Siedmiogród AAR

Temat na forum 'EU II - AARy' rozpoczęty przez Paradys, 1 Czerwiec 2012.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Paradys

    Paradys Nowy

    Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem forum Way of War lecz miałem przyjemność zaglądać tu jako czytelnik. Dziś postanowiłem, po sporym natchnieniu, rozpocząć pisanie AARA. Robię to pierwszy raz. W samej grze Europa Universalis II jestem jeszcze laikiem i prawdopodobnie starzy wyjadacze mnie zjedzą za multum błędów, które popełnię, a ich nie zauważę ; )
    Pozdrawiam i zapraszam do czytania !
    SIEDMIOGRÓD
    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]



    Siedmiogród albo inaczej Transylwania, jest historyczną krainą położoną na Wyżynie Siedmiogrodzkiej leżącej w centralnej Rumunii. Same tereny Siedmiogrodu znalazły się pod władaniem Węgrów po ich najeździe w XI w. W XII w. królowie węgierscy zaczęli na te tereny sprowadzać chłopów z Niemiec i Holandii, którzy potem nazywani byli Sasami siedmiogrodzkimi. Siedmiogród na przestrzeni wieków zawsze znajdował się na linii frontu wielu wojen między innymi przez tą krainę przetoczyły się wojska Pieczyngów, Tatarów jak i Turków, pod których panowanie wszedł Siedmiogród w 1541r. po wojnie Turecko-Węgierskiej.

    Część I - Wierny sojusznik (1419-1422)

    Swoją grę rozpocząłem na parametrach normal/normal. Gram na modzie WATKBAOI PL


    Sytuacja Państwa
    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    Pierwsze zdjęcie uwidacznia sytuację początkową mojego skromnego państewka. Zawarty był królewski mariaż z silnymi Węgrami. Bycie członkiem sojuszu wojskowego z Zakonem Krzyżackim, Węgrami, Czechami i Luksemburgiem dawało poczucie bezpieczeństwa przed potencjalnymi wrogami. Posiadamy także stały powód do wojny z Mołdawią i Wołoszczyzną. Posiadały bowiem rdzenne prowincje, które definitywnie powinne należeć do Siedmiogrodu ! Niestety odzyskanie tego co nasze jak na razie jest poza zasięgiem możliwości jakie mamy.
    Jedna prowincja nie jest w stanie utrzymać państwa, a ja jako młody władca niezwłocznie udzieliłem awansu rządcy na stołecznym terenie oraz skoncentrowałem się na rozwoju infrastruktury bowiem siła gospodarki w tym momencie jest najważniejsza. Stworzenie zaplecza pod silne państwo będące w stanie zwerbować odpowiednią armię to istotna sprawa. Pierwszym krokiem było skłonienie się naszej polityki wewnętrznej ku wolnemu handlu by nasze państwo stało się przyjazne dla kupiectwa, które jak wiadomo niesie za sobą wielkie profity.
    Oglądając sytuację polityczną rosnącego w siłę i niebezpiecznego Imperium Osmańskiego, dowiedzieć się można o ich wojnie z Karamanem i Bizancjum. Jest to dobra i zła wiadomość. Imperium jak na razie jest zajęte swoimi sprawami i nie zagraża nam, niestety wraz z nowymi podbojami staje się ono jeszcze bardziej niebezpieczne dla nas.


    ###
    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    Ciepłe stosunki dyplomatyczne ze znaczącą częścią Europy dawało nadzieję na lepsze jutro. Polityka skierowana ku czerpaniu zysków z handlu zaczęła postępować powoli lecz skrupulatnie, tak więc pierwsi kupcy zostali wysłani do potężnej Wenecji z nadzieją, że osiągną swój sukces.
    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    Osiągnięcie częściowego sukcesu naszych kupców dawało szansę na lepsze jutro. Od tego właśnie momentu rozpoczęliśmy regularne wysyłanie ze stolicy najlepszych handlowców do Włoch. Dzięki temu nieciekawa sytuacja finansowa Siedmiogrodu zostanie zredukowana.


    WOJNA !
    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    Spokój długo nie trwał i prędko nadszedł czas aby przejść chrzest bojowy ! Zakon Krzyżacki ruszył na wojnę z Koroną Rzeczpospolitej ciągnąc tym samym w bój Węgry, Czechy i Luksemburg, a co najważniejsze - Siedmiogród również odpowiedział ! Widziano w tym wszystkim nikłą lecz istniejącą szansę wybicia się Księstwa na arenie europejskiej.

    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    Główne dowódzctwo wydało dość brawurowy rozkaz. Cała nasza skromna lecz silna 10 tysięczna armia miała ruszyć na północ przez Karpaty na Ruś Halicką by tam nękać ludność Polski. Był to ryzykowny krok bowiem stolica pozostawiona bez obrony była łatwym łupem dla nieprzyjaciela, w dodatku od południa zagrażali nam Ottomanowie, którzy mogli w każdej chwili dokonać napaści na dalszą część Bałkan.

    Armia przeprawiając się przez Karpaty, trafiła na niezbyt silny garnizon słowian z nad Wisły tym samym odnosząc pierwszy sukces militarny, który na stałe zapisze się w kartach historii Siedmiogrodu. Dalszym celem była oczywiście Ruś Halicka. Rozważano iż przy pomocy Węgrów udałoby się zdobyć tamtejszą twierdzę.


    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]



    Zdarzenia wydawać by się mogło toczyły się zgodnie z naszymi założeniami. Nasze siły rozbiły jednostki wroga na Rusi Halickiej, a do oblężenia dołączyli Węgrzy co dało niekwestionowaną przewagę na polu walki.



    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    Całe oblężenie bardzo zmęczyło i zmniejszyło naszą armię, która stacjonowała wraz z Węgrami jeszcze ładne kilka miesięcy, gdy doszło do kolejnej bitwy o Ruś Halicką. W odsieczy Polska poniosla sromotną klęskę i czekano tylko na kolejne rozkazy.
    W tym samym czasie polityka kupiecka była w dalszym ciągu prowadzona i przynosiła coraz większe sukcesy zwiększając dochody w kraju.



    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    ###
    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
    Kolejnym krokiem było podążenie wraz z siłami naszych sojuszników na Podkarpacie oraz rozbicia obozu pod oblężenie. Równocześnie przybyła oferta zdolnego malarza, który postanowił uwiecznić wizerunek władcy Siedmiogrodu. Na pewno był to efekt rozgłosu spowodowanego sukcesami na wojnie z Polską.


    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    [​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

    Po wyczerpującym oblężeniu Karpat dowództwo nakazało odwrót resztkom naszych sił do domu. Matki, żony i dzieci na pewno tęskniły za wojakami. Podjęto decyzję o indywidualnym zawarciu pokoju na mocy którego Polska wypłaciła nam daninę w postaci 75 dukatów. Był to pierwszy taki sukces Siedmiogrodu. W tym momencie staliśmy się finansowo na plusie, a za pieniądze pozyskane na drodze rozmów dyplomatycznych jesteśmy w stanie wysłać kolejnych kupców i odbudować naszą armię w stolicy.


    Co przyniesie dalej los ... ? Tego nie wiadomo..
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie