Preussens Gloria

Temat na forum 'Total War AARy' rozpoczęty przez Rienzi, 22 Kwiecień 2009.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Rienzi

    Rienzi Ten, o Którym mówią Księgi

    http://www.youtube.com/watch?gl=US&feature=related&hl=de&v=-SBTTUxL76o

    Kronika Królestwa Prus
    Rozdział Iszy
    Od narodzin po okrzepnięcie
    Lata 1700-1706


    [​IMG]
    Oto Królestwo Prus w chwili koronacji Fryderyka I na króla na Prusiech.
    Tegoż dnia narodziło się królestwo co i Elektor Brandenburski koronę uzyskał,
    tak tez rozpoczęły się dzieje chwałą obleczonego narodu który powstał właśnie na oczach podstarzałych zmurszałych plemion Europy.
    [​IMG]
    JKM Fryderyk I Hohenzollern

    W ciągu pierwszej połowy roku 1700 JW zadecydował o budowie 5 indiamanów w celu wysłania ich do różnych części świata aby zdobywały towary niedostępne w Europie i przewoziły na rynek wewnętrzny a także by móc nimi handlować z innymi państwami. Proces ten ma trwać około 3 lat i przynieść naszej ojczyźnie wiele zysków.
    Kolejnym ważnym wydarzeniem była decyzja królewska o rozpoczęciu badań naukowych na Uniwersytecie Magdeburskim nad rozwojem nauk Oświeconych (Empiryzmu).
    Kolejna decyzją było podjęcie się sfinansowania rozwoju tkalni w Prusach Wschodnich oraz wsparcie lokalnego rolnictwa.
    Następnie podjęto negocjację z Wlk. Brytania oraz Związkiem Marackim w celu rozpoczęcia wspólnego handlu zakończone sukcesem, oraz długie nużące ale sukcesywne z Austria (kosztowały jednakże 2000 talarów).
    JW postanowił tez wymienić ministra floty którym został Boris Hoffmann.
    Niedługo potem okazało się że za niewielką kwotę około 110 talarów handlować jest gotowa z Prusami także Saksonia, król przystał.
    W drugiej połowie roku 1700ego Król Prus podjął się misji dyplomatycznej mającej na celu przyszłe obwołanie go Cesarzem Rzymskim, zamiast już tradycyjnie obieralnego Habsburga. De facto udało się to gdyż Hannover, Westfalia, Wirtembergia i Bawaria uznały się sojusznikami i protektoratami Prus, odmówiła jedynie Saksonia. Tym samym przy najbliższych wyborach na Cesarza w Parlamencie Frankfurckim, władca Prus będzie miał przewagę głosów 5:2.
    zimą JKM podjął decyzję o budowie Admiralicji i Konserwatorium w Królewcu. Mają te budynki naznaczać nowy etap w rozwoju Jego państwa.
    JKW podjął także decyzję o przesłaniu drogocennej porcelany do Wiednia która miała sprawić poprawę opinii Cesarza o JKWści, skutecznie.
    Niestety Austria nadal widzi potencjalnego konkurenta w Prusach nie zaś sojusznika i nie zgadza się na zawarcie sojuszu.
    Na przełomie 1700 i 1701 Niderlandy za przyzwoleniem Austrii oraz z poparciem Anglii atakują Westfalię, Prusy nie śmią się sprzeciwstawić otwarcie tej napaści i zrywają sojusz z Westfalią, ale anulują też układ protektoralny by nie obciążać finansów tego państwa a co więcej przesyłają mu na wojnę 5000 talarów.
    Efektem było dobrowolne ponowne oddanie się pod opiekę Prus tyle że będąc w stanie wojny z Niderlandami na co te nie reagują oficjalnie.
    Jesienią Król decyduje się o postawieniu Obserwatorium Królewskiego w Berlinie oraz rozwoju infrastruktury we wszystkich prowincjach kraju. Ciekawostką jest tez budowa Opery w Królewcu.
    Rozwija się tez nauka i osiągnięty zostaje Empiryzm.
    Na początku 1702 JKW postanawia wybudować w Berlinie Pałac Cesarski...wyraźnie dając sygnał Habsburgom o swoich zamiarach.
    Pod koniec 1702 naukowcy z Magdeburga odkrywają zasady Umowy Społecznej, zaś JKM wysyła skromny podarek do Szwecji.
    JKW przeznaczył też 3000 talarów na zawarcie przymierza i układu protektoralnego z Majsurem w Indiach, gdyż wyraził swe wielkie ubolewanie nad brakiem kolonii.
    Początek roku 1703 to rozpoczęcie budowy wielkiej Opery w Królewcu, pierwszego takiego budynku w świecie (tzn. Opery o takich rozmiarach).JKM pragnie bowiem rozsławić kulturę swego państwa w świecie.
    W efekcie Prusy uzyskują najwyższy poziom prestiżu na świecie, na drugim miejscu jest Rosja zaś na trzecim Maraci.
    W maju indiaman wysłany do Indonezji dopływa tam w końcu i zaczyna zbierać lokalne towary oraz zakładać faktorię. Do Prus płyną przyprawy, to wielki dzień dla naszego handlu!
    Jesienią 1703 roku w Magdeburgu zaakceptowano system Fizjokracji jako zdrowy dla narodu Pruskiego i przyjęto go, rozpoczęto pracę nad Reformą Rolną i wprowadzeniem Gruntów Gromadzkich.
    Około listopada wybuchła wojna Polsko-Austriacka, był to dobry pretekst do zaatakowania Polski i zajęcia Prus Zachodnich, ale na razie nie wiedziano jak się zachować i postanowiono nic nie czynić.
    JKM postanowił zainwestować 4000 talarów w budowę umocnień wokół Berlina na wypadek nieszczęścia w wojnie.
    Wysłano tez bogaty dar do Rosji by nie dopuścić do ewentualnego wsparcia przez tą, Polski.
    Wiosna 1704 inny indiaman dotarł do wybrzeży Brazylii by założyć faktorię ściągającą tamtejszy cukier do Prus.
    JKM wydał też rozkazy budowy jednostek milicji w dwu stolicach Prus oraz rozbudowy armii się znajdujących w dwóch naszych prowincjach. Stać nas na to dzięki wspaniałym darom handlu.
    Król wydaje też rozkaz budowy brygu, którym armia z Prus ma przepłynąć do Indii by tam założyć naszą pierwszą kolonię.
    W roku 1704 udało się dokończyć tez pierwszą rolna reformę i rozpocząć pracę nad ulepszeniami przy hodowli zwierząt. Rozwinięto też liczne królewskie gospodarstwa rolne w całym kraju.
    Na początku 1705 JKM decyduje się na budowę drugiej Szkoły w mieście Wismar. Ten rok jest wielce ciężki dla królestwa, gdyż zostaje ono brutalnie zdradziecko zaatakowane przez Kurlandię, wasala polskiego. Daje jednakże to otwarty pretekst do ataku na tegoż sąsiada i król decyduje się zareagować, przy okazji zyskując szacunek Cesarza walczącego akurat z tym krajem.
    Jako że królem polskim jest August Saski, rozpętuje się także wojna przeciw temu krajowi, niestety także Rosja włącza się po stronie Polski.
    Armia Księcia Dohna, zajmuje Gdańsk po potyczce z motłochem miejskim. Prowincja Pruska przechodzi więc w nasze ręce niemal bez walki.
    Wówczas to za cenę 5900 talarów, Książę Kurlandii decyduje się zmienić układ wasalny oraz sojusznika i stanąć po stronie Prus oddając się w ręce JKM Fryderyka.
    Jesienią 1705 opracowano hodowle zwierząt i na potrzeby wojny rozpoczęto pracę nad karabinkami. Armia Brandenburska zaś rozpoczęła oblężenie Drezna.
    W tym też czasie jeden z naszych indiamanów dotarł do Wybrzeża Kości Słoniowej.
    Zima spory oddział polski podszedł pod Królewiec i chciał dywersyjnie zając miasto...doszło do walki.
    [​IMG]
    Obrona Królewca 1705

    Rychło doszło do walki, gdy Polacy zajęli mury, Prusacy otworzyli na wystawionych ogień i ustrzelili sporo niczym kaczki.
    [​IMG]
    To pozwoliło wyrównać liczbowo przewagę wroga. W efekcie dało się później łatwo pobić. Dużo ciekawsze i donioślejsze w znaczeniu było inne starcie, właściwie bitwa pod Riesa nieopodal Drezna. Sasi próbowali odblokować stolicę ale dowódca pruski von Dessau szybko zorientował się w ich manewrach i tak ustawił wojsko że zmusił ich do zaatakowania swoich dobrych pozycji obronnych.
    [​IMG]
    Riesa 1705

    http://www.youtube.com/watch?v=lXxqZbYfAqg

    Obie armie staneły naprzeciw siebie w niewybrednej prostej linii. Jednakże część sił von Dessau ukrył w małym lasku na swym lewym skrzydle. Atak zaś Sasów pozwolił jako pierwszej otworzyć ogień świetnej artylerii pruskiej. Efektem było to iż jeszcze przed zbliżeniem się do naszych oddziałów jeden pułk Saski został tak zdziesiątkowany przez art. że uciekł w popłochu z pola bitwy.
    Książę nie miął już w sumie wiele do roboty. Wiadome było że atak reszty jazdy pójdzie na flanki skrzydeł gdzie stoi milicja. Zostanie ona wsparta przez jazdę pruską, zaś piechota będzie ostrzeliwać maszerujących Sasów.
    [​IMG]
    Ostrzał artylerii w jazdę Saską

    Sasi widząc że nie mają szans w walce ogniowej zdecydowali się na atak wręcz, co było jeszcze większym błędem gdyż nasza armia była wyposażona w świetne bagnety które nabiła na lufy....wróg zaś nie posiadał takowych.
    [​IMG]
    Walka na bagnety z pikinierami Saskimi

    Wiosna 1706 przynosi Prusom wiele. Pierwej zakładamy faktorię na Madagaskarze.
    Następnie dochodzą do Berlina wieści o zdobyciu Drezna przez von Dassau`a oraz wygnaniu Wettinów z Saksonii do Polski. Z racji że tam mieli już tron, to król Fryderyk koronował siebie na króla Saksonii i przejął ich ziemię w posiadanie, zaś z Augustem porozumiewał się tylko w kategorii król Prusko-Saski a król Polski.
    Rozpoczęto rokowania pokojowe. Augusta w tym momencie zadowalało wszystko, nawet utrata Gdańska byleby zatrzymać przynajmniej ten tron który mu jeszcze pozostał.
    August II zgodził się więc szybko na pokój. Uznał Saksonię i Prusy Zachodnie za część królestwa naszego wielkiego króla Fryderyka, oraz stał się sojusznikiem oraz towarzyszem handlowym dla Prus. Zwycięstwo było zatem absolutne!
    Armia von Dassau`a zaś otrzymała rychło rozkaz by w większej części załadować się na nasza małą flotę i płynąc do Indii. Armia Prus zaś, ta która zdobyła Gdańsk, pozostanie w obronie kraju.
     
  2. Rienzi

    Rienzi Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdział IIgi
    Tworzenie Imperium Kolonialnego
    Lata 1706-1723



    Na jesień 1706 roku wprowadzono w armii Prus karabinki, pojawiły się więc formacje dragonów.
    Kraj znalazł się po zwycięskiej wojnie w stanie pokoju. Kwitł handel w tym zyskowny z nowym sojusznikiem, Polską.
    [​IMG]
    Prusy w roku 1706
    niebieską kreską są zaznaczone kraje uznające zwierzchnictwo Prus nad sobą

    W tym też roku otwarto Uniwersytet Wismarski, na którym rozpoczęto prace nad osiągnięciami technicznymi.
    Jeszcze zima udało się zawrzeć pokój z Rosją, nastał nowy ład w tej części Europy.
    Na początku roku 1708 król wydaje polecenie budowy pierwszego fortu Prus, Neuhardenberg nieopodal pól Łużyckich. Tak by chronił mostu we Frankfurcie (Oder) oraz Berlina i Drezna zarazem, ulokowanie fantastycznie strategiczne.
    Jednocześnie opracowano nowe technologie wprowadzając nową klasę bagnetu oraz przędzarki.
    Von Dessau wypływa zaś do Indii, gdzie ma przybyć w ciągu 1,5 roku.
    W tym tez roku udało się otworzyć szlaki handlowe do Bawarii i Westfalii co przyniosło już pełne uzależnienie tych prowincji od Prus.
    Ludność w Saksonii dość długo była niezadowolona z nowego stanu rzeczy i nie można było opodatkować prowincji nie chcąc wywoływać buntu, jednakże panował w kraju spokój. Wprowadzono formację czworoboku do armii oraz pociski kartaczowe.

    Zimą 1710 doszło do zamieszek we Frankfurcie (Oder). Okazało się ze ludność Brandenburgii nie jest zbyt zachwycona ostatnimi poczynaniami króla. Ponoć uznano że wysłanie wielu mężczyzn z ojczyzny do Indii jest wręcz niewybaczalne i chciano ich powrotu...nie dziwi więc że do rozruchów doszło w warsztatach tkackich.... W rzeczywistości zaś Habsburgowie prowadzili ożywioną politykę anty pruską chcąc pobudzić Brandenburczyków do tego by nie chcieli być traktowanymi tak samo jak nowo przyłączeni.
    Zimą 1711 armia Prus wylądowała nieopodal Kalkuty i rozpoczęła działania przeciw Mogołom w pełnym przymierzu z Majsurem i poparciem Maratów.
    Pech chciał że na wiosnę 1712 Maratowie zaatakowali Majsur i Prusy musiały się opowiedzieć po którejś ze stron. Zdecydowano się przystąpić do wojny z Maratami. W tym samym momencie dotarła do Berlina wieść o ataku Szwecji na Hannover. Król Prus chcąc zostać obranym na Cesarza po śmierci obecnego musi stanąć po stronie elektoratu i rozpocząć wojnę z silną Szwecją...
    Rychło zdobyto bez walki niemal Kalkutę, zaś Bernhard Weiss został Wicekrólem Indii Niemieckich. Tak wyzywająco nazwał Fryderyk swoją kolonię. Oczywiście protest złożyła natychmiast Austria.
    Na wiosnę 1713 armia Kurlandzka zajmuje Rygę tym samym Szwedzi przestają być zagrożeniem dla Prus. W Indiach zaś trwa organizowanie pierwszej kolonii.
    Jesienią wobec ogromnych sukcesów Maratów w walkach z Mogołami u ujścia Indusu, Prusacy zaproponowali Mogołom układ. Pokój - akceptacja utraty Bengalii w zamian za sojusz iw spólną walkę z Maratami. Uznano bowiem że tamci są dużo groźniejszym przeciwnikiem.
    Król z racji toczonych wojen zakupił dużo nowych jednostek, kraj stanął więc na skraju bankructwa. Zadecydowano o podniesieniu podatków dla arystokracji.
    Rychło udało się też zawrzeć pokój ze Szwedami. W kraju nastał spokój a jedynym teatrem działań armii Pruskiej są Indie. Na początku 1714 wojska Pruskie wkroczyły do Orissy. Bez większego oporu zajęto prowincję. Mogołowie zareagowali wypowiedzeniem wojny więc zrobiło się w Indiach bardzo nieciekawie.
    W tym też roku Austria zdecydowała się napaść Wirtembergię. Prusy stworzyły z elektorem układ wg którego miały w ciągu 5 lat wpłacić sumę 10 000 w zamian za to że nie muszą wypowiadać Habsburgom wojny (ci pociągnęli by po swojej stronie Wlk. Brytanię, Holandię itp.)

    W lecie Prusacy zmusili bandytów grasujących po polach Orissy do przyjęcia bitwy
    [​IMG]
    Armia Pruska miała okazję sprawdzić wierność oddziałów Sipajskich.
    Bitwa dała popalić naszej armii gdyż przeciwnik niemiłosiernie ostrzeliwał artyleria pozycję piechoty liniowej. Trzeba było szybko szturmować wzgórza...
    [​IMG]
    Tam udało się już szybko zdobyć działa i rozproszyć wroga.
    Choć wiadomym jest że Hindusi walczą dzielnie...
    [​IMG]
    to męstwo narodu Niemieckiego nie ma sobie równych.

    Rok 1717 to rok wielkich wydarzeń. Ciągłe problemy finansowe państwa oraz wysyłanie żołnierzy do Indii skąd nie wrócił jeszcze nikt spowodowały wybuch rewolucji...
    Rząd podjął się natychmiastowych działań. Wojska stacjonujące w forcie Frankfurckim zostały posłane do Mecklemburgii gdzie zbierali się rewolucjoniści przed planowanym atakiem na Berlin.
    [​IMG]
    Doszło do bitwy...
    Alexander Dohna zdecydował się zaatakować Emila Petersa, wodza rewolucjonistów.
    Bitwę rozegrano w sposób mistrzowski, lumpy które atakowały gwardię królewska zostały rozstrzelane pierwszą salwą.
    W 1720 dochodzi do pierwszej wielkiej bitwy na ziemi indyjskiej. Dwie armie Maratów po zburzeniu misji luterańskiej w Sakary, stanęło naprzeciw armii von Dessau`a. Ten zdecydował się stoczył bitwę!
    [​IMG]
    Yanaon 1720

    Rozstawienie Prusaków było wręcz genialne i Hindusi wiedzieli o tym, zdecydowali się na poszukiwanie słabego punktu co kosztowało ich stratę sporej liczby jeźdźców.
    [​IMG]
    W tej bitwie decydujące znaczenie odegrała nowa technika walki zastosowana przez von Dessau`a a mianowicie zastosowanie potrójnej linii ostrzału. Hindusi nie mieli szans nawet na załadowanie swej broni by strzelić drugi raz. Zmiatał ich ogień Prusaków.
    [​IMG]
    Gdy bitwa dobiegła końca okazało się że Hindusów zginęło tak wiele iż zgodzono się na zaprzestanie walk na okres tygodnia, by wróg mógł zabrać ciała zabitych.
    Już tylko kwestia pokonania odległości było zajęcie Hajdarabadu. Generał Dessau postanowił wysłać do króla list w którym relacjonuje mu dotychczasowe osiągnięcia oraz zapewnia zakończenie zwycięskie kampanii w ciągu 3-4 lat. Przyznaje tam tez że zamierza zdobyć jeszcze tylko jedną prowincję. Nie chcę on bowiem unicestwiać Maratów by z kolei Mogołowie nie zaatakowali znowu posiadłości Prus.
    Hajdarabad przekazano Majsurowi a w zamian można było uderzyć na prowincję Karnatyk.
    W marcu 1723 można więc było zawrzeć pokój z wycieńczonymi Maratami i ciągnąć zyski ze sporej części Indii.
     
  3. Rienzi

    Rienzi Ten, o Którym mówią Księgi

    Rozdział IIIci
    Narodziny Nowego Cesarstwa
    Lata 1723-1738

    [​IMG]
    Granice posiadłości kolonialnych Prus, w Indiach Wschodnich.

    Rok 1724 przyniósł naszemu wielkiemu królestwu wspaniała technikę militarną w postaci bagnetu nasadkowego. Pomoże on nam rozbijać armie wroga.
    JKM od dłuższego czasu coraz aktywniej przygląda się konfliktowi austriacko-polskiemu. W efekcie wojna między tymi państwami osłabia je i niszczy przygraniczne prowincje. Najbardziej ucierpiał Śląsk. Król postanowił wystąpić w rodzaju arbitra pokoju i by rozdzielić walczące od siebie strony postanawia wejść z naszą niepokonaną armią do tejże prowincji. Niestety Cesarz uważa nadal że Wrocław powinien jego być i decyduje się na to by ogłosić stan wojny z Prusami.
    Już w toku walk o Śląsk, luterańscy mieszkańcy szacownej prowincji, podjęli się zorganizowania dla naszej armii swojego pułku jazdy huzarów. Był to prezent dla JKM za wyzwolenie spod katolickiej władzy Cesarza. Owa formacja uzyskała nazwę Totenkopf i stała się rychło najwierniejszą w całej armii królewskiej. Chwała poczciwym mężom tej krainy!
    W 1725 Austria skapitulowała, okazało się że ogromna pruska armia mogłaby bez problemu wkroczyć do Pragi i Wiednia, Cesarz wolał nie ryzykować i zgodził się na utratę Śląska.
    Na początku 1727 Majsur, dotychczasowy sojusznik i beneficjent, gdy przejął kontrolę nad połową Indii zdecydował się zerwać wszelkie stosunki z Prusami. Wicekról Książe von Anhalt zareagował bardzo ostro i rozpoczął wojnę. Pierwszym jej punktem stało się oblężenie stolicy Majsuru.
    W 1728 książę szturmował Majsur i go zdobył, mszcząc się za zdradę hindusów.
    Porażenie było na tyle mocne by Majsur skapitulował i uznał się znów podległy względnie Prusom.
    Indie znów zostały spacyfikowane przez wielkiego wodza.
    W 1733 umiera nasz dobry król. Jego brat Fryderyk Wilhelm I przejmuję władzę, co bardzo się nie podoba Karolowi XII który chciały za króla Prus widzieć swego kuzyna Georga. W efekcie wybucha wojna.

    [​IMG]
    Fryderyk Wilhelm I

    Nowy król zdecydował się na zaangażowanie całej Rzeszy do tej wojny. Wszystkie kraje niemieckie stanęły do wspólnej walki w obronie niezależności.
    Choć Szwedzi nie byli realnym zagrożeniem, to ich casus pozwolił na skonsolidowanie sił wszystkich Niemców we wspólnym celu. Przez Niemcy przetoczyła się fala nastrojów patryjotycznych. Zebrał się Sejm Rzeszy we Frankfurcie który przyznał królowi ale Fryderykowi II (synowi Fryderyka Iego) tytuł Cesarza. Z racji że tytuł ten został nadany przez Sejm, to rola Cesarza jest identyczna z rolą dotychczasowych (czyli Habsburgów). Co więcej z racji że stało się to niemal w sposób rewolucyjny rolę faktycznego władcy Cesarstwa sprawować przyszło Kanclerzowi. Król Prus pozostaje władcą Prus na swoich terenach. Na ziemiach innych władców niemieckich jest Cesarzem. Związany jest z nimi traktatami handlowymi i sojuszem militarnym. To wszystko, Kanclerz zaś jest szefem Sejmu, który de facto decyduje o funkcjonowaniu organizmu zwanego Rzeszą.

    [​IMG]
    Pierwszy Kanclerz Cesarstwa Niemieckiego (usunięto starą nazwę) oraz jego rząd w chwili obrania

    Właściwie cała 4letnia kadencja tegoż rządu upłynęła pod hasłem wielkiej budowy. Rozwijano prowincje indyjskie by więcej i efektowniej wywarzały i transportowały cenne towary do Europy ale tez rozwijano ziemie pod władzą Cesarza. Każda z prowincji pruskich Cesarstwa otrzymała wiele nowych manufaktur, dróg, szlaków, portów...et c.
    wiele zyskała stolica ale tez i skarbiec cesarski który urósł niebotycznie. Pozytywny rozwój Cesarstwa był tym bardziej możliwy że jedyny kandydat do korony czyli Habsburg, był ciągle pochłonięty ciężką wojną z Rzeczpospolitą.

    Zamykam - Joe
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie