Republika Południowej Afryki - AAR

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Dexter, 22 Luty 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
 1. Dexter

  Dexter User

  RPA - scenariusz 36, poziomy normal i fourius


  Cape Town News - 1 styczeń 1936 roku.

  "Zmiana polityki gospodarczej!! Życzenia, czy realne szanse na rozwój"

  Po trudnych, ale jakże ważnych rozmowach pomiędzy rządem, związkami zawodowymi, przedsiębiorcami i organizacjami społecznymi rząd przyjął długo oczekiwany plan rozwoju przemysłowo - społecznego. Zakłada on między innymi budowę Południowego Ośrodka Przemysłowego, obejmującego Cape Town, Port Elizabeth i East London. Wybór właśnie tego regionu, jako przyszłego zagłębia produkcji RPA podyktowany jest najwyższymi wskaźnikami infrastruktury w tych prowincjach.

  Plan przewiduje, że dzięki wzmożonej produkcji przemysłowej, przestawieniu gospodarki na jeden system produkcji i zastosowaniu metod masowego wytwarzania, potencjał gospodarczy na dzień 1 czerwca 1941 roku wzrośnie do 335% w stosunku do sytuacji z początków roku 1936.

  Plan ambitny, ale możliwy jedynie przy przejściu z sytemu gospodarki rynkowej do centralnie planowanej. W tym celu już od 15 stycznia obowiązywać będą pewne obostrzenia w prowadzeniu działalności i zauważalny będzie zwiększony udział państwa w głównych sektorach gospodarki narodowej.

  "Koniec z gwardią narodową!! symbol imperium rozwiązany"

  Dekretem Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 stycznia rozwiązano 3 dywizje obrony terytorialnej, które do tej pory liczyły ponad 10 tysięcy ludzi łącznie. Decyzji minister nie komentował, jednak w lakonicznym oświadczeniu dla prasy czytamy, że "obecna sytuacja geopolityczna i gospodarcza zmusza nas do rezygnacji ze zbędnych wydatków. Ponadto ludzie ci w wydatny sposób przyczynią się do rozbudowy naszej ojczyzny i zwiększeniu ilości miejsc pracy";. W jaki sposób demobilizowane jednostki zmniejszą bezrobocie redakcji ustalić się nie udało, ale skoro tak mówią w ministerstwie...

  "Doktryna pancernej pięści kluczem do sukcesu w przyszłej wojnie"

  Wielki promotor jednostek pancernych i mocno opancerzonych związków taktycznych Marszałek Jan Smuts ogłasza nową linię południowoafrykańskiej armii. Zakłada ona, ze w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, południowoafrykańskie siły zbrojne przejmą przodownictwo w rozwoju i produkcji jednostek pancernych oraz mobilnych stanowisk ogniowych. Mimo słabego poziomu technicznego, jakie ma RPA Marszałek przewiduje, że dzięki wzmożonej aktywności gospodarczej, wywiadowczej i technologicznej uda się dogonić świat w ciągu 2 lat a następnie już przodować z tym segmencie zbrojeń.

  PS - sorki, ze tak późno zaczynam pisać, ale dopiero zakupiłem grę:)
  z zamieszczeniem całości powinienem zdążyć do piątku, bądz soboty. Pierwsze screeny wkrótce!
   
 2. Dexter

  Dexter User

  Cape Town News - 7 marzec 1936r.

  "Koniec Traktatu Wersalskiego – Nazistowska Rzesza wprowadza wojska do zdemilitaryzowanej Nadrenii."

  Już od kilkunastu miesięcy sytuacja polityczna wokół zdemilitaryzowanej decyzją mocarstw w Wersalu Nadrenii była bardzo napięta. W ciągu ostatnich 70 dni w Niemczech dochodziło do szeregu rozruchów w tym związanych. Trzecia z rzędu manifestacja wojenna, która odbyła się w Hanowerze, doprowadziła wręcz do zamieszek na ulicach miasta. Interweniowało wojsko! Siłą tłumiąc bunt! Spowodowało to poważne perturbacje społeczne. Naród niemiecki żąda od władz zmiany polityki i większego zainteresowania sprawami zagranicznymi. W następstwie tych wydarzeń 7 marca br. II Korpus Armijny wkroczył do Nadrenii łamiąc w ten sposób postanowienia traktatu wersalskiego. Na ulicach wiwatowały tłumy na cześć własnych wojsk. Rządy WB i Francji całkowicie zaskoczone tymi wydarzeniami nie wystosowały żadnych not dyplomatycznych. Nasze ministerstwo uznało te wydarzenia za wyraźne pogwałcenie umów międzynarodowych, jednak także wstrzymało się z oficjalną notą.

  Przebywający właśnie w Londynie minister spraw zagranicznych odbył potkanie w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, na którym poruszano kwestie wzrastającego znaczenia Niemiec w świecie. Sugestie ze strony ambasadora Kanady, aby rozważyć szersze środki zaradcze zostały odrzucone jako nieodpowiednie w obecnej sytuacji politycznej w Europie. Na potkaniu ustalono harmonogram współpracy misji wojskowych, oraz przepływ technologii na lata 1936-7. Ustalono, że w ramach współpracy militarnej w ciągu 2 lat, RPA otrzyma około 30 pełnych dokumentacji zawierających plany budowy okrętów, nowoczesnych samolotów, oraz innych środków walki. W zamian RPA zobowiązało się zawęzić szczegółowe badania nad bronią pancerną. Zasady dzielenia się ta wiedza z innymi krajami postanowiono, na wniosek ministra spraw zagranicznych RPA, ustalić na kolejnym corocznym spotkaniu, gdy będą już widoczne postępy.

  Ponadto pomiędzy RPA a WB podpisano umowę dwustronną w której WB zobowiązuje się pokrywać wszelkie zapotrzebowanie na surowce strategiczne (rzadkie materiały, stal i energię), na jakie zapotrzebowanie zgłosi RPA. Dodatkowo oba państwa zawarły bardzo lukratywna umowę gospodarczą na mocy której RPA wyeksportuje około 40 jednostek energii do WB w zamian za niezbędne zaopatrzenie i pewne sumy pieniędzy, które zbilansują południowoafrykański budżet. Umowa weszła w Zycie z dniem podpisania i była niezależna wobec pierwszej umowy.

  W rozmowie z naszą redakcja minister gospodarki wyraził zadowolenie z podpisanych omów, gdyż dawały one solidne podstawy rozwoju gospodarczego i pozwalały optymistycznie myśleć o naszej sytuacji przez najbliższe 3 lata. Problemem wg niego jednak dalej pozostawał brak większych złóż na terenie RPA.

  [ Dodano: Wto Lut 22, 2005 6:52 pm ]
  Cape Town News - 15 maj 1936

  Ustawa Wanderena”

  Wczoraj późnym wieczorem w parlamencie doszło do głosowania 13 poprawek do ustawy o wolności i bezpieczeństwie publicznym autorstwa Josepha Wanderena. Izba poparła ten projekt minimalną większością głosów, wbrew sugestiom głowy państwa, który argumentował, że wprowadzenie tych poprawek zniweczy lata demokratyzacji zycia publicznego. Po ogłoszeniu wyników Lord Clarendon stwierdził, że jest to początek końca RPA, jakim zna go świat!.
  Przypomnijmy, iż deputowany Joseph Wanderem reprezentuje skrzydło radykałów partii konserwatywnej. Jego propozycje zmian – teraz już obowiązujące prawo zakładały m. in. większą swobodę rządu przy podejmowania decyzji politycznych i gospodarczych kosztem parlamentu; zmiany w ordynacji wyborczej zakazujące pewnym grupom społecznym kandydowanie na pewne funkcje polityczne i społeczne; zwiekszenie kompetencji urzędu propagandy, oraz zakaz zgromadzeń skupiających ponad 600 osób.

  Występujący na zakończenie sesji speaker izby deputowanych stwierdził, że: „Obudziłem się dziś rano żyjąc w państwie o ustroju liberalno – rynkowym, a przyjdzie mi zasnąć w konserwatyzmie społecznym!!”

  [ Dodano: Wto Lut 22, 2005 9:20 pm ]
  Cape Town News – 24 lipiec 1936r.


  Wyzwanie roku 1945 – cykl wykładów z współczesnych doktryn wojskowych”


  Cyklem wykładów pod takim tytułem w nowoutworzonej Wyższej Szkole Wojsk Pancernych w Pretorii zainaugurowano zajęcia na pierwszym roku. Elewi uczęszczać będą na zajęcia przez czas 6 lat, uzyskując tytuł oficerski i stając się elitą nowoczesnej armii RPA. Pierwsze wykłady poprowadził Jan Smuts – dowódca wojsk lądowych – znakomity teoretyk użycia wojsk pancernych. W wystąpieniu inauguracyjnym przedstawił strategię utworzenia 3 korpusów pancernych do roku 1945. Rok ten uznał za termin kolejnego wielkiego konfliktu mocarstw światowych. Powoływał się przy tym na wydarzenia ostatnich miesięcy. Aneksję Etiopii przez Włochy, działania wojenne w Chinach i wojnę domową w Hiszpanii, której bestialskość możemy właśnie oglądać w reportażach prasowych i filmach wyświetlanych w kronikach filmowych. Smuts przypomniał, że inne narody także się zbroją, w związku z tym RPA nie powinna zostawać w tyle.


  Cape Town News – 15 sierpień 1936r.

  Strajk w kopalni “Huawenga”

  Dwa dni temu rankiem tysiąc robotników z kopalni węgla kamiennego nie rozpoczęło pracy, z powodu jak to określili złych warunków pracy. Dyrektorzy konglomeratu nieopodal Pretorii udali się w celu załagodzenia konfliktu. Pomimo chęci ze strony kierownictwa do ustępstw strajkujący rozpoczęli atak na skład zapasów zgromadzonych na potrzeby mieszkańców miasta. Do akcji wkroczyła policja i wydzielone oddziały armii, które zaprowadziły spokój. Straty, jakie wyrządzili bezwzględni wandale były znaczne i pewnością brak zapasów odbije się na gospodarce, a przede wszystkim na mieszkańcach naszego kraju. Dyrekcja zapowiedziała, że w ciągu tygodnia przywróci normalne wydobycie, a odpowiedzialni zostaną przykładnie ukarani.  Cape Town News – 4 listopad 1936r.

  Na posiedzeniu izby deputowanych przedstawiciel lewicy Hugo Boss przedstawił wniosek o delegalizację partii faszystowskich, które jego zdaniem łamią swoim działaniem prawo. W parlamencie przeprowadzono bardzo burzliwą dyskusję w trakcie której doszło do szarpaniny pomiędzy dość krewkim deputowanym partii narodowej (faszyzująca partia), Johanem van Breurem a Bossem, który ucierpiał i musiał opuścić posiedzenie, aby uzyskać pomoc lekarską w pobliskim szpitalu. W głosowaniu parlament przy kilkunastu głosach za, odrzucił proponowaną uchwałę. Po głosowaniu cześć posłów centrum zapowiedziała iż z powodu wyraźnego spolaryzowania się nastrojów w izbie będzie swoimi głosami wpierać prawą część sali, gdyż z nimi jest łatwiej realizować program zmian w RPA
   
 3. Dexter

  Dexter User

  Cape Town News – 14 grudzień 1936

  „Wielka parada wojskowa w Pretorii – obowiązek, czy zwyczajna rozrzutność”


  Tylko co zakończyła się wielka parada w stolicy. Tysiące wiwatowały na cześć naszych wojsk i jednostek milicji. Społeczeństwo poczuło się lepiej, bezpieczniej, wolniej... Tymczasem należy jeszcze ocenić koszty tego przedsięwzięcia, które jak oceniamy pochłonęło ponad 990 ton zaopatrzenia, jakże potrzebnego, a którego zbieraniem rząd się jeszcze tak niedawno chwalił!!


  Cape Town News – 25 styczeń 1937

  „Industrializacja szansą na rozwój”

  Zakończył się pierwszy z 6 etapów rozbudowy POP (połud. okręg. przemysł) o jedną wielką fabrykę i hutę. Na posiedzeniu rządu poruszono temat wykorzystania nadwyżki produkcji przemysłowej w roku 1937. Rozważano między innymi odtworzenie zapasów, jakże nadszarpniętych w czasie ostatniej defilady oraz wparcie społeczeństwa. Zwyciężyła jednak opinia, że należy iść za zasadą, że pieniądz robi pieniądz i zainwestować w nowa fabrykę np. w Windhoek – gdzie wg ministra gospodarki Nicoolasa Havengi z łatwością może powstać fabryka ciągników i innego sprzętu rolniczego. Minister przypomniał, że surowców RPA nie powinno zabraknąć, gdyż w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów mamy podpisane lukratywne kontrakty. Jan Smuts był zdania, że nie należy aż tak daleko budować fabryk i lepszym miejscem było by Kimberley. Rozpoczęła się długa dyskusja, w trakcie której minister gospodarki postawił; sprawę na ostrzu noża – albo Kimberley – albo Ja!! Dwa dni później nominacje na ministra gospodarki po odwołanym Havendze otrzymał Trijdom. Dokonano także zmian na funkcji ministra praw wewnętrznych, gdzie Jana Smutsa obecnie zajmującego się wyłącznie armia i wywiadem zastąpił Swatr. Zmiany na funkcjach pokazują, że premier mimo gry pochodowej prowadzonej przez ministrów trzyma się bardzo silnie i nie pozwoli sobie na wiele. Zmiany jednak spowodowały wyraźne niepokoje społeczne, które rząd będzie tłumił co najmniej rok.

  Cape Town News – 5 styczeń 1938

  „Przesilenie w parlamencie – Lord Clarendon zmuszony do rezygnacji”

  W wyniku noworocznej debaty nad stanem państwa zmuszony do rezygnacji z funkcji głowy pastwa został Lord Clarendon. Opozycja zarzucała mu między innymi skostniałość, niedostosowanie się do nowej rzeczywistości politycznej, oraz zbytni konserwatyzm. Koalicja władzy zaś uznała, że weto Clarendona w stosunku do kolejnej ustawy zwiększającej wpływ państwa w gospodarce (+ jeden do gosp. plan.) jest nie do przyjęcia. Lord Clarendon, jak zapowiedział wycofa się z polityki i uda się odpoczywać na swoje safari do Botswany. W trakcie wyboru następcy nie było już takiej jednomyślności w parlamencie. Po wielu głosowaniach wygrał kandydat!!!- opozycji – Patricka Duncan – który w wystąpieniu twierdził, że będzie zwolennikiem chłodzenia gospodarki! Pierwsze decyzje podjął nazajutrz, odwołując kilku dyrektorów fabryk, co w wydatni sposób zmniejszy potencjał gospodarczy RPA.


  tabela wynalazków
   
 4. Dexter

  Dexter User

  pozdrowienia dla ziomka ze śledzikowa!!

  tak na marginesie, to wlaśnie mam problem, bo mi screeny z lat 37 - 38 wcięło (a dokładnie to pojechały do stolicy na innym kompie) ale dziś dopiszę lata 38 i 39.

  [ Dodano: Sro Lut 23, 2005 10:57 pm ]
  Cape Town News – 2 styczeń 1939

  Jaki był rok 1938? – Podsumowanie wydarzeń z kraju i świata!

  - rezygnacja Lorda Clarendona z funkcji głowy państwa
  - uchwała o nacjonalizacji branży tekstylnej (+1 gosp. plan.)
  - rozpoczęcie wielkiego projektu industrializacyjnego – Centralnego Ośrodka Przemysłowego w Mekafeng
  - zbrojna interwencja Niemiec w Austrii
  - wielka demonstracja wojenna (+1 interwenc.)
  - traktat monachijski – pokój na miarę naszych czasów – wielki sukces demokratycznego świata  Cape Town News – 30 styczeń 1939

  Koniec Demokracji!!

  29 stycznia parlament przyjął pakiet zmian do ustawy zasadniczej! Nowe zapisy znacząco zwiększają uprawnienia premiera i szefa rządu, którzy od 30 stycznia będą odpowiedzialni za swe czyny jedynie przed bogiem i historią. Swoistego zamachu stanu dokonał Jan Smuts, który przy pomocy skrajnej prawicy doprowadził do głosowania w tej sprawie. Mimo pełnej mobilizacji w gronie opozycji nie udało się zapobiec zmianom systemu politycznego naszego państwa. Zaraz po przegłosowaniu zmian, Jan Smuts zażądał od urzędującego premiera ustąpienia ze stanowiska. Poinformował, że jeżeli tego nie zrobi samodzielnie, użyje on wszystkich dostępnych mu środków, aby go do tego zmusić. Premier zrezygnował!!
  Na nowego premiera już bez obecności opozycji, która opuściła na znak protestu salę wręcz jednogłośnie powołano Jana Smutsa, który zapowiedział, że od tej chwili w RPA nastaną rządu silnej wręcz autokratycznej, ale opiekuńczej i sprawiedliwej ręki.
  (+2 do autorytaryzmu)
  Pretoria Sun – 25 luty 1939

  Plajta Cape Town News faktem!!

  Jak poinformował, wczoraj rzecznik prasowy gazety C.T.N. od dnia 1 marca 1939r. Gazeta przestaje być wydawana. Powodem są kary, jakie nałożyła na gazetę izba skarbowa za jak to napisano w uzasadnieniu: „nagminne uchylanie się od płatności podatkowych”, a także nowa ustawa o prasie, która zobowiązuje gazety do poddawania każdorazowo materiału przed drukiem wstępnej cenzurze w komórce ministerstwa informacji.


  Kibelek w Ministerstwie Informacji

  To co George? Dokopaliśmy tym lewakom z CTN-u? Zasłużyli sobie na to!! Teraz już nikt nie będzie pisał źle o rządzie!!
  Biuletyn Ministerstwa Informacji 29/II/39

  Z powodów zdrowotnych w dniu wczorajszym z funkcji zrezygnował minister spraw wewnętrznych. Zastąpi go na tym stanowisku D. F. Malan.
   
 5. Dexter

  Dexter User

  Biuletyn Ministerstwa Informacji – wybrane dane z okresu marzec – sierpień 1939

  - 18 marzec – wielkim sukcesem zakończyły się prowadzone od jakiegoś cau starania nad uruchomieniem drugiej linii technologicznej. Dotychczasowa „Elizabeth”, nie była w stanie sprostać zapotrzebowaniom naszego kraju. Oficjalne otwarcie „Grethien” odbyło się w Pretorii. Uroczystą wstęgę przeciął Jan Smuts. Zapowiedział on, że nowa linia technologiczna zajmie się w pierwszej kolejności technologiami związanymi z walka mobilną, a także lotnictwem bombowym, których rozwój powinien iść w parze z rozwojem broni pancernej. Według ministerstwa gospodarki otwarcie trzeciej linii technologicznej powinno odbyć się na początku roku 1942.
  (osiągnięcie poziomu 20 pp pozwoliło na otwarcie drugiego okienka technologii)

  - 20 marzec – rozpoczęcie budowy fabryki nawozów w Windhoek. Jest to już 5 miejce w którym pracuje się nad rozbudową fabryk. W tej chwili sytuacja gospodarcza RPA jest bardzo zadowalająca. Zapotrzebowanie na surowce deficytowe zapewnie podpiana w 1936r umowa z WB.

  - 30 marzec – przebywający w Europie Premier Smuts wziął udział w rozmowach z kanclerzem Hitlerem sprawie tzw. roszczeń niemieckich do Czechosłowacji. W wyniku szczerej i owocnej rozmowy Niemcy zrzekły się roszczeń do Czechosłowacji. Problemem pozostaje jednak kwestia Wolnego Miasta Gdańska i eksterytorialnej autostrady do Prus Wschodnich. Premier w oświadczeniu wyraził zaniepokojenie decyzjami Polski, które nie zważając na światowy pokój odrzuca w dużej mierze uzasadnione roszczenia Niemiec do tych terenów.

  - 5 kwiecień – Z powodu utraty kontroli i braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom pochodzenia niemieckiego w Kłajpedzie, przez rząd Litewski, Armia niemiecka wkroczyła przejściowo na te tereny wprowadzając ład i porządek. Pomimo zapewnień strony niemieckiej o dobrych zamiarach rząd WB uznał ten czyn za złamanie postanowień układu monachijskiego i zwołał natychmiastowe spotkanie szefów rządów państw Alianckich. Mimo wyraźnych obiekcji ze trony Francji i RPA postanowiono dać gwarancje nienaruszalności terytorialnej Polsce, oraz zaprosić ją do wstąpienia do sojuszu. W oświadczeniu premier Smuts wyraził zaniepokojenie niepotrzebnym wzrostem napięcia w Europie i zauważył, że radykalne czyny mogą pociągnąć za sobą nieobliczalne konsekwencje. Poparł on stanowisko Francji, która twierdziła, że w chwili obecnej nie jest gotowa do żadnych zmagań wojennych.

  - sierpień 1939 – Pakt w wzajemnej współpracy pomiędzy Związkiem Radzieckim, a Nazistowskimi Niemcami. Oficjalne informacje są bardo zdawkowe. Brak jest konkretów. Nieoficjalnie mówi się o tym, że w świecie nastała nowa era!!!

  [ Dodano: Czw Lut 24, 2005 12:24 am ]
  Hellen de Ryghter
  /dziennik korespondenta wojennego/ /wybrane fragmenty/


  30 sierpień – świst obudził mnie nad ranem. Nie otworzyłam jeszcze dobrze oczu, gdy do pokoju wbiegł właściciel kamienicy, w której się zatrzymaliśmy.
  - Milady, milady! Trzeba uciekać. WOJNA!! Hitler zaatakował Polskę
  Warszawa tego lata była dość niespokojnym miastem. Tu zabójstwo, tam wymuszenie, ale nad Europą zbierały się większe chmury. Rządowe agencje wiedziały, co robią wysyłać mnie właśnie tutaj. Jakby wiedziały, że się przydam. JA! Hellen de Ryghter – korespondent wojenny z RPA na wojnie Polsko – Niemieckiej

  2 wrzesień – brak jest informacji z frontu. Podobno nie ma już granicznych jednostek polskich. Uchodzący przybywający do Warszawy informują o tysiącach czołgów niemieckich na równinach. W mieście panuje zamieszanie. Bombardowania zniszczyły maszt radiowy i wodociągi. W kranie sucho! Dobrze, że choć prąd jest.
  Wieczór – już nawet nie ma prądu!

  5 wrzesień – ŁÓDZ PADŁA! – podało radio Warszawa. 10 dywizji niemieckich weszło do miasta i rozpoczęło pacyfikację ludności cywilnej. Na południu armia Karpaty nie istniała. Dziś przybył łącznik z ambasady brytyjskiej, który zakomunikował, że RPA znalazła się w stanie wojny z Niemcami, podobnie jak inni nasi sojusznicy. 6 dni! Tyle trwało, aż nas znalazł w tym rozgardiaszu. Co teraz musi się dziać w kraju?

  15 wrzesień – sytuacja wydaje się być ustabilizowana. Ofensywa zatrzymała się tak szybko, jak się rozpoczęła. W kraju widać wyraźną ulgę i poprawę nastrojów. Szeroko mówi się o wspólnej z francuzami ofensywie na Berlin i zdobyczach terytorialnych na zachodzie. Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej. Co za butny kraj?

  22 września – ofensywa generała Burchardta – Bukackiego na Koenigsberg. Trzema dywizjami w śmiałym ataku zajął on większość Prus Wschodnich. Na południu kilka dni temu wznowiono niemieckie natarcie. 40 dywizji zmiażdżyło armie osłonowe i ruszyło do ataku za Wisłę.

  23 wrzesień– kurier z ambasady zabrał nas dziś samochodem do Tarnopola. Podobno 30 km od niego są Niemcy. Usłyszałam informację, że kontratak niemieckich siła w Królewcu spowodował kompletne zniszczenie polskich wojsk. Podobno mamy jutro udawać się do Rumunii. To ostatnia możliwa droga ucieczki z Polski. Niemożliwe, jak szybko ten kraj dostaje się pod okupację Niemiec. Wręcz niemożliwe. Jak oni to robią?

  30 wrzesień – Warszawa odpiera szturmy. Już 3 dzień walczące tam oddziały opierają się szturmującym miasto wojskom niemieckim. Rumunia przyjęła nas życzliwie, choć Polacy, który przekroczyli granicę z nami zostali internowani. W obozie przejściowym, w którym byliśmy przez dzień poznałam ciekawego człowieka. Anders. Władysław Anders. Pułkownik. Mówił, że kiedyś dowodził brygadą kawalerii, ale go odsunięto z powodów politycznych. Teraz zajmował się zaopatrzeniem dla sztabu głównego. Przekroczył granicę razem z nimi.

  6 październik – wojska radzieckie wkroczyły do polski

  11 październik – Warszawa padła. Polska nie istnieje. Informacja ta zastała mnie na pokładzie statku „Ploeszti” płynącego ku dalekim wybrzeżom Albionu.


  [ Dodano: Czw Lut 24, 2005 1:10 am ]
  Gabinet Premiera – 13 październik 1939

  Spotkanie było planowane od tygodnia. Premier Smuts zastanawiał się nad możliwościami, które miał, nad szansami wyjścia z sytuacji, w której znalazło się RPA. Obecni siedzieli chwilkę w zadumie, oczekując słów wstępu. Szef rządu pominął jednak początek zdawkowym Hmm i wskazał na ministra siedzącego po prawicy – Le Roux.

  Minister zbrojeń zaczął mówić:
  Nasza gospodarka jest w dobrym stanie. Obecnie 62% Południowego Okręgu Przemysłowego jest zbudowana. Planowany koniec to początek 42 roku. Możemy jednak wcześniej zmienić profil produkcji na czysto wojenną, ale ze skutkiem ujemnym dla rozwoju gospodarki (kwiecień 40) Budujemy także 3 inne wielkie konglomeraty – planowany koniec to połowa roku 41. W chwili obecnej dysponujemy potencjałem przemysłowym o ile 33, z czego ponad 30,5 przeznaczamy na te właśnie budowy.
  Nasze zapasy ą w dobrej kondycji. Dzięki dogodnym umowom udało się nam zmagazynować 17k energii, 7k metalu, 2k materiałów rzadkich i 3,5k ropy. Zapasy materiałów wojennych to 75 jednostek, a skarbiec zawiera 195 ton złota, choć jego zapasy drastycznie maleją z powodu wymagań linii technologicznych. Generalnie wszystkiego poza złotem jest dość, a nawet mała nadwyżka energii.
  W przypadku gdybyśmy mogli dokończyć cały cykl budowy przemysłowej planujemy, ze nasz potencjał przemysłowy wynosił by nawet 60.
  Zasoby ludzkie to obecnie 346 tysięcy ludzi dolnych do służby wojskowej.
  Obecnie pełną para pracują dwie linie technologiczne, a w przypadku rozwoju przemysłu trzeba zacznie działanie w 42 roku.

  Premier zerknął na szefa sztabu

  Armia nasza po prostu nie istnieje. Jednakże ostatnie lata przepracowaliśmy bardo ciężko. Dysponujemy obecnie linią produkcyjną doskonałych czołgów Mk. VI A15 Crusaider (arm-3), które są obecnie uznawane za najlepsze obok niemieckich pz3 na świecie. Przestawiając produkcję w ciągu 6 miesięcy możemy mieć 2 w pełni wyposażone dywizje gotowe do walki, które nie ustąpią pola żadnym wojskom na świecie. Nasi teoretycy mówią, że w ciągu 5 miesięcy będziemy w posiadaniu jeszcze nowszego czołgu, ale to niesprawdzone informacje, które należy traktować niepewnie.
  Lotnictwo nie istnieje. Flota nasza posiada wyłącznie 6 flotylli szybkich okrętów transportowych zdolnych dopłynąć w dowolny zakątek świata i dowieść tam wojska.


  Smuts spojrzał jeszcze na mapę polityczną świata. III Rzesza szykująca się do rozprawy z Francją, która, z tego, co pokazali Polacy będzie bronić się nie dłużej niż 12 miesięcy. Do tego czasu może sojusznicy zdążą ją wspomóc. Ponadto silne Włochy, które ostatnimi laty mocno rozbudowały przemysł (Rzym 11PP, Neapol 7PP sic!)

  Premier zakończył posiedzenie, odkładając decyzje, co robić dalej do jutrzejszego popołudnia.
  Koledzy. Teraz zaczynamy prawdziwa zabawę. Oczekuję propozycji działań na rok 1940. Proszę je tu zgłaszać. W czwartek około godziny 20 podejmę decyzje którą droga ruszy państwo. Opis wydarzeń podam w nocy. Liczę na ciekawe propozycje! Pozdro Dex
   
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum