Rosyjskie Imperium

Temat na forum 'Total War AARy' rozpoczęty przez Alojzius Pendergast, 12 Marzec 2010.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Alojzius Pendergast

    Alojzius Pendergast Znany Wszystkim

    ROSYJSKIE IMPERIUM
    [​IMG]


    [​IMG]


    Nastał rok 1700. Do Rosji z długich wojaży po stolicach zachodniej Europy powrócił Piotr I. Rosyjski Car od samego początku swego panowania dał wyraz swojej nietuzinkowości. Ciągnęło go do zmian. Odziedziczył wielki i ludny kraj, ale bardzo zacofany i nudny. Fascynacja zachodnią kulturą i nowoczesnością pchnęła go na wyprawę, w czasie której zapoznał się z zachodnimi obyczajami, architekturą i ubiorami. Cieszył wzrok ubiorami zarówno pań jak i panów w takich miastach jak Wiedeń, Drezno czy Królewiec. Gdy tylko przydarzyło się ujrzeć jakieś wojsko zagraniczne maszerujące drogą Piotr nie mógł się napatrzeć pięknym, jaskrawym mundurom i miarowemu marszowi. Przywodził wtedy na myśl swoich kozackich jeźdźców albo „strzelców”, tak różnych od tego wojska. Takich nudnych i niereformowalnych. „ Eh te bojarskie brody! Nie mogę ich zdzierżyć!”- z takimi oto myślami wracał Car Piotr I do swojej Rosji. Myśli jego krążyły wokół wielkich reform, zmian, podbojów i rozwoju.




    Sytuacja Międzynarodowa

    [​IMG]



    Rosja była krajem pozostającym w tyle za głównymi mocarstwami Europy. Szczególnie było to widoczne w dziedzinie przemysłu i ekonomii. Gospodarka każdego z sąsiadów przewyższała Rosyjską, mimo iż w Rosji nie brakowało ani ludzi, ani środków. Rosja pozostaje w dobrych relacjach z Rzeczpospolitą oraz Danią. W planach zdobycia dostępu do Bałtyku te dwa kraje będą niezbędnym sojusznikiem do wyparcia Szwedów z rejonu Bałtyku.

    Militarnie Rosja nie wypadała źle na tle innych państw. Przynajmniej na papierze liczebność wojsk była pokaźna. Jednak Piotr wiedział, że jego bojarscy synowie i kozaccy awanturnicy nie mogą się równać zagranicznym regularnym wojskom.

    [​IMG]

    Potencjał Morski był znikomy i Piotr zrozumiał, że w tej dziedzinie konieczne będzie zdobycie dla Rosji dostępu do ciepłych mórz. Bałtyk i Morze Czarne stanowiły ogniwa układanki dzięki którym Rosja stanie się mocarstwem. Kraje takie jak Anglia, Francja czy Hiszpania czerpały niewyobrażalne zyski ze swoich zamorskich kolonii. Jeżeli Rosja ma im w przyszłości dotrzymać kroku musi uzyskać dostęp do szerokich oceanów i zamorskich skarbów. Dlatego należy szukać dogodnych portów na południu. Krym należący do Chanatu stał się pierwszym celem Piotra. Niestety Imperium Osmańskie nie mogło pozostać na to obojętne i tak Rosja jest obecnie w stanie wojny z Imperium Osmańskim i Chanatem.

    Jeśli chodzi o idee oświeceniowe i nowe prądy filozoficzne i naukowe krążące po europejskich stolicach to Car nie łudził się. Wiedział jak ciężko będzie zmusić do posłuchu swoich poddanych nienawykłych do nowości i raczej reagujących strachem bądź agresją na to co inne, niepoznane. Car zauważał w tym wielkie ryzyko dla swego panowania i dla karności narodu dlatego nie przywiązywał większej wagi do tej kwestii. Modernizację państwa zamierzał oprzeć na rozwoju przemysłu i wojskowości. Postanowił założyć kilka nowych uczelni, ale miały one badać zagadnienia przydatne dla wojska i przemysłu.





    Sytuacja Wewnętrzna

    [​IMG]

    Niestety podstawę zysków i dochodów Rosji stanowi w dużym stopniu zacofana i mało produktywna wieś. Car zdając sobie sprawę, że zmiany nie mogą nastąpić tu szybko, wziął się za stopniową modernizację wsi i tworzenie nowoczesnych gospodarstw. Spore zyski przynosi jeszcze handel futrami.



    [​IMG]

    Rosja posiadała jak na swoje olbrzymie przestrzenie niewspółmierną sieć dróg. Car postanowił przeznaczyć dużą ilość pieniędzy na rozwój dróg łączących największe miasta. Poprawiło by to zarówno ściągalność podatków, wzrost handlu i lepszą kontrolę nad najbardziej odległymi obszarami. Poza tym w przyszłości jego armie mogą być zmuszone by szybko się przemieszczać z jednego krańca imperium na drugi. I tu pojawia się problem wojska.

    [​IMG]

    W dużej mierze wojska Rosji składają się z archaicznej formacji Strzelców. Strzelcy już za bardzo odstają od zachodnich armii,a na dodatek przyzwyczajeni są do siedzenia po grodach i obmacywania bab. Piotr nie potrafił sobie wyobrazić by zdolni oni byli do forsownych marszów na granicę z Turcją czy Szwecją.
    Ponadto Strzelcy bardzo często się buntowali. Car nie mógł na nich polegać w przyszłości i musiał stworzyć nowoczesną armię. Jednostki Strzelców mogą dać sobie rade z Tatarami, ale na Szwedów będą potrzebni regularni żołnierze. Car przeznaczył dodatkowe środki na szkolenie młodych oficerów w duchu zachodnioeuropejskim.




    Marszruta

    [​IMG]

    Iwan Mazepa dowodzący wojskami z okręgu Kijowskiego kieruje się z armią w stronę Krymu. Zwiadowcy donieśli o dużym zgrupowaniu Tatarów idących im na spotkanie.


    ROSYJSKIE IMPERIUM
    [​IMG]

    Armia pod dowództwem Jenerała Iwana Mazepy została wsparta przez baterie dział średnich dostarczoną z Kijowa. W trakcie pochodu na Bakczysaraj armia Mazepy natknęła się na armię Chanatu Krymskiego. Spotkanie było zaskoczeniem dla obydwu stron, gdyż Rosjanie byli przekonani,że wróg świadomy rosyjskiej przewagi, przygotuje się do obrony w Bakczysaraju. Tymczasem Tatarzy Krymscy spodziewali się Rosjan już dawno i zniecierpliwieni postanowili ruszać sami by najechać teren Ukrainy. Zwłoka Rosjan jak już wspomniano spowodowana była oczekiwaniem na działa, które dodatkowo spowolniły marsz. Stosunek sił obu stron był wyrównany jednakże Rosjanie dysponowali artylerią, która miała rozstrzygnąć o wyniku starcia i w konsekwencji upadku panowania Chanów na Krymie.


    [​IMG]

    Rosjanie zajęli pozycje na wzgórzu. W centrum Jenerał Mazepa rozstawił artylerię, zajmując pozycję tuż za nią by móc szybko i skutecznie kierować ogniem. Na lewo od artylerii zajęła miejsce piechota kozacka. Strzelcy stanęli w głębi po bokach artylerii by móc w razie zagrożenia bronić cennych dział. Tyły zajęły dwa oddziały konnicy przygotowane do przeprowadzenia kontrataku. Mazepa stawiał przede wszystkim na siłę ognia artylerii i kozaków, którzy mieli zdziesiątkować nadchodzącego wroga,a następnie rzucić do ataku strzelców oraz kawalerię do walki w wręcz.


    [​IMG]

    Gdy tylko pojawił się wróg artyleria otworzyła ogień. Chmura siwego dymu przesłoniła na moment widok ze wzgórza. Początkowo niecelny, ostrzał kładł coraz większe masy nadchodzących Tatarów. Maszerująca piechota ponosiła duże straty, jedynie szybka jazda tatarska unikała kul armatnich.


    [​IMG]

    Obserwując załamujące się pod ostrzałem szeregi własnych wojsk, wódz tatarski zebrawszy całą jazdę ruszył prosto na artylerię. Szarża trafiła pod bezpośredni ogień armat i piechoty kozackiej. Prawie cała jazda łącznie z wodzem tatarskim została zmieciona pierwszą salwą. Efekt był łatwy do przewidzenia i zamiast podnieść na duchu swoje wojska tylko przyczynił się do załamania tatarskiej armii, która zawahała się.

    [​IMG]


    [​IMG]

    Widząc to Jenerał Mazepa rozkazał, trzymanym dotąd w odwodzie strzelcom oraz kawalerii uderzać na wroga. Nieliczni wojownicy tatarscy stawili opór i większość armii rzuciła się do panicznej ucieczki. Później nastąpiła rzeź i kompletna zagłada wojsk Chanatu. Podczas, gdy strzelcy dobijali broniących się jeszcze Tatarów na wzgórzu, kawaleria rosyjska ścigała uciekających w dół zbocza i nikogo nie zostawiała przy życiu. Konie tratowały tych, którzy upadli , a jeźdźcy cięli szablami na lewo i prawo chlapiąc posoką. Zakrwawione ręce ciężko pracowały, aż do zmroku kiedy to na polu bitwy nie pozostał ani jeden Tatar.


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  2. Alojzius Pendergast

    Alojzius Pendergast Znany Wszystkim

    ROSYJSKIE IMPERIUM
    [​IMG]

    Inwestycje Piotra I w produkcję i obronność zaczynały przynosić pierwsze owoce.
    W wyniku ciężkiej pracy chłopów z okolicznych wsi, pracujących pod nadzorem pruskich inżynierów sprowadzonych przez cara, w Kijowie powstała nowoczesna huta przystosowana do produkcji armat.

    [​IMG]

    Żołnierzy z terenów Ingrii zatrudniono przy budowie fortu. Fort powstał na przeprawach przez rzekę na północ od Moskwy i jego rolą będzie zatrzymanie ewentualnego ataku Szwecji.

    [​IMG]


    Koszary. Plac Ćwiczeń i Musztry.

    [​IMG]

    -„RAAAAAZ!!! Kolumna Marszowaaaaa Staaać! W Prawoo Zwrot! Formuj dwuszereg!
    Pierwszy szereg CEEEEEL! PAL!!! Drugi Szereg Ceeel! Pal! Naprzód Marsz! Formuj czworobok!” Oficer przeszedł się wzdłuż czworoboku lustrując surowym wzrokiem żołnierzy, otarł pot z czoła. – „ Formuj dwuszereg! Kolumna Marszowa! Naprzód Marsz!” Ćwiczenia kolejnego pułku piechoty, wyposażonego w najnowszy rodzaj karabinów dobiegały końca.


    [​IMG]

    Rosja wkraczała powoli na drogę ekspansji terytorialnej i budowania własnej potęgi. Piotr I musiał podjąć decyzje na najbliższe miesiące oraz ustalić plan działania na najbliższe lata. W celu zwiększenia terytorium Rosji i uzyskania dostępu do morza zarówno Bałtyckiego jak i Czarnego nieuniknionym będzie konflikt zarówno ze Szwecją jak i dalsza eskalacja wojny z Imperium Osmanów. Przede wszystkim najpierw trzeba zająć się wszystkimi małymi państewkami na Kaukazie i zmusić je do uległości.

    W tym celu należy poprawić stosunki ze Szwecją i uspokoić sytuację na północy by móc spokojnie zająć się podbojem na południu. Piotr I wysłał posłów, aby nawiązać stosunki handlowe ze Szwedami.

    [​IMG]

    Niestety Tatarzy Krymscy mimo wcześniejszej porażki zebrali się na nowo i ponownie stają do walki pod Bakczysarajem.

    [​IMG]




    Druga Bitwa Pod Bakczysarajem



    [​IMG]

    Jenerał Mazepa zsiadł z konia i podszedł do adiutanta by odebrać lornetę. Ze wzniesienia na którym rozstawił swoje wojska miał doskonały widok na pole bitwy. Mazepa popatrzył z uśmiechem w lornetę na bezładną kupę zbliżających się tatarskich wojowników. Wsiadł na konia i wydał rozkazy. Oficerowie rozjechali się do swoich oddziałów.

    [​IMG]

    Najpierw ostrzał rozpoczęła artyleria, masakrując wroga podchodzącego do rosyjskich pozycji.

    [​IMG]

    Następnie piechota kozacka ostrzelała atakujących Tatarów.

    [​IMG]

    Później doszło do walki wręcz, w której piechota liniowa atakowała na bagnety. Po decydującym ataku konnicy Tatarzy poszli w rozsypkę. Mazepa po raz drugi tryumfował.

    [​IMG]


    [​IMG]

    Po pomyślnym zakończeniu wojny na Krymie najbliższymi celami dla armii będzie Gruzja oraz Dagestan. Car przeznaczył spore środki na ekwipunek dla nowych oddziałów formujących się w prowincjach sąsiadujących z Kaukazem. Do Dagestanu wyruszyło także sporo szpiegów i sabotażystów mających sprowokować wojnę i rozeznać się w najkorzystniejszych kierunkach marszu dla armii carskiej.

    [​IMG]

    Na efekty prowokacji nie trzeba było długo czekać.

    [​IMG]
     
  3. Alojzius Pendergast

    Alojzius Pendergast Znany Wszystkim

    ROSYJSKIE IMPERIUM
    [​IMG]


    Nastał rok 1702. Dwa lata minęły odkąd car Piotr I wrócił do Rosji ze swych zachodnich podróży incognito. Z dumą mógł stwierdzić, że jego zabiegi by uczynić z Rosji nowoczesny i silny kraj były w pełni udane. Pieniądze zainwestowane w rozwój przemysłu zaczynały się zwracać. Ludność chętniej podejmowała pracę w nowych gałęziach gospodarki i chętnie przenosiła się do miast. W hutach wielkich nowo-powstających miast i portach Morza Czarnego Rosjanie, którzy dotąd uprawiali tylko ziemię znajdowali pracę. Coraz więcej pieniędzy Car mógł przeznaczyć na formowanie nowych wojsk, do których nie brakowało chętnego rekruta. Dla wielu młodych Rosjan, często niepiśmiennych i znających tylko swoją rodzinna wieś była to jedyna w życiu okazja by przeżyć prawdziwą przygodę i zwiedzić odległe krainy. Dlatego tym bardziej chętnie wstępowali do ciągle rozrastającej się armii Piotra I.

    [​IMG]

    Po zajęciu Krymu i ujarzmieniu Tatarów przystąpiono do energicznej rozbudowy infrastruktury i nowoczesnych urządzeń portowych, by jak najszybciej przystosować je do budowy okrętów wojennych. Car Rosji szczególną wagę przywiązywał do rozwoju floty i uczynienia z Rosji liczącego się państa jeśli chodzi o kontrolowanie mórz i oceanów. Niewielu z jego ministrów i doradców zdawało sobie sprawę jak istotna jest flota wojenna oraz handel morski.

    Tymczasem na południu, po wypowiedzeniu wojny przez Dagestan, oddziały rosyjskie spokojnie przystąpiły do realizacji wcześniej opracowanych planów. Armia złożona głównie z piechoty kozackiej i Kałamuków wkroczyła na terytorium Dagestanu posuwając się w kierunku stolicy. Drogę zagrodziło jej wojsko Czeczeńskie, które nie przedstawiało dużej wartości bojowej.


    [​IMG]


    Kampania Czeczeńska



    [​IMG]

    Zapadał zmrok.Dowódca Czeczenów, Faraud Karimi najwyraźniej nie przyswoił sobie wiedzy na temat broni palnej, gdyż już na samym początku ruszył do boju z oddziałem uzbrojonym w szable. Być może liczył na to, że wzbudzi w sercach Kozaków trwogę taki gwałtowny atak.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Najpierw jeźdźcy kałamuccy ostrzeliwując z łuków nacierających Czeczenów wycofywali się, stopniowo wciągając w pułapkę wroga. Gdy, byli już bardzo blisko Kałamucy zerwali się do galopu i zaczęli uciekać przed Czeczenami. To tylko rozjuszyło gorący temperament tych ostatnich i rzucili się oni do pościgu. Na swoją własną zgubę, gdyż w tym momencie zza wzgórza wyłoniły się przygotowane do strzału dwuszeregi strzelców kozackich.

    [​IMG]

    Już pierwsza salwa trafiła dowódcę wroga Farauda Karimiego- dzielnego i dumnego wojownika, potomka muzułmańskich fechmistrzów. 4 kule rozerwały mu klatkę piersiową, a piąta trafiła w oko. To osłabiło morale Czeczenów. Po drugiej salwie rzucili się oni do ucieczki zostawiając ciało swojego wodza na ziemi. W parę chwil później po ciele Karimiego, przejechali Kałamucy, uzbrojeni teraz w zakrzywione szable i ścigający niedobitki wroga.

    [​IMG]

    [​IMG]


    Oblężenie Miasta Tarki​


    [​IMG]

    Po wygranej bitwie wojsko ruszyło na Tarki, stolice regionu. Nie było tam solidnego fortu więc Rosjanie rozbili obóz niedaleko granic miasta. O świcie ujrzeli duże zastępy Czeczenów, którzy najwyraźniej opuścili miasto by wydać im walną bitwę. Większą część wojsk czeczeńskich stanowiła kiepsko wyszkolona tłuszcza miejska. Jednak mieli prawie dwukrotną przewagę.

    [​IMG]

    Tak jak poprzednio Rosjanie, a właściwie Kozacy rozegrali to na swój sposób. Najpierw bardzo zwinna i szybka jazda Kałamuków podjeżdżając i oddalając się ostrzeliwała wroga wciągając go w pułapkę- ukrytą w gęstwinie leśnej i przygotowaną do strzału piechotę kozacką.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Na drugim skrzydle Rosjanie, którzy zajęli dogodne pozycje kryjąc się za niskim murem teraz mieli idealne warunki by prowadzić ostrzał do źle dowodzonych mieszczan idących w ich kierunku. W szyki Czeczenów uderzały kolejne salwy, masakrując i uniemożliwiając im jakiekolwiek działanie.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Kałamucy, którzy zajechali ich od tyłu teraz przeszli do szarży i dokończyli dzieła zniszczenia. Po skończonej bitwie pole usiane było ciałami poległych Czeczenów. Dagestan przestał istnieć i wszedł w skład Imperium Rosji budowanego przez cara Piotra I. Następnym celem armii rosyjskiej miała być Gruzja.


    Zamykam się. Alojz.
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie