Szwecja AAR 1492- ....

Temat na forum 'EU II - AARy' rozpoczęty przez alexios, 6 Luty 2011.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. alexios

    alexios Nowy

    Odcinek 1

    Odcinek 1
    1492 - 1533

    [​IMG]

    Szwecja to średniej wielkości kraj, który znajduje się w północnej części Europy, na Półwyspie Skandynawskim. Klimat ,który panuje w Szwecji jest zimny lecz umiarkowany. Większą część Szwecji w tych czasach pokrywały lasy. Największe miasta to Sztokholm(1) (stolica Szwecji), Upsalla(2) (70 km na północ od stolicy; znajduje się w niej najstarszy uniwersytet na Półwyspie Skandynawskim), Linkoping(3) (w centralnej Szwecji) oraz Pori(4) i Viipuri(5) w Finlandii. Numery oznaczają położenie miasta na poniższej mapie.



    [​IMG]
    Mapa Szwecji w 1492

    W roku 1492 Szwecja była wasalem Królestwa Danii. Szwedzi jako że jest ludem wojowniczym, sprzeciwiali się władcom duńskim. Powstała nawet historia o Leifie Haraldzie, który wraz ze swoją drużyną, napadał na pojedyncze jednostki duńskie na terenach przygranicznych i wewnątrz kraju. Rzeczy które zdobywał podczas wypraw rozdawał biednym mieszkańcom południowej Szwecji. W roku 1494 regent szwedzki zadecydował o przeciwstawieniu się władcy duńskiemu Janowi Hansowi. Wysłał swoich dyplomatów do Kopenhagi, którzy mieli poinformować króla o rozwiązaniu stosunku wasalnego pomiędzy państwami. Król ,jak podają kroniki duńskie, popadł w furię, gdy dowiedział się o tym od dyplomatów. Rozkazał swoim strażnikom aby powiesili niewinnych wysłanników szwedzkiego regenta.


    [​IMG]
    Dzieło szwedzkiego malarza, które przedstawia powieszonych dyplomatów szwedzkich.


    Król Jan Hans I wypowiedział Szwecji wojnę. Szwedzi posiadali mało wojska (5 tysięcy piechurów i 3 tysiące konnych), lecz w niecały rok ich armia niemalże dorównywała armii Duńczyków (23 tysiące piechoty i konnych). Flota natomiast była duża (32 statki), lecz dużo jej brakowało do świetnie wyszkolonej i uzbrojonej floty duńskiej. Armie duńskie rozlały się po terytorium Szwecji. Palili miasta i wsie, gwałcili kobiety, nie oszczędzali nikogo, nawet dzieci i starców. Armie szwedzkie, kiedy powstały na nowo, wypędziły Duńczyków z południowej Szwecji, ruszyły na Lund (region - Skane) i poczęły to miasto oblegać.

    [​IMG]
    Mapa przedstawia rozkład wojsk szwedzkich i duńsko-holsztyńskich w początkowym stadium wojny.

    Armie szwedzkie zaczęły wygrywać prawie wszystkie bitwy. Wojna trwała do roku 1507. Szwecja podczas wojny zawiązała sojusz i królewski mariaż z nowo powstałym państwem - Skanią. Księstwo to powstało po opanowaniu tego regionu przez buntowników. Szwecja podczas wojny uzyskała kilka prowincji i miast : Marstrand na zachodzie Szwecji, Oslo i region na północ tego miasta, Jamtland w środkowej części kraju oraz Nordland z Narvikiem i Finnmark czyli najbardziej wysunięty na północ region Europy.

    [​IMG]
    Tereny zakreskowane zielonym kolorem, to terytoria przyłączone po wojnie.

    Pokój nie trwał długo. Skania została zaatakowana w 1510 i Szwecja jako jej sojusznik postanowiła jej pomóc. Duńskie wojska tym razem zawiodły. Szwecja i Skania szybko zajęły pozostałe miasta na Półwyspie ( całą Norwegię oraz południowy kraniec półwyspu). Dodatkowo wojska zwerbowane w Sztokholmie desantowały się na Gotlandię, duńską wyspę w centralnej części Morza Bałtyckiego. Pokój podpisano dopiero w 1523 roku. Szwecja otrzymała pozostałą część Norwegii oraz Gotlandię. Król Danii zgodził się na wasalizację Skanii przez Szwecję. W 1525 roku Szwecja utworzyła na Gotlandii księstwo, które rok później zerwało stosunek wasalny ze Królestwem Szwecji.

    [​IMG]
    Szwecja w 1525 roku. Na biało zostały oznaczone tereny przyłączone podczas I i II wojny z Danią.
    1-Skania oraz 2-Gotlandia

    W 1519 roku na Półwysep Skandynawski zawitał protestantyzm. Regent oczarowany nowym wyznaniem przyjął religię Lutra.

    [​IMG]

    W 1523 roku na tronie zasiadł Gustaw I Waza. Założył on dynastię Wazów, która będzie rządziła Szwecją przez 133 lata.

    [​IMG]
    Gustaw I Waza, obraz z 1550 roku.

    Gustaw I był zwolennikiem protestantyzmu, więc postanowił wysłać na północ Szwecji - tam gdzie nie dotarł luteranizm - misjonarzy. Ludność była przychylna i nawróciła się na nowe wyznanie. Cała Szwecja i Finlandia wyznawała od tej pory luteranizm. Jedynie przy granicy z Rosją dalej praktykowano prawosławie. Gustaw I okazał się dobrym władcą umocniono wiele miast, a także wybudowano zupełnie nowe twierdze: w Finlandii przy granicy z Rosją oraz w południowej Szwecji przy granicy duńskiej. Powołał wiele nowych poborców podatków w Norwegii i zacofanej Finlandii. W 1533 roku zaanektował Skanię i przejął tamtejszą armię którą podzielił na dwie mniejsze (po 17 tysięcy ludzi) i wysłał jedną do Finlandii, a drugą pod granicę z Danią.



    [​IMG]
    Wojska w południowej i środkowej Szwecji.



    Gustaw dążył do ocieplenia stosunków z Danią, co mu bardzo dobrze wychodziło. W 1533 roku ,po zajęciu Skanii, dołączył do tzw. sojuszu lubeckiego, tzn. porozumienia duńsko-meklembursko-pomorskiego. Niedługo po tym, jego córka Małgorzata wyszła za mąż za królewicza duńskie Magnusa.

    Król dbał o rozwój handlu i ekonomii Szwecji. Wspomagał górnictwo szwedzkie. Szwecja dzięki rozbudowie portu w Oslo i Trondheim zyskała nowe rynki zbytu w Anglii, Niderlandach, Francji, Hiszpanii ,a nawet sam emir Maroka zamawiał różne kruszce i minerały dla swojego dworu u szwedzkich kupców.





    KONIEC ODCINKA 1

    Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że tyle mi to czasu zajmie :D Muszę przyznać przy robieniu AAR-a, trzeba się napracować. Mam nadzieję, że odcinek był chociaż dobry :p
     
  2. alexios

    alexios Nowy

    Odcinek 2

    Odcinek 2
    1533-1560

    [​IMG]

    Królestwo Szwecji za panowania Gustawa I Wazy przeżywało swój złoty wiek. Gospodarka rosła w siłę, Wojsko powiększało swe armie i unowocześniało broń, Flota uzyskała w tym czasie stocznię a jej statki dopływały pod nowo odkryty ląd - Amerykę. Gustaw pilnie strzegł swych granic, dlatego też w tych latach żadne szwedzkie miasto nie znalazło się w rękach wroga. Dyplomaci kierowani przez króla świetni zdawali egzamin, polepszały się stosunki z Danią, podpisano nowy sojusz. Handel prężnie się rozwijał, utrudniając Hanzie dominację na Morzu Bałtyckim. Zbudowano nowe twierdze, które dorównywały wielkim fortecom arabskim, czy środkowoeuropejskim. W jednym zdaniu rzecz ujmując - Szwecja stała się mocarstwem.

    1. Wojny, dyplomacja i sytuacja w Europie.

    Od 1533 r. Szwecja należała do porozumienia lubeckiego. Stosunki z Danią zmieniały się na coraz lepsze. Rok później Królestwo Danii wezwało króla szwedzkiego, aby wypowiedział wojnę najważniejszemu w tym okresie członkowi Związku Hanzeatyckiego - Bremie. Ten zrobił to, lecz jego wojska nie uczestniczyły bezpośrednio w wojnie. Konflikt ten zakończył się aneksją terytorium Bremy przez Danię.
    W 1535 roku król Gustaw dokonał przeglądu stanu wojsk :




    [​IMG]


    W grudniu tego samego roku sojusz lubecki wypowiedział wojnę zbuntowanej Gotlandii. Dzięki ogromnej flocie, wojska szwedzkie pod dowództwem Johana Tre Rosor'a wylądowały szybko na bliskiej Sztokholmowi wyspie. W lutym następnego roku słabo wyszkolony garnizon Visby poddał się. Szwecja anektowała wyspę.

    1538 rok przyniósł kolejną zdobycz terytorialną dla Szwecji. Dania wypowiedziała nowo powstałemu państwu - Skanii - wojnę. Główna armia szwedzka szybko zareagowała i jeszcze w tym samym roku zdobyła miasto i stolicę tego regionu - Lund.

    Dwa lata później Dania miała kolejny problem z buntownikami. Na północy Półwyspu Jutlandzkiego powstał nowy kraj - Jylland. Kolejny raz wielka Flota Szwecji nie zawiodła. Wojska pod dowództwem słynnego wodza spod Visby, Rosor'a, desantowała się niedaleko obleganego już przez Duńczyków miasta. W grudniu tego roku miasto to (Skagen) zostało zdobyte. Szwecja anektowała północną wyspę Danii (północny Półwysep Jutlandzki). W tym samym roku został zawarty królewski mariaż z Prusami Książęcymi.

    W 1548 roku Szwecja odeszła od sojuszu z Danią. Powodem tego odejścia były plany Gustawa o zajęciu kolejnych terytoriów duńskich. Dołączono zatem do sojuszu z Litwą, Polską i Zakonem Kawalerów Mieczowych. Według Gustawa zapewniło to Szwecji bezpieczną Finlandię i Gotlandię. Polska była wtedy silnym krajem, posiadającym Pomorze Zachodnie wraz ze Szczecinem. Także liczył na przyszłą z ich strony pomoc ,w walce z Danią. W 1551 roku Polska wypowiedziała Prusom wojnę. Szwedzka Flota ponownie przewiozła armię szwedzką na Półwysep Sambijski. Po zdobyciu Piławy wojska ruszyły na Królewiec. Wbrew pozorom oblężenie tej twierdzy było proste.




    [​IMG]
    Wojska sprzymierzonych dostają się do miasta.​




    Prusy zostały przyznane Szwecji. Jedynie przygraniczne terytoria przyznano Królestwu Polskiemu. Szwecja w 27 lat uzyskała cztery nowe i bogate prowincje. Terytorium szwedzkie w 1560 przedstawiało się następująco :



    [​IMG]



    Sytucja w Europie :


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]



    2.Handel i gospodarka.

    Jak pisałem już wcześniej gospodarka rozwijała się. W 1540 roku Gustaw I Waza przeprowadził szereg reform, które były przychylne Hanzie.



    [​IMG]


    Rok później pojawiła się zupełna innowacja na Półwyspie Szwedzkim ( tak zaczęto tą część Europy nazywać), były to armaty ( technologia lądowa podskoczyła ). W 1544 zaczęto planować budowę stoczni w Sztokholmie. Jednak dopiero pięć lat później rozpoczęto budowę piątego takiego obiektu w Europie, a pierwszego w basenie Morza Bałtyckiego.

    [​IMG]
    Obraz przedstawia statki w nowej stoczni sztokholmskiej.​


    Handel na zachodzie Europy :


    [​IMG]

    Handel na wschodzie Europy :


    [​IMG]
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie