Centrum pomocy historycznej EUFI

Temat na forum 'Hyde Park' rozpoczęty przez Ponury Joe, 12 Lipiec 2009.

  1. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    Jeśli szukasz źródeł, literatury, zdjęć lub map historycznych i chcesz poprosić forumowiczów o pomoc to dobrze trafiłeś. Tutaj możesz to zrobić, ale najpierw przeczytaj poniższe punkty.

    1) Zanim zadasz pytanie koniecznie zajrzyj do Wikipedii.
    2) Jeśli Wikipedia nie zawiera pomocnych dla Ciebie informacji skorzystaj z wyszukiwarki google.
    3) Jeśli krok pierwszy i drugi nie pomogły lub nie znalazłeś tego, czego szukałeś możesz napisać tutaj, lecz najpierw użyj opcji "Przeszukaj temat".
    4) Pamiętaj, że jeśli ktoś będzie potrafił Ci pomóc to to prawdopodobnie zrobi, nie ma potrzeby przypominania o swoim problemie.
     
  2. husarz357

    husarz357 Zbanowany

    Mapy

    Skąd mogę wziąść mapy z tamtego okresu a szczególnie 1750-1850 ??
    albo najlepiej jak w 1750. wyglądała Europa najlepiej zarys krajów szczegółowy.
     
  3. Maciey

    Maciey Guest

    Szukam mapy państw pod panowaniem Władysława Warneńczyka w wysokiej rozdzielczości do wielkoformatowego wydruku.
     
  4. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

  5. viader

    viader Nowy

    Info nt. sowieckiego lotnictwa

    Ściślej rzecz biorąc szukam informacji o sowieckich najwybitniejszych teoretykach i dowódcach z czasu II Wojny Światowej.

    Mile widziane strony internetowe (dowolny język, będe tłumaczył babelfishem), mniej książki
     
  6. Arekus

    Arekus Ten, o Którym mówią Księgi

  7. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    A próbowałeś wpisać w youtube hasło "u-boot"? Jest tego dość dużo, tylko trzeba przejrzeć i wybrać co ci pasuje.;)
     
  8. Michał_86

    Michał_86 Zbanowany

    Kilka pytań

    Mam takie pytania:
    1) Czym różniły się pułki piechoty, strzelców i grenadierów?
    2) Czym różniły się pułki strzelców konnych, ułanów, dragonów, huzarów i kirasjerów?

    A tak dla ścisłości chodzi mi o okres 1901-1918 (a nawet od 1890...)
     
  9. Daretti

    Daretti Zbanowany


    Pułk piechoty to to samo co pułk strzelców tylko ta druga nazwa była w zsrr a grenadierzy różnili się tym że posiadali transportery opancerzone z których wchodzili do walki.

    a co do punktu 2 to wymieszałeś jednostki z różnych epok ale generalnie chodziło w nich o to że byli to strzelcy dojeżdżający na pole walki konno a walczący pieszo.
     
  10. Michał_86

    Michał_86 Zbanowany

    Chyba nie bardzo, pułki grenadierów były już w czasach wojen napoleońskich.

    Poza tym pułki piechoty i strzelców były w Armii Rosyjskiej i istniały w tym samym czasie...

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Imperium_Rosyjskiego


    E, nie bardzo nazwy były używane jeszcze na początku XX wieku, więc czy były jakieś różnice? Bo np. widziałem zdjęcia gdzie Francuscy Kirasjer-owie nosili zbroje...


    A tak dla ścisłości chodzi mi o okres 1901-1918 (a nawet od 1890...)
     
  11. adammos

    adammos Guest

    Grendierzy, przynajmniej w Wehrmachcie byli obficiej wyposażeni, a sama nazwa była chyba nadawana w uznaniu zasług (coś na kształt gwardii w Sojuzie).
     
  12. Michał_86

    Michał_86 Zbanowany

    sam siebie zacytuję:
     
  13. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    Grenadierzy to jednostka powstała w XVIII wieku. Nazwa wzięła się stąd, że byli oni wyposażeni w granaty do niszczenia fortyfikacji. Z czasem wyposażono ich też w bagnety. Stąd idealnie spełniali zadania szturmowe. Z czasem nazwa została oderwana od pierwotnego znaczenia i oznaczała po prostu elitarne jednostki, lepiej wyposażone, szczególnie właśnie w broń typu granaty, materiały wybuchowe, a w późniejszym czasie także broń przeciwpancerną.

    Kirasjerzy to w XXw. relikt przeszłości. Dawniej była to ciężka jazda, która nosiła pancerze płytowe zwane kirysami. Używana była do decydujących przełamań w bitwie. Z czasem ich znaczenie zostało ograniczone, aż w końcu całkowicie zniknęli z pól bitew. O ile dobrze pamiętam to obecnie we Francji istnieje formacja kirasjerów, ale pełni ona funkcję wyłącznie reprezentacyjną. Natomiast samą nazwę kirasjerów zaczęto nadawać jednostkom pancernym.

    Dragoni to tak jak wspominał Daretti początkowo wojacy walczący pieszo, a poruszając się na koniach. Oczywiście nie zawsze tak było, bo często też wykorzystywano dragonów w formie jazdy harcowniczej, a nawet w szarżach na wroga. Z czasem jednak ich zadania zaczęły ograniczać się wyłącznie do roli jazdy pomocniczej. Nie byli oni tak silnie opancerzeni jak kirasjerzy, ale np. w Wielkiej Brytanii była formacja ciężkich dragonów.

    Ułani i huzarzy to są formacje lekkiej jazdy. Huzarzy to formacja powstała na Węgrzech, a potem zaadoptowana też w innych krajach. Uzbrojeni byli w pistolety i szable. Najpierw zmiękczali wroga salwą z pistoletów, a później przechodzili do walki na szable. Czasami mieli też lance. Natomiast ułani to lekka formacja typowo polska, uzbrojona podobnie jak huzarzy, z tym, że raczej byli mniej nasyceni bronią palną. Później też jednostki takie można spotkać w krajach ościennych - Rosji, Niemczech i Austrii. Różnica raczej polega na szczegółach, bo zadania mieli dość podobne.

    Natomiast co do różnicy między pułkami piechoty, a pułkami strzelców to wydaje mi się, że rozchodzi się tutaj głównie o przeznaczenie bojowe. Pułki strzelców były bardziej nastawione na walkę ogniową, a zatem musiał być wyposażone w lepszej jakości karabiny.

    Tyle tak na szybko.;)
     
  14. ogame

    ogame Guest

    Tekst pode mną wszystko wyjaśnia super :)

    A co do pułków piechoty i strzelców. Otóż mam ciekawy przykład. W czasie wojen burskich wszystkie jednostki Burów nazywane były pułkami strzelców ponieważ (tu ciekawe) według ich przekonań śmierć w ataku na bagnety była hańbiąca wiec strzelali tylko z ukrycia lub z dalszej odległości. Nie nazywano ich tak z powodu ich genialnego oka ( w armii burskiej służyło wielu dzieciaków w wieku nawet 12 lat ). I tym sposobem widzisz że nazwa mogła pochodzić nawet od wierzeń religijnych.

    Co do pułków strzelców w wojnie secesyjnej. Tam nie było pułków strzelców tylko bataliony i ich zadaniem było ostrzeliwanie pozycji nieprzyjaciela z dalszej odległości. Ale to chyba każdy wie a poza tym to już nie okres który cię interesuje :)
     
  15. Michał_86

    Michał_86 Zbanowany

    Nie, nie interesuje tylko nie chciałem was za bardzo wykorzystywać :p
     
  16. Alojzius Pendergast

    Alojzius Pendergast Znany Wszystkim

    Tak na marginesie dodam że polscy ułani, według Napoleona byli najlepszym remedium na Kozaków, z którymi miał nieustanne problemy.
     
  17. Sleeper_

    Sleeper_ Zbanowany

    Napoleon generalnie miał wysokie mniemanie o wartości bojowej polskich żołnierzy :)

    Dodam jeszcze, że kirasjerzy byli bardzo wysoko cenioną formacją w Cesarstwie Niemieckim.
     
  18. Milka

    Milka Ten, o Którym mówią Księgi

    siema
    Chciałem się zapytać czy zna ktoś jakąś stronę gdzie mogę znaleźć nazwy i krótki opis elitarnych oddziałów włoskich w czasie II wojny światowej. Niemcy mieli takie odziały najlepsze z najlepszych i chciałem się dowiedzieć czy włosi także.

    z góry dziękuje
    Milka
     
  19. adammos

    adammos Guest

  20. Szukam map

    Szukam mapy bez zbędnego stuff'u, z rzekami, granicami i miastami, zachodniego zsrr, obejmującej mniej więcej tereny od morza Czarnego do zatoki Fińskiej i od zachodniej do Wołgi i kaukazu.
     
  21. MlodyWilk

    MlodyWilk Znany Wszystkim

    Co to znaczy?

    W jakim języku mają być opisy np. nazwy miast? Ma być fizyczna, polityczna, krajobrazowa?
     
  22. To znaczy bez linii frontów, lasów, itp, żeby łatwo dało się drukować.

    Polityczna, po prostu łatwa do wydruku, opisy w dowolnym języku, nalepiej brak.
     
  23. Arekus

    Arekus Ten, o Którym mówią Księgi

    Potrzebuje pilnie ciekawostek o KEN
     
  24. Maciey

    Maciey Guest

    O samym KEN nie, ale na obiadach czwartkowych, nasi oświeceni włodaże zastanawiali się nad szkieletem chłopa - "czy chłop pańszczyźniany ma duszę". Jakoś się to wiąże z tematem.
     
  25. Elas

    Elas Genialdo

    Historia świata w pigułce

    Witam :)

    Może trochę przesadziłem z zakładaniem aż nowego tematu, lecz potrzebuje pomocy EUFIowiczów :p
    Otóż, zgłosiłem się do konkursu historycznego, który obejmuje całą historię (poziom gimnazjalny, te okolice)
    Chciałbym wypaść jak najlepiej, a okres np. od upadku Rzymu do wojny 100letniej to dla mnie jedna, wielka tajemnica
    Prosiłbym o jakieś lektury (byle była popularniejsza, bo tą rzadszą będzie u mnie b. ciężko znaleźć ;/ ), ew. daty/linki

    Oczywiście, będę nagradzał gwiazdkami ;)
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie