Bój Stu Tytanów

Temat na forum 'Victoria - AARy' rozpoczęty przez Kentucky, 2 Marzec 2011.

?

Czym grać?

Poll closed 6 Marzec 2011.
  1. Czechosłowacja

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  2. Honduras

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  3. Kalifornia

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  4. Kraków

    0 głos(y/ów)
    0,0%
  5. Polska

    0 głos(y/ów)
    0,0%
Status Tematu:
Zamknięty.
  1. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Bój Stu Tytanów

    AAR totalnie spontaniczny, na scenariuszu wygenerowanym generatorem do scenariuszy.
    Parę chwil wystarczyło abym się w tym zakochał.
    Ale nim coś zacznę pisać mam superszybką ankietę - co wybrać?
    Czechosłowacja, Honduras, Kalifornia, Kraków czy Polska?
    Mi tam obojętnie w sumie (uwaga - ni razu nimi nie grałem!) więc wasz wybór.
    Czas - do poniedziałku.

    Dlaczego taka nazwa? Bo jest sto krajów.
    Z wszelkimi rzeczami zapoznam Was jak zacznę pisać (w poniedziałek).

    Zapraszam do głosowania!

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  2. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Wynik ankiety

    Jest cicho. Do mównicy podchodzi dżentelmen w garniturze i kopertą w ręku.
    Userki i userzy! Chciałbym przedstawić państwu ostateczny wynik ankiety.
    Otwiera kopertę i wyjmuje kartkę.
    Zwycięzcą ankiety i krajem prowadzonym w AARze "Bój Stu Tytanów" z 13 głosami zostaje...
    ...słychać werble, chwila napięcia...
    Rzeczypospolita Polska!
    Klub Patriotów (głosujący na Polskę) wznosi gromki aplauz.
    Drugie miejsce zajmuje Kalifornia z 12 głosami, a trzecie miejsce Czechosłowacja z 11 głosami.
    Partia Egzotycznych Krain (głosujący na Kalifornię) smutno wzdycha, a Zwolennicy Australmandżurii (głosujący na Czechosłowację) zaczynają buczeć.

    Tak, to jest wynik. Fajniej przedstawiony niż nudne pisanie, co? ;)
    Oznacza to oczywiście że eksplorację świata wygenerowanego będę prowadził Polską :)
     
  3. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Bój Stu Tytanów - odcinek 1

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 1. - Zaczynamy!!!

    Witajcie moi, rządni krwi wroga, przyjaciele!
    Czy jesteście gotowi na polskie szaleństwo w moim wykonaniu?!
    Jeśli tak, to chyba się zawiedziecie tym odcinkiem.
    Będzie w nim tylko 1 dzień gry (jeśli nawet nie 0 :p ) aby przedstawić sytuację Rzeczypospolitej Polskiej (bez pseudo fabuły).

    [​IMG]

    Jak nietrudno zauważyć, gra będzie się ciągnąć do 2500 roku, czyli w sam raz jak na podbój świata.
    Od raz informuję że gram na niskim poziomie trudności <przygotowuje się do ewentualnej ucieczki przed linczem> (bo żem nób potworny) i na pewno nie raz będę potrzebować Waszej pomocy - to w sprawach technicznych czy pseudo fabularnych. I dziś też padnie parę pytań dla Was ;)

    [​IMG]

    Z powyższego skrina wiele nie wyczytacie informacji. Ale wszystko po kolei.

    [​IMG]

    Finanse
    Jak każdy wygenerowany kraj rozpoczynam z 1000$ (będę dawać dolary zamiast funtów bo tak mi wygodniej) co jest małą kwotą na startowe inwestycje. Aby zaspokoić dzienne 37$ na utrzymanie muszę wyzyskiwać klasę niską i średnią oraz ustawiam wysokie cła (poprawnie napisałem?). Dla kapitalistów zostawiam najmniejsze podatki, aby sobie zbierali na budowę sieci kolejowej dla mnie.
    Pytanie dla userów - czy mam w miarę wydajnie ustawione suwaki w budżecie?

    Polityka wewnętrzna
    Władzę w Polsce sprawuje partia reakcjonistów przy dozwolonych partiach i prawach wyborczych. Nie wiem czy to bug, ale mogę i tak wybierać partię rządzącą. I tutaj mam dylemat: w sumie podobają mi się możliwości (no szowinizm dla przyszłych wojenek i państwowy kapitalizm bo mogę postawić fabryki jakie chcę) reakcjonistów, ale zaraz mi się zmieni ustrój na dyktaturę i z praw wyborczych i wolności partii nici. Do wyboru mam reakcjonistów i liberałów socjalnych (mają prawie to samo) a reszta odpada przez antymilitaryzm.
    Pytanie do userów - co się bardziej opłaci: dyktatura czy liberalizm?

    Ludność
    Narodowość i religia jest nieco pomieszana co nie wróży dobrze na przyszłość. W tym prawie wszyscy to liberałowie (kolejny powód do zmiany partii rządzącej). Na reszcie wartości mi nie zależy, bo i tak co dzień się zmieniają. Tutaj nie mam pytań ;)

    Technologie
    W porównaniu z światem nie jestem aż tak w plecy. 30% piśmienności to przy większości krajów rarytas (Kalifornia i jej 1% się kłania :p ) i nie będę narzekać. Za to odkryte technologie to już co innego, bo takie Włochy mają na start połowę kultury a Krym przemysłu.
    A oto co już mam. Pokazuję, abyście mi najlepiej wyrokowali w co iść aby jak najszybciej się rozwijać.
    Z dostępnych do wyboru wziąłem produkcję mechaniczną dla jej części mechanicznych oraz ewentów.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Dyplomacja
    Będę chciał jak najszybciej spacyfikować sąsiadów wchodząc w układy rozbiorowe z ich sąsiadami. Tylko tyle mogę powiedzieć jak na razie. :Devil:
    No dobra, nie będę taki enigmatyczny.
    Pierwszy cel - Lippe-Detmold! (Haiti i północna granica)

    [​IMG]

    To chyba tyle.
    Następny odcinek najprawdopodobniej jutro.
    Czekam na Wasze opinie i odpowiedzi w pytaniach.
     
  4. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 2. - Zapnij, lub bądź zapięty.

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 2. - Zapnij, lub bądź zapięty.

    Pozdrawiam was!
    Oto drugi odcinek.
    I już będzie wojna! ;)

    Dobra, ponieważ bez osłony ze strony przyjaciół nie da się wygrać wojny.
    Dlatego zaprosiłem Baden do sojuszu. Baden mieści się na Karaibach i z pewnością napsuje krwi wrogim flotom. Zawiązany sojusz militarny miał wyjątek jedynie co do Birmy.

    [​IMG]

    Skoro mam już gotowe wszystko co trzeba, to do ataku!
    Niech Lippe-Detmoldończanie się przygotują do porażki!
    Ale Baden niech też walczy, bo musi mnie osłaniać.

    Jakbyście się nie domyślili to nadal mamy 1 stycznia :p

    [​IMG]

    Niestety, 10 dni później, kiedy jeszcze armie maszerowały na siebie, Irak w poszukiwaniu chwały atakuje Rzeczpospolitą Polską. Eh, teraz flota zamiast blokować porty Lippe-Detmoldu musi patrolować wschodnie wybrzeże.

    [​IMG]

    29 stycznia Wielka Armia Polska dotarła pod Meridę (stolicę LD) gdzie około 96000 żołnierzy stanęło naprzeciw 30000 wrogów (cholera, powinno być ich około 9000 ale oczywiście znikąd wzięli pieniądze i ubrania na żołnierzy). Bitwa o prowincję zakończyła się 8 lutego z zwycięstwem Polski.

    [​IMG]

    W czasie walk o Meridę doszło do reformy Konstytucji 3 Maja.
    Polska staje się demokracją parlamentarną.
    Ciekawe co na to Partia Przywrócenia (tak mówi tłumacz)?
    *Nota pseudo historyczna*
    Po śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego tron polski przejęła dynastia Wettynów. Zanim król Antoni Wettyn zginął w styczniu 1836 chciał aby po jego śmierci Polska została krajem demokratycznym, nowoczesnym. Pomysł ten nie podobał się Fryderykowi Augustowi II (kuzyn Antoniego) który powinien odziedziczyć tron, a nie oddawać władzę jakiemuś gryzipiórkowi. Partia Przywrócenia popiera Fryderyka. Zawiłe, co? Teraz to wymyśliłem :p

    [​IMG]

    I stało się tak jak myślałem. Iracka flota wpłynęła na moje wody.
    Dobrze że Flota Polska tam była. Parę strzałów i ich nie ma.

    [​IMG]

    28 lutego Nagpur przyłącza się do wojny przeciw Lippe-Detmold.
    Oby tylko nie porobili jakiś głupot.

    [​IMG]

    Po miesiącu demokracji doszło do autokratycznego zamachu stanu (poprawna nazwa?).
    Władzę przejmuje Fryderyk August II Wettyn, który mianuje się dożywotnim prezydentem Rzeczypospolitej Polski. Wszystko zakończyło się bezkrwawymi, kolejnymi poprawkami do Konstytucji 3 Maja. Ponieważ Partia Przywrócenia nadal urzędowała i popierała myślenie Fryderyka to nie stawiała oporów. Wręcz stała się jedyną legalną partią! Czy podoba wam się pseudo fabuła? :p


    [​IMG]
    Król-prezydent Fryderyk August II Wettyn

    [​IMG]

    W czasie gdy Wojsko Polskie przedzierało się przez Wenezuelę dzielni Badeńczycy przejęli Haiti w imię Rzeczypospolitej Polski. No, tak trzymać!

    [​IMG]

    Niestety, nadeszły mroczne czasy.
    15 marca Birma i Skandynawia dołączyły do sojuszu Iracko-LippeDetmoldowskiego. Niedobrze. Taka ilość wrogów nie gwarantuje łatwego i szybkiego zwycięstwa.

    [​IMG]

    Wojna trwała i trwała. Szala zwycięstwa powoli przechodziła na stronę Polską. Na szczęście Wikingi i Birmanie siedzą cicho w domu, a Irak po ostatnim łupniu na morzu już się nie pokazuje. W tym czasie, 7 lipca, wprowadzono korwety do floty. Tylko teoretycznie, bo Polska nie może kupić statków aby wyprodukować korwety (no po prostu na rynku nie ma żaglowców o_O a wiem że Kalifornia ma stocznię żaglowców!).

    [​IMG]

    No szlak trafia Fryderyka Augusta II. 10 lipca dostał wiadomość że Kraków przyłącza się do Lippe-Detmold w walce z nami. I ty Krakowiakusie przeciw mnie?!

    [​IMG]

    Kolejne złe wieści - jakiś dowcipas spalił zapas tytoniu.

    [​IMG]

    Ale i w tej misce dziegciu znajdzie się kropla miodu. Pod Raszynem w prowincji Cayenne znaleziono złoto. Yupie yay!

    [​IMG]

    No! 27 października 1836r. Fryderyk August II podpisał traktat pokojowy z Lippe-Detmold na mocy którego Polska otrzymała Wenezuelę oraz Haiti.
    Mocno później, bo 27 lutego 1837r. udało się zawrzeć pokój z Birmą i spółką na statusie quo.

    [​IMG]


    To tyle na dziś.
    Dziękuję i dobranoc :)
     
  5. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 3. - W pogoni za postępem cz.1

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 3. - W pogoni za postępem cz.1

    Niech będzie pochwalony!
    Od raz mówię/piszę dlaczego cz.1 odcinka - ponieważ to będzie tak jakby pół odcinka, bo drugie muszę dograć ;) Część druga oczywiście dziś się pojawi :)

    Po niedawnej wojnie Polska była nieco wyczerpana. W zachodniej części Rzeczypospolitej pojawiają się pierwsze zalążki buntów(jak na razie mniej niż 0.30% ale jednak). Na domiar złego doszło do tego że rolnictwo stało się mniej wydajne. To poważny cios, bo produkcja rolnicza jest podstawą polskiej egzystencji.

    [​IMG]
    Biedni chłopi z Polski

    [​IMG]

    1 sierpnia 1837r. Albania wysłała zaproszenie do sojuszu obronnego. Bez dwóch zdań zgodziłem się, bo koalicja antypolska (Lippe-Detmold, Birma, Skandynawia i Irak) jest wystarczająco silna aby pokonać samotną Polskę.

    [​IMG]

    Po wielu miesiącach (8 wrzesień 1837r.) pracy w znoju inteligencja polska zakończyła prace badawcze nad 'produkcją mechaniczną'. Udało im się nawet wytworzyć wystarczająco dużo części mechanicznych aby można było zbudować parę fabryk. Ale to dopiero początek możliwości owej produkcji mechanicznej - z tym że nie wiem co przyniesie przyszłość. Co prawda miałem iść teraz w sztukę realizmu, ale jej 'nie ma'. Jak tak to wymyślam 'czysty węgiel'.

    [​IMG]

    Posiadając części mechaniczne rozpocząłem budowę zakładów przemysłowych. Pierwszym z nich jest tartak w Wenezueli, który rozpoczęto budować 13 września 1837 roku. Następnie 20 stycznia 1838 roku przystąpiono do tworzenia cementowni w Zulii (prowincja Coro). Dlaczego tam? Bo są tam rzemieślnicy, na których wytrenowanie gdzie indziej mnie nie stać. Swoją drogą to w Wenezueli już jest fabryka materiałów wybuchowych (nie działa) oraz broni ręcznej na Haiti (też nie działa). Na Haiti to w przyszłości pewnie zbuduję hutę szkła lub innego badziewia.

    [​IMG]

    Kolejny krok w przód! Dzięki możliwościom piły mechanicznej wydajność wyrębu drzew poważnie wzrosła. Oby więcej takich ewentów!

    [​IMG]
    Nie wiem czy to taką piłę wymyślili, ale co tam

    [​IMG]

    Niestety, na Haiti doszło do powstania. Stety był tam garnizon z Badenu. Swoją drogą wyślę tam 20000 żołnierzy i styka.

    [​IMG]
    Powstanie na Haiti, dobrze że nieudane

    [​IMG]

    No i co to byłby za rok jakby jakiś złodziej nie podwędził mi coś czego raczej nie mam...

    [​IMG]


    Po reklamach zapraszamy na drugą część odcinka :D
     
  6. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 4. - Kroczek po kroczku

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 4. - Kroczek po kroczku

    Czółeczko, EUFIaki! Słowem wstępu powiem, że nie będę dawał skrinów z takich rzeczy jak "straciłeś 3 ryby" bo blokują kolejkę. Co więcej w niektórych rzeczach jakie będę opisywał będziecie mi musieli po prostu uwierzyć na słowo. Więc...

    Wraz z początkiem sierpnia roku 1838 rozpoczęto budowę huty szkła na Haiti. Fabryka ta miała zapewnić miejsce pracy dla rzemieślników, którzy niegdyś pracowali w fabryce broni ręcznej. Jak już kiedyś pisałem, fabryka broni przynosiła poważne straty (nawet 20$ dziennie, co przy polskich finansach jest obłędem). Planowaną datą końca budowy jest lato przyszłego roku.

    [​IMG]

    Na prośbę Fryderyka Augusta II, minister ds. finansów Isor Oku ( ;) ) przygotował raport na temat dochodów Rzeczypospolitej Polski Ameryki Południowej. Wedle raportu średnie przychody dzienne to 5$

    [​IMG]

    Kiecy nadszedł wrzesień zakończono budowę tartaku w Wenezueli. Co więcej od razu rozpoczęto rozbudowę kompleksu, aby pomieścił więcej pracowników. Plan końca rozbudowy datuje się na przyszły rok.

    Z nadejściem roku 1839 budowa fabryki cementu w Zulii zakończyła się. Miejscowi rzemieślnicy, którzy kiedyś pracowali w fabryce materiałów wybuchowych, teraz pracują w cementowni. I co do tej fabryki materiałów wybuchowych - ona nie działa bo nie mogę uzyskać surowców do ich produkcji.

    [​IMG]

    W maju opracowano technologię 'czystego węgla'. Ta technologia pozwoli na uzyskiwanie energii z węgla jednocześnie ograniczając zanieczyszczenie środowiska jakie powstają z 'brudnym węglem'.

    [​IMG]

    Parę miesięcy później zwieńczono budowę huty szkła na Haiti. Od raz zaczęto w niej pracę. W niedalekiej przyszłości zakończono także rozbudowę tartaku w Wenezueli. No, jak tak dalej pójdzie to zmonopolizuję rynek drzewny i drewna.

    [​IMG]

    Także rozwój szkutnictwa w Polsce się nie obijał. Wprowadzenie uprzemysłowienia stoczni i rozmieszczenie ich w stałych miejscach zwiększyło efektywność pracy oraz prędkość budowy okrętów. Niestety, polskie stocznie nie są wystarczająco duże aby można było wykorzystać to osiągnięcie.

    [​IMG]

    Na lata 1840-1841 planowano rozwój polskiego przemysłu wydobywczego metali i węgla. Efekt ten osiągnięto poprzez 'podzielenie' (chodzi mi o podział POPa gdy ma on ponad 40k) społeczeństwa i stworzenie nowych miejsc pracy. A gdzie się dało także rozwinięto rolnictwo. Rozwój ten dotyczył głównie wschodniej Polski oraz wysp karaibskich. Po wszystkim wywnioskowano że dochód Rzeczypospolitej wzrósł dwukrotnie (około 10-15$ dziennie) co można uznać za spory sukces.

    [​IMG]

    Wraz z rozwojem przemysłu wydobywczego wprowadzono węgiel kamienny. Ma on większą wartość niż węgiel brunatny. Wprowadzenie też nowych technik ułatwiło także obróbkę węgla.

    [​IMG]

    Końcem roku 1840 w Polsce pojawił się styl romantyzmu. Co prawda na świecie styl romantyzmu jest już znany od dawna, ale może trafi się jakiś wybitny artysta z Polski...?

    [​IMG]

    Gdy nadszedł rok 1841 zgodnie z umową sojusz militarny między Rzeczpospolitą Polską a Badenem zakończył się. Relacje między krajami nadal pozostawały ciepłe, więc w przyszłości współpraca nadal powinna być możliwa. Inną wiadomością o kontekście dyplomatycznym jest koniec traktatu pokojowego z Lippe-Detmold. Co by nie mówić ostatnia wojna tak ich zmiażdżyła że już tylko jakieś mocarstwo może pomóc im wstać. A taką ciekawostką z świata jest to, że Quebec graniczący z Polską na południu i okupujące status mocarstwa zawinęło się w nie lada wielką wojnę. Ciekawe jak to się skończy...

    [​IMG]

    Latem roku 1842 dokonano całkowitej modernizacji Wojska Polskiego, wyposażając je w nowoczesne karabiny ładowane odprzodowe zastępując stare muszkiety. Wprowadzenie nowej borni mocno poprawiło możliwości bojowe żołnierzy polskich.

    [​IMG]

    Trzeba dodać że rozwój marynarki wojennej nie pozostawał w tyle za siłami lądowymi. Czerwcem 1842r. doszło do postawienia dowództwu wyboru jaką drogą ma iść rozwój doktryn morskich. Po długiej dyskusji uznano że niezbędna jest skuteczna załoga mogąca skutecznie stawić czoło każdemu wrogowi.

    [​IMG]

    Quebec jest w coraz większym chaosie. Atakowany przez wiele krajów nie jest w stanie walczyć na kilku frontach. I Fryderyk August II jest tego świadom. Świadom okazji nie do powtórzenia mogąca przynieść chwałę narodowi polskiemu i śmierć śmiertelnemu wrogowi. It is tajm... - jak to się wyraził do swego dworu.

    [​IMG]
     
  7. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 5. - Gdzie horda się bije tam sprytny korzysta

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 5. - Gdzie horda się bije tam sprytny korzysta

    Dzień dobry ziobry!
    W poprzednim odcinku...
    Quebec związany wojną na wiele frontów upada. Fryderyk August II widzi w tym okazję do odbicia należnych Rzeczpospolitej ziem. Czy Polska wygra wojnę? Czy Quebec obroni status mocarstwa? Czy kapitaliści w końcu zbudują sieć kolei?
    To wszystko i jeszcze więcej w tym odcinku...

    Kształtowanie świetnej kadry oficerskiej trwało lata. Z pośród grupy najlepszych z najlepszych wyznaczono generała Ostroroga do poprowadzenia kampanii w Quebecu. Na czele 60000 żołnierzy ruszył z Falls na Obidos, gdzie stacjonował garnioz wroga.

    [​IMG]
    [​IMG]
    Generał Zdzisław Ostroróg

    Początkiem października Flota Polska nawiązała kontakt z okrętami Quebecu. Po kilku dniach manewrów i ostrzału udało się zatopić wrogą fregatę przy minimalnych stratach własnych.

    [​IMG]

    W czasie bitwy o Baie d'Oyapock (omg, co za nazwa) teoria lepszej załogi została potwierdzona.

    [​IMG]

    Parę dni później 1. Oddział Kawalerii (2.OK łapie provy na zachodzie) wkroczył do Macapy gdzie wywiązała się walka z cztery razy mniej licznym oddziałem kawalerii.

    [​IMG]

    W połowie października generał Ostroróg dotarł pod Obidos gdzie z łatwością stawił czoło 10000 armii.

    [​IMG]

    W międzyczasie doszło do kolejnej gorączki złota w Cayenne. Z pewnością zwiększy to dochody narodu polskiego.

    [​IMG]
    Poszukiwacze złota przybywają z całego świata

    [​IMG]

    Niestety, nadeszły mroczne czasy. Zbyt rozciągnięty front sprawił, że wojsko Quebecu przebiło się aż do Barinas - stolicy Polski. Aby chociaż spowolnić wroga sprowadzono garnizon z Haiti a także rozkazano Ostrorogowi kierowanie się w kierunku miasta stołecznego.

    [​IMG]

    To nie koniec złych wieści. Z początkiem roku 1843 doszło do apogeum niskiego poziomu życia w Zulii. Coraz śmielsza gangsterka wykorzystuje fakt że Polska jest w stanie wojny do własnych celów.

    [​IMG]

    Aby powstrzymać wrogi marsz przez zachodnią Polskę zaczęto powoływać w lutym pod broń nową dywizję wyposażoną w artylerię.

    [​IMG]

    [​IMG]
    Polaku, broń swej ojczyzny!

    Na czas 1 maja 1843 roku sytuacja zaczęła się poprawiać. Wroga armia zostaje wypierana z Polski, a oddziały kawalerii na południu rozbijają oddziały przeciwnika.

    [​IMG]
    Sytuacja 1 maja 1843

    5 września zawiązano z Badenem koalicję przeciw Quebecowi. Celem sojuszu miała być współpraca wojsk i zezwolenie na przemarsz.

    [​IMG]

    Mimo wojny Polska wciąż się rozwijała. Świetnym przykładem tego jest wprowadzenie nowego systemu rynkowego w nowym, 1844 roku.

    [​IMG]

    Wiosną wprowadzono także do użytku mechaniczne krosno podnosząc wydajność przemysłu tekstylnego i włókienniczego.

    [​IMG]

    Miesiąc później zmechanizowano także procedury robotnicze w rzeźniach przez zmechanizowane uboje.

    [​IMG]

    Po tych paru latach wojny w końcu Polska opanowała całe terytorium Quebecu. Stało się tak pod koniec listopada 1844 roku. Teraz tylko ustanowić korzystną dla Polski umowę i nastanie pokój...

    [​IMG]

    1 grudnia 1844 roku podpisano umowę pokojową, na mocy której Polska otrzyma wszystkie prowincje z jakimi graniczyła przed wojną.

    [​IMG]
     
  8. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 6. - Chwila spokoju

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 6. - Chwila spokoju

    Witam po przerwie.
    Dziś tak nawalam te odcinki jak z karabina, bo dużo rozegrałem a chcę dalej rozegrać. No i mam czas.

    Pod koniec roku 1844 dokonano rewolucji w rolnictwie. Młocarnia Pittsa oraz żniwiarka Husseya & McCormicksa niewąsko zwiększyły wydajność w rolnictwie i sadownictwie.

    [​IMG]

    Z początkiem roku 1845 nastał przed Polską poważny wybór w kwestii doktryn lądowych. Nie wiem czemu, ale zawsze biorę doktrynę Jominiego. I tak teraz zrobiłem.

    [​IMG]

    W marcu doszło do poważnego wydarzenia. Liberałowie wrogo nastawieni do rządów Fryderyka Augusta II rozpoczęli tzw. "rewolucję liberalną" mającą na celu uświadomienie społeczeństwu że jedynie liberalizm da wolność obywatelom. Na szczęście drastyczną większość społeczeństwa stanowią zawzięci konserwatyści którzy nie narzekają.

    [​IMG]

    Tego samego miesiąca na dworze Fryderyka zjawił się pewien oficer, zwany Euzebiusz Rytwiański, z Lippe-Detmold oferujący swe usługi potężnej Rzeczypospolitej. Fryderyk August II zgodził się, ale odpowiedni ludzie będą mieć na niego oko. Co ciekawe LD oburzyło się że Polska przejmuje ich oficerów.

    [​IMG]

    Rytwiański wykazał się wielką inicjatywą, gdyż z jego pomocą udało się wprowadzić doktrynę Jominiego do Wojska Polskiego.

    [​IMG]

    Rewolucja liberalna zbiera swoje żniwo. Aby chociaż odrobinę zaspokoić żądania społeczeństwa, rząd polski wprowadza ustawę na mocy której legalizuje się wszelkie związki zawodowe.

    [​IMG]

    Wraz z rozwojem rewolucji liberalnej w parze szedł rozwój myśli ideologicznej. Kto wie jakie efekty będzie mieć ten rozwój wydarzeń...

    [​IMG]

    Przegląd dziesięcioletni
    Oto raport po dziesięciu latach gry (1846r.)
    - liczba ludności wzrosła o 7 milionów
    - uprzemysłowienie kraju (fabryki na zachodzie i wyspach, wydobycie na wschodzie)
    - przewaga judaistów nad hindusami
    - zwiększenie znaczenia na arenie światowej
    - poprawienie racji bytu społeczeństwa polskiego

    [​IMG]

    Myśl ideologiczna sprawiła, że w kraju pojawiało się coraz więcej konserwatystów oraz zwiększyła świadomość arystokracji, oficerów oraz duchowieństwa.

    [​IMG]
    [​IMG]

    No tak. Jak Polska potrzebuje pomocy to nikt nie pomoże. Jak ktoś potrzebuje Polski to wielkie mecyje robi! Niech Albania spada na drzewo, bo nie mam zamiaru walczyć z przyjaźnie nastawioną do mnie Dominikaną.

    [​IMG]

    Jesienią doszło do poważnego incydentu dyplomatycznego. Grupa przemytników z Lippe-Detmold chciała przemycić ładunek towarów nie płacąc cła. Służby bezpieczeństwa w Polsce na szczęście złapały ich. Zostali oni powieszeni, a towar przejęty.

    [​IMG]

    W grudniu dokonano kolejnych modernizacji w armii. Wprowadzenie doktryn zwiększających mobilność zwiększyła nieco prędkość poruszania się jednostek lądowych.

    [​IMG]

    Latem roku 1847 rozpoczęto formowanie elitarnej jednostki wojskowej. W jej skład miała wejść dywizja dragonów wsparta korpusem gwardii narodowej. Nad nową jednostką oraz oddziałami kawalerii miał stanąć generał Rytwiański.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    Generał Euzebiusz Rytwiański
     
  9. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 7. - Moc eventów

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 7. - Moc eventów

    Popołudnie dobry!
    To będzie szybki odcinek, następny też będzie szybki. Po prostu z grubsza opiszę co się działo aby wypróbować nowy rodzaj robienia map (brawa dla Laverisa i Obera :eek:k: ) no i pokazać wam mapkę polityczną. Pomyślę też nad swoimi i wynajętymi (brawa dla Macieja i Isoroku :eek:k: ) eventami.

    Jak z tytułu odcinka wynika to będą tu przede wszystkim eventy. Ale jak na razie to trzeba raz na zawsze rozwiązać sprawę Lippe-Detmold. A stało się tak 25 marca 1848 roku.

    [​IMG]

    Po bez opornym zajęci kraju w dwa miesiące trzeba wystawić żądania. Z pośród możliwych opcji wybrałem odszkodowania oraz wasalizację. Na tronie Lippe-Detmold miał zasiąść Karab I z arystokratycznego rodu Szlachcickich. Starzejący się Fryderyk August II nie miał wątpliwości w wierność Karaba.

    [​IMG]
    Książę Lippe-Detmold, Karab I Szlachcicki.

    [​IMG]

    W czasie 'wojny' z Lippe-Detmold dokonano przełomowego odkrycia. Odkrycie parowców miało na zawsze odmienić przemysł stoczniowy i wojnę na morzu.

    [​IMG]

    30 sierpnia doszło do wielkiej demonstracji wojennej w stolicy. Jak dla mnie była ona dla mnie przydatna, bo szowinizm ułatwi mi prowadzenie wojen. Ale w tekście w evencie jak dla mnie jest sporo sprzeczności z tym co mam w Polsce.

    [​IMG]

    Potem, między 5 październikiem 1848r. a 3 marca 1849r. doszło do trzech eventów o pozytywnym znaczeniu. Zapobieganie malarii, medycyna wojskowa i koks to coś czego potrzebowałem.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Następnie przez kawał czasu nic się nie działo aż do 20 listopada, kiedy to opracowano silniki parowe nisko/wysokociśnieniowe. Nie wiem co to jest, więc nie będę was wprowadzać w błąd bzdurną techniczną gadką.

    [​IMG]

    Lutym 1850 roku rozpoczęto konstrukcję ostatniego przeżytku okrętów drewnianych. Miał to być okręt liniowy wspierany brygadą korwet. Jak tylko będę mógł to zrobię flotę parowców i nikt mi nie podskoczy!

    [​IMG]

    Pod koniec zimy roku 1850 zakończyła się też rewolucja liberalna. I dobrze, może dissent się zmniejszy.

    [​IMG]

    Październikiem 1850 roku wprowadzono dekret, wedle którego armia miała ćwiczyć także działania polowe, a nie tylko musztrę.

    [​IMG]

    W marcu 1851r. lepsze rodzaje fortyfikacji polowych.

    [​IMG]

    A w maju pojawił się długo oczekiwany przeze mnie event. Hip-hip-hura dla tańszych budynków!

    [​IMG]

    Ponieważ bardzo się nudziłem to wypowiedziałem wojnę Nagpurowi pod pretekstem rekonkwisty 13 maja 1851r.

    [​IMG]

    Plan był prosty. Rytwiański zajmuje się wrogą armią, a Ostroróg zajmuje provy. I tak oto po prawie czterech miesiącach wojny udało się odzyskać Bogotę oraz upokorzyć Nagpur.

    [​IMG]

    W czasie wojenki odkryto 'części zamienne'. No, teraz to się zacznie rozbudowa przemysłu! Poczekam tylko na event o fabrykach części i heja!

    [​IMG]
     
  10. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 8. - II Rozbiór Quebecu

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 8. - II Rozbiór Quebecu

    Gód mornink!
    Jak jest zdrowiej rozgrywać odcinki? Bo wczoraj to na raz 14 lat poszło (342 skriny). I nie wiem czy nie lepiej by było po 2-3 lata grać i robić odcinki, czy nawalić tak jak teraz Bóg wie ile skrinów i potem się zagubić w ich chaosie. Dobra, to odcinek z poprzedniej rozgrywki (zeszły tydzień) a jutro dam z tej wczorajszej wraz z mapą polityczną.

    Ołkej...

    Zauważyć można, że światowy rynek nie jest urodzajny w sprzęt użytkowy wnętrz (mebli). A że w Polsce drewna na nie w bród to warto by zainwestować w fabryki mebelków. Zakład ma powstać w Orinoko. Swoją drogą fabryka mebli zwykłych pozwoli mi w przyszłości na produkcję mebli luksusowych. Tak dla jasności i formalności będę dawał mapkę gdzie powstaje to-a-to, bo nie wydaje mi się aby wszyscy wiedzieli gdzie jest taka-a-taka prowincja. ;)
    Budowę warsztatów rozpoczęto 7 września a planowane zakończenie jest na trzeci kwartał roku 1853.

    [​IMG]

    Pod koniec października został zwodowany okręt wojenny ORP 'Wenezuela'. Był to drewniany okręt żaglowy o wyporności do 2500 ton. Okręt ten miał trzy zakryte pokłady działowe ciągnące się na całej długości okrętu, oraz dwa odkryte pokłady działowe. Jego uzbrojenie składało się z 50÷120 dział, a załoga liczyła 500÷900 marynarzy. Dodatkowym Wsparciem 'Wenezueli' jest brygada (czy brygada to nieodpowiednie określenie okrętów?) korwet. ORP 'Wenezuela został zwodowany w Barcelonie (Orinoko), skąd trafił do służby w 1. Flocie Polskiej. Miał on być chlubą polskiej marynarki wojennej.

    [​IMG]

    Na początku roku 1852 powstał system pakowania żywności. Poza tym co piszą na skrinie, to nie wiem jak pakowanie wpływa na efektywność pracy fabryki konserw. No bo zawsze myślałem że konserwę produkuje się w taki sposób - jest metalowa puszka i ładuje się do niej mięcha tyle ile wlezie, zamyka w sposób nieznany mi i voila - mamy konserwę! Kurde, mam ochotę na paprykarz...

    [​IMG]

    W lutym powstał nowy krąg akademicki. A jak wiadomo studenci to biedne chłopaki i dziewoje są. Dlatego trzeba im udzielać wsparcia. W zamian mogą się odpłacić intelektualnie.

    [​IMG]

    Wraz z nadejściem wiosny trzeba dokonać kolejnego wyzwolenia ziem należnych Rzeczypospolitej Polskiej Ameryki Południowej. Jednomyślny wybór Fryderyka Augusta II padł na Quebec. Jedyną rzeczą co mi się nie podoba to koszt 100 prestiżu. No i sojusz obronny Quebecu z Jonią vel Wyspami Jońskimi. Ale to nie problem. Ostroróg, Rytwiański - przygotować armie do wymarszu!

    [​IMG]

    W czasie tej nierównej na moją korzyść wojny nastąpiło od lat oczekiwane wydarzenie. Wprowadzenie mechaniki precyzyjnej dało mi możliwość budowy fabryki części mechanicznych oraz tyle tychże części że natychmiast rozpocząłem konstrukcję. Ta fabryka, co dopóty będę mieć państwowy kapitalizm, będzie moim oczkiem w głowie bo będę mógł w końcu bez ograniczeń maszynowych budować fabryki i linie kolejowe. Wytwórnia powstanie w Óbidos (Para), nad Wisłą (vel Amazonka xD). Mam nadzieję że nie wpłynie to na poziom czystości rzeki. A zwieńczenie konstrukcji planuje się na rok 1854. Zastanawiacie się pewnie dlaczego tam? Już wyjaśniam - po I rozbiorze Quebecu przejąłem tamtejszych rzemieślników (całkiem sporo) i żal mi ich bezrobocia.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Akcja, nareszcie! 7 sierpnia 1. Armia Polska pod wodzą generała Ostroroga nawiązała kontakt z oddziałami Jonii nieopodal Atalaya'y. Walka trwała parę dni, gdyż zaprawiona w bojach 1. Armia Polska miała wielokrotną przewagę nad przeciwnikiem.

    [​IMG]

    Tydzień po batalii o Atalaya'ę całe terytorium Quebecu zostało opanowane. Czekać tylko na prośbę pokoju. Za to Jonia dłużej nie potrzyma jak wojna się przedłuży.

    [​IMG]

    Tymczasem Baden prosi Polskę o pomoc w wojnie z Al-Dżazirą, Dominikaną oraz Zanzibarem. No chyba coś ich pogrzało. Ja tu mam swoją wojnę, a jeszcze chcą abym mieszał się w walkę z mocarstwem (Dominikana). Może kiedy indziej Badenie, zostańmy jak na razie tylko przyjaciółmi.

    [​IMG]

    21 sierpnia opracowano chemię nieorganiczną. Cóż, muszę teraz się przebić przez te technologie dające tylko eventy na ktore trzeba czekać nawet i lata.

    [​IMG]

    Pod koniec sierpnia Quebec ukorzył się przed potęgą Polski i wystawił warunek na mocy którego Polska otrzyma większość ziem pokonanego. Mi to pasuje. A z Jonią nastąpi powrót do stanu sprzed wojny. No, jeszcze dwa rozbiory i po Quebecu zostaną tylko słowa.

    [​IMG]

    Swoją drogą odkryłem dlaczego w Parze jest tylu rzemieślników. Otóż w Santarem znajduje się ogromna fabryka materiałów wybuchowych. Szkoda tylko że ona mi nie działa. No i fabryka amunicji się też tam znajduje. Ciekawe co jeszcze skrywa niepodbity Quebec?

    [​IMG]

    Pod koniec września Whitney i Colt wymyślili standardową broń ręczną, zwiększając efektywność fabryk broni ręcznej. Swoją drogą jak tylko będę mógł to uruchomię ponownie fabrykę broni na Haiti, bo na sprzedaży broni można zbić TAKĄ forsę!

    [​IMG]

    12 listopada bezdzietnie ginie jeden z szlachciców. Pozostawił on wielkie bogactwo, na którym Polska nieco zyskała. Swoją drogą to chciałbym tu napisać jakąś pseu dofabułę ale brak mi pomysłów.

    [​IMG]

     
  11. Kentucky

    Kentucky Ten, o Którym mówią Księgi

    Odcinek 9. - W pogoni za postępem cz.2

    Bój Stu Tytanów
    [​IMG]
    Odcinek 9. - W pogoni za postępem cz.2

    Zanim cokolwiek zacznę opisywać co się działo, wpierw pokażę wam (w końcu, co?) mapkę polityczną świata. No, dwie mapki - jedna czytelna (ta widoczna), druga estetyczna (ma ona parę literówek). Od raz mówię, że na mapie pokazane są też strefy okupowane (stan z 1 stycznia 1853r.), no bo za dużo wysiłku by mnie kosztowało dopatrywanie się co jest a co nie okupowane :p

    [​IMG]

    [​IMG]

    Nie będę opisywał stosunków Polski z każdym krajem, bo to za dużo. Za to opiszę tylko najbliższe i ważniejsze.

    Baden - przyjaciel Polski. Jak mówi przysłowie Polak i Badeńczyk dwa bratanki, do szabelki i do szklanki. Niestety po tym jak Polska odmówiła pomocy Badenowi w ich wojnie, to stosunki się nieco pogorszyły.

    Chiwa - maluch na Karaibach. Anektowałbym go, ale mam nieco za dobre stosunki z nimi.

    Konfederacja Metyska - największy pechowiec po tej stronie Atlantyku. Ciągle z kimś wojuje (aktualnie okupuje sporo ziem Hedjazu). Stosunki są neutralne, ale może kiedyś wykorzystam okazję aby coś zassać od nich.

    Jonia (Wyspy Jońskie) - raczej się nie lubimy, głównie po II rozbiorze Quebecu. Muszę mieć ich na oku, bo coś za dobrze sobie radzą.

    Quebec - wróg Polski nr. 1. Niegdyś mocarstwo, ale teraz to ledwie cień dawnego imperium. Nie ukrywam że dążę do aneksji Quebecu.

    Birma - zagrożenie dla Polski. Początkowo znajdował się tylko w Nowej Anglii, ale po wojnie z Nagpurem zyskali sporo ziem w okolicach Panamy. Jak nadejdzie odpowiedni moment to wezmę ich na rogi.

    Nagpur - Początkowo przyjaciele, ale po I Rekonkwiście stosunki mocno się pogorszyły. Ich też raczej anektuję.

    Lippe-Detmold - kiedyś w miarę silne państwo dziś jest słabe i zależne od Polski. Jest jakiś ewent na aneksję? :p

    Dominkiana - mocarstwo przyjaźnie nastawione do Polski. Warto by mieć sojusz militarny z nimi.

    Oman - drugie mocarstwo w okolicy. Jest raczej wrogo nastawione do Polski i muszę mieć się na baczności.

    To tyle na temat polityki zagranicznej. Teraz przedstawię stan wojsk (flotę też bym pokazał ale zapomniałem zrobić skriny).

    Wojsko Polskie dzieli się (jak na razie) na dwie armie - 1. Armię Polską oraz 2. Armię Kawalerii.
    1. Armia Polska składa się z 9 dywizji piechoty, w tym jedna z brygadą artylerii. Jest dowodzona przez generała Ostroroga.
    2. Armia Kawalerii składa się z 4 dywizji kawaleryjskich i 1 dywizji dragonów wraz z korpusem gwardii narodowej. Dowodzi nią generał Rytwiański.

    [​IMG]

    Rozwój kultury romantycznej w końcu sięgnął zenitu w Polsce. Przykładem tego może być wybitny polski poeta romantyczny - Adam Mickiewicz.
    Poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę amerykańską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard kwiański. Członek Stowarzyszenia Filomatów, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie jak i w Ameryce Północnej porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Miami był wykładowcą literatury kwańskiej w Dominicana Universidad. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu "Dziady" oraz epopei narodowej "Pan Tadeusz" uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczpospolitej Polskiej Ameryki Południowej.

    [​IMG]

    Na początku roku pańskiego 1853 rozpoczęto też budowę huty stali w głębi puszczy amazońskiej. Ale jak będę tak industrializował dział wodny Wisły to naprawdę będzie brudna. Z jednej strony tylko tam mam darmowych rzemieślników (na co ich aż tylu było Quebceowi?).

    [​IMG]

    Następnie przez parę miesięcy nie działo się nic a nic wartego uwagi. Dopiero opracowanie zintegrowanych procesów destylacji pozwoliło mi zrobić skrin. Mniej niż miesiąc później opracowano szablony. No, ten drugi ewent bardziej mi się podoba bo lada moment będę mieć fabrykę mebli.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Parę tygodniu później jeden z dyplomatów Polski wybrał się do Dominikany w celu poprawienia stosunków. Jeszcze parę takich akcji i może zgodzą się na sojusz militarny.

    [​IMG]


    Wiadomość z kontynentu - Dżodpur przystępuje do wojny z Konfederacją Metyską.

    [​IMG]

    Tego samego dnia zwieńczono też budowę fabryki użytkowego sprzętu domowego. Niestety nie poszło wszystko zgodnie z planem. Fabryka przynosiła straty. Na dodatek tak dotkliwe że trzeba było podnieść cła aby zrekompensować straty.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Pod koniec października wprowadzono do służby (teoretycznie) transportowce parowe. Wytrzymalsze, szybsze i droższe od drewnianych.

    [​IMG]

    Nieco później w Polsce pojawia się literatura Johna Eliota Cairnesa.
    A pod koniec roku pojawia się też literatura Johna Stuarta Milla.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Na początku grudnia, stary Fryderyk August II wygłosił orędzie do narodu. W orędziu była mowa o tym że Polska musi odzyskać to co jest jej pisane a nawet jeszcze więcej. Po tym przemówieniu wiele osób uznało że Cartago (prowincja w Nagpurze, na północ od Bogoty) też należy się Polsce.

    [​IMG]

    Wraz z nowym rokiem (1854) zakończono też budowę huty stali w Amazonii. Ludzie! A jakie zyski daje! Około 20$ na dzień. Teraz to rozwój pójdzie z kopyta normalnie!

    [​IMG]

    Wyczyszczone i zamknięte
    Pasquale
     
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie