3xA czyli Argentina AAR

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez szamil, 28 Kwiecień 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. szamil

    szamil User

    Wczoraj usiadłem zacząłem grać Argentyna i mówię sobie piszemy AAr. Dzisiaj chcem go zamieścić a tu właśnie dopiero co się taki pojawił. Stwierdzam że trudo i pisze swój:
    ARGENTYNA:
    3xA : Argentina AAR

    Trochę historii na początek.
    W 1808r. Rada Miejska Buenos Aires nie uznała nowego króla Hiszpanii Józefa Bonaparte i usunęła wicekróla z kraju. W 1810r. powstał pierwszy tymaczasowy rząd Prowincji La Plata. 1814 rok to data kiedy wojska argentyńskie pod dowództwem Jose San Martina wypierają wojska hiszpańskie. W trzy lata po tych wydarzeniech ogłoszono niepodległość Zjednoczonych Prowincji La Platy i ustanowiono tymczasowy rząd wojskowy w 1816, wobec próby odzyskania przez Hiszpanów Buenos Aires, kongres delegatów prowincji byłego wicekrólestwa w San Miguel de Tucumán ogłosił deklarację niepodległości Zjednoczonych Prowincji La Platy, obejmujących formalnie także Boliwię, Paragwaj i Urugwaj. Prowincja Buenos Aires, rozwinięta dzięki handlowi, gł. skórami i srebrem (z Boliwii), zamieszkana przez trzecią część ludności Argentyny, wysunęła się na czoło państwa; pampasy, stanowiące terytorium Indian i gauchos, faktycznie utrzymały niezależność, pozostając poza granicami Argentyny do końca lat 70. XIX w. W 1. poł. XIX w. trwały spory między prow. Buenos Aires, zmierzającą do modelu scentralizowanego państwa (unitaryzm), a resztą kraju, która opowiadała się za rozwiązaniem federacyjnym, z szeroką autonomią dla prowincji rządzonych przez caudillos ; 1835–52 trwała w Argentynie dyktatura J.M. de Rosasa, caudillo prow. Buenos Aires; w rok po jego upadku została uchwalona konstytucja, tworząca w Argentynie system federalny (Konfederacja La Platy); prow. Buenos Aires dokonała secesji, lecz została pokonana i 1861 przyłączyła się do związku; wkrótce, dzięki przewadze ekon., zdominowała go.
    W latach 1825-28 Argentyna prowadziła z Brazylią pierwszą wojnę o sporny obszar Urugwaju. Wojna skończyła się niepodległością Urugwaju. W latach 1831-41 Argentyna prowadziła wojnę o kolejną sporną część państwa, o wyspy falklandzkie z Wielką Brytanią, której pomagała Francja. Jednak dopiero w 1845r. konflikt się zkończył całkowitą porażką Argentyny i odstąpieniem U.K. wysp falklandzkich. W !851r. trwa krótka druga wojna z Brazylią. Przewrót i obalenie rządu Juana Manuela de Rossas spowodował chwilowe zaprzestanie ekspansji Argentyny. W 1865 Argentyna przystąpiła do sojuszu Brazylii i Urugwaju przeciw Paragwajowi (wojna paragwajska 1864–70) i wymusiła na nim odstąpienie części terytorium; 1878–79 w walkach z Indianami podbiła i włączyła do swego terytorium pampasy; 1881 zawarła z Chile układ o granicach w pd. Andach. Ale w 1899 Argentyna wygrywa spór z Chile o sporny obszar Atacamy, w 1901r. kolejny spór z Chile o Patagonie. Sędzią polubownym tego sporu zostaje Król Wielkiej Brytanii Edward VII i przyznaje on większą część Chile.
    W ciągu kilku następnych dziesięcioleci Argentyna, dzięki imigracji (1860 liczyła 2 mln mieszk., 1857–1930 przybyło ok. 6 mln osób, gł. z zach. Europy), ekspansji kolei, wykorzystaniu pampasów do hodowli i rolnictwa oraz pomocy kapitału zagr., gł. bryt., przeżyła rozkwit gosp. (połowa świat. eksportu wołowiny, znaczne udziały w handlu produktami zwierzęcymi i roślinnymi); ścisłe związki z Europą czyniły ją zdecydowanym przeciwnikiem panamerykanizmu, forsowanego przez USA. Obok wielkich hodowców bydła i obszarników pojawiły się wówczas w Argentynie nowe grupy społ.: klasa średnia i robotnicy; w latach 90. powstały partie: radykalna i socjalist., lecz poprzez nieuczciwe wybory była utrzymywana władza oligarchii wielkich właścicieli ziemskich, kupców i bankierów. Dopiero 1912 prez. R. Saenz Peña przeprowadził reformę, która ustanowiła tajne wybory powszechne, dzięki czemu 1916 na prezydenta został wybrany radykał, H. Yrigoyen. Rządzący radykałowie również ulegli korupcji; podczas drugiej kadencji Yrigoyeny (1928–30) nastąpił wśród nich rozłam w wyniku niezadowolenia z „personalizmu” prezydenta. Reperkusje wielkiego świat. kryzysu gosp. W czasie I w.ś. Argentyna zachowała neutralność, ale dostarczała aliantom żywność 1929–33 i utrata przez rządzących kontroli nad wydarzeniami doprowadziły 1930 do przejęcia po raz pierwszy w Argentynie władzy przez armię. Za jej przyzwoleniem 1932–36 rządy sprawowała luźna koalicja konserwatystów i „antypersonalistycznych” radykałów, przy odzyskaniu faktycznej kontroli w państwie przez oligarchię.
    Ponowne odzyskanie władzy przez Oligarchię spowodowało powrót do myłśi internacjonalistycznych Ameryki.
    1 I 1936r. na posiedzeniu gabinetu prezydenta Justo podjęto decyzję o dozbrajaniu armii i tak rozpoczęto badania nad Tankietką, pewnie nie małej sumki, którą otrzymał min. zbrojeń przetarg wygrała firma Esteban de Luca, natomiast drugii przetarg na stworzenie Wczesnej Dywizji Piechoty wygrany został przez firme Buenos Aires Railway Company.
    Rozpoczęto również rozbudowę przemysłu w miejscowości Bahia Blanca.
    STAN ARMII na 1936r.
    I Cuerpo de Ejercito(feldm. Justo)- Dwyizja Dowodzenia i 3x Dywizja Piechoty'18+ 2x bryg. arty.
    II Cuerpo de Ejercito(gen.bronii Mosconii)- Dywizja Górska(I) i Dywizja Piechoty'18 z bryg. p-lot
    FLOTA
    2x pancernik(I)
    2xCiężki Krążownik(II)
    2xCieżki Krążownik(I)
    2xLekki Krążownik(I)
    2x Flotylla Niszczycieli
    1x Fllotylla Okrętów podwodnych
    SIŁY POWIETRZNE (gen bronii Cassinelli)
    Aviacion de Ejercito- myśl. Przechwytujące(model Curtiss Hawk III) i szwardron bombowców okrętowych(model Consolidated P2Y3H Ranger)

    15 stycznia na kolejnym posiedzeniu gabinetu junta zdecydowała że należy odzyskac dawną część terytorium Argentyny, tą która przy pomocy Brazylii i Wielkiej Brytanii została Argentynie odebrana. Urugwaj to było małe państwo z nieweilka armia, bez floty i lotnictwa, więc zdobycie go nie wydawało się trudne a byłoby pierwszym krokiem do zjednoczenia America de sud pod przywództwem Argentyny.
    26I o 15 godzinie czasu Buenos Aires flota argentyńska otworzyła ogień do wybrzeży i redy Montevideo(stolicy Urugwaju), rozpoczęła sie wojna. Nasze niewzyciężone wojska w sile 6 dywizji o 17.00 zaatakowały słaba armię urugwajską. O 23.00 było po bitwie na pograniczu, nasze dzielne 2 dywizje piechoty idą wprost na Montevideo.
    Następstawami tej wojny było zerwanie prez Meksyk umowy handlowej z nami a USA zrywa zawarty pakt o nieagresji. Niezadowolenie w kraju podskoczyło do 14%. W związku z trudną sytuacja międzynarodowa rząd zdecydował sie stworzyć brigatto argentina- na razie oragnizowana jest 1 dywizja bojowników'36.
    o godzinie 20 17 Lutego do Montevideo wkroczyły pierwsze oddziały piechoty argentyńskiej, nie było oporu. O godzinie 21 przedstawiciel rządu Argentyny z Radą Miejska Montevideo(bo rząd Urugwaju uciekł za granicę) podpisuje kapitulację. Zebrana na centralnym placu Montevideo na wieść o tym wszeczła walki miejskie, które mimo bohaterskiej postawy Urugwajczyków zostały w ciągu nocy stłuione. Ale od tego momentu w Montevideo stacjonują 2 dywizje piechoty by by zwalczas podziemną partyzantkę Montevideo(jej poziom na poczatku to 33%)
    Jak donosi dzeinnik argetyński 17 II w wyborach powszechnych w Hiszpanii zyciężył blok ludowy.
    22 lutego 1936r. do stolicy Etiopii Abdis Adebe wkraczają faszystowskie siły Włoch. Ostatni cesarz Etiopii Hajle Selasje ucieka z kraju.
    Sytacja w naszej Republice byla spokojna. W czerwcu nasi naukowcy opracowali wczesną dywizję piechoty, natychmiast min. zbrojeń zlecił pracę nad wczesna dywizją kawalerii. Przetarg dziwnym zbiegiem okoliczności ponownie wygrała firma Buenos Aires Railway Company. 13 VII opracowano równiez projekt Tankietki. Następny projekt to wczesny czołg lekki a pracę nad nim zaczęła firma Esteban de Luca.
    18 VII sprzedawcy gazet w Buenos Aires od rana wykrzykują "guerra. guerra en Espana". Jak podaje "Periodico de Argentina": "... po prawie pól rocznym chaosie spowodowanym rządami bloku ludowego w Hiszpanii wojsko i konserwatyści hiszpańscy stwierdzili, ze tak dalej byc nie może. Zdecydowali się siła odzyskać władzę w kraju. Przywódcą powstania został dowódca wojsk hiszpańskich w Maroku gen Franco....". Poneważ te wydarzenia działy sie dalekko od rgentyny rząd argentynski stwierdził że nie bezie się wtrącał w konflikt, ale bedzie go uważnie obserwowal bo Włosi, niemcy i Sowieci wysłali tam swoje uzbrojenie i ochotników. Szef Sztabu przkonał dowództwo że trzeba wysłać tam obserwatorów bo ta wojna jest poligonem doświadczalnym nowych rodzajów bronii- lotnictwa i wojsk pancernych.
    22 VII utworzono dywizje bojowników'36 i obsadzono nimi przełęcz San Miguel de Tucman jedyne kolejowe połączenie przez Andy z Chile.
    to tyle

    [ Dodano: Czw Kwi 28, 2005 10:33 am ]
    napiszcie jak dodać screna bo próbuje szukam ale nie wiem jak:)
    No bo w sumie nie zobaczycie jak mi idzie na żywo.
     
  2. szamil

    szamil User

    Postępowała modernizacja armii. Po wynalezieniu wczesnej dywizji piechoty nasze oddziały dotąd zorganizowane na wzór piechoty z 1918r. zostają przekształcone w dywizje piechoty o najnowszych 1936 wzorcach.
    14 IX 1936r. "Periodico de Argentina" podało że poprzedniego dnia doszło do wybuchu rewolucji w Pargwaju. Władzę przejeli socjaldemokraci. W związku z tym nasz rząd wysłał nad granicę z Paragwajem oddziały bojowników'36 by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się rewolucji na nasz kraj.
    W pierwszy wtorek listopada 1936 roku tj. 4 prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej został wybrany Franklin D. Roosevelt. Prezydent Augustin Justo sam osobiście wysłał depeszę z gratulacjami.
    Dnia 28 XI ukończono rozbudowę przemysłu w prowincji Bahia Blanca. Powstanie fabryki, a zarazem nowych miejsc pracy spowodowało ozywienie gospodarcze w tej prowincji i wzrost popularności rządu wśród obywateli. Aktualnie potencjał ptrzemysłowy został skierowany na stworzenie pierwszej dywizji pancernej Argentyny.
    30 listaopada był waznym wydarzeniem dla rządu Argentyny. W związku z ukończeniem prac nad projektem wczesnej dywizji kawalerii zebrało się posiedzenie rządu w składzie:
    prezydent, premier i dow. wojsk lądowych: Augustin Justo
    min. spraw zagranicznych: Carlos Saaverda Lamas
    min. zbrojeń: Alberto Huego
    min. Bezpieczeństwa: Roman Castillo
    szef wywiadu: Jose Maria Sorbe
    dow. marynarki: Eleazor Videlo
    dow. sił powietrznych: Antonio Panudii
    Augustin Justo wystąpił do zabranych i przedstawił im swoją koncepcję jednoczenia Ameryki Łacińskiej poprzez podporządkowanie Argentynie wszystkich krajów Ameryki Południowej i Środkowej po Rio Grande. Prezydent Justo poprosił szefa sztabu o przedstawienie ewentualnego planu inwazji Chile. Główny atak według tego planu miał być wyprowadzony z rejonu San Miguel de Tucman na stolicę Chile Santiago. Flota w tym czasie miała dokonać desantu na wybrzeżu Chile w rejonie Wellington. Żeby operacja się duała a szczególnie morska jej część admirał Videla stwierdził że potrzebne są Transportowce i piechota morska. Dlatego podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad wczesną piechotą morską i uchwalono również, że kiedy zostanie utworzona dywizja pancerna zaczną być budowane transportowce. Prace na d wczesna dywizja piechoty morskiej powierzono przedsiębiorstwu Buenos Aires Railway Company(BARCo), za tą firmą najbardziej nalegał minister zbrojeń. Na koniec posiedzenia Augustin Justo kazał nalać wszystkim zebranym dobrego chilijskiego wina i przemówił: ";Do tego wyśmienitego chilijskiego wina należy się odpowiedni toast. Chciałbym żebyśmy ten toast wznosili winem amerykańskim nie chilijskim, dlatego właśnie dzielenie Ameryki na nieokreślone i złudne narodowości jest zupełną fikcją. Tworzymy jedna, wielką metyską mieszankę, którą od Meksyku po Cieśninę Magellana łączy wyraźne podobieństwo etniczne. Teraz, próbując zrzucić z siebie cały ciężar prowincjonalizmu wznoszę toast za Argentynę i Zjednoczoną Amerykę Łacińską"
    17 I 1937 roku "Periodico de Argentina" donosi o wojskowym zamachu stanu w Nikaragui.
    W styczniu i lutym jak przedstawiał rządowi szef wywiadu Jorge de la Torre dochodziło do częstych spotkań pomiedzy przedstawicielami Japonii, Niemiec i Włoch. Nasz dobrze poinformowany człowiek we Włoszech powiadomił nasz wywiad że miało dojśc do podpisania paktu, który byłby skierowany przeciwko ZSRR, ale 5 II ostatecznie przekonalismy się że do podpisania paktu nie doszło.
    22 II ukończono wreszcie prace nad Wczesnym czołgiem. Na posiedzeniu gabinetu ministrowie podjęli decyzję o zwiększeniu produkcji przemysłowej, ponieważ nasza gospodarka argentyńska jest na niskim poziomie. Zlecono badania nad podstawowymi narzędziami mechanicznymi. Przetarg wygrała firma YPF. 3 dni po posiedzeniu gabinetu miał miejsce w Paragwaju przewrót. Nastąpiła zmiana rządu. Władzę przejęli konserwatyści, to uceiszyło nasz rząd jednak nadal Paragwaj był demokracją i prawdopodobny był konflikt w przyszłości.
    9 V z Hiszpanii dochodzą wieści o zakończeniu tej ponad rocznej wojny domowej. Faszyści, jak podaje właśnie korespondent radia argentyna w Barcelonie, wkroczyli do tego misata- ostatniego bastionu republikanów. Prezydent Justo był na ogół zadowolony z tego wydarzenia. Poprosił do siebie ambasadora nacjonalistów hiszpańskich i oficjalnie ogłasza, że uznaje rząd generała Franco. Na tajnym posiedzeniu gabinetu szef sztabu przedstawił jakie rozwiązania niesie ze sobą wprowadzenie nowego rodzaju wojska. Minister zbrjeń oficjalnie potwierdził, że w ciąguy 2 miesięcy zostanie utworzona pierwsza dywizja pancerna.
    20 maja nasi naukowcy opracowali projekt wczesnej dywizji piechoty morskiej. Nowy projekt to praca nad loniskowcem z czasó I wojny światowej opracowywany przez firmę Astilleros Alianza S.A. Cztery dni później miało posiedzenie biura premiera. Przyjęto plan przygotowań do konfliktu z Chile. Szef sztabu stwierdził by wykonać plan z 30 listopada należy sformować dywizje piechoty morskiej i stworzyć flotylle transportowców, dodatkowo trzeba będzie wybudować bazę lotniczą w San Miguel de Tucman lub w Cordobie by nasze lotnictwo mogło spokojnie operować nad Chile. Dodatkowo w obu prowincjach należy rozbudować infrastrukturę by nasze oddziały mogły szybciej się przemieszczać w kierunku Santiago de Chile. Aktualnie poziom infrastruktury w tych dwóch prowincjach to 40%, należy dążyć do 60%. Razem kosztowało by to gospodarkę Agentyny 23PP. Ustalono że w pierwszej kolejności będzie tworzona Dywizja Piechoty Morskiej i flotylla Transportowców, później Baza lotnicza i drogi w tych dwóch prowincjach.

    [ Dodano: Pią Kwi 29, 2005 2:20 pm ]
    I jednak screen się nie dodał. Spróbuje jeszcze raz później, bo teraz czas pograć:D

    [ Dodano: Sob Kwi 30, 2005 8:42 am ]
    montevideo zdobyte

    [ Dodano: Nie Maj 01, 2005 12:34 pm ]
    3 VI 1937 nasz wywiad donosi że po incydencie na moście Marco Polo ybuchł konflikt pomiędzy Japonia a Nacjonalistami Chińskimi, państwem Kwang-si i Szan-si. Do 7 czerwca do wojny dołącza po stronie Japonii cesarstwo Mandżuko a po stronie chińskiej Komunistyczne Chiny.

    Trzeciego lipca na głównym placu miasta Cordoba prezydent Justo nadał sztandar pierwszej argentyńskiej dywizji pancernej „ Blindada Rodriguez”. Jest to jednostka lekko opancerzona posługujące się czołgami typu M1A2(I). Następnie zaczęto formować pierwszą dywizje piechoty morskiej(ma być gotowa na 19 XI) i flotyllę transportową.

    18 VII nasi naukowcy opracowali nową technologię – podstawowe narzędzia mechaniczne, usprawni to zdecydowanie nasz przemysł. Na nowy projekt wybrano prace nad podstawową dywizją kawalerii a powierzono ją firmie Esteban de Luca..

    20 XI sformowano pierwszą argentyńską dywizję piechoty morskiej Infranteria de Marina Nro.1 Następne działania naszego rządu to decyzja o budowie bazy lotniczej i rozbudowie infrastruktury w San miguel de Tucman i w Cordoba oraz rozbudowa fabryk w prowincji Viedma i produkcja seryjna 2 okrętów podwodnych.
    5XII ostatecznie ukończono w stoczni w Buenos Aires prace nad I flotylla transportowców „ARA Cabo San Diego”. Rozpoczęto budowę kolejnej flotylli transportowej. Cztery dni później nasi naukowcy opracowali nowy projekt podstawową dywizję kawalerii. Nowy projekt to częściowo zmotoryzowana dywizja kawalerii.

    Czwarty stycznia roku 1938 to był najstraszniejszy dzień w historii współczesnej Argentyny. Była noc z 3 na 4 lipca nasz wielki prezydent Justo spokojnie wracał do swojej rezydencji z ministerstwa zbrojeń, po kolejnym ciężkim dniu pracy. Kolumna trzech samochodów posuwała się szybko po już wyludnionych ulicach Buenos Aires. Przy skrzyżowaniu San Martin calle i Pellegrini calle do samochodów prezydenckiej świty i jego własnego ogień otworzył ckm ustawiony w jednym z okien budynku. Kula przebiła się przez bak i samochód z Justo eksplodował. Ostatnią myślą Justo przed śmiercią była „... przecież jest jeszcze tyle do zrobienia...”. Za zamachem jak się później dowiedzieliśmy stali generałowie z Roberto M. Ortizem na czele. Żądni władzy generałowie dokonali tego czynu, a winę zwalając na komunistycznych i anarchistyczną hołotę. 5 Stycznia prezydentem i premierem Argentyny został Roberto M. Ortiz, nasz kraj został skierowany w kierunku demokracji o 1 punkt i w kierunku lewicy o 1 punkt, niezadowolenie wzrosło o 1. Dwa dni później nowy rząd rozwiał nadzieje społeczeństwa na większą demokratyzację życia i powrócił do autorytaryzmu.
    11 stycznia uformował się nowy gabinet:
    premier i prezydent Roberto M. Ortiz
    MSZ- Jose Maria Cantillo
    Min. Bezp.- Tomas Alberto Le Breton
    Szef Sztabu- Carlos O. Marquez
    Szef Wywiadu- Felipe Urdapilleta
    Dowódca wojsk lądowych- Manuel Savio
    Dowódca Marynarki- Leon Sanchez Scasso
    Dowódca Sił Powietrznych- Alberto Verdaguer
    Min. Zbrojeń- Guillermo Rothe.
    Szybko nowy gabinet okazał się jeszcze bardziej skorumpowany niż poprzedni I 4 II po ujawnieniu nadużyć nad zleceniem opracowania technologii z rządu usunięty został Guillermo Rothe. Nowym ministrem zbrojeń został znany przemysłowiec Lisandro de la Torre. A technologią, której wspomniano opracowywanie ulepszonych narzędzi mechanicznych. Wcześniej 11 stycznia ukończono prace nad projektem lotniskowca z I w.ś.

    11 II odszedł kolejny skorumpowany minister Diogones Taboda, na stanowisku szefa wywiadu zastępuje go Fellipe Urdapilleta. 15 lutego miała kolejna zmiana w rządzie, Laureano Anaya zastępuje za stanowisku dowódcy wojsk lądowych zwolennika statycznej obrony Manuela Savio. Anaya jest zwolennikiem doktryny pancernej pięści.
    28 II stworzono nową flotyllę okrętów podwodnych- okręty S.Fe/Salta/S. Del Estero. 24 VI dokończono budowę 3 flotylli okrętów podwodnych S.Luis/S.Cruz/S.Juan.

    6 III miał miejsce Anschluss Austrii.
    W kwietniu, 19 nasi naukowcy opracowali nową technologię Częściowo zmotoryzowana dywizja kawalerii. Firma Esteban de Luca została wyłoniona w przetargu na opracowywanie projektu podstawowej dywizji Zmotoryzowanej.
    25 VI ukończono prace nad doktryną ulepszonych narzędzi mechanicznych. Nowy projekt to doktryna pomocniczych lotniskowców floty, doktrynę ta opracuje dla nas senior Pedro Casal.

    Po spokojnym lecie na świecie doszło do niezwykle ważnego wydarzenia. W dniach 29-30 IX miała miejsce konferencja monachijska. Ustalono na nie, że Sudetenland przejdzie na własność Niemiec. Cztery europejskie mocarstwa określiły los Czechosłowacji nawet nie pytając się jej o zdanie. Premier W.B. po powrocie do kraju, wychodząc na lotnisku pod Londynem ogłosił „Przywożę wam Pokój!”

    23 października opracowaliśmy technologie podstawowej dywizji zmotoryzowanej. Następny projekt to maszyna zliczająca ludność opracowywana przez BARCo.

    Jesień, która nadeszła miała być ostatnią jesienią dla Chile i kolejnym krokiem Argentyny do zjednoczenia Ameryki.
    12-13 XI ukończono rozbudowę infrastruktury w prowincjach Cordoba i Tucman. 27 listopada rozbudowano przemysł w prowincji Viedma i rozpoczęto formowanie 1 dywizji piechoty zmotoryzowanej. 30XI Argentyna jest gotowa do ataku wystarczy tylko dostarczyć jednostki na pozycję wyjściowe. Szef Sztabu i dowódcy sił zbrojnych kraju wydali rozkaz ataku na 10 grudnia.

    9 XII o godzinie 20 dowódca marynarki zawiadamia szefa sztabu, że transport floty z Dywizją piechoty morskiej utknął w Cieśninie Magellana. W związku z tym atak zostaje przełożony na 15 XII.
    15 XII prezydent Ramirez podpisuje akt wypowiedzenia wojny Chile. W przemówieniu oskarża rząd Chile, że stał za zabójstwem naszego wielkiego przywódcy Justo.
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie