Aut Ceasar aut nihil

Temat na forum 'CK II - AARy' rozpoczęty przez de Mont Salvy, 11 Styczeń 2014.

?

Co zrobić w przypadku zdobycia korony cesarskiej?

Poll closed 21 Luty 2014.
  1. Podbić cały świat!

    16 głos(y/ów)
    80,0%
  2. Kończ, Waść. Wstydu oszczędź!

    4 głos(y/ów)
    20,0%
  1. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Aut Ceasar aut nihil - dzieje rodu de Montsalvy​


    [​IMG]
    [​IMG]

    Rozdział XV

    O sukcesji kastylijskiej, wojnach hiszpańskich i spisku Maddaleny Caetani słów kilka


    Rok 1199 rozpoczął się pod złą wróżbą. Zimą na firmamencie pojawiła się wielka kometa zwiastująca nadchodzącą katastrofę. I rzeczywiście na wiosnę nawiedziło zachodnią Hiszpanię wielkie trzęsienie ziemi a w lecie cała Kastylia a za nią siostrzana Akwitania pogrążyły się w żalu.

    W dniu 10 lipca 1199 r. zmarła w wieku 84 lat królowa Kastylii i Galicii - Urraka Śmiała z rodu Jimenez. Król Arnaud porażony w smutku na wieść o zgonie Rodzicielki natychmiast postanowił wyruszyć do Burgos chcąc towarzyszyć Królowej-Matce w ostatniej drodze.

    [​IMG]

    Ponad 10 tys. rycerstwa akwitańskiego postanowiło razem z królem udać się do Kastylii i po raz ostatni pokłonić się Wielkiej Pani.

    Król, jego towarzysze i Panowie królestwa Kastylii oddali tedy hołd zmarłej i złożyli ją do grobu w prześwietnej katedrze w Burgos.

    [​IMG]

    Jednak w nowym królestwie Arnaud de Montsalvy został chłodno przyjęty. Grandowie Kastylii nawykli do zdrad i niesubordynacji wobec monarchów. Tkwiszy też w błędach katolicyzmu nie chcieli przyjąć światła Prawdziwej Wiary. Tedy wielki Arnaud wydał po zasięgnięciu opinii swych najbliższych doradców Wielki Ordonans o Zdrajcach na mocy którego rozciągnięte zostały na terytorium Kastylii i Galicii przepisy Aktu o Konfiskacie. Źli a występni wasale wypowiedzieli posłuszeństwo królowi i zawiązali haniebną Ligę w Valladolid. W Hiszpaniach wybuchł tedy bunt:

    [​IMG]

    Król Arnaud dobywał kolejne zamki i miasta wiarołomców. Kolejne łupy zasilały Skarb Koronny. Po upływie kilkunastu miesięcy rebelia została zgnieciona.

    Imaginuj sobie drogi Czytelniku, iż król trofeów wojennych nie obrócił na zbytek czy płoche rozrywki a na wsparcie uczonych ku pożytkowi powszechnemu.

    [​IMG]

    Nikt przed nim i niewielu po nim założyło tak wiele uniwersytetów. Żaden kraj w świecie nie miał tylu uczelni i tylu mężów którzy życie swe poświęcili dla wiedzy.

    W 1201 r. król Arnaud postanowił umocnić więzy łączące jego monarchie i ustanowił zasadę pierworództwa jako obowiązującą we wszystkich krajach władanych przez ród de Montsalvy.

    [​IMG]

    Od tej pory syn miał następować po ojcu. Żaden książę, hrabia czy biskup nie mógł przedstawić kandydata do korony.

    Król Arnaud większość swego panowania poświęcił sprawom hiszpańskim. Jako dziedzic Jimenezów postanowił zjednoczyć Hiszpanie i wyprzeć Mahometan z Europy.

    Pierwszym krokiem do zjednoczenia była wojna z Nawarrą o hrabstwo Najery. Wojna wybuchła 27 listopada 1201 r. Pod Najerą (2 stycznia 1202 r.) wojska akwitańskie zwyciężyły armię króla Gontzalo Rodrigueza.

    [​IMG]

    Batalia ta rozstrzygnęła losy korony nawarrskiej. W dniu 27 kwietnia roku pańskiego 1202 podpisany został pokój w San Sebastian na mocy którego król Arnaud objął władzę nad hrabstwem Najery.

    [​IMG]

    Tego samego dnia Wielki Arnaud skierował swój miecz przeciw Mahometanom trzymającym południe Półwyspu od czasów bitwy nad rzeką Guadelete.

    [​IMG]

    Już w sierpniu 1202 r. król wkroczył do Kordoby.

    [​IMG]

    Król szybko wykorzystał ten sukces. W dniu 30 października 1202 r. król Arnaud proklamował powstanie katarskich królestw Andaluzji i Nawarry złączonych nierozerwalnym węzłem unii z Koroną Akwitanii.

    [​IMG]

    W grudniu 1202 r. traktat w Toledo zakończył świętą wojnę o Sewillę.

    [​IMG]

    W maju następnego roku król Akwitanii zakończył podbój Emiratu Beji.

    [​IMG]

    [​IMG]
    Monarchia Arnauda Wielkiego w 1203 r.

    W następnych miesiącach Arnaud kontynuował rekonkwistę i uderzył na Emirat Sadidów. Jednocześnie król postanowił rozprawić się z katolickimi zakonami rycerskimi posiadającymi swe suwerenne baliwaty na terytorium jego państw. Zakonowi Kalatrawensów zamierzał odebrać baronię Fuensalida w hrabstwie Toledo, Templariuszom baronię Mota del Cuervo w Cuence, zaś Zakonowi Santiago zamek Olmeda w hrabstwie Molina. Jednocześnie planował odebrać zamek Loarre w Górnej Aragonii niezależnemu baronowi Antoniemu Jimenez.

    [​IMG]

    W grudniu 1203 r. armia akwitańska rozbiła pod Albarracin armię Zakonu Santiago. W lutym 1204 r. Akwitańczycy zmiażdżyli siły Wielkiego Mistrza Kalatrawensów pod Moliną.

    [​IMG]

    30 września 1204 r. pod Lepe Akwitańczycy rozgromili armię Emiratu Sididów.

    [​IMG]

    Przewaga króla Arnauda była tak wielka, że wymusił on na swych wrogach zawarcie korzystnych traktatów pokojowych. Wydawało się iż król będzie się mógł cieszyć zasłużonym pokojem. Nie dane mu to jednak było!

    [​IMG]

    W dniu 7 listopada 1204 r. banda zbójów dopadła króla Arnauda podczas jego codziennej przejażdżki konnej po lasku w okolicach Toledo. Nie był to jednak przypadek.

    [​IMG]

    Za zamachem stała Maddalena Caetani - była małżonka przedwcześnie zmarłego królewicza Michaela de Montsalvy. Była to kobieta podstępna i zdolna do wszystkiego a przy tym niezwykle utalentowana. Podobnież miała wielkie ambicje a morderstwo stanowiło zemstę za odtrącenie przez teścia jej niestosownych zalotów. Inni zaś utrzymują, iż Maddalena była gorliwą katoliczką i liczyła, że po śmierci heretyckiego monarchy Akwitania powróci na łono Kościoła katolickiego. Jak było naprawdę zapewne się już nigdy nie dowiemy.

    Po śmierci Arnauda Wielkiego schedę po nim objął jego syn Arnaud Miły. O jego rządach czytelnik dowie się z następnej karty naszych Dziejów.


    Pomocną rękę mi dajcie, dzieło me innym czytajcie!
    Bo ono, jeśli zechcecie, sławnym się stanie na świecie!


    C.d.n.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Ostatnia edycja: 7 Luty 2014
  2. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Jakie staty ma ten aktualny krol?
    Nei zrobisz Imperiumn Hiszpanii?
     
  3. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie będzie na tym świecie żadnego cesarstwa które nie byłoby rzymskim lub bizantyjskim. Taką mam fanaberię. ;)
     
  4. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    A mie myslales o przerobieniu decyzji o koncu Wielkiej Schizmy tak zebys mogl ja skonczyc?
    Teraz myslisz jakos wejsc w HRE czy najpierw zjednoczyc w calosc monarchie de Montsalvych?
    Bedzie odcineczek dzisiaj?
     
  5. Krakau

    Krakau Ten, o Którym mówią Księgi

    Był już dzisiaj odcineczek. :p
     
  6. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Nie liczy sie bo byl w nocy :Devil:
    Czym sa zajecii kalifowie za zadnej tony olowiu ci nie spuscili na palce(jihad)
     
  7. Krakau

    Krakau Ten, o Którym mówią Księgi

    Jeśli już jesteśmy przy ołowiu, dlaczego nie ma przywilejów drożnych w CK2 :( Olkusz strong.
     
  8. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Dobrze kojarze ze zajecie ktorejs prowincji w Hiszpanii jest jednym z triggerow do jihadow?
     
  9. Qukel

    Qukel Nowy

    W końcu przebrnąłem przez całość i muszę stwierdzić, że jest to świetny AAR. Czekam na kolejne odcinki dMS :)
     
  10. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek powinien być dzisiaj wieczorem/w nocy. Niestety nie mam tyle czasu ile myślałem, że będę miał i ostateczna forma aara oraz częstotliwość pojawiania się kolejnych odcinków odbiega od planu jaki założyłem. O wielkiej schizmie jeszcze nie myślałem. Muzułmanie są rzeczywiście dość pasywni, nie wiem z czego to wynika. W kolejnym odcinku nastąpi racjonalizacja granic państwa.
     
  11. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Chcesz ginac w meczarniach i powoli :Devil: ?
    Jak nie to wyjasnij mi jakim prawem Urraka wyciagnela kopyta w 1099 roku?
    ??
    Bizancjum dycha jeszcze czy juz kopyta wyciagnelo?
     
  12. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Eh, zwykła literówka. Wyciągnęła kopyta w lipcu 1199 r. A Bizancjum ma się dość dobrze jak na liczne wojny domowe które nim wstrząsają.
     
  13. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Aut Ceasar aut nihil - dzieje rodu de Montsalvy​


    [​IMG]
    [​IMG]

    Rozdział XVI

    O nieodgadnionym sekrecie Królowej-wdowy, o rządach absolutnych i pierwszych wojnach króla Arnauda II Miłego


    Na poprzedniej karcie naszych Dziejów, opisaliśmy jak przeklęta Maddalena Caetani uknuła spisek w którym żywot postradał Arnaud Wielki. Tedy teraz musowo omówić nam dlaczego za swój czyn nie odpowiedziała przed królem Arnaudem II Miłym.

    Otóż, skrytobójczyni rodem z Pizy wystarała się o możną protektorkę - hrabinę Atholl, królową-wdowę - Marię St. Albans. Nie wiadomo jakich to czarów przewrotna zabójczyni użyła by przekabacić matkę króla Arnauda. Dziwić to musi zwłaszcza jeśli pamięta się iż podejrzewano Caetani o to, że pragnęła zastąpić królową w alkowie Wielkiego Monarchy i na stolcu królewskim. Faktem niezbitym jest jednak, że Maddalena znalazła schronienie w Szkocji a monarcha nie próbował pomścić na niej ojcowskiej krzywdy.

    [​IMG]

    Wielu potem próbowało snuć domysły jakoby Maddalena za wiedzą i zgodą następcy tronu i królowej wynajęła zbirów by zamordowali Arnauda Wielkiego. Kalumnie te rzucane na Dom Montsalwyński nie mają jednak żadnego oparcia w faktach. Nowy monarcha zbyt też prostolinijny był i dowcipu przytępszego by uknuć taką intrygę.

    Sama Maddalena zginęła wiele lat później w spisku uknutym przez niejakiego Navara. Jako rzekł Pan: "Schowaj miecz swój do pochwy, bo wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną”, tako i przeklęta Maddalena ofiarą padła innej intrygi.

    Arnaud Miły rządy swe rozpoczął od proklamowania w dniu 8 listopada 1204 r. absolutnej władzy królewskiej w Akwitanii, Kastylii, Nawarrze i Lotaryngii.

    [​IMG]

    Od tej pory władcy z rodu de Montsalvy posiedli pełną władzę nad terytorium swych państw.

    Nowy monarcha postanowił kontynuować politykę swego wielkiego ojca. Jednym z jego głównych zadań był podbój Półwyspu Pirenejskiego i nawrócenie go na wiarę katarską. M.in. w tym celu w dniu 1 marca 1206 r. - Arnaud II proklamował powstanie Królestwa Portugalii. Jego utworzenie możliwe było po zdobyciu skrawków księstwa Portucale dzierżonych do tej pory przez niewiernych.

    Posiadłości rodu de Montsalvy dodatkowo powiększyły się o Sevillę po zakończeniu świętej wojny o to miasto-hrabstwo.

    [​IMG]

    Jednocześnie z coraz większym zaniepokojeniem spoglądał Arnaud II na terytoria władane przez francuskich kuzynów. Katolicka linia rodziny de Montsalvy od czasów Amalryka Wielkiego utrzymywała się na tronie Francji. Niemniej jej członkom brakowało sił a może i zdolności do przeciwstawienia się feudałom frankijskim trzęsącym północą. Tylko wsparciu akwitańskiemu Montsalwowie północni zawdzięczali zachowanie władzy.

    Pakt familijny, jak pewnie pamięta uważny Czytelnik, złamali pierwsi Francuzi atakując Królestwo Lotaryngii władane przez Klarę Lotaryńską - małżonkę króla Arnauda Wielkiego. Co prawda za czasów Wielkiej Krucjaty tamtejsi władcy zachowali znamienną neutralność ale król nie zapomniał dwulicowości Paryża. Tedy widząc rychły kres rekonkwisty hiszpańskiej zdecydował, iż równolegle do postępów na południowym zachodzie jego monarchia powinna rozszerzać się na północ - kosztem królestwa Francji. Zamiar ów monarcha chciał osiągnąć krok po kroku, skubiąc Francję "jak karczocha, listek po listku".

    Szybko pojawiła się okazja do poczynienia nabytków kosztem Korony Francuskiej. Oto bowiem książę Akwitanii Raolf de Taillefer powstał przeciw królowi Esteve Szlachetnemu. Arnaud II uroczyście ogłosił w dniu 2 kwietnia 1207 r. Świętą Wojnę o Akwitanię. Jednocześnie do władcy Francji posłano zapewnienia o wiecznej przyjaźni łączącej obie bratnie Korony.

    [​IMG]

    Tegoż samego dnia król wypowiedział wojnę innemu buntownikowi Robertowi Grubemu księciu Poitou z rodu de Normandie.

    [​IMG]

    Armia Akwitanu w sile blisko 70 tys. rycerzy uderzyła wpierw na państwo Raolfa de Taillefera, po rozbiciu słabych sił księcia dobywała kolejne miasta i zamki.

    [​IMG]

    Podbój Księstwa Akwitanii zakończył się błyskawicznie. Już 25 sierpnia 1207 r. de Taillefer zmuszony został do podpisania pokoju na warunkach podyktowanych przez Arnauda II.

    Walna bitwa z siłami księcia Poitou miała miejsce pod Châtellerault 16 października 1207 r. Wojska akwitańskie rozgromiły armię Roberta Grubego.

    [​IMG]

    Los Poitou był przesądzony.

    [​IMG]

    Po zakończeniu wojny na północy Arnaud II zwrócił się na zachód, ku władanemu przez Abrila Okrutnego Królestwu Leonu.

    [​IMG]

    Król Arnaud II chciał usunąć ostatnie katolickie państwo rządzone przez Jimenezów, którzy mogliby podważyć jego prawa do tronów Aragonii, Nawarry, Galicii i Kastylii.

    Do rozstrzygającej bitwy doszło pod Carrion. Ponad 45 tys. rycerzy akwitańskich rozbiło na polach carriońskich armię króla Abrila (26 lutego 1208 r.).

    [​IMG]

    Pod San Pedro de Pedrix Akwitańczycy roznieśli wojska spieszącego na pomoc królowi Leonu Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerzy z Calatrava - Ponce Okrutnego (26 marca 1208 r.).

    Pokój stanął jeszcze tego samego dnia. Hrabstwa Leon, Salamanka i Zamora król Abril zmuszony został odstąpić Akwitanii.

    [​IMG]

    Kryzys we Francji pogłębiał się. Kolejni feudałowie wypowiadali posłuszeństwo królowi Esteve. Dziedzictwo rodu de Montsalvy za Loarą było zagrożone. W tej sytuacji Arnaud II postanowił ingerować na północy. Tym razem jednak celem wojny nie było ratowanie tronu kuzyna lecz podbój części jego władztwa.

    [​IMG]

    Zajęcie księstwa Burgundii miało doprowadzić do terytorialnego złączenia królestw Akwitanii i Lotaryngii.
    Jednocześnie z atakiem na Francję, król Arnaud II ruszył z całą potęgą na malkontentów francuskich:

    hrabiego Bourges Wilhelma de Châtellerault...

    [​IMG]

    ...księcia Orleanu Gelduina z rodu Karolingów...

    [​IMG]

    ...księcia szampańskiego Mael-Sechlainna III z rodu Ua Neill Noigiallaich...

    [​IMG]

    i hrabiego Reims Adhemara de Provence.

    [​IMG]

    Tedy cała Francja stanęła w ogniu wojny świętej.

    Do wojny po stronie hrabiego Bourges przystąpił również zaniepokojony akwitańską ekspansją "król" Bretanii Duncan II. Z kolei królowi Francji pomocy udzielił cesarz rzymski Ludolf Wielki. Szampanię wsparli zaś irlandzcy feudałowie.

    [​IMG]

    Na początku Arnaud II podporządkował sobie Bourges, Szampanię i Orlean:

    [​IMG]

    Hrabia Reims ugiął się przed wolą króla Francji i tym samym ocalił swe włości przed akwitańskim zaborem.

    Rozstrzygnięcie wojny burgundzkiej nastapiło na polach pod Macon. Francuska armia koronna została pokonana przez przeważające siły akwitańskie.

    [​IMG]

    Król Esteve podłamany klęską, zdecydował się nie przedłużać wojny i zawrzeć pokój z Akwitanią.

    [​IMG]

    Tym samym Burgundia przeszła pod panowanie Arnauda II. Lotaryngia i Akwitania złączone zostały w jedną terytorialną całość.

    [​IMG]

    Posiadłości akwitańskie ok. 1210 r.​


    Na następnej karcie Dziejów opiszemy jak król Arnaud II kontynuował wyprawy wojenne na niewiernych sąsiadów.


    Pomocną rękę mi dajcie, dzieło me innym czytajcie!
    Bo ono, jeśli zechcecie, sławnym się stanie na świecie!


    C.d.n.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Jak planujesz zostac cesarzem HRE?
    Dawaj kolejny odcinek dzisiaj.
    Chwilowo to jest chyba najlepszy AAR z CK2 na forum
    Nie latwiej wybic polnocna linie de Montsalvych plotami zamiast tracicna to wojsko?
     
  15. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    No cóż, system jest elekcyjny w HRE więc musiałbym stać się częścią imperium. Troszkę mi to nie po drodze ale zobaczymy. Może się uda zdobyć tron Bizancjum. Zobaczymy.

    Co do katolickich Montsalvych to pewnie łatwiej byłoby ich wymordować tak jak to było z lotaryńską linią dynastii ale i tak wojuję na okrągło i tylko przeganiam wojska z jednej granicy na drugą. Inna sprawa, że to się wkrótce zmieni.

    Fajnie, że ci się rozgrywka podoba. :)
     
  16. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Jest pewna sprawdzona sztuczka by zostac wladca HRE skldasz hold, rozdajesz swoje tytuly krolewskie rodzince i glosujesz na siebie. Moze tez uzurpowac, ale trzeba zajac Fryzje i spory kawalek Niemiec i Bawarii.
    Nie mozesz oglosic sie odnowicielem panstwa Karola Wielkiego i z tego tytulu utworzyc to cesarstwo we Francji?
     
  17. ers

    ers Ten, o Którym mówią Księgi

    Albo pobije Papę i zdobądź Rzym. To miałoby uzasadnienie religijne. Później podbij resztę Italii. Pisa to kupcy, więc zatargi handlowe mogłyby pasować. W imieniu świętej wojny wyrzuci otodoxów z bizancjum i arabów z sycylii. Potem tylko wojna z HRE o resztę ziem włoskich i mozesz utworzyć cesarstwo Italii .
     
  18. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Ja bez walki otrzymalem cale Bizancjum de iure bo basiilisa zostala zona nastepcy a potem tylko utrzymac ja na tronie.
     
  19. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Aut Ceasar aut nihil - dzieje rodu de Montsalvy​


    [​IMG]
    [​IMG]

    Rozdział XVII

    O wojnach króla Arnauda II Miłego i losie Korony Francji słów kilka


    Po podbiciu Burgundii król Arnaud II zamyślał nad dalszymi podbojami. W pierwszej kolejności postanowił uderzyć na cesarza rzymskiego chcąc mu odpłacić za jego interwencję po stronie Francji w niedawnej wojnie. De Montsalvy chciał także złączyć wszystkie rozproszone terytoria akwitańskie. To wymagałoby jednak poważnego zaangażowania na wschodzie. Z kolei cesarz Ludolf Wielki z dynastii salickiej od dawna niepokoił się wzrostem potęgi Akwitanii. Alodia Salijczyków, tj. Frankonia, Karyntia, płn. Prowansja graniczyły bezpośrednio z Akwitanią. Cesarz rad byłby również powrotowi Lotaryngii do Rzeszy. Pomiędzy władcami było więc dość kwestii spornych by doszło do kolejnego konfliktu.

    Wojna wybuchła jednak o terytorium Flandrii. Arnaud II od jakiegoś czasu interesował się tą prowincją. Była to jedna z najzamożniejszych części cesarstwa a w dodatku stanowiła łącznik miedzy Francją a Niemcami.

    W dniu 26 marca 1212 r. król Akwitanii w katedrze dijońskiej uroczyście ogłosił wojnę świętą o Flandrię.

    [​IMG]

    Działania akwitańskie była błyskawiczne. Czego nie można powiedzieć o postępowaniu Niemiec. Poniekąd była to również zasługa Arnauda. Od lat budował on w Rzeszy własne stronnictwo, którego głównym zadaniem było demaskowanie starań cesarza zmierzających do wprowadzenia absolutum dominium, zniesienia wolnej elekcji i wolności Stanów Rzeszy. Na czele akwitańskiej listy subsydiowanych znajdował się wpływowy arcybiskup Moguncji - Rudolf von Zollern. Rudolf na wieść o rozpuszczeniu wici przez cesarza wydał manifest pt. Festina lente i zamiast podążyć do Koblencji gdzie Ludolf określił miejsce koncentracji wojsk, zwołał zjazd książąt Rzeszy do Moguncji mający za zadanie obradować nad występkami cesarza. Zanim cesarz zdołał zmobilizować swoich wasali i zebrać armię zdolną do przeciwstawienia się Akwitańczykom król Arnaud II zajął wszystkie miasta i zamki flandryjskie.

    W tej sytuacji przyparty do muru Ludolf w dniu 27 sierpnia 1212 r. pokojem w Gandawie odstąpił Akwitanii całą Flandrię.

    [​IMG]

    Posiadając tedy większość terytorium Fryzji Arnaud II w dniu 24 kwietnia 1213 r. zdecydował się przyjąć koronę fryzyjską.

    [​IMG]

    Po uregulowaniu tedy spraw wschodnich zwrócił się Arnaud II ponownie ku Hiszpaniom. Po przyjeździe do Toledo król zdecydował przyjąć koronę Leonu (24 kwietnia 1213 r.). Tym samym Abrilowi Okrutnemu zostało jedynie hrabstwo Braganca a Asturia stała się niepodległym księstwem.

    [​IMG]

    Na tronie Asturii w tym czasie zasiadała księżna Eva Velazquez de Munoz. Król Arnaud postanowił podporządkować sobie to terytorium. Wojna o Asturię wybuchła na początku 1214 r.

    [​IMG]

    Jak można łatwo zgadnąć Asturyjczycy nie byli w stanie zatrzymać Akwitańczyków. 24 czerwca 1214 r. księżna Eva udała się na wygnanie a jej państwo zostało inkorporowane do Akwitanii.

    W tym samym roku Arnaud zdecydował o usunięciu z Algavre emira Luki ibn Zayar z dynastii Zuwawidów.

    [​IMG]

    Na mocy pokoju z dnia 20 września 1214 r. Algavre zostało podporządkowane Akwitanii.

    Tym samym na Półwyspie Iberyjskim pozostały już tylko dwa państwa: emirat Kadyksu i hrabstwo Braganca:

    [​IMG]
    Europa zachodnia ok. 1214 r.​


    W kolejnych latach Arnaud kontynuował podboje. W 1215 r. podbił Bretanię, Ostatnia władczyni tego kraju Oediz Gruba z rodu de Penthièvre uciekła do Anglii.

    [​IMG]

    Ponieważ Anglicy wspierali Bretończyków w wojnie z Akwitanią i podsycali opór przeciw nowej władzy Arnaud II zdecydował się dokonać inwazji na Somerset. Wojna rozpoczęła się w 1215 r.

    [​IMG]

    Do połowy marca 1216 r. w rękach Arnauda było już całe Somerset a jego armia kierowała się na Londyn. Król angielski Laurence nie mogąc przeciwstawić się hufcom Akwitanu zgodził się oddać Somerset pokojem w Portsmouth.

    W początkach 1217 r. król powrócił do Hiszpanii i rozpoczął wojnę przeciw hrabiemu Bragancy Artalowi Arbilezowi z rodu Jimenez. Był to syn starego króla Leonu Abrila Okrutnego. 16 października 1217 r. padła Braganca. Ostatnie państwo katolickie na Półwyspie przestało istnieć.

    [​IMG]

    Ostatni punkt oporu Maurów w Hiszpaniach padł zaś 1 lutego 1218 r. Wtedy to po krótkim oblężeniu kapitulował Kadyks. Sułtan Abidin II z rodu Snassenidów oddał klucze do zamku królowi Arnaudowi i odpłynął do Marrakeszu.

    [​IMG]

    Tym samym kilkusetletni okres rekonkwisty zakończył się. Pod rządami Akwitanii znalazł się cały Półwysep Iberyjski. Cały za wyjątkiem czterech komandorii zakonnych:

    [​IMG]

    Należały one do Zakonu Santiago i Rycerzy z Calatravy.

    29 maja 1218 r. Arnaud pozbawił Kalatrawensów zamku Cistierna w hrabstwie Leon.

    [​IMG]

    Kilka miesięcy później, 11 lipca 1218 r. Akwitania zakończyła wojnę z Zakonem św. Jakuba od Miecza.

    [​IMG]

    Zakonnicy zmuszeni zostali do zrzeczenia się miasta Toreno w Zamorze.

    [​IMG]
    Europa w 1218 r.

    W latach 1219-1220 Akwitańczycy zaangażowali się w konflikt o sukcesję w Gloucester. Część spornego terytorium została wówczas zajęta przez oddziały akwitańskie.

    W dniu 20 kwietnia 1221 r. Arnaud II wypowiedział wojnę świętą zbuntowanemu księciu Andegawenii Garcii de Montsalvy. Książę Anjou zamyślał o zdobyciu tronu francuskiego a nie był w stanie obronić samej Andegawenii.

    [​IMG]

    Na mocy pokoju z dnia 3 września 1221 r. całe księstwo włączone zostało do Akwitanii.

    Ponadto w latach 1221-1222 Arnaud podbił część księstwa Valois i Orleanu. Zbuntowani feudałowie tamtejsi szybko pewnie pożałowali, że zwrócili się przeciw swemu seniorowi. Po prawdzie wierność też im za wiele by nie dała...

    W 1222 r. armia Akwitanu zwaliła się całą swą potęgą na Francję. Celem było zagarnięcie księstwa Normandii. Już 20 września tego roku król Anfos de Montsalvy zmuszony został oddać Normandię Arnaudowi II.

    [​IMG]

    Utrata rozległego księstwa Normandii miała doniosłe znaczenie dla losów francuskich Montsalwów. W dniu 3 sierpnia 1223 r. król Arnaud II obwołał się królem Francji. Anfosowi de Montsalvy pozostało jeno księstwo Valois.

    [​IMG]

    Korzystając z chwili sposobnej i upływu rozejmu Arnaud pod koniec 1224 r. ruszył na cesarską Górną Burgundię.

    [​IMG]

    Rzesza była tak samo bezbronna jak to było w czasach wojny flandryjskiej. Akwitańczycy nieniepokojeni zdobywali kolejne punkty oporu. W 1225 r. cesarz zrzekł się praw do Górnej Burgundii. Król zastanawiał się wtenczas gdzie dalej ruszyć. Europa zdawała się stać otworem przed Akwitanią.

    [​IMG]
    Europa ok. 1225 r.



    Pomocną rękę mi dajcie, dzieło me innym czytajcie!
    Bo ono, jeśli zechcecie, sławnym się stanie na świecie!


    C.d.n.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  20. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Kiedy koniec wojowania i rozdasz te 500 tytulow?
     
  21. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Dzień ten zbliża się wielkimi krokami. Kasa się kończy. ;) Poza tym Proces konwersji na kataryzm utknął w miejscu. Trzeba będzie rozdać tytuły i ustabilizować państwo.
     
  22. Drakensang

    Drakensang Ten, o Którym mówią Księgi

    Zapukaj do Roma Aeterna dobrze odbije sie to na stosunkach z Papiestwem.
    Ile osob by mialo ochote glosowac na twojego krola w HRE?
     
  23. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    Na chwilę obecną nie mam szans na wybór. Niestety w skutek pewnych komplikacji doszło do zahamowania ekspansji. A i jeszcze jedno. Uważne oko powinno zauważyć pewną zmianę "graficzną" w arrze. Niestety nie udało mi się temu zaradzić. Ciekawym czy ktoś to zauważył. ;)

    Podpowiem tylko, że widać to na dwóch czy trzech screenach z poprzedniej części.
     
  24. Sevgart

    Sevgart Targowica

    Ja też nie wiem czemu czasami mi się herb rodowy zmienia :c
     
  25. de Mont Salvy

    de Mont Salvy Ten, o Którym mówią Księgi

    To bug po konwersji na jakąś herezję. Próbowałem grzebać w plikach zgodnie z radami na P forum ale nie działa. Zna ktoś jakiś sposób na to ustrojstwo poza płatnym kustomizerem?
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie