AAR Tjorda

Temat na forum 'HoI II - AARy' rozpoczęty przez tjord, 7 Luty 2005.

Status Tematu:
Zamknięty.
 1. tjord

  tjord Aktywny User

  Zgodnie z obietnicą postanowiłem się połakomić na koszulkę Paradoxu :) :twisted:

  Ok rzeczy kilka
  1. Gram MALEZJĄ :!: . Stworzyłem ją jako satelitę UK, potem zedytowałem save. Wszyscy ministorie, dowódcy, nazwy są WYMYSLONE przezemnie
  2. HoI2 1.1, normal/normal
  3. Zachęcam do odkrywania róznych smaczków zawartych w imionach, grafikach oraz... błędów ortograficznych, których popełniłem przy edycji co nie miara :twisted:
  4. Nie oczekujcie od tego AAR-a dmuchanego patosu, on ma was bawić, a czasem śmieszyć :wink:

  WSTĘP

  Tlo Historyczne- powstanie państwa

  Królestwo Malezji powstało w wyniku rewolucji Indyjskiej w 1921. Nieudany zbiory na polach ryżowych spowodowały szybki wzrost cen ryżu w Indiach, co sprawiło, ze wielu ludzi zaczęło głodować. Niezadowoleni (i wygłodniali) mieszkańcy Kalkuty uzbrojeni w kilkanaście przestarzałych Lee-Enfieldów zajęli budynek rady miejskiej i zażądali przysłania posłów królewskich. Gdy posłowie przybyli, buntownicy przedstawili im swoje warunki: zmniejszenie cen Ryżu, zwiększenie autonomii Indii, powołanie autonomicznego rządu Indyskiego z oddzielną głową państwa. Posłowie grając na zwłokę odmówil, tłumacząc się brakiem pełonmocnictw w tej sprawie. Wtedy doszło do tzw. Defranstacjii Kalkuckiej- posłowie zostali wyrzyceni przez okno. Jakby na znak, mieszkańcy Kalkuty zaczęli rozbrajać żołnierzy Brytyjskich, i barykadowąć misto. Po odparciu kilku ataków, po całych Indiach roznosła się wieśc o oporze Kalkutczyków. W ogniu stawały coraz to inne obrszary i miasta- Bombaj, Madras, Bengal. Premier Lloyd-George musiał pójść na ustępstwa. Powołano autonomiczny rząd Indyjski, zmniejszono ceny ryżu, co odbiło się na innych koloniach Angielskich- Niemieckiej Afryce Wschodniej i Malezji. O ile bunt w NAW szybko spacyfikowano, dzielni Malezyjczycy długo stawiali opór w swoich dżunglach. Wreszcie, po roku walk, w 1923, Malezejczycy przeszli do ofensywy, i zdobyli po cięzkich bojach Singapur. Po kilkukrotnych, nieudanych desantach Anglicy uznali wrescie niepodległośc Malezji (potrzeba im gumy :!: ), w zamian za co uzyskali korzystne warunki handlowe.
  W wojnie o niepodległośc wyróżniły się 3 postacie
  - Luang Astaron, półkrwi Malezyjczyk, późniejszy król Luang I
  - Robert Tjord, szlachcic angielski
  - David Kurlin, dowódca wojsk Malezyjskich i pierwszy premier rządu

  1 Kwietnia 1923 roku w Kuala Lumpur zaingurował prace rząd Malezji. Na pierwszego premiera wybrano Davida Kurlina, "Malysian Foregin Office" dostał syn premiera, Peter Kurlin, Wojsko (teraz juz Lord) Robert Tjord, a Przemysł ekonomista Thomas Smith.
  Najdłużej trwała debata nad urzędem Króla. Ostatecznie zdecydowano zapytać się społeczeństwa kogo by chciało ono widziec na tym "stanowisku"
  Malezejczycy wybrali Lunaga Astarona, który by zasiąść na tronie jaki Luang I, musiął zrezygnoać z przyznanego mu wcześniej urzędu naczelnego Admirała Floty, która składała się ze statku HMS "Diomede" przejętego od brytyjczyków przy zdobywaniu Singapuru.

  Luang I, na początku swoich rządów postanowił zreformowac skarb. W skurs przyszedł mu niebywaly, jak się okazalo talent Ministra Smitha. Rząd szybko zatwierdził ustawę o podatku od handlu gumą, która zapewniła stałe dochody skarbu królewskiego.
  Od 1926 roku, dzięki ustawie o wspieraniu własnych inicjatyw, zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu różnorakie kompanie i fabryki, z ktorych największe to:
  - Fabryka Samochodów ARMET
  - Fabryka broni REXUS
  - Kompania Górnicza Malezji
  - Rewolucyjna Fabryka Samlotów
  W 1930 roku odbyły sie pierwsze wybory powszechne do rządu. Premierem pozostał David Kurlin, MSZ przeszło na Lorda Tjorda, którego na stanowisku Ministra Wojny zastąpił Peter Kurlin. MInisterstwo Skarbu i Przemysłu pozostało w ręku Thomasa Smitha.
  W 1931 r. oddano do dyspozycji pierwszy niszczyciel wyprodukowany przez znana stocznię Singapurską. Jednocześnie przechszczono HMS Diomede na MRS Kurlin
  W 1934 r. umiera David Kurlin. Jego miejsce zajmuje Lord Tjord
  W tym samym roku swoją działalnośc zainaguował Związek Lotników Malezyjskich z przewodniczącym Manfredem von Hasaluthem, emigrantem z Austrii
  1935 r.- umiera król Luang I. Jego miejsce zajmuje syn, Rama I

  SYTUACJA POLITYCZNA W 1936 r.
  1 stycznia 1936 r. wyłoniono nowy rząd Malezji-
  Premierem został Lord Tjord, zachowując stanowisko MSZ i obejmując nowy resort Naczelnego Inspektora Wojsk. Ministrem Przemysłu pozostal Smith. Nowe resorty- Spraw Wewnętrznych i Wywiadu objęli Peter Endrew i Michael Myreen. Dowódcą sił lądowych został Peter Kurlin, Naczelnym Admirałem- książe Rama, Marszałkiem Lotnictwa- Manfred von Hasaluth.


  STAN WOJSK

  Malezja nie posiada obecnie żadnych wojsk regularnych. W służbie morskiej pływają Lekki Krązownik MRS Kurlin i 1. Flotylla Niszczycieli. Siły powietrzne ograniczają się do zwiadu.

  PRZEMYSŁ
  Malezja posiada obecnie ok. 10 cięzkich zakładów, z ktorych wybijają się ARMET, REXUS i stocznia singapurska.

  PERSPEKTYWY ?
  Król Rama i premier Tjord już dawno doszli do wniosku, że w njbliższym czasie dojdzie do wielkiej wojny. Król Rama optuje za popieraniem żądań Niemieckich, lecz premier Tjord zachowuje ostrożnosć. na pewno wielka pokusą są ziemie Indionezjii i Birmy, lecz Malezja jest za słaba by je pokonac. Może więc... Syjam :idea:
   
 2. tjord

  tjord Aktywny User

  1936:pRZYGOTOWANIA DO WOJNY

  Dnai 3 stycznia 1936 roku obrady rozpoczął nowowybrany sejm Malezyjski. Marszałek sejmu, stary Mark Dziobsky wygłosił piękna mowę w imnienu króla, nawiązującą do wydarzeń sprzed 13 lat. Sejm początkowo uchwalił ustwę o handlu z Wielką Brytanią (Kauczuk <-> Broń i Energia) i Stanami zjednoczonymi (Guma i drzewo tropikalne <-> Stal, Energia i Pieniądze). Następnie na wniosek marsząłka lotnictwa Manfreda von Hasalutha wprowadzono powszechny obowiązek słuzby wojskowej.
  4 stycznia sejm przyjął zdecydowaną większościa głosów ustawę o powołaniu zawodowej armii i floty. W singapurskiej stoczni przyjęto plan 2-letniej rozbudowy floty. Rozpoczęto budowę statków MRS Thomas i MRS Revolution. Z kolei dowództwo wojsk lądowych zaczęło pobór do 1. Dywizji Piechoty.
  Na wniosek króla Ramy I sztab wojsk lądowych pod przywództwem Petera Kurlina zaczął opracowywać plan TM.
  W fabrykach ARMET-u i REXUS-a rozpoczęto pracę nad opracowaniem nowego typu lekkiej artylerii.
  ........................
  W marcu sformowana zostala 1 Dywizja Piechoty. Rozpoczęto formowanie 1. Armii Królewskiej. Dowództwo nad nią objął generał broni Daniel Thommas.
  ........................
  2. Flotyllę niszczycieli zwodowano 13 kwietnia. Jej okręt flagowy nosi nazwę MRS Revolution. Dowódcą I. Floty Malezjii został kontramirał Lester Leoper.
  ........................
  16 sierpnia został zwodowany lekki krążownik "MRS Thomas". Wiceminister floty Michael Myrts postanowił przedłużyc plan 2-letni o kolejne 2 lata. Do stoczni trafiły zamówienia na lotnoskowiec "MRS Malysia" i krązownik "MRS Prince Rama"
  ........................
  Rozwój floty Malezyjskiej doprowadził do zadrapań w stosunkach z Japonią i Brytanią, dominującymi nad tymi wodami. Jednocześnie minister wywiadu M. Myreen poinformowął króla o japońskich planach ataku na Chiny, pogrążone w chaosie wojny domowej.
  .......................
  Pod koniec listopada sprowadzono do Malezjii nowe technologie przemysłowe. Dokonała tego Malezyjska kompania górnicza. Pociągnęło to wzrost produkcjii przemysłowej w całym kraju.
  .......................
  26 Grudnia dekretem królewskim powołano Krajowy Uniwrsytet Nuklearny. Rektorem został John Simpson
  .......................
  Koniec roku był hucznie świętowany w całej Malezji. Na pytania CMOBOP-u o największą osobowośc świata 44% obywateli odpowiedziało Dalajlama.
  .......................
  Stan armii pod koniec roku:
  1. Armia królewska; 3 dywzje piechoty, dowódca Generał Peter Kurlin
  1. Flota, 1 Cięzki Krążownik, 2 Lekkie, 2 FLotylle Niszczycieli, dowódca kontradmirał Lester Leoper

  [ Dodano: Sro Lut 09, 2005 11:40 am ]
  No i screeny
   
 3. tjord

  tjord Aktywny User

  1937: Starcie Ideologii, Starcie Mocarstw  Dnia 22 stycznia wszystkie gazety na świecie trąbiły o jednym- małe, nowopowstale państwo Malezyjskie wypowiedziało wojnę wielowiekowmu Syjamowi!
  Syjam przewyszał Malezję w liczbie dywizji 6-4 okrętów 3-2 i Lotnictwa, którego malezja nie posiadała.
  Jednak doskonale zorganiozwane Dywizje Malezyjskie starł w puch Syjamska obronę na linii Kry. Bezwładne wojska Syjamskie zaczęły cofać się w kierunku Bangoku

  Poparcia Malezjii udziliły Japonia i ZSRR, ząs agresję potępiła Wielka Brytania, zrywając mało znacząca umowę handlową.


  13 Czerwca pozbawiona ropy flota Syjamu wdala sie w walkę z flota amlezyjską, dotąd blokującą Bangok. Dzięki znakomitemu dowodzeniu kontradmirała Leopera, udało się nie tylko zatopić 2 flotylle niszczycieli, ale także przejąć 2 niszczyciele wroga.

  2 Lipca Padł ostani bastion sił Syjamskich- fort Kaen. Ludnośc Syjamu, dzięki łagodnemu, nie licząć plądrowania Bangoku, postępowaniu okupanta, łatwo przyjęła nową wladzę. Syjam został inkoporowany do Korony Królstwa Malezjii.

  13 Lipca zwodowano lekki krązownik MRS "Thomas"
  Następnego dnia sejm Malezjii przyjął ustawę o budowie floty morskiej. Plan otrzymał speudoim "Potęga Azjii"

  Dzień 26 sierpnia był wiekim świętem dla miszkańców półwyspu. Zodowano wtedy lotniksowiec MRS "Malysia", ząś do stoczni singapurskiej trafiły zamówienia na lotniskowiec MRS "Luang I" i krązownik "Queen Eleanor"

  20 sierpnia Japonia wypowiedziła wojną Nacjonalistycznym Chinom. Rząd Malezjii, wdzięczny za życzliwą neutralność poparł najeźdźców.
  23 sierpnia król Rama I zlecił gen. Kurlinowi opracowanie planu operacji "Zółta Krew"- ataku na Chiny
  1 Wrzeńnia siły Malezyjskie liczyły już 7 dywizji, rozmieszczonych w 3 armiach pod dowództwem generałow: Tjorda, Kurlina i Smotha
  1 października rząd Wielkiej Brytanii ofiecjalnie uznał aneksję Syjamu. Podobnie uczyniła Francja.
  Pod koniec listapada do Zakładów Revolution trafiło zamówienie na dywuzjon bombowców okrętowych

  Na pytanie CMBOP-u o największą osobowośc swiata w 1937 r. 41 % ankietowantych odpowiedziało cesarz Hirohito.
   
 4. tjord

  tjord Aktywny User

  1938: Droga (morska) do wojny

  Rząd Malezyjski przyzwyczaił świat, ze na początku roku zaskakuje czymś wyjątkowym. Nie inaczej było tym razem.
  W mocy ustawy rządu z dnia 13 stycznia powołano Krajowa komisję do spraw floty. Jednocześnie rozpoczeto realizację pplanu "Pacyfik".
  Do stoczni trafiły zamówienia na rok 1938
  - 2 Lotniskowce (Luang I, Rama I)
  - "Kieszonkowy" Pancernik (MRS Kra)
  - 2 Eskadry Łodzi podwodnych
  - 2 luksusowe statki pasażerskie ("Miri", "Saravak")

  Nie zapomniano jednak o wojskach ladowych. Na mocy dyrektywy wodza naczelnego z dnia 4 lutego, fabryki Armet-u rozpocżęły produkcję czołgów do 1 dywziji Pancernej marki
  Ługo trwała debata czy ma to bć lekki czołg RA-1 czy średni Tjord-II
  Zdecydowano sie na tą 2 opcję

  13 marca światem wstrząsnęła wieść o "Anschlussie" Austrii. Rząd Malezyjski oficjalnie potępił ten czyn. Jednoczesnie jednak wysłano do Berlina dyplomatę z korzystną umową handlową. Za Kauczuk i Wolfram Rzesza zgodziła się eksportować wegiel i broń.

  26 marca zwodowano krążownik "Queen Eleonor". Na uroczystości był obecna sama zaintersowana, tzn. królowa Eleonora Holenderska, dokonując symbolicznego chrztu statku.
  W sztabie generalnym zaczęto opracowywac różnorakie plany i taktyki.
  spod ,ęki gen. nerrdlanda wyszła tzw. Doktoryna Okopów, zakładająca wojnę pzoycyjną po lądowaniu w chinach. Doktoryna ta została odrzycona przez generała Kurlina.

  Dzień 25 maja był największym dniem w historii Malezyjskiego lotnictwa. Oficjalnie zaprezentowano nowe samoloty 1. Dywuzjonu Królewskiej Eskadry Bombowców Morskich. Dowództwo objął kontradmirał Trandl. Jednosczśnie w sztabie opracowano strategię "szybkich uderzen", tzn. bombardowan jednostek w chińskich miastach Szanghaju i Nanjingu.

  W lipcu sformowano 8 i 9 dywizję piechoty oraz 1 Dywizję pancerną

  30 września III. Rzesza zaanektowała czeskie Sudety. Reakcja rządu Malezyjskiego była podobna jak przy Anschlussie. Jednak rozpoczęto prace nad planem "Sipah"- atakiem na Indie i francuskie Indochiny.

  Na koniec roku odsłonięto w Kuala Lumpur pomnik króla Luanga I. na pytania CMOBOP-u o najwybitniejsżą osobowośc 1938 roku 36% ankietowanych odpowidziało Neville Chamberlain, zaź 31% Adolf Hitler.

  [ Dodano: Pią Lut 18, 2005 9:30 am ]
  I jescze bonusowo zdjęcie wszystkich moich zespolow badawczych :wink: :twisted:
   
 5. tjord

  tjord Aktywny User

  1939:początek potęgi

  Początek roku 1939 przebiegał pod znakiem floty. Zwodowano lotniskowiec "Luang I" i pancernik "Kuala Lumpur". Jednocześnie Sztab Admiralicji pod przywództwem Michaela Myrtsa opracował nową doktorynę walki.

  Jednak wojna miała się rozstrzgnąc na lądzie. W tym celu powołano pierwszy ruchomy sztab wojska malezyjskiego. Wszedł on w skład I. Armii Marszałka Tjorda.

  19 lutego sztab generalny zakończył pracę nad Planem operacji "Tron". W całej Malezji wprowadzono stan wojenny, wszystkie jednostki postawiono w stan gotowości.
  1 marca w stronę Szanghaju wypłynęła 1. Flota

  23 Marca Królestwo Malezjii wypowiedziało wojnę państwu Chińskiemy. Rządowi Czang-iszka posłuszeństwa odmówiła połudnowa część kraju (Junnam)

  1 Kwietnia nastąpiło lądowanie jednostek Malezyjskiech w Guangzhou i Shantou. Nie napotykając większego opory wojska malezjii rozpoczęły Marsz na północ, ścigakąc się z Japończykami do Szanghaju.
  10 kwietnia fabryki Rexusa opracowały nowe uzbrojenie dla piechoty.
  W maju jednostki Malezyjskie zostały zastopowane pod Gangzhou. Rozpoczęto reorganizację ataku.
  Chińczycy nie okazali się tak łagodni jak mieszkańcy Syjamu. Zaraz po desancie zaczęli się buntować, co spowodowało serię masowych mordów na wybrzeżu.

  19 czerwca skończono formowanie 1. Dywuzjonu bombowców taktycznych. Dowództwo objąl gen. Forster.
  2 lipca flota chińska o sile 7 okrętów odważyla sie wyjśc z portu Szanghajskiego, korzystając z chwilowych kłopotów floty Japońskiej z paliwem. Została jednak zaskoczona przez Admirala Leopera. Zatopiono 2 plotylle niszczycieli, zaś w czasie odwrotu dywuzjon gen. Trandla zatopił lekki krązownik
  Pod koniec lipca front ustabilizował sie na linii Shaoyang-Nanchang-Wenzhou. W planie generalnym rozpoczęto opracowywanie ataku generalnego na Nanjing.
  8 sierpnia neispodziewany desant Japońskich Marines zaskoczył obrońców Szanghaju. Na to wydarzenie nerwowo zareagował rząd Malezjii, roszczący sobie prawa do tego miasta.
  Jednak 20.8 nastąpiło porozumienie Japońsko-malezyjskie. Malezja zrzekła się Szanghaju, otrzymując prawo ataku na Nanjing.
  1 września ruszyła ofensywa na Hangzhou. Wojska chińskie stawiały twardy opór, jednak nie miały szans z doskonale zorganizowanymi jednostkami Malezyjskimi.
  Jednak tego samego dnia światem wstrząsnęła wieść o ataku wojsk Niemieckch na Polskę. Rząd Malezyjski zachował w tej sprawie neutralnośc, nie ustanawiając jednak embarga na handel z Rzeszą. Spowodowało to dalsze ochłodzenie stosunków Aliancko-Malezyjskich.

  Do 10 listopada trawały twarde walki w okolicach Hangzhou. Fanatycznie broniący miasta Chińczycy ustapili dopieru po wykrwawienu się trzonu siłe. Marszałek Czang-iszek zarządził ewakuacje do Nanjingu. Jednak nawet w tym umocnionym mieście wojska Chińskie ustąpiły przed dobrze naoliwioną machiną wojenną Malezjii. Nanjing został zdobyty 28 listopada.
  Jednak wcześniej (19.11) padła Warszawa. Hitlerowskie Niemcy zaanektowały Polskę, dzieląc się nia ze Związkiem Radzieckiem. Rząd Malezyjski potępił ZSRR za ten czyn.
  30 listopada nastapił wielki nalot na flotę Chińską. Zatopiono 2 krązonwniki, 3 dokonał samozatopienia.
  1 Grudnia południowe stany Chińskie (Kwang-si) odpowiedziały na apel ginącego imperium Chińskiego. Jednak armia południa przegrała bitwą z oddziałami gen. Dziobskiego pod Ganghou.
  12 Grudnia Niemcy zaatakowały Norwegię, zaś 13 Danię.

  Ostatnim wojennym akordem 1939 roku było Huaihua. Wrogowie zostali całkowicie wyparci z południowych i wschodnich prowincji swojego kraju. Na styczeń zaś planowano ofensywę na południe.

  Według tradycyjnej ankiety CMOBOP-u na największego czlowieka minionego roku 43% ankietowanych odpowiedziało Hermann Goering, zaś 20 % Marszałek Tjord.

   
 6. tjord

  tjord Aktywny User

  1940: Koniec wojny, początek wojny?

  Rok 1940 na froncie Chinskim rozpoczął sie wielką ofensywą wojsk malezyjskich w kierunku Chnegdu. Wojska Malezyjsie jak masło przecięły linię wykrwawionych wojsk Chińskich, zdobywając 1 lutego Zunyi. Jednak wojska japońskie tego samego dnia zajęły Xi'an, zajmując dogodną pozycję do ataku na Zagłębie Czengdu.

  3 Lutego zwodowano lekki krązownik "Princess Patricia". W tym samym czasie w Stoczni Singapurskiej opracowano nowe modele krązownika cięzkiego i liniowego.

  15 lutego ruszyła koljna ofensywa wojsk Malezyjskich, kierowana na Choingquing. Zakończyła się pełnym sukcesem 2 Marca. Siły chinskie o sile ok. 10 dywizji zostały okrązone w Chengdu.

  20 lutego rozpoczęła się kampania wyborcza. Prawa wyborcze uzyskało także 70 % byłych obywateli Syjamu. Spotkało się to z olbrzymim entuzjazmem miszkańców prowincji Syjam, którzy zacęli formowac własna partię.
  W wyborach wzięły udział 4 partie
  -Królewska partia Malezjii (RMP) (R. Tjord, T.Smith)
  -Partia Pracy (WP) (M. Myreen, J.Trandl)
  -Partia Obywateli Syjamu (PoSP) (Phil Luanbotam)
  -Socjalistyczna partia Malezjii (SPoM) (J. Torniem, I. Dziobsky)

  15 Marca padło Chengdu. Marszałek Tjord odbyl uroczysty wjadzd do miasta, do którego renowacji błyskawicznie przystąpiła Kompania Górnicza Malezjii.
  Rząd Chiński schronił się w Baoji. Tam, 10 kwietnia, został zamordowany Czang-iszek, prawdopodobnie za podszeptem Mao Tse-Tunga.
  5 Maja króla Rama I podpisał akt inkoporacjii Chin Wschodnich do pańtwa Malezyjskiego.

  22 Maja oddano do użytku nowy typ maszyny liczącej, opracowany przez specjalistów z ARMET-u

  2 czerwca kolejna ofensywa 4 armii alezyjskich zmiotła armie prowincjii XI Bei Ma. Po szybkim marszu do stolicy, 19 czerwca prowincja została inkoporowana do państwa Malezyjskiego

  3 Lipca Dywizja Pancerna gen. Quenda rozbila w pył chińską obronę pod Luizhou. Opuszczona stolicę prowincji zajęła V Armia gen. Tomeoe 18 lipca
  2 Sierpnia ostatnia część państwa Chińskiego została włączona do Korony Kólestwa Malezjii. Junnam bowiem ogłosil się niepodleglym państwem.
  W europie 4 Marca Niemcy zaanektowali norwegie, zaś 15 kwietnia przechodząc przez Belgię zaatakowali Francję. Paryż padł 30 maja, w tydzień później rząd Francuski podpisał upokarzający pokój, ktory oddawał Rzeszy północna część kraju i wybrzeża Gaskonii. Przeciw temu traktatowi wystąpili Wolni Francuzi pod przywództwem gen. De Gaulle, którzy przy pomocy Brytyjczyków opanowali część Afryki.
  Wydarzenia te miały także swoje efekt w Azjii. Japonia przejęła francuskie Indochiny. Rząd Malezyjski przyjął to z aplauzem, bowiem ubywało jednego frontu w przypadku wojny z aliantami

  Pod wpływem tych wydarzeń, 1 Sierpnia odbyły się wybory do parlamentu malezjii.
  Wynik wyborów nie okazał się niespodzianką. RMP zdobyła 72 % głosów, PoSP 15 %, WP 11 %, a SPoM 2 %. Premierem, Naczelnym Inspektorem Wojskowym i Ministrem Spraw zagranicznych pozostał Lord Robert Tjord, stanowisko wicepremiera i Ministra Gospodarki pozostało w ręku Thomasa Smitha. Jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przejął 19-letni Książę Phang, urząd Ministra Wywiadu Richard Nerrdland, zaś Ministerstwo Kontrwyiadu Peter Endrew.

  1 Września zwodowano Lotniskowiec MRS "Rama I", 2 cięzkie i 2 lekkie krązowniki.

  3 Października rozpoczęto w Sztabie Admiralicji prace nad nowa taktyką morską zwaną "Wyniszczeniem". Pracami kieruje Admirał Myrts.

  Do końca roku niewiele się wydaryło. Na początku grudnia sformowano nową dywizje piechoty. Na krótko wybuchło także powstanie w Chinach, łatwo stłumione przez SGO Chiny.

  Jednak już w niedługo Azją miała wstrząsnąc kolejna wojna...

  W ankiecie CMOBOP-u na najwybitniejsza osobowość minionego roku 39 % ankietowanych odpowiedziało Adolf Hitler, zaś 27 % Król Rama I.

   
 7. tjord

  tjord Aktywny User

  1941: cz.1 Przed Wojną

  Debata w rządzie Malezyjskim 11 stycznia 1941 roku na pewno przejdzie do Historii. 98,07 % posłów uchwaliło stan wojny z Wileką Brytania, Francją,Holandią, Polską i RPA. Z pewnością ten stan rzeczy byl skutkiem wielkich, historycznych mów Króla Ramy i bardzo popularnego w kraju księcia Phanga.

  FLOTA PRZED WOJNA

  Dyrektywą naczelnego Admirała księcia Ramy flote podzielono na 2 eskadry

  I eskadra- Admirał Rama

  Lotniskowiec MRS Malysia
  Lotniskowiec MRS Rama I
  Pancernik MRS Kuala Lumpur
  Cięzki Krążownik Prince Rama
  Cięzki Krążownik MRS Inflexible
  Lekki Krążownik MRS Kurlin
  Lekki Krążownik MRS Queen Eleonor
  Lekki Krążownik Princess Patricia
  2 Flotylle Niszczycieli

  II Eskadra- Admirał Leoper

  Lotniskowiec MRS Luang I
  Krążownik Liniowy MRS Kra
  Ciężki Krążownik MRS Buri
  Lekki Krążownik MRS Thomas
  2 Flotylle Niszczycieli

  I Eskadra miała za zadanie zablokować Holenderskie Indie Zachodnie. Wg. danych wywiadu znajdowało się tam 17 okrętów i flotyll Holenderskich i 3 Brytyjskie, w tym 4 pancerniki i 3 krążowniki liniowe

  II. Eskadra miała za zadanie zniszczenie Brytyjskich Flot Pacyfiku i Indii (ok. 2 lotniskowce i 4 pancerniki)

  LOTNICTWO PRZED WOJNĄ

  Malezja w chwili wybuchu wojny posiadała zaledwie 3 grupy lotnicze, podzielone na 2 "floty" powietrzne

  Flota I gen. Forstera składała się z 2 grup bombowców taktycznych "Revan I". Miała za zadanie dezorganizację wojsk przeciwnika, i, w miarę możności wsperanie floty na oceanie indyjskim.

  Flota II admirała Trandla miała wspierac II. Eskadrę w zwalczaniu flot przeciwnika. Składała sie z 1 grupy bombowców morskich "Rv-I"

  PLAN "TM"

  Ofensywa wojsk lądowych zakładała szybkie zdobycie Rangoonu i marsz na Delhi i Bombaj.
  Do tego celu oddelegowano 6 Armii, każda składająca się z 2 dywizji piechoty. Do tego do I. Armii dołączono mobilną jednostke dowodzenia.

  I. Armia Marszałka Tjorda miała zaatakować Sittang, kirując sie na Rangoon
  II. Armia Gen. Fracera miał zaatakować gory Shan, na północy frontu, natępnie oskrzydlić wroga
  III. Armia Gen. Nerrdlanda miała szybkim marszem od południa wkroczyć do Rangoonu.
  IV. Armia Gen. Smotha miała wspierac III. Armię w jej działaniach
  V. Armia gen. Asteopera wraz z VI. Armią gen. Kurlina miała rozkaz zaatakować brytyjskie siły granczne w Tuangoo (3 dywizje, gen. Sosnkowski).

  Do tego w rezerwie pozostawała VII. Armia (Gen. Tomeoe), zaś w Chinach pozostała VIII. Armia (gen. Dziobsky) i KKP gen. Quenda
  Na Saravaku stacjonowała SGO Saravak Księcia Ramy
   
 8. tjord

  tjord Aktywny User

  WOJNA!

  11 stycznia 1941 roku wszystkie gazety Melazyjskie, od Dziennika Socjalistycznego do Nowopowstałych Wieści Wojennych pisaly tylko o jednym- do niedawna nic nieznaczące państwo Malezyjskie wypoiedziało wojne swojemu byłemu protektorowi, Zjednoczonmu Królestwu.

  6. Armii Malezyjskich przekroczyło granice Birmy, nie niepokojone doszły do Siitangu i Toungi, nieznaczny opór stwaiło Moulamein. 13 Lutego Armie IV. i I. staneły przed wrotami Rangoonu, bronionego przez siły Polsko-Brytyjskie (gen. Sosnkowski) o sile 4 dywizjii.

  W miare posuwania się Armii Malzeyjskich, obrona Brytyjska krzepła. Szybko okazało się, że posiadają oni o 2 dywzije więcej, w tym nieobecne u Malezyjczyków dywizje Pancerne

  W Indiach Holenderskich 2 Lutego Lądowala VII. Armia, szybko zdobywając Palembang wraz z cała wyspą. Holenderskie niedobitki schroniły sie na wyspie Bangka

  Na Sarawaku armia księcia Ramy zdobyła centrum przemysłowe Miri i Mahakam. Sytuację zmieniło pojawienie się Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego. Wojna na wyspie nabrała charakteru pozycyjnego.

  I. Eskadra wraz z wybuchem wojny zaczęła blokować Batwię. Flota Holenderska próbując ją przerwac, staciła 5 krązowników, nie odnosząc rezultatu.

  Znacznie trudniejsze zadanie miała II. Eskadra adm. Leopera. Siły Flot Oceanu Indyjskiego liczyły ok. 30 okrętów, w tym 2 lotniskowce i 4 pancerniki. Jednak przyjęta przez admirała taktyka rozbijania małych grup okrętów okazała sie znakomita. Do kwietnia zatopiono lotniksowiec, 2 pancerniki, 7 krązowników i 10 flotyll niszczycieli. Flota Brytyjska w oczekiwaniu posiłków wycofała się do Colambo, gdzie została zablokowana przez II. Eskadrę.

  W międzyczasie w fabrykach REXUS-a opracowano nową armate długolufową, zaś w stoczni Singapurskiej zwodowano Lotniskowiec MRS Greatest i Krązownik MRS Indomitable.

  Początek kwietnia to nowa ofensywa na froncie Indyjskiem, pod kryptonimem "Tsunami". Zmasowane uderzenia na Imphal przelamały szyki Brytyjskie, jednocześnie okrązając 4 dywizje w kotle Arakańskim. Cały miesiąc kwiecien przeminął na nieudanych atakach na Arakan. Wreszcie, zmęczeni obrońcy 2 maja poddali się wojskom Malezyjskim. Do niewoli trafili generałowie Sosnkowski i Scoones.


  Wtem światem wstrząsnęla nowa wojna.
  11 maja Hitlerowskie Niemcy ruszyły w głąbą znienawidzonego wroga- ZSRR. Niemiecki dywizje pancerne wbiły sie jak w maslo na froncie południowym, szybko opanowując krym.
  W sierpniu były juz pod Rostowem. Na froncie północym sukcesu odnosili jednak Rosjanie, zajmując Helsinki, i 13 lipca Narwik.

  10 lipca dywizje Malezyskie staneły u wrot Bengalu. Jednak Brytyjczykom udało się zorganizowac obronę w górach Dahaka, składającą się z 13 dywizjii. Plany ataku trzeba było odlożyc na później.

  Na Indonezjii ciągle trwała patowa sytuacja, którą zmieniło dopiero pojawienie się Floty Powietrznej. 15 sierpnia skapitulowała obrona Saravaku. Jednak kampania wykazała nieudolność Księcia Ramy w działaniach wojennych. Książęca popularnośc bardzo ucierpiała.

  Siły Sarawaku zostały przenznaczone do ataku na Jakartę. 20 sierpnia nastapiło lądowanie, 21 padła Madura. Malezyjscy Marines zdobyli przczółek.

  W lipcu na ocean Indyjski przybla doświadczona flota Śródziemnomorska Adm. Cunninghama. W bitwie morskiej u wybrzeży Sri Lanki nastapił remis. Flota Malezyjska straciła flotylle nisczycieli, brytyjska lekki krązownik i 2 flotylle okrętów podwodnych.

  3 Września zwodowano nowy krązownik, zaś Singapurscy stoczniowcy opracowali nowy model Krązownika Lekkiego.

  Taktyka Blitzkriegu w Rosjii przyniosła znakomite rezultaty. 13 listopada Czołgi Niemieckie były już pod Moskwą, 15 listopada padl Majkop. Co prawda Rsojanie zdobyli Oslo, jednak Niemcy odbili Helsinki, rozpoczynając oblężenie Leningradu.

  Przez jesień na wszystkich frontach trwała wojna pozycyjna. Obie strony przygotowywały sie do decydującej rozprawy, jaka miała zapaśc w nowym roku.

  Do grudnia Floty Malezyjskie zatopiły Lotniskowiec, Pancernik, 4 krązowniki i 14 :!: flotyll nisczycieli. Macierzysta flota Holandii przestała istnieć.

  W ankiecie CMOBOP-u 35% ankietowanych odpowiedziało gen. Kurlin, zaś 28 % Matt Diwan, zdolny sztangista z USA.

  [ Dodano: Pon Lut 28, 2005 9:06 pm ]
  1942:Cz.1 United offensive

  Świat jednak nie był zaskoczony tym traktatem.
  3 stycznia w hali Davida Kurlina w Singapurze ambasador Niemiecki Albrecht von Handshropff i Premier Robert Tjord podpisali pakt o przyjaźni i "wzajemnej pomocy" między Rzesza Niemiecką a Królestwem Malezjii. 4 stycznia do paktu dopisali się Ambasadorowie Włoch (Italo Jedo), Rumunii (Karol Mitonescu), Bułgarii (Hristo Bukov), Finlandii Faszystowskiej (Jussi Ahonen) i Węgier (Gyula Tombor).
  Na mocy traktatu Malezja miała otrzymywac broń i energię z Rzeszy i Włoch, zaś oddawać europejskim przyjaciołom Gume i Wolfram.

  Na froncie Indyjskim zastój panował do 3 lutego, gdy Malezyjczycy przejęli kontrole nad wioską Benadl, pierwszą w prowincjii Akyab. Okrążone wojska generałów Montgomerego i Sikorskiego zaczynały się wykruszać. 19 lutego w ich posiadani była juz tylko sama stolica prowincjii.
  Jednak ich pseudobohaterski upór uniemożliwił ofensywę na wielką skalę, blokując 3 armie. Na szczęście na front przybyła nowouformowana X. Armia gen. Lissana, zaraz po przybyciu zdobywając Heritz.

  W Indonezjii nastąpił długo oczekiwany desant na Djokjakarte. 3 armie Malezyjskie okrązyły siły Holendersko-Australijsko-Angielskie w Batavii i Jakarcie. Do 20 marca nie były jednak wystarczająco silne by zaatakowac.

  a oeanie Indyjskim zaczęła się masakra floty Brytyjskiej. Uwięziona w Colambo, próbowała atakować, ponosząc jednak stratę 10 okrętów, w tym 2 pancerników i lotniskowca HMS "Hermes". Admirał Cunningham został zdymisjonowany, jego miejsce zajął gen. Sommerville

  19 marca wojska Malezyjskie rozpoczęły ofensywę "Express". 19 kwietnia padł Rangpur, zas 27 skapitulował Butan. Droga na indie stała otworem przed wojskami Malezyjskimii...

   
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum