Centrum pomocy historycznej EUFI

Temat na forum 'Hyde Park' rozpoczęty przez Ponury Joe, 12 Lipiec 2009.

  1. Szukam map planu inwazji wojsk układu warszawskiego na Europe zachodnią.
     
  2. Arekus

    Arekus Ten, o Którym mówią Księgi

    To ja tak. Sprawa jest strasznie zawiła.
    Potrzebuje porównań PKB największych krajów i Polski(Rumunię też chce) oraz co jakie problemy przeżywała gospodarka Polski od 1920 do 1938. Co utrudniało nam szybszy rozwój ?
    Potrzebuję jakiejś tabelki albo chociaż danych !
    Na to drugie pytanie oczekuje wyczerpującej odpowiedzi albo chociaż linku do strony skąd mogę coś takiego znaleźć(koniecznie po Polsku)
     
  3. Kozak

    Kozak User

    Nie jestem w stanie znaleźć tego, ale w którejś książce od historii były dane statystyczne, według których polska gospodarka dopiero w 1938 wróciła do poziomu sprzed Wielkiego Kryzysu.
     
  4. gall2

    gall2 Ten, o Którym mówią Księgi

  5. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    Nie przesadzasz pan? Temat wątku nie brzmi - "Zrobimy to za Ciebie!".:p

    1) Różnice w rozwoju gospodarczym ziem z poszczególnych zaborów. Całkiem przyzwoicie rozwinięty zabór pruski, przeludniony zabór austriacki i słabo zagospodarowane kresy.
    2) Zniszczenia wojenne powstałe w wyniku pierwszej wojny światowej, jak również w wyniku walk o granice II RP.
    3) Chaos walutowy po zakończeniu I wś. (ruble rosyjskie, korony austriackie, marki niemieckie i polskie). Stąd wynika hiperinflacja, jak i dziury budżetowe kolejnych rządów.
    4) Polsko-niemiecka wojna celna w latach 1925-1930.
    5) Niewydajna struktura agrarna na wsi (duży procent małych i niewydajnych gospodarstw), z którą II RP nie dała sobie rady.
    6) Ogólnoświatowe załamanie gospodarcze w roku 1929 (Wielki kryzys), nożyce cen, czyli znaczny spadek ceny artykułów rolnych, przy niezmienionym poziomie cen artykułów przemysłowych (mówiąc po naszemu - wieś nie była zdolna do dokonywania zakupów w miastach, co odbiło się na kondycji przemysłu), wzrost bezrobocia, kartelizacja przemysłu, itd. Kryzys trwał w Polsce do 1935.

    Chcesz więcej szczegółów? Polecam Wielka Historia Polski, Tom 9, Polska w czasach niepodległości i drugiej wojny światowej (1918-1945), Czesław Brzoza, Wydawnictwo Fogra.
     
  6. Szukam informacji o broni wojsk polskich w okresie średniowiecza. Książka Michała Bogackiego broń wojska polskiego w średniowieczu wydaje się być odpowiednim wyborem. Czy to dobry wybór, a jeżeli nie to jakie książki wybrać?
     
  7. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    Nie miałem okazji przejrzeć książki Bogackiego, ukazała się chyba w tym roku. Tutaj masz krótką bibliografię starszych autorów zajmujących się średniowiecznym uzbrojeniem:

    Nadolski Andrzej, Broń i strój rycerstwa polskiego w średniowieczu;
    Nadolski Andrzej, Studia nad uzbrojeniem Polski X-XII wiek;
    Nowakowski Andrzej, Uzbrojenie w Polsce średniowiecznej 1450-1500;
    Kajzer Leszek, Uzbrojenie i ubiór rycerski w średniowiecznej Małopolsce;
    Głosek Marian, Późnośredniowieczna broń obuchowa w zbiorach polskich;
    Żygulski Zdzisław (junior), Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu;
     
  8. Szaser

    Szaser Nowy

    Ja pisze prace o rozporzadzeniach z mocą ustawy i wdzieczny byłbym gdyby ktoś podsunał jakieś historyczne przykłady ważnych dekretów. Mysle to głównie o międzywojniu i Radzie Państwa, ale mogą byc też inne ważne, ciekawe akty wydane w takiej formie. Nie mam czasu się w to zagłębiać, więc nie chcę literatury, a same przykłady. Z ciocią wiki jakoś je sobie opracujemy ;).
     
  9. Maciey

    Maciey Guest

    Na przykład Kodeks handlowy (Dz. U. z 1934 r. Nr 57, poz. 502). Wprowadzony rozporządzeniem z mocą ustawy Pana Prezydenta Ignacego Mościckiego w roku 34. Obowiązywał do roku 2000! Wysoki poziom prawodawstwa (z resztą jak we wszystkich ustawach przedwojennych), wzorowany na prawie niemieckim (z resztą jak w wielu ustawach przedwojennych) i zawierający polskie innowacje (z resztą polscy prawnicy mieli dawniej pewien wpływ na europejskie prawo cywilne).

    Do dziś obowiazują:

    * Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 czerwca 1927 r. w sprawie produkcji, przywozu i używania bieli ołowianej, siarczanu ołowiu oraz innych związków ołowiu (Dz. U. z 1927 r. Nr 62, poz. 544)
    * Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 października 1927 r. o ustalaniu prawa własności do gruntów nadanych włościanom przy uwłaszczeniu (Dz. U. z 1927 r. Nr 92, poz. 822)
    * Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o Państwowem Muzeum Archeologicznem (Dz. U. z 1928 r. Nr 36, poz. 346 ze zm.)
    * Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o stosunku Państwa do Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego, nie posiadającego hierarchji duchownej (Dz. U. z 1928 r. Nr 38, poz. 363 ze zm.)
    * Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1934 r. o złączeniu Państwowych Zakładów Badania Żywności i Przedmiotów Użytku z Państwowym Zakładem Higjeny (Dz. U. z 1934 r. Nr 110, poz. 977)


    tyle Wikipedia
     
  10. Jerzy I

    Jerzy I Znany Wszystkim

    ogólnie duża część dużych ustaw była w ten sposób wprowadzoana
     
  11. Arekus

    Arekus Ten, o Którym mówią Księgi

    Dobra a teraz prośba extreme nietypowa.
    Św. Mikołaj, Dziadek Mróz - ciekawostki z nimi związane.
    Zaznaczam że jakbym mieszkał w mieście poszedłbym do biblioteki i sam to znalazł ale że mieszkam w małej wiosce zdaje się na was
     
  12. Szaser

    Szaser Nowy

    thx, pisać bede to w oparciu o konstytucje, więc troszke suchotnik wyjdzie... Takie przykłady jak ten wymieniony Kodeks Handlowy byłyby pożadane. Zresztą niekoniecznie musi być to Polska. Jeśli z jakimś ważnym wydarzeniem kojarzy się wam nazwa "Dekret o ..." to napeweo mi się przyda.

    Poza tym, jesli ktoś natknął się przy lekturze jakieś książki na zjawisko "kryzysu wspołczesnego parlamentaryzmu" to również przydało by mnie się nazwisko, tytuł ksiażki, publikacji.
     
  13. Maciey

    Maciey Guest

    ...

    ...

    Dekret z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. (Dz. U. z dnia 19 kwietnia 1946 r.)


     
  14. Dodo

    Dodo User

    Poszukuje jakieś publikacji omawiającej okres 20lecia międzywojennego (zajmującej się wyłącznie tym okresem) omawiającej tematykę europocentrycznie ew. z zakresu całego świata. Najlepiej jakieś wydawnictwo, które będę w stanie gdzieś zakupić albo zdobyć ebook.
     
  15. Ponury Joe

    Ponury Joe Guest

    Mogę polecić serię Dzieje powszechne XX wieku - "Między wojnami 1919-1939" wydawnictwa Kurpisz. Dwudziestoleciu poświęcone są dwa tomy autorstwa Stanisława Sierpowskiego - pierwszy obejmuje lata 1919-1929, drugi 1929-1939.
     
  16. soad

    soad Nowy

    CZy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co to jest Trójkąt Monteskiusza?
     
  17. Kozak

    Kozak User

    Monteskiusz jest autorem pojęcia trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, które wzajemnie się nadzorują.
     
  18. Maciey

    Maciey Guest

    Zakładał, że ludzie, którzy będą u władzy nie są doskonali (jak całe społeczeństwo), dlatego muszą sobie wchodzić w paradę, wzajemnie się kontrolować czy przeszkadzać, aby jeden element nie zdobył władzy absolutnej. Albo podział albo kontrola.

    Ale to moje zdanie, generalnie przyjmuje się tak jak kolega napisał (i uczy się dzieci, że Tocqueville byłe zwolennikiem demokracji).
     
  19. Guzkow

    Guzkow User

    Czy ktoś może mi polecić dobrą książkę porównującą stan liczebny, nasycenie bronią, środkami transportu itp. dywizji niemieckich, radzieckich, amerykańskich itd.?

    Ps. Dzięki Alojzius za pomoc.
     
  20. Alojzius Pendergast

    Alojzius Pendergast Znany Wszystkim

  21. Sitro

    Sitro Guest

    Dobry. Nie chce mi się zakładać odrębnego tematu na mój dość mały problem. Mamy w szkole konkurs "Barwy epok", w którym każda klasa wciela się w rolę ludzi z danego okresu. Wypadło nam średniowiecze :king:. I mam problem: chciałbym, jako ateista :D, przebrać się za inkwizytora i ganiać z paciorkiem za "heretykami", ale musi to być znana postać (moglibyście mi paru Wielkich i niewielkich Inkwizytorów podać?). Po drugie - strój - jakoś sobie załatwię. Po trzecie - fraszka - chętnie bym usłyszał od Was odpowiednio skróconą historię Inkwizycji i jej cele, założenia.

    A jeśli Inkwizytor nie wypali to powiem, że jestem Merlinem :p.


    Z góry podziękował.
    Sitro.
     
  22. mikki

    mikki Ten, o Którym mówią Księgi

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja

    "Sławniejszego' nie znajdziesz. Naprawdę, był okrutny.
     
  23. Basileios

    Basileios Ten, o Którym mówią Księgi

  24. Sitro

    Sitro Guest

    Przepraszam, ale sam z Wikipedii potrafię korzystać :p, ale fakt - jednak tam tego jest dość dużo, bym coś o niej napisał ^_^\'. Aczkolwiek Torquemada nie jest do mnie podobny :(. A znam go z gry Lionheart: Legacy of the Crusaders ;D.
     
  25. Filip

    Filip Znany Wszystkim

    Mam pytanie. Czy macie głębsze informacje na temat powstania, działalności i upadku "Zakonu Złotego Brzasku"?

    Z góry dzięki.
     

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
    Zamknij zawiadomienie