A verbis ad verbera - MP AAR

Temat na forum 'EU IV - AAR-y' rozpoczęty przez fall.pl, 20 Czerwiec 2015.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Taka tam, wyrównana wojna:
    Papal vs Hab, Hun, Oe, Arabia, Brandenburgia. Była jeszcze Bohemia, ale się wycofała.
    [​IMG]
     
  2. fall.pl

    fall.pl Nowy

    [​IMG]

    [​IMG]

    Mustsfa II z dynastii osmanskiej padyszach świata, pan Bałkanów, protektor gruzji i Serbów oraz szlaków handlowych Persji przemawia do wszystkich władców świata.

    Ambasadorowie osmanscy byli we wszystkich zakątkach świata. Pragnąc pokoju pojednania i współpracy. Jednak nie zawsze byliśmy przyjmowani gościnnie. Niektórzy nas ignorowali, niektórzy nami pogardzali, a nieliczni pragnęli naszej zguby. Ci którzy spiskowali przeciw wielkiej porcie wymierzylismy sroga karę, a ci co byli wobec nas lojalni obdazylismy hojnoscia i wsparciem militarnym. Nie ważny był nasz interes kiedy zniewaga, wielkiej porty była tak duża.

    Mam nadzieje ze juz nikt nie będzie chciał upadku Turcji. Mam nadzieje ze mój syn bayazyd będzie mógł w pokoju ze wszystkimi żyć i umierać.

    ale nie jestem naiwny aby to było możliwe to pokoju wielkiej porty strzec będzie 100 000 armia osmanska, wsparta nowymi odzialami janczarow, oraz rozbudowana flota nowoczesnych 140 galer.
    Chwała imperium ! Chwała wielkiej porcie !

    [​IMG]
    140 nowoczesnych galer strzeże cieśnin bosforu

    Do prawowitego cesarza hre Habsburga wiedeńskiego.
    Wasza wysokość! Niech nasze bezinteresowna pomoc waszej sprawie będzie dowodem wdzięczności, za to ze porzuciliscie krucjate przeciw osmanom organizowana przez papieża. Takich wielkich decyzji dynastia osmanska nigdy nie zapomina. Kiedy przyjaciel pomaga to rzecz normalna ale kiedy niedoszły rywal uznaje ze wielka porta to jednak przyjaciel to rzecz niezwykła ! Dlatego nie szczedzilismy dukatow i armii aby wam się odwdzięczyć. Sfinansowalismy koalicję abyś odzyskał utracone ziemie od papieża. Jeszcze raz dziękujemy i jesteśmy dumni ze splacilismy ten dług przyjacielu.

    Do wszystkich którzy nam pomogli i przyjęli naszych ambasadorów z powagą i szacunkiem do tych co chcieli współpracy z wielką porta

    Królu brandeburgi dziękujemy ze jako pierwsi zgodziliscie przystąpić do koalicji anty papieskiej. A wasze wojska dzielnie walczyły we Włoszech. Za zasługi naszej sprawie dostaliscie 1600 dukatow. Niektórzy zapytaja dlaczego tak dużo ? Bo jako pierwsi chcieliście bić papieża. Dziękujemy.

    Krolu Czech mimo że wachaliscie się to nasze dukaty tez pomogły wam podjąć słuszna decyzję za udział w wojnie przeciw pap dostaliscie 800 dukatow

    Królu Francji obiecalismy wam pieniądze za przynajmniej neutralność. Przykro było patrzeć jak Hiszpaniia która od wieków ignoruje naszych posłów nie udzielając im nawet audiencji dokonuje takich gwałtów. Dlatego z nie wachalismy się przekazać wam łącznie 2500 dukatow na obronę i wojnę. Mimo że polegli się wasz heroizm przejdzie do historii. Niczym spartanie przeważającym hordom stawialuscie dumny opór. A cały świat był w szoku jak niewielka Francja broni się przed imperium spa i hol

    pomoglismy tym ktorzy chcieli z nami współpracować. Ukaralismy tych którzy chcieli naszego upadku.

    apelujemy do wszystkich władców świata rozważciw raz jeszcze czy osmanow warto ignorować ?, życzyć im zguby ? czy robić z wielką porta interesy ? Albowiem pragmatyzm i honor jest wizytówką osmaskich dynastii. Powiadam wam ja muhamed II padyszach świata pan Wielkiej porty. Niech mój syn tez idzie droga pragmatyzmu szukając wspólnych interesów w najdalszych zakątkach świata.
     
  3. pomek

    pomek Nowy

    Cały mój udział w tej wojnie to jeden miesiąc stania sobie wesoło armią w jednym miejscu, no ale jak sprawia ci przyjemność propagowanie się na męczennika bitego przez wszystkich to możesz mnie śmiało liczyć do koalicji antypapieskiej.

    Generalnie dla mnie sesja ta wypadła niespecjalnie dobrze, wprawdzie zdobyłem chyba ze 100 developementu co jak na 15 lat jest spoko, ale kampania mająca na cel pomoc Francji skończyła się mniej więcej takim samym sukcesem jak próba pomocy GBR na poprzedniej sesji(tzn nie miała praktycznie na nic wpływu). Jedyne co udało się przywieść z wyprawy arabskich oddziałów do Europy Zachodniej to wrogość Hiszpanii, Papiestwa i Portugalii, czyli rzeczy niezbyt przydatne na arabskim dworze. Chyba warto przemyśleć całkowitą polityczną izolacje i walczenie tylko dla siebie w swoich wojnach skoro pomaganie innym nie przynosi chcianych efektów...
    Poza tym Europa dalej wygląda w miarę ciekawie, wojny to rzecz której na pewno jej nie brakuje, chociaż dzisiaj były to głównie jednostronne ganki na Francję, Papiestwo i Polskę(chociaż to ostatnie to akurat o ile się nie mylę wojna obronna przeciwko polskiemu atakowi na Rosję) nie mogę się wprost doczekać na swoją kolej w dostaniu tak wspaniałego prezentu jak niechciany gank, którego po dzisiejszej sesji mogę się już raczej na pewno spodziewać.
     
  4. bachuxd

    bachuxd Nowy

    No dobra Tulev, Ciebie zaatakowali żeby odzyskać cory Austrii i Cię osłabić, bo jednak w porównaniu do twojego rywala (HABa) byłeś chyba z 2x silniejszy przed tą wojną i ten gank miał jeszcze jakieś uzasadnienie. Ale co ma powiedzieć Francja ? Najpierw SPA ją atakuję i w wojnie "1vs1" z przewagą ponad 30k wojsk zabiera mu 4 prowincje. Potem SPA obiecuję oddać Francji te prowincje w zamian za pomoc w wojnie z HABem. Francja pomaga w wojnie Hiszpanii i ratuje ją przed porażką (gdyby FRA dołączyła po stronie HABA, to wtedy Arabia również by pomogła HABowi). No ale jednak zamiast swoich corów Francja mająca 500 deva dostaję na pysk ganka od 4 państw, które łącznie mają ponad 1600 deva :D Jednak przez nieporadność gankerów, którzy zamiast zrobić jeden front to dzielą się na dwie grupy armii i przegrywają prawie każdą bitwę, Francji udaje się wytrzymać bardzo długo i raz po raz odpierać ataki z obu stron i mimo okupowanego celu wojny i masy różnych prowincji wyjść na +30 warscore dzięki samym bitwom :D Już w końcowej fazie wojny po stronie Francji dołączyła Arabia, no ale już wtedy gankerzy poszli po rozum do głowy i połączyli swoje wojska, co pozwoliło im w końcu wygrać wojnę i zrobić z Francji warzywo. Brawo chłopaki ! Viva la Espana ! Bardzo się cieszę z tego, że jako doświadczeni gracze pokazujecie tym nowym w jaki sposób powinno się dążyć do zwycięstwa i co zrobić, żeby kampania była ciekawa i nieprzeywidywalna. :clap:


    Na prawdę nie jestem w stanie nawet pojąć jak można w ogóle grać w taki sposób ? Arris, Chidori ? Jesteście w stanie mi to wytłumaczyć ? SPA(700dev) i HOL(500) mają mniej więcej taki sam potencjał jak Francja(500) a Wy jeszcze bijecie ją razem z Portugalią i Szwajcarią. Nie wstyd wam ? Jak można w ogóle grać w taki sposób ? Sprawia wam przyjemność rozbieranie gracza na 4 sesji ? A jak go rozbierzecie, to co dalej ? Już teraz macie wspólne granice. Będziecie trzymać się za rączki do końca kampanii i bić wszystkich po kolei ? Jaki sens ma taka gra ?

    Na Saegoto też się zawiodłem i to strasznie. Ma 60k wojska i zamiast przykładowo pomóc Francji i zdobyć dla siebie jakieś bogate prowki w Holandii, to on woli bić Polskę, bo nie lubi Maca i nie obchodzi go to, że nie może nic zyskać w wojnie z Polską. No kurde rly ? Jaki to ma w ogóle sens ?


    Możecie sobie mówić, że to jest propaganda bla bla bla... Ale nie ! To nie jest propaganda. Po prostu nie mogę patrzeć na coś takiego, bo ****icy można dostać z takimi "graczami".



    @Pomek
    Ale Ty na prawdę dobrze zrobiłeś się pomogłeś, to była twoja szansa na zakończenie dominacji Hiszpańskiej, no ale niestety nie wyszło. Gdybyś cały czas był neutralny, to i tak stracił byś swoje kolonie, Jerozolime, Aleksandrię, Zanzibar i zrobiliby z Ciebie takie samo warzywo jak z Francji.
     
  5. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Pokój hab vs pap:
    [​IMG]


    Arcykatolicka (tfu) Austria:
    [​IMG]


    Pokój ned vs fra:
    [​IMG]
     
  6. Elas

    Elas Genialdo

  7. Arris

    Arris Nowy

  8. Saegoto

    Saegoto Nowy

  9. Elas

    Elas Genialdo

    [​IMG]

    Szach Persji chciałby wyrazić zachwyt i szacunek wobec potęgi Imperium Ottomańskiego, którego armia i flota wzbudza strach w niewiernych, szczególnie tych, którzy śmią spiskować przeciwko Wielkiej Porcie. Niechaj to wielkie imperium rozwija się w pokoju i dobrobycie!
     
  10. bachuxd

    bachuxd Nowy

    A w sumie, to mogę :D
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Ale ten kolor Hindustanu jest zajebisty o_O Może w niedzielnej uda mi się zrzucić tą moją sraczkowatą szarość i przywdziać tą piękną kremową biel już po tym jak pokonam w tej nierównej walce żądnych złota i nie mających litości kupczyków z południowych Indii :wojak:
     
  11. Karpaj

    Karpaj Aktywny User

    Swiss się rozwija, jak tak dalej pójdzie, to zasięg sięgnie daleko poza oczekiwania :wojak:
    [​IMG]
    Via Switzerlandball
     
  12. fall.pl

    fall.pl Nowy

    dobra zostawcie już te ogladanie sejwów nie po to pisałem o szpiegostwie

    dla odmiany zmiana tematu i
    "ostanie lata świetności armii OE"
    czyli odsiecz wiedeńska (tym razem pomagając HAb odbić włochy)

    Ostani raz kiedy ottomanie zadają większe straty państwom zachodnim swoją lepszą kawalerią i piechotą

    Niedługo jednostki Armii zachodu będą o wiele lepsze i armie Tureckie "będą tylko przegrywać"

    [​IMG]
    proszę zwrócić że wojska Tureckie wygrały na straty i pokonały "imba" generała papieskiego 6-1 mając , sami mając tylko 1-4

    [​IMG]
    Tylko wojska tureckie zadawały w tej wojnie większe straty
    doborowej armii papieskiej

    choć działania zaczepne wojsk austriackich na froncie płn były bezcenne albowiem pozwoliły uchwycić kluczowe przyczółki (równin) na których mogły szaleć armie kawaleryjskie Turcji
     
  13. fall.pl

    fall.pl Nowy

    Decyzje polityczne i wydarzenia które zmieniły losy świata A verbis ad verbera

    wprowadzę pewną nowość do opisu kampanii(mam nadzieję że każdej)
    będę edytował tego posta i zbierał tu najważniejsze decyzje polityczne które miały wpływ na losy świata i były kluczowe dla zmiany sytuacji politycznej
    Podawajcie swoje kandydatury z usadnieniem ! - najbardziej trafione i potwierdzane przez wszystkich będę wklejał na pierwszą stronę
    ____________________________________

    1) sesja 4 - Francja popiera okupanta hiszpańskiego w Wolcie Austrii której pomaga Turcja
    Następstwa : zamiast sojuszu 4 vs 4 powstała wielka koalicja dorowadzającej do chwilowej zapaści Austrii a tym samym wzmocnieniu Hiszpanii na kontynencie - historycy przewidują że gdyby nie ta decyzja francja miała by niezagrożoną pozycję a Iberia nie była by dominująca siłą na kontynencie.

    2) rok około 1530 Austria jako cesarz jest członkiem obozu katolickiego składającego się z Hiszpanii i Papiestwa. Jego celem była krucjata na Ottomanów oraz zdławienie herezji w północnych Niemczech. Jednak ambitny arcyksiążę nie chce pogodzić się z podrzędną rolą w tym sojuszu, dlatego wypowiada wojnę butnemu papieżowi. Król Hiszpanii i Papież wpadają we wściekłość poprzysięgając zemstę śmiertelną.

    konsekwencje:
    Król Hiszpanii zostaje Cesarzem Rzymskim. Polska chyląca się ku upadkowi otrzymuje wsparcie szczęśliwego losu, Hiszpanii i papiestwa. Austria traci Wenecję i wchodzi w sojusz z Ottomanami. W następnej wojnie sojusznicy papiescy utknęli na francuskich równinach. Papież musiał kapitulować i zwrócić Austrii Wenecję oraz dodatkowo scedować Mediolan i Cremonę. Konflikt się zaognia...


    3) Pierwsza i druga sesja: Wojny morskie Iberia vs ENG ich wynik wpłynął na losy świata.


    konsekwencje : Portugalia osiąga lokalną dominację morską . Portugalia przejmuje priorytet w siłach morskich odciążając Kastylię, a aktualną Hiszpanię. Portugalia staje się morskim ramieniem Iberii. - Wygrana morska Iberii ustawiła dominację kolonialną Ibierii oraz posiadając najsilniejszą flotę świata wypływają na politykę światową
    ______________________________________________________________

    Podawajcie swoje typy i wydarzenia które zmieniły losy świata !
     
  14. Karpaj

    Karpaj Aktywny User

    Sesja 3
    Szwajcaria spotyka się z klątwą najwyższych i w ciągu kilku lat traci 5 staba losowymi wydarzeniami, co ostatecznie zaprzepaściło szansę na zostanie Imperium i podboje od Lizbony po Krym :<
     
  15. Saegoto

    Saegoto Nowy

    fajny pomysł

    rok około 1530

    Austria jako cesarz jest członkiem obozu katolickiego składającego się z Hiszpanii i Papiestwa. Jego celem była krucjata na Ottomanów oraz zdławienie herezji w północnych Niemczech. Jednak ambitny arcyksiążę nie chce pogodzić się z podrzędną rolą w tym sojuszu, dlatego wypowiada wojnę butnemu papieżowi. Król Hiszpanii i Papież wpadają we wściekłość poprzysięgając zemstę śmiertelną.

    konsekwencje:
    Król Hiszpanii zostaje Cesarzem Rzymskim. Polska chyląca się ku upadkowi otrzymuje wsparcie szczęśliwego losu, Hiszpanii i papiestwa. Austria traci Wenecję i wchodzi w sojusz z Ottomanami. W następnej wojnie sojusznicy papiescy utknęli na francuskich równinach. Papież musiał kapitulować i zwrócić Austrii Wenecję oraz dodatkowo scedować Mediolan i Cremonę. Konflikt się zaognia... CDN
     
  16. Takeru

    Takeru Nowy

    Początek kampanii. Polska wstępuje w koalicje przeciwko brandeburgii wraz z pomniejszymi państwami HRE, które czując się zagrożone imperialną polityką władców tego księstwa zbrojnie wystąpiły przeciwko tyranowi.

    Skutek : Początkowe ograniczenie granic Księstwa. Z dalszej perspektywy konflikt całego HRE z krajem nadwiślańskim oraz powolny upadek Polski.
     
  17. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Początek kampanii: podpisanie ponad 150-letniego napa pomiędzy Turcją, a Arabią. Efekt: wieczny sim Arabii, Turcja bez problemów wygrywa z Persją i zdobywa dominację w rejonie.
     
  18. bachuxd

    bachuxd Nowy

    Trzecia i czwarta sesja: Austria decyduję się wspierać Hiszpanię i pozwala na osłabienie FRA, co powoduje debalans w regionie i sprawia, że Hiszpania może mieszać się w sprawy cesarstwa, zamiast martwić się o Francję.
     
  19. Letho

    Letho Nowy

    Pierwsza i druga sesja: Wojny morskie Iberia vs ENG ukazującą ostrą rywalizację pomiędzy dwoma podmiotami.
    Skutek: Portugalia osiąga lokalną dominację morską pomimo wyrównanej wojny. Wprowadzenie pułków desantowych działających jako siły specjalne operujących daleko od macierzystych portów (desant 2000 pieszych wojowników i odbicie całych Karaib pod nosem floty Angielskiej). Portugalia przejmuje priorytet w siłach morskich odciążając Kastylię, a aktualną Hiszpanię. Portugalia staje się morskim ramieniem Iberii.

    Możliwe masło maślane, bachu pokaż to ze swojej perspektywy :)
     
  20. bachuxd

    bachuxd Nowy

    Nie no wszystko spoko. Z tym, że to była trzecia i czwarta sesja i ja nie miałem wtedy żadnej floty na karaibach, bo ściągnełem wszystko do Europy. Ale to w sumie bez znaczenia, bo i tak nawet nie ogarnełem, że się desantujesz.

    Tak z ciekawości: planowaliście w ogóle jakiekolwiek wojny ze mną ? Co by było gdybym was nie zaatakował ?
     
  21. Tulev

    Tulev Ten, o Którym mówią Księgi

    Zdrada domu Habsburgów i przewrót w Castel Gandolfo

    AKT I

    Rok 1541
    Grzegorz XIV siedział w wygodnym fotelu na tarasie w letniej rezydencji papieży, w Castel Gandolfo. Miał powody do zadowolenia. Niespełna 100 lat wystarczyło, aby większość Włoch znalazła się pod kontrolą Kościoła. Nieliczne tereny Sabaudii odstąpiono Szwajcarom, a Wenecja była wprawdzie wciąż pod kontrolą Austrii. Niemniej papież był dobrej myśli, skarbiec Rzymu był pełen i istniały szanse na wykup Brescii i Verony od Habsburgów. Wenecja i Treviso były już dawno stracone i pogodzono się z tym.
    Obecnie jego uwagę zaprzątała bardziej kwestia muzułmanów i Bałkanów.
    Cesarz Rzymski z rodu Habsburgów ujawnił próby nawiązania anty-papieskiej współpracy pomiędzy Austrią, a Turcją. Dobrze. Jeden pewny sojusznik i do tego sam Cesarz! Sytuacja z Hiszpanami wciąż była niepewna ze względu na kwestie Neapolu i Sycylii.
    Na Wschodzie serię przegranych wojen z Turkami poniosła Persja. Niedobrze. Bez przeciwwagi na wschodniej flance Turcja gotowa zwrócić się ku Europie.

    Trzeba była działać. Sytuacja w Europie była bezpieczna, Polska toczyła wojnę 20-letnią z Czechami i Brandenburgią, a Francja i Hiszpania skakały sobie do gardeł. Wspólnie ze sztabem cesarskim opracowano plany ataku na Turcję i współpracy z Szachem Persji. Grzegorz XIV skrzywił się mimowolnie. Umowy z poganami! Jego poprzednicy przewracają się w grobach. No ale pro publico bono. Osądzi go historia.

    [​IMG]
    Papież Grzegorz XIV na tarasach w Castel Gandolfo

    Jak wszyscy wiedzą kłopoty i problemy nigdy nie pojawiają się pojedynczo, lecz chodzą parami. Wszystko zaczęło się od kryzysu w kwestii polskiej. Do wojny dołączył Arcybiskup Kolonii. Pomny na umowy z Cesarzem Grzegorz XIV wystąpił publicznie i potępił władcę Kolonii, grożąc interwencją. Do apelu przyłączyła się Burgundia, Hiszpania i Rosja.
    Niespodziewanie dla całego dworu w Rzymie ostro zareagowała Austria. Nie przesłano jednak żadnej noty, żadnych żądań. Sam papież próbował spełnić swoje groźby i interweniować w wojnie, ale nie był w stanie z powodów politycznych (Pap był już w tej wojnie).

    Wydarzenia zaczęły toczyć błyskawicznie. Najpierw Wiedeń zerwał sojusz pomiędzy Papiestwem, a Austrią. Chwilę później wywiad Kościoła doniósł o podpisaniu sojuszu pomiędzy Turcją, a Austrią. W głowie Ojca Świętego pojawiło się straszne podejrzenie i obawa.
    12 godzin później przed Grzegorzem XIV stał ambasador Habsburgów austriackich z oficjalną deklaracją wojny. Kardynał de Pazzi z którym rozmawiał wtedy Ojciec Święty na wypowiedzenie wojny zareagował krótkim: „Czy Wiedeń oszalał, ambasadorze?”. Atmosfera na tarasie, na którym miało to miejsce, zgęstniała gwałtownie. Gwardia szwajcarska podeszła nieco bliżej. Sam ambasador nie wiedział gdzie oczy podziać i wymamrotał coś o supremacji Cesarza nad Papieżem. Co się działo? Ambasador odszedł precz, a sam Ojciec Święty był zdruzgotany. Wiedeń nie odpowiadał na noty dyplomatyczne. Parę minut później doniesiono, że razem z wojskami cesarskimi maszerują Osmanie.

    [​IMG]
    Szalony Arcyksiążę Austrii prowadzi atak na forty papieskie

    Pchnięto gońca do Iberyjczyków. Wicekról Portugalii Stahp i Hiszpania były gotowe do pomocy, ale brakowało… pieniędzy. Przesłano więc ponad 1500 dukatów łącznie do Lizbony i Madrytu. Tymczasem złączony od lat sojuszem z Papiestwem już maszerował Burgundczyk.

    [​IMG]
    Rycerstwo burgundzkie broni Stolicy Apostolskiej

    To było spore zaskoczenie w Rzymie. Całkiem zapomniano o tym sojuszu i deklaracji przyjaźni. Niemniej pomoc nadciągała.
    Oddać należy Hiszpanom, że to im zawdzięczamy pomoc Francji, ich dyplomacji i polityce.
    Sytuacja z tragicznej zrobiła się nieco bardziej pozytywna. Zwłaszcza, że przerażona koalicją europejską do wojny nie przystąpiła Arabia. Wojska Papieskie jako jedyne wyposażone w karabiny (12 mil tech) w koalicji wzięły na siebie ciężar głównych bitew. Resztę zrobiła sama ilość broniących się.
    Widząc tysiące wrogów na swoich ziemiach Wiedeń skapitulował. W tym momencie Grzegorz XIV nie był już zdruzgotany, lecz zły. Zażądał bez mała całej Wenecji, aby ukarać zdrajcę we Wiedniu. Chwilę później wykorzystano wojnę polsko-czeską, aby dodatkowo pognębić Austrię.

    Negocjacje prowadzone przez Madryt z Wiedniem zapaliły światełko nadziei na porozumienie.


    Interludium

    Nie ufając do końca prowadzonym przez kogoś negocjacjom Kościół zdecydował się sam spróbować szukać porozumienia z Wiedniem. Skłoniły go do tego donosy szpiegów, że Austria szykuje koalicję anty-papieską. Wydawałoby się, że negocjacje się powiodły. Wiedeń gotowy był zaakceptować warunki Kościoła. Postawiono jeden, jedyny warunek: przez najbliższe 30 lat nie będzie żadnych działań sojuszniczych, aby sprawdzić lojalność Austrii. Dzień później Habsburgowie zerwali wcześniejsze ustalenia, a szpiedzy donieśli, że ponownie organizowana jest koalicja.

    [​IMG]
    Pertraktacje między Rzymem, a Wiedniem


    AKT II

    Niderlandy wespół z Hiszpanią i Portugalią atakuje Francje, która dzięki tureckiemu złotu broni się nad wyraz aktywnie. Tymczasem przesuwają się wojska tureckie – w stronę Włoch. Armia, obecnie rozlokowana w okolicach Florencji była zdemoralizowana, potrzeba było czasu na jej mobilizację.
    Chwilę przed atakiem do Rzymu przybył goniec czeski: nie weźmie on udziału w ataku, pod warunkiem, że Czechy dostaną 500 dukatów ze skarbca Rzymskiego. Dano mu 300 dukatów i zaznaczono, że reszte dostanie po wojnie. Chwilę później bankierzy zaobserwowali przelanie ponad 500 dukatów do Pragi ze Stambułu.
    Ponownie przed Grzegorzem XIV stał ambasador Austrii, ponownie z deklaracją wypowiedzenia wojny. Tym razem sytuacja była tragiczna. Hiszpania, Portugalia i Niderlandy uwikłane w wojnę z Francją. A przeciwko papiestwu stanęła Austria, Turcja, Brandenburgia i Czechy (!).

    Pierwsze starcia pokazały, jak wyglądać będzie wojna: elitarne oddziały tureckie ewidentnie górowały nad wojskami Kościoła, natomiast wojska Czech i Austrii już niekoniecznie. Po 2 bitwach skupiono się więc na zadaniu jak największych strat zdrajcom z Austrii i Pragi, unikając walk z Turkami.
    Przez chwilę udało się zdobyć wsparcie Szwajcarów, ale ten mały, acz dumny kraj szybko został zmuszony do wycofania się z wojny.
    W Madrycie i Rzymie z podkulonym ogonem zjawił się poseł czeski żebrząc o pakt o nieagresji na 50 lat w zamian za wycofanie się z wojny. Pod wpływem Madrytu Rzym zgodził się na te warunki, mimo sprzeciwu Ojca Świętego. Czesi wycofali swoje wojska.
    Wojna jednak była przegrana. Próbowano jeszcze szarpać oddziały austriackie, ale Turcy byli już pod Mantuą. W momencie dołączenia do wojny Arabii Rzym ogłosił kapitulację.
    W tym momencie Austria pokazała, że nie chce pojednania. Bo oprócz ziem utraconych w poprzedniej wojnie zabrała jeszcze Milan i Cremonę.


    Epilog

    Umarł Cesarz z domu Habsburgów. Elektorzy, pełni pogardy dla zdrajcy we Wiedniu, obrali nowym Augustem Króla Hiszpanii.

    [​IMG]
    Papież Grzegorz XIV koronuje Króla Hiszpanii na Cesarza Rzymskiego.

    Wkrótce później Grzegorz XIV umarł. Można śmiało powiedzieć, że był to przełomowy moment w historii Papiestwa. W Castel Gandolfo doszło do starć pomiędzy kardynałami. Wygrała frakcja rewanżystów. Z ich grona wybrano nowego papieża, Grzegorza XV. Wściekły Ojciec Święty wyklął Habsburgów, zamknął ambasadę Austrii w Rzymie i poprzysiągł krwawą zemstę zdrajcy.
    W tym momencie umarł też kierunek prowadzenia polityki w oparciu o religię, rzecz niespotykana w Kościele. Nuncjusz papieski udał się do Stambułu, gdzie podpisał pakt z Turcją.

    [​IMG]
    Ambasador turecki przybywa do otwartej w Rzymie pierwszej muzułmańskiej ambasady.

    Jakiś czas temu w Rzymie pojawił się poseł austriacki i przebąkiwał coś o "dogadaniu się". Nie wykazał jednak chęci do współpracy i cechował się taką samą butą i obłudą, jak jego książę. W związku z tym odesłano go w pogardzie.
     
  22. Stobek

    Stobek Nowy

    GRIEFUJĄCA POLSKA- nieładnie. Szacun za ciężką walkę do końca, wojna była wyrównana i ciężka(ja 3 pożyczki, pl zero) ale bez przesady. WNOSZĘ O WPROWADZENIE ZASADY UNIEMOŻLIWIAJĄCEJ COŚ TAKIEGO. W przypadku 90% ws przeciwnik MUSI się poddać tak to powinno być.
    [​IMG]
     
  23. Karpaj

    Karpaj Aktywny User

    Na mapie nie uwzględniłeś ostatniego podboju Kolonii.

    Moje mapki z końca, tylko Europa bo Azji niemal nie widzę

    [​IMG]
    [​IMG]

    Mapa Techów
    [​IMG]
     
  24. Elas

    Elas Genialdo

    [​IMG]

    Azja. Jutro wrzucę screeny z wojny PER, HIN vs TUR.
     
  25. Andrzej2

    Andrzej2 Znany Wszystkim

    Niderlandy miały oddawać nieważny głos. W pewnym momencie nawet miałem większość głosów elektorskich. Jednak Chidori szybko przekabacił Niderlandy - tak, że po tym nieszczęsnym cofnięciu sejwa już nie zmieniły głosu. Czechy deklarowały, że zagłosują na tego kto da im więcej złota. Jak zobaczyłem, że Kolonia też zmieniła głos na Hiszpanię za marne 300 srebrników to już miałem dość.
    [​IMG]


    Sami Judasze w tym HRE. Za nic mają wierność, z wdzięcznością też się nie spotkałem się żadną (przynajmniej Niderlandy i Szwajcaria powinny pamiętać kto im zaufał dając elektoraty). Nie zamierzam też uznawać władzy uzurpatora Hiszpańskiego.

    Zmieniając religię miałem 100 prestiżu, po zmianie raz dwa dobiłem do jakiś 20 czy więcej. Wszystko było pod kontrolą, po prostu miałem pecha, że całkiem młody władca umarł (zostawiając regencję dla następcy).
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie