Dzisiaj rzucimy oczkiem na stronice z dziennika twórców Stellarisa. A tym razem poznamy pierwsze informacje na temat ras i cywilizacji.

Na początek otrzymalśmy informację o tym, że wykonano około setki unikalnych i animowanych portretów dla ras. Owe same zostały uporządkowane w sześć grup -Mammalian (ssacze), Arthropoid (stawonożne), Avian (ptasie), Reptilian (gadzie), Molluscoid (bezkręgowate) i Fungoid (grzybowe). Każde będzie miało swój schemat nazewnictwa okrętów i kolonii oraz oczywiście ubrania. Jednak nie tylko biologiczne czynniki będą na to wpływać – ważny będzie także etos danej cywilizacji.

No właśnie – co to jest etos? Tutaj jest to zbiór czterech kluczowych parametrów niebiologicznych definiujących cywilizację. Będą one wpływać na zachowanie AI, prawdopodobieństwo uzyskania danych technologii, dekretów, opcji politycznych, podstawowych ustrojów – czyli całą gamę elementów polityki wewnętrznej i zewnętrznej. W procesie tworzenia swojej cywilizacji będzie można zainwestować trzy punkty w te etosy (przy czym inwestycja dwukrotna oznacza fanatyczne oddanie danemu etosowi).

Etosami są
Kolektywizm vs Indywidualizm
Ksenofoba vs Ksenofilia
Militaryzm vs Pacyfizm
Materializm vs Spirytualizm

Etos wpływa na konkretne ustroje to te podpadają pod arystoklesową klasyfikację „Ilu rządzi”. A zatem zawsze będą dostępne jakieś rządy wielu (np. demokracje), jakieś rządy nielicznych (np. oligarchie) oraz rządy jednostki (np. monarchie). Wszędzie istnieją wady i zalety i tak np. monarchie unikają elekcji, jednak bezpotomna śmierć oznacza wzmocnienie siły wszystkich frakcji w państwie. Z ciekawostek też wiemy, że dyktatury wojskowe będą mogłyu budować większe okręty zaś Monarchowie z Mandatem Niebios stawiać wielkie mauzolea.

Etosy są jednak cechami państwa oraz popów, nie zaś cechami gatunkowymi. Wraz z odległością od centralnych ośrodków cywilizacji, w ramach jednej i tej samej grupy gatunkowej, zwiększa się prawdopodobieństwo odejścia społeczeństw od państwowego etosu. Mimo wszystko i w głównych punktach może dojść do zmian. Generalnie należy jednak traktować etosy jako elementy zmieniające się najwolniej .