A verbis ad verbera - MP AAR

Temat na forum 'EU IV - AAR-y' rozpoczęty przez fall.pl, 20 Czerwiec 2015.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. fall.pl

    fall.pl Nowy

    [​IMG]

    [​IMG]
    Do Wielkiego Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego , Hyrem z dynasti osmańskiej padyszach, protektor Wołowszczyzny , Serbi, Gruzji i Abchazji , pan bałkanów , protektor handlu perskiego pierwsza sułtana w dziejach muzułmańskiej tradycji

    Jako że Osmanie od wieków żyją w przyjaźni z Europa, dalej zaproponowaliśmy wam Cesarzu Akt o nieagresji. W pierwszej waszej myśli byliście wstanie go podpisać być może dlatego że okazaliśmy łaskę Persji dając im obietnicę międzynarodową że ottomanie nie zaatakują Persji (na tej sesji) i słowa dotrzymają. Jednak wielce zaskoczenie nasze było jak nagle Cesarz Zerwał rokowania o Akcie o Nieagresji.
    Dlaczego Cesarzu ?. Dzięki neutralności Osmanów zbudowaliście potęgę Autorytetu Cesarza. Dzięki nam rozgrywaliście partię szachów w HRE rozstawiając pionki tam gdzie chcieliście.
    Nie obrażamy się na rzeczywistość - przyjmujemy waszą decyzję z pokorą i szacunkiem.
    Szkoda, że Cesarz Nie chce aby Wielka Porta była neutralna do spraw Zachodniej Cywilizacji.

    Jednak zasmuciło mnie, że niedoceniono tej wielowiekowej współpracy - czekamy co się wydarzy. Czy Hordy Cesarskie postanowią palić bałkańskie wioski ? tego nie wie nikt. Jedynie Cesarz.

    Apelujemy o rozsądek i pragmatyzm
     
  2. fall.pl

    fall.pl Nowy

    [​IMG]

    [​IMG]
    Do arcybiskupa Rzymu jego świetobliwości, Muhamed II z dynasti osmańskiej padyszach, pan świata islamskiego :

    Wasza potęga morska jest przeogromna, doskonałe doktryny morskie (matrine) i potęzna flota która budujecie przeraża nas i nie możemy z nią walczyć - a bez tego nasz handel i kraj na pół przedzielony będzie

    Nie mamy złudzeń bez waszej protekcji morskiej jesteśmy nikim -
    dlatego proponujemy wam coroczny haracz wpłacny co roku do budżetu Papieskiego wzamian za protekcję naszych wód terytorialnych

    podajcie sumę a będziemy płacić co rok z szacunkiem i godnością największej flocie świata - większej nawet niż iberyjska.

    Czekamy na waszego posła aby omówić w tajnych negocjacjach kwotę tej daniny.
     
  3. fall.pl

    fall.pl Nowy

    swiezo po sesji

    Mac - brawo za determinacje udało CI się ! :)

    Tulev - też gratluacje machiawieli sceny - trzeba przyznać że umiesz "przekabacać" - nie wiem kiedy spa zaczeło bardziej popierać pap niż hab.
    Umiesz organizować gangki aby ktoś za Ciebie realizował interes tak było i tym razem. 7 vs 1 to styl Tuleva - bardzo skuteczny :) - też jest sztuką jest organizować korzystne dla siebie ganki

    Hab pokazał w tej sesji kartę "sprawdzam" aby zobaczyć kto jego sojusznik a kto wróg.
    Elektorzy zdradzili (bur broniąca heretyka i elektora a nie Cesarza) , spa wolało wspierać pap a nie haba (oe chciało całe vp przeznaczyć dla haba)
    Nikt nie chciał wzmocnienia haba - wszyscy chcieli imba pap
    to mają - papiestwo najsilniejszym państwem świata- i z flotą - 15 bsow +100 galer i co najważniejsze z ideą matrine.

    Niah- no cóż jak to niah woli dowalić personalnie komuś niż swojemu okupantowi - normalka. Urazy personalne (tym razem chyba o andrzeja chodziło) ponad profesjonalną rozgrywkę.

    Xeno - coś ty zrobił z perfekcyjnie zagraną mos po pierwszej sesji - eksperyment ze zmianą religi nie wyszedł - do tego żadnej idei militarnej i w wielkim kryzysie wewnętrznym wypowiadać nap polsce - odwaga ?

    Anglia przegrywa - tym razem będzie poteżna iberia a nie eng- na szczęscie na ita gra bardzo ambitny i dobry gracz Tulev - więc jeszcze mam nadzieje powalczy aby być lepszy niż iberyjski wujek.
     
  4. bachuxd

    bachuxd Nowy

    Wiem, że pewnie mogłoby się wydawać, że sam tą wojnę wypowiedziałem i na własne życzenie przegrałem, ale z tego co się dowiedziałem to SPA i tak miało zamiar mnie atakować i już nawet ustawiło flotę koło Anglii. Także tak czy inaczej doszłoby do tej wojny z tym, że wtedy to Chidori wybrał by sobie cel wojny. Wydaję mi się, że nie miałem szans tego wygrać niezależnie od tego co bym zrobił. Por z taka przewagą w ideach i diplo techu po prostu niszczyła moją flotę. A już pod koniec wojny POR i HOL wystawiły jakieś 45 BSów, gdzie ja maksymalnie mogłem zrobić 35

    Także dla Anglii, to już raczej GG na kolejne 100 lat :( Składam hołd morski SPA i HOL, bunkruje się na wyspach i simuje.
     
  5. fall.pl

    fall.pl Nowy

    Co mojego oe. Wiadomo jest silne etc etc tylko oddał bym 5000 kasy za więcej szczęścia do władców . cala gra władcy mil 0 ,1,2 . Teraz mam władcę mil 1 następca 2 wow !. Ratuje mnie tylko cala grę doradca mil + 3 . W 1570 skończyć dopiero cala 1 idee mil śmiech. Oczywiście osmanow dalej nie mają ewentu janczarow :). Dobra dość biadolenia na okrutny los. Wojna była nie do wygrania 5 vs 2 gdyby nie fra było by 4 vs 4 i mielibyśmy piękna epicka wojnę. Na pociszenie flota osmanska zatopila pol foty papieskiej uderzając na nią z zaskoczenia. Ale pap był zaskoczony ze Oe ma aż 90 galeria i ogromnie przepłaca za przekroczenie limitu. Ale to tylko rzwscieczylo imperum papieskie zaraz po wojnie rozpoczęły się gigantyczne zbrojenia morskie pap. Nasze kajaki wykryły około 100 galer i 20 bsow wroga + imba idea matrine i z rokiem 1580 skończyło się panowanie na wodach ottomanow. (Całkiem historycznie)

    re tulev dla protestantów papież jest heretykiem a przynajmniej - nikim ważnym.
    Ten twój katolicki klimat juz pisałem wyżej jest obłudny. Równie dobrze to świtna propaganda jak być w imba sojuszu cała grę. Bo teraz katolicy są najsilniejsi i jeśli trzymać się tego założenia że katolicy mają być w wiecznym sojuszu. To można już zakończyć kampanie - katolicy wygrali
     
  6. Karpaj

    Karpaj Aktywny User

    Szwajcaria całą sesję kupowała jedną prowkę, bo z przychodem ~6msc na czysto zebranie 1k złota przy tej ilości rehostów trwało parę godzin.
    Obserwuje wydarzenia starając się być obiektywnym dla każdej ze stron. Każdy popełnia mnóstwo błędów, często wynikających ze zmęczenia właśnie owymi rehostami które też trochę psują klimat szybkich wojen i spontanicznych decyzji, bo jeśli przy wypowiedzeniu wojny mamy 2x po 10min przerwy, to oczywistym jest że wszyscy się dogadają.
    Nie ma jeszcze podsumowania dev, ale nie ma wąpliwości że Hiszpania i Papal są najwięksi w Europie + dochodzi duży, ale strasznie pasywny Ottoman.

    Też pragnąłbym się odnieść do tego o czym wspominacie, o wyidealizowanych wojnach, które miały by się toczyć w równej ilości graczy, równej ilości wojsk i ogólnie zawsze wygrana miała by się opierać tylko na zdolnościach przywódczych.
    Nie, to nie ta gra. Tutaj wyrównanej wojny nigdy nie będzie. Stąd idealizowanie zarówno ze strony Stobka jak i Maca wojen które miały by być nieuczciwe - skończcie próbować, bo to nie ma sensu.
    Polska w 1772 też płakała "łe, gang w 3 na biedną Polskę"? Nie miała na to wpływu, bo wcześniej pozwoliła na rozrost Prus i Austrii usuwając wszystkich sobie potencjalnych sojuszników.

    Więc parę kwestii
    Hiszpania z Papalem jeszcze gry nie wygrały.
    Rzepka Maca nie jest już imba, bo po drugiej stronie ma Islamską Rosję. A z tym jeszcze pewnie nikt nie walczył i nikt nie wie jak mocnego państwa można się spodziewać.
    W HRE będzie sporo planktonu, natomiast Cesarz nie potrafił tego planktonu zebrać do kupy i zamiast silnego HRE mamy 4 małe państwa, trochę większą Austrię i ogromnego Papala.
     
  7. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Miał być długi i klimatyczny opis, AAR pełną gębą, ale propaganda w dyskusji mi na to nie pozwala.

    Zamiast tego macie suche fakty:
    W piątek późnym popołudniem trwały rozmowy hab-pap. W pewnym momencie Hab wyznał, że dostał ofertę od Oe. Podbój Italii rękami Oe i sojusz. Hab powiedział mi, że oczywiście odmówił. Potwierdzać zdawało się to następne wydarzenie.
    Przybył do mnie fall z ofertą sojuszu. Z czystej ciekawości powiedziałem, że wysłucham, po 2 godzinach pojawił się z gotową ofertą.
    Miałem to opublikować dopiero po zakończeniu kampanii, razem z całym opisem mojej polityki przez te kilkaset lat, ale propaganda w dyskusji mi na to nie pozwala.
    Proszę bardzo, oto ona:

    Kopia oferty tureckiej dla Papiestwa:
    „Na czas 100 lat do 1641 w czasie tego okresu obie strony przestrzegaja następujących punktów
    1) na czas 100 lat do 1641 - całkowity zakaz wojen oe-ita
    2) turcja zobowiązuje się odbić włoskie prowincje dla papieza.
    zawiązujemy sojusz i atakujemy haba wygraną dzielimy w proporcjach 70 % dla ita 30 % dla oe
    Turcja będzie pomagać w sojuszu agresywnym aż Italia bedzie miała następującą granice (turcja ma zakaz innych wojen agresywnych póki nie odbije papieżowi tych granic.
    [​IMG]
    3) Papież ofiacjalnie na forum międzynarodowym delkaruje że został podpisany akt o nieagresji do roku 1641 roku
    4) na czas tej umowy obowiązuje następująca strefa wpływów
    [​IMG]
    5) na czas trwania umowy obowiązuje sojusz obrony przeciw habowii (aby Austria nie chciała zemsty). Kazda wojna agresywna austrii samodzielna bodź z innymi zobowiązuje druga stronę do pomocy
    6) (inne propozycje papieża)

    Myślę też czy nie rozwinąć punktu 2 do czasu aż stworzymy wspólną granicę (lepiej sie bronić razem)”


    Propozycję powyższą oczywiście odrzuciłem.
     
  8. Arris

    Arris Nowy

    Pamiętam te płacze i propagandę i falla i maca o tym, że HRE będzie trzymać się za rączkę i bić innych kiedy ja mówiłem, że jak tylko mniejsze kraje HRE się wzmocnią to jedność w wielu aspektach będzie się kruszyć bo wyjdą rywalizacje wewnętrzne, własne interesy. Czas pokazał kto miał rację.

    Co do udziału BUR. Cesarz przedstawił powód swojej agresji jako atak Arcyksięcia Austrii (nie Cesarza Rzymskiego) na sąsiada (Elektora w postrzeganiu Burgundii) w obawie przed jego rosnącą siłą. Ten Argument Elektorowi Burgundzkiemu nie wystarczył i ogłosił, że będzie bronić interesów Elektorów przed prywatą. Cesarz nie podjął dalszych prób negocjacji (zresztą niestety Cesarz mało interesował się Księciem-Elektorem z Burgundii bo próby nawiązywania kontaktu były raczej jednostronne) i uzasadnienia swojej agresji wobec czego Książę Burgundzki nie wycofał się z wojny. Dla porównania Elektor Burgundzki uznał prawo Cesarza Austryjackiego do agresji na Kolonię, która bezprawnie zajęła wolne miasto Frankfurt. To, że obecność w tej wojnie doprowadziła do legitymizacji Burgundzkiego kościoła Protestanckiego a za tym pozostałych kościołów protestanckich w Cesarstwie było niesamowicie korzystną i radującą elektora niespodzianką.

    Ale naprawdę wolałbym by nie wpisywać BUR (a obecnie NED) w jakis wielki blok sojuszniczy SPA, POR, NED, PAP, FRA? Pakty jakie zawiera Burgundia są opatrzone datą albo podyktowane bieżącymi wydarzeniami przy czym te drugie nie są paktami ani trwałymi ani długoterminowymi.
     
  9. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Znalazłem opis falla!

    [​IMG]
    Diuk Beauregard zwany Wężem, znany jako fall (lub fallus)

    "Wąż to bardzo przebiegły i podstępny przeciwnik, dla którego największą wartością są pieniądze. Jego przesadna pewność w swoje umiejętności, to duży atut, ale tylko i wyłącznie w Twoich rękach. Żeby osiągnąć swoje cele potrafi posunąć się nawet do zdrady swoich przyjaciół lub sojuszników. Wojnę traktuje jako powinność. Zna się także trochę na militariach i batalistyce. Jednak, kiedy mu się nie wiedzie, podobnie jak Szczur, wpada w panikę i jest łatwym wrogiem do opanowania."
     
  10. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Uznawałem władzę Cesarza w Cesarstwie. Poza cesarstwem kierowałem się moją władzą, jako głowy Kościoła. Katolicka wtedy Polska była gwałcona przez katolickie wprawdzie Czechy, ale w sojuszu z heretykami. Uznawałem władzę Cesarza w sprawie zawierania napów w imieniu całego HRE (chyba jako jedyny w Cesarstwie).
    Andrzej skrewił, bo zamiast do mnie napisać, wolał zaatakować. 3 razy ja sam próbowałem do niego pisać, to zostałem po prostu zignorowany.

    Problem główny tkwi w myśleniu Andrzeja (o czym się przekonuję nie po raz pierwszy). On nie chce mieć sojuszników, tylko wasali. Zauważcie, że był gotowy na "sojusz" z papiestwem, po wygranej wojnie i wzięciu 100% warscora. W innych kampaniach też to widać - dojeżdża kogoś, ale nie rozbiera, tylko wasalizuje.

    Fall jak zwykle opowiada jakieś głupoty, a Ty jeszcze Arris z nim dyskutujesz - przecież to się mija z celem.
     
  11. Veritas

    Veritas Nowy

    Straciliscie duza frajde nie biorac udzialu w wojnie religijnej, gdzie mogla w niej brac udzial cala Europa. To jest dopiero zabawa, potwierdzila to wojna religijna w Poniedzialkowej, gdzie moja wtedy jeszcze katolicka Burgundia poparla lige protestancka, powodujac tym samym wygranie w wojnie religijnej i zapewniajac pokoj westfalski, co umozliwilo potem zdobycie tytulu cesarza po przejsciu na Protestantyzm przez BUR. Ta wojna religijna to byla najlepsza wojna w calej kampanii, bo czasem niedawny wrog staje sie nagle sojusznikiem przez religie.

    Rzeczywiscie grac Papalem i nie bronic Katolicyzmu to dziwne zagranie, ale jak widac pragmatyzm polityczny i mierzenie sily okazalo sie wazniejsze niz jakas tam religia Katolicka.

    Po opisie sytuacja wnioskuje, ze wojna miedzy ned, a hab to ewidentny fake war i do tego bardzo perfidny, a brak wojny religijnej z prawdziwego zdarzenia to oslabienie prestizu kampanii i oslabienie prestizu Papiestwa.

    W nastepnej kampanii beda gral Austria, juz od dawna o tym wiem. Tam sa potrzebne rzady twardej reki, a nie flaki z olejem. Bede trzymal wszystkich ostro za morde, a nie nianczyl. Wreszcie kazdy pozna czym jest autorytet Cesarza, Boga na ziemi wiekszego niz sam Papiez !!!
     
  12. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Tradycyjnie już zapomniałem o F10, ale czasami coś tam psyknąłem. Czekam oczywiście na nieco bardziej profesjonalne screeny map (rozdzielczość z laptopa, to nie jest to, co wszyscy lubią najbardziej).

    Tutaj garść screenów:

    Wojna habsbursko-papieska i pierwsza poważniejsza bitwa:
    [​IMG]


    Podobnie, jak wy teraz zacząłem się zastanawiać czemu tak go zmasakrowałem. Odpowiedź znalazałem po wojnie w moich modyfikatorach:
    [​IMG]


    Okienko HRE po wolcie Haba:
    [​IMG]


    Pokój w wojnie morskiej Gbr vs Spa, Por, Hol:
    [​IMG]


    Europa w 1562 roku:
    [​IMG]
     
  13. bachuxd

    bachuxd Nowy

    No SCA wystawiła 10 BSów. Prosiłem Algernona żeby dobudował jeszcze kilka BSów i nie mam pojęcia dlaczego tego nie zrobił. Ogólnie to Algernon cały czas blokował Holandię. Jak zauważyłem, że cała flota iberyjska płynie w kierunku Anglii, to sytuacja wyglądała tak (X oznacza położenie flot wszystkich państw w tym konkretnym momencie):
    [​IMG]
    Od razu zaczełem "drzeć się" do Algernona, żeby płynął całą flotą do La Manche, ale on w ogóle nie ruszył swoich statków. Jak już SPA wpłyneła do La Manche, to kazałem mu płynąć do Dover, ale on dalej stał w miejscu. Dopiero jak flota iberyjska wpłyneła do Dover, to Algernon chciał uciekać w stronę Skandynawii, ale było już za późno. Złapali go i zatopili zanim ja w ogóle zdążyłem dopłynąć. Potem jeszcze próbowałem walczyć, ale po wysłaniu 5 swoich nowo wybudowanych BSów na misję samobójczą do Dover, bo liczyłem na to że SCA tam popłynie to zostało mi ~30 i jak zobaczyłem, że wróg ma coś około 45, to po prostu się poddałem.

    Ogólnie to chyba przerastają mnie wojny morskie i wbrew pozorom nie są wcale takie łatwe jak mi się wcześniej wydawało.
     
  14. Mac

    Mac User

    [​IMG]

    Po latach upokorzeń, ciągłych wojen, okupacji, gwałtów na naszej ludności, w końcu się udało ... WOLNOŚĆ !!
    Polska ludność w końcu jest wolna, wyzwolona spod agresji uzurpatora czeskiego.
    To wydarzenie przypieczętowało przyjaźń polsko-litewską i na dowód tego powstał najpiękniejszy kraj w historii ludzkości - RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW.

    Kraj ten jest tak wspaniały, gdyż wszystkie mniejszości kulturowe są traktowane na równi z nami, Polakami.
    Akceptowani są Prusacy, Litwni, Łotysze, Białorusini, Rusini, Krymianie. Miejsca jest wiele, kraj stoi otworem dla innych dotąd ciemiężonych mniejszości kulturowych. W tym pięknym kraju, nikt nie poczuje się piętnowany z powodu tego skąd pochodzi !

    Kraj jest cudowny, gdyż tolerancja religijna jaka w nim obowiązuje jest jedyną taką na świecie.
    To tutaj łączy się 5 różnych religii świata, a wszystkie są tak samo tolerowane. W tym pięknym kraju nie ma takiego pojęcia jak represje na tle religijnym.
    Pomimo iż nauki Kalwina stanowią główne doktryny religijne kraju, to jednak tutaj każdy ma prawo wyznawać Boga, w takiej formie, w jakiej go wewnętrznie odczuwa. I nikt nie będzie z tego powodu szykanowany !


    Ten wspaniały kraj by nie powstał gdyby nie pomoc kilku wybitnych władców.
    Królu Francji i Papieżu, za pomoc w wyzwoleniu Naszych ziem, składami na wasze ręce podziękowania. Przyjmijcie także zaproszenie na wielką ucztę na zamku w Wilnie, gdzie będziemy mogli wam podziękować osobiście i porozmawiać o tym jak możemy się odwdzięczyć.
    Sułtanie Arabii, również zapraszamy na ucztę, która odbędzie się w kolejnym miesiącu na Krymie, gdzie możemy możecie odwiedzić waszych braci w wierze i sprawdzić naocznie jak dobrze są traktowani. Złożymy tam osobiście na wasze ręce podziękowania za pomoc.

    Zapraszamy również wszystkich życzliwych dyplomatów, którzy chcieliby porozmawiać o przyszłości Europy. Nasze bramy stoją otworem dla każdego, nikt nie zostanie wygnany.


    Papieżu, zdajemy sobie sprawę że zmiana doktryn religijnych naszego kraju nie jest mile widziana w Rzymie.
    Jednak przyjmijcie nasze zapewnienie że ludność katolicka jest traktowana na równi z wyznawcami Kalwina i nie stanie jej się krzywda. Nie musicie się o to martwić.
    Katolicy w naszym kraju są bezpieczni i mają zapewnione prawo do wolności wyznaniowej !
     
  15. Saegoto

    Saegoto Nowy

    Rano byłem poirytowany jak wszedłem na forum, ale ochłonąłem i patrze teraz na chłodno i ogólnie ciekawie się dzieje. Sojusze są zmienne. Nie ma kolesiostwa jak się obawiałem. Interesy małych krajów przeplatają się z interesami wielkich ambitnych walczących o hegemonie. Moim zdaniem jest to Papal wspierany przez Hiszpanię, Austria, która się nie poddaje. Jest jeszcze Turcja Falla, ale nie wiem czy on nadąża z tym co się dzieje. A sytuacja jest bardzo dynamiczna, na prawdę kipi. Jestem pod wrażeniem. Do tego staracie się o roleplay religijny etc. Brawo panowie, o taki klimat chodzi, ale jeszcze praca jest przed nami:) Wracając do walki o żelazny tron, więc w Europie Zachodniej mamy trzech kandydatów - Spa Pap Hab. Francja została wyłączona, a jej zachowanie jest dla wielu niezrozumiałe, ale pewnie Niah ma powody. Anglia - morale podupadły, Niderlandy nigdy nie miały hegemonistycznych ambicji i tam gra Arris więc takich ambicji się nie spodziewam :p Tutaj Elektor Koloński składa podziękowania i gratulacje dla księcią elektora niderlandzkiego za wprowadzenie Pokoju Westfalskiego. Niech żyje Stadhauder Holandii! Reszta państw HRE w walce o dominację wielkich jest do kupienia:p Dania ma zaległości. Polska jest w ekstazie, że wypłakała swoje tj. Papal i Hiszpania wywalczyli jej Gdańsk i Kraków, ale oczywiście cała zasługa jest MEGA SKILLA. Polska pozostaje poza główną polityką, bo dwór polski nie jest w stanie ogarnąć sytuacji, ale jakby coś się działo to ma swoich zawodowych maruderów i wszystko się powiedzie. Rosja walczy o stabilność zdana na łaskę sąsiadów. Persja straciła chęć do walki. Mameluk wspiera Polskę. Pewnie liczy na pomoc z Ottomanem.

    Co do roleplaya, to daje on ten komfort, że przywołam na przykład takiego Papieża, może on być obłudny ile chce, bo to jest częścią polityki i zabawy. Tulev musi być uczciwy, Papież nie. Rozumiecie różnice? I im bardziej taki Tulev będzie Papieżem a nie Tulevem, tym mniej będzie personalnych utarczek i rozczarowań wynikających ze zdrad, bo wkręcimy się w zabawę. Używajcie wyobraźni i fantazji! Jeśli nie budujemy klimatu i roleplay to pozbawiamy się różnorodności, głębi i gra jest mniej interesująca - tylko gracz się liczy i jego styl gry, nie to na jakim państwem gra, jaką przyjął religie, jaką kulturę zajmuje, jaką ma dynastię. Wtedy jest dennie, patrzymy na kolorowe plamki i cyferki.
     
  16. bachuxd

    bachuxd Nowy

    Mapy:
    Europa 1562:
    [​IMG]

    Azja 1562:
    [​IMG]

    [table="width: 500, align: left"]
    [tr]
    [td]Kraj[/td]
    [td]Początek[/td]
    [td]Sesja1[/td]
    [td]Sesja2[/td]
    [td]Sesja3[/td]
    [td] [/td]

    [/tr]
    [tr]
    [td]Kastylia[/td]
    [td]240[/td]
    [td]349[/td]
    [td]800[/td]
    [td]660(620)[/td]
    [td]720(630) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Portugalia[/td]
    [td]120[/td]
    [td]233[/td]
    [td]350[/td]
    [td]410(360) [/td]
    [td]380(340) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Francja[/td]
    [td]340[/td]
    [td]525[/td]
    [td]480[/td]
    [td]480 [/td]
    [td]510 [/td]

    [/tr]

    [tr]
    [td]Anglia[/td]
    [td]290[/td]
    [td]356[/td]
    [td]370[/td]
    [td]380(360) [/td]
    [td]330(310) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Holandia[/td]
    [td]290[/td]
    [td]356[/td]
    [td]370[/td]
    [td]490 [/td]
    [td]520 [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Państwo kościelne[/td]
    [td]90[/td]
    [td]204[/td]
    [td]320[/td]
    [td]530 [/td]
    [td]770 [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Austria[/td]
    [td]170[/td]
    [td]267[/td]
    [td]470[/td]
    [td]760(435) [/td]
    [td]680(470) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Brandenburgia[/td]
    [td]60[/td]
    [td]163[/td]
    [td]270[/td]
    [td]280 [/td]
    [td]270 [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Polska[/td]
    [td]600[/td]
    [td]859[/td]
    [td]780[/td]
    [td]730(280) [/td]
    [td]850(820) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Turcja[/td]
    [td]290[/td]
    [td]799[/td]
    [td]890[/td]
    [td]1060(900) [/td]
    [td]1020(900) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Arabia[/td]
    [td]290[/td]
    [td]508[/td]
    [td]700[/td]
    [td]810(700) [/td]
    [td]900(730) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Skandynawia[/td]
    [td]280[/td]
    [td]321[/td]
    [td]330[/td]
    [td]340 [/td]
    [td]320 [/td]
    [/tr]
    [tr]
    [td]Moskwa[/td]
    [td]270[/td]
    [td]693[/td]
    [td]750[/td]
    [td]840(770) [/td]
    [td]900(820) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Czechy[/td]
    [td]110[/td]
    [td]184[/td]
    [td]260[/td]
    [td]290 [/td]
    [td]230 [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Kolonia[/td]
    [td]30[/td]
    [td]119[/td]
    [td]180[/td]
    [td]300(260) [/td]
    [td]310 [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Szwajcaria[/td]
    [td]50[/td]
    [td]70[/td]
    [td]70[/td]
    [td]160(140) [/td]
    [td]180 [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Persja[/td]
    [td]?[/td]
    [td]517[/td]
    [td]640[/td]
    [td]500(400) [/td]
    [td]580(400) [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Jaunpur[/td]
    [td]?[/td]
    [td]?[/td]
    [td]300[/td]
    [td]480 [/td]
    [td]510 [/td]
    [/tr]

    [tr]
    [td]Bahmanis[/td]
    [td]?[/td]
    [td]?[/td]
    [td]300[/td]
    [td]480 [/td]
    [td]630 [/td]
    [/tr]
    [/table]

    Hmm, coś mi się nie podoba jednak ta tabelka. Już powoli robi się nie przejrzysta. Postaram się przygotować coś lepszego w tygodniu.
     
  17. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    [TABLE="class: grid, width: 500, align: center"]
    [TR]
    [TD]Kraj[/TD]
    [TD]Start[/TD]
    [TD]I sesja[/TD]
    [TD]II sesja[/TD]
    [TD]III sesja[/TD]
    [TD]IV sesja[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Kastylia[/TD]
    [TD]240[/TD]
    [TD]349[/TD]
    [TD]800[/TD]
    [TD]660(620)[/TD]
    [TD]720(630)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Portugalia[/TD]
    [TD]120[/TD]
    [TD]233[/TD]
    [TD]350[/TD]
    [TD]410(360)[/TD]
    [TD]380(340)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Francja[/TD]
    [TD]340[/TD]
    [TD]525[/TD]
    [TD]480[/TD]
    [TD]480[/TD]
    [TD]510[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Anglia[/TD]
    [TD]290[/TD]
    [TD]356[/TD]
    [TD]370[/TD]
    [TD]380(360)[/TD]
    [TD]330(310)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Holandia[/TD]
    [TD]290[/TD]
    [TD]356[/TD]
    [TD]370[/TD]
    [TD]490[/TD]
    [TD]520[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Papiestwo[/TD]
    [TD]90[/TD]
    [TD]204[/TD]
    [TD]320[/TD]
    [TD]530[/TD]
    [TD]770[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Austria[/TD]
    [TD]170[/TD]
    [TD]267[/TD]
    [TD]470[/TD]
    [TD]760(435)[/TD]
    [TD]680(470)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Brandenburgia[/TD]
    [TD]60[/TD]
    [TD]163[/TD]
    [TD]270[/TD]
    [TD]280[/TD]
    [TD]270[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Polska[/TD]
    [TD]600[/TD]
    [TD]859[/TD]
    [TD]780[/TD]
    [TD]730(280)[/TD]
    [TD]850(820)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Turcja[/TD]
    [TD]290[/TD]
    [TD]799[/TD]
    [TD]890[/TD]
    [TD]1060(900)[/TD]
    [TD]1020(900)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Arabia[/TD]
    [TD]290[/TD]
    [TD]508[/TD]
    [TD]700[/TD]
    [TD]810(700)[/TD]
    [TD]900(730)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Skandynawia[/TD]
    [TD]280[/TD]
    [TD]321[/TD]
    [TD]330[/TD]
    [TD]340[/TD]
    [TD]320[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Moskwa[/TD]
    [TD]270[/TD]
    [TD]693[/TD]
    [TD]750[/TD]
    [TD]840(770)[/TD]
    [TD]900(820)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Czechy[/TD]
    [TD]110[/TD]
    [TD]184[/TD]
    [TD]260[/TD]
    [TD]290[/TD]
    [TD]230[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Kolonia[/TD]
    [TD]30[/TD]
    [TD]119[/TD]
    [TD]180[/TD]
    [TD]300(260)[/TD]
    [TD]354(314)
    [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Szwajcaria[/TD]
    [TD]50[/TD]
    [TD]70[/TD]
    [TD]70[/TD]
    [TD]160(140)[/TD]
    [TD]180[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Persja[/TD]
    [TD]?[/TD]
    [TD]517[/TD]
    [TD]640[/TD]
    [TD]500(400)[/TD]
    [TD]580(400)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Jaunpur[/TD]
    [TD]?[/TD]
    [TD]?[/TD]
    [TD]300[/TD]
    [TD]480[/TD]
    [TD]510[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Bahmanis[/TD]
    [TD]?[/TD]
    [TD]?[/TD]
    [TD]300[/TD]
    [TD]480[/TD]
    [TD]630[/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]


    Lepiej? :)
     
  18. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Przez tą nagonkę na moją skromną osobę niektórzy zrobili się dziwnie uprzejmi w dyplomacji ze mną.
    Jak się czuję w trakcie rozmawiania z kimś takim:
    https://www.gifyoutube.com/gif/vqVNnX

    Trzeba ręcznie włączyć głos i trochę podgłośnić, żeby było słychać.
    Zrobiłem to oczywiście z przymrużeniem oka, bo tak mi się jakoś skojarzyło. Wszystkich posłów w Rzymie przyjmę i wysłucham z uwagą.
    Spoiler dla tych, którzy nie wiedzą, o co chodzi w tej scenie:
    Scena przedstawia sytuację, gdzie wojewoda Adam Kisiel przywiózł Chmielnickiemu buławę hetmana kozaków. Chmilnicki bawi się ową buławą i mówi: "Teraz już za późno, czas na pertraktacje był wcześniej" W gifie jest dalsza część wypowiedzi: "Teper my... sila" - "Teraz my... potęga"
     
  19. Elas

    Elas Genialdo

    lol

    [​IMG]
    Z nawiasami calc mi szalał, a nie chciało mi się bawić z nimi.

    PS. nie łatwiej byłoby wam zrobić na Google Drive plik kalkulacyjny z rozpiską deva i uzupełniać go co sesje? :p
     
  20. Veritas

    Veritas Nowy

    Cale Hre to potezny instrument, a najsilniejsze panstwo to Austria bez dwoch zdan. Niestety te male panstwa typu Szwajcaria, Kolonia, Brandenburgia, Czechy nie sa w stanie same wygrywac wojen. Znam ten bol kiedy nie ma sie sily zdolnej stanowic samodzielnie i trzeba szukac łaski u sasiadow. Dlatego warto byc samostanowiacym imperium, bo po pierwsze nie jestes zalezny od widzimisie innych, po drugie na wojnie nia ma takich problemow z kordynacja wojska. Prawda jest taka ze Cesarz to Cesarz i Austria jest liderem HRE, oprocz autorytetu ktorym dysponuje posiada tez silne instrumenty typu najwieksze wojsko i najlepsza ekonomia. Jednak Austria jest tak samo zalezna od roli elektorow, czlonkow HRE, jak oni od niej. Taka symbioza. Dzialajac razem moga przenosic gory, oddzielnie tylko nastepuje deintegracja HRE. Oczywistym jest ze ciezko pogodzic interesy 5 graczy i kazdy chce pelnic role wiodaca. Natomiast powinien byc 1 lider, ktorym jest Austria i wszyscy powinno wypelniac polityke Cesarza. Oczywiscie duma graczy nie umozliwia prowadzenie takiej polityki ciagle. Predzej czy pozniej zawsze ktos sie wylamie, wiec poki Austria jest duza, a czlonkowie, wasale, elektorzy HRE malutcy argumentem jest sila. W innym wypadku w przypadku pokojowej koegzystencji i pozwoleniu na zbyt duzy rozrost dzieje sie tak jak sie dzieje. Natomiast pewnym jest ze HRE zintegrowane bije Polske, czy Papala czy Francje bez wysilku. Dlatego panstwom osciennym tak zalezy na jak najwiekszym rozlamie w Cesarstwie. Uwazam ze autorytet Cesarza jest wielki i nikt nie ma prawa wchodzi w jego autorytarna polityke. Cesarz moze ta hydre troj czy czteroglowa skrocic jednym cieciem.

    Gdybym gral i Czechy, Kolonia i Bra nie wypelnialyby mojej woli dolaczyl bym sie do POL i pokazal kto tu rzadzi.
     
  21. Veritas

    Veritas Nowy

    Kurjozalna sytuacja jest ze Cesarz i czlonkowie HRE boja sie panstw osciennych. Z tego co widze FRA sie nie liczy jak narazie. Realna sile przedstawiaja Papal, Polska czy Hiszpania. SPA akurat jest daleko, nie sadze zeby w dluzszej perspektywnie mieszanie sie w sprawy HRE byly jej na reke. To sasiedzi HRE powinni sie obawiac potegi Cesarza !!! Chociaz nie ukrywajmy ze taka Francja, Polska czy Papal razem to tez potezna sila, ale czy taki sojusz ma szanse dlugo przetrwac? Jest jeszcze wezowe OE, ktore zapewne skorzysta na kazdej wojnie, niezaleznie kto bedzie bral w niej udzial, czy sojusznik czy dawny wrog, albo nawet przyjaciel. Ja oczywiscie nie namawiam, zeby nagle cale HRE sie zjednoczylo i prowadzilo jedna polityke zagraniczna, a nawet jesli to taki alians nie musi trwac wiecznie. Tutaj raczej chodzi o prestiz i autorytet, pokazanie sily, pokazanie ze walczymy miedzy soba, ale jak przyjdzie co do czego potrafimy sie zjednoczyc. Pokazanie tak naprawde kto tu rzadzi, kto jest prawdziwym Imperatorem, kto w tej grze o tron rozdaje karty. Czyja wola jest najistotniejsza.

    Cesarz jest Panem Swiata, wcieleniem boskich praw na ziemi. Cesarz nie ma prawa przegrac zadnej wojny, a wszyscy sasiedzi, ktorzy sprzeciwaja sie jego woli powinni zostac zmasakrowani, tak aby wiecej ich reka sie nie uniosla na autorytet cesarski.
     
  22. fall.pl

    fall.pl Nowy

    Kroniki świata według gruzińskiego kronikarza opisujący losy świata 1445-1560

    Anglia- przegrała rywalizację o bycie nr 1 w koloniach. Aktywnie próbowała mieć wpływ na politykę europejska, ale 2 wojny przegrane z iberia sprawiły że eng stała się państwem 2 rzędnym i jest skazana na łaskę iberii.

    Hiszpania - bardzo imperialne polityka. Wygrała decydujące wojny o przywództwo w regionie z Francja która pokonała w wojnie 1 vs 1 czym zaszokowala świat a potem razem z por 2 razy rzuciła eng na kolana. Po osiągnięciu hegemoni regionalnej zawlczyla o hegemonie światowa. Osłabia rolę Habsburgów austriackich i nawet została cesarzem decydując nawet o sprawcy polskich czy tureckich jej wpływy sięgnęły całego świata. A jako że z por są defekto połączone unia personalna to Iberia ma największy potencjał i ekonomię swiata.

    Por - patrz wyżej . Jest zależna od spa jednak jej wybitni władcy stawiając na doktryny morskie niemal sami pokonali anglie. Wiec nie jest to mało znaczący wasali spa. Ale silne ramię morskie.

    papież - kajal się kajal przed cesarzem aż pokazał jego miejce w szeregu. Przez 80 lat papież sprytna i przebiegła polityka budował swoją siłę wykorzystując łaskę i miłosierdzie cesarza. Ale kiedy przyszła chwila prawdy papież sprzeciwił się woli cesarza i postanowił prowadzić własną politykę imperialna. Poparł Polskę wbrew cesarzowi . Cesarz chciał go ukarać ale było już za późno . Papież zbudował juz takie wpływy i siłęw europie ze popokazał że prawo boskie będzie przed prawem cesarskim. Turcja z Austria przegrała z koalicja papieska. Papiestwa stało się największym i najbogatszym pastwem w hre.

    Austria - Habsburgówie w Wiedniu rządzili twarda ręką w hre 80 lat a także mieli największy wpływ na losy świata. Jednak zamiast podbić samemu pół płn Włoch pozwolili na to papaizowi. Pozwolili aby Elektor pobił więcej państw w hre niż sam cesarz. Ten błąd kosztował go uutratę realnej władzy w europie na rzecz sojuszu spa-pap


    Dania utworzyła wielka Skandynawiie anektujac dyplomatycznie swe i nor. Jednak została zgwałcona przez Moskali którzy odebrali im cala finlandie

    Francja - po przegranej wojnie ze spa opadła w apatie polityczna ale rządzi tam twardy władca i jeszcze pokaże pazury. Mocno finansowana polske

    bur/hol osiągnęła przewagę w eng chanel stając się silniejsza niż gbr. Poparła papiestwo w walce o dominację światowa dzięki czemu uratowała protestantów od kataklizmu. Wojna między katolikami sprawiła ze nie mili sił zdusic heretyków Lutra.

    Kolonia - piękny rozrost i piękne kontrolowane bankructwo. W wyniku machlojek finansowych finansowo wspierała militarnie i ekonomicznie blok anty polski.

    Czechy - w heroicznej wojnie z polską aby Czechy nie były małym królestwem ale wielkim imperium. Oglosila się królem polski. 100 letnia wojna terytorialnie wyszła jej na 0 . Zostały tylko długi i nizliczone cmentarze poległych.

    Brandeburgia- tak jak Czechy wojna 100 letnia nie przyniosła jej planowanego upadku polski.

    polska -przez ich własnych kronikarzy nazwana Chrystusem narodów. Mimo konfliktu niemal z całym hre . Przetrwała dzięki heroicznej walce ale i dzieki licznym darom na karitas polski szacuje się ze dostała około 4000 dukatow w tym od samej fra 2000. Ocalała stworzyła rzeczypospolita obojga narodów stając się jednym z najsilniejszych państw Europy.

    Rosja - imponujące podboje . Genialne rządy carw sprawily ze Moskwa była najlepiej rozwijającym się państwem na świecie. Jednak wielkie wstrząsy religijne ostatnich lat mocno ja osłabiły. Rosja stała się państwem muzułmańskim. Pewna swojej potegi i siły wypowiedziała akt o nieagesji Polsce - chce być jedynym imperium wschodnim czym zaimponowala światu.

    Turcja - zdecydowała się na ekspansję perski po wygraniu 2 bardzo ciężkich wojen z presją zatrzymała ekspansję licząc ze presją pogodzić się z niewielkimi stratami terytorialnym. Wobec tragicznych sułtanow będącymi idiotami militarnymi jest dość zacofany w doktrynach ladowych nie mając nawet nigdy janczarow. W europie poparli raz cesarza. Albowiem papiestwo dalej jest mocno anty osmańskiej

    mamelucy/Arabia - perfekcyjnie wykorzystała przyjaźń osmanska potrajajac swój potencjał. Zaczęła kolonizacji nawet odległa malake. Podbiła ogromną liczbę terytoriów.

    O innych państwach zbyt mało wiem aby pisać
    Najsilniejszą armia : ottomanie
    najsilniejszą flota : unia por-spa
    największa ekonomia : unia por- spa
     
  23. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Moje sprostowania:
    Polska - żadnego heroizmu. Przetrwała dzięki sprzyjającym okolicznościom i wolcie Austrii. Gdyby nie to nadal nie byłoby PLC.

    Kolonia - mały kraik niczym nie wyróżniający się z HRE. Dużą wadą jest zasadniczo brak potencjalnych kierunków ekspansji.

    Szwajcaria - to samo, co wyżej, tylko gorzej :p

    Czechy i Brandenburgia - kraje które dostały odłamkiem podczas konfliktu hab-pap. Przez ten konflikt stracili podbite ziemie na wschodzie i zostały znacząco osłabione.

    Austria - zaszczepione przez Turków ziarno podejrzenia kiełkowało, aż zaowocowało woltą i atakiem na papiestwo.

    Sca - wyszła z HRE (przypadkiem), na ostatniej sesji grana przez AI. Opłakany stan.

    Arabia - wieczny nap ze wszystkimi dookoła i sim. Armia i flota nieobyte z walką. Flota wgnieciona w dno morza przez zaprawioną w bojach marynarkę portugalską.

    Por/Spa - oba kraje są w równej mierze zależne od siebie nawzajem (imo). Nie ma relacji silniejszy-słabszy, tylko partnerstwo.

    Turcja - nieudany konflikt z papiestwem wywołał lawinę propagandy. Zablokowany z każdej strony przez napy nie ma gdzie się rozwijać i próbuje rozbić jedność państw chrześcijańskich obiecując złote góry. Armia może i największa, ale dowództwo kiepskie (widziałem jak Fall "manewruje" armią w czasie wojny). W starciu z równym przeciwnikiem nie ma żadnych szans.

    Rosja - kolos na glinianych nogach. Żadnych szans w walce 1v1 z PLC (przynajmniej na razie).

    Anglia - przegrała bo integrowała dyplomatycznie Szkocje i konsekwentnie dzieli swoją flotę podczas wojen.
     
  24. bachuxd

    bachuxd Nowy

    To i ja sprostuje :p
    Koszt integracji Szkocji, to jakieś 400 diplo pointsów. Po prostu miałem słabych władców i co bym nie zrobił to i tak nie dałbym rady dogonić Portugalii w techach i ideach. No ale zgodzę się co do tego, że nie jestem jakimś wybitnym admirałem :D No ale jednak gdyby nie to, że Portugalii pofarciło się z władcami, to obie wojny wyglądały by zupełnie inaczej, bo przeciwnik nigdy nie zaatakował mnie z przewagą liczebną. Zawsze po obu stronach była taka sama liczba BSów, albo więcej było moich (nie licząc tego failu w Dover). Także zadecydowała jakość.
     
  25. pomek

    pomek Nowy

    Napy podpisałem aż dwa przez te 4 sesje, nic nie jestem w stanie poradzić na to, że gram na tak nudnym kraju że nie opłaca się na nim wojna z graczami przez pierwsze 100 lat, bo dookoła mam wszędzie pełno ai oraz że nie mam nic na tyle wartościowego by innym graczom opłacało się wchodzić ze mną w jakiś większy konflikt. Zresztą próbowałem już brać udział w polityce międzynarodowej pomagając GBR, ale średnio to wyszło przez wspomniane wyżej wgniecenie floty. Swoją drogą ciekawe jest, że nazywasz atak Austrii rewoltą, nie wiedziałem że była ona podległa Papieżowi, może jednak te fallowe bzdury o hegemonistycznym Papieżu nie są tak bardzo przesadzone?
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie