Tautiška Giesmė - Litwa MDS 1.6 AAR

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez cesarzos, 20 Czerwiec 2010.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. cesarzos

    cesarzos User

    Odcinek 0 - prolog / Skyrius 0 - prologas
    Historia Litwy do 2003 / Lietuvos istorija į 2003

    Najpierw technikalia mojej rozgrywki:
    HoI 2 Doomsday Armageddon 1.2
    MDS 1.6
    Polish Improvement Pack
    własne eventy wyborcze w Polsce od 2010 (mocno alternatywne)
    własne modele litewskich jednostek

    Dopiero teraz treść odcinka:
    Pierwsze osadnictwo na terenie obecnej Litwy określa się na XI tysiącelcie p.n.e. Do około III tysiąclecia p.n.e. zamieszkiwały tam przeróżne kultury m. in. bardzo rozwiniętą pod względem produkcji narzędzi kulturę magdaleńską. Zostali wyparci przez ludy ugrofińskie w III tys. p.n.e., które w tym samym tysiącleciu zostały wyparte przez Indoeuropejczyków (prawdopodobnych przodków współczesnych Litwinów). Jednakże dopiero w 853 roku n.e. była pierwsza wzmianka pisemna o Litwie - napaść Wikingów na zamek ludu Kurów w Apuolė (obecnie wieś położona przy granicy z Łotwą, w okręgu kłajpedzkim). Wiadomo, że w 1047 roku n.e. książe ruski Jarosław I Mądry podporządkował sobie plemiona litewskie. Litwini pozostawali zależni od książąt na Rusi do 1183 roku (zwłaszcza od książąt połockich, których później Litwini zaatakowali). Odnotowane zostały także ataki na sąsiednie plemiona (z Liwami i Karelami), był także pierwszy traktat międzypaństwowy (z Niemcami z Rygi). Litwa była podzielona na kilka plemion rządzonych przez kunigasów, wśród których był Mendog - jednoczyciel plemion litewskich (powodem było zagrożenie ze strony Kawalerów Mieczowych, a później także i Krzyzaków) oraz jeden z dwóch królów Litwy w historii. Po jego śmierci państwo się rozpadło, a silną Litwę odbudował dopiero Giedymin i jego potomstwo znane na Litwie jako Giedyminowicze. Litwa mogła dopiero czuć się bezpieczna po ochrzczeniu. Było wiele nieudanych prób (m.in. ta, po której Mendog został królem Litwy) aż do 1385 roku, kiedy to podpisano Unię w Krewie (Jogaila zobowiązał się do chrystianizacji Litwy w zamian za ożenek z Jadwigą Andegaweńską i władzę w Koronie), ale wciąż uważano Litwę za kraj pogański, a samego Jogailę (znanego w polskiej historiografii jako Władysław Jagiełło) za poganina (na tej podstawie Krzyżacy uznali Polaków za pogan, mimo chrzestu Polski w 966 roku). Wygrana pod Grunwaldem (nazywana w litewskiej historiografii pod terminem Žalgiris) ostatecznie zapewniła Litwie bezpieczeństwo. Jednakże Litwini uznają, że unia polsko-litewska była tak naprawdę wyzyskiem ze strony Polaków (zwłaszcza sytuacja po unii lubelskiej w 1569). Możliwe, że jest to skutek anulowania decyzji unii lubelskiej poprzez Konstytucję 3 Maja (w tej konstytucji był zapis o likwidacji podziału Rzeczpospolitej Obojga Narodów na Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie). Po III rozbiorze Polski większość obszaru Litwy znalazła się pod rządami cara (wyjątkami były tzw. Suwalszczyzna/Sudowia {1795-1806 pod władzą pruską, 1806-1815 jako część Księstwa Warszawskiego, od 1815 pod władzą carską jako część Królestwa Kongresowego} oraz Mała Litwa {pod władzą litewską dopiero po 1923}). I wojna światowa była uznawana przez Litwinów za szansę na wolność (podobnie jak Polaków i innych narodów pod niewolą). Mimo okupacji niemieckiej (od 1915) powołano Tarybę (parlament litewski). 16 lutego 1918 powołano Królestwo Litwy, którego władcą był Mendog II (właściwie Wilhelm Karol Florestyn Urach).
    Rząd ten został obalony przez komunistów, którzy proponowali Litewsko-Białoruską Republikę Ludową. W 1919 roku wybuchł konflikt o Wilno, który był głównym przedmiotem sporu polsko-litewskiego aż do 1938 roku (koniec sporu został wymuszony). Wilno odzyskano w 1939 roku wskutek paktu Ribbentrop-Mołotow. Litwa jednakże została częścią ZSRR wskutek sfałszowanych wyborów parlamentarnych w 1940 (parlament po tych wyborach powziął decyzję o przyłączeniu Litwy do ZSRR). Podczas ponownej okupacji litewskiej Litwini cieszyli się dużymi swobodami, istniały różne jednostki kolaborujące z Niemcami. Po tzw. wyzwoleniu Sowieci represjonowała Litwinów. Pod koniec lat 80. tworzyła się proniepodległościowa opozycja, która zorganizowała bałtycki żywy łańcuch, który zaczynał się pod wileńską katedrą. W 1991 roku były poważne walki pod wileńską wieżą telewizyjną, sowiecka PR-owa klęska (mimo militarnej wygranej) przyczyniła się do niepodległości Litwy. Rok później były przeprowadzone pierwsze wolne wybory. Odtąd Litwa jest krajem demokratycznym.

    Kącik litewski:
    Tytuł tego AAR-a jest tytułem hymnu litewskiego i oznacza on Pieśń narodowa.
    Oto i jego tekst w oryginale:

    Lietuva, tėvyne mūsų,
    Tu didvyrių žeme,
    Iš praeities Tavo sūnūs
    Te stiprybę semia.

    Tegul Tavo vaikai eina
    Vien takais dorybės,
    Tegul dirba Tavo naudai
    Ir žmonių gėrybei.

    Tegul saulė Lietuvos
    Tamsumus prašalina,
    Ir šviesa ir tiesa
    Mūs žingsnius telydi.

    Tegul meilė Lietuvos
    Dega mūsų širdyse,
    Vardan tos Lietuvos
    Vienybė težydi.


    Tutaj polskie tłumaczenie (by nie korzystać niepotrzebnie z Google Translatora, tak jak ja korzystałem przy tłumaczeniu tytułów):

    Litwo, ojczyzno nasza,
    ty jesteś ziemią bohaterów.
    Z przeszłości twoi synowie
    niech czerpią siły

    Niech twoi synowie idą
    tylko drogami prawości.
    Niech pracują dla twojego dobra
    i dla dobra wszystkich ludzi.

    Niech słońce litewskie
    rozproszy mroki,
    a światło i prawda
    Niech nas wiodą.

    Niech miłość Litwy
    płonie w naszych sercach.
    W imię Litwy
    niech rośnie jedność.


    Autorem tekstu i muzyki jest Vindcas Kudirka (jego podobizna widnieje na banknocie 500-litowym), a po raz pierwszy został odegrany w Petersburgu 13 listopada 1899. W Wilnie zagrany 3 grudnia 1905.

    Uwagi:
    Przepraszam za zupełny brak obrazków (jest to prolog, więc uważam, że obrazków mieć nie musi). Wszelkie sugestie mile widziane. A co odcinka - on na pewno będzie przed upływem miesiąca (proszę się o to nie pytać,), trzeba będzie tylko rozegrać.
     
  2. cesarzos

    cesarzos User

    Odcinek 1 / Skyrius 1
    23 marca 2003 - 25 marca 2003 / 2003 m. kovo 23 - 2003 m. kovo 25

    Dalsza część moich technikaliów:
    Trudność: Very easy (Bardzo łatwa)
    Agresywność Sztucznej Inteligencji: Coward (Tchórzliwy)
    No i oczywiście pomoc ze strony Matki Boskiej Ostrobramskiej :)

    Treść odcinka:

    23 marca 2003 był dniem, który wstrząsnął Ziemią. Wtedy Stany Zjednoczone Ameryki zaatakowały na Irak, rzekomo z powodu bomby atomowej. Świat podzielił się na dwa antagonizujące obozy - proamerykański i antyamerykański. Obóz proamerykański stanowili Brytyjczycy i Amerykanie (z pewnym wsparciem ze strony Australii i Polski). Obóz antyamerykański stanowili Irak (ze względu na wojnę), Niemcy, Francja i Rosja. Z obawy przed III wojną światową ONZ postanowiła zrobić spis powszechny rządów i ich możliwości obronnych.
    Tymczasem Litwa zaczęła badania nad modernizacją przemysłu:

    [​IMG]


    25 marca 2003 - dzień spisu
    Do portu lotniczego Wilno przyleciał C-130 Hercules należący do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wysiadł z niego człowiek o ciemnym kolorze skóry w mundurze ONZ, na głowie miał niebieski beret. Był to Joseph Tshimbawala, który był odpowiedzialny za spis powszechny rządów w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Czekał na niego Rolandas Paksas, prezydent Litwy. Zawiązała się pomiędzy nimi takowa rozmowa:
    Rolandas Paksas: Sveikas! ...to znaczy Welcome!
    Joseph Tshimbawala: Welcome! Ale nie trzeba było przepraszać, ponieważ znam język zarówno litewski, jak i polski.
    RP: Jakim cudem, jak Pan ani na Polaka, ani na Litwina nie wygląda?
    JT: Moja mama była Polką z Wilna.
    RP: Chyba Litwinka, bo nie masz tu prawie Polaków...
    JT: Polaków to tu jednak jest - według naszych informacji jest to największa mniejszość narodowa w tym kraju.
    RP: Ekh, zapomniałem. A lubi Pan latać samolotami?
    JT: Wiem, o co Panu chodzi. Pańskie zamiłowanie do lotnictwa akrobatycznego jest znane na całym świecie. A co do mnie, ja sam latałem na myśliwcach South African Air Force od razu po zakończeniu apartheidu. Gdzieś rok temu dowództwo przeniosło mnie do ONZ, ponieważ byłem za dobry na SAAF. Czy możemy przejść do sedna?
    RP: Owszem. TAXI!
    Obydwaj mężczyźni weszli do taksówki.
    RP: Do Pałacu Prezydenckiego proszę.
    Taksówkarz: No to jazda!
    Po jakiś 5 minutach Joseph zaczął się pytać taksówkarza:
    JT: Jak się tam u was żyje?
    Taksówkarz: Piłka nożna do bani, Žalgiris znowu nie wygrał Euroligi, a blokowiska niedocieplone...
    JT: Czyli źle?
    Taksówkarz: Źle to było za czasów radzieckich. Teraz jest całkiem nieźle.
    JT: To mógłbyś mi powiedzieć o dobrych stronach życia?
    Taksówkarz: Turyści z Polski przybyli. Z innych rejonów świata także. Na dodatek mogę wierzyć w Matkę Boską Ostrobramską bez szykan ze strony władz :) .
    JT: Rozumiem. Więc już jesteśmy u celu?
    Taksówkarz: Tak, 5 litów się należy.
    Trochę później w Pałacu Prezydenckim:
    RP: Chodź do mojej sali konferencyjnej, pokażę ci rząd.
    JT: Widzę, że tu macie fajne tablo...

    [​IMG]

    RP: Wiem, ma nawet takie fajne suawczki, dzięki którym można zmieniać stan polityczny w zależności od zmiany poltyki państwa.
    Algirdas Brazauskas: A nawet i ministrów, ha ha ha.
    RP: Przedstawię Ci mój rząd. Oto i ten, co się zawczasu odezwał - premier Algirdas Brazauskas...
    AB: Da swidania, afrikaniec.
    Antanas Valionis: Nie mów tak! To, że lubisz ruskich, nie tłumaczy rasizmu! Pozwólże, że się przedstawię - Antanas Valionis, minister spraw zagranicznych.
    AB: Do kogo ty walisz, Antani... Puknij się w łeb jak Mendog...
    Linas Linkievieius: Linas Linkievieius, minister obrony narodowej.
    AB: Linuksie, czy twoje biblioteki GTK się nie zgrzały?
    Vilija Blinkeviciute: Vilija Blinkeviciute, minister spraw wewnętrzny.
    AB: Zamówiłem ci pizzę.
    VB: Nie trzeba!
    AB: Dla ciebie to tylko zagrzyzka!
    LL: Szefów wywiadu i sił zbrojnych przedstawię w obecności Brygady Żelazny Wilk, bo nie chcę narażać na głupie przytyki ze strony premiera.
    AB: Wiesz, że ja tylko lubię robić zgrywy!
    RP: Linas, wezwij limuzynę - jedziemy do Kowna, do Brygady Żelazny Wilk!
    Po godzinie od przyjazdu limuzyny, Paksas, Tshimbawala i Linkievieius byli już w sztabie Brygady Żelazny Wilk w Kownie (ponieważ pomiędzy Wilnem a Kownem jest autostrada).
    JT: Widzę, że tu także macie tablo.

    [​IMG]

    JT: Tylko dlaczego macie 5 rodzajów wojsk, podczas gdy tak naprawdę macie tylko jedną brygadę?
    RP: Czysty PR.
    LL: Przygotowanie na wypadek wojny.
    Regimijas Motuzas: Błąd! Dezinformacja, głupcy, dezinformacja.
    LL: Przedstawiam Panu Regimijasa Motuzasa - szefa wywiadu wojskowego.
    Valdas Tutkus: Panie Prezydencie, możemy przedstawić nasze siły zbrojne?
    RP: Będzie to nawet wskazane. A oto i szef sztabu, a zarazem i Brygady Żelazny Wilk - Valdas Tutkus.
    Wszyscy wyszli na plac apelowy.
    VT: Zbiórka! Czołem żołnierze!
    Żołnierze: Czołem panie generale!
    VT: Jest tu z nami pan z ONZ i chce wiedzieć wszystko o naszej dywizji. Do manewrów marsz!
    Wszyscy przeszli do poligonu.

    [​IMG]

    JT: To jest armia? Chyba pośmiechowisko!
    VT: Nieważne, że nie mamy nowoczesnego sprzętu, ale mamy wolę walki!
    LL: Zresztą będziemy go musieli zmodernizować...
    VT: Zresztą mam swoich zastępców - Jonasa Ukasa (od spraw lądowych), Kestutisa Macijauskasa (od spraw morskich) i Ovidijusa Eitminavieiusa (od spraw lotniczych)...
    RP: Pokażemy Panu naszych naukowców, tylko musimy przenieść się do Politechniki Witolda Wielkiego...
    W Politechnice Witolda Wielkiego:
    RM: Oto i nasi zdolni naukowcy - proszę podejdźcie z tym tablem...

    [​IMG]

    JT: Ciekawie, ciekawie... A niby mówią, że w Europie brakuje naukowców... Naszła mnie ochota na zwiedzanie Litwy.
    RP: Dobrze, niech tak się stanie.
    Po jakimś czasie...
    RP: Oto i Wilno...
    [​IMG]

    A teraz Kowno...
    [​IMG]

    Kolejna będzie Olita...
    [​IMG]

    Następne będą Szawle...
    [​IMG]

    A na koniec - Kłajpeda...
    [​IMG]

    JT: Dzięki za wizytę, ale zanim wypłynę w daleki rejs do NY, dam wam taki fajny certyfikacik...
    [​IMG]

    RP: Mam nadzieję, że się dobrze bawiłeś... Pomyślnych wiatrów!
    JT: Jasne jak słońce nad Nelspruit! Nawzajem!

    Tymczasem Rolandas Paksas został sam z problemami Litwy.

    Kącik litewski:
    Język litewski jest uznawany za najstarszy język indoeuropejski (na chłopski rozum mówiąc - język Adama i Ewy), ponieważ jest on najbardziej podobny do starożytnego sanskrytu.
    Alfabet litewski:
    a ą b c č d e ę ė f g h i į y j k l m n o p r s š t u ų ū v z ž

    Większość liter czyta się jak w języku polskim, ale są pewne wyjątki:
    ą ę į ų - długie samogłoski (nie jak nosowe ą ę w jęzku polskim!)
    č š ž - kolejno jak cz sz ż (podobnie w większości języków słowiańskich zapisywanych łaciną)
    ū y - kolejno długie u oraz i
    ė - głoska pomiędzy i oraz e

    Litewski ma także skomplikowaną gramatykę, ale wystarczy, że tylko odwołam się do hasła w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_litewski
     
  3. cesarzos

    cesarzos User

    Odcinek 2 / Skyrius 2
    25 marca 2003 - 9 lipca 2003 / 2003 m. kovo 25 - 2003 m. liepa 9

    Treść odcinka:
    26 czerwca był drugim i ostatnim dniem spisu rządów, o którym była mowa w odcinku 1. W tym samym dniu Niemcy zaplanowali tajny plan rozwoju Bundesrepublik zwany enigmatycznie Agenda 2010. Na wieść o tym Rolandas Paksas kazał opracować plan przebudowy Litwy. Wezwał wielu ekspertów z Polski i cały swój rząd, aby opracować całkiem realny plan rozwoju.

    Zawczasu w Polsce było głosowanie, kogo wysłać na Litwę. Oto i jakie były propozycje (w partiach wybierano po 3, mniejsze partie {które zdobyły mniej niż 10% głosów podczas wyborów w 2001} wybierały po 2):
    SLD - UP: Grzegorz Kołodko, Janusz Zemke, Witold Gintowt-Dziewiałtowski
    PO: Bronisław Komorowski, Leszek Balcerowicz, Jan Rokita
    Samoobrona: Andrzej Lepper, Renata Beger, Janusz Maksymiuk
    PiS: Lech Kaczyński, Jarosław Kaczyński
    PSL: Waldemar Pawlak, Jarosław Kalinowski
    LPR: Roman Giertych, Wojciech Wierzejski

    Większością głosów Sejmu RP, poza kandydatami LPR, nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń co do kandydatur. Zastrzeżenia dotyczące LPR tyczyły się nacjonalistycznych haseł, jakie głosiły. Prezydent Aleksander Kwaśniewski wybrał skład Rady Ekspertów na Litwie:
    Przewodniczący: Witold Gintowt-Dziewiałtowski
    Wiceprzewodniczący: Lech Kaczyński (ds. ogólnych), Bronisław Komorowski (ds. wojskowych), Waldemar Pawlak (ds. gospodarczych)
    Członkowie: Grzegorz Kołodko (ds. gospodarczych), Leszek Balcerowicz (ds. gospodarczych), Janusz Zemke (ds. wojskowych), Jan Rokita (ds. ogólnych), Jarosław Kaczyński (ds. ogólnych), Andrzej Lepper (ds. ogólnych)
    Wszystkie media w Polsce zaskoczyła decyzja Prezydenta - wszyscy się pytali, dlaczego Przewodniczącym został lewicowy poseł kojarzony głównie przez mieszkańców Elbląga. Jak to Aleksander Kwaśniewski wytłumaczył się mediom:
    Nie wiecie, jak on jest pracowity. Wolicie takich polityków, co wiele mówią, a mało czynią.
    Cały skład poleciał następnego dnia na Litwę.

    2 kwietnia oś antyamerykańska zaczęła się umacniać - Niemcy, Francja i Rosja podpisały tajny protokół o współpracy między tymi krajami. Jawna jest tylko współpraca gospodarcza.

    Niewiele później (4 kwietnia) Litwa odczuła oddech Busha - USA wyprzedziła posunięcie Rolandasa Paksasa co do profesjonalizacji armii, wprowadzono służbę zastępczą (np. hospicjum lub zoo zamiast woja) i skrócono czas poboru z 1,5 roku do 1 roku.

    [​IMG]

    7 kwietnia upadł Bagdad. Armia USA, UK i Australii świętowały, gdy armia iracka zaczęła rozpaczać. Coraz częstsze były głosy ze strony dowództwa i rządu irackiego, by Saddam Husajn uciekł do Argentyny (podobnie jak część zbrodniarzy hitlerowskich) lub do Białorusi (podpisał bowiem pakt o przyjaźni gospodarczej z Łukaszenką).

    16 kwietnia prezydent Republiki Litewskiej Rolandas Paksas podpisał plan profesjonalizacji armii, stworzony przez rząd i polską Radę Ekspertów. Zakładał on całkowite uzawodowienie sił zbrojnych, ze Służbą Ochotniczą jako uzawodowioną rezerwą. Profesjonalizacja była bowiem niezbędna do planu modernizacji.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Dnia następnego zaprezentowano plan modernizacji zwany jako Plan Rozwoju Republiki Litewskiej na lata 2003-2020. Oto i on na specjalnie przygotowanej planszy:

    [​IMG]

    Według nieoficjalnych informacji miały być: 2 fregaty, 2 okręty podwodne i 2 transportowe dla floty oraz 1 LR MRF, 1 SR MRF, 1 samolot transportowy i 1 Strike Fighter dla lotnictwa. Inną nieoficjalną informacją jest zakup zdezelowanego okrętu ORP Warszawa zamiast produkcji jednej fregaty.
    Od razu po specjalnej konferencji prasowej przystąpiono do realizacji planu:

    [​IMG]

    Tymczasem polscy eksperci powórcili samolotem do Polski.

    Nazajutrz upadł jeden z członków frakcji antyamerykańskiej - Irak. Dopiero 22 kwietnia uznano wojnę w Iraku za wygraną, w Niemczech zlikwidowano limity dla korporacji wobec Iraku. Tymczasem w odległej Sri Lance zerwano rozmowy pokojowe z Tamilskimi Tygrysami.

    25 kwietnia do frakcji antyamerykańskiej dołączył Iran. Doszło do tego po odrzuceniu oferty gospodarczej przez USA.

    30 kwietnia rozpoczęła się stabilizacja/okupacja Iraku, w tym samym dniu z sojuszu wyłamała się Australia.

    3 maja (Święto Konstytucji w Polsce) wybrano nowych dowódców Polskiej Marynarki Wojennej i Sił Powietrznej. Będą nimi admirał Krzyżelewski i generał Targosz.

    6 maja w Polsce wybuchła afera Rywingate, a w Algierii wyrzucono niejakiego Alego Benflisa.

    Ataki na US Army w Iraku zaczęły się 9 maja, stały się powszednie po likwidacji irackiej armii, która nastąpiła 11 maja.

    13 maja stała się rzecz niesłychana - zbombardowano Rijad - stolicę Arabii Saudyjskiej.

    LTV Panorama:
    Kamilas Durčakys: Witam państwa w specjalnym wydaniu serwisu informacyjnego Panorama.
    Dzisiaj doszło do zbombardowania Rijadu, o którym nikt nic nie wie. Będziemy się starali przybliżyć tą przedziwną sytuację. A oto i nasi korespondenci:
    Petras Kraškys przed Białym Domem, Jaroslav Kužnar w Rijadzie i Andrius Turiwajtis w Teheranie.
    Dajmy szansę naszemu lektorowi:
    Tomas Šaneckas: Oto i wydarzenie, którego nikt poza Bushem nie kuma. Dosłownie nikt. Powstały różne przedziwne teorie, takie jak:
    Algirdas Brazauskas: Pewnie to była awaria samolotu niby super jakości Made in USA, he he he he.
    Rolandas Paksas: Po prostu amerykańscy marines założyli sobie stragan na targu w Rijadzie i zbombardowali wyjątkowo niskimi cenami.
    Edmundas Klychas (litewski ekspert lotniczy): Boeing nie może ot tak się rozlecieć. Niestety. To musiało być przypadkowe otwarcie luku bombowego.
    Darata Wellmanskaitė (litewska krytyk kulinarny, pracująca dla LTV): Chyba Arab się nażarł kebaba za dużo i wybuchł :). Innego wyjścia nie było.
    Ona Skraidyti (znana litewska skandalistka): Nie wiem, co się stało w Rydze, która o ile mi się dobrze wydaje, jest wsią pod Kownem, które jest stolicą naszego pięknego kraju. Nie wiem także, skąd się tam wzięli Arabowie, którzy przecież mieszkają w okolicach Gdańska, który jest położony na równiku.
    Cieć z Kabaretas Jaunimas Vyrai: Wiem przecież, że Boeingi nie mogą się ot tak rozlecieć - przecież na warszawskim Okęciu pilnowałem Boeingów swego czasu. To musiała być ludzka zawiść - i to sparodiujemy.
    Tomas Šaneckas: Najważniejsze, że wiadomo jedno - końca spekulacji nie widać. Tomas Šaneckas, LTV Panorama.
    Kamilas Durčakys: Skontaktujemy się z korenspondentami. Petras, jak tam?
    Petras Kraškys: Chociaż, że Bush jako jedyny wie, na razie stwierdził: no ****ing comment.
    Kamilas Durčakys: Dziękujemy. Okazało się, że mysz nadgryzła kabel łączący nas z korespondentami z Rijadu i z Teheranu. Jednakże napisali SMS, w którym mówią, że wszyscy w Arabii i Iranie płaczą. To wszystko na dziś.

    18 maja w Turcji kolejny atak terrorystów.

    19 maja w Indonezji uruchomiono ofensywę na Aceh. Zmobilizowano ok. 80% mężczyzn w wieku poborowym.

    21 maja

    LTV Panorama:
    Kamilas Durčakys: Witam państwa w specjalnym wydaniu serwisu informacyjnego Panorama.
    Dzisiaj doszło do odkrycia tajemnicy zbombardowania Rijadu, o którym nikt nic dotychczas nie wiedział. Dzisiaj mamy tylko jednego korespondenta: Petras Kraškys z Białego Domu. Witam cię, Petrasie. Co już wiemy?
    Petras Kraškys: Wiemy bardzo niewiele. Jedyne, co się dowiedzieliśmy, to fakt przeproszenia za incydent rząd saudyjski. Podejrzewam, że to będzie największa tajemnica XXI wieku. Nawet Wološanskys nie pomoże. Niestety.
    Kamilas Durčakys: Dziękuję. Jeszcze jedna wiadomość: IG Metall, czołowa niemiecka firma metalurgiczna, strajkuje. Rząd ugiął się pod presją strajkujących. To wszystko na dziś.

    23 czerwca
    Wizyta premiera Indii (Vajpayee) w Chinach zakończyła się niesamowitym zakończeniem. Paru Chińczyków zbombardowało Mumbaj. W wypadku samochodowym zginął niejaki Jurgen Molleman, kolejna niepotrzebna ofiara wypadków samochodowych.

    29 czerwca
    Polacy przejęli kontrolę nad Dywizją Wielonarodową w Iraku.

    3 lipca
    Hindusi nie wysyłają wojska do Iraku. Chyba nie chcą drażnić Chińczyków.

    Na koniec AAR-u postęp technologiczny:
    [​IMG]

    Kącik litewski:
    Krótka przedmowa - do tematu dzisiejszego kącika litewskiego skłoniła mnie dyskusja w innym AAR (Królestwo AAR) o Januszu Radziwille.

    Kiejdany (Kėdainiai) były główną siedzibą Radziwiłłów, którzy byli właścicielami Kiejdan w XVI i XVII w. Od reformacji do XX wieku jeden z ośrodków kalwinizmu. Siedzibę tam miał znany z Potopu książę Janusz Radziwiłł, pochowany pod kościołem w Kiejdanach. Co do Janusza Radziwłła jest uznawany za zdrajcę (przez Polaków) lub za bohatera (przez Litwinów). Obecnie Kiejdany są w okręgu kownieńskim i mają 31 tys. mieszkańców.

    AAR wyczyszczony i zamknięty. W razie chęci kontynuowania, kontaktować się z funkcyjnymi działu.
    Biedrona
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie