veni vidi vici - Neapol AAR

Temat na forum 'EU III - AARy' rozpoczęty przez PZSW, 24 Listopad 2012.

  1. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni vidi vici

    Sprawy techniczne:

    Wersja EU: DW 5.2 z modem Magna Mundi 3.1Poziom: Normalny
    Agresywność AI: Normalna
    Data rozpoczęcia - 1441
    Szczęśliwe kraje: Historycznie


    Odcinek I (Prolog)





    Wojna o sukcesję neapolitańską
    [​IMG]

    Sytuacja w państwie


    Ogólnie, nie za ciekawa. Od startu wojna z Aragonią z góry skazana na porażkę. Sojusznicy to 2 - prowincjonalna Lotaryngia i Prowansja. Chociaż kraj zajmuje całkiem sporą część Półwyspu Apenińskiego, posiada tylko 2 oddziały piechoty i 8 statków, wliczając transportowce.

    Wojna z Królestwem Aragonii



    Pomimo praktycznie braku szans , flota otrzymała za zadanie blokować przeprawę aragońskiej armii w kierunku kontynentalnej Italii. Niestety została pokonana w starciu ze znacznie silniejszym przeciwnikiem. Sytuacja u sojuszników wyglądała równie nieciekawie - Aragończycy zajęli Prowansję, a Burgundia wypowiedziała wojnę sojuszowi Prowansja-Lotaryngia-Neapol. W maju roku pańskiego 1444 poddał się ostatni bastion - stolica królestwa.


    [​IMG]

    Szturm wojsk wroga na Neapol

    Kraj został pozbawiony możliwości rozbudowy armii, bardzo potrzebnej do walki z najeźdzcą. Tragiczną już sytuację koalicji wcale nie polepszył atak wojsk burgundzkich na francuskie księstwa sprzymierzone z Neapolem. Ze względu na ogólne wyczerpanie wojną i braku jakichkolwiek szans na cudowne zwycięstwo, sojusz poddał się w 1447 r, zgadzając się na unię personalną z Aragonią księstwa Lotaryngii i królestwa Neapolu, w wyniku której powstał znacznych rozmiarów blok państw rządzonych przez króla Alfonsa V.


    [​IMG]



     
  2. matigeo

    matigeo Ten, o Którym mówią Księgi

    I... tyle?:eek: Błagam, powiedz, że to tylko wstęp...
     
  3. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Przynajmniej jest jakaś mapa.
    Co planujesz robić złączyć się z Aragonią w jedno wielkie państwa na takiej zasadzie jak unia lubelska?
     
  4. noname

    noname Ten, o Którym mówią Księgi

    Ten herb...... Sam tak go sprofanowałeś?
     
  5. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Drugi odcinek jest już w praktycznie napisany, zostały jeszcze screeny do zmniejszenia. Unia z Aragonią - ciekawy pomysł, ale chyba nic z tego nie będzie, ponieważ jestem podrzędna stroną, zresztą w następnej części dowiecie się o pewnych komplikacjach...
    PS: Herb sprofanowałem, ale jeśli będzie Wam to przeszkadzało, to w następnym odcinku wkleję normalny.

    [EDIT}
    Odcinek II (1447 - 1460)
    [​IMG]

    Czasy odbudowy i stabilizacji

    Odbudowa potęgi armii

    W wojnie z Aragonią, Neapol utracił 100% swoich sił lądowych i morskich. Zadecydowano o utworzeniu przynajmniej 5 oddziałów złożonych piechurów, ponieważ byli tańszą siłą, której zadaniem byłaby głównie walka z ewentualnymi rebeliami na terenie królestwa. Podjęto także decyzję o utworzeniu "potężniej i niezwyciężonej" flotylli, w której skład wchodziły 2 kogi (transportowce) oraz 1 galera. Nie była to może wielka siła, ale w pełni odpowiadała pokojowo nastawionemu, odbudowującemu się państwu. Neapolitańscy wojskowi uzależniali odparcie ewentualnego ataku od pomocy Aragonii i jej sojusznika - Kastylii, opierających się o naturalną linię obronną - Pireneje.




    Sytuacja ekonomiczna

    Większość wydatków Królestwa Neapolu pochłaniały badania. Inwestowano głównie w technologię rządową, produkcję oraz wojsko. Dbano także o rozwój floty i handlu, a także odzyskiwano stabilność po sześcioletniej okupacji. Miesięczny dochód wynosił około dwa dukaty , co wystarczało na gromadzenie środków na spłatę zaciągniętych pożyczek. Aby zwiększyć przychody postanowiono wysłać kilku kupców do najbliższych ośrodków handlu : Wenecji, Genui, Aleksandrii oraz Konstantynopola, zagrożonego ekspansjonistycznymi zapędami Turków Osmańskich. Niestety podróże handlowe spowodowały jedynie dodatkowe koszty. Postanowiono zrezygnować z kupiectwa, a w przyszłości skupić się na budowie manufaktur.

    Konflikt z Turkami

    W 1453 r. nastąpiła przewidywana od dawna wojna Turcji z Cesarstwem Bizantyjskim. Nowy król Aragonii - Joan II w porozumieniu z władczynią Marią I Kastylijską wypowiedział wojnę heretykom. Brak jakichkolwiek sukcesów nie spowodował podpisania rozejmu. Pomimo utraty kontroli nad wyspami Morza Śródziemnego ( Sardynią, Balearami i Maltą) nie zaprzestano walki. W lecie 1455, 10-tysięczna armia niewiernych dokonała desantu w pobliżu Neapolu. Aby ocalić choć część sił poproszono nowo wybranego papieża o prawo do przemarszu wojsk. Następca Św. Piotra zgodził się uratowanie armii Neapolu. Wydano więc rozkaz wycofania się w kierunku Rzymu.

    [​IMG]


    odwrót do Rzymu

    [​IMG]

    śmierć Joana II

    Niestety mimo przewagi sojuszu Aragonia-Kastylia nie udaje się pokonać Turków. Po niespodziewanym desancie w rejonie Walencji i śmierci króla Joana II w bitwie pod Barceloną podpisano upokarzający pokój. Zadecydowano o utworzeniu Królestwa Sycylii, będącego protektoratem Imperium Osmańskiego, jednak udało się podpisać sojusz z wyspiarskim państwem. Odebrano także Konstantynopol (Zmieniono nazwę na Stambuł) Cesarstwu Bizantyjskiemu, którego resztki pozostały na Półwyspie Peloponeskim. Podjęto decyzję o zerwaniu 11- letniej unii łączącej Aragonię z Neapolem, jednak postanowiono o podpisaniu sojuszu między dwoma państwami. Problemem pozostawało panujące bezkrólewie i problem obsadzenia tronu. Na zjeździe w Apulii możnowładcy wybrali wpływowego magnata - Carlo Naro na króla. Na wieść o tym władca Sycylii - Francesco I Rocchi anulował postanowienia sojusznicze poparte zniewagą. W tej sytuacji neapolitański monarcha upomniał się o rdzenne ziemie.




    Nowi Sojusznicy:

    [​IMG]


    cdn...

     
  6. PolishEmpire

    PolishEmpire Ten, o Którym mówią Księgi

    Wklej normalny i nie poddawaj się, tylko pisz jak najwięcej. Na zachętę leci rep ;)
     
  7. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici

    Odcinek III
    [​IMG]
    Panowanie Karola IV
    [​IMG]

    [​IMG]
    Karol IV - król Neapolu w latach 1458 - 1561​

    Jak widać nowo wybrany władca miał dobre umiejętności administracyjne i wojskowe, ale był beznadziejnym dyplomatą, którego jedynym sukcesem był mariaż jego córki z księciem Saksonii i zawarcie sojuszu z Mediolanem. Jego "dziełem" były nadzwyczaj dobre stosunki z ... Republiką Nowogrodzką, która zagwarantowała niepodległość Neapolowi. Zmarł w bezpotomnie w 1461 r. , dowodząc wyprawą przeciwko królestwu Naxosu. Dążył także do scentralizowania władzy i wzmocnienia poddaństwa.

    Wyprawa przeciwko wyspie Naxos


    Karol IV dążąc do zdobycia dominacji na Morzu Śródziemnym, polecił przygotować wyprawę przeciwko Grekom, w której wzięło udział 8.000 rycerzy, 3 galery i 2 transportowce. Od razu po wypowiedzeniu wojny, wojsko zostało przetransportowane drogą morską na wyspę, po czy przystąpiło do krótkiego oblężenia. Do walki po stronie przeciwnika przystąpiło księstwo Aten, które dysponowało większą flotą. Do bitwy morskiej doszło u wybrzeży Krety, należącej do Republiki Św.Marka. W tym samym czasie resztki sił greckich starły się w na przedpolach twierdzy Naxos. Wynik był z góry przesądzony, wygrały oddziały Neapolu.[​IMG]

    starcie armii Greckiej z Włochami

    W tym samym czasie flota włoska zaczęła przegrywać bitwę na Morzu Kreteńskim. Chcący opanować także Ateny, monarcha został zmuszony podpisać niesatysfakcjonujący go rozejm. Ustalono, że Naxos zostanie wasalem Neapolu, a z Ateńczykami podpisano rozejm.

    Kolejne problemy dynastyczne

    Karol IV zmarł w 1461 r. nie pozostawiając męskiego potomka. Rządy w państwie przejęła rada regencyjna, która na nowego władcę wybrała syna córki zmarłego monarchy i księcia Saksonii - 2 - letniego Karola von Wettina. Nie wszystkim spodobała się ta decyzja. W Abruzji wybuchł bunt pretendenta do tronu, a następca Joana II (Ś.p króla Aragonii), liczący na restaurację unii Aragońsko - Neapolitańskiej anulował postanowienia sojusznicze.

    [​IMG]





     
  8. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici

    [​IMG]
    Odcinek IV



    Czas bezkrólewia


    [​IMG]


    [​IMG]
    Biskup Istrii - von Hochenberg - regent w latach 1461-1474


    W tymże odcinku, z racji tego, iż nic ciekawego się nie działo, skoncentruję się na opisaniu zagranicznych wydarzeń.


    Popadająca w długi wyspa Naxos poprosiła naszego chwalebnego regenta o pożyczkę w wysokości 15 dukatów. Postanowiono wesprzeć sojusznika i dać mu potrzebną sumę na wieczne nieoddanie. Inwestycje miała się zwrócić wraz z planowana i nieuniknioną aneksja tegoż wyspiarskiego księstwa.

    [​IMG]



    WYDARZENIA POLITYCZNE W EUROPIE:


    Zjednoczenie Hiszpanii


    Aragonii, będącej w unii z Kastylią ogłosił dnia 18. marca roku pańskiego 1470, iż oba kraje wchodzą w unie realną. W ten sposób powstało silne państwo, będące zagrożeniem dla jednoczących się Włoch. Rada regencyjna, miała nadzieję, że nowo-powstały twór będzie przyjaźniej nastawiony do Neapolu niż Aragonia.



    Koniec Wojny Stuletniej.


    Przez blisko 100 lat Anglia rywalizowała z Francją o wpływy na kontynencie. Pomimo początkowych zwycięstw, w ostatniej fazie wojny została wyparta ze stałego lądu i utraciła wszystkie swoje posiadłości w Normandii, Gujennie oraz Calais.

    [​IMG]
    Kolory:
    Czerwony - Anglia
    Niebieski - Francja i jej sojusznicy/wasale
    Żółty - Ziemie Anglii odzyskane przez Francję

    Zjednoczenie Bawarii


    Na początku XV wieku istniały dwa księstwa bawarskie. W 1773 r. ogłoszono proklamację zjednoczonego księstwa.
    [​IMG]
    Ziemie Bawarii po zjednoczeniu


    Wzrost potęgi Wielkiego Księstwa Moskiewskiego


    W drugiej połowie XV stulecia, uwolniwszy się spod panowania Tatarów, książęta moskiewscy zaczęli jednoczyć ziemie ruskie. Największym rywalem tegoż państwa było Wielkie Księstwo Litewskie - sojusznik Polski. Po wygranych wojnach ze Żmudzinami oraz Nowogrodem, Moskwa zdobyła dominację we Wschodniej Europie.
    [​IMG]
    Ziemie we władaniu Wlk. Ks. Moskiewskiego.​
     
  9. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici

    Odcinek V
    [​IMG]

    Panowanie Karola V


    [​IMG]
    [​IMG]
    Karol V Wettyn - Z bożej łaski król Neapolu i Sycylii​


    Nowy władca był świetnym administratorem, co pomagało mu zarządzać nowymi zdobyczami państwa, okazał się lepszym dyplomatą od swojego ojca, ale nie odziedziczył po nim zdolności wojskowych.


    Polityka wewnętrzna


    Monarcha dążył oczywiście do wzmocnienia swojej władzy, ale także dążył do centralizacji władzy w państwie. Na życzenie arystokratów wzmocnił poddaństwo, zwiększając pańszczyznę. Jednak nie dopuszczono, aby decydowali o kluczowych sprawach dla rozwoju królestwa oraz polityce zagranicznej. Za panowania Karola V rozbudowano miasta i wsie, dbano o rozwój handlu i armii.


    Polityka zagraniczna


    Na początku panowania zawarto mariaże z głównymi siłami europejskimi - Francją, Burgundią(osłabioną przez wojny z Francją) i Sabaudią.
    [​IMG]

    Starano się także polepszyć stosunki z wasalami oraz sojusznikami, aby w przyszłości ( jak najbliższej ) móc ich zwasalizować /anektować. W 1477 r. wysłano gratulacje królowi Polski - Augustowi II z dynastii Jagiellonów, związane z przyłączeniem Wielkiego Księstwa Litewskiego.


    [​IMG]
    Posiadłości Polski pod koniec XV wieku. Niedługo później utworzono Litwę na terenach Żmudzi.

    Udało się także pokojowo zwasalizować Sienę.



    Wojna z Sycylią


    Zaraz po objęciu rządów przez nowego monarchę, kraj został zdradziecko zaatakowany przez Sycylię. Władca tego kraju, liczył, iż napięta sytuacja wewnętrzna i spory dynastyczne ułatwią mu zadanie. Po stronie obrońcy opowiedziało się księstwo Mediolańskie oraz wasal Neapolu - wyspa Naxos. Agresor swoje zwycięstwo uzależniał od pomocy Papieża oraz księcia Urbino. Pierwszy z powodu przyjaznych stosunków, nie wziął udziału w wojnie. Decydująca bitwa rozegrała się u wybrzeży Sycylii, w pobliży Palermo. Połączone flotylle Neapolu i Naxos odniosły zwycięstwo nad atakującym. Umożliwiło to przeprawę armii lądowej na wyspę i zdobycie najważniejszych ośrodków miejskich. Najważniejsza batalia tej wojny miała odbyła się na polach otaczających Palermo. Liczniejsze wojska Neapolu dowodzonego przez Karola Wettyna pokonały oddziały sycylijskie, które zaczęły odwrót, w trakcie którego zostały rozgromione. W tym samym czasie, zaniepokojony postępami sojuszników wroga, monarcha zawarł wyjątkowo niekorzystny rozejm. Zgodnie z jego postanowieniami, książęta Naxosu nie musiały składać hołdu lennego władcom Neapolu. Po dwóch latach oblężeń Sycylia i Malta zostały pokonane i anektowane. Zagarnięte przez wroga ziemie powróciły do macierzy.

    [​IMG]
    [​IMG]
    Różowym konturem zaznaczono ziemie zdobyte przez Neapol.




    IX Krucjata?


    Podczas zimy roku pańskiego 1493 doszło do poważnego incydentu handlowego pomiędzy Mamelukami, an Neapolem. Sułtan Egiptu pozbawił włoskich kupców dostępu do Aleksandrii - lokalnego centrum handlu. W tej sytuacji zaczęły się przygotowania do wojny - przetransportowano 12.000 żołnierzy do Jerozolimy, należącej do zaprzyjaźnionego Królestwa Cypru. Latem 1494 doszło do wypowiedzenia wojny niewiernym. Egipcjanie przegrywali wojnę z Genuą i Hiszpanią, a ich armia została całkowicie pokonana. Kraj stanowił łatwy łup dla sąsiadów. Armia Neapolu pod dowództwem króla Karola V zajmowała po kolei wszystkie twierdze byłego Królestwa Jerozolimskiego. Podły takie miasta jak: Aleppo, Damaszek i Beirut. Po zajęciu tych terenów przyszedł czas na opanowanie Kairu - stolicy Sułtanatu, pomimo braków siły ludzkiej ( ok 6 tys.) miasto padło półtorarocznym oblężeniu. Po tym symbolicznym zwycięstwie rozpoczęto marsz na Aleksandrię - ważny strategicznie ośrodek handlowy. Podczas bitwy z niedobitkami gwardii Sułtana, ranny został władca Neapolu. Obrażenia okazały się na tyle poważne, że wkrótce zmarł.
    [​IMG]
    Strzałkami zaznaczono przemarsze Neapolu, zakreskowany obszar to zdobyte prowincje.​

    cdn...
     
  10. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici
    Odcinek VI

    [​IMG]

    Rządy Karola VI
    [​IMG]
    [​IMG]
    Karol VI Wettyn - Z bożej łaski król Neapolu, Sycylii i Jerozolimy, książę Sieny i Aleksandrii


    Karol VI dorównywał zdolnościami swojemu poprzednikowi, jednakże był od niego gorszym administratorem

    Reformacja

    Na początku XVI w. w krajach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego zaczęły uwidaczniać się skutki haseł głoszonych przez Marcina Lutra. Niestety, metody walki z herezją pomysły papieży (inkwizycja, ekskomunikowanie heretyków) nie przyniosły zamierzonych skutków. Pomimo represji ze strony Stolicy Piotrowej, jak i cesarza, wiele książąt niemieckich przeszło na Protestantyzm, zrywając kontakty ze Stolicą Apostolską. Aby zapobiec rozpowszechnieniu tychże herezji, zwołano Sobór w Neapolu. Ustalono na nim, że każdemu niekatolickiemu władcy, bogobojni Chrześcijanie będą mogli wypowiedzieć wojnę bez żadnych konsekwencji. Omówiono także cele, które miała za zadanie zrealizować IX Krucjata.


    [​IMG]

    [​IMG]

    Ciąg dalszy wyprawy przeciwko wyznawcom Allacha

    Po długotrwałych i wyczerpujących walkach z niewiernymi, wysłano poselstwo do sułtana Egiptu, w celu zawarcia rozejmu. Władca przystał na tą propozycję, ponieważ zyskał nowego wroga - Etiopię, której armia przekroczyła granicę. Zawarto wówczas pięcioletni rozejm. Sułtan przekazał kontrolę nad Aleksandrią i okolicą Neapolitańczykom. Był to bardzo niekorzystny układ, ponieważ Egipt utracił swoje jedyne miasto, będące ośrodkiem handlu. Wkrótce po zaakceptowaniu paktu zaczęto przygotowywać się do dalszych walk.

    Podczas rozejmu zaczęto reformować armię. Na wyposażenie żołnierzy wprowadzono nowy rodzaj uzbrojenia - arkebuzy. Ujednolicono także umundurowanie oraz zakupiono za granicą nowoczesną artylerię.


    [​IMG]
    piechurzy armii Neapolu z początku XVI wieku.

    Roku pańskiego 1515 doszło do wznowienia działań wojennych. Armia Neapolu otrzymała rozkaz zdobycia Kairu. Po stronie Egiptu opowiedziała się Tunezja i Maroko. Armia Chrześcijan pokonała nad Nilem oddziały muzułmańskie o porównywalnej liczebności. Po długich przemarszach i zdobyciu ważnych twierdz niewiernych (Kair, Jerozolima Tunis) został podpisany pokój. Muzułmanie zrzekli się terenów na zachód od nilu, a także Jerozolimy. Karol VI otrzymał list z gratulacjami od papieża, który proponował oddanie tych ziem zakonom rycerskim. Władca Neapolu nie przystał na tę propozycję, jednak podarował Joannitom Maltę.

    [​IMG]
    Na fioletowo zaznaczono zdobycze Neapolu podczas IX Krucjaty.

    Uwaga! Achtung! Attenzione! внимание!

    PYTANIE DO CZYTELNIKÓW!
    Wie ktoś jak zmienić trudność kampanii z Normal na Hard/Very Hard? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
     
  11. vimes6

    vimes6 Guest

    Skalę trudności normalnie zmienia się w opcjach, ale niestety przy już zaczętej grze nie można.
     
  12. John Miller

    John Miller Znany Wszystkim

    W Victorii 2 można zmieniać poziom trudności podczas gry, więc w EU III też chyba powinna być taka możliwość.
     
  13. Zilick

    Zilick Ten, o Którym mówią Księgi

  14. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Wielkie dzięki wszystkim. Następne odcinki będą na ustawieniach Very hard. Postaram się je wstawić w tygodniu, a jak nie zdążę, to w ten weekend będzie umieszczony na 100%.
     
  15. Raginis

    Raginis Aktywny User

    Ja raz grałem Neapolem i nawet dobrze mi szło zdobywanie Italii, ale po 100 latach zrobiłem kilka błędów i straciłem wszystko :p

    AAR mi się podoba, fajnie że są w niej nie tylko zwycięstwa (jak w większości AAR'ów) ale i porażki.
     
  16. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici
    Odcinek VII
    [​IMG]
    Dalsze rządy Karola VI oraz liczne wojny...

    W tymże zacnym odcinku opiszę głównie wojny prowadzone na terenie Płw. Apenińskiego oraz Północnej Afryki. Osoby z pacyfistycznym nastawieniem proszę o opuszczenie internetu i wyjście na świeże powietrze. :mrgreen:

    I Wojna Włoska

    Przyczyną wojny, która pochłonęła życie licznych obywateli całej Italii było przejście władcy Ferrary na Kalwinizm. Karol VI w porozumieniu z Papieżem Innocentym zaplanował "małą wyprawę krzyżową" w celu krzewienia Jedynego słusznego wyznania miłującego pokój na Świecie. Po stronie katolików opowiedzieli się mediolańscy Sforzowie, zakon Joannitów oraz książęta podlegli Neapolowi. Innowierców poparły północne księstwa z Wenecją na czele. W późniejszym etapie wojny dołączyło również Urbino, które jak zwykle wtrąca się w nie swoje sprawy, oraz ich alianci z wyspy Korfu. Armię podzielono na dwie grupy: jedna walczyła z Wenecjanami, a druga z Sabaudią. Po udanym szturmie na Brescię, skierowano uwagę na pobliskie Friuli, które po roku również upadło. W Sabaudii stoczono bitwę pod Niceą, którą oczywiści wygrała katolicka koalicja. W tym samym czasie zdradzieccy Grecy dokonali desantu na wybrzeże Adriatyku. Pośpiesznie podpisano z nimi rozejm. Neapol anulował wszystkie traktaty z Lotaryngią oraz Polską i Hiszpanią oraz zapłacił trybut w wysokości 100 dukatów. Po całkowitym zwycięstwie nad resztą wrogów, podpisano pokój. Jego postanowieniami było przejście na katolicyzm Habsburgów z Ferrary, zrzeknięcie się Friuli przez Wenecjan oraz wasalizacja Ferrary.

    Rozbiór Egiptu

    Przenajmędrszy władca Neapolu postanowił skorzystać z agresji Turków Osmańskich na Egipt. Zamierzał połączyć Aleksandrię z Jerozolimą. W tym celu wypowiedział wojnę Mamelukom. Ich armia praktycznie nie istniała, lecz sułtanat posiadał wiele silnych twierdz. 12-tysięczna armia Neapolu zdobyła Kair, Gazę oraz wiele terenów, położonych na wschód od Nilu. Błyskawiczne zwycięstwa zmusiły Egipskiego Sułtana do abdykacji. Na zjeździe w Kairze przyznano Turcji praktycznie cały Egipt w zamian za udostępnienie korytarza łączącego posiadłości włoskie i zrzeknięcie się pretensji do tych ziem.


    [​IMG]

    II Wojna Włoska

    Tym razem agresorem została Wenecja ze swoją kolejną koalicją w składzie: Mantua, Genua i Urbino, która była z góry skazana na niepowodzenie. Armia przystąpiła do monotonnych czynności: walki z najeźdźcami i zdobywania miast. W tym czasie największe zło - Urbino zajęło Neapol. Podpisano kolejny rozejm. Anulowano wasalizację Sardynii i zapłacono 50 dukatów odszkodowania. Wkrótce podpisano pokój z Wenecją, która utraciła Brescię, a Mantua stała się lennikiem Neapolu.
    Inne wydarzenia w Europie:

    Zjednoczenie Niderlandów:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Kontrreformacja:

    [​IMG]

     
  17. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici
    Odcinek VII
    [​IMG]
    Czasy Józefa I

    [​IMG]
    [​IMG]
    Józef I -
    Z bożej łaski król Neapolu, Sycylii i Egiptu, książę Sieny, Ferrary, Pizy, Aleksandrii i Genui.

    Był doskonałym administratorem, którego umiejętności okazały się niedocenione przy zagospodarowywaniu nowych, licznych zdobyczy terytorialnych. Dzięki talentom w sztuce dyplomacji zawarto strategiczne sojusze z wieloma potęgami europejskimi. Był także niezłym dowódcą, ale nie interesowała go kariera generała. Wolał pozostawić kwestię dowodzenia fachowcom.


    Muzułmański dżihad na Ziemię Świętą

    Początek panowania nowego władcy zakłócił najazd wojsk tureckich na posiadłości afrykańskie. Był to cios w plecy, ponieważ większość armii walczyła na północy Włoch.Jakby tego było mało, zdradzieccy sojusznicy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań i pozostawili Neapol samemu sobie. Do decydującego starcia doszło pod Kairem. 17-tysięczna armia Neapolu starła się z niewiele liczną gwardią sułtana. Włosi zostali dosłownie zmiażdżeni: większość sołdatów zginęła, a reszta trafiła do niewoli (czyli też zginęła). Pośpiesznie podpisano rozejm. Zrzeknięto się Jerozolimy i Gazy w zamian za 10-letnie zawieszenie broni. Wróg przyjął te propozycję z powodu nagłego napływu koczowników.

    Działania wojenne wznowiono w 1556 roku. Turcy napadli na nowego sojusznika Neapolu - Węgrów. Uhonorowano pakt, rozpoczynając zdobywanie pozostawionych bez obrony terytoriów Śp. Egiptu. Całe siły Turcy zgromadzili na Węgrzech, więc nic nie utrudniało zwycięskiego marszu Armii Górnego Egiptu na Damaszek. Bojąc się możliwej klęski (z Turcją walczyła koalicja w składzie: Anglia, Neapol,Węgry,Austria,Czechy,Polska i Zakon Joannitów), Imperium Osmańskie oddało Neapolowi Kair jako marna rekompensatę za utratę Ziemi Świętej.


    Zmiany ustrojowe

    Przestarzały ustrój monarchii feudalnej zastąpiono zachodnim wzorcem z Francji, gdzie monarcha skupiał w swoich rękach większą władzę, niż przedstawiciele pozostałych trzech stanów. Dzięki większemu zcentralizowaniu władzy zwiększył się przychód z podatków. Jednakże, aby zmniejszyć koszty stabilności, zmniejszono pańszczyznę.


    [​IMG]

    Ujednolicono również sądownictwo poprzez zlikwidowanie sadów kościelnych, a zastąpienie ich świeckimi instytucjami.

    [​IMG]


    Dokonano także kolejnej już reformy armii - zreformowano oddziały Tercio (dodano osłaniających ich pikinierów). Wprowadzono także na wyposażenie nowe rodzaje artylerii oraz zmodernizowano konnicę.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Pikinier

    Polityka zagraniczna


    Tutaj koncentrowano się głównie na pokojowej aneksji lenników zwasalizowanych podczas I i I Wojny Włoskiej. W 1549 włączono Sardynię,a w 1669 r., Genuę z jej koloniami. Tym sposobem zdobyto także Korsykę, umacniając Neapolskie panowanie na Morzu Śródziemnym. Pozyskano także tereny Przylądka Dobrej Nadziei, stanowiącego idealną bazę wypadową do Indii oraz za 50 lat - przyczółek pozwalający na kolonizację Południowej Afryki. Na Karaibach nowym nabytkiem Neapolu została wyspa Portoryko. Pozyskiwano z niej głównie niewolników. Kolejnym sukcesem dyplomatów z Neapolu okazały się sojusze z Anglia, Węgrami, a w późniejszym czasie - z Portugalią.

    [​IMG][​IMG]


    [​IMG]

    [​IMG][​IMG]

    Józef I poprzez prowadzenie zręcznej polityki mariaży został ogłoszony następcą tronu w Wirtembergii. Oba kraje połączyła unia personalna, a w przyszłości może będzie realna?

    [​IMG]

    W wyniku ekspansywnej polityki prowadzonej od uzyskania niepodległości ziemi Neapolu powiększyły się niemal trzykrotnie. Na dzień dzisiejszy włoskie państwo rządzone przez Wettynów wydaje się być głównym kandydatem do zjednoczenia Italii i odbudowy Imperium Rzymskiego (nie Narodu Niemieckiego). W rękach mieszkańców Neapolu znajduje się Sycylia, Południowe Włochy i część ich północnej części.



    [​IMG]

    Na charakterystyczny fioletowy kolor zaznaczone są ziemie Neapolu w 1574 r.

    cdn...





     
  18. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici
    Odcinek VIII
    (1574-1613)
    [​IMG]
    Utworzenie Cesarstwa Włoskiego

    [​IMG]
    [​IMG]
    Giovanni I, zwany Wielkim lub Groźnym - z bożej łaski Cesarz Włoski, król Italii i Neapolu, Wielki Książę Egiptu i Trypolitanii

    Wojna o Tyrol

    Od czasu klęski poniesionej przez Austrię w wojnie z Francją, jeszcze w XV wieku, hrabstwo Tyrolu było uważane za protektorat Bawarii. Był on zamieszkany głównie przez rdzennych Włochów, którzy musieli się znajdować w granicach zjednoczonej Italii. Pod koniec 1574 roku władca Bawarii otrzymał od poselstwa wypowiedzenie wojny. Kraj był wykończony po wonie z Habsburgami, którzy wysuwali roszczenia terytorialne. Blitzkrieg nabrał wtedy nowego znaczenia - prawie niebronione twierdze Niemców (prawie cały Tyrol był okupowany przez Austrię) zostały zdobyte tak szybko, jak Francja w 40'. W czasie kampanii nie poniesiono dużych strat - największa bitwa została stoczona z 16-tysięczną armią bawarską, którą dowodził książę tego kraju (zginął podczas bitwy). W końcu zawarto pokój. Niemcy zrzekli się Tarentu na rzecz Neapolu.

    Uzyskanie korony Lombardzkiej

    W 1576 zmarł ostatni mediolański Sforza. Zgodnie z umową zawartą z Józefem I, Neapol odziedziczył to państewko, dzięki czemu stał się najpotężniejszym krajem w Italii. Nowego władcę nie koronowano na księcia Lombardii, lecz przyznano mu Żelazną Koronę, czyli tytuł króla zjednoczonych Włoch. Tym samym uzyskano pretekst do dalszych podbojów pozostałych księstw, które nie uznały zwierzchnictwa nowego władcy. Z niepokojem na to wydarzenie spoglądał również Cesarz Niemiecki, ponieważ zjednoczone Włochy nienależące do Świętego Cesarstwa stanowiły jedynie zagrożenie.

    [​IMG]

    III Wojna Włoska

    Po królewskiej koronacji Giovanniego I, pozostałe państwa Włoskie (Sabaudia, Wenecja, Urbino) z pomocom Świętego Cesarza utworzyły koalicję przeciwko Włochom. Imperator nie chciał bezpośrednio angażować się w konflikt, ponieważ Węgry - jego sojusznik był także aliantem Neapolu-Włoch. Królestwo Italii sprowadziło dodatkowo zaprawioną w bojach Armię Górnego Egiptu do wzmocnienia swoich sił. Po stronie króla Włoch stanęła Anglia, Portugalia i Węgry oraz Zakon Joannitów.

    Przebieg:

    Jako priorytet wskazano unieszkodliwienie Sabaudii, która posiadała 13-tysięczną armię lądową (stanowiąca jakieś tam zagrożenie). W tym celu "zorganizowano" bitwę pod Niceą, podczas której zwycięstwo odniosła Armia Neapolu.
    [​IMG]
    Bitwa pod Niceą

    Po tym zwycięstwie przystąpiono do ostatecznej likwidacji uciekających niedobitków sabaudzkich. Zaczęto także przygotowywać piechotę i wojska inżynieryjne do zdobycia twierdz.

    Po pokonaniu Sabaudii, skierowano wszystkie siły (jedynie 3-tysięczny oddział okupował Urbino) na Wenecję. Walki toczyły się tam z pomocą wojsk węgierskich, które samodzielnie nie dałyby rady przeciwstawić się Wenecjanom. Po zdobyciu weneckich posiadłości w Italii, zaczęto szukać sposobu na zniszczenie pozostałej w dobrym stanie floty agresora. Na szczęści pomocni okazali się tutaj Anglicy i Portugalczycy. Przystąpiono więc do zajęcia stolicy Republiki Św.Marka i jej posiadłości w Grecji. Dopiero w 1583 roku doszło do podpisania aktu kapitulacji koalicjantów. Zmuszono ich do uznania koronacji Giovanniego Groźnego. Tym sposobem Włochy stanowiły już prawie spójne terytorium, które oddzielało Papiestwo i Toskania.

    Wojna z Toskanią

    Wydawało się, że Toskania bez większych problemów przyjmie żądania inkorporacji, lecz po jej stronie opowiedział się papież. Nadarzyła się wspaniała okazja, aby zdobyć Rzym - integralną część Włoch. Wieczne miasto, Florencję i okolicę zdobyto z marszu, lecz niespodziewanie z Prowansji ruszyła ofensywa Stolicy Piotrowej. Dwie armie starły się pod Mantuą. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, lecz wkrótce przybyły posiłki które ostatecznie rozprawiły się z pokojowo nastawionymi wojownikami Papieża. Po dwóch latach oblężenia zdobyto Prowansję, lecz Awinion stanowił nie lada problem dla Włochów. Po nieudanych szturmach zrezygnowano z całkowitego włączania papiestwa do Włoch, lecz zadowolono się licznymi zdobyczami na Półwyspie Apenińskim.

    Proklamacja Cesarstwa Włoch

    Giovanni I był bardzo nieusatysfakcjonowany dość nieznaczącym noszonym przez niego tytułem króla Włoch. Dokonano więc koronacji na Cesarza Włoch. Uznali to prawie wszyscy monarchowie ówczesnej Europy oprócz Cesarza Niemieckiego i Papieża. Podjęto także decyzję o przeniesieniu stolicy państwa z Neapolu do Rzymu. Wprowadzono również wiele reform, na przykład utworzono milicję i wprowadzono cła na towary importowane z innych krajów. Zdecydowano się także na utworzenie Szkoły Wojskowej.
    [​IMG][​IMG]

    [​IMG]
    Rozwój terytorialny Włoch:
    I - Wojna z Tyrolem,
    II - Uzyskanie Żelaznej Korony,
    III - III Wojna Włoska,
    IV - Konflikt z Papieżem i Toskanią, którą źle zaznaczyłem


    Wojna z Turcją

    Jak zwykle Turcja popełniła ten sam błąd - cała armia została przez Sułtana rzucona na Węgry. Ponownie udało się zająć kolejny kawałek Azji Mniejszej (uzyskano dostęp do Morza Czerwonego, na którym najwcześniej za 50 lat będzie pływała flota Włoska) oraz Gazę.

    Ważniejsze wydarzenia na świecie i polityka zagraniczna


    Sojusz z Burgundią:

    [​IMG]

    Sekularyzacja Joannitów ( potem włączono ich do Imperium):


    [​IMG]



    cdn...
     
  19. davere

    davere Ten, o Którym mówią Księgi

    No cóż, same zastrzeżenie będą w tym poście.
    Po pierwsze wspominanie o blitzkriegu w kontekście wojen XVI- i XVII-wiecznych jest dużym nadużyciem, zwłaszcza, że po pokonaniu wrogiej armii musisz jeszcze przystąpić do oblężenia, żeby zająć daną prowincję. A ideą blitzkriegu nie było szybkie starcie wroga w pył, a po prostu rajd szybkich jednostek - w miejscu przełamania linii frontu - na tyły przeciwników do strategicznych pozycji, aby złamać morale walczących - jak najszybsze zajmowanie terenu.
    A jeśli wziąć pod uwagę, że prowadzisz Neapol, to chyba winno być jakieś guerra lampo, a nie blitzkrieg. Pamiętaj - piszesz historię od nowa i nikt nie słyszał o Francji w 1940 roku.

    No i jeszcze mapka.
    Co właściwie oznacza Konflikt z Papieżem i Toskanią, którą źle zaznaczyłem? Przecież zrobienie nowej mapki i poprawne oznaczenie Toskanii chyba nie powinno być problemem, prawda?

    Tyle zastrzeżeń. Pisz dalej i dbaj o jakość ;)
     
  20. Luuny

    Luuny Ten, o Którym mówią Księgi

    Zgadzam się z przedmówcą :) jeśli grasz Włochami, to staraj się używać włoskich terminów do opisania konkretnych zjawisk (np. wojny błyskawicznej) ewentualnie łacina by uchodziła. Poza tym robisz niezłe postępy. :) Leci rep.

    ***

    Ha! jeszcze nie mogę dać Ci tego repa. Ale w najbliższym czasie dodam ;)
     
  21. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Wielki dzięki za Wasze uwagi. Mówiąc o blitzkriegu miałem na myśli to, że rzuciłem całą armię opartą głównie na piechocie na Bawarię i Tyrol. Po konflikcie z Austrią, morale obrońców było prawie zerowe, więc bez większych strat dokonywałem szturmów, co przyczyniło się do błyskawicznego opanowania tego kraju.
     
  22. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Veni Vidi Vici

    [​IMG]

    Odcinek IX (1618-1664)

    [​IMG]
    [​IMG]


    Polityka wewnętrzna


    Aby umocnić swoją władzę jaśniecesarz wprowadził jakże idealny ustrój monarchii absolutnej. Pozbawiło to arystokracji wpływu na decyzje cesarza. Niestety nie obyło się bez fali buntów. Niepokoje w państwie trwały 2 lata. Ustabilizować sytuację udało się dopiero po wydaniu znacznych sum na utrzymanie porządku. Ponadto, aby uchronić się przed ewentualnymi rebeliami oraz zwiększyć kontrolę nad wasalami powołano Izbę Lordów.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Wojna z Austrią

    W tym jedynym przypadku agresorem zostało Cesarstwo Włoskie. Jako powód do rozpoczęcia kampanii przedstawiono chęć przyłączenia rdzennej ludności włoskiej, zamieszkującej Istrię i Triest. Działania wojenne rozpoczęły się w 1634 r. Na wezwanie do uczestnictwa w mordobiciu odpowiedziały Węgry i Wielka Brytania. Armia włoska została podzielona na 2 grupy: każda po 35.000 chłopa. Działania ofensywne polegały wyłącznie na przejmowaniu twierdz wroga, a co najważniejsze w trakcie inwazji nie rozegrała się żadna bitwa. Zajęta została Karyntia i miasto Lienz, a później w wyniku dezercji garnizonów na Istrii i w Trieście, Austria została pozbawiona napływu towarów z zagranicy. Próbowano wynegocjować korzystny pokój, lecz okupujący dwie prowincje węgierskiego sojusznika Austriacy nie zgadzali się na żadne satysfakcjonujące Włochów warunki kapitulacji. Dopiero włosko-węgierskie wygrane oblężenie Wiednia przyniosło przełom w negocjacjach. Austria zrzekła się Istrii i Dalmacji oraz zapłaciła dość małe odszkodowanie w wysokości 50 dukatów.

    [​IMG]
    Działania wojenne w czasie wojny z Austrią.


    Kolejna krucjata przeciwko Turkom


    Roku pańskiego 1652, Węgry zostały napadnięte przez "stałego agresora" - Imperium Osmańskie. Oczywiście Włochy zgodziły się na pomoc aliantowi. Do wojny zostały również wciągnięte: Wlk. Brytania, Portugalia i Rzeczpospolita. Natarcie na najeźdźcę przebiegało na trzech frontach: z Grecji na Macedonię (8.000), z Węgier na Stambuł i Grecję(70.000) i z Jerozolimy na Aleppo(22.000). W nawiasie podano liczbę żołnierzy w armiach. Jako priorytet uważano zajęcie stolicy wroga i odcięcie jego armii w Azji Mniejszej. Tak też zrobiono i 2. czerwca 1653 roku obie armie starły się na przedpolach tego miasta. Bitwa została przegrana, lecz Turcy ponieśli dość duże straty, a włoski garnizon w Konstantynopolu nadal się bronił. Natarcie na pozostałych kierunkach przebiegało niemal bez ofiar, ponieważ bitwy rozgrywane były pomiędzy przeciwnikiem i sojusznikami Węgier. Wyjątek tutaj stanowiły starcia z nowo rekrutowanymi siłami najemnymi wroga pod Atenami i Damaszkiem. W ten sposób zajęto dzisiejszą Syrię, część Grecji, Macedonię i Stambuł. Nieoczekiwanie w 1660 roku sułtan turecki przysłał posłów z propozycją pokoju. Osmanowie zrzekli się terenów Półwyspu Peloponeskiego, Damaszku i Aleppo oraz uwolnił Ateny.

    [​IMG]
    Kampania przeciwko Turcji. Przedstawiono tu wyłącznie działania Włochów.

    Kampania w Szwajcarii


    Włochy w 1662 zobowiązały się pomóc Portugalii pokonać zdradzieckich Szwajcarów, którzy bezpodstawnie najechali ich kraj. Przystąpiono do organizacji wojsk. Wyczerpane ciągłymi wojnami oddziały włoskie poniosły dotkliwą klęskę w bitwie pod Sabaudią. Pomimo tego reszta armii wkroczyła na tereny wroga i przystąpiła do szturmowania twierdz. Niestety zakończyły się one stratą prawie całej piechoty. Jedynie miejscowość Wallis udało się zdobyć. W tej sytuacji podpisano pokój. Szwajcarzy zrzekli się tamtej miejscowości i zapłacili 25 dukatów. Wojna ukazała poważne problemy Cesarstwa Włoskiego spowodowane nieznacznym zacofaniem technologicznym i gospodarczym. W państwie szalała inflacja i szerzyło się bezrobocie, a także dochodziło do licznych buntów na terenach Północnej Afryki, jednak Imperium nadal istniało i nie groziło mu większe niebezpieczeństwo. Do czasu aż...

    Unia Austrii i Węgier


    Obydwa kraje były rządzone przez władców z dynastii von Welfów. Oczywiste wydawało się, że prędzej, czy później dojdzie do unii realnej. Koszmar urzeczywistnił się w 1664 r. Od zachodu zaczął zagrażać Włochom "biały blob" . W celu obrony zawarto sojusz z Prusami, które również czuły się zagrożone wzrostem potęgi sąsiada. W celu brony zajęto wcześniej zwasalizowaną Bośnię. Niedługo po tym cesarz zmarł.


    Podsumowanie



    Podczas panowania kolejnego już cesarza, obszar Cesarstwa Włoskiego znacznie się powiększył. Zwasalizowano również Ateny, Prowansję i Bośnię. Zawarto również szereg sojuszy (Hiszpania, Prusy). Zwiększono także liczebność armii do 94.000 żołnierzy.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    Na jaśniejszy kolor zaznaczono tereny zdobyte. Zakreskowane ziemie stały się lennikami.




    cdn...​
     
  23. Raginis

    Raginis Aktywny User

    Widzę że ktoś przywraca Imperium Rzymskie do życia :)
     
  24. PZSW

    PZSW Znany Wszystkim

    Słuszne spostrzeżenie. Nie wiem tylko, czy uda mi się uzyskać wymagane ziemie (cała Afryka Północna, Grecja, Turcja i Aragonia/Katalonia) przed końcem gry. Jeśli nie zdążę, to trzeba będzie skonwertować save'a na Victorię II.
     
  25. ers

    ers Ten, o Którym mówią Księgi

    A co tam w Polsce słychać?
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie