Centrum pomocy historycznej EUFI

Temat na forum 'Hyde Park' rozpoczęty przez Ponury Joe, 12 Lipiec 2009.

  1. Milven

    Milven Ten, o Którym mówią Księgi

    Mam pytanie dot. dość niekonwencjonalnego okresu -Wielkiej Wojny, zwanej też I Wojną Światową.

    Gdy kończy się ostatni odcinek serialu Czarna Żmija(czyli "Black Adder"), po ataku dokonanego w czasie I Wojny Św. przez Edmunda, widać pole na którym rosną czerwone kwiaty.
    Na stronie firstworldwar.com widać w tle czy chociażby ikonce czerwone maki.
    Na ikonce do moda 1914 w HoI 2 widać czerwony kwiat maku.

    O co z tym chodzi? Czy to jest symbol Wielkiej wojny?
     
  2. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    Można tak powiedziec . Chodzi o to , że w czasie wojny bomby pomiedzy okopami pustoszyły roślinosc zamieniając tą ziemie w błoto zroszone krwią. Na tym błocie potem rosły maki - sprawiajac niesamowite wrażenie na walczących. Min. dlatego rocznice I wś. w UK obchodzi się przy pomocy wieńców stworzonych z maków.
     
  3. Scyzorro

    Scyzorro Nowy

    W ten weekend na wyspach obchodzony jest dzień pamięci o ofiarach wojny i np piłkarze w premiership mają minutę ciszy przed meczem i niektóre drużyny mają wpięte/naklejone maki na koszulkach.
     
  4. Maciey

    Maciey Guest

    Remembrance Day (w Wielkiej Brytanii dzień weterana) przypada 11 listopada. Symbolem tego dnia jest czerwony mak.
     
  5. Larry2903

    Larry2903 Ten, o Którym mówią Księgi

    Blok Mniejszości Narodowych

    Szukam informacji, jakie konkretne partie wchodziły w jego skład :) . Jest ktoś w stanie mi pomóc może?
     
  6. Czesć, możecie mi powiedzieć w jaki sposób mogę się przygotować do konkursu " losy żołnierza polskiego " do Orszy ( 1514)?? Jaką literaturę czytać?
     
  7. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

  8. Kozak

    Kozak User

    Polska Piastów i Jagiellonów, książki o bitwach polskich tego okresu.
     
  9. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    Ja czytałem sobie taką starą serie "Dzieje narodu i państwa polskiego" , tak wygląda okładka. Co prawda nie dotarłem do etapu centralnego , ale naprawdę niewiele mi zabrakło. Na samym konkursie dosłownie zniszczyło pytanie ( i pewnie przez nie przeszedłem dalej) : Porównaj metody oblężnicze Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego . ( do dzisiaj nie wiem co tam powinnienem napisac) Radzę sobie przypomniec nazwy poszczególnych wiosek Zduniki od zdunów itd. , życiorysy poszczególnych władców no i pytania z poprzednich lat ( prawie zawsze pytaja o Św. Idziego , miejsce pochowania Władysława Hermana itd. ). Osobiście skoncetrowałem się dokładnie się na okresie wczesnopiastowskim , wojnach polsko-krzyżackich i wojnach polsko-czeskich (choc tego ostatniego nie polecam , bo sie w ogóle nie przydało).
    Życze powodzenia i sukcesów.
     
  10. Dzięki, a można gdzieś na internecie dostać starsze wersje tego konkursu? W formacie pdf czy cuś?
     
  11. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    Poszukaj na http://www.historycy.org tematu sprzed 4 badz 5 lat , ten konkurs jak zauważyles jest cykliczny. Tam powinno pisac mniej wiecej "jakie" były pytania . Zapytaj się też historyków w swojej szkole czy po prostu tego nie mają , albo czy nie pamietają pytań. Wątpie , żeby na internecie krążył pełny arkusz , ale lepszy rydz niż nic.
     
  12. Biedrona

    Biedrona Artysta jakich mało

    http://nadbuhom.free.ngo.pl/art_1454.html

    Centralny Ukraiński Komitet Chełmszczyzny, Podlasia, Wołynia i Polesia także wchodził w skład Bloku.

    Jak znajdę coś więcej to napiszę.
     
  13. Milka

    Milka Ten, o Którym mówią Księgi

    siema mam pytanie:
    zna ktoś jakąś dobrą stronę z spisem amerykańskich dywizji powietrznodesantowych oraz dowódcą i data powstania z okresu drugiej wojny światowej oraz po.
    Najlepiej w języku polskim ale innymi tez nie pogardzę.

    z góry dziękuje
    Milka
     
  14. Scyzorro

    Scyzorro Nowy

  15. Basileios

    Basileios Ten, o Którym mówią Księgi

    Panowie, coś na temat Chin 1914-1949, Kuomintangu, schyłku cesarstwa, I i II wojen sino-japońskich.

    Z góry dziękuję.
     
  16. Kozak

    Kozak User

  17. Już jestem po pierwszym etapie "Losów żołnierza" był dość łatwy i nie ukrywam liczę na dalszy awans. Jedyne na czym się naciąłem to na Zawiszy, bo zapomniałem jego miana xD
     
  18. Ober

    Ober Ten, o Którym mówią Księgi

    Przychodzi czas, że trzeba powiedzieć help.
    Otóż, poszukuję wszelaaakich informacji o historii/kulturze/podobnych Okcytanii, z naciskiem na Prowansję. Sam od niedawna se googluje. Może być wszystko - tytuły książek, jakieś strony z neta (polskie, angielskie, od biedy francuskie - podstawy umiem). Sam też szukam w tym momencie, więc żeby nie było ;)
     
  19. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    Proponuję sięgnąć po Historia Francji Jana Baszkiewicza, a następnie po Dzieje kultury francuskiej (czterech autorów Jacek Kowalski, Anna Loba, Mirosław Loba, Jan Prokop). Tam powinieneś znaleźć podstawowe informacje.
     
  20. Ober

    Ober Ten, o Którym mówią Księgi

    Dzięki, dzięki ;) Chociaż wątpie, żebym dał radę którąś zdobyć, ale...;) Sam conieco w necie znalazłem:

    Jeden.
    Dwa.
    Trzy.
     
  21. Andrzej 12

    Andrzej 12 Nowy

    A jakich informacji konkretnie szukasz, to pomoże w doradzaniu. Książka Baszkiewicza powinna być w większości bibliotek, jeśli nie w wypożyczalni to na pewno w czytelni.
     
  22. Ober

    Ober Ten, o Którym mówią Księgi

    Konkretnie to w sumie już conieco znalazłem. W sumie ciężko skonkretyzować, raz, żeby nie spojlerować a dwa, że jakiegoś głównego tematu nie ma. Każda wiedza na temat tychże będzie przydatna ;)
     
  23. Andrzej 12

    Andrzej 12 Nowy

  24. Udało się przejść jest sporo czasu, żeby dobrze się przygotować do następnego etapu. Koniecznie proszę o KOKNRETNE nazwy lektur, które pomogą mi się przygotować do konkursu.
     
  25. Medievista

    Medievista Ten, o Którym mówią Księgi

    A w jakim poziomie "wiekowym" startujesz ? Liceum , gimnazjum ...? Skoro zapomniałes przydomku Zawiszu to gdybam , że gimnazjalny. W takim razie proponuje Ci podstawowe książki:
    Polska Piastów - Jasienicy
    Gall Anonim Kronika polska
    Polska Jagiellonów - Jasienicy

    Pozatym:
    Pożycz od jakiegoś kolegi podręcznik do liceum ( czy w antykwariacie jakis stary kup) i poczytaj
    możesz zajrzec do tej wielkiej encyklopedii historycznej ( takiej z zieloną okładka) i poczytac interesujące Cię hasła
    dobrze by było jakbys zaznajomił sie z malarstwem epoki ( głównie matejko , przy czym tam był tam jeszcze ktos kto malował np. bitwę pod grunwaldem)
    - najlepiej obejrzec sobie "krzyżaków" i wiedziec kto to nakrecił i tez znac głównych aktorów
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie