Skromne, ale dobre-DANIA

Temat na forum 'Victoria II - AARy' rozpoczęty przez szymasu2, 30 Listopad 2011.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. szymasu2

    szymasu2 User

    DANIA-PRZEDSTAWIENIE PAŃSTWA ORAZ CELÓW ROZGRYWKI

    Królestwo Danii, niegdyś mocarstwo, w 1836 roku trzeciorzędne państewko na peryferiach Europy. Dumni Duńczycy, pamiętni dawnej chwały, postanowili po raz kolejny wkroczyć w poczet Wielkich Mocarstw. Droga ku temu nie będzie łatwa, jednak ten malutki naród nieraz zadziwiał świat swoją determinacją, konsekwencją, siłą woli oraz hartem ducha.

    CELE
    GŁÓWNE
    1. Wejście w poczet Great Powers.
    2. Aneksja lub utrzymanie zależności Szlezwiku-Holsztynu.
    3. Radykalna zmiana struktury społecznej- rzemieślnicy mają stanowić w 1936 roku ok. 40% społeczeństwa, clerksi ok.10%

    POBOCZNE
    1. Odtworzenie Unii Kalmarskiej, jednak bez powołania państwa skandynawskiego do życia.
    2. Kolonizacja pewnych obszarów Afryki.
    3. Niedopuszczenie do powstania NGF.
    4. Otwarcie Kanału Kilońskiego.

    CHARAKTERYSTYKA PAŃSTWA
    [​IMG]

    Dania jest małym państwem położonym w Europie Północnej. Ma kilka terytoriów zamorskich: Wyspy Owcze, Islandię, Grenlandię oraz wyspę Saint Thomas w Indiach Zachodnich. Państwem satelickim Danii jest księstwo Szlezwiku-Holsztynu w Północnych Niemczech.

    Dania jest klasyfikowana jako 17 państwo na świecie. Posiada 10 dywizji oraz 20 statków.


    [​IMG]

    Dania jest zamieszkała przez 1,3 mln ludzi, z czego dorośli mężczyźni, gotowi do pracy lub obrony kraju to ok.321 tys osób.

    Piśmienność społeczeństwa wynosi 80%(jeden z najwyższych współczynników na świecie).

    70% społeczeństwa stanowią rolnicy, co jest największą bolączką państwa. Władze Królestwa zdają sobie sprawę, że struktura zatrudnienia będzie musiała ulec ogromnej zmianie, jeśli Dania miałaby konkurować z taki państwami jak Holandia czy Belgia w wyścigu o najbardziej uprzemysłowione społeczeństwo świata. Artyści to kolejnych 17%, następnie żołnierze-8%. Kolejnym problemem jest ABSOLUTNY brak kapitalistów-jedynych jednostek zdolnych do wybudowania fabryk czy kolei. Rząd zdaje sobie sprawę, że w początkowej fazie wyścigu o pozycję wielkiego mocarstwa będzie musiał sam stymulować rozwój przemysłowy.

    Dania produkuje głównie bydło, ryby, zboże oraz tytoń.

    Zdecydowana większość społeczeństwa to protestanci.

    Poglądy liberalne są wyznawane przez prawie 57% ludności. Popularnością cieszą się także idee konserwatywne-40% oraz reakcyjne-3%.

    Rodowici Duńczycy stanowią 91% mieszkańców Królestwa. Resztę stanowią w głównej mierze Islandczycy, Afro-Caribbean oraz Niemcy północni.

    [​IMG]

    Dania jest monarchią absolutną, w której o wszystkim decyduje król oraz grupa jego doradców. W kraju nie przeprowadzane są wybory, członkowie Izby Wyższej są wskazywani przez monarchę, dozwolone jest niewolnictwo(które występuje tylko w Duńskich Indiach Zachodnich), zgromadzenia publiczne są legalne, w przeciwieństwie do związków zawodowych. W kraju obowiązuje cenzura.

    Mieszkańcy Królestwa cieszą się Słabą Służbą Zdrowia oraz Niskimi Zasiłkami dla Bezrobotnych(co i tak jest ewenementem na skalę światową).

    Dominującą siłą w Izbie wyższej są Konserwatyści.

    No i to chyba tyle tytułem wstępu. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, nie tylko te miłe:p, propozycje oraz motywowanie mnie do dalszej pracy :D
     
  2. Aux_Teergois

    Aux_Teergois Ten, o Którym mówią Księgi

    Dziwnie wygląda zdanie, że mieszkańcy Królestwa "cieszą się" słabą służbą zdrowia oraz niskimi zasiłkami dla bezrobotnych. Na ich miejscu wcale bym się nie cieszył. 3. cel poboczny już na starcie jest niemożliwy do realizacji, skoro istnieje Meklemburgia czy Hanower. Aby stać się wielką potęgą trzeba rozwijać przemysł i kolonizować, choć w przypadku Danii będzie to dość trudne zważywszy na jej dochody. Reasumując, wziąłeś sobie kraj-wyzwanie, ale pisz dalej, zobaczymy jak się potoczy dalsza akcja. Napisz jakie posiadasz siły zbrojne.
     
  3. szymasu2

    szymasu2 User

    No zdaję sobie sprawę, że moje tłumaczenie słowa low nie jest najlepsze, ale określenie niski poziom też nie jest powodem do zadowolenia :p. Z tymi Niemcami miałem na myśli niedopuszczenie do powstania NGF. Może trochę na około się wyraziłem :D

    I spokojnie, potrafiłem z Islandii zrobić mocarstwo to i z Danii zrobię :D
     
  4. symusi

    symusi Aktywny User

    super odcinek. pisz dalej ;)
     
  5. szymasu2

    szymasu2 User

    Odcinek i 1836-1842

    ODCINEK I
    LATA 1836-1842

    W grudniu 1835 roku król Danii podjął decyzje, że od 1 stycznia 1836 roku władzę w kraju będzie sprawował rząd w całości złożony z reakcyjnych ministrów. Monarcha nadal był najważniejszą osobą w państwie i to do niego należały wszystkie decyzje, jednak uznał, że rządy umiarkowane nie będą w zbliżającym się czasie najodpowiedniejsze dla jego Królestwa.

    Pierwszą decyzją jaką podjął reakcyjny Rząd Jego Królewskiej Mości było usprawnienie aparatu państwa poprzez zwiększenie zatrudnienia w administracji. W tym celu zdecydowano o ogłoszeniu naboru do strefy budżetowej w dwóch prowincjach- Sjaelland oraz na Islandii i Grenlandii. Ostatnia prowincja miała także zostać w najbliższym czasie przemieniona w trzeci pełnoprawny stan Królestwa.

    Już w pierwszym roku rządów reakcyjnego gabinetu osiągnął on dwa ogromne sukcesy:
    1. na arenie międzynarodowej- największe skandynawskie państwo poprosiło o sojusz militarny. Jest to bez wątpienia dobra wiadomość. Sojusz ten gwarantuje bowiem bezpieczeństwo z północy. Po wielu latach sporów między narodami Skandynawii wszystko zaczyna zmierzać w dobrym kierunku.

    [​IMG]

    2. wewnątrz państwa-Islandia i Grenlandia zostały oficjalnie ogłoszone pełnoprawnymi częściami Królestwa Duńskiego. Z tej okazji urządzono wielkie przyjęcie w stolicy stanu, Rejkiawiku, na które zostali zaproszeni król wraz z całym dworem. Uroczystość ta przysporzyła monarchii i rządowi popularności.

    [​IMG]

    Przełom lat 30 i 40 XIX wieku okazał się być wspaniałym okresem dla duńskiej kultury. Kopenhascy artyści, później artyści z całego Królestwa, po raz kolejny zafascynowali się kulturą antyczną. Nastąpił okres, który został nazwany "duńskim ad fontes". Majętni mecenasi sztuki opłacali renowacje zabytków w duchu antycznym, klasa wyższa zaczytywała się w dziełach Homera, Cycerona czy Platona. W modzie były podróże do Aten i Rzymu.


    [​IMG]

    W kraju szerzyły się także inne prądy kulturowe. Na Uniwersytecie Kopenhaskim kadra profesorska opracowała dwa zupełnie nowe nurty-idealizm i realizm. Można się spodziewać że nurty te będą się rozwijały, co przysporzy Duńczykom prestiżu.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Z drugiej jednak strony masy, w przeciwieństwie do elit, stawały się coraz bardziej tradycjonalistyczne. Najważniejsze dla nich były takie wartości jak rodzina, honor, porządek społeczny, ojczyzna czy Bóg. Elity natomiast wierzyły w wolność, postęp i rozum.

    [​IMG]

    W listopadzie miał miejsce ogromny skandal obyczajowy. Lokalny działacz polityczny z Sjaelland został przyłapany na zdradzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że był on członkiem partii reakcyjnej. W sprawę włączył się sam premier, który rozkazał prasie "zapomnieć" o tym niechlubnym wydarzeniu. Wywołało to ogromne oburzenie liberałów, dla których wolność słowa jest świętością. Stowarzyszenie Wolność Prasy postanowiło interweniować u króla, jednak nic to nie dało. JKM nie widział w cenzurowaniu prasy niczego zdrożnego.

    [​IMG]

    Dużo działo się także na Grenlandii. W kwietniu 1839 w Holsteinsborgu powstał bank farmerów(swoja drogą to fascynujące, nie sądzicie? Farmerzy na Grenlandii :p), który miał chronić miejscową ludność przed duńską kolonizacją i dominacją na wyspie. Lokalny parlament zastanawiał się czy nie warto znacjonalizować tego banku, którego działalność jest przecież wymierzona w duński żywioł na Grenlandii. Ostatecznie zdecydowano, że bank będzie dział w niezmienionej formie. Nie mógł przecież zagrozić kolonizacji wyspy, gdyż ta była popierana przez reakcyjny gabinet.

    [​IMG]

    We wrześniu 1841 roku pewien kaznodzieja w mieście Godthab wzywał mieszkańców do porzucenia duńskiej zwierzchności i ogłoszenia niepodległości. Spotkało się to ze zdecydowaną reakcją rządu -wprowadził prawo, które dawało mu możliwość kontroli wystąpień grenlandzkich duchownych. Ci ostatni poczuli się jak obywatele drugiej kategorii. Sprawa kaznodziei nie wywołała większego poruszenia w Królestwie. Nie dziwi to wszakże, biorąc pod uwagę, że jedyną grupą społeczną którą mogło to oburzyć byli liberałowie, którzy byli zaprzysięgłymi wrogami duchowieństwa.

    [​IMG]

    Na Islandii kwitło natomiast życie naukowe. Tamtejsi akademicy po wielu miesiącach badań doszli do wniosku, że modelem rodziny, który jest najpopularniejszy w Królestwie Duńskim jest rodzina wielodzietna. Posiadanie wielu dzieci jest traktowane jako sukces, coś co cieszy się społeczną akceptacją. Ma to także wymiar czysto ekonomiczny- na starość ludzie posiadający wiele dzieci będą mogli liczyć na ich wsparcie.

    [​IMG]


    W życiu gospodarczym Danii nie działo się niestety najlepiej. Co prawda rząd zdecydował o budowie nowej fabryki papieru już w 1837(od lat działa stocznia, która produkuje żaglowce, jednak bardzo często zdarzały się kwartały, kiedy przynosiła ona budżetowi ogromne straty, mimo to, rząd postanowił ją rozbudować), jednak jej otwarcie opóźniły problemy ze zdobyciem maszyn potrzebnych do produkcji papieru.

    [​IMG]

    Rok 1837 miał się okazać rokiem strasznego głodu, spowodowanego zarazą ziemniaka. Rolnicy zdali sobie sprawę, że prawie całe tegoroczne zbiory będą nadawały się tylko i wyłącznie do spalenia. W tej sytuacji poprosili rząd o pomoc. Ten jednak w obliczu problemów z fabrykami odmówił jakiejkolwiek pomocy. W niektórych rejonach Królestwa zapanował głód a część ludności zdecydowała się emigrować.

    [​IMG]

    W przeklętym roku 1837 na domiar złego miały miejsce kwaśne deszcze w Duńskich Indiach Zachodnich. W tym przypadku gabinet reakcjonistów zdecydował się jednak interweniować. Bornholmscy inżynierowie opracowali system, który został zastosowany w DIZ. Polegał on na budowie ogromnych zbiorników wodnych, które miały zostać zapełnione na tej części Saint Thomas, na której nie padały kwaśne deszcze. Później woda miała być transportowana na pola uprawne. System ten okazał się na tyle skuteczny, że nie tylko zapobiegł klęsce, ale dodatkowo zwiększył produkcję rolną wyspy o 40%.

    [​IMG]


    Mnóstwo ciekawych rzeczy działo się natomiast w sferze politycznej. W niektórych kręgach bardzo modne stało się krytykowanie ustroju monarchicznego. Nie było to groźne, dopóki działo się w małych grupkach republikańskich fanatyków. W pewnym momencie zdecydowali się oni wyjść ze swoimi tezami do prostego ludu, dla którego hasła większego udziału we władzy były bardzo ciekawe. Król postanowił jednak nie interesować się tymi, jak ich nazwał wariatami, gdyż był zdania, że większość narodu byłaby wstanie oddać za swojego władcę życie.

    [​IMG]

    W 1837 w Aalborgu w stanie Jylland powstała gazeta, która sprzeciwiała się rządom reakcjonistów. Ci jednak nie reagowali, nie chcąc problemów w tak dużym mieście. Redaktorzy poczuli wiatr w żaglach- wezwali do ogłoszenia wyborów, w których głosowanie miałoby charakter tajny oraz powszechny.
    [​IMG]

    Wszystko wskazuje na to, że Dania wchodzi w okres tryumfu liberalizmu. Studenci z Uniwersytetu Kopenhaskiego, zafascynowani ustrojem antycznych Aten wzywali do reformy państwa w duchu demokracji bezpośredniej, powstawały książki, które afirmowały wartości liberalne, powstał nowy liberalny dziennik-Duński Zwiastun. Wiek Liberalizmu miał zmienić Danię nie do poznania. Reakcjoniści w popłochu zaczęli podejmować głupie i pochopne decyzje- zamknięcie Wydziału Sztuki na stołecznym uniwersytecie, wprowadzenie jeszcze większej cenzury prasy, publiczne palenie liberalnych książek.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Te działania rozwścieczyły nie tylko wolnościowców, ale cały naród. Rząd, aby choć częściowo rozładować społeczne niezadowolenie postanowił wprowadzić w życie prawo, na mocy którego mogły powstawać związki zawodowe. Miały jednak znajdować się częściowo pod kontrolą państwa. Na wszelki wypadek reakcjoniści powołali dodatkowe 3 dywizje artylerii.

    [​IMG]
    [​IMG]

    I jak się czyta :p? Mam nadzieję, że dobrze :D
     
  6. Maciej

    Maciej Guest

    ...który żadnej pracy nie napisał :lol:.

    Nie ma to jak porządny AAR z rozgrywki, a nie urojeń autora. Łap repa.
     
  7. szymasu2

    szymasu2 User

    Zmieniam na Platona :D Zawsze byłem słaby z kultury :p
     
  8. szymasu2

    szymasu2 User

    Odcinek II 1842-1850

    ODCINEK II
    LATA 1842-1850
    Lata 1842-1850 były bez wątpienia jednym z najciekawszych okresów w dziejach Danii. W tym czasie miały miejsce niezwykłe zmiany polityczne, społeczne a także ekonomiczne.

    Wiele zmian, jednak nie aż tak rewolucyjnych, zaszło też w świecie kultury. W 1843 roku ukazało się dzieło duńskiego pisarza i filozofa, Kierkegaarda pt. tytułem "Albo-albo". Kierkegaard jest uznawany za pierwszego filozofa egzystencjalizmu.

    [​IMG]
    [​IMG]


    Pewien znaczący rozwój został zaobserwowany także w nurcie racjonalizmu. Kopenhascy artyści stworzyli kilka obrazów oraz utworów muzycznych, które można zakwalifikować właśnie do tego nurtu.

    [​IMG]
    [​IMG]

    13 marca 1844 roku został otwarty Tivoli, pierwszy w Danii prawdziwy park zabaw.

    [​IMG]

    W latach 1844 i 1846 odbyły się dwa wspaniałe eventy, które szerzyły w świecie kulturę i naukę narodu duńskiego- Narodowa Konferencja oraz Wielka Wystawa. Wydarzenia te przysporzyły Królestwo prestiżu.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Społeczeństwo Danii przez tych osiem lat zmieniło się w stopniu, w jakim nie spodziewał się tego ani rząd, ani dwór.

    W kraju szerzyły się zupełnie nowe ideologie:

    [​IMG]

    egalitaryzm(pogląd głoszący polityczną, ekonomiczną oraz socjalną równość wszystkich obywateli) oraz paternalizm(przeświadczenie, że monarcha wraz z rządem stworzonym przez niego samego powinien przewodzić narodowi niczym ojciec) wśród klas niższych ; ich popularność wynikała najprawdopodobniej z faktu, że niższe warstwy społeczeństwa były obciążone ogromnymi podatkami.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    klasa wyższa natomiast była zafascynowana konstytucjonalizmem(zakłada on, że podstawą działania władz powinna konstytucja; wszelkie działania władz powinny być podejmowane w zgodzie z zapisanymi w ustawie zasadniczej wartościami).

    [​IMG]
    [​IMG]

    Pojawiła się także doktryna, która zakładała, że religia i polityka są ze sobą ściśle związane. W Danii była ona
    nazywana Religią Polityczną i cieszyła się popularnością wśród kleru i konserwatywnie nastawionej części arystokracji.

    [​IMG]

    Już tradycyjnie wrzało na Islandii i Grenlandii. Lata 1843/44 to kolejny czas kiedy Innuicka większość domagała się niepodległości Grenlandii. Rząd oczywiście wystąpił przeciwko wszelkim żądaniom autonomii czy niepodległości dla wyspy.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Co więcej władze za rozkazem króla wprowadziły na buntowniczej wyspie zupełnie nowe programy szkolne, które na celu miały wynarodowienie wyspy i uczynienie z niej terenu całkowicie zamieszkałego przez ludzi myślących "po duńsku".

    [​IMG]

    Pod koniec 1844 roku na Islandii doszło do ogromnego sabotażu, który na ponad rok zatrzymał pracę tamtejszej fabryki. Duńskie władze zdecydowały o przeprowadzeniu śledztwa, które w efekcie doprowadziło do aresztowania około 300 mężczyzn.

    [​IMG]

    W październiku 1847 roku w Rejkiawiku została schwytana grupka pracowników fabryki, która planowali powołanie komitetu pracowniczego. Gubernator wyspy oczywiście sprzeciwiał się tym planom. Pracownicy zostali zwolnieni z pracy, a ci, którzy odważyli się ich bronić, zostali brutalnie zmuszeni do powrotu do swoich zajęć.

    [​IMG]

    Miały również miejcie mniej przygnębiające wydarzenia :p W 1843 na Jylland powstała pierwsza na całym świecie Szkoła Ludowa. W tym jednak władze okazały wsparcie dla oddolnej inicjatywy.

    [​IMG]

    W celu zmniejszeniu ogromnego niezadowolenia wywołanego czynnikami politycznymi i ekonomicznymi, o których za chwileczkę, rząd zdecydowała się o wprowadzeniu kilku reform socjalnych:
    Satysfakcjonującej Służby Zdrowia, niedługo później Wybitnej Służby Zdrowia

    [​IMG]

    Drobnych Emerytur

    [​IMG]

    Zwiększenie nakładów na Służbę Zdrowia szybko znalazło praktyczne przełożenie na medycynę; wybitni specjaliści z Prus oraz Szwajcarii, zachęceni ogromnymi pensjami, opracowali dwie nowatorskie techniki:
    odkażanie i znieczulanie

    [​IMG]
    [​IMG]

    PS. To oczywiście pierwsza część tego odcinka. Mogę umieścić w jednej wiadomości tylko 25 obrazków, w tym miejscu nie zmieszczę już nawet nieuśmiechniętej buźki, a tu powinna być z językiem. Niedługo część poświęcona ekonomii i polityce, pewnie wszystkiego i tak nie zmieszczę.

    Temat zamknięty. W razie kontynuacji proszę o kontakt.
    Pasquale
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie