wersja piły mechanicznej, zwana precyzją piłą mechaniczną. W znacznym stopniu od starszej wersji tego urządzenia następowało ciecie drewna, co zaowocowało zwiększeniem znacznym produkcji drewna oraz desek w tartakach w Polsce. Urządzenie to do swych fabryk sprowadził Wacław Racławski który nigdy nie omijał okazji by zarobić, był geniuszem polskich przedsiębiorców i fabrykantów.

    [​IMG]
    20 Grudnia wybuchła druga wojna Francusko-Aragońska. W wyniku pierwszego konfliktu Francuzi nieznacznie poszerzyli swe granice, na półwyspie Iberyjskim.

    [​IMG]
    Natomiast 20 Lutego 1854 roku, rozpoczęła się kampania wyborcza, sondaże przedwyborcze jasno ukazywały iż Stronnictwo Cesarskie którego nowym przewodniczącym był Edward Dombrowski miało niemal 20% poparcie większe niż PSL. Polskie Stronnictwo Liberalne pod przewodnictwem Martyniuka, popierało blisko 31% obywateli. Polskie Stronnictwo Socjalistyczne, Macieja Klimuszki popierało 13% Polaków, w takiej sytuacji żadna patia nie uzyskiwał żądanej większości do samodzielnego rządzenia, która wynosiła 60% poparcia społecznego.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.
     
  23. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 19
    20 Luty 1854 - 8 Październik 1854
    [​IMG]
    [​IMG]


    [​IMG]
    Rozpoczynająca się kampania wyborcza była szansą odbierania PSL-owi władzy, nad państwem Polskim z tego powodu Edward Dombrowski, występował do wyborców na Alasce gdzie polscy koloniści najbardziej obawiali się agresji ze strony królestwa Skandynawskiego. Zapewniał on ich iż Cesarstwo Polskie powinno zwiększyć liczebność swych sił zbrojnych by zapewnić obywatelom bezpieczeństwo wedle słów Platona: „ Chcesz pokoju? Szykuj się do wojny.”

    [​IMG]
    Regulacje rynku stały się w Archangielsku, przedmiotem burzliwej debaty. Każda ze znaczących sił politycznych zabrała swój głos, SC z Edwardem Dombrowskim opiniowała za państwowym kapitalizmem, konserwatyści chcieli wspierać polskich przedsiębiorców, PSS opowiadała się za całkowitym interwencjonizmem, Martyniuk i PSL pozostawał przy liberalnym podejściu. Wyborcy poparli argumenty stronnictwa cesarskiego.

    [​IMG]
    Na terenie Al-Udrun, obywatele wielce zaniepokojeni stanem handlu, chcieli usłyszeć jakie zdania mają na ten temat najważniejsi kandydaci startujący w wyborach, PSL popierał wolny handel, jednak nie przewidział iż ten zbankrutował wszystkich małych i średnich kupców niemogących sobie poradzić z konkrecją ze strony wielkich domów kupieckich. PSS i SC natomiast oponowały za protekcjonizmem dla małych i średnich kupców i przedsiębiorców.

    [​IMG]
    1 października 1854 roku, w czasie przemowy, na placu w Kazimierzu został zastrzelony wiceprezes partii Cesarskiej Alojzy Jutrzenko, strzały padły z tłumu słuchających go ludzi. Policja od razu ujęła sprawce tego zdarzenia gdyż nie zdążył wyrzucić rewolweru z którego oddane zostało sześć strzałów z czego tylko trzy celne, Alojzy Jutrzenka zmarł na miejscu trafiony w serce. Śledztwo policji ustaliło jedynie iż zabójcą był Kamil Milewski, osobnik ten zbiegł kilka miesięcy wcześniej z zakładu dla psychicznie chorych. W czasie przesłuchań nie udało się ustalić skąd wziął broń ani dlaczego strzelał do polityka.

    [​IMG]
    Mimo tych wszystkich wydarzeń wybory odbyły się 4 Listopada 1854 roku, a ich wynik był wręcz niewyobrażalnym zaskoczeniem dla wszystkich partii politycznych, zwycięstwo PSL-u było wedle sondaży przedwyborczych niemożliwym, a wyniku głosowania uzyskali oni 66% głosów, SC - 27,8% a PSS zaledwie 5,7%.

    Na ulicach miast Cesarstwa znowu zawrzało, obywatele oburzeni, zwycięstwem znienawidzonego, Martyniuka, wyładowywali swoją wściekłość na witrynach sklepowych i posterunkach policji, z kolei w parlamencie Cesarskich wszystkie partie polityczne oskarżały PSL o oszustwo polityczne. Doszło nawet do walk na pieści miedzy najbardziej prominentnymi politykami zwaśnionych partii.

    [​IMG]
    Cesarstwo Polskie stanęło na skraju wojny domowej której początkiem mogło być sfałszowanie wyborów przez Martyniuka, w tej sytuacji Władysław IX nie mógł zrobić nic innego jak rozwiązać parlament. Dokładnie 6 października 1854 roku, do Cesarskie Parlamentu wkroczyły odziały wojskowe które zajęły budynek wszyscy politycy zostali podani aresztowi domowemu, niezależnie od partii politycznej. Martyniuk został zaocznie skazany za sfałszowanie wyborów i zesłany na daleką Syberię.

    8 Października z rozkazu Imperatora powołany został nowy rząd którego premierem został Edward Dombrowski, Cesarz sam przydzielił miejsca w parlamencie, 50% zajmowało SC, PSS dostało 15% a PSL 35% wszystkim miejsc. Wedle tego SC i PSS utworzyły koalicje rządzącą PSL pozostał w opozycji. Szybkie i stanowcze działania Cesarza uchroniły państwo przed widmem wojny domowej lub rewolucji i zarazem przysporzyły cesarzowi grono zagorzałych zwolenników którzy, popierali wzięcie za mordę polityków.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.
    _____________________________________________________

    Podpisy przewodniczących są jak najbardziej w porządku, a cesarstwo podporządkowuje sobie terytoria które wchodziły w jego skład przez rewolucją lat 1815.
     
  24. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 20
    8 Październik 1854 - 30 Grudzień 1854
    [​IMG]
    [​IMG]


    Nowo powołany rząd przez Edwarda Dombrowskiego składał się z polityków SC i PSS-u.
    Premier został Edward Dombrowski, wicepremier zaś przewodniczący Polskiego Stronnictwa Socjalistycznego Maciej Klimuszko, nowy rząd składał się z 8 ministrów z czego sześciu było członkami SC, a dwóch PSS, Dombrowski powołał nowe ministerstwo gospodarki i infrastruktury. Odpowiednio ministerstwa zostały przydzielone: SC zyskało ministerstwa Armii, Marynarki, Spraw Zagranicznych i Wewnętrznych, Policji oraz Wywiadu i Kontrwywiadu. PSS natomiast ministerstwa Skarbu, Gospodarki i Infrastruktury.


    [​IMG]
    Rządy Stronnictwo Cesarskie rozpoczęło od, generalnej, reformy. Zwanej reformą administracyjną Dombrowskiego, ministerstwa zostały podzielone na te podległe bezpośrednio cesarzowi, oraz te podległe premierowi, ministerstwami cesarskimi zostały ministerstwa armii oraz marynarki, które bezpośrednio podlegały imperatorowi ale pośrednio zarazem premierowi. Reszta ministerstw była podległa Premierowi Cesarstwa Polskiego.

    [​IMG]
    Wprowadzono też nowy podział administracyjny Cesarstwa Polskiego, kontynentalna część państwa Polskiego podzielona została na 20 gubernatorstw, te z kolej na 20 okręgów i ostatecznie 20 powiatów. Gubernatorstwa: Wschodniej Polski, Nowogrodzkie, Mińskie, Kijowskie, Kurskie Krymskie, Archangielskie, Moskiewskie, Kazimierskie, Astrachańskie, Północnego Kaukazu, Południowego Kaukazu, Uralskie, Zachodnio Syberyjskie, Środkowej Syberii, Wschodniej Syberii, Azji Środkowej Zachodniej, , Azji Środkowej Wschodniej, Kamczackie oraz Chabarowskie.

    [​IMG]
    W marynarce cesarskiej podobnie jak w wojskach lądowych, stosunek obywateli do marynarzy poprawił się ze względów iż znaczną część kadry oficerskiej stanowili ludzie wywodzący się ze średnio zamożnej warstwy społecznej. Fakt iż Ministrem Marynarki i Admirałem Cesarskie floty, jest osobą pochodzącą ze zburzonej szlachty Ziemińskiej przydawał mu prestiżu.

    [​IMG]
    Pod koniec października armia cesarska zainteresowała się telegrafami, urządzenia te skonstruowane w Wielkie Brytanii w stanie były przenosić informacje na drugi kraniec kontynentu, technologia ta mogła okazać się niezwykle przydatna do przekazywania rozkazów na znaczne obszarze, jakim było terytorium Cesarstwa Polskiego. Postanowiono iż sieć telegraficzna budowana będzie wzdłuż torów kolejowych.

    [​IMG]
    W Listopadzie 1854 roku, minister gospodarki, Juliusz Maciejewski, przeprowadził znaczącą reformę monetarną w Cesarstwie Polskim, co prawda obowiązującą walutą państwa Polskiego była złotówka, która warta była 100 groszy, jednak w różnych rejonach istniały pomniejsze waluty obowiązujące na danym terenie, reforma ta całkowicie likwidowała wszystkie inne rodzaje walut. Cesarska Złotówka stawała się jedynym prawomocnym środkiem płatniczym.

    [​IMG]
    Natomiast w ministerstwie gospodarki oraz infrastruktury, stworzoną ustawę dotyczącą: specjalizacji pracy, robotnicy mieli przechodzić specjalistyczne kursy mające zapewnić im przysposobienie do wykonywania danego zawodu, a zarazem podnosić ich kwalifikacje i płace.

    [​IMG]
    Z inicjatywy ministra marynarki a zarazem wielkiego admirała floty cesarskie, Jana Raczkowskiego, powstała nowa akademia morska. Raczkowski miał w planach stworzenie akademii morskich dla każdej Flotylli morskiej cesarstwa.

    [​IMG]
    Marynarka Cesarstwa Polskiego Podzielona była na sześć flotylli: Białomorską z siedzibą w Archangielsku, Bałtycką rezydującą w Królewcu, Czarnomorską zlokalizowaną na Krymie, Śródziemnomorską zlokalizowaną w Aleksandrii, Oceanu Spokojnego w Ochocku oraz Flota Tajwańska.

    [​IMG]
    W państwie Polskim dnia 12 Listopada 1854 roku, opublikowana została pierwsza książka Antoniusza Solińskiego, o tytule "Dzieje Piastowskie”. Dzieło to opowiadało historię dynastii panującej w Cesarstwie Polskim, książka rozchodziła się niezwykle szybko i była bardzo popularna.

    [​IMG]
    Ministerstwo skarbu pragnąc, uzyskać tańszą produkcję pieniędzy. Wprowadziła standaryzacje na srebro, ta reforma sprawiła iż w skarbcu cesarski m nie brakowało funduszy i produkcja nowych pieniędzy była znaczne tańsza.

    [​IMG]
    Ministerstwo Armii, wprowadziło do wojsk Cesarskich pododdziały łączności, ich zadaniem było rozszyfrowywanie informacji rozsyłanych drogą telegraficzną, i przekazywanie ich swoim dowódcą. Miało to zapewnić sprawniejsze dowodzenie wojskami lądowymi.

    Ciąg Dalszy Nastąpi.
     
  25. kakom

    kakom Ten, o Którym mówią Księgi

    Ameryka Północna - Środkowa 1855 rok.
    [​IMG]
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie