Oryginalny autor: podcat z forum paradoxplaza.
Tłumaczenie: Maciej-Kamil z naszego forum

Witam Wszystkich! Tematem tego tygodnia będą efekty uboczne wojny: okupacja i opór.

Opór.

Głównym celem modelacji oporu w HOI IV jest usunięcie niezliczonych (oryginał – „whack-a-mole”) grupek rebeliantów i oddanie problemów z okupacją dużego obszaru.

Każdy okupowany kraj, który kontrolujesz ma „wartość oporu”, która jest wskaźnikiem siły lokalnego oporu. Będzie on wzrastał wraz z upływem czasu. Aby zmniejszyć, albo zatrzymać ten przyrost w regionie musisz utrzymywać tam twoje wojska (najlepiej, żeby były to specjalne dywizje z batalionami żandarmerii, które są efektywne w zwalczaniu partyzantki), albo obniżyć rygor swoich praw okupacyjnych w danej nacji.

Skutki rozwoju ruchu oporu to:

  1. zmniejszenie dostępnego zaopatrzenia i efektywności jego dostarczania na danym terenie (oryginał: „creating a bottleneck”),
  2. twoi wrogowie będą mieli lepsze dane wywiadowcze z danego terenu,
  3. fabryki będą sabotowane i będziesz musiał je naprawiać
  4. twoje wojska będą ponosiły większe straty w skutek wyniszczenia.

Warto więc utrzymywać swoje siły na tyłach, aby to zwalczać, jednakże zmniejszasz w ten sposób ilość dywizji do walki z wrogiem. Możesz również powołać ministra z cechą „książę terroru” co pomoże w walce z partyzantką.

Prawa okupacyjne.

Możesz ustalić prawa okupacji dla każdego państwa, które zajmiesz. Mogą być one różne: od najmilszych do ekstremalnie rygorystycznych. Najbardziej rygorystyczne dają ci największą możliwość eksploatacji, ale zwiększają przyrost „wartości oporu”.

Najmilsze prawa:
– najmniej fabryk,
– najmniej zasobów,
+ najwięcej zasobów ludzkich i
+ mniejszy rozrost ruchu oporu.
(W oryginale powyżej znajduje się również minus: „- local resources” oznaczający „lokalne zasoby”. Kompletnie nie pasuje on do kontekstu, a jego przeciwieństwo nie znajduje się pod najostrzejszymi prawami, więc został pominięty. Pominięto również dwukrotne powtórzenie w najrygorystyczniejszych frazy „most resources”).

Najbardziej rygorystyczne:
+ najwięcej zasobów,
+ największa wydajność fabryk,
– brak zasobów ludzkich i
– szybszy przyrost siły oporu.

Przekazywanie okupowanych terenów.

W przeciwieństwie do EU IV, albo innych naszych gier w HOI duża część mapy zazwyczaj jest okupowana przez większą część rozgrywki niż przez krótszy okres, ważna jest wiec możliwość ich kontroli podczas gry. Aby w tym pomóc wprowadziliśmy opcje dyplomatyczne w których możesz wybrać kraje okupowane przez ciebie i zaproponować przekazanie ich sojusznikom. Nie daje im to punktów w przyszłej konferencji pokojowej, ale otrzymują to, co jest w danym terenie (zasoby, fabryki i im podobne). Sztuczna Inteligencja z chęcią przekaże ci tereny, jeśli dużo wkładasz w prowadzenie walk (oryginał: „if you are doing heavy lifting in the war”), zaś z drugiej strony ty możesz oddać tereny, do których okupacji nie starczy ci żołnierzy, albo cię one nie obchodzą.

Do zobaczenia w następnym tygodniu, gdy porozmawiamy o planach wojennych!