AAR-Francuskie ambicje

Temat na forum 'HoI - AARy' rozpoczęty przez KONSUL, 15 Kwiecień 2004.

Status Tematu:
Zamknięty.
  1. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Zdobycie Bratysławy, Bukaresztu i Ploiesti
     
  2. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Przesunięcie frontu w Czechach
     
  3. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    31.KU POLSCE


    Dotychczasowe sukcesy w Czechach skłoniły dowództwo francuskie do opanowanie Pilzna. 22 lutego 1954r. skierowalismy z Winterbergu 9DP na Pilzno. Również z Pragi ruszyły 3DPanc. i 3DZmech. Do Pilzna pierwsze doszły dywizje piechoty, które 27 lutego zaczęły walkę z 8dyw.radz. Rosjanie dosłali obrońcom na początku 6 dodatkowych dywizji, a później jeszcze 5. Z powodu przewagi wroga musielismy 29 lutego przerwać atak na Pilzno i się wycofać. W tej nieudanej operacji stracilismy ok.40tys. żołnierzy. W odwecie za tą porażkę przeprowadzilismy 4 marca atak atomowy na Berlin, gdzie zniszczylismy wrogowi 17DP i 2DPanc. Prawdopodobnie z tego powodu Rosjanie wycofali z Pilzna wszystkie swoje wojska oprócz 1DP, na którą zaczeły się nasze naloty, w wyniku których 8 marca radziecka dywizja została zniszczona, a wojska francuskie mogły 11 marca zająć nie bronione Pilzno.

    Tymczasem Rosjanie próbowali przesunąć front w Rumunii. 17 marca 34 radz.dyw. zaatakowały 12dyw.franc. w Arad. Natychmiast wysłalismy tam wsparcie 14dyw.zmech. Po trzech dniach walk Armia Czerwona zdecydowała się na odwrót z Arad, gdzie zniszczylismy jej doszczętnie 4dywizje. Dowództwo francuskie postanowiło wykorzystać sukces w bitwie obronnej i dało rozkaz do ataku na Oradeę i Cluj-Napocę. Ruszylismy na te prowincje i 24 marca szybko zdobylismy Oradeę oraz Cluj-Napocę. Rosjanie jednak nie zamierzali łatwo ustępowac z tego rejonu i 6 kwietnia 10dyw.radz. zaatakowało 7DP w Debrecen, którym z pomocą posłalismy 18DPancer. Rosjanie poniesli porażke i po dniu walki wycofali się dużymi stratami, zniszczylismy im m.in. 1dywizję.

    W połowie kwietnia zdecydowalismy się na zajęcie Berlina i posłaiśmy tam nasze 21dywizji z Magdeburga. Rosjanie nie mieli w zniszczonym bronia atomową Berlinie żadnych wojsk, ale kiedy zobaczyli nasze ruchy, to od razu skierowali tam znaczne siły, z tego powodu musielismy wstrzymać marsz na Berlin. Nie udało sie w Berlinie, to postanowilismy ruszyć 10 maja 21 DZmech. i 21DPancer. z Koszyc, Debrecen i Oradei na Mukacs. Doszlismy tam 26 maja, ale od razu zdecydowalismy sie na odwrót, bo nasz atak w trudnym terenie górskim zakończyłby się totalną kleską.

    W maju i czerwcu Amerykanom całkowicie coś odwałiło i zaczęli za bardzo walić bombami atmowymi. 25maja posłali bombę jądrową na Wrocław i Leningrad, 26 maja na Warszawę, 18 czerwca na Szczecin i 23 czerwca na Helsinki. W czerwcu także zaczęły sie nasze problemy z węglem.

    W czerwcu dowództwo francuskie uznało, że nadszedł moment do ruszenia na byłe terytorium Polski. Najpierw jednak postanowiono zająć Troppau. Ruszylismy tam 16czerwca 45dyw.pancer.-zmech. z Pragi, Sławkowa i Ruzombroku. Do Troppau dotarlismy 19 czerwca i zaczelismy bitwę z 21dyw.radz. Rosjanie stawili krótki opór i po dniu walki wycofali się ze znacznymi stratami, całowicie zniszczylismy im 2 dywizje, nasze straty wyniosły 9tys. ludzi.

    26 czerwca ruszamy z Troppau, Ruzomberoku i Koszyc na Cieszyn. W akcji tej bierze udział 21DPancer., 24DZmech. i 13DP. Pierwsze dochodzą do Cieszyna zwykłe dywizje piechoty, które zaczynają 3lipca walkę z 29dyw.radz. Na drugi dzień jednak musimy wycofac te 13DP, bo ponoszą duże straty, a dywizje szybkie spóźniają się. Dopiero kilka godzin po rozkazie odwrotu dla 13DP pojawiają sie pierwsze dywizje szybkie, które zaczynają cięzkie walki z Armia Czerwoną. Bitwa trwa do 6lipca i dopiero wtedy strona radziecka decyduje sie na wycofanie. Rosjanie ponoszą wielkie straty, m.in. całkowicie niszczymy im 8 dywizji. Nasze starty-głównie tych dywizji piechoty- wynoszą ok.100tys. żołnierzy. Postanawiamy jednak kontynuować atak i z Cieszyna uderzamy na Opole, Czestochowę i Kraków. 10 lipca 24DZmech. atakują w Opolu 16 dyw.radz., które wczesniej wykrwawiły się w Cieszynie, dlatego szybko je rozbijamy. Równiez 10 lipca 12DPancer. zajmuję po krótkiej walce Częstochowę , natomiast Kraków opanowujemy bez żadnych walk. Rosjanie jednak postanawiają odbić Kraków 12 lipca, ale ich atak 2DP zostaje szybko odparty. 16 lipca nasze dywizje szybkie zajmują Łódź, jeszcze tego samego dnia Rosjanie próbują odbić tą prowincję i atakują 8 dywizjami, które zostają odparte i wycofuja się z dużymi stratami.

    19 lipca ruszamy z Opola, Czestochowy i Łodzi na Poznań. 24 lipca nasze 36 dywizji pancer.-zmech. wypiera 16dyw.radz. z Poznania, Rosjanie tracą bezpowrotnie 2 dywizje. Z Poznania szybko kierujemy się na Landsberg. Docieramy tam 28 lipca i zaczynamy bitwę z 30dyw.radz., które zmuszamy 30 lipca do wycofania się. Z Lnadsberu 24DZmech. kierują się na Bydgoszcz. Z kolei Rosjanie zajmują 2 sierpnia nie bronioną Czestochowę. 4 sierpnia nasze 24DZmech. zaczynają walke w Bydgoszczy, gdzie broni się 10dyw.radz., które po dniu walki wycofuja się, tracąc całkowicie 2 dywizje. Rosjanie próbują 10 sierpnia zająć Opole. 8dyw.radz. atakuje tam 4 franc.DP, którym wysyłamy na pomoc 12DZmech. z Poznania. Po dwóch dniach walk zmuszamy Rosjan do wycofania się. Nasze 12DZmech. goni uciekających z Opola , po nie udanym ataku Rosjan i 15 sierpnia rozbija ich w Czestochowie, którą ponownie zajmujemy. 24 sierpnia 15DPancer. i 12DZmech. rusza z Łodzi, Częstochowy i Krakowa na Radom. 27 sierpnia zaczynamy bitwę w Radomi, gdzie broni się 14dyw.radz., które po dniu walki zostają zmuszone do wycofania się.

    W sierpni przeprowadzamy także atak atomowy na Berlin, gdzie niszczymy Armii Czerwonej 39 dywizji i 10dywizjonów mysliwskich.

    Natomiast sytuacja na Dalekim Wschodzie jest praktycznie bez zmian. Rosjanie mimo,że mają przewagę nie atakują, boją się chyba wykrwawiać o moje rozbudowane umocnienia. Armia Czerwona zajmuje jedynie Anglikom diwe prowincje w północnej Koreii. Francja na Dalekim Wschodzie dokonuje kolejnego ataku atomowego- 24 maja rakieta z głowicą jadrową spada na Zhangjikau, gdzie niszczymy Rosjanom 59 dywizji.
     
  4. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Koniec sierpnia 1954r. w Polsce. Prowincje po atakach jądrowych-Berlin, Szczecin,Wrocław i chyba Warszawa.
     
  5. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Amerykanie zrobili desant na Łotwie, ale szybko zostali okrążeni, próba przebicia się ku morzu również spaliła na panewce i chyba nastąpi zagłada amerykańskich dywizji.
     
  6. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    32.WALKI W DAWNYCH PROWINCJACH NIEMIECKICH. ATAK NA POŁUD.-WSCH. ZIEMIE POLSKIE I WEJŚCIE NA UKRAINĘ.


    Armia Czerwona wycofała się z Berlina, nasze siły natychmiast to wykorzystały i 6 września zajelismy zniszczony przez broń jądrową Berlin. Na początku września z Landsbergu ruszyło na Szczecin 12Dpancer. i 3DZmech., które zaatakowały stojace tam 13 dyw.radz. Rosjanie bronili się tylko jeden dzień i wycofali się z duzymi stratami, m.in. stracili bezpowrotnie 1DP. Zajęcie Berlina i Szczecina spowodowało, że powstał duży kocioł złożony z Drezna, Wrocławia i Reichenbergu, w którym znalazło się 25dyw.radz.(w tym 1DPancer.). Nasze lotnictwo zaczęło zmiękczać stojace w tych prowincjach wojska radzieckie. 25 września nasze dywizje ruszyły z Berlina i Lipska na Drezno. Wtedy jednak Rosjanie zrobili ciekawy manewr: nie czekali na nasz atak na Drezno, tylko wszystkie swoje dywizje z Drezna wysłali do ataku na Landsberg. 3 października 12 radz. dyw. z Drezna dotarło do Landsbergu i zaatakowało stojące tam 4DP. Natychmiast posłaliśmy na pomoc 12DPancer. z Berlina i 12DZmech. z Bydgoszczy. 5 października zmuszamy Rosjan do odwrotu, jednoczesnie ruszamy na Drezno, które zajmujemy przed powracajacymi z nieudanego ataku na Landsberg dywizjami radzieckimi. Rosjanie spoźniają sie tylko kilka godzin i w Dreznie spotykaja nasze , które zmuszają Rosja do dalszego odwrotu na Wrocław. Tymczasem z Landsbergu na Wrocław wyrusza 12DPanc., które wypierają 12 października Rosjan z Wrocławia. Rosjanie cofają się do Reichenbergu, w czasie odwrotu przestaje im istnieć 1DPancer.(miała chyba tak duże straty, ze nie wytrzymała odwrotu). Rosjanie zostają teraz okrązenie tylko w jednej prowincji-Reichenbergu, gdzie znajdują się łacznie 24dywizje radzieckie. W połowie października zaczynamy naloty na Reichenberg. Nasze naloty całkowicie niszczą 8dyw.radz., a pozostałe 16 zostaje zniszczonych 5listopada, kiedy to do tej prowincji wchodzi 12DPancer.

    Zlikwidowanie kotła pozwala nam na przesunięcie znacznej liczby naszych jednostek na wschód. Od tej chwili coraz wiecej dywizji zostaje przesuwanych na wschód. Jednoczesnie dowództwo zastanawia się, gdzie dalej skierować uderzenie. Wybór pada na Przemyśl. 13 listopada ruszamy z Krakowa, Cieszyna i Koszyc na Przemyśl. Nasze siły liczą 47dyw.pancer.-zmech. 17 listopada pierwsze dywizje zmech. zaczynają walkę o Przemysl, który broni 13dyw.radz. Rosjanie nie stawiają wiekszego oporu i 18 listopada wycofują się z Przemysla. Od razu ślemy 23DPancer. na Sandomierz, a 24DZmech. na Lwów. Tymczasem daleko na południu Rosjanie zdobywają na Anglikach prowincję Ruse, przez co zaczynają zagrażać naszemu frontowi na południu, dlatego kierujemy do Craiovej 11DZmech. z Cluj-Napoci i Sibiu.
    Natomiast 20 listopada 23DPancer. idące z Przemysla dochodzą do Sandomierza, w którym broni się 10dyw.radz. Rosjanie tradycyjnie po dniu walki zaczynają odwrót, traca przy tym calkowicie 1dywizje. Z Sandomierza nasze dywizje pancerne kierują sie na Lublin. Z kolei 24 listopada 24DZmech. atakuje we Lwowie 11dyw.radz. Zaczynają sie dość trudne walki, a Rosjanie dosyłają do Lwowa kolejne 9dywizji. Mimo przewagi Rosjan zwycięzamy i 24 listopada Lwów jest nasz. Także 24 listopada nasze 23DPancer. atakują w Lublinie 15dyw.radz., które szybko się wycofują.

    Z Lwowa wysyłamy 9DZmech. na Równe, które zajmujemy po krotkiej walce 28 listopada. Z Lwowa wysyłamy także 12DZmech. na Winnicę, którą zajmujemy 1 grudnia po krótkiej potyczce z 11dyw.radz. Rosjanie wysyłają swoim na pomoc 4 dywizje, te jednak spóźniają się i zostaja rozbite w Winnicy 2 grudnia. Z Winnicy 12DZmech. rusza na Kotoysk, gdzie broni się 7dyw.radz., które zmuszamy 10 grudnia do wycofania się. Także w tym samym dniu nasze jednostki pancerne zajmują nie broniony Brześć nad Bugiem. Kolejnym celem naszego ataku jest Odessa. Zdobycie tej prowincji może doprowadzić do tego, że powstanie duży kocioł wosjk radzieckich broniacych się na terenie Rumunii i Bułgarii. 16 grudnia 12DZmech. zaczyna bitwę z 16dyw.radz. broniacymi Odessy. Rosjanie wysyłają do Odessy jeszcze 7 dywizji, my natomiast dosyłamy 3DPancer. Dopiero 21 grudnia przełamujemy obronę radziecką, Rosjanie tracą w tej bitwie bezpowrotnie 4 dywizje. Dzieki zdobyciu Odessy odcielismy radzieckie dywizje z Rumunii i Bułgarii od reszty radzieckiego terytorium. Jednak było to tylko chwilowy sukces.

    Nasz front zostaje znacznie rozciagniety i wykorzystują to jednostki radzieckie z Rumunii, które 23 grudnia uderzają na Lwów. Rosjanie angażują w tym ataku aż 47dywizji(w tym duzo zmech.), my natomiast mamy we Lwowie 18DP. Szybko też slemy do Lwowa 8DPancer. z Lublina i 12DZmech. z Winnicy. Z powodu radzieckiego ataku na Lwów musimy rozpocząć odwrót naszych dywizji szybkich z Odessy i Kotoyska. Trwają cięzkie walki obronne we Lwowie, Rosjanie zauważają brak 8DPancer. w Lublinie i ruszają na tę prowincję z Warszawy i Ostrołeki. Nasze siły w Lublinie liczą 9DP, w razie ewentualnej bitwy Rosjanie będą mieli ok.20-30dywizji. Dlatego decydujemy się 27 grudnia na atak atomowy na Warszawę (była już wczesniej zniszczona atomem przez USA) i niszczymy 13dyw.radz. idących na Lublin. Walki o Lwów trwają do 29 grudnia, wtedy to atak radziecki zostaje przerwany, a wykrwawione dywizje radzieckie cofają sie do Rumunii. W walkach tych całkowicie niszczymy Rosjanom 6dywizji, a wiele innych jest na granicy żywotności. Nasze straty też są jednak wielkie-wynoszą ok. 160tys. żołnierzy. Lwów zostaje obroniony, ale tracimy na początku 1955r. Kotoysk i Odessę.

    Jeszcze w połowie grudnia 1954r. nasze dywizje z Koszyc, Debrecen i Oradei zaczynają marsz na Munkacs, który jest też intensywnie bombardowany z powietrza. 9 stycznia 1955r. pierwsze nasze jednostki atakują prowincję, w której broni sie 11dyw.radz. Rosjanie jednak po kilku godzinach walki wycofują się z Munkacsa.

    W czasie tych walk , bodajże we wrześniu Amerykanie desantowali się w Odessie i zajeli także Dnietropietrowsk. Rosjanie jednak rozbili ich w Odessie i okrązyli w Dnietropietrowsku, a nastepnie zniszczyli. Kolejny dziwny desant Amerykanów. USA uderzyła także znowu atomem- 26 listopada na Stalingrad, a 18 grudnia na Magnitogorsk.
    Ważne rzeczy zaczeły sie takze dziac znowu na południu. 10 stycznia 1955r. 20dyw.radz. uderzyło na 4dyw.angiel. stojące w Sofii. Jeżeli Anglicy przegrają to trzeba będzie zacząć przerzucać szybkie dywizje z północy na południe, bo tam mamy dużo prowincji bez wojska.
     
  7. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    25 listopad 1954r.
     
  8. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    10 styczeń 1955r.
     
  9. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    33.RUMUŃSKI KOCIOŁ

    W styczniu 1955r. naszą uwagę przykuły walki w Sofii. Broniły się tam 4 dywizje angielskie atakowane przez 20 dywizji radzieckich. Zdobycie Sofii umozliwiloby Rosjanom atak na nasze poludniowe prowincje, ktore byly pozbawione wojska. Anglicy jednak stawiali twardy opór w Sofii, a 15 stycznia odbili Ruse, w ten sposób 20 dywizji radz. walczacych w Sofii zostało odciętych. Anglicy nastepnie doslali do Sofii posilki i 20 stycznia calkowicie zniszczyli 20 radz.dyw. My natomiast 14 stycznia zajęlismy nie bronioną Warszawę, która była zniszczona od atakow jadrowych.

    Dowództwo francuskie postanowiło odciąć wojska radzieckie walczące w Rumunii od macierzystych terenów ZSRR. W tym celu musielismy zdobyć Kotoysk i Kiszyniów. 18 stycznia ruszyło z Winnicy na Kotoysk 11DPancer. i 12DZmech. 23 stycznia nasze wojska zaczynają bitwę o Kotoysk , gdzie broni się 9 dyw.radz. Rosjanie szybko się wycofują, a my ruszamy na Kiszyniów. 29 stycznia po krótkiej walce zdobywamy Kiszyniów. Dzieki zdobyciu Kiszyniowa odcinamy wojska radzieckie znajdujące sie w Rumunii od reszty radzieckiego terytorium. 5 lutego 9DZmech. i 11DPancer. atakuje Beltsy, gdzie broni sie 11dyw.radz. Dopiero 8 lutego zwycięzamy wroga, któremu calkowicie niszczymy 3 dywizje. Nasze straty wynosza jednak ok.40tys. żołnierzy.

    16 lutego z Lwowa, Bletsy i Kiszyniowa ruszamy na Jassy. 39 dywizji pancer.-zmech. atakuje 21 lutego Jassy, gdzie broni się 27dyw.radz. Rosjanie szybko sie jednak wycofują, a ich 5 dywizji przestaje isntieć. Zdobycie Jassów doporowadza do tego, że powstają w Rumunii dwa kotły:1-Braszov i Piatra Nemat, 2-Konstanca i Dobrudża. Rosjanie próbują nas atakowac z powietrza, 24-25 lutego dochodzi do bitwy powietrznej nad Lwowem i Równem. 5 naszych dywizjonów mysliwskich niszczy 8 radzieckich dywizjonów szturmowych. Francuskie dywizjony takze mają powazne straty, dlatego odeslane zostają za linie frotnu.

    Tymczasem robimy przegrupowanie naszych dywizji pancer.-zmech. do Debrecen, Munkacs, Oradeii, Cluj-Napoci i Jassów. Z tych prowincji rozpoczynamy 12 marca marsz na Piatra Neamt. 26 marca 41dyw.pancer.-zmech. atakuje tam 25dyw.radz. Po dniu walki Rosjanie sie wycofują do Brasova, tracą w tej bitwie 3 dywizje. W Brasovie zostaje utworzony kocioł, w którym znajdują się 34 dywizje radzieckie. Braszov pozostawiamy dla naszego lotnictwa i zwykłej piechoty, natomiast wojska pancer.-zmech. przerzucamy do Winnicy, Lwowa i Równego.
     
  10. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Anglicy bronią Sofię
     
  11. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Zdobycie Kiszyniowa doprowadzilo do odcięcia wojsk radzieckich w Rumunii i powstania dużego kotła
     
  12. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Zdobycie Jassów(Iasi)-powstają w Rumunii dwa odrębne kotły
     
  13. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    34.WALKI NA UKRAINIE, BIALORUSI I PRZEDPOLACH MOSKWY. WYZWOLENIE RESZTY ZIEM POLSKICH.


    Nasze wojska osiągały coraz większe sukcesy militarne, również w polityce zagranicznej mielismy sukcesy- do Aliantów przyłączyła się Wenezuela, Hiszpania i Portugalia. Nasze wojska parły w stronę Moskwy, jednak im bardziej maszerowaliśmy na wschód, to tym bardziej opór Armii Czerwonej rósł. Do tego dochodziły jeszcze kłopoty z zaopatrzeniem(logistic distance) i problemy z niezadowoleniem wśród wojska (kara za wysokie niezadowolenie społeczne).

    18 kwietnia ruszylismy ze Lwowa, Winnicy, Równego na Żytomierz. Nasze siły liczące 68dyw.pancer.-zmech. 7 maja zaatakowały w Żytomierzu 21dyw.radz., które szybko się wycofały. Nasze kolejne ataki również zakończyły się sukcesem- 26 maja opanowalismy Kirovograd, 30 maja Dnietropietrowsk i Odessę, 3 czerwca Charków, 6 czerwca Donieck, 8 czerwca Kursk, a 9 czerwca Stalino i Rostov. Rosjanie nie stawiali w tych prowincjach wiekszego oporu i szybko ustępowali pod naporem naszych wojsk pancer.-zmech.

    Kiedy walczylismy na Ukrainie Rosjanie zaatakowali 9 czerwca Brześć. 47 dywizji radzieckich natarło na 18 dywizji francuskich. Zaczęlismy ponosić duze straty, na początku naczelne dowództwo myslało nad wysłaniem z pomocą Brześciowi jakiś dywizji, ale w okolicznych prowincjach była w wiekszości piechota, która zanimby doszła, to z dywizji stojacych w Brześciu pozostałyby tylko szczątki. Dlatego postanowiono wycofać się z Brześcia i oddać go Rosjanom. Mimo szybkiego wycofania się stracilismy w Brześciu ok.70tys. żołnierzy.

    W Brześciu poniesliśmy porazkę, ale wielki sukces odnieslismy w Rumunii. Jak wiadomo istniały tam kotły, w których zamkniete były duze zgrupowania wojsk radzieckich. Kotły te były cały czas bombardowane przez nasze lotnictwo, które samo wyeliminowało kilkańascie radzieckich dywizji. Na niszczone z powietrza wojska radz. wysłalismy naszą piechotę, która 10 czerwca ostatecznie zajeła Braszov i Konstance, natomiast Anglicy zajeli Dobrudżę. W Braszovie całkowitemu zniszczeniu uległy 34 dywizje radzieckie, a w Konstanci 24 dywizje, z kolei w Dobrudży Anglicy zniszczyli 11 dywizji radzieckich. W ten sposób Rumunia została całkowicie opanowana, dzieki temu moglismy zacząć przerzucacstojące tu dywizje piechoty na północ i północny-wschód.

    Na Ukrainie dalej osiagalismy sukcesy- 11 czerwca zajelismy Stary Oskol, 14 czerwca Kijów, a 19 czerwca zmusilismy Rosjan do opuszczenia Sewastopola. Tymczasem 16 czerwca zaczyna sie bitwa o Tułę. Nasze 9DZmech. zaatakowało tam 13 dyw.radz. Rosjanie szybko wspomagają obrońców Tuły kolejnymi 6 dywizjami, po dwóch dniach walk dosyłają kolejne 3 dywizje, a 24 czerwca przysyłają jeszcze nastepne 3 dywizje. Na początku nie moglismy wesprzec ataku na Tulę, dopiero poźniej wysłaliśmy tam 12DZmech., które doszył o tej prowincji 24 czerwca. Zaciete walki trwają do 26 czerwca, wtedy to Rosjanie decyduja sie wycofać z Tuły. W bitwie tej niszczymy Rosjanom calkowicie 3dywizje i zadajemy powazne straty, my z kolei tracimy ok.30tys. ludzi.

    Nasza ofensywa nie ustaje i dalej powiekszamy zdobyte tereny. 20 czerwca zajmujemy Chemigov, 21 czerwca Millerovo, 25 czerwca Homel, 26 czerwca Morozovsk, 30 czerwca Kaługę i Smoleńsk. Zajecie Smoleńska doprowadza do tego, że w Briańsku tworzy się kocioł, w którym znajduje sie 13dyw.radz. Nasze dywizje nie zwalniają i 6 lipca opanowują Mohylów. Równiez tego samego dnia 26dywizji ang.-franc. zaatakowało w Gdańsku 10 dywizji radzieckich. Rosjanie stawili zaciety opór, dopiero 9lipca opanowalismy Gdańsk. Całkowicie zniszczylismy w tej bitwie 9 dywizji radz., nasze straty wyniosły 17tys. zołnierzy.

    13 lipca 19dyw.radz. atakuje w Tule 9DZmech. Na pomoc ślemy 12DZmech. i 15 lipca odpieramy Rosjan. Z kolei 14 lipca 16DZmech. atakuje kocioł w Briańsku, po dniu walki likwidujemy kocioł, a 13dyw.radz. ulega zagładzie. W walkach o Tułę i Briańsk tracimy ok.20tys. ludzi.

    Zdobycie Gdańska i przybycie w rejon Warszawy-Lublina dywizji z Rumunii zadecydowało o ataku na Ostrołękę. 17 lipca 45 naszych dywizji zaatakowało tę prowincję, w której broniło sie 10dyw.radz. Doszło do krótkiej, ale krwawej bitwy, Rosjanie wycofali sie ze stratą ok.70tys. żolnierzy, my stracilismy ok.25tys. ludzi. Opanowanie Ostrołęki umożliwiło nam atak na dalsze prowincje w tym rejonie- 23 lipca zajeliśmy Suwałki, 26 lipca Kowno i Królewiec. Opanowanie Królewca doprowadziło do powstania kotła w Elblągu i Toruniu, w kotle tym znalazło się 18dyw.radz.Zaczynamy intensywne bombardowania na Toruń. 29 lipca 20DPancer. zaatakowało Mińsk, w którym stały 33dyw.radz. Rosjanie bronili się do 1 sierpnia, a następnie wycofali się z Mińska. 7 sierpnia, po dwóch dniach walk, zdobywamy Grodno. Dzieki temu tworzy się wielki kocioł, który składa się z Białegostoku, Brześcia, Pińska, Bobrujska i Mozyrza, w kotle tym znajduje się 37dyw.radz. Nasze lotnictwo zaczyna intensywnie bombardowac poszczegolne prowincje tego kotła.
    12 sierpnia zajmujemy Elbląg i odpieramy atak 12dyw.radz. na Suwałki. 13 sierpnia zajmujemy nie broniony Brześć. 18 sierpnia atakujemy Toruń i po krótkiej walce likwidujemy kocioł, zagładzie ulega 18dyw.radz.

    Tymczasem daleko na południo Rosjanie atakują 15 sierpnia Rostov. 10dyw.radz.(duzo zmech.) walczy tam z 5franc.dyw.piechoty. Nie mamy w poblizu zadnych dywizji zmech., zeby wesprzec Rostov, dlatego 17 sierpnia decydujemy się na wycofanie z tej prowincji. W bitwie obronnej o Rostov ponosimy wielkie straty, Rosjanie calkowcie niszczą nam 1DGór., a pozostałe 4 dywizje mają olbrzymie ubytki w ludziach. Rosjanie nie rezygnują na południu z dalszych ataków, 24 sierpnia 29dyw.radz. atakuje 10dyw.ang. w Morozovsku. Decydujemy się wycofać Anglików z tej prowincji, ponosimy jednka duze straty-ok. 30 tys. żołnierzy ginie.

    Prawdopodobnie tego sukcesy na południu spowodowały, że Rosjanie zaatakowali nas 27 sierpnia w Tule. 34dyw.radz. uderzyły na 12DZmech. stojacych w Tule. Na pomoc posłalismy 12DPancer. i 20DZmech. W Tule dochodzi do krwawych walk, dopiero 2 września odpieramy Rosjan, ponoszą oni duże straty, tracą m.in. 4 dywizje. Nasze straty też są jednka wielkie, w bitwie obronnej o Tułę tracimy ok.160tys. żołnierzy. Nasze dywizje pancerne i zmechanizowane z Tuły muszą odpocząć i zostać zasilone nowymi zolnierzami, z tego powodu przez dluższy czas nie będa mogly brac udzialu w dalszych działaniach. Nasz manpower wynosi w tym momencie 47.

    Tymczasem nasze lotnictwo caly czas atakowalo wojska radz. stojace w Bialymstoku, w wyniku tego zniszczono ok.10dyw.radz., a 6 wrzesnia bez walki zajeliśmy Białystok. 11 wrzesnia zaatakowalismy 23dyw.pancer.-zmech.(te ktore nie były w Tule) Kalinin, jednak po dniu walki musielismy sie wycofać. W tym nieudanym ataku stracilismy 45tys. zolnierzy, nasz manpower obnizyl sie do 28.

    17 wrzesnia Rosjanie zajeli nam Suwałki(zapomnialem, ze z Wilna mozna zaatakowac Suwalki). Wojska francuskie natomiast 20 wrzesnia , po krotkiej walce, zajely Pińsk. 23 wrzesnia 34dyw.alianckie przypuscily atak na Suwalki, 9 radz.dyw. szybko sie wycofało z tej prowincji. 24 wrzesnia zajęlismy Siauliai, a 27 wrzesnia zaatakowalismy 18DZmech. Rostov, gdzoe bronilo się 9dyw.radz. Po dwóch dniach walk wypieramy Rosjan z Rostova, w bitwie tej tracimy 13tys. żolnierzy.

    Nasz sukcesy w tych wszystkich walkach zostaly okupione duzymi stratami w ludziach, nasz manpower zostal bardzo obniżony, a Armia Czerwona ma jeszcze ok.440 dywizji i pewnie wielkie zasoby ludzkie, dowództwo francuskie patrzy jednak optymistycznie na sytuację na froncie wschodnim i zamierza osiagnąć dalsze sukcesy.
     
  14. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Front 27 czerwca 1955r.
     
  15. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Kocioł w Briańsku
     
  16. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Rosjanie w dwóch kotłach. 1-Elbląg i Toruń, 2- Białystok, Brześć, Pińsk, Bobrujsk i Mozyrz. 7 sierpień 1955r.
     
  17. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Front 3 września 1955r.
     
  18. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Front 3 października 1955r.
     
  19. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    35.W STRONĘ LENINGRADU. DESANT W BATUMI I WALKI NA POŁUDNIU


    Pod koniec września nasze wojska ruszyły z Mińska, Mohylewa, Smoleńska i Kaługi na Witebsk. 7 października 69dyw.franc. i 28dyw.holender. zaatakowało w Witebsku 8dyw.radz., które po kilku godzinach walki wycofały się. Natomiast 8 października 51dyw.franc.-ang. zaatakowało Wilno, gdzie broniło się 7dyw.radz. Rosjanie bronili się jeden dzień, a nastepnie zdecydowali sie na odwrót, w bitwie tej calkowcie zniszczylismy Armii Czerwonej 3DZmech. i 1DPancer. 14 października nasze lotnictwo zakończyło naloty na Bobrujsk, w wyniku uderzeń lotniczych zostało tam zniszczonych 15dyw.radz. Z kolei 15 października nasze lotnictwo zakończyło naloty na Mozyrz, gdzie zniszczono bombardowaniami 12dyw.radz.

    Nasze wojska ciagle parły w stronę Leningradu i 20 października zmusilismy Rosjan do wycofania się z Pskowa. 25 października pobilismy Rosjan w Nowogrodzie, gdzie calkowicie zniszczylismy im 1DZmech. Zdobycie Nowogrodu doprowadza do powstania kotła złożonego z prowincji Talin, Rezekne i Daugavplis, gdzie jest łącznie zamkniete zostały 33dyw.radz. 27 pażdziernika 45dyw.franc. uderzyło na Daugavplis, 7dyw.radz. szybko sie wycofało pod naporem naszych wojsk. Tymczasem 29 października zajelismy Mozyrz, a 11 listopada Bobrujsk. 21 listopada nasze 47dyw. pancer.-zmech. zaatakowało Talin, gdzie broniło się 14dyw.radz. Cięzkie warunki pogodowe sprawiły, że nasz atak był bardzo słaby i musielismy przerwac atak na Talin. Mimo tego niepowodzenia kontynuowalismy działania w rejonie Leningradu i 7 grudnia zajelismy Tichvin. 28 grudnia przeprowadzilismy nieudany atak na Leningrad, zła pogoda i perspektywa trudnych walk w terenie miejskim zmusiła nasze dywizje pancerne do wycofania się.

    Na początku listopada nasza marynarka wojenna dostarczyła informacji, że w Batumi nie ma żadnych wojsk radz., dlatego dowództwo franc. zadecydowało się zrobić desant na tą prowincję. 16 listopada wojska francuskie wylądowały w Batumi. Z Batumi ruszylismy na Stavropol, który zajęlismy 25listopada, z kolei 5 grudnia zajęlismy Elistę. 28 grudnia 28dyw.pancer.-zmech. zaatakowało Proletarsk, gdzie broniło się 13dyw.radz. 1 stycznia 1956r. do ataku dołączylo sie jeszcze 11DP. Wobec naszej przewagi, 2 stycznia 1956r., Rosjanie wycofali się z Proletarska. Dzieki zdobyciu tej prowincji powstał kocioł złozony z Krasnodaru Majakopu, gdzie łącznie w okrążeniu znalazły się 33dyw.radz. Rosjanie jednak probowali sie wyrwac z kotła i 3 stycznia 11dyw.radz. idacych z Krasnodaru zaatakowało Proletarsk, atak radziecki załamał się jednak po kilku godzinach i Rosjanie zmuszeni zostali cofnac sie znowu do Krasnodaru.

    Nasze wojska caly czas idą naprzód, ale tez ponosimy straty, a ze wzgledu na bardzo niskie nasze zasoby ludzkie mamy problemy z uzupełnianiem wykrwawionych dywizji.
     
  20. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Front 21listopada 1955r. Kocioł w Talinie i Rezekne.
     
  21. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    36.WALKI W FINLANDII. LIKWIDACJA KOTŁÓW.

    4 lutego 1956r. nasze wojska wyladowały w Helsinkach. Trzy dni póżniej przeprowadzilismy atak atomowy na Leningrad, gdzie zniszczyliśmy 13dyw.radz. Do zniszczonego Leningradu nasze wojska weszły 17 lutego. Z Helsinek zaatakowalismy Turku. Nasze 15DPancer. starło się z 8dyw.radz., opór Rosjan przełamalismy 19 lutego. 27 lutego zajelismy Pori, Rosjanie bronili tej prowincji przez dwa dni, w koncu jednak musieli ustapić. Kolejnym sukcesem na terenie Finlandii było zajęcie Vaasa, które opanowalismy 7 marca. Nasze dowództwo postanowiło wreszcie zlikwidowac kocioł Talin-Rezekne. 9 marca 63dywizje uderzyły na Rezekne, 12 dyw.radz. nie wytrzymało naporu naszych wojsk i wycofało sie do Talinia. Wojska radz. zgrupowane w Talini były juz wystarczajaco osłabione i nasz kolejny atak doprowadził do zajęcia 15 marca Talina, gdzie zagładzie uległy 33dyw.radz.

    Walki toczylismy również na południu. 14 lutego 22dyw.zmech.-pancer. uderzyły na Krasnodar, gdzie bronilo sie 7dyw.radz. Po dniu walki Rosjanie ustapili pola i wycofali sie do Majakopu. 3 marca zajelismy Morozovsk. 21 marca 31dyw.zmech.-pancer. atakuje Bałasjor, 7dyw,radz, stawia poczatkowo opór, ale juz 23 marca wypieramy ich z tej prowincji. Calkowicie niszczymy tam 1radz.dyw.zmech. 25 marca atakujemy i zajmujemy Tbilisi, a dzień poźniej pada Majakop, w którym likwidujemy 33dyw.radz. 1 kwietnia nasze jednostki zmechanizowane zajmują Saratov.

    1 kwietnia robimy atomowy Prima Aprilis- bomby atmowe spadają na Stalingrad i Moskwę. W tym pierwszym zagładzie ulega 11dyw.radz., a w Moskwie 7dyw.radz.
     
  22. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Kwiecień 1956r.- Północ
     
  23. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Kwiecień 1956r.- Południe
     
  24. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    37.DALSZE WALKI W FINLANDII ORAZ NA PÓŁNOCY I POŁUDNIU ZSRR

    9 kwietnia zajmujemy Oulu. 15 kwietnia 21DP atakuje Tampere , gdzie broni się 9dyw.radz. Po trzech dniach krwawych walk zostajemy zmuszeni do wycofania się z duzymi stratami. Rosjanie też poniesli duze straty(calkowicie zniszczylismy im 2DP), ale ZSRR ma nadal wysokiego mapowera, a Francji nawet nie wystarcza na uzupełnienia strat. Na południu 15 kwietnia zajmujemy Syzram, a 18 kwietnia Stalingrad. 21 kwietnia 12DZmech. próbuje zdobyc Tampere, jednka znowu zostajemy odparci, 23 kwietnia Rosjanie odpierają takze nasz atak na Rovaniemi. 27 kwietnia 41DZmech. uderza na Kalinin, 5dyw.radz. szybko sie wycofuje. 28 kwietnia zdobywamy Chałkow, 3 maja Rybińsk, a 12 maja Władimir

    W Finlandii i północnych obszarach ZSRR zaczynamy na masową skale uzywać lotnictwa.5 maja w wyniku ataków lotniczych 8dyw.radz. z Tampere przestaje istnieć. 16 maja lotnictwo niszczy 5dyw.radz. w Seinajoki. Prowincję tę zajmujemy 23 maja. 25 maja lotnictwo niszczy w Mikkeli 4dyw.radz. 29 maja zajmujemy Riazań, w ten sposób Moskwa zostaje okrązona ze wszystkich stron. 25 maja zajmujemy także Niżnyj Nowogród. 3 czerwca lotnictwo niszczy w Jyvaskyla 9dyw.radz., a w Kuopio 4 dyw.radz. 7 czerwca w Mikkeli lotnictwo niszczy 1 dyw.radz. 9 czerwca robimy atak atomowy na Moskwe, gdzie niszczymy 9dyw.radz. 11 czerwca zajmujemy Mikkeli, później z niektórych prowincji finlandzkich sami się wycofujemy ze względu na słabą infrastrukturę i szybkie zuzywanie sie w tych prowincjach naszych wojsk, Rosjanie zajmuja te niektore prowincje z ktorych sie wycofalismy. 13 czerwca w Kajani lotnictwo niszczy 9dyw.radz. 21 czerwca zajmujemy Petrozavodsk, 23 czerwca Moskwę, 27 czerwca Belomorsk. Opanowanie Belomorska doprowadza do odciecia wojsk radz. stojacych w Finlandii i w północnych prowincjach ZSRR przy dawnej granicy z Finlandia. 28 czerwca opanowujemy Segezję, 1 lipca zajmujemy Ufę, a 2 lipca Kandalaksję i 6 lipca Serodvińsk. 2 lipca niszczymy atakami lotniczymi w Rovaniemi 15dyw.radz. Z kolei 15 lipca lotnictwo niszczy 2 dyw.radz. w Seinajaki i Kjaani. 19 lipca, po krotkiej walce zagarniamy Archangielsk. 20 lipca lotnictwo niszczy w Mikkeli 4dyw.radz., 25 lipca w Rovaniemi niszczymy 4dyw.radz. i 29 lipca w Kuopio także 4dyw.radz.

    5 sierpnia lotnictwo niszczy w Murmańsku 4dyw.radz., 6sierpnia w Sortvala niszczymy kolejne 4dyw.radz. 11 sierpnia zajmujemy Timosjeino i Rovaniemi, a 15 sierpnia Murmańsk. 18 sierpnia w Jyvaskyla lotnictwo niszczy 2dyw.radz., a 21 sierpnia w Joensuu 2dyw.radz. 25 sierpnia lotnictwo wykańcza w Mikkeli kolejne 2dyw.radz. 26 sierpnia zajmujemy Petsamo, 29 sierpnia Kajaami, 30 sierpnia Viipuri, a 1 wrzesnia Borovotji.1 wrzesnia dokonujemy ataku atomowego na Velsk, gdzie zagladzie ulega 9dyw.radz.(w tym 1DPancer.). 3 wrzesnia lotnictwo niszczy w Sortavali 1radz.dyw.zmech.. 4 wrzesnia w Bezjetsku 2dyw.radz., a 12 wrzesnia w Wołogdzie 8dyw.radz. Wołogdę zajmujemy trzy dni później. 18 wrzesnia zajmujemy Sortvalę. 20 wrzesnia w Mikelli lotnictwo niszczy 1radz.dyw.zmech. 27 wrzesnia nasze ataki bombowe z powietrza niszczą w Kostromie 1DPancer., 3DZmech. i 2DP.

    W wyniku ataków lotniczych oczyscilismy Finlandię z wojsk radzieckich, podobnie się stało w prowincjach radz. graniczacych z Finlandią. Dzieki temu zaczęlismy przesuwac nasze siły na południe. Wojska radz. nie stanowią juz teraz wielkiego problemu, kłopoty mamy jedynie z duzymi przestrzeniami, pogodą i niskim manpowerem.

    P.S. NA Dalekim Wschodzie zrobilismy atak jadrowy na Qigihar, gdzie zniszczylismy 18dyw.radz.
     
  25. KONSUL

    KONSUL Ten, o Którym mówią Księgi

    Zapomniałem wczesniej dodać.

    Kocioł w Finlandii.
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie