Dziś porozmawiamy o rozbudowie przemysłu. We wszystkich poprzednich częściach HoI mieliśmy parametr zwany Industrial Capacity, ale, jak wspomnieliśmy w dev diary nr 5, podzieliliśmy go na fabryki wojskowe i cywilne oraz stocznie. Fabryki cywilne są wykorzystywane do handlu, produkcji dóbr konsumpcyjnych i wszystkich rodzajów budynków. Stocznie budują okręty, zaś fabryki wojskowe wytwarzają pozostały sprzęt – broń, samoloty, czołgi.

Istnieje także kilka innych budynków, które są sklasyfikowane jako fabryki – syntetyczne rafinerie (każda wytwarza jedną jednostkę gumy i dwie ropy), reaktor jądrowy (buduje bomby atomowe) oraz poligon rakietowy (pozwala na rozmieszczanie rakiet).

Jak to wszystko działa? Przede wszystkim każde państwo posiada limit fabryk zależny od populacji i infrastruktury. Istnieje kilka focusów i eventów, które mogą zwiększyć limit. Możesz zawsze zniszczyć niepotrzebne fabryki, a także przerobić fabrykę cywilną na wojskową lub na odwrót. Tempo budowy baz morskich, fortyfikacji i fabryk zależy od liczby fabryk cywilnych, gdzie do 15 jest używanych na raz. Kolejną różnicą w porównaniu do HoI3 jest to, że uszkodzona fabryka musi być naprawiona przy użyciu innych fabryk, a nie za darmo. Daje to większe znaczenie bombardowaniu strategicznemu i jest to bardziej realistyczne.

Oto screen Nowego Jorku, który ma dwie fabryki wojskowe, dziewięc cywilnych i trzy stocznie. Przy obecnym poziomie infrastruktury można tu zbudować jeszcze dwie fabryki, co da maksimum, czyli 20 fabryk, co jest wynikiem dużej populacji. Dla porównania Karolina Południowa ma populację pozwalającą na 11 fabryk, Korsyka dla 2, a Gotlandia dla 0!

Za tydzień porozmawiamy o handlu.