Surrealistyczny aar Losala

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Losal, 30 Kwiecień 2006.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Losal

    Losal Aktywny User

    [​IMG]

    Całkiem możliwy aar Szwecją

    Faszystowska Szwecja

    Za początek faszyzmu w Szwecji uznaje się datę 11 kwietnia 1925 roku. Wtedy to partia NSPS(Narodowosocjalistyczna partia szwedzka) pod przywództwem Martin Ekström’a przeprowadziła udany zamach na ówczesnym królu Gustawie V. Wywołało to powszechny zamęt w państwie. W tym samym czasie Szwecja przeżywała kryzys gospodarczy. Tysiące ludzi traciło pracę. Partia NSPS obiecywała szybka naprawę państwa i stworzenie nowych miejsc pracy. W wyborach wygrali(1926) oni z partia demokratyczną dostając 39% głosów. Niestety w rządzie znaleźli się sami niekompetentni ministrowie, przez co kraj pogrążał się coraz bardziej. 1928 roku przeprowadzono nowe wybory w których partia NSPS zyskała zaledwie 1% głosów. W partii przeprowadzono wielkie czystki. Utworzono także bojówki, które miały walczyć z komunistami (Szare garnitury). W 1929 roku nadszedł Wielki Kryzys co dało nową szanse partii Martin Ekström’a. W 1930 roku odbyły się kolejne wybory w których znowu wygrała NSPS. Tym razem rząd natychmiast wziął się za pozbywanie się przeciwników. Szybko zdelegalizowano partie komunistyczne i demokratyczne, a w zamian utworzono kilka partii faszystowskich. Martin Ekström został premierem i prezydentem kraju. Utworzono policję państwową „Tajna Policja”, której zadaniem było wyszukiwać zdrajców narodu. Powstała także organizacja młodzieżowa „Przyszłość Narodu”. Ekström tak jak obiecywał znacznie polepszył gospodarkę państwa. Tysiące robotników znalazło pracę przy budowaniu licznych autostrad i fabryk na terenie Szwecji. W 1934 r. rozpoczęła silna współpraca z Hitlerem. Za to, ze Szwedzi pozwalali Niemcom korzystać ze swoich poligonów i za stal, III Rzesza dawała Skandynawom nowoczesne technologie. W 1936 roku Messerschmitt połączył się z SAAB tworząc wielka firmę lotniczą. W całym kraju powstawały liczne kopalnie. W 1934 r. powstała nowoczesna szkoła oficerska, w której lekcje prowadzili najlepsi dowódcy Szwedzcy i Niemieccy.
    Cały ten proces stworzył z Szwecji silna gospodarke na płw. Skandynawskim. Coraz częściej mówiono o poszerzeniu władzy Szwedów do tej z XVII w.
    Coraz agresywniejsza polityka NSPS znacznie pogorszyła stosunki z innymi państwami skandynawskimi, Wielka Brytanią, Francją i Belgią. W państwie rosło niezadowolenie spowodowane brakiem wolności, którą Szwedzi mieli za czasów Gustawa V.

    Taki sobie dałem wstępik :)
    W grze pozmieniałem troszeczke w gospodarce tj. polepszyłem infrastrukture, przemysł, porty, lotniska i wydobycie surowców. W techteamach dodałem 3 ,ale dopiero w 1939r.
    Dodałem kilku dowódców to też dopiero w 1939r. lub '38. W nastepnym odcinku bedziecie mogli ocenić czy nie przesadziłem :)
     
  2. Losal

    Losal Aktywny User

    Górska rezydencja Martina Ekstoma
    W oszklonym pokoju przy stole siedziało siedem osób. Na szczycie siedział sam Martin Ekstom. Koło niego siedział dobrze zbudowany blondyn, dobrze po 40, który od czasu do czasu pytał się premiera o zebranych. Nikt z pozostałych osób nie znał go. Wywołało to małe zaniepokojenie wśród zebranych ministrów. Nagle do pokoju wszedł minister spraw zagranicznych.
    - Witaj Eriku, wszyscy na ciebie czekaliśmy. Co Cię zatrzymało?- zapytał premier z udawana ciekawością.
    - Kolejny strajk robotników- na twarzy ministra widać było rozdrażnienie.
    - A wiec dobrze. Skoro wszyscy już są na początek chciałbym przedstawić wam nowego ministra bezpieczeństwa- w ty samym czasie wskazał ręką na postać siedzącą obok niego- nazywa się Sven Hedin. Jego poprzednik zawiódł mnie tym, że dopuścił do takiego rozbudowania opozycji. Teraz jest na dłuuugim urlopie w Rzeszy.
    - Witam wszystkich – powiedział łagodnie nowy minister – Tak jak już premier mówił mam na imię Sven Hedin. Chciałbym żeby panowie także się przedstawili i przy okazji podali swoje stanowisko. Zacznijmy od lewej.- Hedin wskazał na niedawno przybyłego ministra.
    - Nazywam się Erik von Rosen i jestem ministrem spraw zagranicznych- był to bardzo wysoki i szczupły mężczyzna. Jego otoczenie uważało go za prawdziwego faszystę. Wszystkich, którzy nie byli za jego ideologia traktował ich z góry.
    - Nazywam się Ernst Bagge i jestem ministrem zbrojeń. – był to niski, starszy człowiek z mocno posuniętą łysiną. Jest to bardzo pracowita osoba, która stara się, żeby gospodarka w państwie była jak nowocześniejsza.
    - Nazywam się Hermann Nilsson-Ehle- tym razem przedstawił się człowiek niskiego wzrostu, z bardzo rozbieganymi oczami.- Jestem szefem wywiadu.
    - Wybaczcie panowie, ale nie mamy czasu na to, żeby każdy się przedstawiał po kolei.- wtrącił się Ekstome- Mamy dużo ważniejsze sprawy na głowie. Trzeba zlikwidować opozycje i te ich wszystkie protesty. Liczę na to, że maja panowie jakieś pomysły.
    Nagle z krzesła podniósł się Hedin
    - Ja mam pomysł! Skierujmy złość Szwedów na kogoś innego. Na przykład na demokratów. Należy przypomnieć im rok 1929. Wszystkie teraźniejsze problemy zrzućmy na nich. Mamy większe pole manewru niż oni. Nasz propaganda jest na bardzo niskim poziomie, dlatego ludzie są podatni na to co mówi opozycja. Trzeba to zmienić. Na każdym budynku, na każdej ścianie powinny być plakaty reklamujące nas w państwie, to co dokonaliśmy i to co dokonamy.
    - Bardzo dobry pomysł- odezwał się premier- dostaniesz wszelkie środki na to, żeby przeprowadzić taka kampanię. Mam nadzieję, ze mnie nie zawiedziesz tak jak to zrobił twój poprzednik.
    Po tych słowach z twarzy ministra bezpieczeństwa zniknął uśmiech.
    - Na pewno wszystko się powiedzie- odpowiedział Hedin.
    - Kolejną sprawą jest nasza współpraca z Niemcami. Hitler nalega, abyśmy dołączyli do jego sojuszu. Na razie mu odmówiłem, mówiąc, że musze to przedyskutować z ministrami. Teraz chce się dowiedzieć co wy myślicie na ten temat.
    - Według mnie, nie powinniśmy wchodzić do tego sojuszu. Na razie.-odezwał się szef sztabu Archibald Douglas.- nasze siły zbrojne są słabo przygotowane na wypadek wojny z zachodem do której dąży Hitler. Nasi dowódcy to w większości niedoświadczeni i nie radzący sobie z nowoczesną wojną ludzie. Nasi nowi dowódcy zakończą szkolenie w Niemczech dopiero koło roku ’38 i ’39 roku. Do tego czasu powinniśmy zakończyć formowanie większości naszej armii. Najwcześniej moglibyśmy dołączyć się do sojuszu w 1939 roku. Największym jednak problemem jest brak nowych rekrutów. Przez kampanie demokratów, coraz mniej rodziców posyła swoje dzieci do „Przyszłości Narodu”.
    - Sprawa rekrutów, ma się zająć Hedin- odezwał się Ekstome- a już niedługo „Przyszłość Narodu” będzie obowiązkowa. Na dziś to chyba wszystko? Jeżeli tak, to możecie już wracać do swoich obowiązków. Chce być informowany na bieżąco, o waszych posunięciach. A teraz możecie już iść. Dobranoc !
    Po tych słowach premier wyszedł z pokoju, a wszyscy ministrowie udali się do windy, która miała ich zawieść na sam dół.

    [​IMG]

    -Nie bede zmieniał flagi, ponieważ ostatnio mocno sie na tym przejechałem :) no chyba ze mi wyslesz juz gotowe :]
    -To nie jest DD
    -Mój aar o skandynawi będzie tak nudny, ze wprowadzi coś nowego :p
    -tez nie potrafie pisać eventów, ale mam nadziej ze mi wybaczycie, iz nie będzie screenów z eventami :D
    -Fajnie byc porównywanym do aara Wolanda(jeden z najczesciej odwiedzanych aarów) <jupi>
     
  3. Losal

    Losal Aktywny User

    Gabinet Ministra Spraw Zagranicznych
    Biuro von Rosena było bardzo mroczne. Szare ściany, przytłumione światło i stare meble nadawały temu miejscu straszny charakter. Na półkach stały liczne zdjęcia Rosena z Ekstrom’em. Było zdjęcie z Hitlerem, a nawet z Mussolinim.
    Minister jak zwykle siedział przy swoim biurku nad jakimiś dokumentami. Niektóre czytał z uwagą, a niektóre od razu wyrzucał. Nagle zatrzymał się nad czarna kopertą. Wiedział, że czarna koperta oznaczała list od samego premiera. Szybko ją otworzył.
    Po przeczytaniu listu von Rosen wyciągnął kartkę z potrzebnymi mu danymi. Od razu widział do kogo się zwrócić. Jeszcze nigdy nie zawierał umów z zachodem.
    Szybko coś napisał na 3 kartkach i zawołał sekretarkę.
    -Proszę to przesłać do naszych ambasadorów w Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Niech szybko odpowiedzą.
    -Dobrze, natychmiast!- odpowiedziała szybko sekretarka, po czym wyszła.

    [​IMG]
    W tym samym tygodniu Szwecja podpisała 4 nowe umowy handlowe.

    [​IMG]
    Tak dla ciekawostki :p

    -Dzień dobry panom!- przywitał się jak zwykle z uśmiechem Ernst Bagge.
    W pokoju siedziało już 10 osób. Wszyscy spojrzeli się na przybyłego ministra z gniewem.
    -Przepraszam za spóźnienie, ale wypadła mi naprawdę bardzo ważna sprawa. Przejedźmy jednak do tego, po co was wezwałem. Jak wiecie nasz kraj przezywa teraz gwałtowny rozwój gospodarczy i żeby tak mogło być dalej potrzebujemy nowych technologii. Jesteście przedstawicielami największych firm naszego kraju.- Bagge rozejrzał się po sali, jakby sprawdzał obecność.- Naszego państwa nie stać na wynajęcie wszystkich zespołów badawczych, dlatego postanowiliśmy za każdym razem zatrudniać tylko 2 zespoły. Mimo tego, że chciałem aby technologicznie rozwijała się tylko gospodarka, musiałem pójść na ustępstwa wobec premiera.- minister po raz kolejny rozejrzał się po pokoju, tym razem nerwowym wzrokiem.- Ogłaszam dziś przetarg na: nowe działa przeciwpancerne oraz nowe maszyny przemysłowe. Firmy, które wygrają dostają wyłączność na ich produkcje. Proszę do końca tygodnia przedstawić swoje oferty. Kolejną sprawą jest produkcja wyposażenia dla 4 nowych dywizji piechoty. Zlecenie to dostała firma Bofors AB. Ma ona kontrakt z państwowymi siłami zbrojnymi do odwołania. Następna sprawa to budowa pancernika klasy Kronan. Ministerstwo wybrało Götaverken. To wszystko, dowidzenia!- Bagge żwawym krokiem wyszedł z pokoju.
    [​IMG]
    Produkcja
     
  4. Losal

    Losal Aktywny User

    Jak zwykle już spotkania wszystkich ministrów z premierem będą się odbywały w jego rezydencji.
    W pokoju panowała wesoła atmosfera. Wszyscy dyskutowali o przyszłości Szwecji. Niektórzy mówili, ze Szwecja powinna podbić cała Skandynawie, a potem razem z Hitlerem ruszyć na ZSRR. Szybko byli sprowadzani na ziemię przez szefa sztabu, który nie miał najlepszego mniemania o państwowych siłach zbrojnych. W tej samej chwili jak gen. Douglas opowiadał jak to źle przygotowana jest armia, wszedł premier.
    -Wiedzę, że mają panowie bardzo dobry humor- premier lekko się uśmiechnął.- mam nadzieje, że macie ku temu powody. Proszę o raporty!- mina Ekstrom’a nagle stała się ponura. Premier usiadł na swoim ulubionym, czerwonym krześle i wskazał ręką na ministra zbrojenia.
    -No dobrze, na początek chciałem powiedzieć, że moje ministerstwo osiągnęło w ubiegłym roku wielki sukces.- Bagge wykrzywił swoje usta w triumfalny uśmiech, co niestety mu nie za dobrze wyszło- Plan produkcyjny na rok ’36 został wykonany w 110%(rozpoczęto już budowę przeznaczoną na rok ’37). Początkowe próby samodzielnego opracowywania technologii, zostały wykonane tylko w 50%. Żadna z Szwedzkich firm nie podołała nowym działom przeciwpancernym. Tłumaczyli się, że nie mają do dyspozycji odpowiednich surowców i narzędzi. Skłoniło mnie to do zainwestowania w unowocześnienie rolnictwa. Razem z panem Heidenem, przepraszam z panem Hedinem- w tym samym momencie wszyscy zebrani uśmiechnęli się- przeprowadziliśmy kampanię, która miała na celu zwiększenie liczby rekrutów, z terenów rolniczych. 10 tysiecy ludzi straciło pracę na roli, a my z panem ministrem skierowaliśmy ich do wojska. Dziękuję!- minister usiadł na swoim krześle.
    -Nie zwiększyło to niezadowolenia wśród społeczeństwa?- zapytał się gen. Douglas.
    -Jak pan wie, w naszym wojsku żołd znacznie przewyższa płace na roli, a jeżeli komuś się to nie podobało wysyłany był do Niemiec- Hedien odpowiedział na to pytanie bez z całkowitym zadowoleniem z siebie.
    Nastepną osobą przedstawiającą swój raport był gen. Douglas. Był on jak zwykle ubrany w swój mundur z licznymi medalami.
    -Nasze państwo przeżywa teraz brak dobrych dowódców. W lotnictwie mamy zaledwie 3 generałów, a w marynarce wojennej 8. Wojska ladowe maja odpowiednią liczbę dowódców. Niestety są to ludzie, którzy nie maja żadnego doświadczenia w walce i o bardzo nikłych umiejętnościach. Nasze dywizje są bardzo dobrze przygotowane do walki pod względem sprzętu i przeszkolenia, jednak bez kogoś kto by ich poprowadził są prawie bezużyteczni.
    Nasz armia w tej chwili nie jest w stanie przeprowadzić planowanych działań wojennych.
    - Cóż to są „planowane działania wojenne”?- z niepokojem zapytał się minister Bagge.-Nie chcą panowie chyba wprowadzać Szwecji do jakieś wojny?
    - Jeżeli nasza armia nie jest jeszcze gotowa do wojny, nie będziemy jej na razie prowadzić- odpowiedział zniecierpliwiony premier. Już od tych kilku minut nie mógł wysiedzieć w swoim krześle- To nie jest rozmowa na dzisiejszy dzień! Proszę dalej.- Ekstrome wstał ze swojego krzesła i zaczął chodzić po pokoju.
    -To może teraz ja- zaproponował troche niepewnym głosem gen. De Chaps.- Budowa nowoczesnego pancernika idzie zgodnie z planem. Nasza marynarka wojenna jest w stanie obronić nasz kraj przed morskim atakiem morskim.
    Nagle odezwał się dobrze zbudowany człowiek, w mundurze lotnika.
    -Nie chciałbym się wtrącać…- powiedział stanowczo.-, ale jak marynarka ma nas obronić skoro jej nikt nie broni? Lotnictwo w naszym kraju jest w opłakanym stanie. Nie mamy żadnej obrony powietrznej, a bombowce pamiętają czasy Wielkiej Wojny. Lotnictwo bez problemu mogłoby zatopić wszystkie nasze okręty. Na szczęście dzięki niemieckim technologiom rozpoczęła się modernizacja dywizjonu bombowców taktycznych. Proponuje aby do tegorocznego planu produkcyjnego dołączyć 1 dywizjon myśliwski.
    - Niestety ale nasz plan i tak jest już nadwyrężony- odezwał się Bagge.- Naszego państwa nie stać na tegoroczny zakup nowego dywizjonu myśliwskiego. Budowa takiej jednostki przewidziana jest na rok ’38, kiedy nasz kraj będzie dysponował nowymi niemieckimi modelami samolotów przechwytujących.
    - Oby to nie było za późno- powiedział do siebie ponuro gen. Gyllenkrok.
    - Ty mój Eriku nie musisz przedstawiać raportu. Dzieki twojej korespondencji wiem o wszystkim co się dzieje na świecie.- premier uśmiechnął się do ministra spraw zagranicznych.
    - Dobrze, przedstawię to wszystko bardzo krótko. Nasza pozycja na arenie międzynarodowej znacznie się polepszyła. Dzięki silnej współpracy z III Rzeszą, większość państw europejskich liczy się z naszym zdaniem. Mamy zawartych kilka umów handlowych, głównie z Niemcami. Najbardziej niepewnym kontrahentem handlowym jest Japonia. Ostatnie niepokoje w Chinach, znacznie zmniejszyły dostawy pieniędzy z tego kraju. Głównie eksportujemy stal i zaopatrzenie, a importujemy ropę i energię. Bunt w Hiszpanii, który rozpoczął się 18 lipca, chyli się ku upadkowi. Jeszcze ze dwa miesiące i gen. Franco będzie musiał skapitulować.
    - Czemu nie wyślemy ochotników i zaopatrzenia do Nacjonalistycznej Hiszpanii?- zapytał się szef wywiadu.- Pomoc faszystowskiemu krajowi byłaby dobrze widziana wśród społeczeństwa i innych państw faszystowskich, a poza tym mógłbym znacznie powiększyć siatkę szpiegowską w tym kraju.
    - Tak właściwie to jest dobry pomysł!- premier jakby się ożywił.- Możemy wysłać zaopatrzenie i ochotników. Ta wojna może być sprawdzianem dla naszych dowódców. Proszę natychmiast to zrobić! I wysłać dowódców ze szkoły w Sztokholmie. Teraz niech pan Nillson przedstawi swój raport.
    - No dobrze, nasza siatka szpiegowska znacznie się powiększyła w ZSRR, Norwegii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Mamy szpiegów wśród wielu dowódców i ambasadorów, a nawet polityków i naukowców.
    -Teraz może ja!- wyrwał się Hedin- Musze się pochwalić wielkim sukcesem nad opozycją. Tajna Policja zniszczyła ją od wewnątrz. Przywódcy opozycji zostali zlikwidowani lub wysłani do obozów pracy w Niemczech. Protest zostały zniwelowane do zera, tak jak niezadowolenie w kraju.
    - To chyba już wszyscy ?- premier rozejrzał się po sali.- jak tak to do zobaczenia. I proszę pamiętać o pomocy dla gen. Franco.
    Premier jak zwykle nie czekając na odpowiedź, wyszedł zamykając drzwi.

    [​IMG]
    Mój pierwszy event


    [​IMG]
    Pomoc dla gen. Franco(Mój drugi event)

    Dzięki za te strony, ale i tak nie będe zmieniał flagi :p
     
  5. Losal

    Losal Aktywny User

    Niewiele będę zmieniał z poprzednich odcinków. Oczywiście wstęp będzie taki sam. Powróce do mojego dawnego stylu pisania, bo ten jest dla mnie zbyt męczący 

    Aar szwedzki część II

    Szwedzi w roku 1936 wychodzili na prostą. Niezadowolenie w narodzie z każdym dniem się obniżało. Silna współpraca z III Rzeszą zrobiła ze Szwecji potęgę technologiczną świata. Armia powiększyła się prawie 3 krotnie. Utworzono 4 elitarne jednostki piechoty Landstormen, które początkowo były bojówkami „Szarych Garniturów”.
    Rząd szwedzki zawarł liczne umowy handlowe głównie z Austrią, Niemcami i Japonią, dzięki temu stał się głównym eksporterem zaopatrzenia na świecie.
    Wojsko Szwedzkie było jednym z najnowocześniej wyposażonym na świecie. Większość technologii i sprzętu pochodziła głównie od Niemiec. Nawet mundury Szwedzi posiadali prawie takie same ja Wermacht.

    [​IMG]
    Rząd
    Polityka rządu była bardzo agresywna wobec potęg zachodnich. Wypowiedzi premiera Ekstrom’a na temat Wielkiej Brytanii i Francji pełne były oskarżeń i pretensji. Wpłynęło to znacznie na stosunki Szwecji z tymi państwami.

    [​IMG]
    Zapasy surowcowe

    [​IMG]
    Umowy Handlowe

    Armia Szwedzka

    [​IMG]
    Siły Lądowe
    W skład sił lądowych wchodziło 6 dywizji:
    -1 Armia pod przewodnictwem gen. Douglasa
    -Hemmaforsvaret 1,2,3,4(Landstormen)
    -Ovre Norrlandstrupper pod dowództwem gen. Hamiltona

    [​IMG]
    Siły powietrzne
    W skład sił powietrznych wchodziły 2 dywizjony bombowców:
    -dywizjon bombowców taktycznych
    -dywizjon bombowców okrętowych

    [​IMG]
    Siły morskie
    W skład sił morskich wchodziły:
    -2 okręty podwodne(eskadra Goteborg i eskadra Karlskrona
    -3 krążowniki liniowe(Kusflottan)
    -4 ciężkie krążowniki(eskadra Goteborg, eskadra Karlskrona i eskadra Sztokholm)
    -2 lekkie krążowniki(Kustflottan)
    -1 niszczyciel(Kustflottan)
    -1 okręt transportowy(Kustflottan)
    Większość tych okrętów była przestarzała(wszystkie). Niektóre z nich pamiętały dwa pokolenia dawniej rządzących królów. Jednak na morzu Bałtyckim była to największa(poza Niemcami) siła morska.

    [​IMG]
    Opracowywane technologie

    [​IMG]
    Plan produkcyjny przewidziany na rok 1936

    [​IMG]
    Sojusz Skandynawski
    Było to największe osiągnięcie premiera Ekstrom’a. Znacznie poprawiło to pozycję Szwecji na świecie. Wzmocniło też obronność i możliwości ofensywne tego państwa. Teraz kraj ten był chroniony układem z Niemcami i sojuszem z państwami skandynawskimi.
     
  6. Losal

    Losal Aktywny User

    Bardzo przepraszam za ten mój błąd, lecz mogę się usprawiedliwić tym, iż word tego nie wyłapał :)

    Lata 1936 i 1937 był dla Szwedów okresem spokoju. Nie było żadnych protestów, a gospodarka kraju nadal się rozwijała, głównie dzięki opracowywanym nowym technologiom dla przemysłu i rolnictwa.

    [​IMG]
    Opracowywane technologie w latach 1936-37

    Zajęcie Nadrenii
    Z rozkazu Hitlera, łamiąc międzynarodowe traktaty, w 7 marca 1936 roku wojska niemieckie wkroczyły do zdemilitaryzowanej Nadrenii. Brak reakcji ze strony Francji i innych państw upewnił Hitlera, iż wielkie mocarstwa nię będą bronić postanowień traktatu wersalskiego.

    Wojna domowa w Hiszpanii
    Po wygranej w wyborach powszechnych w Hiszpanii Frontu Ludowego, prawica bojąc się rządów socjalistów doprowadziła do buntu w armii. Na jego czele stanął gen. Francisco Franco. Z pomocą rewolucjonistom przybyły Niemcy i Włochy, a później także i Szwecja. Rząd hiszpański poprosił o pomoc ZSRR, który rozpoczął dostawy sprzętu i materiałów wojennych dla republikanów.

    [​IMG]
    Generał F. Franco

    [​IMG]
    Pomoc Szwecji dla frankistów

    Wojna chińsko-japońska, która rozpoczęła się 3 czerwca 1937, wywołała w Szwecji dużo szumu. Z Japonią, Szwecja utrzymywała bardzo dobre stosunki handlowe, oraz miała z nią liczne umowy handlowe. Wojna ta mogła spowodować wiele szkód w gospodarce tego kraju, dlatego postanowiono o ustanowieniu nowych umów handlowych z innymi krajami(Austria, Niemcy i ZSRR). Doprowadziło to do zerwania wszelkich układów z Japonią.

    6 czerwca 1937 roku gen. Franco zdobył Madryt. Było to zakończenie prawie rocznych walk. Dowódca rewolucjonistów bardzo krwawo potraktował swoich przeciwników, których bardzo często skazywał na rozstrzelanie.

    [​IMG]
    Francisco Franco podczas parady wojskowej w Madrycie

    [​IMG]
    Pakt Rosen-Mołotow

    Armia szwedzka bardzo się powiększyła przez te 2 lata. Sformowano 7 dywizji piechoty, 2 dywizje piechoty górskiej oraz dywizje dowodzenia. Utworzono także 2 brygady artylerii.

    Marynarka wojenna została wzbogacona o 7 flotylli transportowych.

    [​IMG]
    Krążownik klasy „Manligheten”, który stanowił główny trzon Szweckiej Marynarki Wojennej
     
  7. Losal

    Losal Aktywny User

    W 1938 roku Szwecja była gotowa na podboje. W tym roku zakończyło się szkolenie nowej kadry dowódczej dla wszystkich rodzajów wojsk.

    Styczeń 1938 roku był najdłuższym miesiącem dla Szwedów. Coraz bardziej agresywna polityka premiera Ekstrom’a przeciw państwom zachodnim, oraz rozluźnienie sojuszu skandynawskiego stawiało pod znakiem zapytania przyszłość Szwecji.

    Jeszcze tego samego miesiąca Szwecja handlowo była tylko związana z Niemcami. Niepokoiło to bardzo rząd, gdyż Hitler miał coraz większy wpływ na ich kraj, który mógł w każdej chwili odciąć od dostaw surowców, tak ważnych dla przemysłu.

    Coraz częściej społeczeństwo oskarżało premiera o zbytnią uległość wobec III Rzeszy. Niektórzy mówili, że Szwecja stała się państwem marionetkowym Hitlera. Premier w swoich wypowiedziach stanowczo zaprzeczał:
    Wypowiedź dla jednej z gazet

    [​IMG]
    Martin Ekstrom
    Jeszcze w tym samym tygodniu tj. 15 stycznie premier Ekstrom’e wysłał dyplomatów do Estonii, Litwy i Łotwy. Zaproponował tym państwom pakt o nieagresji. Szefowie rządów nie zgodzili się na tą propozycję, widząc w tym ograniczenie swojej suwerenności.

    [​IMG]
    Odrzucenie paktu o nieagresji
    Wojna w państwach Bałtyckich
    22 stycznia o godz. 5.00 Szwecja zaatakowała równocześnie Estonię, Litwę i Łotwę bez wypowiedzenia wojny, które rządy tych państw dostali z 3 godz. opóźnieniem.
    Oto wypowiedź premiera Ekstrom’e:
    Wojska szwedzkie liczące po 30 tys. żołnierzy przeprowadziły o godz. 5.00 największe w historii desanty: na Tallin, Rygę i Memel. Obrońcy byli całkowicie zaskoczeni. Większość poddawała się bez walki. Największym bohaterstwem wykazali się Estończycy, którzy początkowo bardzo zdezorientowani, utworzyli silną obronę. Bombardowani z morza i z powietrza, atakowani ze wszystkich stron utrzymali się przez 3 dni i poddali się dopiero, gdy skończyła się im amunicja.
    W walkach o Tallin zginęło około 1000 żołnierzy szwedzkich i 500 Estończyków.
    Podczas pozostałych desantów ofiary po obu stronach były liczone w jednostkach(jeden szwedzkich żołnierz utopił się, ponieważ za wcześnie wyskoczył z barki).
    [​IMG]
    Bergman MP28 używany przez Szwedów podczas wojny

    Rządy Łotwy i Estonii zostały złapane i zmuszone do podpisania aneksji. Ich oddziały bez trudu zostały rozbrojone i odesłane do tymczasowych obozów dla jeńców.
    Jedynym państwem, które się jeszcze broniło była Litwa, której morale znacznie się podwyższyły po wypowiedzeniu wojny „Sojuszowi Skandynawskiemu” przez ZSRR. Liczne akcje sabotażowe m.in. niszczenie mostów znacznie spowolniły tempo ataku. Podczas tego długiego marszu szwedzkiej armii, Litwini umocnili swoją stolicę(5 dyw.). 1 armia wraz z 2 armią(łącznie 6 dyw.) rozpoczęły atak dopiero 9 lutego. Ofensywa szła bardzo powoli z powodu silnej obrony i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Kaunas został zdobyty dopiero 14 lutego, gdy obrońcy stracili wszelką nadzieję na interwencję Stalina, który był zajęty walkami z Finlandią.
    Litwa podpisała 21 lutego pokój na mocy którego traciła Memel, Alytus i Siauliau, oraz stawało się państwem marionetkowym Szwecji.

    [​IMG]
    Tajny protokół

    Wojna w Finlandii
    Po agresji Szwecji na państwa bałtyckie, ZSRR wypowiedziało wojnę „Sojuszowi Skandynawskiemu”. Stalin nie rozpoczął ofensywy w celu przywrócenia Litwie, Łotwie i Estonii niepodległości. Żołnierzy Sowieccy nawet nie wymienili strzału ze Szwedami. Ich głównym celem była Finlandia.
    Stalin od dawna planował ustawić swoje rządy w Finlandii i zdobyć Viipuri i Sortavale.
    Pierwszy atak rozpoczął się już 26 lutego na linii Mannerheima, gdzie Rosjanie zaatakowali ponad 100 tys. żołnierzy garnizon Finów liczący około 30 tys. ludzi. Po długich walkach i po ogromnych stratach armia radziecka musiała się wycofać(30 tys. poległych Sov i 5 tys. Fin).
    Kolejny atak został przeprowadzony w okolicach Kajaani(28 luty), gdzie fińska armia stawiała czoło ponad 6 krotnej przewadze ZSRR przez prawie 6 dni, po czym obrońcy musieli się wycofać.
    Rosjanie przeprowadzili jeszcze jeden atak na linię Mannerheima teraz już użyli 200 tys. piechoty i 2 dyw. pancernych. Marszałek Mannerheim bronił się przez 7 dni, jednak Rosjan było zbyt dużo i musiał się wycofać(Finowie stracili wtedy około 15 tys. żołnierzy, a Rosjanie 60 tys. żołnierzy i 300 czołgów). Teraz już nic nie stało na przeszkodzie do zwycięstwa Stalina, dlatego rząd fiński zgodził się na warunki pokoju(oddanie Viipuri i Sortavale).

    [​IMG]
    Granica Finlandii przed wojną i po wojnie

    Ad. Comunist
    -Po co mam się dzielić Finlandią ? :p
     
  8. Losal

    Losal Aktywny User

    Wojna w państwach Bałtyckich przysporzyła wiele wrogów Szwecji. Premier Ekstrome nie przewidywał takiego potoczenia się spraw.

    Najpierw Norwegia opuściła sojusz już 24 lutego, gdy ZSRR wypowiedziało wojnę Finlandii. Za powód podała zbyt agresywna politykę Szwecji, która groziła utracie suwerenności ich kraju.
    Ekstrome liczył na to, że Norwegowie pomogą Finom, jednak ci okazali się zbyt słabym wewnętrznie krajem, bez honoru.

    Finlandia mimo tego, ze Szwecja nie przybyła jej z pomocą nadal tkwiła w sojuszu skandynawskim. Jednak po przegranej wojnie 15.05 1938 roku Finowie zerwali sojusz. Mimo tego nadal utrzymywali dobre stosunki ze Szwecją, miedzy innymi w handlu.

    Cały świat coraz szybciej zbliżał się do nieuniknionej wojny.
    Hitler po zajęciu Austrii zwrócił oczy ku czeskim Sudetom, gdzie żyła mniejszość niemiecka. Były to potężne umocnienia, które na pewno przydałyby się przywódcy Rzeszy.

    Hitler grożąc wojną zażądał we wrześniu 1938r. w Monachium Czeskich Sudetów. Liga Narodów zgodziła się na ten proceder za przyrzeczenie „Fuhrer” , że nie będzie już wysuwał zadnych pretensji terytorialnych. Czesi pozostawieni bez żadnych sojuszników musieli wycofać swoje wojska z bunkrów na granicy niemieckiej. Wermacht bez żadnych strat zajął umocnienia, które mógł zdobywać tygodniami.
    [​IMG]
    Premier Chamberlain podczas przemówienia po powrocie z Monachium

    Gospodarka Szwecji po wojnie długo nie mogła się pozbierać. Coraz częstsze ataki partyzantów na statki przewożące surowce i zapasy, oraz brak „zacięcia” mieszkańców podbitych narodów do pracy marnował coraz to większe ilości surowców. Wszystkie te czynniki wpłynęły na to, że podbite kraje odzyskały częściową niepodległość. Przywódców tych krajów wybierał sam Martin Ekstrom’e. Przeciwników stworzenia państw marionetkowych z Łotwy i Estonii nie było, lub byli szybko usuwani. Poprawiło to znacznie sytuacje w kraju i stosunki z państwami z zachodu. Postanowiono także pozostawić część sił w tych krajach w celach „stabilizacyjnych”(2 dyw. piechoty, 4 garnizony, wspierane przez 1 dyw. Piech. Litewskiej).

    W kraju nareszcie nastał spokój. Od czasu do czasu odbywały się manifestacje wojenne i pokojowe(na zmianę), co nie wpływało w żadnym wypadku na pracę rządu.
    Kraj powoli rósł w potęgę gospodarczą i militarną.
    Wojsko lądowe nieznacznie się rozrosło. Zostało sformowanych 3 dywizje piechoty morskiej, kilka brygad(niszczyciele czołgów, artylerię, pojazdy pancerne i inżynierowie), 1 dywizja pancerna(lekka) i 2 dywizje kawalerii częściowo zmotoryzowanej.
    Flota wzbogaciła się o 4 niszczyciele klasy „Puke”.
    Nadal najmniejsze postępy było widać w lotnictwie. Naukowcy do tej pory opracowali tylko samolot bezpośredniego wsparcia i podstawowy myśliwiec przechwytujący, a wybudowano 1 dywizjon samolotów myśliwskich.

    1 stycznia przeprowadzono reformę wojskową, która miała na celu ulepszenie obronności i możliwości ofensywne kraju. Utworzono 4 Korpusy, 2 Dywizje Obrony Wybrzeża, 1 Dywizję Ochrony Granic, Dywizja Dowodzenia, 2 Dywizje Łotewskie, 3 Garnizony Litewskie i Garnizon Estoński.

    [​IMG]
    Armia w kraju

    [​IMG]
    Armia na Łotwie, Litwie i w Estonii
    Flota nie została tak drastycznie zmieniona, jedynie do eskadr dołączono niszczyciele(Goteborg-1, Karlskrona-1 i Sztokholm-2 niszczyciele).

    [​IMG]
    Flota powietrzna została podzielona na dwie eskadry.

    2 lutego 1939 roku odbyło się spotkanie w Sztokholmie pomiędzy Hitlerem i Ekstromem. Rozmowy były prowadzone na temat możliwości dołączenie się Szwecji do sojuszu z Niemcami. Poruszono także sprawę dawnej umowy miedzy państwami o wymianie technologii na żelazo. Przywódcy obu państw postanowili o odnowieniu tego dokumentu.

    [​IMG]
    Spotkanie w Sztokholmie

    Marzec 1939 był ostatnim miesiącem ustępstw zachodu wobec Rzeszy.
    Hitler mimo swojego przyrzeczenia zajął Czechosłowację i utworzył Słowację z marionetkowym rządem Józefa Tisco.

    [​IMG]
    Józef Tisco

    To było za wiele dla Wielkiej Brytanii i Francji. Postanowili oni wesprzeć jedyne państwo w Europie środkowej, które nie było pod wpływem Niemiec i które mogłoby przeciwstawić się Hitlerowi. Tym państwem była Polska, która przyłączyła się do sojuszu z Anglią i Francją 30 marca.

    [​IMG]
    Józef Beck- minister polskich spraw zagranicznych

    [​IMG]
    Spotkanie głów państw Niemiec, Japonii, Włoch i Szwecji w Berlinie

    W tej chwili jest 2 sierpień. Wszystkie kraje Europy gorączkowo przygotowują się do przyszłego konfliktu zbrojnego, który na pewno się odbędzie, lecz jeszcze nikt nie wie kiedy.
    Największą niewiadomą jest Szwecja i Rosja, które nie opowiedziały się jeszcze po żadnej ze stron.

    Temat oczyszczony i zamknięty.
    MikeZ
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie