Upadły smok - Nacj. Chiny AAR

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez Isoroku, 11 Marzec 2010.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Isoroku

    Isoroku Aktywny User

    HoI2 - Armagedon 1.3b + E3M v0.4 + ikonki Skiffa + czasem jakiś mój mały evencik.
    Poziom: normalny/agresywny



    Upadły smok

    [​IMG]

    Wstęp


    XIX i początek XX wieku był dla Chin serią upokorzeń ze strony mocarstw europejskich i Japonii. Ciągłe niepokoje wewnętrzne z pewnością nie pomagały w obronie ziemi przed agresjami innych państw. Wciąż podzielony kraj nie był też w stanie obronić swojej niepodległości przed Japonią, która to zaatakowała Chiny latem 1937 roku. Po dwóch latach wojny liczna, ale słabo wyszkolona i zacofana armia została całkowicie rozbita, a cały kraj znalazł się pod panowaniem Japończyków, którzy w czerwcu 1939 roku ustanowili nowy, marionetkowy rząd.

    [​IMG]


    [​IMG]
    Nowy rząd chiński

    Japończycy dalej okupowali południowe, zachodnie i północno-wschodnie ziemie, a w zrujnowanym wojną, nowo powstałym kraju pozostawili znaczne siły, jednak stopniowo je wycofywali z terenów nad którymi nowe władze potrafiły zapanować.

    [​IMG]
    Granice Chin i ziemie okupywane

    Mimo nowego państwa, pozostały stare problemy. Głównym z nich była korupcja, która już zaczęła się szerzyć w nowym rządzie, głównie w ministerstwach gospodarki oraz bezpieczeństwa. Był to kolejny czynnik, który nie ułatwiał odbudowy kraju.

    [​IMG]
    Przykłady korupcji

    Jedna z pierwszych decyzji Chińczyków było rozpoczęcie procesu profesjonalizacji armii. Nie wydawało się to trudne, ponieważ jeszcze żadnych wojsk Chiny nie posiadały.

    [​IMG]

    --------------------------------------------

    To mój pierwszy AAR, więc proszę o pewną wyrozumiałość ;) Odcinki nie będa się pojawiały bardzo często. Po za tym zaznaczam,że nie znam a bardzo historii regionu i nastrojów tam panujących, więc nie oburzajcie się, gdy palne jakiś poważniejszy błąd, ale oczywiście zwrócić uwagę trzeba ;)
     
  2. Isoroku

    Isoroku Aktywny User


    Upadły smok

    [​IMG]

    Odcinek 1
    Odbudowa kraju


    Likwidacja powojennych zniszczeń przebiegała nadspodziewanie szybko dzięki ogromnemu zaangażowaniu rzeszy robotników. Na początku 1940 roku odbudowana została znaczna część fabryk i przemysł zbrojeniowy pozwalał już na pełną samowystarczalność w wyposażaniu i zaopatrywaniu wojsk. Nawet wtedy, gdy postały pierwsze jednostki. Były to trzy dywizje piechoty rozmieszczone w miastach blisko wybrzeża. Ponieważ armia nie może cały czas stać w koszarach, również i ona została włączona do prac budowlanych.

    [​IMG]
    Żołnierze zmierzający na plac budowy w stolicy.

    Zaczęto formowanie kolejnych wojsk oraz tworzenie jednostek dowodzenia. W ramach planu profesjonalizacja armii, wydłużono czas szkolenia. Wprowadzono też do użytku najnowsze działa artylerii polowej.

    [​IMG]
    Nowe działo 150mm

    [​IMG]

    Mimo dużego potencjału ludzkiego i rozległych terenów Chiny nie były przemysłowym mocarstwem i nie zapowiadało się na osiągnięcie tej pozycji w bliskiej przyszłości. Większość polityków obwiniała za to brak odpowiednich technologii (nie wskazane było wspominanie o japońskim wyzyskiwaniu Chin), dlatego też opracowano nowe sposoby pozyskiwania ropy oraz rozpoczęto budowę kolejnych fabryk.
    Japońska polityka surowcowa opierała się na wysysaniu z Chin wszelkich nadwyżek surowców. Nie pozwalało nam to gromadzenie większych zapasów, ponieważ w kraju pozostawały jedynie zasoby niezbędne do funkcjonowania przemysłu.

    [​IMG]
    Skutki wyzysku

    [​IMG]
    [​IMG]



    15 lutego 1940 w wyniku doniesień japońskiego wywiadu aresztowany został minister bezpieczeństwa - Chen Guofu. Po kilkunastominutowym procesie za zamkniętymi drzwiami został on skazany na śmierć za kontakty z partyzantami we wschodnim Tybecie. Egzekucja odbyła się następnego dnia na głównym placu Nanjing. Chen Guofu został zastąpiony przez Dai Li. Dwa tygodnie później zaginął minister gospodarki Yan Xishan. Po tygodniu poszukiwań uznano go za zmarłego. Jego miejsce zajął obecny szef sztabu Bai Chongxi. Zaraz po tych wydarzeniach zwiększono nakłady finansowe na wywiad, by chociaż w tej dziedzinie stać sie bardziej niezależnym od Cesarstwa.

    [​IMG]
    Ekzekucja Chen Guofu'a

    [​IMG]
    [​IMG]
    Nowi ministrowie

    Od samego początku Cesarstwo naciskało na to, by Chiny zaczęły budować nowoczesną flotę na wzór japoński, jednak sprawy nie ułatwiał fakt, że Japończycy zajmowali wszystkie chińskie porty ze stoczniami. W związku z tym rozpoczęto budowę bazy morskiej w pobliżu Hangzhou, jednego z większych miast na wybrzeżu. Według planów baza powinna być gotowa na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku.

    [​IMG]

    Wiosną nasiliła się działalność partyzantów chroniących się w górach. W kilku miastach dochodziło też do zamieszek, jednak były one krwawo tłumione przez cesarską armię. Skutkiem tego były coraz większe koszta utrzymania porządku na południu Chin. Aby te koszta zmniejszyć, zadanie zwalczania partyzantki w Tybecie powierzono władzom chińskim. Po miesiącu akcji pacyfikacyjnych prawie całkowicie zlikwidowano zagrożenie.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    Terytorium Chin po zmianie granic

    Wiadomości ze świata
    1 września wybuchła wojna polsko-niemiecka. W ciągu kilku dni zaangażowała się w nią połowa świata (Anglia, Francja i ich kolonie oraz dominia). Nie pomogło to jednak Polakom, którzy mimo bohaterskiej obronie musieli ulec po 25 dniach wojny.
    Trzy miesiące później Finlandia uległa przewadze liczebnej Rosjan i oddała cześć swoich południowo-wschodnich terenów.
    Na wiosnę III Rzesza zajęła Danię, Norwegię i kraje Beneluksu oraz rozpoczęła ofensywę na Francję.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Wcisnałem ilośc PP do "Skutki wyzysku", ale jak ktoś by nie zauważył to mam 77/57pp
     
  3. Isoroku

    Isoroku Aktywny User


    Upadły smok

    [​IMG]

    Odcinek 2
    Silna armia to podstawa


    Ponieważ państwa posiadające kolonie w Azji południowo-wschodniej były zajęte wojną w Europie, a Japonia pozostała prawie bezkarna po zajęciu Chin, jasne było, że w bliskiej przyszłości posunie się ona jeszcze dalej. Dowodem na to było zajęcie francuskich Indochin. Gdy III Rzesza zajęła Paryż, w Vichy powstał rząd marionetkowy. Nie posiadał on środków na obronę kolonii, więc musiał zgodzić na oddanie Indochin Japończykom. Przy okazji stracił też część kolonii afrykańskich na rzecz Wolnych Francuzów. Ponieważ Cesarstwo chciało na razie uniknąć spięć, jego wojska nie wkroczyły do skrawka ziemi, który pozostawał w rękach Francji de Gaulle'a.

    [​IMG]
    Zajęte Indochiny

    W związku z tym w sztabie pojawiły się nowe plany obrony kraju i innych działań naszych wojsk w przypadku wojny. Pierwszym, który zaakceptowano i zaczęto wprowadzać w życie był plan obrony wybrzeża. Zakładał on, że przyszłości wydzielonych fragmentów wybrzeża będzie bronić po 3 dywizje piechoty oraz cztery główne odwody kawalerii (po dwa na północ i południe od Nankinu).

    [​IMG]
    Plan obrony wybrzeża
    Legenda:
    zielona kropka - umiejscowienie odwodów
    zielona linia - granica z terenami ich działania
    pomarańczowa linia - wybrzeże nienadające się do desantu


    W ramach formowania tej linii obrony utworzono Sztab Obrony Wybrzeża. Dowództwo nad nim objął generał Zhang Fakui, który wsławił się obroną Chengdu przed Japończykami. Ponieważ był cennym dowódca i nie przejawiał chęci walki z nowym rządem, pozostał w armii po wojnie.
    [​IMG][​IMG]
    Zhang Fakui po objęciu dowództwa nad SOW

    Niedługo po tym zaczęto tworzyć jednostki odwodowe. Jedną z pierwszych była 1 Dywizja Kawalerii.

    [​IMG]

    Z powodu opóźnień bazę morską w Hangzhou otworzono pół miesiąca po terminie, czyli 17 sierpnia. Już w następnym tygodniu stocznia rozpoczęła pracę. Pierwszym okrętem który budowano w tej stoczni jest jeden z najnowocześniejszych, japoński niszczyciel klasy Ayanami.

    [​IMG]
    [​IMG]

    W październiku utworzono Chińskie Siły Powietrzne. Na razie w ich skład wchodził jedynie 1 Dywizjon Myśliwski w Chengdu. Rozbudowa lotnictwa wciąż trwa i obecnie planuje się wprowadzenie do służby jeszcze 3 dywizjonów.

    [​IMG]
    [​IMG]
    Chińskie myśliwce

    Ciągła rozbudowa armii nie przeszkadzała w jej modernizacji. Opracowano nowe samochody pancerne wzorowane na japońskich Type 2592. Najważniejszą zmianą było zastosowanie nowego napędu, małe poprawienie opancerzenia oraz zainstalowanie dodatkowego KM. Jako pierwsza w nowe pojazdy wyposażona została 4 Dywizja Piechoty.
    [​IMG]

    [​IMG]
    Japoński Type 2592 Osaka

    Po opracowaniu odpowiedniego uzbrojenia i programów szkolenia, powstawać zaczęła 1 Dywizja Piechoty Górskiej. Było to o tyle istotne, że góry zajmowały znaczna część Chin.

    [​IMG]

    Cały czas następował tez rozwój przemysłu. Zakończyliśmy budowę nowych fabryk, w których zastosowano nowe linie montażowe. Jeżeli się sprawdzą, będą użyte na większą skalę, co znacznie przyśpieszy i zmniejszy koszta produkcji lekkiego uzbrojenia.

    [​IMG]
    [​IMG]



    Wiadomości ze świata​

    Pod panowaniem Niemców jest już cała Europejska część Francji, a rząd z Vichy, oficjalnie neutralny, kontroluje większość francuskich kolonii, jednak nie zawsze jest wstanie zapanować nad nimi (przykładowo Czad przeszedł w ręce wolnych Francuzów).
    Brytyjczycy po udanym desancie zajęli południową Norwegię, jednak sa już niej wypierani. W walkach z Kriegsmarine stracili dwa transportowce, zatapiając kilka niszczycieli i lekkich krążowników niemieckich.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Na drogę pokoju i demokracji wejdę jeżeli j Japończycy zaczną mocno przegrywać (np. stracą część wysp macierzystych). Zajęcie Mongolii to wojna z ZSRR, a tego jeszcze chce uniknąć.
    Wszystko zalezy od tego jak się potoczą losy Japonii i jakie będę miał pomysły na eventy ;)
     
  4. Isoroku

    Isoroku Aktywny User


    Upadły smok

    [​IMG]

    Odcinek 3
    Pierwsza próba


    Konie 1940 i początek 1941 roku wydawały się być wstępem do okresu stabilizacji i pokoju na Dalekim Wschodzie. Chiny po odbudowaniu przemysłu i zażegnaniu niebezpieczeństwa ze strony partyzantów wstąpił na drogę powolnego rozwoju gospodarki i armii pod czujnym okiem Japonii. Cesarstwo po podbiciu Chin i zajęciu Indochin nie przejawiało chęci dalszej ekspansji. Jednak nikt, oprócz Japonii, nie wiedział o *****ch chińskiej armii, w ramach których na zachodnia granice dyslokowane były 3 dywizje piechoty. Nie wiedzieli o tym również rebelianci, którzy 16 marca rozpoczęli duże powstanie w prowincji Panzhihua. Zapewne sądzili, że po uśpieniu czujności rządu uda im się opanować prowincję, po czym do powstania dołączą się rebelianci z innych regionów oraz część armii.

    [​IMG]

    Po 2 dniach dzielnej obrony żołnierze 2 Garnizonu Tybetańskiego zostali okrążeni w centrum miasta, a kilka mniejszych oddziałów broniło się w paru wioskach na południu.

    [​IMG]
    Żołnierze garnizonu przed przeniesiem walk do miasta

    Sytuację uratowało przybycie regularnego wojska, a dokładniej 9 Dywizji Piechoty, której teoretycznie nie powinno tam być. Pierwszym jej celem było przebicie się do okrążonych wojsk, co udało się osiągnąć już po 2 dniach. Potem powstańcy musieli przejść do defensywy i byli szybko wypierani. Dodatkowa pomoc zapewnili Japończycy, którzy bombardowali dzielnice zajęte przez wroga.
    Walki skończyły się po tygodniu. Od tego czasu mieszkańcy regionu nie mogli spać spokojnie jeszcze przez miesiąc, ponieważ cały czas przeprowadzane były aresztowania osób podejrzanych o pomoc partyzantom.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Podczas gdy w Panzhihua trwały aresztowania, rząd chiński stwierdził, że zbiegli rebelianci znaleźli schronienie po tybetańskiej stronie Tybetu i zażądał od tego państwa oddania przygranicznych terenów, by móc je przeszukać. Oczywiście nasi zachodni sąsiedzi odmówili. Dwa dni później Chiny z pełnym poparciem Japonii, powołując się na fakty historyczne uznał Tybet za swoją zbuntowana prowincję i rozpoczął wprowadzanie wojsk na jej teren.

    [​IMG][​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    9 Dywizja Piechoty po przekroczeniu granicy z Tybetem


    W obawie przed podjęciem takich działań przeciw Sinkiang, państewko to szukało wsparcia u ZSRR, które przyjęło je z otwartymi rękoma do sojuszu. Rosjanie zapewne byli zadowoleni z poszerzenia swojej strefy wpływów w Azji, a Cesarstwo się temu nie sprzeciwiało, ponieważ nie chciało wojny z Sowietami.
    Brytyjczycy, którzy mieli już dosyć kłopotów w Europie, powołali dodatkowe wojska na granicy z Tybetem na wypadek ataku.

    [​IMG]

    Jako pierwszy uderzył 2 Korpus Piechoty przy wsparciu japońskiego 16 Korpusu Piechoty na południu. Jak się okaząło Tybetańczycy zorganizowali dwie dywizje milicji, które w zasadzie zaczęły się wycofywać na sam widok naszych wojsk. Dalszy marsz przez góry pozostawiono samym wojskom chińskim.

    [​IMG]

    Nie napotykając oporu zajęły one Lhasę. Władze Tybetu podpisały akt kapitulacji 6 maja.
    Tybet był terytorium z bardzo słabą infrastrukturą, dlatego zaczęliśmy jej rozbudowę. Aby umożliwić odpowiednie działania wojskowe na tym terenie, rozpoczęto między innymi budowę nowego lotniska.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Podczas gdy 1 Korpus maszerował przez góry, państwo na południu - Syjam, dołączyło do sojuszu z Japonią 1 maja.

    [​IMG]

    Ponieważ ktoś mógł się sprzeciwiać naszej pokojowej polityce, wprowadzono w życie nowe doktryny wojskowe.

    [​IMG]

    [​IMG]
    Wielkość sojuszu po 6 maja.
     
  5. Isoroku

    Isoroku Aktywny User


    Upadły smok

    [​IMG]

    Odcinek 4
    Bo porządek musi być

    Po zakończeniu wojny japońsko-chińskiej większość granic była umowna. Często były one zmieniane na skutek np. działań partyzantki (przeniesie kosztów ich zwalczania na barki rządu chińskiego/mongolskiego). 19 maja rząd japoński postanowił uregulować te sprawy oraz zapobiec podobnym kłopotom w przyszłości. Już następnego dnia spotkali sie przedstawiciele państw sojuszniczych z Cesarstwem. Po 5 dniach obrad podpisano Traktat o regulacji granic, współpracy gospodarczej i stosunkach międzynarodowych w ramach Sojuszu Tokijskiego. W traktacie tym po raz po raz pierwszy pojawiło się określenie Sojusz Tokijski.
    Treść traktatu:

    1. Postanowienia ogólne:
    a. Główną rolę w sojuszu odgrywa Cesarstwo Japonii
    b. W czasie wojny Cesarstwo Japonii ma prawo przejąc kontrolę nad siłami zbrojnymi państw sojuszniczych.
    c. W przypadku problemów gospodarczych państwa sojuszniczego wynikających z braku odpowiednich surowców, pozostałe państwa sojusznicze z wyjątkiem Cesarstwa Japonii, maja obowiązek natychmiast udzielić odpowiedniej pomocy. Cesarstwo takowej pomocy udzieli tylko w przypadku niemożności zrobienia tego przez inne kraje lub jeżeli ta pomoc nie będzie wystarczająca.

    2. Postanowienia dotyczące granic Mongolii Wewnętrznej
    a. Mongolia Wewn. oddaje Chinom prowincję Wuzhong
    b. Chiny oraz Cesarstwo Japonii oddaje Mongolii Wewn. fragmenty Kolei Mongolskiej wraz z przyległościami znajdujące się po za jej granicami.

    3. Postanowienia dotyczące granic Chin
    a. obowiązują postanowienia z pkt. 2
    b. obecna granica z Cesarstwem Japonii obowiązuje przez kolejne 5 lat. Po tym czasie Cesarstwo Japonii odda terytoria do południowego wybrzeża w granicach byłego państwa Kwang-Si
    c. możliwa jest korekta tych granic, jeżeli zajdzie uzasadniona potrzeba

    4. Postanowienia dotyczące granic po ewentualnych wojnach
    Umowne granice na wypadek wojny z sojuszem państwa ZSRR lub sojuszem państwa Wielkiej Brytanii przedstawione są na dołączonych mapach. Dokładne ich określenie nastąpi po uzyskaniu danych terenów. Terytoria nie zaznaczone na mapach przejdą pod bezpośredni zarząd Cesarstwa Japonii

    Przypadek wojny z Wielką Brytanią:
    [​IMG]
    [​IMG]

    Przypadek wojny z ZSRR:
    [​IMG]

    [​IMG]
    Przebieg Kolei Mongolskiej w pobliżu granic z Japonia i Chinami


    [​IMG]
    Przedstawiciele państw sojuszu po podpisaniu traktatu

    [​IMG]
    [​IMG]

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Na razie tylko o tym, żeby przy kolejnym odcinku się z tym nie męczyć ;) Jako, że się tydzień roboczy zaczął, będzie chwilowa przerwa z odcinkami.
     
  6. Isoroku

    Isoroku Aktywny User


    Upadły smok

    [​IMG]

    Odcinek 5
    Kiedyś nasza flota przerośnie ich flotę...

    Druga połowa 1941 potwierdzała tylko fakt zbliżającej się wojny brytyjsko-japońskiej. Świadczyły o tym gwałtowny rozrost wojsk Sojuszu Tokijskiego oraz gromadzenie tych sił na granicy. Marynarka brytyjska mimo, że nie miała problemów z RM i Krigsmarine, była za mało liczna, by równać się z flotą japońską, która może zgromadzić obecnie znacznie większe siły na mniejszym obszarze działań. Jedyną szansą dla nich było USA, które mimo przysyłania pomocy nie kwapiło się do przystąpienia do wojny. Pocieszeniem dla Aliantów były sukcesy na mrozu Śródziemnym. Wracając jednak do sił morskich Sojuszu, składały się one prawie wyłącznie z okrętów japońskich oraz paru mniejszych jednostek syjamskich. 12 sierpnia do tej floty dołączyła Chińska Marynarka Wojenna z dwoma niszczycielami utworzona 3 dni wcześniej. Niszczycielami tymi były budowane wcześniej dla Japończyków okręty klasy Ayanami. Dlaczego pozostały w Chinach? Z prostego powodu. Gdy pierwszy z niszczycieli został poddany szczegółowej kontroli przez Cesarstwo, wykryto wady konstrukcyjne, które w jego oczach dyskwalifikowały ten okręt. Mimo, że miał trafić na złom po naradach postanowiono oddać go Chińczykom. Utworzono tez CMW na czele której stanął Ren Yuandao o pro japońskim nastawieniu.

    [​IMG]

    Niemal natychmiast rozpoczęły się prace nad Ayanami, a także wdrażanie gotowego już planu rozbudowy floty, który uwzględniał tylko najnowsze okręty chińskiego projektu nad którymi prace trwały już jakiś czas (były finansowane przez Japonię, która oczywiście też z tych projektów korzystała). Cesarstwo nie było z tego zadowolone, ale jedyną konsekwencją tego dla Chin był zauważalnie większy odpływ materiałów rzadkich i ropy do Japonii. Miesiąc później zakończono prace na Ayanami, usunięto błędy oraz zamontowano nowe systemy kierowania ogniem. Okręt wszedł do służby 12 sierpnia razem z bliźniaczym niszczycielem, którego budowa się właśnie zakończyła. Dowództwo and nimi objął Li Shijia.

    [​IMG]
    Pierwszy chiński niszczyciel przed i po naprawach

    [​IMG]
    Ayanami pod chińską banderą

    [​IMG]

    [​IMG]
    Obecnie budowane okręty

    Z powodu sukcesu jakie odniosły linie montażowe do produkcji broni, podobne rozwiązania zastosowano z budowie okrętów.

    [​IMG]

    Najważniejsze to umieć uczyć się na błędach innych. Widząc rzeź jaką robiły niemieckie u-booty już na początku wojny w Europie, wspólnie z naszymi sojusznikami opracowaliśmy nowe sposoby zwalczania okrętów podwodnych.

    [​IMG]

    Oczywiście flotą nikt samą flotą wojny nie wygra. Duże postępy zrobiliśmy w modernizacji wojsk. Kawaleria została częściowo zmotoryzowana, a wszystkie dywizje piechoty otrzymują nowe uzbrojenie.

    [​IMG]
    Mobilny żołnierz to skuteczny żołnierz

    Cały czas zwiększają się również nasze siły w Tybecie, które prawdopodobnie jako pierwsze wkroczą na terytorium wroga, jeżeli wojna wybuchnie. W region ten zostały też przebazowane wszystkie nasze siły lotnicze.

    [​IMG]

    Obecnie trwają rozmowy rzadu Japonskie z ZSRR nad podpisaniem paktu o nieagresji. Cesarstwo odcina się od polityki prowadzonej przez Niemcy "potępiając bezpodstawne podboje państw bez względu na ich status oraz wartość ich ziem, a także sposób traktowania podbitych narodów", co rodziło tylko nikła nadzieję na utrzymanie dłuższego pokoju.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Wiadomości ze świata

    Na lądzie rządzi oś, na morzu alianci. Tak można streścić wojnę w Europie. Alianci niepodzielnie panują na wodach, ale ograniczają się tylko do zajmowania kolejnych wysp, bo nie mogą w żaden sposób zaatakować kontynentu, skąd zostaliby natychmiast wyparci przez państwa osi, które jednak nie mogą zaatakować niczego, co nie ma połączenia lądowego z głównym kontynentem. Być może dlatego zajmują kolejne kraje Europy, a ostatnią ich ofiara była Jugosławia. Pozostały tylko ZSRR i Hiszpania z Portugalia.

    [​IMG]
    Sytuacja w Europie

    Czyszczę i zamykam, w razie chęci kontynuacji proszę o kontakt z funkcyjnymi działu.

    Pozdrawiam
    Goliat​

     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie